1 Grote overstromingsramp dreigt in het Duitse Wezergebied België begint met modernisatie van zijn waterwegen Negen gevluchte Hongaren lieten zich niet door Gati overhalen Dr. Drees zal aan „Grote Wf gereviseerd plan voorleggen Water 4.5 meter boven normaal; rivier tienmaal zo breed Moed houden! Eisenhower weer aan 't werk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND jT Onafgebroken regenval krijgf caiasirofala gevolgen Rebellenhospitaal bij Algiers ontdekt Achtergebleven families worden verwittigd Het weer in Europ< Rege ringswijziging Polen in Overzee: afschaffen de West bij Binnenland en Nieuw Guinea naar minister-president Drees EN Romme Drie vliegtuigrampen 34 personen gedood, 4 kinderen gewond Twee waterwegen zullen tegen 1960 voltooid en in gebruik zijn Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. advertentieprijs 24 cent per m.m. tubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r VEERTIEN DAGEN IN EEN HOD Pagina 3 12e Jaargang No. 3449 VVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 17 juli 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.39 u., onder 20.53 u. Maan op 17.34 u., onder 0.55 u. Hoogwater woensdag 18 juli: Vlissingen: 10.52 u. 1.57 m. 23.13 u. 1.61 m. Terneuzen: 11.18 u. 1.75 m., 23.41 u. 1.78 m. Wemeldinge: 12.16 u. 1.44 m., u. m. Zierikzee: 12.00 u. 1.24 m., u. m. Om de wijngaarden in Oos tenrijk te beschermen tegen hagel, heeft men een twintig tal „rakettenbases" opgericht, vanwaar raketten met een zilverjodide oplossing worden afgeschoten. Op een hoogte van rond 1500 meter ontploft de raket en door de werking van de zil verjodide verandert de hagel bui in een regen of tenminste natte sneeuwbui (vooropge steld natuurlijk, dat men de raketten in de richting van de dreigende hagelwolken stuurt). Op de foto zien we links het gereedmaken van een raket, rechts een raket aan de start. BIELEFELD, 16 juli (D.P.A.). Onafgebroken regenval gedurende 50 uur heeft voor het gebied om de boven- en middenloop van de Wezer een akuut overstromingsgevaar doen ontstaan. Bij Minden stond de Wezer maandagochtend vier en een halve meter boven nor maal. De rivier stroomt, met een breedte van 600 tot 800 meter, wild door het land, allerlei vernielingen aanrichtend. Normaal is de rivier in deze tijd slechts 50 tot 60 meter breed. Als de regen niet spoedig ophoudt, vreest men in het gebied van de bovenloop de ergste over stromingsramp in 33 jaar. In enkele dorpen moesten de afgelopen nacht huizen ontruimd worden. Grenspolitie en Britse militairen zijn behulpzaam bij het aanleggen van versterkingen en het in veiligheid brengen van vee en huisraad. ALGIERS, 16 juli. (tr.). Franse troepen hebben bij een grote zuive ringsoperatie in de bergen bij Blida, op minder dan 100 km ten zuiden van Algiers, een ziekenhuis van de op standelingen ontdekt. Het was geves tigd in een huis met vijftien kamers. Bij de gevechten zijn 25 opstande lingen, o.w. een dokter, gesneuveld. Meer dan duizend verdachte personen o.w. drie meisjesstudenten, die de ge wonden verpleegden, zijn aangehou den. Met een plechtige bijeenkomst in de Westerkerk te Amsterdam, die werd bijgewoond door H. M. Koningin Juli ana is vandaag het feit herdacht, dat Rembrandt 350 jaar geleden werd ge boren. Prins Bernhard is maandag per vliegtuig te Londen aangekomen voor een particulier bezoek van vier dagen. Ook in het westen van Thüringen (Oost-Duitsland) is door hoog water Speciaal overgekomen uit Frankfort Tien van de negentien Hongaren hebben maandag aan de Hongaar se regeringsvertegenwoordiger verklaard weer