s. Rusland aanvaardt westerse voorstellen voor ontwapening Conflict ringrijdersvereniging-V.V.V. Middelburg niet opgelost r Bereid tot het sluiten van een overeenkomst Drie procent loonsverhoging voor bouwvakarbeiders Wie is: „Uw babysitter „Wij verwerpen zeer concreet oproep van Hervormde synode" Dr. Drees sprak met fractie voorzitters Geschenk voor auto-gehruik Twee boten gezonken: 175 doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Marijke naar de vierde klas Geen inspectie vanuit de lucht Hogere uitkering bij ziekte Appingedamse mode Anno 1057 Veel aanmeldingen voor de Vierdaagse Vrees voor Indonesische conclusie Eerst orde en rust, daarna vrijheid Geen Amerikaanse vliegtuigen boven Rusland Dertig arrestaties op Cyprus Overstromingen in Zuidoost-Australië Anti-Frans komplot in Zwitserland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse '.immers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per in.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad WINST UIT VERLIES (Pagina 2 en S). 12c Jaargang No. 3446 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 13 juli 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.34 q., onder 20.S3 u. Maan op 13.06 u., onder 23.23 u. Hoogwater zaterdag 14 juli: Vlissingen: 6.30 u. 2.11 m., 18.45 u. 1.95 m. Terneuzen: 6.58 u. 2.28 m., 19.16 u. 2.13 m. Wemeldinge: 8.10 u. 1.75 m., 20.27 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.55 u. 1.52 ra., 20.05 u. 1.26 m. 's-GRAVEFHAGE, 12 juli Van bevoegde yjde vernemen wij het vol gende: Prinses Marijke is overgegaan van de derde naar de vierde klas van de ui uwe Baarnse school. Met dit be richt, waaruit blijkt, dat de Prinses het onderwijs voor kinderen van haar leef „ij d zij is thans 9 jaren oud in normaal klassaverband en met suc ces volgt, wordt de, vooral in het bui- t*/nland nogal eens geopperde ver onderstelling, dat de jongste Prinses blind zou zijn, duidelijk weersproken. Op grond van deze onjuiste veron derstelling hebben in de loop der ja ren en in het bijzonder gedurende de laatste weken de Koningin en de Prins uit alle delen van de wereld brieven bereikt van personen, die hun be reidheid uitspraken om een of beide ogen voor Prinses Marijke beschik baar te stellen. Tegenover deze ont roerende offervaardigheid staat het nuchtere medische feit, dat transplan tatie van een oog onmogelijk is. Wel is het overbrengen van het hoornvlies mogelijk, maar Prinses Marijke zou hiermede niet gebaat zijn. Zij is ge boren met een vertroebeling van de lens van beide ogen en hoornvlies transplantatie kan daarop helaas geen gunstige invloed uitoefenen, Gelukkig is men er door medisch ingrijpen in geslaagd van één der ogen het gezichtsvermogen zo veel mogelijk te herstellen. Prinses Marij ke is een gezond en vrolijk kind, dat ook bij het leren niet onder hoeft te doen voor haar leeftijdgenoten. Een vrouw van middelbare leeftijd, die vermist werd na de aardbeving van maandag, welke het Griekse eiland Santorini teisterde, heeft zich zelf in de nacht van woensdag op donderdag uit de bouwvallen van haar huis weten te bevrijden. NEW YORK, 12 juli (Reuter). De Sowjetrussische delegatie op de ontwapeningsbesprekingen der Verenigde Naties, die thans te New-York worden gevoerd, heeft verklaard het van westerse zijde voorgestelde peil van de strijdkrachten te willen aanvaarden als een eerste stap naar overeenstemming over een ontwapeningsplan. Het van westelijke voorgestelde peil der strijdkrachten voor de „grote vijf" is: de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en (communistisch) China elk 