Verzorgingspeil in voormalige rampgebieden omhoog Jeugdige metselaars en straatmakers toonden hun kunnen Ontstellend laag geboortecijfer in Wallonië Laatste Nederlandse ereveld (te Dusseldorp) geopend Nixon herkiesbaar fGGds drommen Vrijdag 13 juli 1956. Economische raad stelt actieprogram op Japan vraagt inlichtingen over de atoomproeven Protest van Hongaarse arbeiders Hier vonden 1229 Nederlanders een laatste rustplaats Wereldkampioen springruiters door prins Bernhard gehuldigd Werkweek van 45 uur in Zweden 7 Zwarte vlag als protest tegen dienstplicht Nederlandse verpleeg ster naar dr. Schweitzer EENZAME TOCHT er zijn die op een gilTiplex:»brnms Oppositie in Portugal wil meer rechten Overpeinzingen bij de overdracht der wijkgebouwen Ook leerlingen van Zeeuwse technische scholen deden mee Goedennacht ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ernstige demografische crisis BRUSSEL, 12 juli. Belga. In Wallonië heerst een ernstige demo grafische crisis. De situatie is daar zo, dat deze streek met een ge boortecijfer van 15,6 per duizend inwoners één der gebieden is, waar het geboortecijfer het laagst is. Voor geheel België is dit cijfer 16,7 Canada had het hoogste geboortecijfer, n.l. 28,5 per duizend inwo ners. Dit blijkt uit een memorandum van de Waalse economische raad, die de situatie heeft besproken en ook geconstateerd heeft, dat ten opzichte van de periode 19011905 het aantal geboorten in Wal lonië thans met dertig procent is verminderd. Het sterftecijfer ligt op het niveau van 1920. Met het oog op deze feiten heeft de Waalse economische raad een actiepro gram opgesteld, gedeeltelijk gebaseerd op de Franse ervaring. Dit program is o.m. gericht op de verhoging van de gezins toelagen in de zin van een betere aan passing aan de onderhoudskosten van het kind. Een vergoeding van 315 frank voor het eerste kind, 600 voor het tweede en 900 voor het derde en elk volgend kind wordt voorgesteld. Onder de andere door de economische raad voorgestelde maatregelen dient on derstreept de instelling van een prenatale toelage, het brengen van de geboorte toelage op 9.000 frank voor ieder van de eerste drie kinderen en op 4500 frank voor het vierde en de volgende, alsmede de instelling van leningen voor het hu welijk. WIE BETAALT? Volgens de raad zou de financiering kunnen geschieden door een speciale bij drage van 100 frank per maand, te be talen door de 300.000 mannelijke vrijge zellen boven de 25 jaar en de 600.000 huisgezinnen zonder kinderen, die sedert meer dan drie jaar gehuwd zijn, wat een jaarlijks inkomen zou opleveren van 1200 miljoen frank. Nog andere geldbronnen kunnen gevonden worden in zekere wij- TOKIO, 12 juli (A.F.P.). De Japanse regering heeft aan de Amerikaanse au toriteiten inlichtingen gevraagd in ver band met de schokgolven, die de afge lopen weken negen maal in Japan zijn waargenomen en waaruit is geconclu deerd, dat de Amerikanen in het gebied van Bikini nieuwe atoomproeven geno men hebben. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Sjigemitsoe, verklaarde in de rijksdag, dat de Amerikaanse regering, volgens een getroffen regeling, de Japan se autoriteiten moet waarschuwen voor elke nieuwe atoomproef. In Japanse vis serij- en scheepvaartkringen zou men van plan zijn bij president Eisenhower te protesteren. zigingen in de toewijzing der kredieten van de algemene begroting, zoals de bij slagen voor wezen en kinderen van in validen, het heffen van een belasting op Kinderboerderij van Artis weer open AMSTERDAM, 12 juli De kin derboerderij van Artis, waar vorige week alle dieren behalve de ezel tjes en de vogels in verband met'n geval van mond- en klauwzeer op last van de veeartsenijkundige dienst moesten worden afgemaakt, werd vandaag heropend „met een welis waar nog niet complete, doch wel be hoorlijke bevolking". WENEN, 12 juli (Reuter). Volgens radio-Boedapest hebben arbeiders van de „Matyas Rakosi" staalfabriek op een bij eenkomst geprotesteerd tegen te veel kortingen op hun loon. De arbeiders vra gen regelmatiger werktijden en verdien sten. Het is gebruikelijk, dat dergelijke arbeiders naar prestatie worden betaald. De radio voegde hieraan toe, dat hun vragen op de bijeenkomst helaas niet op «aimku, "VI