Eerste zinkstukken deze maand naar bodem van Haringvliet Ernstig tekort FRANSE STRIJDKRACHTEN BLIJVEN IN BIZERTA De uitgebreid technische school gaat naar Zeeuwsch-Vlaanderen Dronken scholier dreigde met mes In Marokko wordt toestand beter Kort geding om een foto „Daily Worker" in financiële moeilijkheden Golfhoogtemeters leverden gegevens voor juiste ligging afsluitdam Accountants onderzoeken hulpverlening aan gedupeerde aardappelexporteurs Geen steun uit consumptie-aardappel- egalisatiefonds Dependance in midden-Zeeland zal niet mogelijk zijn Geen herziening der Fins* Russische grens Joods meisje schrijft Nasser Geen ongeregeldheden in GotlwaldorH Zaterdag 14 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het zo juist verschenen nummer van het Sociologisch Bulletin, or gaan van het Sociologisch Instituut van de Nederlands Hervormde Kerk, legt terecht de vinger bij een ernstig tekort. Te weten: de volstrekt onvol doende, ja in zekere zin nog nauwe lijks begonnen bezinning op de ge volgen van het Delta-plan in geeste lijk-sociaal opzicht. Vrijwel het ge hele nummer wordt dan ook in be slag genomen door een artikel van de hand van de heer P. de Jong, di recteur van het instituut, over de so ciale betekenis van de Deltawerken. De schrijver begint met vast te «tel len, „dat in de stand der ontwikkeling van het technisch mogelijke, resp. economisch verantwoorde, sociaal wenselijke, menselijk waardige en ze delijk verplichte in onze huidige tijd een ongelijkheid is opgetreden op de verschillende terreinen van het men selijk kunnen en kennen, zodat hier uit verschillende onzekerheden voort vloeien." Tal van sprekende voor beelden kunnen ter ondersteuning van deze stelling worden aangehaald; het Delta-plan vormt slechts één van deze, zij het voor ons land en met name voor ons gewest bepaald niet de minst belangrijke. Zonder twijfel gaat het hier om een technisch kroonprodukt, tot in de puntjes bestudeerd en berekend, nog slechts door enkele deskundigen te beoordelen en te waarderen. Maar is de tegenstelling niet schril, spreekt het geen boekdelen, dat de regering in haar memorie moet schrijven, dat de gevolgen op sociaal en maatschap pelijk gebied moeilijk te peilen zijn? Pineau in Nationale Vergadering Na te hebben gewezen op de betrek kelijkheid, zeker bij de huidige stand van onze kennis, van elk so ciaal voorspellen enerzijds en de mo gelijkheid en noodzakelijkheid van het aangeven van zekere maatschappe lijke ontwikkelingslijnen anderzijds staat het artikel zeer uitvoerig stil bij de sociale betekenis, tehechten aan de uitvoering en de voltooiing van de Deltawerken. De schrijver beperkt zich hierbij tot drie zijns inziens zeer gewichtige punten: de sociale veran deringen als gevolg van de voort schrijding der uitvoering van de Del tawerken; een te verwachten indu strialisatie in dit gebied; de sociale betekenis van de massale recreatie op en om de afgesloten zee-armen en langs de stranden. Inzake de gevolgen van de uitvoe ring der werken, met name van de invasie van de „dijklegers" kan men zich spiegelen aan en lering trekken uit de uitvoering van de Zuiderzee werken. Hier zowel als bij de indu strialisatie en de recreatie schuilen r onzienlijke aanpassingsmoeilijkheden en dus conflictsmogelijkheden, die aan alle betrokkenen, maatschappij en overheid, zeer hoge eisen zullen stellen. Vooral van hen, die op eni gerlei wijze leiding geven, mag moet inzicht in de hier in het geding zijnde sociale processen worden ver wacht. Met grote klem vraagt dt schrijver ook en juist aandacht voor de jeugd, die blijkens onderzoekingen in onder vergelijkbare omstandigheden levende streken en dorpen veelal in het bij zonder wordt geraakt door het nieu we. En daarbij aanzienlijke moeite heeft een verantwoorde aanpassing aan snel veranderende omstandighe den te