2.500.000 en Groot-Brittannië en Frankrijk 750.000 man. Gromyko verklaarde in de bijeen komst van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, waarin twaalf landen zijn vertegenwoordigd: „De Sowjet-Unie is bereid het westerse voorstel ais een eerste stap te aan vaarden en een desbetreffende over eenkomst te sluiten, ofschoon zij er de voorkeur aan zou hebben gegeven de omvang der strijdkrachten in veel sterkere mate te beperken". Gromyko beschuldigde de westerse mogendheden ervan in het verleden te zijn teruggekomen op hun eigen voorstellen, wanneer deze uiteindelijk door de Sowjet-Unie waren aanvaard. „Wie waarborgt nu dat het westen niet op dit voorstel zal terugkomen en een hoger peil voor de omvang der strijdkrachten zal voorstellen", vroeg hij. Inspectie vanuit de lucht Gromyko verwierp opnieuw Eisen howers voorstel tot inspectie vanuit de lucht. Dergelijke inspectie zou volgens Gromyko niets tot ontwapening kun nen bijdragen en zelfs gebruikt kun nen worden als luchtverkenning bij het voorbereiden van een aanval. Niet over „zwarte lonen' 's-GRAVENHAGE, 12 juli. Het langdurig overleg tussen de in de Raad van Bestuur bouwbedrijf samenwerkende werkgeversorga nisaties, de drie landelijke werk nemersorganisaties en de betref fende overheidsinstanties, waar van de laatste bespreking dinsdag is gehouden, heeft ertoe geleid, dat een loonsverhoging van 3 pet. en enige verbeteringen in de so ciale sector van kracht zullen wor den. De regering heeft een loonsverho ging van 3 pCt goedgekeurd, welke voor doorberekening in aanmerking komt. Deze loonsverhoging dient te worden toegepast in de betalingsweek waarin 14 juli 1956 valt. Indien dus een betalingsweek aangehouden wordt van donderdag t.m. woensdag, wor den de verhoogde lonen eerst uitbe taald in de week van 1218 juli 1956. Nadrukkelijk zij hier echter aan toe gevoegd, dat dit een verhoging betreft van de rechtens geldende lonen. Werk gevers ei werknemers dienen zich hier strikt aan te houden: ondér geen beding mag, waar reeds meer wordt betaald dan het rechtens geldende loon, het hogere dan toegestane loon nog eens met 3 pCt worden verhoogd. Deze verhoging met 3 pCt van de rechtens geldende lonen betreft de burgerlijke en utiliteitsbouw, de wa ter-, spoor- en wegenbouw, het straat- makersbedrijf, het „zwarte korps", de. Noordoostpolder en het heibedrijf. Risicofonds Zoals in het verleden ook reeds het geval is geweest, zal de uitkeringsduur van het risicofonds onbeperkt worden. Fmrvoor is het noodzakelijk, mede om het fonds een goede financiële basis te geven, dat ''e premie wordt verhoogd van 5,25 pCt tot 10 pCt. Deze premie verhoging komt voor doorberekening in aanmerking. De uitkering uit het risicofonds wordt van 90 pCt gebracht op 100 pCt DE BILT ZEGT: Hogere middagtemperaturen Aanvankelijk nog veel bewolking en ier of daar wat regen of motregen, iter afnemende bewolking. Zwakke ot matige wind tussen noord en oost. Hogere middagtemperaturen dan gis teren. De prinsessen Irene en Margriet zijn overgegaan resp. naar de vijfde en de tweede klasse van het Baarnse Ly ceum. van het rechtens geldende uurloon. Eveneens is overeengekomen het be taald verzuim bij overlijden van de echtgenote van een werknemer te brengen op 4 dagen. Ziektewet De werkgevers- en werknemers organisaties hebben voorts overeen stemming bereikt omtrent de verho ging van uitkeringspercentage ziekte wet van 80 tot 90 pCt van 't dagloon, beperking van het aantal wachtda- gen tot één waehtdag, met dien verstande, dat na een ziekteduur van 5 werkdagen geen waehtdag zal gelden, verhogen