Bij Westduitse onderwijs heersen momenteel de meest chaotische toestanden RANG NEDERLAKOS ZOMERSPEELGOEI a Proefnemingen met atoomwapens zijn niet meer nodig Door enorm gebrek aan scholen en aan leerkrachten „Midden-Oosten moet eigen lot bepalen" Russisch plan voor Europese economische samenleving IÜC5 Vrede en welvaart zullen volgen.... Nieuwe Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen? Boeren mopperen op minister Mansholt Militaire luchiramp in V.S.45 doden Minder Amerikaanse troepen Kabinetswijziging in Polen Busongeluk in Colum bia eist 15 doden Maandag 16 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Gezinsleven ontaard in een ploegensysteem (Van onze Westduitse correspondent) BONN, juli. Een van de ergste gevolgen van de oorlog voor Duitsland is de situatie van het onderwijs. Er bestaat een enorm gebrek aan schoolruimte, vandaar dat de ter beschikking staande lokalen afwisselend, d.w.z. „in ploegen" worden gebruikt. Dit heeft ook op de gezinnen grote invloed en bemoeilijkt het werk der moeders buitengewoon, omdat de schooltijden van 's morgens acht uur tot 's avonds na zessen liggen. Vele kinderen hebben school op verschillende dagen van de week, op telkens andere uren, dan weer 's morgens, dan weer in de namiddag en dikwijls ook daar tussenin. Wanneer uit één gezin meerdere kinderen naar school gaan, leidt dit tot een ploegen-systeem thuis, omdat de moeders het eten vaak tot laat in de middag warm moeten houden. 40.000 lokalen tekort Door dit alles is langzamerhand een noodtoestand, niet alleen op de scholen, maar ln het gehele Duitse onderwijs ontstaan. Terwijl het Duitse bedrijfs leven zich nagenoeg geheel heeft her steld. fabrieken en werkplaatsen wer den opgebouwd, hebben scholen en uni versiteiten pas de helft van hun oorlogs schade kunnen herstellen. Er bestaat thans gebrek aan 40.000 schoollokalen, want in de aanwezige 125.000 lokal.. moeten 163.000 klassen les hebben. Voor al in de grote steden is de scholennood groot. Bovendien is de bevolking van de bondsrepubliek sinds het einde van de oorlog met tien miljoen mensen toege nomen. En hoewel in de afgelopen 10 jaren reeds 3.5 miljard D.M. voor de bouw van nieuwe scholen werd uitge geven, zijn nog minstens 4 miljard D.M. nodig, alsvorens de oorlogsschade zal zijn hersteld. De ervaring heeft geleerd, dat daarmede nog wel eens tien jaren gemoeid zouden kunnen zijn. Geen kans Het is dan ook begrüpeljjk, dat ou ders en leerkrachten en allen wie het onderwUs en de opvoeding ter harte gaan, langzamerhand hun geduld ver liezen. Het tot dusver toegepaste sys teem is echter een gevolg van de fede ratieve opbouw van de bondsrepubliek. Niet de bondsregering, maar de deel staten afzonderlek zijn de dragers van de culturele soevereiniteit. Zij zjjn der halve ook verantwoordelijk voor de bouw van scholen en zij moeten de daarvoor benodigde gelden opbrengen. Tot dusver zagen zij geen kans hiervoor grotere bedragen beschikbaar te stellen. En zij zien evenmin kans in de toe komst hiervoor hogere bedragen uit te trekken. Een ander gevolg van de oorlog is het gebrek aan leerkrachten. Het leraren korps is te oud. Men heeft uitgerekend, dat in de komende vijftien jaar de helft van de thans nog werkzame leraren de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en de schooldienst verlaten zal, terwijl er nu al een tekort van ongeveer 34 pCt aan jonge leerkrachten is. Debat Deze onrustbarende situatie heeft dan ook tot een debat in de bondsdag ge leid, hoewel het bondsparlement met dit vraagstuk als zodanig