Amerikaanse bezettingstroepen terroriseren West-Duitsland Nederlandse journalisten doorkruisen Sowjet-Unie Nieuw Groene Kruisgebouw te Kruiningen officieel geopend Cbroesjlsjef„Die Hollanders ook altijd met hun kaas Grote brand In groendrogerij te Scherpenisse Aanrandingen en overvallen aan de orde van de dag A.R. vraagt zich^af: 'Wat moet er in de toekomst gebeuren?' Reeds 78.000 Russen bezochten in Moskou Rembrandt-tentoonstelling PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3448 Toestand In garnizoenplaatsen onhoudbaar Schade: 200.000, Verhoudingen raken zeer gespannen IN 'N REDDINGBOOT OM DE WERELD DRIE PROCENT VOOR HET BOUWBEDRIJF Gasten van verre bij president Coty Echtgenote van burgemeester hees de vlag Jordaanse bomaanslag op Egyptenaar Mil, attaché getroffen Nederlandse journalisten in Moskou op bezoek Lessen trekken uit de ontwikkeling Oecumenisch werkkamp le Kapelle officieel geopend Dr. Berghuis geeft n ieuwe richtlijnen aan voor beleid En wat nu? EISENHOWER WEER IN HET WITTE HUIS Zwitsers vliegtuig stortte neer: alle 4 inzittenden gedood DE BILT ZEGT: Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad SVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 16 juli 1956 c ZOMERSPEELGOED Pagina 8 3 ?p- en ondergang van Zon en Maan: insdag: Zon op 4.38 u., onder 20.54 u. Maan op 16.36 u., onder Ó.19 u. Hoogwater dinsdag 17 juli: Vlissingen: 9.38 u. 1.57 Ui., 22.02 u. 1.54 m. Terneuzen: 10.04 u. 1.75 m., 22.28 u. 1.72 m. Wemeldinge: 11.02 u. 1.46 m., 23.26 u. 1.30 m. Zierikzee: 10.44 u. 1.26 m., 23.06 u. 1.10 m. SCHERPENISSE, 15 juli. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een grote brand gewoed in de meelopslagplaatsen van de Coöp. Groenvoederdrogerij Tholen G.A. aan de Langeweg te Scher penisse. Met groot materiaal uit Scher penisse, St. Maartensdijk en Poortvliet werd het vuur bestre den. De schade wordt geschat op 200.000,—. Omstreeks vier uur werd deze brand d«or de melkboer Willem Mijnheere uit Scherpenisse ontdekt, die direct de brandweer alarmeerde. Binnen het kwartier w°s deze onder leiding van brand:" mester Jan Vin je met de motor spuit ter plaatse. Direct werd ook de assistentie inge roepen van de brandweerkorpsen te St. Maartensdijk en Poortvliet. Deze waren reeds om half vijf ter plaatse. Met al het beschikbare materiaal werd gezamenlijk het blussingswerk ter hand genomen. Door de geweldige voorraad ge droogd meel (er lag plm. 600.000 kg) was het een grote vuurzee, doch om streeks zes uur was men het vuur in zoverre meester, dat er geen gevaar meer voor uitbreiding bestond. Het nablussen heeft de gehele mor gen in beslag genomen. De drogerij is geheel uitgebrand; de machineriën Zijn behouden gebleven. Buiten de ge noemde voorraad meel wordt de totale schade aan de gebouwen geschat op ƒ200.000,die door verzekering wordt gedekt. Burgemeester Bouwense van Sint Maartensdijk was ook aanwezig, even als de voorzitter van de drogerij, de heer Brooymans uit Oud-Vossemeer en de inspecteur van het brandweer wezen uit Breda. De oorzaak van de brand moet geweten worden aan de oververhitting der machines. Er kan wel een gloeiend metaaldeeltje in het jneel terecht gekomen zijn. Zelfs uren later kan dan zelfontbranding moge lijk zijn. Vandaag hoopt men de productie te hervatten. FRANKFORT, 15 juli (D.P.A.). Naar aanleiding van het door het gemeentebestuur van Bamberg gedane verzoek om terugtrekking van het Amerikaanse garnizoen ter plaatse maakt het Westduitse persbureau D.P.A. melding van een algemene verslechtering in de verhouding tussen de leden van de verbonden legers en de West duitse bevolking ten gevolge van toenemende gewelddaden van mi litairen in de laatste maanden. Zoals gemeld was de overval van zeven jonge negers van het Amerikaanse leger op een vijftienjarig meisje de naaste aanleiding tot het Bambergse verzoek. Enige dagen later is bij Waldkirchen, eveneens In Beieren, een achttien jarig meisje door