iibuvu vui» VV" uvruouug Uf Vlagen UC WijvtiilvuiJJOi- —tr het huispersoneel of desnoods door mid- bevredigende wijze konden worden be del van een nationale loterij. antwoord Zij vielen in de laatste wereldoorlog DUSSELDORP, 12 juli ANP. Het zevende, laatste en grootste Nederlandse ereveld in Duitsland is vanmorgen plechtig geopend. Op een bijzonder fraai ingericht stukje grond, afgescheiden van het Duitse gedeelte van Stoffeler Friedhof te Dusseldorp, liggen nu bij een 1229 Nederlandse oorlogsslachtoffers, die omgekomen zijn in de jaren 19401945 in het land Nordrhein-Westfalen. In het midden van het veld staat een in rode steen opgetrokken gedenkzuil, die daar is geplaatst ter nagedachtenis en eerbiedige hulde aan de slachtoffers van concentratiekampen, die zich thans achter het ijzeren gordijn bevinden en wier stoffelijke resten verloren zijn gegaan. Rondom deze zuil liggen de graven, elk voorzien van een grafsteen van Engelse kalksteen, zoals ze op alle erevelden over de gehele wereld zijn geplaatst. In een erehal vlakbij het hek, dat het veld afsluit van 't Duit se gedeelte en het daardoor tot een apart stukje Nederland maakt, staan vele namen van slachtoffers gebeiteld in de muur. Deze namen zijn van hen die in de massagraven rusten of van wie de grafligging niet met juistheid kon worden aangegeven. Een druilerige regen viel vanmor gen uit een grauwe hemel, toen ruim 350 nabestaanden in de kapel bijeen kwamen voor een korte openings plechtigheid. Het bestuur en de direc tie van de Oorlogsgravenstichting, vertegenwoordigers van de Neder landse regering, de Nederlandse kolo nie in Duitsland, van de Lands- en Bondsregering van de stad Düssel- dorp woonden de plechtigheid bij. l'*x STOCKHOLM, 12 juli (N.T.B.) Een commissie, waarin werkgevers, werknemers en overheid zijn verte genwoordigd, heeft eenstemmig be sloten de Zweedse minister van socia le zaken voor te stellen de 45-urige werkweek in te voeren. Een vrije za terdag zou hierdoor mogelijk worden. Thans wordt in Zweden 48 uur per yeek gewerkt. Door per 1 januari van Je jaren 1958, 1959 en 1960 telkens een uur van die werktijk af te trek ken, wil de commissie geleidelijk tot de nieuwe regeling komen. Zij heeft zich afgevraagd, of de tweede Kerst dag, de tweede Paasdag en de tweede Pinksterdag niet dienen te worden af geschaft. De Hemelvaartsdag, zo meent zij, zou als officiële feestdag kunnen worden afgeschaft of naai de erop volgende zaterdag kunnen worden verschoven. Hetzelfde wordt geopperd voor Driekoningen (7 jan.), thans in Zweden een algemeen erken de feestdag. Zweden heeft al eerder een aantal feestdagen afgeschaft. Invoering van de 45 urlge werk week zou gelijk staan met 'n verdub beling van de bij de wet voorgeschre ven vakantie van drie dagen en zou '->et land tweemaal de gemiddelde jaarlijkse produktieverhoging kosten. o Tussen 1918 en eind vorig jaar zijn er in de V.S. 127 vliegtuigbotsingen in de lucht voorgekomen. In zestig gevallen Vielen er doden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft ln Aken ln zijn kwaliteit van presi dent van de internationale hippi sche federatie de wereldkampioen springruiters, Raimonds d'Inzeo het gouden ereteken van de fede ratie overhandigd. KARLSRUHE, 12 juli (Reuter). Een aantal protestantse geestelijken in Zuid- west-Duitsland zal de komende dagen op de kerken zwarte vlaggen doen hijsen uit protest tegen de Invoering van de dienst plicht in West-Duitsland. Zij volgen hiermee het voorbeeld van een geestelijke, dr. Manfred Stohrer, die in het afgelopen weekeinde mede uit naam van 104 collega's een pamflet pu bliceerde, waarin tegen een herbewape ning van West-Duitsland werd gewaar schuwd. Dr. Stohrer zei, dat gedurende een week een zwarte vlag van zijn kerk zou waaien. In de kapel stond een uit Nederland overgebrachte katafalk, bedekt met de Nederlandse vlag. Bijzonder veel kransen een groot aantal was van Nederlandse verenigingen in Duits land .lagen rondom de katafalk. Later werden deze kransen op het ereveld bij de gedenkzuil gelegd. DE OPENING Ook nu, evenals in Frankfort dins dag j.l., begon de plechtigheid met orgelspel door de organist H. J. van Dijk uit Enschede. De heer A. Th. Lamping, ambassadeur te Bonn, sprak