Zeeuwse eilanden dienstbaar aan massa recreatie der randstadbevolking „De Schelde" ontving order voor bouw van tanker - Groeiende belangstelling voor Landbouw Coöperatie Centrum Liever landwinst dan recreatieterrein Meikersen en Spencer Ir. G. C. Lange: „Een gebied dat tot groce welvaart kan worden gebracht" «BEZIGE HANDEN» expositie te Goes W.-Schelde kan taak van Waterweg niet overnemen Eerste oesterpannen te water Veerse politieman ontving medalje Drijf de onzuiverheden nit Uw bloed. Jeugdvaardigheids- proeven «Wilhelmina» En voor twee schepen van elk 19.000 ton Jaarverslag 1955 D '^g 17 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Zuidhollandse visie in Zeeuwse Statenzaal uiteengezet MIDDELBURG, 16 juli. Twee visies stonden vanmiddag in de Statenzaal tegenover elkaar. Die van Zuid-Holland en die van Zee land. Of misschien „een" Zeeuwse visie? Ir. G. C. Lange, adjunct directeur van de prov. planologische dienst in Zuid-Holland, zette de bedoelingen van de randstad uiteen, die in grove lijnen hierop neer komen: de Zeeuwse eilanden recreatiegebieden voor de miljoenen bevolking der randstad. Ir. M. de Vink, directeur van de prov. plano logische dienst in Zeeland, stelde daar in de discussie dit tegenover: het is gewenst en noodzakelijk de aan de gang zijnde ontwikkeling zodanig om te buigen, dat een deel van de bevolkingsaanwas in Z.- Holland welke tot 1980 op 1 miljoen zielen wordt geschat wordt opgenomen in de nog niet zo dichtbevolkte gebieden, waar onder Zeeland. Op deze wijze wordt de mogelijkheid van een rustiger en evenwichtiger groei van Rotterdam geschapen. Het was te begrijpen, dat ir. Lange zijn uitgangspunt koos in de noodtoe stand, die steeds erger gaat worden in het dichtbevolkte Zuid-Holland, waar de woonbaarheid straks niet meer aan wezig zal zijn. Ir. Lange, die erop wees dat hij slechts een visie ga£ en niet 'n bepaald voorstel of plan verdedigde (de Zuidhollandse instanties zijn nog druk aan het bestuderen der verschil lende facetten), sprak op uitnodiging van het provinciaal bestuur voor leden van ged. en prov. staten, alsmede pro vinciale hoofdambtenaren en directeu ren der verschillende provinciale dien sten en instellingen naar aanleiding van het door de ppd. van Zuid-Hol land uitgebrachte en door ir. Lange zelf opgestelde rapport „Randstad en Delta". De leiding van deze bijeen komst berustte bij de Commissaris der Koningin, jhr, mr. A. F. C. de Casem- broot. Grote vraagstukken „Benauwend vol", zo schetste ir. Lange de huidige situatie in Z. Hol land. De enige provincie met twee steden van meer dan 700.000 inwoners, waar spectaculaire ontwikkelingen aan de gang zijn, die men nu eenmaal niet kan stopzetten, maar die enorme vraagstukken oproepen. Grote kaarten brachten de Zuidhollandse visie con creet naar voren, detailkaarten toon den vooral de ontwikkeling sedert de laatste eeuw aan. Een kaart van 1980 het zien hoe planologen en andere deskundigen zich de toestand dan in denken. Bedreigd De bewoonbaarheid wordt be dreigd en daarom heeft men zich in Zuid-Holland afgevraagd, of de mo gelijkheden, welke het deltaplan biedt, niet benut kunnen worden. Het volbouwen van de ruimte tus sen RotterdamDelft en DelftDen Haag geeft geen oplossing: er zou een stad ontstaan van het Scheveningse Kurhaus tot en met Zuid-Rotterdam en deze zou het karakter van Londen