Zeeuwse hoofdstad nu officieel bezit van openluchttheater in Voor het eerst sinds 74 jaar Zeeuwse oes'erhistorie „Bromfietsen zijn halve vliegtuigen, als kometen schieten zij door de straten" Tholens industrieterrein wordt bouwrijp gemaakt Show van Zeeuwse klederdrachten, ballet en toneelspel I.V.C. vergadert 19 juli te Haamstede Zaterdag wordt te Burgh „De Koebel" geopend Chr. landarbeiders naar Middelburg Middelb. Handels avondschool te M'burg Mulo-examens Overgangsexamens R.H.B.S. Bergen op Zoom Zeeuwse jeugddag in Knocke 'n Barstende hoofdpijn Raad verleende krediet van f147.747.- Hans Grünhut zal weer in Goes optreden de OMYL spuitbus van ORGANON bevat 7 insectendoders 7 holen „Juliana" concerteert te Vrouwenpolder Bouw van Geref. bejaarden tehuis te Goes niet in impasse! Donderdag 12 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Plechtige en prettige ingebruikneming MIDDELBURG, 11 juli. De Zeeuwse hoofdstad is thans offi cieel in het bezit van haar openluchttheater „Toorenvliedt". Van avond is het op plechtige en tegelijk bijzonder prettige wijze over gedragen en ingebruik genomen. Plechtig, want de voorzitter der stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, droeg het met het overhandigen van een oorkonde het ontwerp van het officiële affiche, dat de ingebruikneming meldde aan het gemeen tebestuur over, waarna op zijn beurt, burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein het theater aan de voor de exploitatie gevormde stichting over droeg. Prettig, want er werd een goed programma geboden, geva rieerd en vlot. De toeschouwers en toehoorders, die op deze frisse avond het openluchttheater bijna geheel vulden, konden genieten na het bazuingeschal ten gehore gebracht door leden van „Achilles" van een show van Zeeuwse klederdrachten, van het optreden van een balletgroep en van de opvoering van een amusant spel. het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd" opgevoerd. Het werd vlot en fris voor het voetlicht gé bracht. Mevr. M. Westerhout-vah Spar- rentak, het weeuwtje gaf een pittige vertolking en direct daarna noemen wij de heer A. D. Constandse, die als ziekenbezoeker van gaaf en over tuigend spel deed genieten. Alle rollen waren trouwens in goede handen, want (om maar een voorbeeld te noemen), de heer H. Bolier zette een volleerde knecht op het grastapijt en de heer H. J. Jon- gepier deed voor hem als toneel speler niet onder. De andere rollen werden eveneens kundig vervuld. Voorts leverde deze avond een be wijs, dat het zeer goed mogelijk is hier zonder geluidsversterking te spe len. Voor de aanvang en tijdens de pauze concerteerde het Middelburgse muziekcorps en na afloop ontving het gemeentebestuur zijn gasten in de Burgerzaal van het Stadhuis. De heer Verhagen, die ondermeer de Commissaris der Koningin met zijn echtgenote alsmede enige Gedeputeer den kon welkom heten, releveerde, dat de beplanting van Toorenvliedt door de zorgen van Nieuw Walcheren aan dit stadspark het aanzien gaf en dat ook de verlichting, dank zij een „sluit post" op de rekening kon worden aan geboden. De schepping van het park noemde hij een mijlpaal in de ontwik keling van het na-oorlogse Middel burg, een noodzakelijk complement om culturele evenementen te kunnen brengen. De beplanting werd mogelijk door een vorstelijke schenking van het Belgische Hoste-comité. Met