Eisenhower opnieuw kandidaat voor president van Y.S. Binnenkort groot openbaar proces Oost- in Berlij n r Amerikaanse agent meldde zich bij Oostduitse autoriteiten Samenstelling van memorandum is in voorbereiding Felle verkiezingsstrijd op til Op 31 juli requisitoir in zaak-Schmidt Na aardbeving op Santorini 53 doden en 20 vermisten Drees sprak met Staf Het weer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Klaar om ie winnen' Kuiken op drie poten Twee kluizen vol geheime documenten meegenomen Vele agenten gearresteerd Luchthaven Rotterdam" september in gebruik Karen-opstandelingen stad veroveren Nederlandse schepen tijdens NAVO-oefening Russisch protest bij Amerika Grote schade „Bewaar de eenheid der kerk en blijf haar trouw" Verzoek aan ambts dragers „Agenten van Westelijke geheime diensten" speelden rol in Poznan Vervoersondernemer moei f 1500.- beialen in Europi Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor gdm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad •M- 12e Jaargang No. 3444 Wnö.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 11 juli 1956 r KRITIEK OP JODELEN (Pagina Op- en ondergang van Zon en Maart: Donderdag: Zon op 4.32 u., onder 20.59 u. Maan op 10.32 u., onder 22.39 u. Hoogwater donderdag 12 juli: Vlissingen: 4.48 u. 2.48 m., 17.05 u. 2.36 m. Terneuzen: 5.18 u. 2.63 m., 17.38 u. 2.52 m. Wemeldinge: 6.39 u. 2.00 m., 19.00 u. 1.74 m. Zierikzee: 6.26 u. 1.74 m., 18.42 u. 1.49 m. Dood van oude vrouw na zes dagen ontdekt HEEMSTEDE, 10 juli. De 77-ja- rige mevrouw H. is vandaag door haar werkster dood in de keuken van haar woning aai de Valkenburgerlaan te Heemstede aangetroffen. Een politie onderzoek heeft uitgewezen dat de oude dame reeds vorige week woens dag plotseling moet zijn overleden. Zij was licht aan het hoofd gewond. Haar dood bleef onopgemerkt, omdat de werkster met vakantie was en een be zoek door een van haar kinderen, blij kens een aangetroffen briefkaart, werd uitgesteld. De buren hebben niets gemerkt. VOORTHUIZEN, 10 juli. Op het bedrijf van de kuikenbroe der W. Kuiper te Voorthuizen, i's vanmorgen een kuiken uit een ei gekropen met vier pootjes. Het lcopt op drie pootjes, terwijl een vierde achter het diertje aan sleept. Een unicum volgens des kundigen. GETTYSBURG, 10 juli (Reuter) President Eisenhower heeft medegedeeld, zich opnieuw kandi daat voor het presidentschap der Verenigde Staten te zullen stellen. Leiders van de republikeinse partij in de V.S. zijn enthousiast over de kandidaatstelling van Eisenhower. Zij wijzen erop, dat Eisenhower nu een actieve rol zal spelen in de verkie zingscampagne. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Mar tin, zei: „De president staat klaar al les te doen wat noodzakelijk is om de verkiezingen te winnen". Stevenson verklaarde: „De V.S. zul len de komende maanden profiteren van een diepgaand en fel debat over dringende vraagstukken". Eden in mei 1957 naar Moskou LONDEN, 10 juli (Reuter). De Britse premier Eden heeft te Londen medegedeeld dat hij en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd "in mei 1957 een bezoek van tien da gen aan Moskou hopen te brengen. Gisteren is de dijk bij Elburg ge dicht. BERLIJN, 11 'juli (AFP). De perschef van de Oostduitse rege ring, Fritz Beyling, heeft dinsdag in Oost-Berlijn bekend gemaakt, dat een agent van de Amerikaanse geheime dienst uit Wuerzburg vVest-Duitsland), 'n zekere Horst Hesse, zich ter beschikking van de Oostduitse autoriteiten heeft ge steld. Hesse heeft een groot aan tal documenten naar Oost-Duits- land meegenomen. Horst Hesse heeft dinsdag aan jour nalisten verteld, dat hij in mei naar Oc ^-Duitsland was gevlucht en twee kluizen vol met geheime documenten had meegenomen. Hij voegde hieraan toe, dat de klui zen het kaartregister van aangewor ven agenten bevatten en dat hij deze had meegenomen als bewijs