of Parijs krijgen. Vandaar, dat ge dacht wordt aan een expansie naar het zuidwesten. Ir. Lange zette de voor waarden daartoe (goede scheepvaart-, weg- en spoorwegverbindingen) nader uiteen, waarna hij zich speciaal tot de recreatie bepaalde. Met vakantie Over 25 jaar moeten Zo'n 750.000 mensen tegelijk met vakantie. De GOES, 15 juli Zaterdagmiddag en -avond hebben honderden belang stellenden genoten van de expositie „Bezige Handen" in de ambachts school, georganiseerd door de studie club schilders „Luctor et Emergo". Een dertigtal inzenders had er voor gezorgd, dat de bezoekers te kust en te keur konden gaan naar hun eigen smaak. Naast een grote collectie olie verfdoeken en tekeningen prijkten er ook houtsnijwerk, leerbewerkingen, scheepsmodellen, boetseerwerk etc., terwijl ook alle bekroonde werkstuk ken van de landelijke S.C.S. prijs vraag 1953 te zien waren. De tentoonstelling pretendeerde niet een kunstexpositie te zijn. Men wilde slechts een proeve geven van wat op gebied van vrijetijdsbesteding gepres teerd kan worden. Zo zagen wij een aardig geconstrueerde maquette met treintjes, etc., studiewerkjes in olie en potlood, bijzonder mooie scheeps modellen (J. Vermaat, Yerseke), knipselkunst (mevr. Marsman), etc. Maar hier en daar openbaarde zich ook werkelijk kunstwerk. Wij noemen het in mysterie en onaantastbaarheid gehulde Mariabeeld je uit hout en het (van dezelfde persoon?) zeer gevoeli ge uit hout gesneden meisje staand naakt. En niet in de laatste plaats sublieme boetseerwerk (fraai en ge voelig meisjeskopje) in grote ver scheidenheid. Wij zouden van deze vaardige en kunstzinnige handen gaarne eens iets in steen zien. Later misschien? Alleen reeds deze inzen ding zou het gerechtvaardigd hebben de tentoonstelling nog enkele dagen langer geopend te houden, hetgeen thans helaas niet mogelijk was. stadsparken zijn voor dit doel niet ge schikt. Woeste gronden bezit Zuid- Holland niet meer, terwijl de duinen voor massacreatie niet gebruikt kun nen worden als zijnde te kwetsbaar. Fietspaden door het polderland zijn niet voldoende, evenmin als recreatie gebieden rond Brielse Maas, Oude Maas en Spui. De oplossing moet dus meer naar het zuiden worden gezocht: de Greve- lingen, waar door peilverlaging schit terende zandeilanden ontstaan, die uitstekend zijn in te richten voor mas- recreatie. Als eenmaal het deltaplan is uitgévoerd, zijn de verbindingen over de dammen naar Schouwen, N.- Beveland en Walcheren zeer gemak kelijk. Zeeland kan op deze wijze niet slechts van groot belang worden voor de recreatie der bevolking van de randstad, maar ook voor Belgen en Duitsers (Roergebied), omdat de af standen naar het voormalige deltage bied relatief zeer kort zijn. „Wij zul len op deze wijze een soort Beneluxas krijgen, waar zich allerlei ontwikke lingen zullen voordoen. Het gebied is de ontbrekende schakel tussen de Bel gische driehoek en de randstad. U hebt in Zeeland veel van de ramp ge leden, maar u krijgt ook veel terug. Het wordt een gebied, dat tot grote welvaart kan worden gebracht. Zeer groot zijn de mogelijkheden tot ont wikkeling van het toerisme. Het delta plan belooft veiligheid, zoet water en opheffing van het isolement voor Zee land. Moge de toegift zijn: ruimte voor Nederland", aldus besloot ir. Lange zijn rede. Deel van Zeeuwse koopkrachi wordi weggezogen Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp, J. Huijssen, Tcrneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes: Dr. C. Stam, Goes, A. H. S. Stemerding, Souburg; E. Zui- dema, Goes. MIDDELBURG, 16 juli. Naar aanleiding van de rede vein ir. Lange werden heel w$t vragen ge steld. De heer M. D. A. Glerum, hoofd-ing.