het uit spreken van de wens, dat in dit thea ter zeer vele culturele gebeurtenissen onder de meest gunstige omstandighe den zullen plaats vinden droeg hij het iver aan de burgemeester. De heer Bolkestein dankte Nieuw- Walcheren voor al hetgeen het heeft gedaan. „Wij bewonderen dit allen en weten, dat er hard voor is gewerkt. Namens de gemeente aanvaard ik het zeer gaarne", aldus de burgemeester, die het theater daarna overdroeg aan de voorzitter der stichting, jhr. mr. T A. W. J. Schorer. Shov, De show van Zeeuwse klederdrach ten" onder leiding van en met toelich ting van de heer J. de Bree was een zeer geslaagd geheel. Velen zullen (als zij tenminste de eerste show in juni 1954 niet zagen) niet hebben kunnen vermoeden dat Zeeland nog over zo een rijk cultuurbezit beschikt. Een be zit, waarop men niet zuinig genoeg kan zijn, zoals de heer De Bree te recht opmerkte. Oorspronkelijk was het de bedoeling slechts costuums te tonen, die vanaf het midden der 18de eeuw op Walcheren rond Toorenvliedt werden gedragen, maar de animo bij de eerste show was zo groot, dat vaste groepen werden gevormd en deze avond ook de dragers en draagsters van de klederdrachten uit Zuid-Beve- HAAMSTEDE, 11 juli. Het dage lijks bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond hoopt donder dag 19 juli te Haamstede een vergade ring te houden. Het CNV-bestuur, dat deze vergadering moet voor bereiden, heeft op verzoek der buitenlandse be stuursleden het eiland Schouwen en Duiveland gekozen om te vergaderen, 's Vrijdags hoopt men dan met mede werking van verschillende instanties de herstelwerkzaamheden van dit eiland te bezichtigen. Daar het in het seizoen niet zo ge makkelijk was een geschikte vergader ruimte te krijgen, heeft het gemeente bestuur van Haamstede de Raadszaal ter beschikking gesteld zodat het be stuur der I.C.V. rustig zal kunnen ver gaderen. BURGH, 11 juli. Zaterdag 14 juli, 's middags om 3 uur zal in de gemeen te Burgh de opening plaatsvinden van het verenigingsgebouw „De Koebel", van de Hervormde gemeente. Dit gebouw dat toens is ingericht als kampeercentrurrr en conferentie oord, mag als een mooie aanwinst voor de gemeente beschouwd worden. Men hoopt de „De Koebel" beschik baar te stellen aan verenigingen van alle gezindten. Na de opening zal er gelegenheid zijn het gebouw te be zichtigen. Ingezonden Mededeling (adv.) land, uit het land van Hulst en Axel wilden meedoen. Ligt hier niet een mogelijkheid ook voor de toerist van geregelde herhaling? Het bleek wel duidelijk, dat dit openluchttheater zich hier bij zonder goed voor leent. Balletgroep Het optreden van de balletgroep der Zeeuwse muziekschool onder leiding van mevr. G. M. Soesman was een niet minder geslaagd onderdeel van deze avond. Met gratie en zwier, met char me en ook technisch zeer verzorgd werden enkele dansjes uitgevoerd. De waardering moet nog groter zijn, als men weet, dat op dit gazon achter de klankvijver van tevoren niet was ge oefend. Spel Na de pauze hebben „De Openlucht spelers" onder leiding van Jan Lemai- re Jr. de bekende toneelschets „Hoe Aanrijding op Antwerpse straatweg BERGEN OP ZOOM, 11 juli. - Dins dagavond had een aanrijding plaats op de Antwerpsestraatweg tussen een auto bestuurd door J. H. uit. Kapelle en een auto bestuurd door G. v. R. uit Utrecht. De auto van H. stond ge parkeerd aan de rechterzijde