eigenlijk niets te maken heeft. De verschillende par tijen hadden echter een aantal uitvoe rige vragen aan de bondsregering ge richt, waarbij de zorg om de ontwikke ling van het onderwijs mede met het oog op ontwikkeling van wetenschap en techniek, duidelijk tot uiting kwam. De bondsregering zou zich hiervan af heb ben kunnen maken, door te verklaren, dat de bevoegdheid over deze vraag stukken bij de deelstaten berust, maar zij ging er van uit, dat het hier in we zen een nationaal en geen regionaal pro bleem betreft. Ten aanzien van de vraag in hoeverre de bondsrepubliek de deelstaten finan cieel kan helpen, botst zij telkens weer op de in de grondwet getrokken gren zen. Wanneer de bondsregering voor- welk doel dan ook financiële middelen wil verstrekken, dan moet een deelstaat voor hetzelfde doel precies evenveel ter beschikking stellen. Van dit fundamen tele beginsel meent ook de bondsrege ring niet te kunnen afstappen, omdat anders de gehele staatkundige structuur van de bondsrepubliek zou gaan wanke len. Federalisme Het onderwijsvraagstuk raakt nu di rect aan de vraag of het werkelijk doel matig is het culturele federalisme in de tot dusver bestaande omvang te laten voortbestaan. Op het onlangs gehouden congres van de christen-democraten keerde kanselier Adenauer zich principieel tegen een al te sterk vast houden aan het dogma van de federa listische structuur. En in het bondsdag debat verklaarde een van zijn partijge noten, dat hij de door de grondwet vast gelegde toestand niet als een voor alle tijden geldend axioma wilde aan vaarden, vooral niet wanneer blijkt, dat belangrijke vraagstukken niet kunnen worden opgelost tengevolge van die staatkundige structuur. Trouwens, ook bij de andere Duitse partijen is van toenemende afkeer van het federalisme sprake. De sociaal-de mocraten en de vrijzinnig-democraten hebben van oudsher weinig sympathie gekoesterd voor de federatieve structuur van de bondsrepubliek. En de Duitse Partij stelde in dit debat zelfs de vor ming van een bondsministerie voor on derwijs voor. Daarvoor zou een grond wetswijziging nodig zijn met een twee derde meerderheid niet alleen in de bondsdag maar ook in de bondsraad. De bondsraad is als vertegenwoordi gend lichaam van de deelstaten een echt federatief orgaan. En het mag nauwe lijks worden verwacht, dat dit orgaan zelf de bevoegdheid van zijn leden zal willen beknotten. Er blijft dus weinig anders over, dan dat de bondsregering en deelstaten hun werkzaamheden en middelen op het ge bied van het onderwijs zo zinvol en ver standig mogelijk coördineren. Ingezonden Mededeling (adv.) Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is. is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANGontvangtdoorte letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. 'Vc veü'nnpcu'm. t/andemf&ta/ia. Tito tot Nasser: BELGRADO, 14 juli. Reuter. Op een ter ere van president Nas ser aangeboden noenmaal voor- Zuidslavische afgevaardigde meent NEW YORK, 14 juli. Reuter. Zuidslavië heeft op de ontwape ningsconferentie de aanvaarding door de Sowjet-Unie van door het westen voorgestelde bewapeningsniveau toegejuicht als eerste stap tot een algemeen aanvaard ontwapeningsplan. Over het toezicht is een aantal voorstellen ingediend, die tot grondslag van een overeen stemming kunnen dienen, aldus de Zuidslavische afgevaardigde Brilej. Het is ook van groot belang, zei hij, dat een dergelijke over eenkomst een vermindering van atoomwapens inhoudt. „Ik ben van mening, dat de behoefte aan nieuwe proefnemingen met atoom wapens tot