van het percentage van 80 tot 90 pCt van de waarde van de vakantiebon, welke de werk nemer zou hebben ontvangen in dien hij werkzaam was gebleven. NEW YORK, 13 juli (Reuter). Gisteren zijn door de politie nieuwe aanwijzingen onderzocht in de ontvoe ringszaak van baby Weinberger. Het betrof hier een diepgaand onderzoek naar mogelijke motieven van wraak. De politie heeft donderdag bekend ge maakt, dat het briefje waarin om een losprijs van 2000 dollar werd gevraagd, getekend was: „Uw babyzitter". Mevr. Weinberger verklaarde, dat zij nooit een babyzitter, doch slechts kindermeisjes en dienstmeisjes heeft gehad. Brits standpunt t.a.v. Cyprus LONDEN, 12 juli (Reuter). De Britse minister-president, Sir Antho ny Eden, heeft donderdag in het La gerhuis verklaard dat Groot-Brittan nië voort wil gaan met het tot ont wikkeling brengen van zelfbestuur op Cyprus. Een ontwerp-grondwet zal worden opgesteld. Deze grondwet zal eerst van kracht worden, wanneer een einde is gemaakt aan het terrorisme en rust en orde zijn hersteld. APPINGEDAM, 12 juli. Ap- pingedam wil de klok terugzet ten. Als de plannen doorgaan zal de burgerij van de stad van 29 mei tot 31 augustus 1957 in de kleding worden gestoken, zoals die 900 jaar geleden werd gedra gen. Dit plan is geopperd tijdens een bijeenkomst van een commis sie uit de burgerij van Appinge- dam, die is gevormd om de fees telijke herdenking van het 900- jarig stadsbestaan voor te berei den. Vele medewerkers van het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen en deputaties van de diverse in ternationale organisaties die in Genève gevestigd zijn, hebben woensdag in Genève deelgenomen aan défilé langs de baar van mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse Hoge Commissaris voor de vluchtelingen der V.N. welke aan het hoofd van de staat sietrap, op het binnenplein van 't Paleis des Nations, het Geneefse V.N.-gebouw, stond opgesteld. Naast de baar, gedekt door de vlag der V.N., staan, van links: jhr. v. Asch Wijk, de heer Palthey, de waarnemend hoge commissaris James M. Read, die een krans aan de baar hechtte en jhr. C. H. C. Flug van Aspermont, de Neder-, landse consul in Genève. Engelse troepenconcentraties langs grens van Jemen CAIRO, 12 juli (Reuter). De zaagelastigde van Jemen in Cairo heeft donderdag verklaard, dat hij een rapport van zijn regering heeft ont vangen, waarin sprake is van „Britse troepenconcentraties" langs de grens van Jemen. Hij zei, dat de gezant van Jemen in Londen -Opdracht had ont vangen te protesteren tegen deze troe penconcentraties. Ver boven de 12.000 loopt reeds 't aantal aanmeldingen voor de veer tigste internationale vierdaagse van de Nederlandse Bond voor Lichamelijk Opvoeding, waaraan de wandelsportminnaars van hein de en ver van 24 tot 28 juli a.s. in en om Nijmegen hun hart kunnen ophalen. Groot is dan ook de drukte op het secretariaat van de N.B.v.L.O. aan het Valkenbosplein in Den Haag, waar de stapels ord ners met aanmeldingen steeds ho ger worden. De foto geeft een Papoea-leiders in resolutie: HOLLANDIA, 13 juli (ANP). Na een vergadering in Hollandia van vooraanstaande leiders van 't volk der Papoea's naar aanleiding van de oproep van de Generale MIDDELBURG, 12 juli. Een bestuursdelegatie der V.V.V. Mid delburg zal op korte termijn gaan praten met 17 ringrijders, die vorig jaar werden geschorst voor deelname aan de kampioenschappen der Zeeuwse Ringrijdersvereniging, omdat zij zich niet hadden gestoord aan het verbod der algemene vergadering deel te nemen aan de V.V.V.