vier niet-blanke Amerikanen aangerand. In Miinchen slin gerde kortgeleden een Amerikaanse soldaat een handgranaat in een bar, waardoor een aantal personen gewond werd. Alleen al in WürttembergBaden zijn sedert het begin van dit jaar meer dan zestig ernstige vergrijpen voorge vallen, deels op rekening van Ameri kaanse militairen en anderdeels op rekening van Marokkanen, die in het voorjaar Franse eenheden zijn komen aflossen. Reeds eerder is door de Duit se bevolking tegen het herverschijnen van Marokkaanse troepen, die ook kort na de oorlog in Duitsland gele gerd waren, geprotesteerd. De gemeenteraad van Bamberg heeft inmiddels de Amerikanen de toegang tot het gemeentelijk zwembad ontzegd. Caféhouders, die voor dronken solda ten tappen, kan de vergunning worden ontnomen. Gemotoriseerde Politie patrouilles doorkruisen des ave ids en des nachts de stad. PROTEST De minister van Württemberg Baden heeft reeds vorige maand naar aanleiding van een zwaar vergrijp van geallieerde soldaten bij het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn ge protesteerd. Van Beierse zijde is de opperbevelhebber van de Amerikaan se troepen om beperking van de uit- gaanstijd der soldaten gevraagd en uitbetaling der soldij in kleinere por ties. De Amerikaanse commandanten be treuren de gebeurtenissen ten zeerste en zijn tot straffe maatregelen bereid. In Bamberg zijn terstond alle uit- gaansverloven opgeschort. DOODGESLAGEN Een etmaal na het protest van Bam berg is in de naburige plaats Fuerth een zeventienjarige Duitse arbeider, Guenther Mueller, bü een ruzie met Amerikaanse soldaten met een bier fles doodgeslagen. De Amerikaanse militaire politie heeft de drie betrok ken militairen aangehouden. KOPENHAGEN, 15 juli (AFP). Een officier van de Deense koopvaardij, de 88-j. Walther Est- borg, ig zaterdag aan boord-wan een reddingboot van acht ton uit Esbjerg vertrokken voor een reis om de wereld. Het vaartuig, dat is ontworpen door de Deense multi-miljonair Claus Soerensen, is zo gebouwd, (Jat het om zijn lengte-as kan draaien zonder dat de opvaren den gevaar lopen. Om de stuur inrichting is een koepel van plastiek gebouwd en ook de kiel is van een speciale constructie. De kruissnelheid is zeven knopen. De bouwer wil bij ge bleken geschikheid het schip in serie gaan vervaardigen, ter ver vanging v n de gewone redding boten. Het vaartuig kan dertig tot veertig schipbreukelingen op nemen. 0— 's-GRAVENHAGE, 15 juli. Het college van rijksbemiddelaars heeft, zo deelt het ons mede, met ingang van heden goedgekeurd een overeenkomst tussen de werkgevers en arbeidersor ganisaties In het bouwbedrijf, waarin de lonen met drie procent werden ver hoogd en enkele sociale voorzieningen werden verbeterd. De vraag of eventueel de drie pro cent zal mogen worden doorberekend, is op het departement van economi sche zaken in studie. Royale hulp van Zwitsers KRUININGEN, 14 juli. Vanmiddag had de officiële opening plaats van het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis. De echtgenote van de burgemeester verrichtte de plechtigheid door het hijsen van de Groene Kruis vlag, tussen de reeds wappe rende nationale vlaggen van Zwitserland en Nederland. Niet alleen de Zwitserse vlag, herin nerde aan het feit, dat ook dit bijzon der fraaie wijkgebouw-annex zuster- woning door giften uit Zwitserland is tot stand gekomen, ook de in het por taal aangebrachte gedenkplaat, zal de gedachte aan royale hulp uit Zwitser land levendig houden. „Na de ramp op 1 februari 1953 maakte het Zwitserse volk door de chaine du bonheur de bouw van dit wijkgebouw mogelijk". Deze woorden staan op deze plaat te le zen. Na de openingsrede van mevrouw C. A. Schipper-Noordhoek, spraken nog burgemeester Schipper, die o.a. de hoop uitsprak, dat ook voor Hans- weert-Schore een bevredigende oplos sing voor het Groene Kruis-werk zal worden gevonden; de voorzitter van de plaatselijke afdeling de heer A. Weststrate, 