-dir. van de wederop bouw en volkshuisvesting in Zee land, stelde tegenover de voorde len een aantal nadelen wegzui ging van Zeeuwse koopkracht naar Rotter-dam vooral. De Com missaris betreurde het, dat, wan neer zoveel recreatieterrein wordt geschapen, de voor Zeeland zo ui termate belangrijke landaanwin ning buiten de Wester-Schelde wordt „bevroren". De heer L. P. van Oorschot meende, dat aan de zeker te betreuren weg zuiging van koopkracht moeilijk tt ontkomen zal zijn, maar dat het drin gend gewenst is dat de Zeeuwse be volking zelf met initiatieven komt om dit zoveel mogelijk te vermijden. Hfj meende, dat ir. Lange wel wat erg optimistisch was wat het gebruik der duinen voor recreatie betreft. Men moet vooral de waterwinning niet uit het oog verliezen. Ir. H. D. J. Swaters, hoofding.-dir, prov. waterstaat, meende, dat, indien onderzoekingen naar de mogelijk heid van oestercultuur in de Greve- lingen positief resultaat opleveren, de gedachte aan recreatieterrein daar geheel dient te vervallen. „Uitsmeren Ir. M. de Vink had in de rede van zijn collega twee elementen ontdekt, n.l. een zekere angst voor de snelle ontwikkeling en een onverholen trots op Rotterdam als wereldhaven. Overi gens is het plan-Lange al doorkruist, doordat aan de monding van de Nieu we Waterweg een haven voor super tankers zal worden aangelegd. _Na de wenselijkheid van onderbren ging der uitbreidende bevolking in ge bieden als Zeeland te hebben bepleit zei ir. Vink, dat dan vanaf dit moment de regering deze „uitsmering" der be volking ernstig dient te bevorderen en daartoe faciliteiten dient te geven. Ir. J. G. Snip, hoofding. prov. wa terstaat, meende, dat een tweede Wa terweg noodzakelijk is en ir. M. C. Verburg, directeur van het E. T. I., merkte op, dat het poneren van een Zeeuwse visie heel wat moeilijker is dan dat van een Zuidhollandse omdat hier kwesties als de W.-Schelde, de dam ZierikzeeColijnsplaat en de verdwijning der visserij een grote rol spelen. Wethouder M. A. den Boer van Haamstede was van oordeel, dat de kop van Schouwen voor heel wat meer dan recreatie geschikt is en burge meester D. Kodde van Zoutelande vroeg zich af, of de landbouwers, als straks gronden voor recreatie genomen worden, voldoende schadeloos gesteld zullen worden. Isolement opheffen Ir. Lange zei in zijn antwoord wel de nadelen met name voor de midden stand te zien, maar veel belangrijker vond hij, dat het isolement wordt op geheven. „Men wordt dan volwaardig ingeschakeld", zo zei hij. Allerlei ont wikkelingen kunnen dan „met Zeeuw se trots" worden gestimuleerd. Als de verbindingen goed zijn, dan is er geen enkele reden meer voor industriëlen om niet in Zeeland neer te strijken. „Maar het is niet mijn taak dit als Zuidhollander aan te geven". Tegen ir. De Vink zei hij: „Als u die mil joen kunt opvangen, ga dan uw gang. Dan zullen wij heel wat min der benauwd zijn". Grote verwachtingen wat betreft spreiding van industrie (naar Zeeland dus) had hij niet. Dat zal vooral aan de aard der industrieën liggen. Meer landwinst? Tenslotte heeft prof. ir. J. L. Klein, hoofding.