Dr. Drees en Staf tot akkoord gekomen over defensie-uitgaven Wanneer zal uitbreiding parlement geschieden? van het .r Premieverhoging voor verplichte en vrijwillige verzekering ■x Vage formuleringen in program kunnen nog struikelblokken zijn Het weer in Europf „Geef satellietstaten hun onafhankelijkheid terug" Opperste Sowjet gaat spreken over pensioenen in Rusland Schipperskindje gestikt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DE KABINETSFORMATIE ^Zetelverdeling Nederlandse ere-begraafplaats in Duitsland Ambonees uit St. Laurens dodelijk aangereden Frankrijk in Euratom Dodelijk ongeval te Bergen op Zoom Overleg over inkomensgrens Sterke aandrang van het volk op Kremlin- regering Panamees schip gezonken Wetsvoorstel in tweede lezing aanvaard Voortaan zullen er steeds zittende Kamerleden zijn Soldaat smokkelde tien maanden cel II, VUUI OU1U. «VIV/I -V TT' -T- Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-23. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. fdvertentieprijs 24 cent per m.m. ubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3445 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 12 juli 1956 r OPENLUCHTTHEATER TE MIDDELBURG (Pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.33 u., onder 20.59 u. Maan op 11.50 u., onder 23.00 u. Hoogwater vrijdag 13 juli: Vlissingen: 5.38 u. 2.31 m., 17.56 u. 2.16 m. Terneuzen: 6.08 u. 2.47 m., 18.20 u'. 2.33 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.88 m., 19.45 u. 1.60 m. Zierikzee: 7.09 u. 1.63 m., 19.22 u. 1.36 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 iuli. De kabinetsformateur dr. W. Drees en de demissionaire minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, heb ben in principe overeenstemming bereikt over de defensieuitgaven voor 1957. Dit verrassende feit werd gisteravond na afloop van de besprekingen met de vijf fractievoorzitters meegedeeld. Minis ter Staf heeft gisteren zijn denkbeelden aan de formateur voor gelegd. Over deze kwestie zal door de beide bewindslieden nog een afsluitend gesprek worden gevoerd. Van zeer bevoegde zijde werd medegedeeld, dat niet gezegd kan worden, dat er geen moeilijkheden meer zullen rijzen, maar toch wel dat het gesprek in het algemeen gunstig is verlopen. Dat is dan het resultaat van een drukke formatiedag. Een resul taat, dat gunstiger was dan gehoopt kon worden, omdat het program, dat dr. Drees had voorgelegd nogal de indruk wekte dat aan vele socialistische eisen voldaan moest worden. ![n de nota van Dr. Drees staat dat de Invloed van de overheid op het be drijfsleven gehandhaafd moet worden. Weer zo'n vage zinsnede, die stellig voor discussie vatbaar zal zijn. Naast een krachtige prijs- en kartelpolitiek wil de heer Drees de komende rege ringsperiode gebruiken voor het in voeren van een regeling voor wedu wen en wezen, voor de vernieuwing van de invaliditeitswet en de invoe ring van een algemene kinderbijslag regeling. Vannacht is ook gesproken over het voorstel van de heer Drees om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van opheffing van de winstbelasting. Verder wil de formateur de investe ringsfaciliteiten beperken. DEN HAAG, 12 juli. Nadat de kabinetsformateur in de afge lopen nacht nog besprekingen had gevoerd met diverse fractievoor zitters werd hedenochtend vroeg in doorgaans zeer goed ingelichte politieke kringen vernomen, dat dr. Drees denkt aan de volgende zetelverdeling; P. v. d. A. 5, K. V. P. 5, A.R. 2, C.H. 1 en V.V.D. 1. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hierover nog moeilijkheden kunnen ontstaan. De heer Oud (V.V.D.) is namelijk gisteravond en vannacht zeer geslo ten geweest. Hij was bijzonder zwijgzaam. Hij had vanmorgen de bereidheid om regeringsverantwoor delijkheid te dragen nog niet ver worpen, maar het wordt niet on denkbaar geacht, dat hij daartoe toch besluit. De toelichting, die de kabinetsfor mateur op zijn program heeft gege ven was echter niet onaantrekkelijk. Hij diende zijn program aan als een basis voor discussie. Deze basis bleek er te zijn, .vant vannacht om twee uur is het gesprek tussen de kabinetsfor mateur en de vijf fractievoorzitters voortgezet. Het is begrijpelijk, dat gisteravond in politieke kringen het optimisme over het slagen van Dr. Drees weer iets was toegenomen. Het huurcom- promis is aanvaardbaar. De program onderhandelingen verlopen