1- prov. voorzitter de heer A. de Lange uit Goes, dokter P. A. Al- lewijn, zuster Fuykschot, te Goes, en de voorzitter van de afdeling Waarde, de heer A. Waterman. Een klok van het landelijk bestuur, een electrisch injectie-apparaat uit Goes en een fraaie bloemenmand van de zusterafdeling Waarde, waren de geschenken, die de sprekers met hun felicitaties deden gepaard gaan. De heer Weststrate kon als laatste nieuws de verheugende mededeling doen, dat na aanvankelijke tegenslag telefonisch bericht was ontvangen, dat één der benoemde zusters haar benoeming naar Kruiningen had aangenomen. Er is goede hoop, dat ook voor Hans- weert een zuster zal gevonden wor den. Na afloop der bijeenkomst was er gelegenheid het frisse en keurig in gerichte gebouw te bezichtigen. Zware straffen staan saboteurs in vliegtuigen te wachten, nu Eisenhower het nieuwe wetsontwerp heeft onder tekend. Op deze misdrijven staan nu celstraffen van max. 20 jaar en boeten van max. 10.000 dollar. Ook kan een jury tot de doodstraf beslissen, wan neer er doden gevallen zijn. In het Elysee in Parijs heeft de Franse president René Coty stam hoofden uit Equatoriaal Afrika ont vangen, die naar Parijs zijn gekomen op uitnodiging van de Franse rege ring om de jaarlijkse militaire parade van de Franse strijdkrachten op „Bas- tilledag" (14 juli) bij de wonen, zoals dat elk jaar gebeurt. De foto laat zien hoe president Coty zijn gasten begroette. AMMAN, 14 juli (Reuter). Door een onbekende is een bom geworpen in de tuin van de Egyptische ambas sade in Amman (Jordanië). De Egyptische militaire attaché, die juist de ambassade verliet, werd gewond. De attaché, kolonel Salah Moestafa, kreeg in het ziekenhuis een bloed transfusie, nadat zijn onderarm was ge amputeerd, doch hij verkeert nog steeds in levensgevaar. Volgens de politie heeft het onder zoek uitgewezen dat de attaché ge wond werd door een tijdbom, die in een pakje vanuit Jeruzalem was ver stuurd. IV By schoolexamens in Italië zal deze week voor het eerst de pers worden toegelaten. Men wil door de publiciteit voorkomen, dat de afgewezen candida- ten hun wraak op de leraren koelen. voorwaarde dat q ons iets aar men MOSKOU, 14 juli (A. F. P.). Op een receptie, die zaterdag ter gelegenheid van de Franse natio nale feestdag in de Franse ambas sade te Moskou werd gegeven, heeft partijsecretaris Chroesjtsjef enige tijd gesproken met de Ne derlandse journalisten, die op het ogenblik in de Sowj et-Unie zijn. WALVISVAARDERS Zij ondervroegen hem over de mo gelijkheid om de handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie uit te breiden, waarop Chroesjtsjef antwoordde: „Die mogelijkheid be- Partijconvent over verkiezingsuitslag UTRECHT, 15 juli (A.N.P.). Het partijeonvent van de A.R. heeft zich zaterdag te Utrecht verdiept in de oorzaken, die tot de achteruitgang hij de verkiezing hebben geleid. Maar nog meer heeft men zich afgevraagd, wat er nu in de toekomst dient te geschieden. Daarbij bleek, dat de partij lessen wil trekken uit de ontwikkeling. De aandacht concentreerde zich vooral op de openingsrede van de nieuwe partijvoorzitter Dr. W. P. Berghuis, die in een analyse een aantal factoren opsomde, waaraan naar zijn mening de achteruitgang in stemmenaantal moet worden toegeschreven, en die tegelijkertijd de lijnen aangaf voor de toekomstige beleidslijn van het centraal comité. 2. opnieuw met kracht de eis en de noodzakelijkheid stellen van echt* christelijke politiek. 3. De A.R. organisatie en apparatuur afstellen op de moderne verhoudin gen. De reorganisatie van de partij moet voortgaan en dan vooral ooft de financiële kracht versterken. 