vinden en in plaats daarvan overgaat tot klakkeloze en dus zinlo ze navolging. Ten aanzien van het uit te voeren beleid bepleit de schrijver tenslotte een ruime plaats naast de technische voor de studie van en bezinning op de geesteswetenschappelijke vraag stukken, hier in het geding. Hierbij gaat het zijns inziens vooral om een confrontatie en ontmoeting tussen twee werelden die èn zich zelf èn de ander in de nieuwe situatie moeten kennen en herkennen. Bezinning op het begrip „ontmoeting" kan een der belangrijkste fundamenten leggen voor een beleid van een verantwoor de aansluiting, mede in het maat schappelijk vlak. Wij juichen, ondanks ernstige be denkingen tegen sommige opvat tingen en beschouwingen, het ver schijnen van dit artikel als een appèl aan de hoge verantwoordelijkheid van alle betrokkenen voor de hier aange speden kwesties van ganser harte toe. En voegen er de vurige wens aan toe, dat het zal bijdragen tot, en waar no dig in gang zal zetten, de bezinning op vragen en ontwikkelingen, die uit eindelijk van veel groter gewicht zijn dan alle technische prestaties. Men zegge niet: het is zo ver nog niet, wij hebben nog ruimschoots de tijd, dus wachten wij maar wat af. Want zo is het niet, de zaak is hoogst urgent: de zandloper is haast leeg! Eén punt van fundamentele kritiek willen wij onze lezers evenwel niet onthouden. Het is bepaald verbazing wekkend en in onze ogen ten zeerste verontrustend, dat in het hele artikel, als gezegd geschreven door een lei dende man van een kerkelijk sociolo gisch instituut, behoudens enkele ter loopse opmerkingen en tot slot de zo langzamerhand gebruikelijke trap in de richting van de „zuilen" nergens zelfs maar vraagstukken van ontker stening en herkerstening worden aan gestipt. Ook in dit artikel komt het als in andere recente Hervormde publicaties voortdurend aan op de „leefbaarheid" van ons bestaan. Een leefbaarheid, die dan moet worden bevorderd door de Juiste vorm van ontmoeting. Heeft de christen, heeft bovenal de Schrift hier geen enkel woord te spreken? Is in het Deltagebied een voortschrijdende ont kerstening niet een feit; valt niet een versneld proces in deze althans tot de belangrijke mogelijkheden te rekenen? Is ar aan de andere kant niet naar de mens gesproken de mogelijkheid, dat de onzekerheden, die met het nieuwe gepaard moeten en zullen gaan, juist de baan vrij zullen maken voor het Evangelie, als enige waarachtige ze kerheid? Welke voortgang van het Evangelie bepaald van 't grootste ge wicht zou zijn voor het oplossen van de te verwachten moeilijkheden. In een van kerkelijke zijde komende bijdrage tot de discussie hadden wij op zijn minst een voorlopige aanduiding PARIJS, 13 juli. AFP. Frank rijk kan onmogelijk instemmen met het vertrek van de Franse (trijdkrachten uit Bizerta, dat een ssentieel element in de verdedi ging van het Middellandse-Zeege- sied vormt, zo heeft de minister iran buitenlandse zaken Pineau in de Nationale Vergadering ver klaard. Hij zei, dat de Franse troepen ln Tu nesië een drievoudige rol moeten spe len: het beschermen van de Algerijnse grens en 't verzekeren van de veilig heid van de Fransen in Tunesië en hun bezittingen, totdat de Tunesische rege ring deze taak kan overnemen. Deze twee taken zullen zijn volbracht, als Algerië ls gepacificeerd. De derde taak van de Franse troepen, die Pineau per manent noemde, ls het verzekeren van de verdediging van de Middellandse Zee ln samenwerking met andere landen in dit gebied. In dit verband ls de Franse basis te Bizerta zeer belangrijk, aldus de minister, die hieraan toevoegde, dat zjjn regering ervan overtuigd ls, dat de Tunesische regering de strategische op dracht van algemeen belang, waarmee Frankrijk ls belast, zal weten te be grijpen. ernstige schade toe te brengen aan de Frans-Tunesische betrekkingen, terwijl