WESTDUITSE SOCIALISTEN WENSEN COLLECTIEF VEILIGHEIDSTELSEL MAGGI Osseslaartsoep Arbeiders van Poznan eerste slachtoffers van soepeler regiem Vlootgeestelijken der Navo naar Nederland Zware regens in Pakistan Pagina I Politiek van blokken" moei verdwijnen Resoluties en verkiezingsprogram op congres te München Dief werd bestolen Britse Hogerhuis tegen afschaffing doodstraf Perzië blijft lid van het pact van Bagdad MAGGI' Nieuw i Verrukkelijk MET STUKJES RUNDVLEES! Proef ze! „Het vaderland van de Duitse jeugd" DE DIJK BIJ ELBURG 15 DICHT! Protest tegen massaal ontslag in Britse auto-industrie Initiatief van ds. J. H. Sillevis Smitt Rechter weigert verdachten te horen Zijn er in Tsjechoslowakije veranderingen op til? vanouds beroemd vanouds bemind Poolse arbeiders krijgen belasting terug Donderdag 12 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD MUNCHEN, 11 juli. Reuter. Erich Ollenhauer, voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische (oppositie) partij, heeft in een rede van twee uur op het partijcongres o.m. verklaard, dat zijn partij de starre politiek van aansluiting van West-Duitsland bij het mili taire bondgenootschap van het westen zal wijzigen, als zij volgend jaar na de Bondsdagverkiezingen aan de macht komen. De socialisten zullen dan de dienstplichtwet, die vermoedelijk de volgende week door de Bondsraad definitief goedgekeurd zal worden, intrekken. de akkoorden, aan de hand van de ver dragsbepalingen. Wat de nieuwe Sow jet-politiek aan gaat geloofde Ollenhauer, dat Rusland streeft naar het bereiken van de hoog ste graad van eigen veiligheid in de toekomst, met behoud van alle terri toriale bezittingen en een zo groot mo gelijke invloedssfeer. Ollenhauer diende een aantal reso luties in, die een uiteenzetting geven van het program waarmee de socia listen hopen de verkiezingen van vol gend jaar te winnen. Zij vragen om onderhandelingen van West-Duitsland met de grote mogend heden om te komen tot vervanging van de „politiek van blokken" door een collectief veiligheidstelsel. West- en Oost-Duitsland zouden ver lost moet worden van hun militaire verplichtingen ten aanzien van de NAVO en het pact van Warschau. Voorts moet onderhandeld worden over een vier-mogendhedenakkoord in zake de militaire status van een her enigd Duitsland en over verdere po gingen om tot ontwapening in de we reld te komen. GEEN ONDERHANDELINGEN MET OOST-DUITSLAND Het socialistische program vraagt om normalisering van de betrekkin gen met communistische landen, maar net verwerpt onderhandelingen over hereniging van Duitsland met de Oost- duitse regering. Wel wensen de socialisten persoon lijke contacten en overeenkomsten op technisch niveau tussen beide Duitslanden als voorbereiding voor het scheppen van voorwaarden voor hereniging. Op de Sowj et-Unie doen de resolu ties een beroep om het „Stalinisme in de politiek ten aanzien van Duitsland" te laten varen en Oost-Duitsland zelf beschikkingsrecht te geven. Ollenhauer verklaarde voorts, dat de partij niet van plan is de verdragen met het westen, te verscheuren. Er zal met de belanghebbende partijen on derhandeld worden over wijziging van AMSTERDAM, 11 juli. Een 17-jarige metaalbewerker is in de kuil gevallen, die hij voor een ander gegraven had. De jor.geman kwam nl. aangifte doen van diefstal van zijn bromfiets van het Alde- baranplein in Amsterdam-noord. Inmid dels had de politie van het betreffende oureau de bromfiets al gevonden en te ruggegeven aan een andere Amsterdam mer, die op 13 juni aangifte