4. Niet versagen, maar de hand op nieuw aan de ploeg slaan. Na dit betoog, dat met grote aan dacht werd beluisterd volgde een bre de discussie, die de gehele dag in be slag nam. Een 20-tal sprekers nam daaraan deel. De kritiek werd daarbij niet gespaard. Telkens weer werd er op aangedrongen, dat de partij zichzelf zou onderzoeken. Gewezen werd op de weinige me dewerking van predikanten en op het verlies onder de christelijke on derwijzers. Met nadruk werd de medewerking van de radio gevraagd in de politiek! strijd. De christelijke pers ontkwam aan deze kritiek niet. De christelijke jeugdbeweging doet niet meer aan por litieke vorming, zoals vroeger. Een enthousiaste verkiezingscampagne van zes weken is beslist onvoldoende onj ons volk te benaderen. Regelmatig propaganda werd met klem bepleit Het kader van de plaatselijke kiesver eniging is niet geheel opgewassen te gen zijn taak, zo werd gesteld. KAPELLE, 14 juli. Het oecume nische werkkamp van de Wereldraad van Kerken is vandaag officieel ge opend. Dit gebeurde tijdens een bij eenkomst op het gemeentehuis vaii Kapelle waar de deelnemers werden ontvangen door b. en w. Zij werden welkom geheten door burgemeestey H. G. van Suylekom, die een breed voerig overzicht gaf van de historié van Kapelle. De kampleider, Tom Sharp uit Lon den beantwoordde de toespraak van burgemeester Van Suylekom en weejÜ vooral met dankbaarheid op de grote bereidwilligheid van elkeen in KapelW welke reeds ondervonden is bij da voorbereiding voor dit kamp. VELE GEZINDTEN De deelnemers uit Zwitserland hebben een Reformierte Godsdienst £>ie uit Noorwegen en Zweden zijn Luthers; uit Amerika Episcopaal en Presbyteriaans; uit Engeland Me thodist en Anglicaans; uit Syriër Syrisch orthodox; uit Duitsland Evangelisch Luthers; uit Israël Anglicaans en uit Holland behoreft zij tot de Hervormde en de Gerefor meerde Kerk. Een zeer gemengd gezelschap dus. welke echter samen wil werken en Dr. Berghuis noemde nadat hij een woord van dank had gebracht aan de grote activiteit van de Arjos de volgende factoren van de achteruit gang: 1. het gescheiden optrekken van pro testants-christelijk Nederland In de politieke partijen. Hiermee hangt samen, dat zeer veel kiezers uit angst voor Rome in de P.v.d.A. een „olwerk hebben gezien. 2. een gescheidenheid in de verhou ding tussen de chr. vakorganisaties, de middenstands- en werkgevers organisatie, de C.B.T.B., de radio, de pers en de jeugdbeweging. In tegenstelling tot het socialistische front, waar de onderlingen samen werking opvallend is, evenals bij de R.K. organisaties. 3. het schijnbaar losgeslagen zijn van de vroegere bindingen. Veel vor mendienst is weliswaar overboord gegooid, maar er is ook veel mee loperij met anderen, zonder diepere bezinning. Het Herderlijk Schrijven heeft aan die verwarring der gees ten meegewerkt, aldus dr. Berg huis; 4. De huidige welvaart wordt toege schreven aan de P.v.d.A., terwijl 4e A.R. vereenzelvigd wordt met ae vooroorlogse werkloosheid. 5. Het voor-oorlogse socialisme heeft veel revolutionaire opvattingen los gelaten, waardoor de principiële te genstellingen verzwakt zijn. 6. Velen zien niet meer een duide lijke politieke lijn. Men komt tot de conclusie dat het beginsel hen in de steek laat en geen oplossin gen biedt. Dr. Befghuis meende, dat zich nu ook enkele lijnen aftekenen voor een actieprogram voor de A.R.-partij, als beleidslijn naar binnen en naar buiten. 1. streven naar meer samenwerking tussen de prot. chr. organisaties, ook v.w.b. jeugdbeweging, vakbe weging, kerkelijk leven, onderwij zend personeel; staat, op voorwaarde dat u anders aan kaas verkoopt. M; zal u niet toestaan ernstig handel met ons te drijven. Wij zouden koopvaar dijschepen en walvisvaarders bü u willen bestellen. Wij weten dat u die bouwt, maar niet voor ons. u zoudt het kunnen doen, maar men zal het u niet toestaan". GETTYSBURG, 15 juli (A.F.P.). President Eisenhower is zondag in Washington teruggekeerd na een ver blijf van twee weken op zijn boerderij in Gettysburg (Pennsylvania). Vol gens zijn perschef is de president erg verlangend zijn werkzaamheden op het Witte Huis te hervatten. (Van onze speciale correspondent) MOSKOU, 16 juli. Voor het eerst sedert het einde van de oorlog