hierdoor tevens een „vreedzame oplos sing van het Algerijnse vraagstuk" wordt vertraagd. Sprekend over de betrekkingen met Marokko zei Pineau, dat de poitle van de Fransen ln dat gebied over het ge heel aanzienlijk ls verbeterd. Dat zovele groepen voormalige rebellen zich on der het gezag' van de Sultan hebnen geschaard was te danken aan het op treden van kroonprins Moelay Hassan. De minister verklaarde echter met nadruk, dat het Franse leger wegens de behoeften van de verdediging van Algerië niet zgn vrijheid van handelen ln Marokko kan opgeven. Overigens waren de Marokkaanse leiders zich vol ledig bewust van de noodzaak om <le nauwe banden met Frankrijk te hand haven. „MISPLAATSTE INMENGING". Vervolgens sprak Pineau over de „misplaatste inmenging in en de bele digende aanvallen" op de Franse poli tiek door radio-Tunis ln zijn Arabiscne uitzendingen. Hiertegen had Frankrijk zowel te Parijs als te Tunis krachtig geprotesteerd. Volgens de Franse mi nister dreigt een dergelijke inmenging 'slGRAVENHAGE, 13 juli Een zeventienjarige scholier heeft in de afgelopen nacht, toen hij dronken was, enige opschudding gebracht op de hoek van de Goudenregenstraat en de Laan van Meerdervoort. Hij was uit een cafetaria gezet, waar hij de gasten lastig viel. Op straat ging hij met een mes zwaaien. Toen hij een tramconducteur met het mes dreigde werd de politite erbij gehaald. Twee hoofdagenten, die per jeep kwamen, konden de jongeman echter niet baas. Deze beoefende namelijk de ju- dosport. De ene agent werd gevloerd en de andere kreeg een flinke schop. Vijf agenten hebben tenslotte de jon geling overmeesterd. ARNHEM, 13 juli. Een Arnhemse kinderarts heeft een fotograaf en een uitgever in kort geding gedagvaard we gens publikatie van een foto van zijn dochter. Dr. B. Hengeveld acht de foto, waarop zijn zestienjarige dochter Hanne- ke is afgebeeld in het voor uitgave ge reed zijnde boekje „Wij zijn ook 17" ze- denkwetsend en stuitend en in elk geval ongeschikt voor publikatie. De uitgever van het boekje, de heer G. B. te Nij megen, en de vervaardiger van deze op name, de beroepsfotograaf L. D. te Arn hem, zijn in een kort geding voor de Arnhemse rechtbank gedagvaard tegen woensdag 18 juli. De foto is gemaakt op een bal van leerlingen van het Arnhems stedelijk gymnasium en toont Hanneke Hengeveld, terwijl zij zich een knoopje aan de rugzijde van haar jurk laat dicht maken door een jongeman. Een naam staat er niet bij vermeld, zomin als bi) de andere foto's die in het boekje voor komen, dat te beschouwen valt als een tegenhanger van het bij de uitgeverij Van Dishoeck te Bussum verschenen boekje „Wij zijn 17". Alvorens deze en andere opnamen te maken, was toestem ming gevraagd, naar de heer D. vertelde. Zou de rechter de eiser in het gelijk stel len en de foto dus niet gepubliceerd mo gen worden in het boekje, dan zou zulks een vrij aanzienlijke schadepost beteke nen voor de uitgever, aangezien de op lage van 2500 stuks voor uitgave gereed ligt. LONDEN, 13 juli (A.F.P.). Het Britse communistische blad „Daily Worker" heeft bekendgemaakt, dat het zich in fi nanciële moeilijkheden bevindt. Het blad vraagt financiële steun van de lezers, omdat het gevaar bestaat, dat de redactie drastisch beperkt moet worden. De „Daily Worker" is in moeilijkheden gekomen, doordat de gaven van begunstigers in de afgelopen paar maanden aanzienlijk klei ner zijn geworden. Voorbereiding bouw uiiwaieringsluizen 's-GRAVENHAGE, 13 juli. Deze maand nog zal worden begon nen met het leggen van zinkstukken in het Haringvliet als voorbe reiding tot de bouw van de uitwateringsluizen in de dam, waarmee deze zeearm zal worden afgesloten. De minister van verkeer en wa terstaat heeft deze opdracht gegeven na overleg met de vaste corrH missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. Het ver