het verleden behoort". Hü was eveneens enthousiast over de rede, die de afgevaardigde van India, Krisjna Menon, had gehouden. Menon had gepleit voor stopzetting van alle proefontploffingen voor mi litaire doeleinden. Op dit pleidooi van Menon heeft James Wadsworth, de afgevaardigde van de Ver. Staten, geantwoord, dat de V.S. hun pogingen om tot een overeenkomst te komen, die „alle atoomgevaar" onder controle stelt, zullen voortzetten. Wadsworth verklaarde, dat de be perking van de proefnemingen een wezenlijk bestanddeel van een gecon troleerde ontwapeningsovereenkomst moet vormen. De Amerikaanse afgevaardigde voegde hieraan toe, dat de V.S. al het mogelijke zuilen doen om te voorkomen, dat de proefnemingen met atoomwapens boven een aan vaardbare omvang uitkomen. Vol gens hem hebben onderzoekingen aangetoond, dat goed geleide proef nemingen geen bedreiging vormen voor de gezondheid en veiligheid. „Door het ontbreken van een over eenkomst ter beperking van de proef nemingen is voortzetting hiervan voor onze verdediging en de veiligheid van de vrije wereld noodzakelijk", aldus de Amerikaanse afgevaardigde. DATUM EN PLAATS. De Ver. Staten en Engeland heb ben altijd datum en plaats van proe ven bekend gemaakt. Deze methode UTRECHT, 13 juli. De standsor ganisaties op het gebied van de land bouw en de zuivel in West-Nederland zijn het niet eens met het besluit van minister Mansholt, die voor de tweede maal (eerst in 1954 en ook nu) wei gert de vrije organisaties de kwali teitsregelingen van de boerenmelk in het westen zelf ter hand te laten ne men. Dit kwam met grote eenstemmigheid tot uiting op een te Utrecht gehouden vergadering, uitgeschreven door de drie Utrechtse centrale landbouworga nisaties, waar ook organisaties van buiten het westen aanwezig waren. Hier werd besloten tot de samen stelling van een landelijke commissie, waaruit een delegatie zal worden ge vormd, die zal trachten in overleg met de minister alsnog te komen tot een besluit waardoor de kwaliteitsregeling weer in privaatrechtelijke sfeer wordt ondergebracht. verraadt een grotere bezorgdheid voor de algemene veiligheid dan de geheime proefnemingen in de ver afgelegen Euraziatische gebieden, zei Wadsworth. De Engelse afgevaardig de Anthony Nutting verklaarde, dat de Britse regering te allen tijde be reid is deel te nemen aan een be spreking over een methode ter rege ling en beperking van de proefnemin gen. Nutting beklemtoonde de nood zaak om een overeenkomst, waarbij de proeven worden verboden, te ver- FORT DIX, Ney Jersey, 14 juli (Rtr.). Een „Liftmaster" transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is vrij dag kort na de start van de luchtbasis Moguire, in New Jersey, neergestort, waarbij 45 personen om het leven kwa men. Het vliegtuig vervoerde, behalve tien bemanningsleden, 56 passagiers, mi litairen met hun gezinnen, die op weg waren naar Engeland. De 21 overlevenden zijn allen gewond. Bij de doden zijn twee vrouwen en twee kinderen. De dokters hebben verklaard, dat sommige gewon den in levensgevaar verkeren. Het vliegtuig vertrok in een zware re genbui en volgens een der overlevenden raakte het kort na de start ln een lucht zak en stortte neer in een moeras onge veer 5 kilometer van het vliegveld. Het maaide een pad van 300 meter door bos en struiken, doch raakte niet in brand. Het duurde geruime tijd voor men er zich op het vliegveld van bewust was dat het vliegtuig was neergestort en de hulp verlening werd nog verder vertraagd door het onbegaanbare terrein. o Luchtvaartoverleg Nederland V.S. wordt