voor de einst van zijn bekering. De taak van de agenten, zo beweerde de 34-jarige Hesse, bestemd uit spionage in Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije. ARRESTATIES. „De documenten hebben geleid tot de arrestatie van 137 zogenaamde geleden werd zij door regermgstroe- Amerikaanse agenten. Hun ondervra-pen heroverd. ging heeft de arrestatie van andere agenten tengevolge gehad". Dit werd verklaard door een woord voerder van het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid. De woordvoerder zei, dat Hesse, omdat hij zich vrijwil lig heeft aangegeven, niet gestraft zal worden. Men heeft hem een veilige betrekking in Oost-Duitsland gegeven. Volgens deze woordvoerder had ge noemd ministerie een Amerikaans le- gerbericht opgevangen, waarin bevel werd gegeven tot de arrestatie van Hesse en inbeslagneming van de twee kluizen. Het hoofdkwartier van politie in Würzburg deelde mede, dat het niets vernomen had van een arrestatiebevel voor Hesse. Commentaar van het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidel- berg was niet direct beschikbaar. RANGOON, 10 juli. A.F.P. - Een groep van 300 Karen-opstande lingen heeft de stad Kyaiseikkyi, 160 km ten zuidoosten van Rangoon, ver overd. Het garnizoen van de stad, dertig soldaten en een officier werd gedood. De rebellen hadden de stad in 1948, aan het begin van de opstand, in handen gekregen, doch twee jaar Gevangenen in Hongarije op vrije voeten WENEN, 10 juli (Reuter) Vol gens het Hongaarse communistische blad „Szabad Nep" zijn in de afgelo pen maanden bijna 20.000 Hongaarse gevangenen op vrije voeten gesteld. DJAKARTA, 10 juli. A.N.P. Rech ter Rochjani heeft op de 54e zitting in de zaak-Schmidt aangekondigd, dat de officier van justitie op 31 juli zijn requisitoir zal houden. Op de zitting van vandaag werden negen getuigen ge hoord. Acht van hen waren werkzaam bij de Garuda Indonesian Airways. Zij verklaarden beklaagde elke dag te hebben gezien, toen hij messbeheerder was van de maatschappij in Djakarta in 1950 en 1951. Zij zeiden, dat hij Djakarta slechts één keer had verlaten voor een bezoek van drie dagen aan Bandung. De negende getuige was de heer A. H. Doornik, een voormalig ambtenaar van het ministerie van binnenlandse .zaken, die tegelijk met Schmidt op 18 december 1953 werd aangehouden en nog steeds in voorarrest is. Hij ver klaarde, dat hij beklaagde als boek houder in Djakarta had geholpen en hem herhaaldelijk in Bandung had bezocht. Schmidt was altijd thuis, zei hij, zelfs wanneer hij bij hem op be zoek kwam zonder dit vooraf aan te kondigen. Van weilingelichte zijde is verno men, dat het nog twaalf weken duren kan, voordat rechter Rochjani uit spraak zal doen in de zaak. Aangezien de rechter de officier van justitie drie weken tijd heeft ge geven ter voorbereiding van het re quisitoir kan worden verwacht, dat de verdediging dezelfde tijd ter voor bereiding van het pleidooi zal worden toegewezen. Re- en dupliek zullen waarschijn lijk vier weken in beslag nemen. Daarna zal het nog wel twee weken duren, voordat de rechter zijn von nis zal uitspreken. Hr. Ms. De Zeven Provinciën heeft in de afgelopen week in de Noorse wateren deelgenomen aan de grootscheepse Navo-oefening „Fair Wind". Een belangrijk onderdeel van deze oefening was het olie laden, dikwijls onder zeer ongun stige weersomstandigheden, in voile zee, terwijl de schepen met een snelheid van circa 20 mijl per uur voeren. Het overbrengen van de dikke rubberleidingen stelt hoge eisen aan de geoefendheid van de bemanningen, vooral wan neer, zoals op deze foto te zien is, meer schepen tegelijkertijd van olie worden voorzien. o WASHINGTON, 10 juli (Reuter) Namens de Sow jetregering heeft ambassadeur Georgi Zaburin aan de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Foster Dulles, een protest overhandigd tegen beweerde Ameri kaanse