-dir. van de prov. waterstaat in Zuid-Holland, enkele meer techni sche vragen behandeld. Hij achtte het niet uitgesloten, dat nadere studies zul len uitwijzen, dat meer landwinst mo gelijk is. Voor de binnen te dijken gronden zijn er drie gegadigden: landbouw, vis serij en recreatie. In de Zuidhollandse visie is de recreatie in de Grevelingen primair. Inderdaad komt dan de oes tercultuur in het gedrang. Wanneer straks de keuze gedaan moet worden, zullen de tegengestelde belangen op de weegschaal moeten worden gelegd. Geen nevenontwikkeling De Nieuwe Waterweg nadert de top van zijn capaciteit. Het Haringvliet als tweede weg naar zee geschikt maken stuit op zeer grote technische bezwa ren. Er is nu een (vaag) plan tot ver dubbeling van de Waterweg aan de zuidzijde. Prof. Klein kon zich voor stellen, dat de W.-Schelde een sterke ontwikkeling tegemoet gaat en dat met name Vlissingen het sein zal be grijpen. Maar deze ontwikkeling kan z.i. niet worden bestempeld als een nevenontwikkeling van Rotterdam. Zij is daarvan geheel onafhankelijk. De W.-Schelde kan de taak van de Waterweg niet overnemen. Slechts een zeer straffe decentralisatiepolitiek der regering zou aan de ontwikkeling van het Rotterdamse havengebied een eind kunnen maken, maar daarin kon prof. Klein niet geloven. Ondanks koude YERSEKE, 16 juli. Vandaag wer den de eerste oesterpannen te water gelaten. Een ongekende hoeveelheid oesterlarven bevindt zich momenteel in 100 liter water, n.l. ongeveer 5000. Daar de temperatuur van het water, 17% gr., nog laag is, zijn de kwekers bang, dat ondanks deze hoeveelheid de aanslag heel weinig zal zijn. VEERE, 16 juli. Vanavond werd in het stadhuis aan de wachtmeester eerste klasse der rijkspolitie, de heer R. Simons de bronzen medalje van het Carnegie-heldenfonds uitgereikt, als huldeblijk voor de dappere redding met gevaar voor eigen leven van de twee broertjes Jan en Ko de Nood, die op 8 februari 1956 door het ijs waren gezakt. Voor het front der voltallig aange treden Groep St. Laurens der Rijks politie speldde de commandant der Rijkspolitie in Zeeland, majoor van Ballegooyen de Jong hem de onder scheiding op de borst. Hierna sprak de burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael woorden van hulde en erkentelijkheid. Aan mevr. Simons bood spreker bloemen aan. De burge meester reikte vervolgens aan de heer A. Mailly te Middelburg, die direct na de redding op aanwijzing van de door het ijskoude water totaal uitgeputte wachtmeester kunstmatig ademhaling bij een der drenkelingetjes toepaste en daardoor de levensgeesten- weer op wekte een medalje met bijbehorend diploma uit van de maatschappij tot redding van drenkelingen. Deze medal je zal ook worden uitgereikt aan de heer L. Geerse uit Midelburg, die niet aanwezig kon zijn. Aan de elfjarige Jan de Nood, die trachtte zijn door het ijs gezakte broertje te redden, maar die zelf daar na door de heer Simons moest worden gered reikte de burgemeester namens het Carnegie-heldenfonds een horloge met inscriptie uit. Aan Piet Wouterse, die zijn zusje Maatje, die samen met Ko de Nood door het ijs was gezakt uit het water haalde werd ook namens het Carnegieheldenfonds een horloge inscriptie uitgereikt. Namens de groep St. Laurens der Rijkspolitie bood de opperwachtmeester