strekken van deze opdracht is gegrond op de overtuiging, dat uitstel van deze zeer grote en urgente werken niet langer verantwoord zou zijn. Als eerste onderdeel van de uit voering der afsluiting van 't Harin- vliet komt het leggen van een bezin- king met zinkstukken aan de orde op dat gedeelte van de bodem, waar bin nenkort de ringdijk voor de bouwput van de uitwateringsluizen zal worden aangelegd. Het aanbrengen van de zinkstukken op de bodem van het Ha ringvliet, die uit zand bestaat, is no dig om uitschuring van de bodem zo veel mogelijk te voorkomen. Indien men overgaat tot de aanleg van de bouwput zal nJL het doorstromings profiel van het Haringvliet worden vernauwd, waardoor grotere stroom- snelheden zullen optreden. Door deze grotere stroomsnelheden zouden, in dien daartegen geen voorzieningen ge troffen worden, belangrijke hoeveel heden zand kunnen worden meege voerd, waardoor de stabiliteit van de ringdijk in gevaar zou kunnen komen. Het eerste zinkwerk, waarmee dus nu wordt begonnen, zal in 1957 nog aanzienlijk moeten worden uitgebreid. TWAALF JAAR Met de uitvoering van deze wer ken, die bij elkaar ca. 12 jaar zullen duren, wilde men zo spoedig moge lijk beginnen, omdat het werken in een wijde zeearm in hoge mate ge bonden is aan de jaargetijden, waarin werkbaar weer kan worden verwacht. Bovendien doet zich de moeilijk heid voor, dat gewerkt moet wor den op een punt waar men, ondanks een zo gunstig mogelijk gekozen si tuatie, ook In het werkseizoen vrij frequent onwerkbare dagen moet verwachten als gevolg van ongun stige weersomstandigheden. Het totale werk van de afsluiting van het Haringvliet omvat de bouw van een complex uitwateringsluizen (een enorm kunstwerk van ongeveer 1 km lengte), een scheepvaartsluis en het eigenlijke dijkslichaam. De dam door het haringvliet is ge projecteerd, uitgaande van een punt ten westen van Hellevoetsluis, lood recht op de kust van Voorne, aanslui tend op een uitloper van de natuur lijke kustverdediging, de duinen, oos telijk van het Kwakjeswater, welk natuurreservaat aan de kust van Roc- kanje gelukkig kan worden ontzien. DIEPSTE GEDEELTE Da dam sluit dan het diepste ge- verwacht van deze kant van de gevol gen van het Delta-plan, onlosmakelijk als die zfjn verbonden met de sociale gevolgen. Dat dit niet is gebeurd stelt ons ernstig teleur. Want ook hier ls grote haast. Juist hier gaat het om een al bijzonder ernstig tekort. Een tekort, te ernstiger, omdat de sociale gevolgen van het Delta-plan niet op verantwoorde en evenwichtige wijze kunnen worden bestudeerd en aange pakt zonder eerst het geestelijk funda ment afdoende te hebben verkend! PROF. DR. J. J. DE JONG deelte van het Haringvliet af, het Rak van Scheelhoek, om daarna enigszins in zuidoostelijke richting haaks op de stroomrichting van het Haringvliet af te buigen en aansluiting te geven op de uitwateringsluizen, een aaneenge sloten kunstwerk met 16 openingen, elk 60 m breed. De dam zet zich daarna in dezelfde richting voort, wordt plaatselijk ver breed door de aanleg van twee werk terreinen ter weerszijde en wordt vervolgens onderbroken door een scheepvaartsluis met bijbehorende voorhavens. Daarna buigt de dam met een rui me bocht in westelijke richting af en bereikt de oever van het eiland Goe roe tussen de havens van Goeree en StSlendam .westelijk van de plaat van Scheelhoek. De afsluitdam ls zover mogeljjk wes telijk van Hellevoetsluis geprojecteerd, opdat een zo groot mogelijke lengte van de bestaande waterkeringen binnen de afsluiting zal vallen. Voorts is het ge wenst het Voorns kanaal binnen de af sluitdam te houden, mede ter bestrijding van bet zoutwaterbezwaar op het eiland Voorne en Putten, dat door dit Voorns kanaal wordt doorsneden. GOLFHOOGTEMETEKS Uitvoerige studies, waarbij o.m. ge bruik werd gemaakt van vijf golf hoogtemeters, maakten