vluchten boven Sowjetgebied op 4, 6 en 9 juli. Zaburin verklaarde tegenover jour nalisten, dat enige toestellen wel 320 km diep het Sowjetgebied waren bin nengedrongen. IIS ATHENE, 11 juli Op het Griekse eiland Santorini, dat maandag door een aardbeving werd geteisterd, zijn dinsdag de eerste reddingsploegen en noodvoorraden aan land gebracht. Volgens de laatste berichten zijn 53 mensen om het leven gekomen en een twintigtal mensen wordt vermist. Het aantal gewonden wordt op 90 geschat. De meeste slachtofers zijn vrouwen en kinderen. De mannelijke bevolking was veelal reeds op de akkers aan het werk, toen de aardbeving zich voor deed. Duizenden inwoners van Santorini brachten de nacht in de buitenlucht door. 35 procent van de gebouwen op het eiland is geheel verwoest, 45 pro cent gedeeltelijk. De schade schijnt het grootst te zijn in de hoofdstad Thi- ra, waar negentig procent van de hui zen verwoest zijn. De meeste huizen van de dorpen op de noordoostelijke punt van Santorini zouden volgens de laatste schattingen verwoest zijn. Er zijn tenten opgericht voor het behan delen van de gewonden. De eilanden Karpathos en Kassos in de Dodecanesos zijn dinsdagochtend vroeg opnieuw getroffen door 'n lich te aardbeving en een vloedgolf. 's-GRAVENHAGE, 10 juli. Na afloop van de gisteren gehou den vergadering van de minister raad heeft dr. Drees een onder houd gehad met de demissionaire minister van oorlog, ir. C. Staf. Dit gesprek, dat ongeveer een uur heeft geduurd, had betrekking op de formatie, aldus vernemen wij van de woordvoerder van de formateur. Van- midag heeft Dr. Drees een onderhoud gehad met de demissionaire staats secretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman. Woensdagavond zal de vijfde bijeen komst worden gehouden tussen de formateur en de leiders van de vijf grote Tweede Kamerfracties. Op deze bijeenkomst zullen de hoofddenkbeel den worden besproken, die Dr. Drees deze fractieleiders schriftelijk heeft doen toekomen over het door hem voorgestane regeringsprogram. Comité bezwaarden oproep Hervormde Synode AMSTERDAM, 10 juli. Er heeft zich een „Landelijk comité van bezwaarden oproep Synode" gevormd, dat voor begin septem ber te Amsterdam een bijeen komst wil beleggen van leden van de Nederlandse Hervormde Kerk, voor onderling overleg naar aan leiding van de oproep van de Ge nerale Synode tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Ne derlandse volk- inzake de vraag stukken rond Nieuw-Guinea. In een bekendmaking van dit comité, dat onder voorzitterschap staat van mr. J. W. de Jong Schou wenburg uit Amsterdam, zegt het zich tot de leden van de Neder lands Hervormde Kerk te wenden, omdat het in hoge mate veront rust is over de oproep der Gene rale Synode. De bekendmaking vervolgt dan: „Blijkens talloze bij ons ingekomen brieven is door de synodale oproep grote beroering gewekt. Om de door de synode gevraagde bezinning in goede banen te leiden is onderling overleg geboden. In verband met de gewekte verontrusting dringen onder getekenden er met klem op aan thans de eenheid van onze kerk te bewaren en haar trouw te blijven." In de be kendmaking wordt voorts medege deeld, dat een uitvoerig memorandum door deskundigen wordt samenge steld, dat aan de synode zal worden toegezonden en waaraan zoveel moge lijk bekendheid zal worden gegeven. Aan de ambtsdragers onder de kerkeleden wordt het verzoek ge daan te bevorderen dat de synodale oproep wordt geplaatst op de agen da van de eerstkomende vergade ring van hun kerkeraad. „Bidden wij allen tezamen om wijs heid en kracht om deze zo belangrijke In de po'der Zesfienhoven, tien -ninuten rijden van het centrum van Rotterdam, wordt op 't ogen blik hard gewerkt aan de „lucht haven Rotterdam", het nieuwe vliegveld, waarop in september a.s. reeds de diensten van twee Britse uchtvaartmaatschappijen zullen -worden