van de rijbaan. Van achteren naderde v. R. met zijn auto, die begon te slippen toen hij uitwijkte voor de geparkeer de auto. Die wagen van v. R. botste tegen de andere auto, waardoor beide voertuigen werden vernield. Door de politie werd tegen v. R. proces-ver baal opgemaakt. Op donderdag 19 juli GOES, 11 juli. De chr. landarbei ders, aangesloten bij de N.C.L.B. dis trict Zeeland gaan weer een grote pro vinciale toogdag houden en wel op donderdag 19 juli a.s. in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Een ge varieerd programma is voor deze dag samengesteld. Tijdens de morgenver gadering zal de heer L Vermaas uit Haarlem het woord voeren en des middags zal de heer A. de Vries uit Leeuwarden een toespraak houden. De chr. mondaccordeonclub „Dte Krekels" zal voor een prachtige muzikale om lijsting zorgen. MIDDELBURG, 11 juli Op de Middelbare Handelsavondschool zijn bevorderd naar de tweede klas: Yvonne Back, Ko Cornelisse en Nel Dingemanse, Middelburg. Truus Fritz, N.- en St. Joosland. Ferdy .van Giezen, Nellie Koole en Ineke Schipper, Mid delburg. Coby Schipper, Bergen op Zoom. Paul Boogaard, Serooskerke. Dick de Klerck, Souburg. Niet bevor derd: 9. Naar de derde klas: Nelly Blaasse, Arnemuiden. Leny Davidse en Bram Gideonse, Middel burg. Corrie Joosse, N.- en St. Joos land. Cathrien de Kam, Nel de Kam, Chiel Labruyère, Jaap Looise, Wil Montaan, Anneke van Ouwerkerk en Cathrien van Roon, Middelburg. Ank Wildeboer, St. Laurens. Annie Wou ters, Rien Roelse en Wil van Dijk, Middelburg. Chris van Vliet, Souburg. Niet bevorderd: 7 leerlingen. Naar de vijfde klas: Leuni Boone en Jan van den Broeke, Serooskerke (W.). Anton Coppejans, Middelburg. Kees Elenbaas, N.- en St, Joosland. Wim Huibregtse, Middel burg. Leni Jcjsse, St. Laurens. Johan Maas, Ria Poortvliet, Wim Sinke en Willem Saranamual, Middelburg, Cor rie Tange, Souburg. Kees Zuydweg, Middelburg. YERSEKE, 11 juli. In aansluiting op ons bericht van gisteren: over het verschijnen van de eerste oesterlarven, deelt onze corres pondent te Yerseke ons mede, dat het sedert 1882 niet is voorgeko men, dat er op de 11e juli nog geen oesterpan in het water lag. Zo koud als thans, is het water dus in geen 74 jaar geweest. BERGEN OP ZOOM, 11 juli. Vandaag slaagden voor het Mulo diploma B: A. Westdorp uit St. Maar tensdijk; M. P. J. Hage uit Scherpe- nisse; A. F. Schouwenaar, Kruiningen (x); L. Walhout, Kapelle (x); M. Hil- lebrand, Goes. Voor diploma A: A. J. v. d. Klooster, Kruiningen (x); P. C. Oele, Kloetin- ge; H. P. Meeuwsen, Rilland-Bath (x); A. Jansen, Kruiningen (x). Op 21 juli de dag waarop in België de „Onafhankelijkheidsdag" wordt ge vierd zullen alle Belgische douanekan toren voor handelsverkeer gesloten zijn. Goederenvervoer naar en door België zal dan dus niet mogelijk zijn. Daar een aan tal kleinere grenskantoren die dag ook voor reizigersverkeer gesloten zijn, ad viseert de A.N.W.B. diegenen die op za terdag 21 juli een bezoek aan België wil len brengen, te reizen via de grote dou anekantoren. BERGEN OP ZOOM, 11 juli Op de R.H.B.S. zijn bevorderd van klasse 1 naar 2: Maddy Beukelaar uit Tho- len; Daan Bijl, Scherpenisse; Jan van Dalen, Tholen; Joop van Gorsel, Tho len; Jan de Graaf, Stavenisse; Maja de Jong, St. Maartensdijk: Marien Ka- kebeeke, Rilland-Bath; Nico Luijtjes, Vossemeer. Van 2 naar 3: Wim van Bezooijen, Tholen, Fia