y Nog veel knelpunten in program van de formateur Geëmigreerde broer kwam even per vliegtuig Ruim 200 personen worden voor Poolse rechtbanken gedaagd Bemanning Hongaars vliegtuig in de lucht overweldigd Tegemoetkomende houding Het weer Minister Zijlstra verzet zich tegen verhoging broodprijs PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr. Drees overlegt met fractievoorzitters Rainier en Gracia zijn in Parijs Discussie over Staatsbouwbedrijf W.-Duiis!and kreeg 75 straaljagers Belgische ministers naar Sowjet-Unie Hoeder van Burgess naar Moskou Kóningin Frederika kon haar tranen niet meester blijven minimum Nasleep van roerig Poznan Op Amerikaanse basis geland in Europ< Straaljager in IJsselmeer gestort Gesprek met organisaties Arum in rep en roer Landing op weiland Geen zwaar werk voor scholieren Joofdkantoor: L. Vorstatraat 90, Go telefoon 8488 (b.g.g, voor $687, voor a dm. 8970), Giro $74480. antoren: Middelburg'. Korte Noord- redactie 2 8162; Vlissingen: Nleuwstraat ourg: •traat 35. Tel. 2009, Tel. en 8162; Vlissingen: N-- Tel. 826; Terneuzen: Dljkstraat 26-2! Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ3,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3447 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 14 juli 1956 DE ZEE IN EEN THEEKOPJE (pagina TE Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.35 u., onder 20.87 U. Maan op 14.19 u., onder 23.49 u. Hoogwater zondag 15 juli: Vlissingen: 7.23 u. 1.89 m., 19.43 u. 1.72 m. Terneuzen: 7.50 u. 2.07 m., 20.10 u. 1,90 m. Wemeldinge: 8.56 u. 1.63 m., 21.14 u. 1.40 m. Zierikzee: 8.39 u. 1.42 m., 20.53 u. 1.20 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 juli. Gistermiddag heeft tussen de kabinets formateur, dr. W. Drees en de demissionaire minister van oorlog, ir. C. Staf, opnieuw een bespreking plaats gevonden over de defen sie-uitgaven. Na afloop van het gesprek is medegedeeld dat over eenstemming is bereikt. Hiermede is dus bevestigd hetgeen in poli tieke kringen enkele dagen geleden reeds werd gezegd. Het was namelijk zo goed als zeker dat de formateur en de heer Staf tot een akkoord zouden komen. Het gesprek van gistermiddag diende voornamelijk om zelfs laatste eventuele misverstanden over de defensie-uitgaven uit de weg te ruimen. De kabinetsformateur heeft echter nog tal van moeilijkheden te overwinnen. De bespreking, die maandagochend wordt gehouden tussen dr. Drees en de vijf fractievoorzitters wordt met spanning tegemoet gezien. Op vele punten is nog geen overeenstemming bereikt en daarom zijn in allerijl fractievergaderingen gehouden om een oplos sing te vinden voor de resterende knelpunten. Hoewel de moeilijkheden niet gering zijn, heeft men toch goede hoop en het feit, dat dr. Drees gisterochtend liet verklaren, dat de moeilijkheden niet onoplosbaar zijn wijst hij er op, dat hij een tegemoetkomende houding zal aan nemen. Dat is trouwens de enige mo gelijkheid voor hem om te slagen. V.V.D. zit moeilijk In politieke kringen vond men het gisteren opmerkelijk dat de V.V.D., bij monde van de heer Oud, nog steeds aan de besprekingen deelneemt. Er zijn verschillende liberalen, die dit moeilijk kunnen verwerken wat wel bleek uit enige perscommentaren van gister avond. Ondanks het feit dat enige libe rale wensen niet vervuld zijn heeft prof. Oud het beslissende woord nog niet gesproken. Duidelijk is dat als de liberalen ten slotte toch de oppositie begeren, zij al tijd met de moeilijkheid zullen zitten het regeringsprogram in grote lijnen te hebben aanvaard. Defensie De overeenstemming tussen de mi' nisters Drees en Staf over de defensie- uitgaven is een feit geworden. Naar verluidt zou zij er op neerkomen, dat in 1957 1525 miljoen gulden voor de de fensie zal worden uitgetrokken. Verder is er voor de jaren 1958 tot 1960 een