W. Speyer een vierkleurig potlood aan. Tot slot van deze plechtigheid dank te de vader van de beide geredde kin deren de heer Simons voor zijn kra nige redding. Van de ouders der kin deren ontving de heer Simons reeds kort na de redding een stoffelijk blijk van dank. Tot slot zij vermeld, dat de heer Simons reeds op negenjarige leeftijd te Middelburg een vriendje van de verdrinkingsdood redde. Vier zilveren medaljes ST ANNALAND, 16 juli. Tijdens de te Bergen op Zoom ge houden sportmiddag, uitgaande van de U.L.O. aldaar wist A. Kur- vink Abr.zn. uit Sint-Annaland de eerste prijs te winnen bij hard lopen, voetbal,-volleybal en hoog springen, waarvoor hij bij al deze wedstrijden beslag wist te leggen op de zilveren medaille. Ingezonden Mededeling (Adv.) CWeR DB KLBINg GENOEGENS t>e5 Hoera, 't is weer kersentijd! Wist U, dat Lucullus, de oude Romein, die zoveel van lekker eten hield, in 74 v. Chr. de eerste kersen uit Klein-Azië naar Europa bracht En nu zijn kersen een allemans tractatie. In Lucullus' tijd rookte men nog niet Maar 't is in elk geval een echte fijn proever geweest, die de tabak voor Spen cer sigaretten in Virginia uitzocht en naar Nederland zond. Want zelfs van kersen krijgt V eens genoeg, maar van die gouden Spencer nooit. Ingezonden Mededeling (adv.) Daarmee verloat ge Uzelf van Rbeumatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aan gewezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiver heden in 't bloed zich niet meer vast zetten, doch worden die prompt af gevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren Uw pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden Ujders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlos sing vinden. Grafische bedrijfsdiploma's uitgereikt In een bijeenkomst, belegd door de Districts Opleidingscommissie Zee land van de Vereniging tot bevorde ring van de vakopleiding in het boek drukkers-, rasterdiepdruk- en chemi- grafisch bedrijf Vond zaterdagmiddag de uitreiking der bedrijfsdiploma's plaats. De voorzitter, de heer J. M. C. van der Peijl, sprak over de betekenis van het door de geslaagden behaalde diploma en spoorde hen aan tot ver dere studie, nu de poorten van het grafisch bedrijf voor hen zijn geopend. Aan de navolgende leerlingen kon het diploma worden uitgereikt: A. Boone, Kruiningen; A. v. d. Buu- se, Vlissingen; H. M. Harinck, Vlis singen; C. Hoogesteger, Kapelle; A. Konst, Souburg; A. de Schipper, Wis- 1 sekerke en C. Schrijver, Goes. MIDDELBURG, 16 juli. Door de adspiranten van de M.T.V. „Wilhel mina" werden de jeugdvaardigheids- proeven van het K.N.G.V» afgelegd. Geslaagd zijn in de groep A: Mattie Willemsen, Loekie den Hol lander, Joke de Ru, Rida Wattel, Cobi Hannewijk, Annie Kleinjan, Hannie Flipse, Nanda de Nood, Nelly David se, Janny Buys, Ineke Machielse, Mar griet Kingmans, Simone Polderman, Nelly Kallemijn, Ineke Vinke, Mar griet de Koning, Jopie Rijk, Addie Midavaine, Corrie Polderman, Ria Corstanje, Hannie Olyslager, Mieneke Boogaard, Anneke Leynse, Jeanette Nijenhuis, Elleke Mooiman, Conny de Regt, Janny Simonse, Willy Meeuw- sen, Hilda de Wilde, Ria Mienekens, Joke v. d. Steenoven, Reba Kooman, Paula Mersie, Leny van Roon, Cokky Midavaine, Mini Hamming, Leny Din- gemanse, Mattie Midavaine, Agaath Joosse, Willy Leynse, Shirley Her mans, Cobi Wattel, Ankie de Boer, Jenny Hoorn, Ella Abrahamse, Ineke van Boven, Heieen de Lange, Riks Wierenga, Marianne Frumau, Nico Het grootste tot heden op de werven gebouwd VLISSINGEN, 16 juli. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" heeft thans de definitieve omschrijving ontvangen van een enige tijd ge leden door Phs van Ommeren N.V. te Rotterdam verstrekte opdracht. Ingevolge deze order zal „De Schelde" een 32.000 ton tanker bouwen, die in het derde kwart&al van 1960 zal worden opgeleverd. Deze tanker wordt qua afmetingen het grootste schip dat dusverre op de werden van „De Schelde" gebouwd is. Ter vergelijking diene, dat de Willem Ruys een bruto-tonnage had van 21.000 ton. Voorts ont ving men nog twee opdrachten van buitenlandse rederijen voor de bouw van twee schepen van elk 19.000 ton. De hoofdafmetingen van de voor de Phs van Ommeren te bouwen tanker zijn: lengte over alles 202,60 meter, lengte tussen de loodlijnen 290 meter; breedte op buitenkantspanten 26,80 m.; GOES, 16 juli. In het jaarverslag over 1955 van het Landbouw Coöperatieve Centrum voor zuid-westelijk Nederland, waar van het kantoor gevestigd is in het Landbouwhuis te Goes, wordt opge merkt, dat in 1955 één coöperatie toetrad als lid van de stichting, name lijk de poterbewaarplaats te Oost- en West-Souburg. Het lidmaatschap werd voorts in 1955 door 6 coöp.-organisa- ties aangevraagd. Aan het eind van het verslagjaar waren bij het L.C.C. 31 organisaties aangesloten. Het werkgebied van de stichting, die zich ten doel stelt het voeren van propaganda voor de versterking en de uitbouw van de land- en tuin- bouwcoöperaties, en het bevorderen van goede betrekkingen tussen de coöperaties omvat de provincie Zee land, Goeree-Overflakkej en westelijk Noord-Brabant. In het jaarverslag wordt opge merkt, dat de belangstelling voor het werk van het L.C.C. stijgt alsmede de waardering. Uit vele coöperatieve sectoren wordt een beroep op het L.C.C. gedaan. De voornaamste activiteit in 1955 wordt de start genoemd van het coöp. maandblad „De Bron", waarvan de oplaag ongeveer 8000 exemplaren bedraagt. In het jaarverslag wordt voorts o.a. nog melding gemaakt van geslaagde kadercursussen, cursussen in het spre ken en discussiëren, het organiseren van praatavonden voor landbouw- jongeren, de goede contacten, die men had met het landbouwonderwijs. Benoemd. Mej. Janny Sinke is benoemd tot typiste ter gemeentesecretarie te Yerseke. hoogte tot het hoofddek 13,85 meter, en diepgang tongeladen 10.30 meter. Het vermogen van deze tanker zal 15.000 pk bedragen en de snelheid 16% knoop. Het ladinggedeelte van het schip wordt onderverdeeld in 30 tanks totaal met een gezamenlijke inhoud van 41.000 kubieke meter. De tewaterlating van deze tanker vergt bijzondere voorbereidingen en belooft t.z.t. 'n spectaculair schouw spel te worden. Nog dit jaar zullen in het scheepsbouwproefstation te Wageningen proeven worden geno men met een model van het te bou wen schip. Van de omvang van deze tanker krijgt men enigszins een idee wanneer men bij$. weet, dat bij de Willem Ruys de lengte over alles 192,38 meter bedroeg. De lengte tussen de loodlij nen 177,12 meter en dat de breedte 25 meter was. De schroef van de te bou wen tanker krijgt een diameter van 6 meter 40. De Willem Ruys is uitgerust met een schroef van 5.50 meter dia meter. ANDERE OPDRACHTEN De Mavroleon Brothers