Capelle, St. Phi- lipsland; Jaap van Doorn, Scherpenis se; Wim Kloet, St. Maartensdijk; Bas Leenhouts, Oud-Vossemeer; Henny v. Luijk, St. Maartensdijk; Wim Nortier, Poortvliet; Huib van Westen, Poort- Vliet. Van 3 naar 4: Kees Bierens, Tho len; Urbaan op den Brouw, St. Maar tensdijk; Kok Nelisse, St. Maartens dijk; Kees Otte, Poortvliet; Sarien Sakko, Tholen; Piet Vogelaar, Oud- Vossemeer. Van 4 naar 5: Corrie Kur- vink, St. Annaland; Mina Scherpenis se, St. Maartensdijk; Corry Stouten, Stavenisse; Joop Vogelaar, Oud-Vos- semeer: Chris Zachariasse, Tholen; Dick Bouwense, St. Maartensdijk; Henk Gakeer, St. Annaland; Thijs de Koster, Rilland-Bath; Adri van Luijk, St. Annaland; Bram Moerland, idem; Bram van Nieuwenhuijzen, Sint Philipsland en Cees v. d. Werf, Sint Maartensdijk. r'fjpp Geslaagd Aan de T.H. te Delft slaagde voor het prop. examen voor bouwkundig ingenieur de heer P. A. Berends te Middelburg. Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG, 11 juli. De bromfiets is op wegen en in straten een alleszins bizarre verschijning geworden, waarvan alleen de na dering reeds velen tot dénken en haastig handelen stemt. De snel heidsbeperking tot 40 km per uur moge de berijder of berijdster enigermate in de primaire brom-drift hebben beknot, de vehikels met hun sterk opgevoerde 49,9 cc motortjes blijven hun zonderlinge, beminde en verguisde plaats aan het verkeersfirmament innemen. Hoewel het niet te ontkennen valt, MORGEN IS UW HAAR EEN SPROOKJE Me< Syriak.eurunsnampoo PER GROTE TUBE 1 2.25 PER PAKJE f 1.50 dekt grijzende haren Geelt jeugdig haar nieuwe charme IMP. IMPAREX DEN HAAG Scène, waarin Bosberg, een planter uit Suriname, met Helene en Annatje poseert voor de schilder Véltman. Resp. J. Wever, L. Hornstra-Tichelman (staand), 1. Loontjes en J. Sies. Dokter Tazelaar naar Arnhem Mej. dokter J. C. P. Tazelaar is be noemd tot schoolarts te Arnhem. Mej. Tazelaar is thans als zodanig werkzaam bij de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. GOES, 11 juli. Op zaterdag 21 juli a.s. zal in de Belgische badplaats Knocke een Zeeuwse jeugddag; worden gehouden van'het C.J.M.V. en'het C.J. V.F. meisjesverbond in onze provincie. Die dag is voor België een nationale feestdag en verwacht wordt dat enke le honderden Zeeuwse jongelui deel zullen nemen aan deze zomerdag in Knocke. Er wordt centraal vertrokken vanaf Breskens. De dag wordt begonnen met een wijdingsdienst in de Engelse Kerk in Knocke. Daarna wordt een krans gelegd bij het monument van de on bekende soldaat. Verder staat er op 't programma een gezamelijke excursie door Knocke. Op het strand zal ge speeld kunnen worden en in een bos wordt een groot opdrachtenspel uit gevoerd. Behalve de Zeeuwen worden ook de Belgische leden van het C.J. M.V. en C.J.V.F. op deze dag ver wacht. dat sommige van de motortjes qua la waai dit vermogen schijnt te bezitten, toch doorbreken zij nimmer de ge luidsbarrière. Dit ter vertroosting. Toch vertonen zij, indien men de woorden van de kantonrechter, mr. A. C. van Epenhuijsen, beluistert, 'n neiging hiertoe. Deze zei tijdens de zitting van woensdagmorgen: „Bromfietsen zijn tegenwoordig hal ve vliegtuigen geworden, die als kometen door de straat schieten". Mr. Van Epenhuijsen richtte zich met deze volzin tot mevr. M. C. de B. W. uit Vlissingen, die op 28 april jl. op de bon ging, toen