had gedaan van de diefstal van zijn bromfiets. Het zaakje werd uitgezocht en spoedig viel de metaalbewerker door de mand. HU had de bromfiets op 13 juni gestolen, maar was het vehikel dermate als zijn eigen dom gaan beschouwen, dat hij nu wel meende de politie te kunnen inschakelen om „zijn" vervoermiddel terug te krijgen. o Wetsontwerp verworpen LONDEN, 10 juli. (Reuter) Het Engelse Hogerhuis heeft het wetsvoor stel tot afschaffing van de doodstraf, dat door het Lagerhuis was aangeno men, met 238 tegen 95 stemmen ver worpen. De voornaamste spreker tijdens het debat in het Hogerhuis was de presi dent van het Britse hoge gerechtshof, Lord Goddard. Hij verklaarde dat iemand, die moedwillig een ander ver- Ollenhauer waarschuwde voor de il lusie, dat de nieuwe houding van de Sowjet-leiders een wijziging van de aard der Russische communistische partij zou zijn. —O— Een dertienjarig meisje te Rottei- dam is door een vrachtauto aangere den en tegen de grond geworpen. Het meisje werd door een der wielen ge raakt en was op slag dood. Receptie op het Kremlin MOSKOU, 11 juli (Reuter). Op het Kremlin is een ontvangst gegeven ter ere van de Sjah en Koningin Soraya van Per zië. De Sjah zei, dat Perzië nooit zal toe treden tot een agressief blok tegen de Sowjet-Unie. „Als de Perzische regering verdedigingsmaatregelen heeft genomen, zijn die nodig in het licht van de erva ringen in het verleden en de algemene internationale toestand", zei hij. Hij be antwoordde daarmee de Russische kritiek op het verdrag van Bagdad, waar Perzië deel van uitmaakt. President Worosjilof zei, dat de Sowjet- Unie Perzië nooit heeft bedreigd en dit ook niet zal doen. „De S. U. tracht geen speciale rechten of voorrechten in Perzië te verkrijgen. Zij heeft geen territoriale aanspraken ten opzichte van dit land. Zij wenst een krachtig, onafhankelijk en wel varend Perzië". De president zei verder, dat er tijdens de Moskouse besprekingen tussen de Sowjet-Unie en Perzië „meningsverschil len over bepaalde kwesties" waren ge weest, maar de onderhandelingen hadden de noodzakelijke voorwaarden voor vriendschappelijke betrekkingen gescha pen. Ingezonden Mededeling (adv.) IN ZILVERZAKJES 68 CT VOOR 4 DIEPE BORDEN Kom naar het oosten! BERLIJN, 11 juli (Reuter). De Oost- duitse regering heeft in het blad „Neues Deutschland", haar voornaamste spreek buis, een beroep gedaan op de Westduitse jeugd om „het militaire dictatorschap van Bonn te ontgaan door naar O.-Duitsland te komen", waar de jeugd „zelf kan zien, dat de Oostduitse democratische repu bliek het vaderland van de Duitse jeugd is". Volgens de publikatie wordt in Oost- Duitsland geen algemene dienstplicht overwogen en zal de regering de .West duitse jongeren op alle mogelijke manie ren helpen „het vaderland met vredes werken te dienen". Met het sluiten van de voormalige toegang tot de haven van Elburg is dinsdagmiddag het laatste gat in de dijk tussen Kampen en Harderwijk voor de nieuwe polder Oostelijk Fle voland gedicht. De linkerfoto laat zien hoe het laat ste gaatje door een kraan en een zand- persleiding werd gedicht. Foto rechts: Kort voor de beide dijk- helften eikaars reikende handen von den, voer de laatste Elburger visser, de E.B. 38, via de oude korte weg naar buiten het IJsselmeer op, alle schepen die daarna komen zullen gebruik moe ten maken van de vaargeul door het Veluwe-meer en de Roggebotsluizen. 