tot de nabestaanden over de droevige herinneringen, die nu weer boven zijn gekomen, omdat men staat bij de laatste rustplaats van de dierba ren, die in de vreemde hun leven lieten. „Maar het zal u ook voldoe ning geven", aldus de heer Lamping, „dat u hier bent gekomen, omdat u nu weet, dat al het mogelijke is ge daan om hun de laatste waardige eer te brengen. Deze inwijding betekent voor de Oorlogsgravenstichting de be kroning van haar werk, omdat zij nu in Duitsland haar hoge taak heeft vervuld: alle slachtoffers daar heb ben hun laatste rustplaats gevonden". Mevrouw Van Anrooy-De Kem penaar, presidente de van Oorlogs gravenstichting, sprak troostvolle woorden en woorden van dank tot de nabestaanden. Een Markense jonge vrouw, gekleed in de kleder dracht van haar eilandje, opende 't ereveld door een paars lint los te trekken. Aalmoezenier P. G. M. Schoone- beek en ds. P. Swagerman spraken een gebed en aalmoezenier Schoone- beek zegende de graven der Rooms- Katholieken. In een kastje achterin de gedenk zuil zal een boek worden gelegd, waarin de namen worden gecalligra- feerd van de slachtoffers uit de con centratiekampen. Er zijn in totaal 130.000 omgekomenen, van wie de res ten niet zijn teruggevonden. Op die manier zullen ook deze goede Neder landers, die in de vreemde vielen, naar de wens, die Koningin Wilhel- mina destijds uitte, met name voor 't nageslacht geëerd worden en bewaard blijven. DEN HAAG, 11 mei De staf van Dr. Albert Schweitzer in Afrika be staat voor meer dan de helft uit Ne derlanders. 18 juli a.s. zal de verpleeg ster mej. G. L. Veeren uit Leusden per K.L.M. naar Lambarene vertrek ken om als vijfde Nederlandse ver pleegster Dr. Schweitzer in zijn medi sche arbeid terzijde te staan. WASHINGTON, 11 juli (Reuter). Vice-president Richard Nixon heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is om zich met president Eisenhower herkiesbaar te stellen. Volgens de Amerikaanse wet zou Nixon Eisenhower na de herverkie zing van beiden opvolgen als laatst genoemde in zijn tweede ambtsperio de zou aftreden of overlijden. Ingezonden Mededeling (adv.) In de Rover-autof abrieken. te Bir mingham is groepskapitein Peter Townsend, de man wiens naam zo lang verbonden was met die van Prinses Margaret, met veel ijver aan een intensieve opleiding begonnen voor zijn eenzame tocht om de we reld, die hij in een land-Rover zal gaan maken. Townsend, Engels lucht vaart-attaché in Brussel, is in Enge land voor het doorbrengen van twee weken verlof, het laatste verlof, voor hij zich uit de R.A.F. terugtrekt. Hij vertrekt in oktober uit Engeland voor een tocht, die voorlopig is uitgezet door het Midden-Oosten, zuid-oost Azië, Australië, Noord- en Zuid-Ame- rika en Afrika. De foto toont Townsend (rechts) bij het bestuderen van een auto-motor. Ingezonden Mededeling (Adv.) Simplex - bromfiets mei Sachs-molor Een winnend leant! LISSABON, 12 juli (A.F.P.). Een vijftigtal personen uit verschillende op positiekringen in Portugal heeft president Craveiro Lopes een uiteenzetting over de politieke toestand doen toekomen, waarin o.m. wordt aangedrongen op een ruime amnestie ten aanzien van politieke ge vangenen en een strikte toepassing van de bepalingen der grondwet inzake het recht op vrije meningsuiting, het recht van vergaderen en het recht van vereni ging. Ook wordt verzocht om afschaffing van de censuur. De ondertekenaars van het manifest geven als hun mening te kennen, dat de toestand van het land vereist, dat alle groeperingen van het politieke leven zich vrijelijk met de vraagstukken bezig kun nen houden en dat de „nationale unie", de enige politieke organisatie die in het land is toegestaan, niet alleen de politiek van het land bepaalt. De directeur van de staatsmijnen heeft een Zweedse onderscheiding ontvangen. De secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, die een reis door Europa maakt, heeft woensdag presi dent Tito van Zuid-Slavië bezocht. Winsi uit verlies Heel veel plechtigheden in Zeeland zijn in deze jaren een rechtstreeks of een indirect gevolg van de watersnood ramp, die onze provincie heeft getroffen. Wel zeer na drukkelijk werden wij hieraan herinnerd gisteren in de sta tenzaal, het centrum van het provinciaal