naar Hongarije te rug te willen. Bijna alle anderen, aan wie men reeds asiel heeft be loofd, weigerden de vertegenwoor diger, Gati, die speciaal uit Frank fort was overgekomen om met de uitgewekenen - te spreken, te woord te staan. Enkele van degenen die verko zen te blijven, hebben namen en adressen van familieleden in Hon garije aan Gati gegeven, die be loofde hen te zullen verwittigen. Stockholm, onbewolkt 23 gr. Londen, zwaar bew. 23 Luxemburg, zwaar bewolkt 18 Parijs, regenbuien 18 Nice, zwaar bewolkt 33 Frankfort, zwaar bewolkt 23 Genéve, onweer 20 Wenen, half bewolkt 24 Innsbruck, regenbui 24 Rome, onbewolkt 31 DE BILT, 17 juli. Van de oceaan beweegt nu een depressie in zuidoos telijke richting naar de omgeving van Zuid-Ierland. Tussen dit lagedrukge bied en een depressie boven Polen vult nu de verbindende vore van lagedruk op en vormt zich een zwakke rug van hogedruk, ook boven onze omgeving. In verband daarmee neemt de kans op meer zonneschijn toe. Maar gezien de grote vochtigheid van de lucht blijft de kans op regen- of onsweersbuien bestaan. In grote trekken bezien is er dus dinsdag slechts een klein verbete ring in het weer te verwachten. Verwachting voor dinsdag: Meer opklaringen Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar ook op klaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere iperaturen. Later vertelde Gati aan een corres pondent van Reuter, dat hij met Boe dapest had getelefoneerd, en dat de fa milieleden op de hoogte zouden wor den gebracht. Gati zei te hopen, dat de niet-ernstig gewonden van de an dere groep maandag nog per trein of auto naar Hongarije terug kunnen ke ren. OOK ZIJN GEZIN Twaalf van de negentien passagiers bevinden zich nog in een ziekenhuis; twee van hen zijn ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. Gati had maandag een onderhoud met Jozef Ja- kaby, een van de zeven uit het com plot, dat het vliegtuig tot landen dwong. Jakaby had zondagnacht een beroep gedaan op de Hongaarse auto riteiten om zijn vrouw en kind naar het westen te laten overkomen.... indien zij dat wenst. Gati zou het ver zoek doorgeven. IN VLUCHTELINGENKAMP De Hongaarse regeringsvertegen woordiger zei voorts, dat hij hoopte een Duitse firma te vinden, die het vernielde interieur van het vliegtuig zou kunnen herstellen. Waarschijnlijk zal men een bemanning uit Hongarije sturen, die het vliegtuig naar Honga rije terug zal vliegen. De Hongaren, die in West-Duitsland willen blijven, zullen waarschijnlijk zeer binnenkort naar het vluchtelingenkamp Vaka bij Neurenberg worden overgebrach. aanzienlijke schade aangericht. In Ne- dersaksen zijn vier mensen door de bliksem gedood. Zware waterschade wordt voorts gemeld uit Hessen, Noord-Beieren en Nedersaksen. JAPAN: EEN RAMP Ook Japan en Korea werden van daag door zware regenstormen geteis terd. In Japan zijn 7 personen om het leven gekomen en 4 gewond; 4 per sonen worden vermist. Dertig gebou wen werden verwoest en 4700 andere kwamen onder water te staan. Boven dien werden 104 brugge meegesleurd en er deden zich vele grondverschui vingen voor. Ook zijn uitgestrekte cultuurgebieden verwoest. KOREA: HONDERDEN DAKLOOS In Korea zijn, volgens berichten, 4 doden te betreuren. Honderden men sen zijn dakloos geworden. Ten zuiden van Seoel zijn meer dan 100 huizen door de hevige regens verwoest. Men moest de mensen, die langs de oever van de rivier de Han wonen laten evacueren. WARSCHAU, 16 juli. (Reuter). Twee Poolse ministers hebben andere titels gekregen door samenvoeging van vier ministeries tot twee. Hoff man, tot op heden