limity in Londen en de Allionce Chipping Cy S.A. te New York hebben voorts ieder aan de N.V. Kon. Mij De Schelde op dracht verleend tot het houwen van een motortankschip van 19.000 ton. Deze schepen zullen de volgende af metingen hebben: lengte tussen de loodlijnen 174.1 meter, breedte op bui tenkantspanten 21,87 meter, hoogte tot Vink, Jan Poortvliet, Jos KooJê, Piet Janse, Adje Janse, Herman Morgen» stern, Wim van Noppen, Leo Huser, Johan Barentsen, Jan Ligtendag, Keei Vink, Piet Andriesse, Ernst Barendse. Adri Walraven, Joop Doorns, Adrl Dingemanse, Jan Volk, Jan Wille- boordse, Johan Morgenstern, DaviiJ Koole, Rienus Simonse, Ko de Wolff, Johan de Nooijer, Hans van Alphen, Jan Stolman. In de groep B slaagden: Janneke Gideonse, Jettie v. d. Woude, Trynie Goverse, Tjatske Kruijt, Nettie Hogen- dorf, Anneke v. d. Malen, Annie Ver» hage, Helma Rotte, Suur den Hollan der, Ella Houmes, Lies Humes, MargO van Diepingen, Carla Barth, Lini Kot kamp, Leni Helm, Geertje Luinstra, Ina van Halen, Evelien van Noppen, Marianne van Helleman, Annie Scho- nis, Rienus van der Slot, Ad van Sor» gen, Bert v. d. Haar, K. Doorns, Aart Dourley, Tonny de Wijze, Daan de Muynck, Piet Meliefste, Paul v. a. Stelt, Piet Boogaard en Jan Stol. In de groep C zijn geslaagd: Wim van Ouwerkerk, Janny de Lange, Elien Wiltenburg, Loes Dam man, Maja de Kam en Evelien Meijeït 8 adspiranten in de groep A werdeii afgewezen. HULST Nieuwe groepscommandant. Per 1 aug. a.s. is tot commandant van de groep rijks politie alhier benoemd de opperwacht meester H. J. A. Awater, thans werkzaam te Utrecht'. AANBESTEDINGEN Burgemeesterswoning te Wolf aartsdijk WOLFAARTSDIJK, 1»5 juli. Za terdagmorgen werd op het raadhuis aanbesteed het bouwen van een nieu we ambtswoning voor burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny. Inschrljveré waren de plaatselijke aannemers, n.l. A. den Herder f45.895; W. Bosschaart f48.750; C. Sinke f48.900; A. de Blay f49.163; M. Verburg f50.000. De gunning werd aangehouden. Dijkverzwaring waterschap Stavenisse SCHERPENISSE, 16 juli. In hotel Wielaard werd aanbesteed het verhogen en verzwaren van de zee dijk tussen de dijkpalen 11 en 15 aan de waterkering van het Waterschap Stavenisse. De inschrijvingen waren als volgt: N.V. Aann. Mij Hilien en Roosen Amsterdam f85000.C.V. Gebr. van t Verlaat, N. Hardinxveld f 85000. L. v. Popering, Bruinisse f 82500. v. d. Werf, St. Maartensdijk en C. v. d. Werf, Scherpenisse f78800.Jr. Vossen en K. J. Moer land, St. Annaland f 77800.W. v. d. Berg, Bruinisse en A. van Dongen, Haamstede f75950.—, Fa W. v. Vos sen en Zn, St. Annaland f75380. Fa v/h J. M. Dekker en Zn, Papen- drecht f 66666.De begroting was 72500.—. Het werk is gegund aan de laag ste inschrijver.- A. D. het hoofddek 11,91 meter, en diepgang tongeladen 9,5 meter. In grote trekker! worden deze schepen gelijk van con structie en voortstuwingsinstallaties. Te verdelen ladingruimte is 27 lading tanks met een totale inhoud van ruim 25.000 kubieke meter. De voortstuwing van deze tanker zal geschieden door 7201 pk motoren, bij 115 omwentelin gen per minuut en zijn ingericht voor zware olie. De proefstoomsnelheid zal voor deze schepen 15 knopen bedra gen. Deze twee schepen zullen resp. in het tweede en vierde kwartaal van 1959 opgeleverd vesdfflfc

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2