-ringrijderij op het Molenwater. Deze schorsing geldt tot 1 jan. 1957. Er zal geen enkele suggestie worden gedaan om hun be langen op te offeren, maar indien zij geheel uit vrije wil deze schor sing accepteren zal V.V.V. daarmee akkoord gaan, .om in ieder geval te voorkomen, dat de verwijdering en vervreemding tussen de Z.R.V. en V.V.V. nog groter worden. In geen geval wil de V.V.V. deze rijders „in hun hemd laten staan", zoals werd opgemerkt door de ere-voor- zitter, mr. dr. N. Bolkestein. Deze unanieme beslissing viel aan het eind van een bewogen en af en toe dramatische ledenvergadering van V.V.V., vanavond in restaurant Wöh- ler onder leiding van Mr. J. Moolen- burgh gehouden. De voorzitter, Mr. J. A. Dumon Tak was, zo werd medege deeld, afwezig omdat hij zich op dok tersadvies moet ontzien. Na een heftige discussie bracht de voorzitter eerst het voorstel van Mr. P. Loeff en de heer A. Xmanse in stem ming. Zij wilden namelijk het bestuur der Z.R.V. schrijven, dat V.V.V. ak koord ging met de 22 verhouding in de regelingscommissie der ringrijderij, namelijk een bestuurslid van V.V.V., een lid der zgn. boerencommissie (die reeds vele jaren op verzoek van V.V. V. deze ringrijderij mede organiseert), en twee vertegenwoordigers der Z.R.V. Dit voorstel hield tevens in een drin gend verzoek aan het Z.R.V.-bestuur de schorsingen ongedaan te maken, zo dat de gedesavoueerde 17 rijders nog zouden kunnen deelnemen aan de kampioenschappen voor de tweede en derde klasse. Het voorstel werd met 21 stemmen tegen, 7 voor en 11 blanco verworpen. Onaanvaardbaar Het bestuur had het voorstel onaan vaardbaar genoemd en de burgemees ter had verklaard, dat hij bij aanne ming in geen geval meer iets te ma ken wenste te hebben met een ver eniging, die zich aan een onfatsoen lijke handeling te huiten ging. Onfat soenlijk namelijk, omdat de vier leden der boerencommissie hierin niet waren gekend. Deze mensen hebben vele jaren trouwe diensten bewezen en zij heb ben niet de minste schuld aan deze controverse. Twee hunner wilden zich wel terug trekken, maar de beide an deren niet. Uit een overzicht van de tussen V.V.V. en Z.R.V. gevoerde be sprekingen, dat de heer Bolkestein die als bemiddelaar was opgetreden gaf bleek namelijk, dat waarschijn lijk wel een compromis zal zijn be reikt over een grote commissie van 12 leden (boerencommissie en twee V.V. V.-leden met zes afgevaardigden der Z.R.V.) met een werk- of regelings commissie van zes leden (een V.V. V.-bestuurslid, twee leden boerencom missie, met drie leden der Z.R.V.) na dat het V.V.V.-bestuur een voorstel tot om een 22verhouding te vormen had afgewezen. Een deel der vergadering wilde nu de concessie doen om er toch maar 22 van te maken. (Vervolg op pagina 2). Synode der Nederlandse Herv. Kerk inzake Nieuw-Guinea, heb ben 17 vooraanstaande Papoea's een resolutie aangenomen, waarin de- oproep „zeer concreet wordt verworpen". In de resolutie, die is toegezonden aan H.M. de Koningin, de voorzitter van de Raad van State, de Minister raad, de Staten-Generaal en diverse kerkelijke instanties, wordt o.a. ge zegd: ,„Wij, volk der Papoea's, vertrou wen ten ene male niet, dat zoals de synode verwacht, de toekomst van ons volk net zo gewaarborgd zal-zijn door een andere regering, waarmee zeer in het bijzonder ons volk geen sterke his torische bindingen heeft, zoals met het Nederlandse volk". Bevreesd Voorts wordt in de resolutie gezegd, dat als gevolg van de oproep „wij be vreesd zijn de leiding van onze kin deren toe te vertrouwen aan de Ne derlandse Hervormde kerk, vanwege de gevolgen van politieke beïnvloe ding, die onverenigbaar