bevredi gend. De fractievoorzitters zullen moe ten bekijken of ze het compromis Staf- Drees ook inderdaad een reële oplos sing is. Over de aard daarvan werd vannacht en ook vanmorgen vroeg vol ledig gezwegen. Het program Een der belangrijkste punten in het program is ongetwijfeld Nieuw-Gui- nea. Dr. Drees heeft aan de fractie voorzitters medegedeeld dat het zijn bedoeling is het regeringsbeleid daar op te richten dat de bevolking van dit gebiedsdeel zo spoedig mogelijk over eigen zelfstandigheid kan beslis sen. Dat is op zichzelf een gevaarlijke redenering, hoewel zij aansluit bij de gewijzigde grondwet. Men kan dan ook aannemen, dat te gen deze paragraaf bedenkingen zijn ingebracht. Niet omdat men de bevolking op Nieuw Guinea niet zelfstandig zou wil len laten beslissen over haar eigen toekomst, maar omdat op geen enkele wijze was aangegeven, hoe dit proces versneld zou kunnen worden. Vaag In het program van de kabinetsfor mateur vindt men meer vage formule ringen, zoals de bevordering van de arbeidsproduktiviteit, het geven van meer voorrang aan de woningbouw, de zorg voor werkgelegenheid en het voeren van een krachtige prijs- en kartelpolitiek. Ook ten aanzien van de loonpolitiek heeft de heer Drees zich op de vlakte gehouden. Met geen woord wordt gerept over de vraag of de bedrijfstaksgewijze loonpolitiek gehandhaafd dient te wor den. Dr. Drees streeft ook naar een ver laging van de leerlingenschaal. Eerst op een later tijdstip zal volgens de formateur gesproken moeten worden over de verlenging van de leerplichti ge leeftijd. Plannen In de bespreking van heden komt nog een interessant punt aan de orde. Financiële positie Van bevoegde zijde werd na afloop van de bespreking medegedeeld, dat de financiële nota van financiën slechts een voorlopig stuk is. Inder daad vertoont onze begrotingspositie een weinig gelukkig beeld. De gewone dienst en het landbouw-egalisatiefonds sluiten niet met een tekort, maar op de buitengewone dienst is, zoals de zaken nu staan, sprake van een tekort van ongeveer een miljard. Er is gedacht aan de wederinvoe ring van de omzetbelasting op suiker en textiel. Er is een tekort van onge veer 1% miljard gulden, waarvan ten laste komt van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal vrijdag 13 juli met plm. 1.440 emigran ten van Amsterdam naar Australië vertrekken. GOES, 11 juli. De 25-jarige onge huwde Ambonees E. E. Anunuri, woon achtig te Sint Laurens, is vanmorgen omstreeks half twaalf met zijn brom fiets bij de Hoornbrug in Rijswijk (Z.- H.) tijdens het oversteken van de weg door een auto gegrepen. Hij was vrij wel op slag dood. 0— PARIJS, 11 juli (AFP/Reuter). - De Franse nationale vergadering heeft woensdagavond de regering gemachtigd toe te treden tot de Euratom, de voorgestelde Europe se gemeenschap voor atoomener gie. De stemming was 342 tegen 183. BERGEN OP ZOOM, 11 juli. Dins dagavond is op de Halsterseweg te Bergen op Zoom bij een een ernstig ongeluk de 10-jarige Bert Verberke- moes om bet leven gekomen. Een vrachtauto die was gelost kruis te bij het oversteken van de weg het rijwielpad, waarover juist enkele fiet sers reden. Bert Verberkemoes kwam in botsing met de auto en werd tegen de grond geslingerd, waarbij het ven tje vrij ernstige inwendige verwondin gen op liep. In het Algemeen Burger Gasthuis is hij woensdagmorgen aan de verwondingen overleden. Omdat lonen stijgen zou hebben plaats gevonden. Het over leg hieromtrent in de stichting van de arbeid is gaande. Voorlopige regeling Voor de verplichte verzekering voor de bejaarden zal in verband met de invoering van de ouderdomswet op 1 januari 1957 een nadere voorziening moeten komen. Hiervoor moet vóór 1 januari 1957 een regeling worden getroffen, die wel hierop neer zal komen, dat de bejaar den met een inkomen tot. f3338 tegen betaling van de helft der benodigde premie in de verplichte verzekering zullen komen. Dit betekent in ieder geval dat van de huidige groep die in de verplichte verzekering valt, nie mand wordt gedupeerd. UTRECHT, 11 juli. De looncom- pensatie bij de invoering van de ouder domsvoorziening per 1 januari 1957 en bij de huurverhoging per 1 juli 1957 zal opnieuw leiden tot premieverho ging voor de verplichte zowel als voor de niet verplichte verzekering. Door deze maatregel n.l. zullen de kosten van loonintensieve instellingen als