het duidelijk, dat er in een lijn in oostelijke richting lopende óver de Kwade Hoek bij Goe ree een vrij duidelijke overgang was van onrustig naar rustiger water, naarmate men zich verder van de zee- mond terugtrok. Op grond hiervan is men gekomen tot het huidige project. Het tracé van de dijk wordt zoda nig, dat de haven van Stellendam hierbinnen komt te liggen. Overwo- genwordt nu de dicht bij de Goereese oever liggende voorhavens van de scheepvaartsluis zo ruim aan te leg gen wordt nu de dicht bij de uoereese voor Stellendam en zo nodig ook voor Goeree dienst kunnen doen. Op het eerder genoemde werkter rein nabij deze schutsluis zullen eer lang de dienstwoningen van het be dienend personeel van de verschillen de kustwerken verrijzen. WERKHAVEN Als eerste voorbereidende werk werd reeds in de jaren 1955 en 1956 een werkhaven aangelegd, onmiddel lijk ten westen van Hellevoetsluis. Deze haven is 370 m lang en 200 m breed. Bij de opzet ervan werd reke ning gehouden met de aanleg van opslagterreinen voor materialen, die beschikbaar moeten zijn bij de aanleg van de dijken en de bouw van de sluizen. De aangevoerde of opgesla gen materialen kunnen hier worden overgeladen in werkschepen, die het naar de plaats van verwerking zullen transporteren. De haven zal tevens dienen als thuishaven voor de werkvloot van de aannemers. Hierbij dient ook te worden gedacht aan het veilig me ren van schepen in geval van storm, ijsgang of indien om andere rede nen het werk niet door kan gaan. Aan de oostzijde is bovendien een z.g. „zate" geprojecteerd, waarop de benodigde zinkstukken en kraag stukken van rijshout kiinnen wor den samengesteld. Begin juni is er reeds een aanvang gemaakt met het opslaan van zink- en stortstenen in de haven ten behoeve van de uitvoering der allereerste zinkwer ken. Waf zal er uit de bus komen? 's-GRAVENHAGE, 13 juli. In de vergadering van het bestuur van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten is meege deeld, dat accountants thans bezig zijn een onderzoek in te stellen naar het verlies, dat de aardappelexporteurs in april jl. hebben ge leden als gevolg van het stilzetten van de uitvoer naar Engeland. Aan de hand van een rapport zal de minister van landbouw advies worden uitgebracht met betrekking tot een kredietverlening of even tueel financiële steun aan deze exporteurs. Het antwoord op een moeilijke strijdvraag De brandende vraag in Zeeland waar een uitgebreid tech nische school zal komen heeft kortgeleden een antwoord ontvangen: de minister van onderwijs heeft na ampele overwegingen, zoals dat heet besloten een school van dit type toe te wijzen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Waar precies het gebouw zal worden neergezet, is op dit moment nog niet officieel bekend. Misschien wordt het nog een beetje vechten om dit begerenswaardige „been". Dat zullen wij in de nabije toekomst dan wel bemerken. Wij kunnen ons levendig voor stellen, dat er in de andere plaatsen, waar verwoede pogin gen in het wei-k waren gesteld om een uitgebreide technische school te krijgen, een zekere ont nuchtering het gevolg is geweest van deze ministeriële beslissing. Vlissingen, Middelburg en Goes meenden onder het aanvoeren van een keur van argumenten, dat juist zij de meest aangewe zen plaatsen waren voor vesti ging. Gemeente- en schoolbe sturen waren overtuigd van hun goed recht. Hun wel gedocumen teerde motiveringen zaten ste vig in elkaar. Al maakte deze „uitputtende argumentatie" op de objectieve buitenstaander dan wel eens een eigenaardige in druk, die zich uitte in een glim lach. Men zal zich de voorgeschie denis nog wel herinneren. Het essentiële daarin was, dat iedere partij op haar stuk bleef staan en voor zichzelf de U.T.S. bleef claimen. Uiteindelijk kreeg het Economisch Instituut voor Zee land de opdracht een rapport sa men te stellen, waarin niet al leen cijfers van leerlingen der technische scholen en een prog nose van het aantal U.T.S.