zijn met de ziel der Papoea's en in het algemeen schade berokkenen aan zowel ons land als aan het wezen van onze jongeren". Verdediging Geëist wordt, dat „de verdediging meer zal worden behartigd, daar de oproep van de synode mogelijk door Indonesië zal worden beschouwd als een garantie om Nieuw-Guinea met geweld te trachten te krijgen, geweld, dat een bloedbad tot gevolg zal heb ben". Drie rabbi's uit New York, die van een bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat de Joden in Rusland blijkbaar meer vrijheid hebben dan onder het bewind van Stalin. President Eisenhower zal een ac tief aandeel in de Amerikaanse ver kiezingscampagne hebben. WASHINGTON, 11 juli Reuter Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht heeft woensdag „onof ficieel" verklaard, dat er geen Ame rikaanse vliegtuigen boven Sowjet-ge- bied hebben gevlogen. Rusland be schuldigde de V.S. hiervan. Op de staatsmijn „Maurits" is de 39-jarige arbeider Vhingss uit Geleen onder vallend gesteente geraakt en gedood. Hij was vader van vier kinde ren. kijkje op het secretariaat, waar onder hoogspanning wordt ge werkt om alles tijdig in orde te krijgen. DEN HAAG, 13 juli De kabinets formateur Dr. W. Drees, heeft gister middag van twee uur tot kwart over zes met de voorzitters der vijf grote fracties gesproken. Na afloop deelde de woordvoerder van de formateur mede, dat het over leg over het regeringsprogramma he denochtend zal worden voortgezet. Ge vraagd of dit betekent, dat er moei lijkheden zijn gerezen zeide hij: „Er zijn geen bijzondere moeilijkheden. De besprekingen hebben een gunstig verloop, maar nemen meer tijd in be slag dan was gedacht". NICOSIA, 12 juli (AFP/Reuter). De politie van Paphos heeft donder dagochtend dertig Griekse Cyprioten, o.w. vooraanstaande zakenlieden en 'tl lid van de Griekse ethnarchische raad, gearresteerd. De reden van de arres taties is niet bekend gemaakt. MILAAN, 12 juli Reuter Een Milanese zakenman, Cesare OssoJa, vond woensdag zijn auto, die een maand geleden verdwe nen was, op een plein terug, met twaalf dozen chocola, een nieu we das en een dankbrief erin. Ossola was tevoren opgebeld door een man, die hem vertelde waar de auto was en daaraan toevoegde: „Ik wou in mijn va kantie een beetje rondreizen en daarom nam ik de vrijheid uw auto te gebruiken." SYDNEY, 12 juli (Reuter). Een groot gedeelte van Zuidoost-Australië wordt door overstromingen geteisterd. In Nw.- Zuid-Wales zijn tientallen provinciesteden van de buitenwereld afgesneden. In vele gebieden zijn grote aantallen schapen en runderen verdronken. Ook de te velde staande gewassen hebben zwaar te lijden gehad. Honderden gezinnen verblijven in tenten of kerkportalen. BERN, 12 juli (Reuter). De Zwit serse politie heeft meegedeeld, dat zij een komplot van Algerijnen, gesteund door enkele Zwitserse burgers, onschadelijk heeft gemaakt. De samenzweerders wa ren van plan aanslagen te plegen op da Franse ambassade in Bern en Franse con sulaten in andere Zwitserse plaatsen. Generaal Ba Koet zal in het open baar 150 kilometer ten zuidwesten van Saigon, in Vietnam, door middel van de quillotine terechtgesteld wor den. Ba Koet is drie maal, een maal door een militair gerechtshof en twee keer door burgergerechtshoven, ter dood veroordeeld. LAHORE, 12 juli (Reuter). Door i het zinken van een boot zijn 95 men sen verdronken in de rivier de Sjenab in West-Pakistan. De boot vervoerde 125 passagiers. In India is een veerboot met 80 pel grims omgeslagen. Slechts vier opva renden werden gered.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1