ziekenhuizen, apotheken, alsmede bij de ziekenfondsadministratie toene men. Dit deelde de voorzitter van de Cen trale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen vandaag mede op de algemene vergadering van zijn orga nisatie. Nu over de verhoging van de in komensgrens tot f6000 vrijwel over eenstemming bestaat tussen organisa ties van medewerkers en ziekenfond sen en alleen aan de uitvoering nog wat gedokterd moet worden, achtte hij het van belang, zich af te vragen wat er gebeurt met de loon- en inkomens grens van ziekenfondsverzekering nu, en dit geldt dan ten eerste voor de verplichte verzekering door de loonontwikkeling loon- en salaristrek- kenden komen te vallen buiten de ver plichte verzekering, omdat de thans toegekende of toe te kennen verho gingen, lopende van 3 tot 6 procent tot gevolg hebben, dat de loongrens van f6000 wordt overschreden. Bejaarden Er is tot dusverre door middel van de ziekenfondsraad gepoogd voor de overgangstoestand een voorlopige re geling te treffen, waardoor verplicht Verzekerden, die door de thans toege paste loonsverhoging boven de f6000 komen, voorlopig verplicht verzekerd zouden '.lijven, totdat een nadere defi nitieve vaststelling van de loongrenB Stockholm, half bewolkt 23 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 23 gr. Londen, zwaar bewolkt 23 gr. Parijs, onbewolkt 21 gr. Nice, licht bewolkt 26 gr. Munchen, regen 18 gr. Genève, regenbui 17 gr. Rome, zwaar bewolkt 28 gr. DE BILT ZEGT: Noordelijke wind Op de meeste plaatsen droog weer met verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde tempera turen, of iets hogere. Dulles vraagt Russisch bewijs van goede wil WASHINGTON, 11 juli (Reuter). De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles,' heeft woensdag een beroep op de Sowj et-Russische regering gedaan de van Moskou afhankelijke lan den hun vrijheid te hergeven, zulks in het kader van haar stre ven om de verkeerde daden, die onder Stalins bewind werden ge pleegd recht te zetten. Dulles verklaarde voorts dat er thans „in de Sowjet-Unie krachten aan het werk zijn, die op de duur on weerstaanbaar zullen blijken". Hij wees er echter op dat dit niet inhield dat er „van vandaag of mor gen" ingrijpende wijzigingen in de Sowj et-staat waren te verwachten, doch hij was wel van mening dat ge hoopt kon worden op een verandering van het internationale beeld. De minister erkende, in antwoord op vragen, dat de huidige Sowjetrus- sische regeringspolitiek op elk tijdstip schepen opgepikt. kan worden gewijzigd, omdat geen re kening behoeft te worden gehouden met de wil van het volk. Aandrang van het volk „Doch er zijn processen gaande, die de politici toch zullen noodzaken acht te slaan op de wensen der geregeer- den en op bepaalde punten zal de aandrang van het volk zodanig zijn, dat het Kremlin hiermede rekening zal moeten houden", aldus Foster Dul les. NEW YORK, 11 juli Reuter Het Panamese vrachtschip „Estoril" is woensdagochtend vroeg op de Atlan tische Oceaan, ten oosten van Boston, gezonken, na in dichte mist in aan varing te zijn geweest met het Ita liaanse vrachtschip „Dea Mazzella". De opvarenden zijn door andere In tegenwoordigheid van ongeveer 400 nabestaanden Is dinsdag op de begraafplaats Waldfriedhof-Ober- rad bij Frankfort aan de Main een Nederlands ere-veld geopend, waarop de Nederlandse oorlogs gravenstichting met de hulp van Duitse instanties de stoffelijke res ten bijeen heeft gebracht van 775 Nederlanders, die tussen 1940 en 1945 tengevolge van de oorlog in Zuid-Duitsland om het leven kwa men. De bovenste foto toont de autoriteiten, onder wie zich de Ne derlandse ambassaderaad nit Bonn, de heer C. de Vreede bevond, met de familieleden van de slachtoffers om het bronzen gedenkteken voor in concentratiekampen gestorven Nederlanders, dat op het ereveld is opgericht. De onderste foto laat zien hoe nabestaanden van de slachtoffers bloemen legden op de graven, die alle van een afzonder lijke steen zijn voorzien. MOSKOU, 11 juli (AFP/Reuter) De bevolking van de Sowjet-Unie steunt de politiek van de commu nistische partij, waarbij de per soonsverheerlijking wordt verwor pen, heeft premier Boelganin van middag in een gemeenschappelijke bijeenkomst van de twee huizen van de Opperste Sowjet verklaard. Boelganin deelde voorts mede dat binnenkort het gebruik van vrou wen voor zware werkzaamheden bij de wet zal