minister van land bouw en levensmiddelenindustrie, is minister van voedselvoorziening ge worden. Het ministerie voor vlees en zuivelprodukten is bij zijn oude mi nisterie gevoegd. De minister van bosbouw, Jan Dab- Kociol, wordt minister van bosbouw en houtindustrie door samenvoeging van zijn oude ministerie en het minis terie van hout- en papierindustrie. In de officiële communiqué, waarin dit maandag in Warschau bekendgemaakt werd, is niets gezegd over nieuwe functies voor de huidige ministers voor vlees ën zuivelprodukten en voor de hout- en papierindustrie. De Franse minister van Financiën, Ramadier, heeft maandag op een pers conferentie bekendgemaakt, dat in de komende anderhalf jaar drie staats leningen zullen worden uitgegeven om een deel van de kosten van de strijd in, Algerië te dekken. De Russische afgevaardigde in de Verenigde Naties, Andrei Gromyko, draait zich half om om in contact te kunen komen met zijn landgenoot Sobolef, lid van de ontwapenings- commisie der V.N. (voorgrond). Tijdens deze zitting van de V.N. verklaarde Rusland zich accoord met de door het Westen voorgestelde be perking van de strijdkrachten. N.H. Kerk en N.-Guinea Zondag 22 juli zal te 18.40 via het I.K.O.R. een vraaggesprek worden ge houden tussen Ds. G. de Ru, praeses van de Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk en Ds. P. J. Mackaaij, secretaris voor de zending, over de op roep tot bezinning inzake de vragen rondom Nieuw-Guinea. Rubber- en koprasmokkel in Noord-Sumatra DJAKARTA, 16 juli (ANP). Vol gens welingelichte kringen heeft de militaire commandant van Noord-Su matra, kolonel Simbolon, van de na tionale veiligheidsraad opdracht ge kregen een einde te maken aan de smokkel van rubber en kopra uit de havens van Noord-Sumatra. De op brengst van deze smokkelarij wordt ge schat op vijftig miljoen rupiah. Inmiddels werden in Medan vier personen aangehouden. R.M.S.-kapifein op Njxsa Ina gearresteerd DJAKARTA, 15 juli (A.N.P.). Volgens berichten uit Ambon is op het eiland Nusa Ina (ten zuiden van Ce- ram) een kapitein van de R.M.S. ge arresteerd. Daarbij werd een docu ment in beslag genomen, dat volgens deze berichten „waardevolle inlichtin gen bevat over een samenzwering" van volgelingen van de R.M.S. WASHINGTON, 16 juli (Reuter). President Eisenhower heeft maandag zijn werkzaamheden in zijn bureau In het Witte Huis hervat. Hij ontving achtereenvolgens leden van zijn staf, de voorzitter van de commissie voor atoomenergie, admi raal Lewis Strauss, en de minister van buitenlandse zaken, Dulles. Met Dulles besprak de president kwesties, die op de conferentie van Amerikaanse staten te Panamastad ter sprake zullen worden gebracht. Eisen hower zal In het komende weekeinde deze conferentie bijwonen. Kabinetsformatie in raadselachtig stadium (Van onze parlement, redacteur). DEN HAAG, dinsdagmorgen. De formatiepoging van Drees bevindt zich in een raadselachtig stadium. Van zeer bevoegde zijde werd gisteren meegedeeld, dat de kabinetsformateur een gereviseerd programma aan de vijf fractievoorzitters zal voorleggen. Op basis van dat program zullen ministers worden aangezocht en ook zal het als basis dienen voor de fractievoorzitters om hun partijgenoten te adviseren al of niet in het kabinet zitting te nemen. In goed geïnformeerde politieke kringen heette het gisteren echter, dat de programbesprekingen nog niet geheel geëindigd zijn. Dr. Drees heeft slechts de opmerkingen van de fractievoorzitters aan gehoord zonder een nieuw standpunt te bepalen. Het ligt voor de hand, dat het ge reviseerde program van