zij twee kinderen op 'n bromfiets vervoerde, één voorop, één achterop. Uit de boete, f 10,- subs. 2d. conform de eis van de ambte naar van het O.M., mr. T. Lebret moge blijken dat dit verboden is. Als gemachtigde van W. F. uit Grijpskerke trad zijn werkgever, I. de B. op. F. had over de Seisweg met een traktor gereden, terwijl de aanhang wagen niet van een deugdelijke rem- inrichting was voorzien. Tevens was zijn snelheid te groot. Dit laatste werd vruchteloos door de gemachtig de ontkend. De eis van; de ambtenaar was f 25,- subs. 5 d., de boete bedroeg, met enige consideratie voor de gang naar Middelburg, f 20,- subs. 4 dagen. Een landbouwer-loonwerker uit Koudekerke, L. G., overtrad de voorschriften van het landbouwvei- ligheidsbesluit door twee school gaande kinderen op zijn traktor te laten meerijden. De ambtenaar zei nog, dat hij iedere morgen de traktor ziet langs komen, voorzien van een artiest, die balanceert op de koppeling(f 25,- subs. 5 d., conform). Ingezonden Mededeling (adv.) U voelt U weer "stralend na een AKK£RJJ Onteigeningsprocedure geëindigd THOLEN, 11 juli. De raad, die in spoedeisende zitting bijeen kwam, heeft met algemene stem men de voorstellen aanvaard tot het bouwrijp maken van een in dustrieterrein en de aanleg van wegen. Hiervoor werd een krediet van 147.747,verleend. In ant woord op vragen van de heer Bal deelde burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven mede, dat er momen teel een aanvrage is voor indu strievestiging en dat een grotere aanvrage volgend jaar wordt ver wacht. Deze zaak kon nu haar beslag krij gen, doordat de rechtbank uitspraak heeft gedaan en de aankoopsom heeft vastgesteld, waardoor de onteigenings procedure is geëindigd en het terrein gemeente-eigendom is geworden. Het plan is gemaakt volgens de voorgeleg de schetsen van het Technisch Bureau der Ned. Gemeenten. De aanleg zal de ze winter geschieden. In de aanlegkos- ten zal een subsidie van 90 worden verleend. Werkzoekenden zullen de plannen uitvoeren. Het subsidie zal nu officieel worden aangevraagd. Op een vraag van de heer Van de Sande antwoordde de burgemeester, dat de huidige pachters van het ter rein him vruchten waarschijnlijk niet zullen kunnen oogsten, aangezien in oktober mét het werk wordt begon nen. Naar aanleiding van vragen van de heren Van de Velde en Berrevoets werd medegedeeld, dat in de plannen rekening is gehouden met een verkave ling van het terrein. Wethouder De Heer vroeg, of het overblijvende ter rein nog beroerd kan worden en of de pachters hun pacht is opgezegd. Dit laatste is inderdaad reeds geschied: de grond zal niet meer voor agrarische doeleinden gebruikt kunnen worden. Bekeken wordt, of andere terreinen beschikbaar gesteld kunnen worden. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van de Sande, dat door de vaststelling van het uitbreidingsplan tuingrond beschikbaar komt achter het rusthuis, zei de voorzitter, dat deze zaak nu niet aan de orde was, maar dat in een volgende vergadering hier omtrent voorstellen ingediend kunnen worden. DOMBURG Ringrijderij. Bij de gehouden ringrij- derij te paard werden de volgende prijzen in 46 beurten gehaald: 1 W. Provoost (33), 2 J. Wisse (33), 3 Adr. Provoost (28), 4 A. Dourleijn (26), 5 C. de Visser (26). De beker van burgemeester W. J. E. Crommelin werd gewonnen door J. Wis se, die van de