's-GRAVENHAGE, 11 juli. De Haag se verkeerspolitie heeft bij een controle op de Laan van Nieuw Oost Indië van- morgen een bus van een Haagse onder neming voor onderzoek naar het hoofd bureau van politie gebracht. Het bleek dat de bus, die met een gezelschap onder weg was naar Lelystad, een remweg had, die bijna drie maal groter was dan toe- gelaten. Het gezelschap is in een andere moord had, voor zijn misdaad moest bus van de onderneming naar Lelystad boeten met de doodstraf. gereisd. „Wij maakten de winsten, al wat we eisen, is het recht nu te mogen wer ken'', dat was de tekst van een van de borden, die werden meegedragen door de fabrieksmeisjes van de motor- onderdelenfabriik van Smith te Crick- lewood in Noordwest-Londen, toen zij met een grote menigte arbeiders uit de Engelse autoindustrie een protest bijeenkomst hielden bij de parlements gebouwen in Londen in verband met het massale ontslag van arbeiders in de fabrieken van de British Motor Corporation, in de „Midlands". Na de ontslagen bij de B.M.C. werden ook 400 meisjes in de fabriekan van Smith als overbodig ontslagen. Conferentie op Beukbergen 's-GRAVENHAGE, 9 juli. Van 13 tot 16 augustus zullen In het protestants geestelijk centrum van de Nederlandse strijdkracmen „Beukbergen" te Huis ter Heide rooms-katholieke, protestantse, joodse en islamitische vlootgeestelijken uit de dertien landen van de Nöordatlantische gemeenschap bijeenkomen in een internationale conferentie, de eerste van deze aard op marinegebied, welke ooit werd gehouden, zodat Nederland de primeur geniet. Het idee hiertoe is uitgegaan van de hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sil levis Smitt, toen deze de Ver. Staten bezocht tijdens zijn thuisreis uit de Nederlandse Antillen. De Amerikaan se vlootgeestelijken, waarmede ds. Sillevis Smitt het plan besprak, wa ren in hoge mate enthousiast. Tezamen met een delegatie uit de V.S. reist ds. Sillevis Smitt thans langs de verschillende Westeuropese hoofdsteden ter voorbereiding van de conferentie en ook in de Westeuro pese landen wordt het denkbeeld met instemming en enthousiasme ont vangen. De hoofd vloot-aalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain, heeft in dit verband een reis naar Italië gemaakt. AMERIKAANSE GAST Als gastzal de conferentie bij wonen de Amerikaanse staatssecre taris van marine, de heer Charles A. Thomas, samen met zijn echtge note. Tijdens de sluiting zal de heer Thomas het woord voeren. De con ferentie zal worden geopend in de Rolzaal te 's-Gravenhagé op 13 aug. terwijl de sluiting op 16 aug. in de Ridderzaal zal geschieden. Het doel van de conferentie, die als motto voert „samenwerking met behoud van ieders overtuiging", is de geestelijken van de in' de Navo ver- KARATSJI, 11 juli (Reuter). De bij zonder zware moessonregens, die de af gelopen dagen in Pakistan gevallen zijn, hebben circa 500.000 mensen, die op laag gelegen terreinen bij de hoofdstad Ka- ratsji in hutten leven, in moeilijkheden gebracht: Voor het merendeel zijn het vluchtelingen uit gebieden, die bij de verdeling van Brits-Indië in 1947 naar de Pakistaanse hoofdstad kwamen. Dokters, reddingsploegen en militairen zijn in de weer om de ergste nood te lenigen. In Oost-Pakistan heeft het leger de controle over de voedselvoorziening op zich genomen. Er hebben zich overstro mingen voorgedaan en het voedsel is schaars. bonden zeestrijdkrachten, die elkan der tot nu toe slechts incidenteel heb ben ontmoet, bijeen te brengen ten einde hen in staat te stellen over be langrijke onderwerpen te discussiëren. De beide onderwerpen, welke op deze eerste conferentie ter sprake zul len komen zijn: de opleiding