Dr. Drees verschillende fractievoorzitters wel eens niet kan bevallen. In dat geval moet het uitgesloten worden geacht, dat de formateur op grond van dit program zou kunnen beginnen met het aanzoeken van ministers. De frac tievoorzitters die nog bezwaren heb ben, zullen eerst nog wel eens een po ging willen doen om tot werkelijke overeenstemming te komen. Gisteravond had men in Haagse politieke kringen de indruk, dat de kabinetsformateur althans af gaande op de officiële mededelingen de zaak iets te simpel voorstelt. „Slechts" 1525 miljoen Merkwaardig is bijv. dat de fractie voorzitters vanochtend tijdens de be spreking van drie uur niet te horen hebben gekregen, hoe het defensie- compromis met minister Staf er pre cies uitziet. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft do kabinetsformateur de bekende cijfers op tafel gelegd, maar er niet bij ver teld, hoe het mogelijk zal zijn om in 1957 met „slechts" 1525 miljoen te vol staan. De fractievoorzitters zullen waarschijnlijk vandaag dinsdag van de aard van deze overeenstem ming tussen beide ministers op da hoogte worden gesteld. Morgen ont vangen zij ook het gereviseerde pro gram. Hedenmiddag om vier uur begint Dr. Drees met het afzonderlijk consulteren van de fractievoorzit ters. Eerst is prof. Romme uitgeno digd. Moeilijkheden Wij wijzen er in dit verband op, dat daar met betrekking tot de kabinets formatie moeilijkheden liggen voor do K.V.P., die bij de laatste verkiezingen drie zetels heeft gewonnen en in het demissionaire kabinet zes ministers heeft. BUENOS AIRES, 16 juli (Rtr.). Een Dakota van de „Aerolineas Argentinas", die met 14 passagiers en een bemanning van vier leden op weg was van Buenis Aires naar Tucuman, is vandaag boven Rio Cuarto, in de provincie Cordoba, in brand gevlogen en neergestort. Alle achttien inzittenden zijn om het leven gekomen. DOOR SCHROEF GEDOOD Op het vliegveld Nubia, in Oost- Columbia, zijn kort daarvoor vier per sonen om het leven gekomen en vier kinderen gewond, doordat een groep mensen over een startbaan liep waar juist een licht vliegtuig opsteeg. De bestuurder wist het toestel nog ge deeltelijk op te trekken en op een na burig vliegveld aan de grond te zet ten. De slachtoffers werden gedood door een schroef van het toestel. BOVEN OP EEN HUIS Twee Gloster Meteors van de Ar gentijnse luchtmacht zijn maandag bo ven Buenos Aires met elkaar in bot sing gekomen en in een dichtbevolkte buitenwijk van de hoofdstad neerge stort. Plaatselijke bureaus meldden, dat een van de vliegtuigen neerkwam op een huis, waarbij een moeder en drie kinderen de dood vonden. Het andere toestel vernielde de vleugel van een ziekenhuis. De brand weer doorzoekt de ruïnes. De beide piloten schijnen zich met hun val schermen te hebben kunnen redden. Er piloten schijnen met hun valschermen zijn reeds 12 doden. Nieuwe hoogleraar te Groningen 's-GRAVENHAGE, 16 juli. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om on derwijs te geven in de sociale en eco nomische geschiedenis, dr. E. H. P, Baudet, thans leraar aan het Neder lands Lyceum te 's-Gravenhage. BERGEN, 16 juli (Belga). Op initiatief van de bestendige depu tatie van Henegouwen heeft maandag te Bergen egn voorlich tingsvergadering plaatsgehad ge wijd aan de modernisering van de Belgische waterwegen, waarop o.m. werd gesproken door de mi nister-president en door minister Van Audenhove. Laatstgenoemde deelde mede, dat de Belgische regering heeft besloten krachtige maatregelen te treffen, die de zekerheid moeten brengen dat bin nen een bepaalde termijn, de moderne waterwegen