driejarenplan opgesteld met een jaarlijks defensieplafond van 1575 miljoen gulden. De overige „knelpunten" zijn zo be langrijk, dat de bespreking van maan dagochtend nog wel eens enige tijd in beslag zal kunnen nemen. Staatsbouwbedrijf Een belangrijk probleem is bijv. de vraag of er een staatsbouwbedrijf moet komen. De P.v.d.A. meent dat de in stelling van zo'n staatsbedrijf het mo gelijk zal maken het kostenverloop in de particuliere bouw na te gaan. Het grote bezwaar tegen het ontwerp van dr. Drees blijft, dat het vaag is op alle punten, die niet gerekend kunnen worden tot de socialistische stokpaard jes. Daar is bijv. de invloed van de overheid op het bedrijfsleven. De formateur is met een vrij straffe redenering gekomen, die voor de ove rige fracties moeilijk aanvaardbaar is. Dit punt is gisteren tijdens de bespre king ook blijven hangen. De moeilijk heid is een formulering te vinden, die alle partijen bevredigt. Lonen man en vrouw Een andere moeilijkheid, die maan dag opgelost moet worden, is de gelijke beloning van man en vrouw voor ge lijke werkzaamheden. De meningen lopen hierover uiteen en dat is te begrijpen, want hier speelt het probleem van loonsverhogingen, die weer kunnen leiden tot prijsverho ging, een belangrijke rol. De kabinetsformateur schijnt^ voor dit punt niet veel te voelen. Het is ech ter de vraag of zijn partijgenoten er ook zo over denken. Andere punten Andere punten, die maandag bespro ken dienen te worden zijn, de afschaf fing of verdere verlaging van de schoolgelden van het derde leerjaar van de middelbare school af, de ver ruiming van de onderwijsmogelijkhe den voor jonge arbeiders, de vraag of er in de komende periode een alge mene grondwetswijziging tot stand ge bracht kan worden en eventuele belas ting op kapitaalinvesteringen. Ten slotte is er nog het vraagstuk Nieuw- Guinea. Onderwijsnota's zullen moeten wor den uitgewerkt, er zullen meer studie beurzen moeten komen en de Delta werken zullen moeten worden uitge voerd. Gift van Canada BONN 13 juli (DPA). Canada heeft de Westduitse luchtmacht 75 straaljagers geschonken. Deze gift, die een waarde heeft van 150 miljoen mark, heeft de goedkeuring van de Noordatlantische raad en is bedoeld als een bijdrage tot de ophouw van de Westduitse luchtmacht. De Westduitse minister van buiten landse zaken, von Brentano, heeft vrij dag de Canadese ambassadeur in Bonn hiervoor bedankt. Hij verklaarde, dat het Duitse volk dit geschenk beschouwt als een „uitdrukking van de hechte vriendschap tussen Canada en de Duit se Bondsrepubliek". Het politieke toerisme BRUSSEL, 13 juli (Reuter). Pre mier van Acker en minister van bui tenlandse zaken Spaak van België heb ben de uitnodiging van de Russische regering tot een bezoek aan de Sow jet-Unie aangenomen. Zij zullen begin oktober de reis maken. Er zal gespro ken worden over problemen van we derzijds belang. LONDEN, 13 juli (AFP). He( Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld dat de moedei van de indertijd naar de Sowjet-Uniq gevluchte voormalige Britse diplomaat Guy Burgess zich thans in Moskou be vindt. Zij zal enkele weken in Moskou blijven, om haar thans 45-jarige zoon te bezoeken. Guy Burgess is vrijgezel. Erich Ollenhauer is herkozen als voorzitter van de Westduitse sociaal democratische partij. Prins Rainier III van Monaco en Prinses Gracia Patricia (Kelly) zijn in Parijs aangekomen voor een vakantie van veertien dagen. De foto toont het vorstelijk paar tijdens een wandeling door het be roemde Bois de Boulogne, op de voet gevolgd door een menigte be wonderaars (sters), die het sprook- jashuwelijk van enige maanden geleden kennelijk nog niet ver geten zijn. Groot is de ellende op het Griekse eilandje Santorini in de Egeïsche Zee, -vaar 'n aardbeving 53 slacht offers maakte en de helft van de gebouwen vernielde, zo groot, dat de populaire Griekse Koningin Frederika in tranen uitbarstte toen zij, zoals de foto toont, met Koning Paul over de ruïnes van de ver nielde woningen dwaalde, troos tend waar en zoveel dat mogelijk was. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTIE P DE VERING. «1*221. BEDOEN. EN STAAlWABENfAlBIEKEN TI ZEVENBERGENJ Aanklacht: doodslag en ophitsing WARSCHAU, 14 juli (Reuter). Naar aanleiding van de onlusten in Poznan zullen 222 personen worden vervolgd. Dit is gisteren te Warschau door ge- Na gevecht in toestel BONN, 14 juli (Reuter). Op een Amerikaanse luchtbasis in West-Duitsland is vrijdagavond een Hongaars verkeersvliegtuig ge land, nadat een groep passagiers de bemanning had overweldigd en het toestel van koers had doen veranderen. Aan boord van het vlieg tuig bevonden zich vijftien passagiers en een bemanning van vier leden. Zeven passagiers zaten in het complot om zich van het toestel meester te maken. Een van hen nam de besturing over en zette het toestel op de Amerikaanse basis aan de grond. Na de landing brak een gevecht tus sen de inzittenden uit. Dertien Hon garen werden naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie hebben zeven Hongaarse studenten de bemanning overweldigd en vervolgens de tweede piloot gedwongen, het toestel in West- Duitsland aan de grond te zetten. Een politieman, die naar de landingsbaan was gegaan om de zaak te onderzoe ken, vertelde dat het vliegtuig uit Boedapest was vertrokken voor een lijnvlucht naar een andere Hongaarse stad. Eén man aan boord, blijkbaar een Hongaarse politie-officier, had een re volver bij zich, maar de studenten had den hem overweldigd. De Duitse poli tieman meende, dat de Hongaarse of ficier van zijn wapen gebruik had ge maakt. Zeven studenten hebben asiel ge vraagd de overigen willen naar hun land terugkeren. DE BILT ZEGT; Perioden met zonneschijn, maar plaatselijk ook een regen- of onweers bui. Zwakke tot matige, aan de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Warm. Stockholm, regenbui Londen, regen Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Zürich, half bewolkt Innsbrück, regenbui Rome, onbewolkt 20 gr. 15 gr. 21 gr. 23 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 80 gr. zaghebbende kringen meegedeeld. De aanklacht zal luiden*, doodslag en op hitsing tijdens de onlusten. Verder worden 63 personen beschul digd van plundering uit winkels en huizen. Het is niet bekend wanneer de rechtszaak beginnen zal. Het politie onderzoek duurt nog voort en het is mogelijk dat hei aantal beklaagden nog zal groeien. 196 arrestanten zijn reeds vrijgela ten na een eerste verhoor. Bij de be klaagden zijn 33 mannen die door de demonstranten uit de gevangenis wer den bevrijd. Kistje met dubbeltjes en kwartjes opgegraven VENLO, 13 juli. Bij opgravingen achter de pastorie te Broekhuizen is een kistje met munten gevonden, voor namelijk bestaande uit dubbeltjes en kwartjes. Bij onderzoek is gebleken, dat het kistje tijdens de oorlog door de toenmalige pastoor van Broekhui zen is begraven, toen het dorp moest exacueren. Na de terugkeer in 1945 bleef het kistje ondanks nasporingen onvind baar. Piloot vermist SOESTERBERG, 13 juli. Een straaljager van de luchtmacht, dia vanmorgen van 't vliegveld Soes- terberg was opgestegen, is ten noordwesten van Lelystad in het IJsselmeer gestort. De piloot, da 21-jarige sergeant-vlieger S. Steen uit Groningen, ongehuwd, is als vermist opgegeven. Aangenomen wordt dat -hij is omgekomen. Om half twaalf vanmorgen meldde het toestel, dat toen boven het IJssel meer vloog, dat het geen brandstof meer had. De piloot deelde nog mede dat hij het vliegtuig per parachute zou verlaten. Nadien werd niets meer vernomen. Vanmiddag en ook vanavond is door tal van vliegtuigen, helikopters en boten naar het vliegtuig en de piloot gezocht. Hedenavond vond de reddingboot uit Lemmer het wrak van de straaljager en een parachute, die 'slechts gedeelte lijk was geopend. OOGGETUIGE Nader vernemen wij dat een visser uit Elburg het ongeluk heeft zien ge beuren. Hij zag het toestel omlaag ko men, het water raken, weer opsprin gen, waarna het explodeerde. 