geopend. Tegen die ijd zal een voorlopig gebouw met ver keerstoren gereed zijn en kan de 1300 meter lange en 45 meter brede verharde eerste startbaan worden gebruikt. De foto geeft een beeld van het werk aan deze baan BERLIJN, 10 juli (Reuter). In Oost-Berlijn zal binnenkort een openbaar proces beginnen tegen agenten van westelijke geheime diensten, die „geholpen hebben bij het organiseren van de onlusten in Poznan", zo heeft een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid dinsdag op een persconferentie bekend gemaakt. Westelijke journalisten zullen worden uitgenodigd het proces bij te wonen. Zij zullen dan het bewijsmateriaal kunnen onderzoeken, volgens hetwelk de agenten betrokken waren bij de gebeurtenissen van 28 juni in Poznan, aldus deze mededeling. De Oostduitse woordvoerder ver klaarde, dat er eerder verscheidene mensen zijn gearresteerd wegens het smokkelen van „Amerikaanse agen ten" via Oost-Duitsland naar Polen. Onder de betrokkenen bevonden zich twee Duitse schippers, die door de Amerikanen opgeleide agenten via de rivier de Oder naar Polen hadden ver voerd en radiozenders en „dergelijk spionagemateriaal" naar de Poolse oever van de rivier hadden gebracht, waar deze werden opgehaald door an dere agenten, die in Polen opereerden. Men wilde niet de nationaliteit van de personen, die binnenkort te Oost- Berlijn terecht zullen staan, bekend maken, terwijl men ook niet wilde zeggen, op welke wijze zij betrokken waren bij de onlusten in Poznan. Volgens de Oostduitse wet staat op spionage, sabotage en tweedracht- zaaiende activiteit de doodstraf. zaak, kan het zijn spoedig, in de ker-i kelijke weg tot een waardig einde tfl brengen", zo besluit de bekendmakingj die, behalve door de voorzitter, dooit de volgende leden van het comité i'S ondertekend: Dr. W. Sleumer Tzn. eerste secretaris, Amsterdam, Mr. E. 3. de Roo, tweede secretaris, Amsterdam, F. C. H. Goudsmit, penningmeester, Amsterdam, A. A. Chr. Bakker, Gro ningen, Mr. F. J. J. Besier, 's-Graven- hage, Dr. S. R. van Asperen de Boer, Amsterdam, H. J. Bulten, Doetinchem, Dr. J. G. Geelkerken, Amsterdam, Mr. J. E. Grootjans, Amsterdam, Dr. C. Hage, Haarlem, H. van Marselis, Hartsinck, Haarlem, C. A. Höweler Pzn., Amsterdam, Dr. H. Jonker, Am sterdam, H. K. van der Kolk, Amster dam, Ds. J. C. Koningsberger, Amster dam, Mr. G. J. de Lint, 's-Gravenhage, Jhr. W. de Savornin Lohman, Arnhem, Mr. J. H. Maan, Amsterdam, Prof. Dr. J. Prins, Leiden, Dr. J. J. R. Schmal, ouderling der Waalse gemeente van 's-Gravenhage, Mr. Dr. H. H. Sillevis Smitt, Amsterdam, F. A. Stroethoff, Amsterdam, A. J. Themans, Amster dam, Dr. W. Volger, Amsterdam en D. Vreugdenhil, Utrecht. o DEN HAAG, 10 juli De kanton rechter te Den Haag heeft de direc teur van een busbedrijf veroordeeld tot 1500 boete en een maand hech tenis voorwaardelijk. Twee van zijn chauffeurs kregen ieder f 50 boete en 3 dagen hechtenis voorwaardelijk. Op 28 juni j.l. zouden schoolkinderen met twee bussen van het bewuste bedrijf een uitstapje maken. Bij keuring bleek echter dat de tank van de ene auto bus lekte terwijl er bovendien een poetslap in zat. Van de andere auto bus waren de banden ondeugdelijk. Stockholm, onbewolkt Londen, half bewolkt Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, onweer Munchen, half bewolkt Geneve, regen Wenen, onbewolkt Innsbruck, half bewolkt Rome, onbewolkt DE BILT ZEGT: W eersverbetering Perioden met zonneschijn en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen ho gere middagtemperaturen dan giste ren. De secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, zal 19 en 20 juli Je ruzalem en 21 en 22 juli Cairo bezoe ken. In IJmuiden is een opslagplaats van camouflagenetten door brand vernield. Oorzaak onbekend. De schade loopt in de tienduizenden guldens.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1