-leer- lingen moesten worden ver werkt, maar waarin ook de vaak tegenstrijdige argumen ten dienden te worden geanaly seerd en een overzicht moest Het gesprek van de dag worden gegeven van de indu striële bedrijvigheid en de aard daarvan in de verschillende stre ken van Zeeland. Compromis Dit rapport is thans door de directeur van het E.T.I. in het Zeeuws Tijdschrift gepubliceerd. Bij de opstelling ervan is reke ning gehouden met de bespre kingen, die in februari tussen al le belanghebbende partijen wer den gevoerd onder leiding van het lid van ged. staten, de heer A. Schout. Tijdens deze bespre kingen werd een compromis be reikt, waarin allen zich kon den vinden. Men liet n.L in het midden waar de school zou moe ten worden gevestigd in mid den-Zeeland of in Zeeuwsch- Vlaanderen maar men meen de, dat dan in het andere gebied een dependance van deze U.T.S. zou moeten worden gesticht. Op deze wijze, zo werd geredeneerd, zou de opleiding kunnen worden gedifferentieerd naar de streek- behoefte, zou de lerarenbezetting volledig kunnen worden benut (ambulante leraren) en zou het totale investeringsbedrag aan merkelijk beneden dat voor twee scholen kunnen worden ge houden. Zijn wij goed ingelicht, dan be tekent de beslissing van de mi nister echter: een U.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar geen dependance in midden- Zeeland. Uit berekeningen is n.l. gebleken, dat de kosten, welke met stichting en instandhouding van zo'n dependance zijn ge moeid, niet heel veel lager liggen dan de kosten van een originele school. Dit is vanzelfsprekend te betreuren, maar het zal waar schijnlijk niet gemakkelijk zijn de onjuistheid der bewering, dat de kosten elkaar niet veel ontlo pen, aan te tonen. Geen belang voor elkaar Zoals de zaken nu staan ls het dus zo, dat midden-Zeeland voor lopig van uitgebreid technisch onderwijs zal zijn verstoken. Het E.T.I.-rapport argumenteert en o.i. zeer juist dat één uit gebreid technische school voor heel Zeeland illusoir mag wor den genoemd en dat Zeeuwsch- Vlaanderen en midden-Zeeland In dit opzicht voor elkaar geen betekenis hebben. Concreet ge steld: het is niet te verwachten, dat jongelui uit midden-Zeeland thans naar de U.T.S. in Z.-Vlaan- deren zullen gaan. De kostenfac tor denk slechts aan het kost huis speelt daarvoor een te beheersende rol. Dagelijks heen en weer reizen behoort praktisch tot de onmogelijkheden voor ie mand, die flink moet studeren. Hoe jammer dit ook is voor de genen, die hun uiterste best heb ben gedaan deze school in mid den-Zeeland te krijgen, laat men deze ook voor de minister aller minst eenvoudige beslissing sportief nemen. Ieder wist, dat hoe de beslissing ook zou uit vallen twee of drie zouden huilen. Trouwens: de cijfers wij zen uit, dat. in Zeeuwsch-Vlaan- deren (oost) de industriële be drijvigheid het grootst is van heel Zeeland. Men mag aanne men, dat de minister vooral de ze overweging heeft doen gel den. Er is bij dit alles nog een punt dat beslist niet over het hoofd mag worden gezien, n.l., dat Zee land als geheel gezien haar geringe inwonertal eigenlijk in het geheel niet voor een U.T.S. in aanmerking komt. Dit uit gangspunt, dat de minister laat gelden, is aanvechtbaar en voor bestrijding vatbaar, maar gege ven het feit krijgt Zeeland al meer dan waarop het recht kan doen gelden. Daarom is de vraag om twee van deze scholen, hoe nodig ook naar de Zeeuwse me ning, in Den Haag momenteel niet in te willigen. PARIJS, 13 juli (AFP) De kwes tie van de grenzen tussen de Sowj et- Unie en Finland is definitief geregeld bij het vredesverdrag van 1947 en zal niet herzien worden, aldus heeft het orgaan van de Sowjetregering „Izwes- tia", verklaard. Het blad