worden afgeschaft. De minister-president diende ver- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 12 juli. De Tweede Kamer heeft gistermiddag ook in tweede lezing de wetsvoorstellen tot uitbreiding van de heide Kamers der Staten-Generaal met grote meerderheid goedgekeurd. Alleen de zes aanwezige leden van de V.V.D. stemden tegen. Ver wacht mag worden, dat ook de Eerste Kamer binnen enkele weken haar goedkeuring aan deze voorstellen zal hechten. Het is echter nog een vraag, wanneer de uitbreiding zal geschieden en of de Kamers gelijktijdig zullen worden uitgebreid, of dat eerst het leden aantal van de Tweede Kamer en daarna dat van de Eerste Kamer zal worden vermeerderd. De heren prof. Romme (kath. v.) en Bruins Slot (a.r.) pleitten nadrukke lijk voor het laatste. De eerste wees erop, dat bij gelijktijdige uitbreiding de nieuwe leden eerst half oktober hun intrede in de Kamers zullen doen. Zij stappen dan meteen in de begro tingsbehandeling, waarop zij zich niet, althans niet als Kamerlid, hebben kunnen voorbereiden. Wordt eerst de Tweede Kamer uitgebreid en daarna pas de Eerste, dan kunnen de nieuwe Tweede Kamerleden reeds half sep tember aan de werkzaamheden deel nemen. Prof. Rdmme verzocht de re gering da;.rom te voorkomen, dat uit breiding van de Tweede Kamer moet wachten, totdat de nieuwe leden van de Senaat door de Provinciale Staten zijn gekozen. De heer Beernink (e.h.), was van moet geschieden. Ernstige discrepantie tussen het ledenaantal van de Eerste en de Tweede Kamer, ook al is deze maar tijdelijk, kan niet getolereerd worden. Minister Van Oven beperkte zich in zijn antwoord tot de opmer king, dat de regering de suggestie van prof. Romme ernstig in overweging zal nemen. Behalve over de uitbreiding van de Staten-Generaal heeft de Kamer gis teren nog over negen andere voorstel len tot Grondwetswijziging gestemd. Alle voorstellen werden met ruime meerderheid goedgekeurd. De commu nistische fractie' stemde tegen de schrapping van de bepaling(en), dat dienstplichtige militairen niet zonder hun toestemming buiten de landgren zen kunnen worden ingezet. Aftreding De Kamer heeft met algemene stemmen het initiatief-voorstel van prof. Oud en enkele andere Kamerle den aangenomen. Dit voorstel, dat door de Kamers in eerste lezing was aanvaard, beoogt de leden van beide Kamers der Staten-Generaal te doen aftreden op het tijdstip, dat de nieu we Kamers voor het eerst bijeenko men. De heer Oud en de zijnen ach ten dit noodzakelijk, omdat hierdoor een parlementair vacuum, zoals we dat tijdens de bezetting gekend heb- mening dat uitbreiding gelijktijdig ben, wordt voorkomen. volgens een voorstel in inzake ouder- doms- en invaliditeitspensioenen. Volgens de bepalingen van het wets voorstel krijgen mannen met minstens 25 dienstjaren op zestigjarige leeftijd pensioen, terwijl vrouwen op 55-jarige leeftijd pensioengerechtigd worden, mits zij minstens twintig jaar hebben gewerkt. Voor mensen met lage inko mens bedraagt het pensioen honderd procent van hetgeen zij tevoren ver dienden, met een minimum van 300 roebel per maand. Er is een maximum van 1200 roebel vastgesteld om een einde te maken aan de bevoordeling van mensen met grote salarissen, zoals Boelganin meedeelde. Agendapunten De agenda vermeldt o.a. de volgen de punten: 1. Oproep van de opperste Sowjet aan de parlementen van andere landen inzake ontwapening; 2. verklaring naar aanleiding van een oproep van het Japanse parlement tot verbod van atoomwapens en 3. goedkeuring van uitgevaardigde decreten door het pre sidium van de opperste Sowjet. BRUINISSE, 11 juli Het elf maanden oude zoontje van schipper C. Oosterom, varende op het motor schip „Jaco" uit Amsterdam, is in het Slaak in zijn bedje gestikt. De moeder had het kind naar bed gebracht en een elastieken band over het bed gespannen, om te voorkomen dat het kind er uit zou vallen daar de zee nog ruw was. Het jongetje is met het hoofdje tussen de band en het houtwerk bekneld geraakt. De dienstplichtige soldaat H. C. J. uit Etten, die betrokken was bij het smokkelen van boter naar België is door de krijgsraad te velde veroor deeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek, verbeurdverkla ring van een auto, die bij het smok kelen van boter werd gebruikt, als mede van de inbeslaggenomen boter. Voorts tot ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1