waaraan men in België dringend behoefte heeft, voltooid en in gebruik zullen genomen zijn. Tegen 1960 zullen twee waterwegen volledig gemoderniseerd zijn. De eerste schakel omvat, uitgaande van Antwerpen, het Albertkanaal, de Maas, de Samber, het kanaal van Charleroi naar Brussel, en daarna de Schelde langs het zeekanaal Brussel Willebroek. De tweede schakel omvat eveneens het kanaal van Charleroi naar Brus sel en het zeekanaal BrusselWille broek, vervolgens de zeeschelde van Ruppelmonde naar Gent, een deel van de Ringvaart rond deze stad en de Bo venschelde tot Peronnes. Buiten deze twee schakels aldus de minister, zal ook de modernisering van de Maas tussen Namen de en Franse grens voortgezet worden, waardoor de ze vanaf zijn gemeenschappelijke delta met Rijn en Schelde, toegankelijk zijn voor schepen van 1350 ton in Neder land en België. Tenslotte zal de ringvaart rond Gent, die het kanaal Gent-Terneuzen, het kanaal Gent-Oostende, de Leie, de Boven-Schelde en de Zeeschelde zal verbinden, eindelijk voor de grote schepen een gemakkelijke toegang tot de Gentse haven bieden. Op grond van later in uitvoering komende projecten zal 't kanaal Gent Brugge voor schepen van 2000 ton toegankelijk moeten worden gemaakt, en Jtel de Dender tussen Dendermonde en Lessen schepen van 600 ton moeten kunen ontvangen. LEVENSNOODZAAK Minister-president Van Acker ves tigde de aandacht op het feit dat voor een land als België de voortdurende verbetering van de economische en industriële middelen een levensnood zakelijkheid is. Dat is de reden waarom men ener zijds voor een periode van 2 jaren 30 procent van de industriële winsten van belasting heeft vrijgesteld en waarom anderzijds de kleine en middelgrote industrieën geholpen worden bij het oprichten an gebouwen voor industri ële doeleinden. —o Nederlander verongelukt in Duitsland BIELEFELD, 16 juli (D.P.A.). Bij een auto-ongeluk in de omgeving van Bielefeld in Duitsland is vandaag om het leven gekomen W. H. F. G. Graaf van AldenburgBentinck uit Druten. Het slachtoffer, dat 55 jaar oud Was, reisde per auto in gezelschap van zijn echtgenote en zijn moedr, die beiden levensgevaarlijk werden ge wond. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen naast de rijbaan kwam waarna ze van de berm schoot en te gen een boom botste. Vandaag: Prof. ROMME .Vice-premier P.B.O.? Na de K. V. P.-zetelwinst zal prof. Romme ongetwijfeld proberen de K.V.P.-invloed in het kabinet te ver sterken. Een der pogingen daartoe zou kunnen zijn, dat prof. Romme zelf gaat optreden als vice-premier in com binatie met het ministerschap voor de P.B.O. De verkiezingsleus van de so cialisten „Drees of Romme" zal dan woorden omgezet in „Drees èn Rom me". Krijgt Drees N.-Guinea? Zouden de besprekingen over het gereviseerde program eventueel lot verlopen, dan zal Dr. Drees bij deze eerste bespreking ongetwijfeld bemer ken, dat hij er nog niet is. Vele pogin gen tot kabinetsformatie zijn juist op de zetelverdeling afgesprongen. Het ligt in de bedoeling van de formateur om Buitenlandse Zaken weer te laten beheren door één mi nister, terwijl hij het departement van Overzeese Rijksdelen wil af schaffen. In dit geval zal men de be trekkingen met de West eventueel bij Binnenlandse Zaken kunnen on derbrengen, terwijl Nieuw-Guinea onder dé minister-president zou res sorteren. O De sleepboot „Holland heeft om 23.10 uur gemeld dat het Costaricaanse schip „Maeda" zinkende is ten noorden van het lichtschip Noordhinder, na aanva ring met een Noorse boot.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1