keerde zich ln een hoofd artikel tegen de „inopportune en kunstmatige campagne van bepaalde bladen in Helsinki" voor herziening van de Fins-Russische grens. De „Iz- westia" betreurt, dat bepaalde Finse elementen „zich hebben laten lijmen" door overzeese kringen, die ontevre den zijn over de vriendschappelijke betrekkingen tussen Finland en de Sowj et-Unie. Aangezien da getroffen groep da laatste jaren gemiddeld ongeveer 78 procent van de consumptle-aardappel- export en ongeveer 48 procent van de pootaardappelexport heeft verzorgd, werd op een buitengewone bestuursver gadering van het produktschap van aardappelen op 19 juni het standpunt ingenomen, dat deze exporteurs ln staat gesteld moesten worden hun functie voort te zetten en z(| financieel gehol pen moesten worden. Voorgesteld werd toen uit het con- «umptle-aardappel-egalisatlefonds «en bedrag van f 8 miljoen ter beschik king te «tellen onder voorwaarde, dat hierin door het ministerie van land bouw met gelden uit het LEF voor 80 procent zou worden deelgenomen. Later was het bestuur van oordeel, dat een aanvullende kredietregeling van f7.5 miljoen nodig was. ONJUIST. Door het Landbouwschap werd na dien evenwel het standpunt Ingenomen, dat het onjuist 1« om gelden uit het oonsumptle-aardappel-egallsatlefonds voor hulpverlening ter beschikking te stellen. Op grond van de overweging, dat hierdoor de fondsvorming In de landbouw zou worden ondermijnd. De minister heeft zich Intussen met dit standpunt verenigd en doen weten dat hi), alvorens een beslissing te nemen over hulpverlening, het accountants onderzoek wenst af te wachten. Naar uit de behandeling van deze kwestie in de vergadering van het hoofdproduktschap bleek, is ook het Landbouwschap van oordeel, dat het In het algemeen belang ls, dat de rappor teurs worden geholpen, doch dat dit niet uit het landbouwfonds mag ge schieden, dat meer een prifsregelende functie heeft. Dit standpunt wordt door het hoofdproduktschap gedeeld. Sommige leden vroegen zich af, of de exporteurs zich niet aan speculatie hebben schuldig gemaakt en of financi ële hulpverlening deze speculatie ln de toekomst niet in de hand zou werken. De voorzitter antwoordde, dat van spe culatie niet gesproken kan woraen, daar de exporteurs slechts hebben vol daan aan het verzoek van de Engelse Importeurs in de nog toegestane perio de van tien dagen zoveel mogelijk aard appelen te zenden. NEW YORK, 13 juli (AFP) De achttienjarige Deborah Ra- binowitz, een Joods meisje in New York, heeft onlangs aan president Nasser van Egypte twee dollar gezonden om kleren te kopen voor arme Arabtsclie kinderen, die zij in een televisie- uitzending had gezien. In een be geleidend briefje vroeg zij de Egyptische president „astublieft geen oorlog met Israël te maken" omdat kinderen zoveel van oor log te lijden hebben. Deze week heeft Deborah ant woord gekregen. President Nas ser schreef haar persoonlijk. Hij bedankte voor het geld en loofde haar nobele gevoelens. Hij gaf haar de verzekering, dat Egppte vrede wenst en dat het geen agressieve plannen koestert. GOTTWALDOF, 13 juli (AFP-Rtr.) De bewoners van Gottwaldof, het be langrijkste centrum van de Tsjecho- slowaakse schoenenindustrie spreken eenstemmig tegen, dat in de stad on geregeldheden zijn voorgekomen, zo als was gemeld door een Westduiti blad. Westelijke verslaggevers, die uit Praag in de stad kwamen, vonden geen aanwijzingen, dat er ongeregeld heden waren geweest. Alles was rus tig en normaal en er waren niet meer politiemannen dan gewoonlijk op de been. Een woordvoerder van het Tsjecho- slowaakse ministerie van binnenland se zaken had eerder het bericht over stakingsonlusten, waarbij maandag jl. vier mensen zouden zijn doodgescho ten en dertien gewond, een „fantas tisch verzinsel" genoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3