en de taak van de vlootgeestelijke en de geestelijke vorming van het Ameri kaanse marinepersoneel. Over het eerste onderwerp zullen twee Cana dese vlootgeestelijken inleiders zijn, 't tweede onderwerp zal worden inge leid door rev. O'Connor van de Ame rikaanse marine. NEW YORK, 11 juli Reuter Een New Yorkse rechter heeft gewei gerd de zaak tegen de twee mannen, die ervan worden verdacht de moeder van de geroofde Peter Weinberger voor de gek te hebben gehouden, te be handelen. „Ik zou geen sympathie, barmhartigheid of iets anders kunnen tonen", zo motiveerde hij zijn weige ring. De rechter, James le Picolo, heeft bepaald, dat de beide mannen, Robert Giebler en Gordon Rowell, in hechte nis blijven tot maandag. Een andere rechter zal dan de zaak behandelen. De 27-jarige Giebler en de 24-jarige Rowell, beiden werkloos, worden be schuldigd van een poging om van me vrouw Weinberger 5000 dollar los te krijgen, ofschoon zij van de verblijf plaats van haar kind niets afwisten. De beklaagden kunnen, als zij schul dig worden bevonden, tot 25 jaar ver oordeeld worden. De politie heeft een kerk te Stam ford (Connecticut) doorzocht, nadat iemand telefonisch had meegedeeld, dat de baby zich daar gezond en wel bevond. Dit bleek echter ook een „grap" te zijn. De politie zoekt nog steeds naar de man, die vrijdag in een drogisterij in Stamford heeft bevraagd naar een zel den gebruikt vitaminepreparaat, dat deel uitmaakt van het dieet van de baby. Communistische wereld in verwarring Niemand zal kunnen beweren, dat het de laatste tijd rustig is in de landen achter het ijzeren gordijn. Nauwelijks is het nieuws uit Polen, over de opstand in Poznan, koud, of er komen nogal sensationele berichten binnen uit Tsjechoslo wakije, waar het communistische regiem aan het wankelen schijnt te zijn. In Hongarije moet nog altijd een machtsstrijd woeden, die de partijbonzen niet langer ondergronds hebben kunnen houden. Af en toe dringen in de vrije wereld ook ge ruchten over moeilijkheden in Roemenië en Bulgarije bin nen. Het lijkt veel op een sneeuwbal. Hoe de uiteindelijke ontwikkeling zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Maar reden tot optimisme is er naar onze mening vooralsnog niet. Een weerloze bevolking kan ten enenmale geen weerstand bieden aan het geweld van wapenen, aan tanks en aan bommen. Het is allemaal begonnen met de befaamde rede van de eerste secretaris der Russische commu nistische partij op het twintigste congres dezer partij in Moskou. Daar zette Chroesjtsjef het of fensief tegen de dode Stalin in. De verwarring en onzekerheid, niet alleen in Rusland, maar ook in de satellietstaten en in de communistische partijen in het westen waren groot- en lach wekkend voor de nuchtere be schouwer. Geruime tijd later pu bliceerde het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken de volledige tekst van de rede van Het gesprek van de dag Chroesjtsjef, zeer tot ongenoe gen van de uitspreker daarvan. Intussen hadden alle communis tische partijen, voor en achter het ijzeren gordijn, al verklarin gen de wereld ingestuurd. En daaruit bleek wel, dat men ge heel was overrompeld. De Russi sche partijsecretaris had ver zuimd een doorslag van zijn re de naar zijn collega's in de ande re landen te sturen Een protest De vraag is gewettigd, of er tussen de gebeurtenissen in Poz nan en het proces der ontstalini- sering (wat een verrijking van de Nederlandse taal!) een ver band bestaat. O.i. is dat er zijdelings. Wat In deze Poolse stad ge beurde was een daadwerkelijk