hervat WASHINGTON, 14 juli (A.F.P.). De Amerikaanse regering heeft de Neder landse regering haar verlangen kenbaar gemaakt een Amerikaans-Nederlands verdrag over de luchtwegen af te sluiten. De onderhandelingen hierover, die enige tijd geleden werden afgebroken, zullen dinsdag in Washington worden hervat. Het grootste struikelblok is tot nu toe ge weest de Amerikaanse weigering om de K.L.M. landingsrechten in Houston en Los Angelos toe te staan. Ollenhauer als partijvoorzitter herkozen MüNCHEN, 14 juli (Reuter). Op het congres van de Westduitse sociaal-demo cratische partij is Erich Ollenhauer (55) als partijvoorzitter herkozen. Hü kreeg 368 van de 379 uitgebrachte stemmen. binden aan een verbod tot het ver vaardigen van atoomwapens. De Sowjetgedelegeerde, die even eens de rede van Menno prees, zei, dat hij niet wilde ingaan op de vraag, of atoomproeven al dan niet gevaar lijk waren. Volgens hem was het noodzakelijk te komen tot een posi tieve oplossing vanuit een politiek standpunt. Gromyko verklaarde voorts, dat het onder de huidige omstandig heden onmogelijk is om proeven te doen zonder dat zij bekend worden. Uit Washington is gemeld, dat de raadgever voor ontwapeningskwes ties van pres. Eisenhower, Harold Stassen, heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering nieuwe ont wapeningsvoorstellen voorbereidt. Volgens Stassen zal dit nieuwe ini tiatief bekend kunnen worden ge maakt op de volgende zitting van de sub-commissie voor de ontwape ning van de Ver. Naties. President luitenant-kolonel Nasser van Egypte, die een officieel bezoek van acht dagen aan Zuid-Slavië brengt, is donder dagmiddag per vliegtuig te Belgrado aan gekomen. Hü werd bij aankomst door maarschalk Tito begroet. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! Aisof Uw maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dade- lük. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten. 'tKan niet missen, de brand is gedoofd! Eet ongevreesd waar U trek in hebt, maar.steeds Rennies bij de hand! GENEVE, 14 juli. Reuter. Een door de Sowjet-Unie voorbereide ontwerptekst voor een geheel Eu- rppa omvattende overeenkomst voor economische samenwerking onder de aangesloten landen van de Economische Commissie voor Europa (ECE der Ver. Naties is hier in omloop gebracht. De ver spreiding geschiedt overeenkom stig een besluit, dat in april jl. tij dens de elfde zitting van de ECE, op basis van een Russisch voorstel, werd genomen. Er is aan de regeringen van de landen der E.C.E. verzocht vóór 15 oktober a.s. haar opmerkingen over het Russische ontwerp aan de secre taris van de commissie te doen toe komen. Deze zal de antwoorden la ten circuleren en, wanneer de meeste aangesloten landen daarmede akkoord gaan, een bijzondere werkcommissie van deskundigen bijeenroepen, welke een rapport zal moeten samenstellen voor de zitting der E.C.E. van het komend voorjaar. De ontwerpovereenkomst omvat de ontwikkeling voor vreedzame doel einden van de atoomenergie, samen werking op het gebied van handel, verzekering, transport en verbindin gen en het gemeenschappelijk ge bruik van natuurlijke hulpbronnen. De deelnemende staten verklaren zich bereid samen te werken voor het verstrekken van economische en tech nische hulpverlening aan nog onvol doende ontwikkelde landen en zich te onthouden van het verbinden van dergelijke steunverlening aan eniger lei politieke, militaire of economische eisen. De landen zullen alle mogelijke middelen benutten ter ontwikkeling en versteviging van de handelsbetrek kingen in