vertoeft een groep Nederlandse journalisten thans in de Sowjet-Unie. Het uit acht personen bestaande gezelschap is don derdagavond in de Russische hoofdstad aangekomen en het maakt op uitnodi ging van het Sowj et-Russische pers agentschap Tass een rondreis door een groot deel van de Sowjet-Unie. De Ne derlandse bezoekers zullen na een verblijf in Moskou en Leningrad naar Swerdlofsk in de Oeral vliegen, om daar nieuwe industriële gebieden te zien. Daarna zullen zij naar de Kauka- sus vliegen. REMBRANDT In Moskou zullen de Nederlanders onder meer gelegenheid hebben een officiële herdenking van de 350ste ge boortedag van Rembrandt bij te wo nen, die maandag 16 juli zal plaats hebben en waarbij ook de Nederland se schrijver Teun de Vries het woord landse vloot, dat deze stad zal zal voeren. Zondag hebben de beide voornaamste dagbladen der Sowjet- Unie, „Prawda" en „Izwestia", uitvoe rige artikelen van leden der Sowjet- Russische kunstakademie aan de Ne derlandse schilder gewijd. De sedert anderhalve maand in het Poesjkin museum geopende Rembrandt-tentoon- stelling heeft reeds 78.000 bezoekers getrokken. KIKVORSMAN Het Nederlandse gezelschap zal woensdag naar Leningrad vertrekken, waar het gelegenheid zal hebben te genwoordig te zijn bij de ontvangst van het smaldeel der Neder- bezoeken. Schertsenderwijs kwam dit vlootbezoek zaterdagavond ter sprake, toen de Nederlandse ambassadeur in Moskou, dr. Von Balluseck tijdens een ontvangst in de Franse ambasade ge legenheid had de vertegenwoordigers der Nederlandse pers voor te stellen aan de hoogste Russische gasten, mi nister-president Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef. Chroesjtsjef zeide bij die gelegen heid „Wij zouden gaarne zien, dat de betrekking tusen de Sowjet-Unie en Nederland weer helemaal goed wa ren. Wij behoeven tenslotte uw land niet te vrezen en omgekeerd behoeft ook u voor ons niet bang te zijn". Toen daarop een der journalisten vroeg of dat ook zou gelden, wanneer de Ne derlandse schepen voor Leningrad zouden liggen en hij daarbij het woord kikvorsman liet vallen, lachtte de Rus sische partijchef breeduit en zei: „Zo plegen wij onze gasten niet te ont vangen". Maarschalk Boelganin trok daarop het gesprek met een beminnelijke glimlach in andere banen. Hij infor meerde met grote belangstelling naar de reisroute, die de Nederlandse jour nalisten zullen gaan maken en toen hij dit vernomen had zei hij: „Dat is een hele reis en eigenlijk zouden onze Russische journalisten dat kilometer voor kilometer moeten kunnen nadoen in Holland". De Nederlanders moesten de maarschalk er op attent maken, dat dat „kilometer voor kilometer" onmo gelijk zou zijn, aangezien hun reis- program in de Sowjet-Unie een kleine 10.00 km omvat, meer dan Nederland te bieden heeft. spreken en staan onder de leiding vi Jezus Christus, zoals de kampleidèï Tom Sharp, het uitdrukte. Er zijn reeds contacten gelegd mej de Hervormde en Gereformeerde jeugdverenigingen van Kapelle voor gezamenlijke bijeenkomsten. Vliegveld SHANNON, 15 juli. (Reuter). Een nieuw twee- motorig vrachtvliegtuig, voor de „Swiss Air" op weg van de fabriek in Californië naar Zürich, is zon dagochtend ongeveer twee en een halve kilometer van het vliegveld Shannon, bij de monding van de rivier de Shannon, neergestort. De vier bemanningsleden drie Amerikanen en een Zwitser kwamen om het leven. Er waren geen andere inzittenden. Het toestel, een „Convair", stortte neer, toen het op het vliegveld zou landen. Het verdween plotseling uit het gezicht. Het wrak werd meer dan anderhalf uur later gevonden. Een reddingsboot vond het in een kreek. De wrakstukken waren over een groot gebied verspreid. Het toestel vloog niet in brand. Alle redders waren met een dikke laag zwarte modder bedekt. Veel bewolking met plaatselijk wat regen en een kans op onweer. Hier en daar tijdelijk mist. Over het algemeen weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1