protest tegen de onderdrukking en tegen de meer dan schandali ge economische toestanden, tegen de onderdrukking en tegen de meer dan schandalige economi sche toestanden, tegen het enorm lage levenspeil. Misschien hebben degenen, die deze opstand voorbereidden en organiseerden, gemeend, dat het moment psychologisch gunstig was, nu er in de regeringskrin gen der communistische landen, dus ook in Polen, een onzeker heid en misschien wel besluite loosheid bestaat na de „omwèn- telingen" in Moskou. Op dit punt hebben zij helaas verkeerd gere kend. Niet alleen, dat er onder de arbeiders doden zijn gevallen, maar ook vanwege de conse quenties. Het zal een groot pro ces worden tegen de aanstokers van deze opstand. Misschien, dat er niet meer bloed zal vloeien, maar niemand mag verwachten, dat de arbeiders met hun pogin gen om het regiem omver te werpen enig succes zullen heb ben. Dit is het tragische van deze opstand, evenals dat het geval was met de opstand in Oost- Duitsland in juni 1953. In Poz nan kwam er nog dit bij, dat daar juist een expositie werd ge houden, die vele bezoekers uit het vrije westen trok. Zij hebben met eigen ogen kunnen aan schouwen hoe ellendig de toe standen in Polen wel zijn. Het Poolse volk slikt natuurlijk niet de „officiële" oorzaak, die de re gering van deze opstand heeft gegeven, n.l. het optreden van imperialistische agenten. Maar uit al het gebeurde blijkt wel, dat, zolang het communistische regiem de beschikking zal heb ben over tanks en wapens, de volkeren van Oost-Europa onder de knoet zullen blijven zitten. Ondanks protesten van het wes ten. Slachtoffers De arbeiders van Poznan zijn de eerste slachtoffers van het soepeler regiem, dat naar de ver klaringen van de communisti sche leiders momenteel wordt gevoerd. Dat is de harde waar heid, die ieder in de vrije wereld iets te zeggen moet hebben. Wie na hetgeen er In Polen Is ge beurd nog van oordeel Is, dat de teugels in de communistische ge regeerde landen wat minder strak worden vastgehouden en wie nu nog durft te denken, dat daar op initiatief van regering en partij de vrijheid gaat gloren, die moet wel stekeblind zijn. Het verschil tussen Stalins tijd en de tegenwoordige betreft slechts een nuance. Er zullen wellicht min der mensen worden gedood, maar er zijn meer mogelijkheden om allen, die kritiek hebben of protesten doen horen, uit te schakelen en onschadelijk te ma ken. De communistische wereld is in beroering. De starre fronten zijn wat bewegelijker geworden. Maar daardoor ook de politieke beslissingen nog meer onbere kenbaar. Het westen dient daar voor op zijn hoede te zijn. Wer kelijke vrijheid is er pas dan, als de verdrukte volkeren in de ge legenheid worden gesteld vrij en zelfstandig te kiezen degenen, die hen regeren moeten. Maar wanneer zal die dag aanbreken? Ingezonden Mededeling (adv dWAÏÏ ÏÏA WARSCHAU, 10 juli (Reuter) De arbeiders van de grote Zispo-fa- briek te Poznan, waar locomotieven en machinerieën worden vervaardigd, krijgen een bedrag van ongeveer zes miljoen gulden aan teveel betaalde belasting terug. De wanordelijkheden te Poznan be gonnen, als destijds gemeld met beto gingen van arbeiders van de Zispo- fabrieken, die meenden dat de Pool9$ autoriteiten onvoldoende aandacht aan hun grieven hadden geschonken. BEROEPBAAR. Voor de classis Goes der Geref. Kerken slaagde voor het praep. examen kandi daat P. Joosse (St. Adriaanstr. 11, Goes), die een eventueel beroep gaarne in over weging zal nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3