fa. De Jong door C. Pro voost. Olga Lowiha maakte zich schuldig aan contractbreuk GOES, 11 juli Konden wij giste ren de verblijdende mededeling doen, dat Olga Lowina niet langer aan de Oostenrijkse avonden in het Schutters hof meewerkt, thans vernemen wij van de organisatoren, dat men er in ge slaagd is voor de resterende avonden de vermaarde Hans Grünhut, die za terdag jl. reeds veel bijval oogstte, op nieuw heeft kunnen contracteren. Wat het voortijdig vertrekken van Olga Lowina betreft, deelt men ons nader mede, dat dit te wijten is aan het feit, dat deze dame contractbreuk heeft gepleegd. Haar slechte zangkwa liteiten en banale optreden vormden dus niet de directe aanleiding. Inmid dels is men in Goes verre van rouwig over dit „verlies". Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD ORG A'NON-OS S' Mosselverzending Deze week heeft men een begin ga. maakt met de verzending van mosse len voor de export. De meeste werden verzonden naar België. De kwaliteit is vrij goed. VROUWENPOLDER, 11 juli. Het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Juli ana" uit Middelburg geeft in het ka der van de zomerfeesten van de C.J. M.V. op zaterdag 21 juli a.s. 's avonds van half acht tot half negen een con cert o.l.v. haar dirigent, de heer J. v. d. Brink. Het programma voor dit con cert luidt: 1. De Juliana-defileermars, J. Baar- da; 2. The Silver Star, J. C. de Beste; 3. Fakkeloptocht, P. C. Poortman; 4. Eeuwfeestmars, bew. Driemann; 5. Wij gaan vissen (Fantasie), bew. M. Kui ters; 6., Merwedestadmars, afr. Rensio; 7. Dordrecht, A. J. Scheurkogel; 8. Tip top, mars, bew. M. Kuiters. Ook de „Juliana"-drumband zal o. 1. v. tamboer-maitre B. Bosch enige nummers ten gehore brengen. Uitgebreide commissie gaat rapporteren GOES, 11 juli. Naar wij ver nemen, heeft de classis Goes in haar vergadering van heden een uitgebreide commissie benoemd, die omtrent de bouw van een be jaarden-tehuis op een volgende vergadering zal rapporteren. Deze commissie zal zich op de hoogte stellen van alle zich hierbij voordoende vragen betreffende grondaankoop en bouw, alsmede de subsidiemogelijkheden. Hieruit blijkt, hoe onjuist een on langs gepubliceerd bericht was, waar in de voorstelling werd gegeven, als zou de kwestie van de bouw van zo een tehuis in Goes in een impasse zijn gekomen. In de kring der kerken van de classis bestaat voor deze zaak be langstelling, terwijl van overleg met overheidsinstanties tot op heden geen sprake is geweest. RILLAND-BATH Raad bijeen. Morgenavond half acht hoopt de raad te vergaderen. Er zijn de volgende voorstellen: beëdiging van de heer P. van Wouwe als waarn. secretaris en waarn. ontvanger, verlenen van voor schotten aan de kleuterscholen, benoe ming van gemeentelijke lijkschouwers en benoeming onderwijzer o.l. school. Begrafenis. Gistermiddag werd op de Prot. begraafplaats te Bergen op Zoom het stoffelijk overschot van wij len mej. F. Fruijt van Hertog ter aar de besteld, in leven oud-onderwijzeres van de o.l. school. Vele vrienden en oud-collega's bewezen op de begraaf plaats de laatste eer. Onder meer merkten wij op de heren J. A. Boot en J. D. Wouterse, oud-leden van de schoolcommissie en oud-collega's van de school. Vele bloemstukken dekten de baar. Aan de geopende groeve leid de Ds. O. Elseman een korte dienst.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2