bestuur, waar tij dens een officiële plechtigheid niet minder dan twee en der tig wijkgebouwen in de rampgebieden symbolisch werden overgedragen in aanwezigheid van de Zwitserse gezant. Eni ge tijd geleden verscheen het rapport van de voormalige Stichting voor de Landbouw over de aan de getroffen Zeeuwse agrariërs verleende hulp en ook dat herinnerde ons weer aan het grote medeleven in binnen- en buitenland. Op dit moment, bijna drie en half jaar na de grote ramp, zijn de Zeeuwse eilanden, die door de waterwolf werden bespron gen, welhaast niet meer terug te kennen. Dorpen zijn gesa neerd en in de uitbreidingsplan nen zijn honderden woningen gebouwd. Woningen, die fris en licht zijn en in de scherpste tegenstelling staan tot de vele krotwoningen, welke voor de ramp de dorpen „sierden". Het geldt ook voor de boerderijen: oude en vaak ondoelmatige be drijfsgebouwen zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor ruime, van alle moderne ge makken voorziene panden. Aan de elektriciteits- en waterlei dingvoorziening wordt waar de aansluitingen er al niet lig gen hard gewerkt. De ver bindingen op de eilanden zijn en worden in het kader van de herverkaveling enorm verbe terd. Het gesprek van de dag Er is, dit alles overziende, reden tot dankbaarheid en te vredenheid. Wij mogen vast stellen, dat al deze verbeterin gen er nog niet zouden zijn geweest, als ds ramp niet over Zeeland was gekomen. Wie uit deze constatering nu de con clusie zou willen trekken, dat we dan dus maar dankbaar mogen zijn, dat het alles zo ge lopen is, die verstaat met opzet onze bedoelingen verkeerd. Er is veel, dat nooit meer goed te maken is; De doden keren niet terng en is dat niet het allerergste verlies, dat de mens kan over komen? Maar laten wij aan de andere kant reëel zijn en vast stellen, dat er uit het materiële verlies op vele punten winst is ontstaan. Het zou toch ook on dankbaar zijn daarvoor de ogen te sluiten. Niet „geboft" Helaas zijn er mensen in de niet getroffen gebieden, die hardop durven zeggen, dat de bevolking der voormalige ramp gebieden toch maar heeft ge boft. Die is er beter van ge worden. Laten wij van zo'n op merking niet teveel zeggen. Al leen dit: laat men eens gaan praten met hen, die familie, have en goed hebben verloren en iaat men eens luisteren naai de duizend en één problemen, waarvoor de bevolking op de getroffen eilanden nog altijd is geplaatst. Dan zal men spoedig afleren jaloers te zijn en der gelijke infame opmerkingen te maken..Bovendien: wat zou men willen: de getroffen gebieden opzettelijk weer terugbrengen op het peil economisch, maat schappelijk, sociaal, cultureel als vlak voor de ramp? Men kan o.i. zeer terecht stellen, dat hiel de jarenlange achterstand in voorzieningen en verzorgings peil thans wordt gelijkgetrok ken tot het peil, dat in tal van andere streken al jarenlang als volkomen normaal geldt. Uit sociologische rapporten krijgt men enige indruk van de wijze, waarop de bevolking op een eiland als Schouwen-Duive- land al deze vernieuwingen en dit herstel heeft verwerkt. Dit proces is nog aan de gang, er is nog veel beweging in. Toe komstbeschouwingen zijn uiter mate moeilijk. Hoogstens kan de wetenschapsman uit hetgeen hij nu constateert voorzichtige conclusies trekken voor die toe komst. En richtlijnen aangeven voor de gewenste ontwikkeling in velerlei opzicht. Bedoelde rapporten geven zeer interes sante moment-opnamen en vor men als het ware een „boedel beschrijving", een antwoord op de vraag hoe het nu precies is gesteld met de bevolking, hoe zjj denkt en voelt, welke wen sen zjj heeft en voor welke pro blemen zij staat. Het zijn interessante werk stukken, maar zij mogen niet ln een bureaulade worden opge borgen. En het zal vaak een hele toer zijn om de mensen, over wie geschreven wordt, er van te overtuigen, dat de voor gestelde maatregelen bedoeld zijn om regelrecht hun belangen te dienen. Belangrijke momenten De officiële overdracht van de wijkgebouwen is een belang rijk moment geweest in het ge heel der voorzieningen in de getroffen gebieden van Zuid west Nederland. Er zijn op an der gebied wij denken aan verenigingsgebouwen, scholen, kerken, woningcomplexen, be plantingen enz. al heel wat van deze