overeenstemming met de beginselen van gelijke rechten en wederzijds voordeel. CHINA HELPT PAKISTAN KARATSJI, 14 juli. (A.F.P.). China zal Pakistan tegen wat in Pakistaanse kringen een redelijke prijs wordt ge noemd, 60.000 ton rijst leveren. Als gift voor de slachtoffers van de hongersnood in Oost-Pakistan zal China nog 4.000 ton rijst verstrekken. WASHINGTON, 14 juli (Rtr.). Ad miraal Radford, chef van de Amerikaanse generale staf, heeft verklaard, dat het gebruik van nieuwe wapens het wellicht mogelük zal maken de Amerikaanse troepensterkte te verminderen. In z'ün geschreven verklaring zei admiraal Rad ford, dat het krantenbericht, volgens het welk de stafchefs van leger, marine en luchtmacht tegen hem in „opstand" zou den zün gekomen, gebaseerd was op on volledige informaties, verkregen van on dergeschikte officieren, die niet van alle feiten op de hoogte waren. In de verkla ring worden geen getallen genoemd. Keuze genoeg uit e tijd nadert, dat de school- 'sdeur voorlopig voor de laatste maal achter de leerlingen wordt gesloten. Dan gaat deze van levenslust tintelende schare meis jes en jongens de vakantie in. Dan willen ze zich eens met iets anders bezig houden dan met het speel goed dat ze met Sint Nicolaas of Kerstmis hebben gekregen wanneer ze tenminste niet pas ja rig zijn geweest en liefst willen ze dat buiten doen. Ook de Nederlandse speelgoedindu strie levert haar aandeel voor de vrijetijdsbesteding. Zij brengt bijvoor beeld een eenvoudig badmintonspel op de markt, pluimbal geheten. Een stel bestaat uit twee ovalen houten plankjes van multiplex en een pluim bal. Deze pluimballen zijn los bü te kopen, Het is een sierlijk spel, een soort terugkeer tot de hoffelijkheid. Het kan overal worden gespeeld, het is gemakkelijk mee te nemen en kan tegen een stootje. De aanschafkosten zijn niet hoog. Meisjes en jongens hebben er plezier van en ook vol wassenen nog wel! Voor de meisjes is er een spring touw dat in het midden is verdikt, waardoor het zo lekker in de bocht blijft staan. Het is in twee lengtes verkrijgbaar, als solo-springtouw en om met een groepje te gebruiken. Ringen en rekstok Hebt U een tuin of een zolder? denkt U dan eens aan een stel rin gen, rekstok of schommel. De Neder landse industrie maakt ze en goed ook. Een bijzonderheid van de ringen is dat zy van gelijmd multiplex zijn, prettig in het gebruik en die met min der harde slag tegen de gebruiker stoten. Houten trekwagen met stuurwiel en op rubberbanden Een poppenwandelwagen van me taal met plasticdoek zal zeer in de smaak van de meisjes vallen, terwül de rubber voetballen met nerf dopr de jongens wel niet met rust zullen worden gelaten. Poppekleding Uitgezonderd de gebreide artikelen wordt alle poppekleding in Neder land gemaakt en wel in een zeer gro te collectie, die de mode op de voet volgt. Laat de meisjes zelf wat pop pekleding uitzoeken. Ze leren dan al vroeg hun smaak te ontwikkelen. Een pop met uitzet mee op vakantie en U zult „geen kind" meer hebben aan uw dochtertje. Zo'n aardig rubber popje is goed voor de kleintjes. Daar mee kunnen ze beslist geen kwaad. Voor uw zoon is er een cowboy- of indianenpak met bijpassende gordel en hoed of hoofdtooi. Voor hei strand Wilt U de kleintjes op gemakke lijke wijze meenemen naar strand of bos en hei dan is de houten trek wagen met stuurwiel zeer geschikt. De houten wielen met rubberbanden draalen onder de wagen door, waar door geen wegslijten van de zijkan ten optreedt. De trekstang kan ook worden uitgeschakeld waardoor één kind de wagen dan kan duwen, ter wijl