's-GRAVENHAGE, 14 juli. Gis termiddag heeft de minister van eco nomische zaken een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van bakkers organisaties. Aanleiding tot het onder houd vormde de verhoging van de broodprijs in verscheidene plaatsen van ons land die buiten de organisa ties om is ingevoerd. De noodzaak van deze verhoging was de minister niet aangetoond en zij was naar de minis- 32 gr. ter mededeelde, voor hem dan ook on- WITMARSUM, 13 juli. Donderdagmiddag is het dorpje Arum in Friesland even in rep en roer geweest, omdat een sportvliegtuigje na enige malen boven het dorp te heb ben gecirkeld onaangekon digd een landing uitvoerde op een weiland. Uit het vliegtuigje stapte een oud-Arumer, de 62- jarige heer J. Catstra uit De troit (V.S.), die maar eventjes zijn invalide 30-jarige onge huwde broer kwam opzoeken. Met nog een andere broer is de heer J. Catstra jaren geleden ge- emigreerd en hij is tenslotte piloot geworden van een maatschappij, die vliegtuigen bouwt. Zo nu en dan vliegt hij de grote exemplaren over de Oceaan, de kleinere worden per vrachtschip overgebracht, meestal naar Hamburg, waar ze worden gemonteerd en dan door hem naar hun bestemming worden gevlogen. Dat was ook met dit sportvliegtuigje het geval. Toch in de buurt Het moest naar Oslo gebracht worden, en de heer Catstra vond Arum niet zo ver uit de route lig gen, dat hij niet van de gelegen heid zou gebruik maken om zijn broer eens eventjes op te zoeken. Dus landde hij zo maar op een wei land, daarmee tevens het lucht vaartreglement overtredend. De politie attendeerde hem hierop en hij verontschuldigden zich met de opmerking, dat Nederland immers zo klein is: „Very small". De heer Catstra is toen maar weer opgestegen, vloog het sport vliegtuigje naar Eelde en keerde per taxi naar Arum terug, waar hij enige uren bij zijn broer -heeft doorgebracht. Van Eelde is hij ver der gevlogen naar zijn bestemming. aanvaardbaar in verband met de door de regering gevoerde politiek van prijsstabilisatie. De minister heeft daarom een be roep gedaan op da bakkersorganisaties er hun medewerking aan te verlenen, dat deze verhoging van de broodprijs ongedaan wordt gemaakt. De verte genwoordigers van deze organisaties hebben de minister toegezegd zich te zullen verstaan met de bakkers in de plaatsen, waar de broodprijs is ver hoogd. Het resultaat hiervan zal in na der overleg met het ministerie worden besproken. Kinderverlamming fe Rijswijk RIJSWIJK, 13 juli. Een bedrijf te Rijswijk heeft aan een twaalftal scholieren van vijftien en zestien jaar, die daar in hun vakantie zouden ko men werken, meegedeeld dat van hun diensten wordt afgezien. Nu er in Rijs wijk enige gevallen van kinderverlam ming zijn voorgekomen, acht het be drijf het niet verantwoord deze kin deren voor hen vreemd en daardoor nogal vermoeiend werk te laten doen. Enige „vakantiewerkers" van zeven tien en achttien jaar mogen wel ko men. Ook mogen de jongelui, die in vaste dienst van het bedrijf zijn en dus al aan het werk gewend zijn, blij ven. O Gisteravond is tijdens het zwem men de 12-jarige A. J. Duim Jzn. bij 'het zwemmen in de haven van Oolt- gensplaat verdronken. Sagarat, de leider van de democra- tisch-socialistische partij in Italië en vice-premier, heeft ontslag uit laatst genoemde functie gevraagd om zich volledig te kunnen wijden aan de lei ding van zijn partij.'

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1