momenten geweest en er zullen er nog veel meer vol gen. Dat dit alles zal mogen bijdragen tot het meerdere ge luk van de bevolking tot in lengte van dagen en dat er Gods zegen in rijke mate op moge rusten is onze vurige wens! Strijd om de zilveren troffel (Van één onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, 12 juli. „Toegang vrij" stond er uitnodigend bo ven de grote tent tegenover het gebouw van de Stichting Het Bouw centrum in Rotterdam, waar de landelijke wedstrijden in het „met selen met baksteen en het straatmaken met klinkers" werden ge houden. In deze tent was een belangrijk gezelschap bijeen. De leer lingen die uitblonken in het metselvak op onze Nederlandse lagere technische scholen en enkele door het leerlingstelsel gevormde veel belovende jeugdige stratenmakers probeerden elkaar hier n.l. de loef af te steken. Iedereen, die aan de vriendelijke uitnodiging gehoor gaven en de tent binnenging, werd verwelkomd door het vrolijke lied van beitels op bak stenen vermengd met het gekletter van de regendruppels op het linnen dak en de stemmen van Jo Stafford, Frankie Laine en Doris Day, die voor de muzikale arbeidsvitaminen zorg den. Tussen de rode bakstenen stonden lange rijen in blauwe overalls gehul de jongens vol toewijding hun op dracht uit te voeren. Zij spanden touwtjes, ze roerden specie, ze hakten met hamer en beitel op een gerouti neerde manier precies het goede hoekje van de baksteen die ze tus sen hun knieën geklemd hadden af en ze streken met een resoluut gebaar de troffel langs het gereed gekomen bouwwerk om de overtollige specie te verwijderen. MEER METSELAARS. Van de 113 jongens, die aan de wedstrijden deelnamen, waren er 93 aan het metselen, terwijl er maar 20 straatmaalcten, omdat daarvoor nu eenmaal veel meer ruimte nodig is. De metselaars waren verdeeld in drie groepen, die ieder een andere opgave moesten maken: de winnaars van de eerste z.g. schoolprijs (A), de win naars van de tweede schoolprijs (B) en deelnemers aan het leerlingen stelsel Metselen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (C). Als een witte raaf stond nummer B-37, F. Fh. Lammens uit Terneuzen, in zijn lichtgekleurde overall tussen zijn in blauw gestoken vakbroeders. Met een handig gebaar gooide hij een baksteen om en om, terwijl hij er met zijn beitel precies de juiste stukjes afhakte. Ook „A-3", C. J. Lensen uit Axel was hard aan het werk. Zijn stapeltje stenen was al aardig ge slonken en de schoorsteenmantel (met de moeilijke ronde boogjes) groeide snel. Ook de leerlingen van de Goese ambachtsschool, J. van Baaien en A. Deurwaarder, zetten hun beste been tje voor. WERKSTUKKEN. Het werkstuk van de B-groep straatmakers (5-jarige opleiding leer lingenstelsel) bestond uit het bestra ten van een kruising van rij straten en dat was niet zo gemakkelijk als het leek. De A-groep (3-jarige opleiding! bestraatte „een rijstraat met éénzijdig schot, waarop aangesloten een inrit, over een voetstraat naar een garage". Precies zo stond het in de opgave en voor een leek was dat nogal ingewik keld, maar de deelnemers aan da wedstrijd waren natuurlek volkomen op de hoogte van al die vaktermen. PRIJZEN. Ten aanschouwe van heel de zwoe gende schare was bij wijze van sti mulans een levensgrote zilveren trof fel opgesteld. De troffel, die als wls- selprijs door de organisatoren van de wedstrijd, de Stichting Het Bouw centrum en de Ver. „De Ned. Bak steenindustrie", beschikbaar was ge steld, werd al twee jaar achtereen door de Amsterdamse technische school in de wacht gesleept. Dat was ook nu het geval en dus is de trof fel definitief bezit geworden. Naast ma Troffel stond baby Trof fel, een klein zilveren gevalletje, dat eveneens voor de school met de bes te metselaars bestemd was, maar dan als blijvende prijs. Voor alle groepen waren er verder nog individuele geld prijzen. De prijzen werden uitgereikt door minister De Bruijn. Ingezonden Mededeling (Adv) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt aan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en slaapt heerlijk. Togal baat! Zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bsn apotheek en drogist ƒ0.95, 2.4C ƒ8.88.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3