het andere het stuurwiel houdt. Spelen kinderen in een zandbak of op het strand dan zullen ze veel ple zier hebben van een houten kiep- zandwagen. En mocht het eens slecht weer zijn, dan is er keuze uit zo'n grote voorraad puzzles, dat zo'n re gendag zelfs een vakantiehoogtepunt kan worden. Er is keuze genoeg! spelde president Tito in een toe spraak, dat vrede en welvaart hun intrede in het midden-oosten zul len doen, wanneer de volken in dat gebied de gelegenheid wordt geschonken hun eigen lot te bepa len. Tito merkte op, dat de internationals spanning is verminderd. Hij was van me ning, dat zelfs een beperkte ontwape ningsovereenkomst en het verder ont wikkelen van handels- en culturele be trekkingen tussen de landen een aanzien- lüke büdrage zouden vormen om tot re geling der internationale geschillen te komen. Hü sprak zijn vertrouwen uit, dat de besprekingen, die hij thans met zün Egyptische ambtgenoot voerde, zouden bijdragen tot verdere versterking der reeds tussen beide landen bestaande ban den van vriendschap en samenwerking. Tenslotte uitte het Zuidslavische staats hoofd de hoop, dat president Nasser zich, tüdens zijn verblijf in Zuid-Slavië, zoil vergewissen van enkele door de Zuid- slaven gemaakte vorderingen en wel met name op het gebied der industrialisatie. AANGETROKKEN Nasser antwoordde, dat Egypte en Z.- Slavië zich tot elkander aangetrokken ge voelen, omdat beide landen overeenkom stige opvattingen hebben op het gebied der buitenlandse politiek, terwijl zij bei de na de oorlog hun landen opnieuw moesten opbouwen. Ook gewaagde hü van het gemeenschappelijke streven naar internationale samenwerking. „Gedurende de koude oorlog hebben onze landen op een positieve en opbou wende koers gevaren en zij hebben ge weigerd zich in enige politiek te laten betrekken, waardoor de breuk tussen Oost en West zou kunnen worden ver wijd. Ik verheug mü er thans over, dat deze politiek van zich-niet-aan-een-of- ander-blok-te-binden resultaten begint op te leveren", aldus Nasser. „Tanjoeg" meldde, dat de besprekingen een buitengewoon hartelük, vriendschap pelijk en openhartig karakter droegen. De besprekingen, die Nehroe, Tito en Nasser komende dagen in Tito's zomer verblijf op het eiland Brioni zullen houden, zullen slechts door Zuidslavi sche en Egyptische journalisten versla gen mogen worden. WARSCHAU, 14 juli (Rtr.). In War schau zijn enkele wüzigingen in het ka binet bekendgemaakt. Het hoofd van de staatscommissie voor economische voor bereiding, Szyr, is vervangen door vice- premier Jedrychowski. De laatste tüd is in parlement en pers kritiek geleverd op deze commissie, die te veel centralisatie zou toepassen en bureaucratisch zou zijn. Szyr wordt minister van bouwnüverheid, een nieuw ministerie. De ministeries van woningbouw en industriële bouwnijver heid worden opgeheven en de ministers, Piotrowski en Babinski, van hun functie ontheven. Een der leiders van de vroegere demo cratische party, Moskwa, is benoemd tot minister voor de kleine industrie en het handwerk. BOGOTA, 14 juli (A.F.P.). Nabü Tolima in Columbia, is vrijdag 'n auto bus met veertig passagiers in een droge rivierbedding gestort. Voorlopige berich ten spreken van 15 doden en talrijke ge wonden. Dit is het derde ernstige ongeluk dat zich deze week op dezelfde weg heeft voorgedaan. Vier geüniformeerde Arabieren hebben op de weg van het vliegveld Lydda naar Tel Aviv een auto aan gehouden en de bestuurder gedood. Een vrouw, die ook in de auto zat, wist te ontkomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3