Burgemeester Schokking motiveert zijn ontslagaanvrage Churchill was woedend op Roosevelt van wege landingen in Zuid-Frankrijk Amerikaanse geleerde omgekomen „Steeds heb ik naar beste weten gehandeld' Mr. J. v. Heuven Goedhart plotseling overleden In Polen werden twee ministers ontslagen „M/jn inzicht is achteraf onjuist gebleken" Britten houden facili teiten op Ceylon Britse helikopters voor Duitsland? Resolutie van christelijke arbeiders over Poolse staking r> Moeilijke taak als Hoge Commissaris voor de vluchtelingen Ha de. avecdcacUt uan,t Bedien se ,JlacUa-huis' Bii onderzoek brandstof .kunstmaan" voor ReheJ sti in Algerië gedood Boerenopstand Zuid-China in Geen datum voor onafhankelijkheid van Cyprus Grand strategy, augustus 1943— september 1944" verschenen Russische houding tijdens opstand in Warschau schokte Britten diep Italiaans meisje word kleiner Wordi Mevr. Bouman ondervraagd Demonstratie in New York vanwege het gebeurde in Poznan Afrikaanse pendant van de Navo Dinsdag 10 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 i" DEN HAAG, 9 juli. „Het is mij een behoefte vóór alles tot uit drukking te brengen, dat mijn achteraf onjuist gebleken inzicht in bepaalde feiten en omstandigheden, die zich hebben voorgedaan in de bewogen en zeer moeilijke situatie, waarin ik mij in 1942 bevond, door mij ten opzichte van hen, die daarvan het slachtoffer zijn ge worden, meer wordt betreurd dan ik geloof, dat wie ook zich kan in denken. Zeer, zeer gaarne had ik hieraan eerder uiting gegeven, doch aangezien in de atmosfeer, die na de publikatie van 1 februari is ontstaan, al datgene, wat voor mij zou worden meegedeeld, verkeerd dreigde te worden verstaan, heb ik gemeend daarvan tot op dit ogen blik te moeten afzien. Thans wil men, naar ik vurig hoop, hetgeen ik zojuist zei, aanvaarden als een uiting van oprechte deernis". Aldus verklaarde burgemeester Mr. F. M. A. Schokking aan het begin der vanmiddag gehouden raadsvergadering. Vermiste scholier terecht 's-GRAVENHAGE, 8 juli. Vorige week heeft de Haagse politie verzocht in kennis te worden gesteld van de verblijfplaats van de Haagse scholier Van Gelderen, die spoorloos verdwe nen was. De jonge man had zijn rij- bewijsexamen afgelegd en was daarna verdwenen. Thans hebben de ouders een brief van hem uit Lyon ontvan gen. Na de ontruiming der bases „Ik ben tot het achteraf onjuist ge- 1 bleken inzicht in 1942 in volle oor logstijd derhalve gekomen door het geen destijds geschied is en aan mij werd meegedeeld. Dit inzicht werd versterkt door de ontwikkeling der ge beurtenissen met een zodanig overtui gende kracht dat, na afweging van de in die dagen op mij rustende verant woordelijkheden, ik gemeend heb niet anders te kunnen handelen dan zoals ik deed. Men heeft mjj hiervan een verwijt gemaakt, dat, naar ik ge loof, niet voldoende recht doet weder varen hetgeen na zo lange tijd ook welhaast niet meer mogelijk is aan da situatie, zoals die werkelijk was en aan de uitzonderlijk zware verant woordelijkheid, die in bezettingstijd op een burgemeester rustte. Er is in de afgelopen maanden van verschillende zijden sterke morele druk op mij uitgeoefend, enerzijds om als burgemeester heen te gaan, ander zijds om dat niet te doen". VERTROUWEN „Wanneer ik thans het eerste heb ge kozen, dan vindt zulks zijn oorzaak in mijn overtuiging, dat een burgemees ter, zeker als hij reeds enige jaren in een bepaalde gemeente werkzaam is geweest, moet kunnen steunen op het vertrouwen van zijn gemeentenaren, van welke groepering zij ook mogen zijn. Er mag niet worden verwacht, dat de basis van het vertrouwen zo breed zal zijn, als ik voor een voortzetting van mijn werk nodig acht". „Ik wil niet verheimelijken, dat het voor mij en de mijnen een groot ver driet is, na de uitspraken van ons hoogste rechtscollege en van de rege ring, op deze wijze een ambtsvervul ling van meer dan 18 jaren te beëin digen. Wat hiervan zij: ik meen, dat ik na de publikatie in het begin van dit jaar mijn plicht tot het uiterste heb gedaan. Dit is mij mogelijk geweest, omdat ik er innerlijk van overtuigd was en ben, dat ik steeds naar beste weten heb gehandeld. En voorts, om dat ik na het gebeurde in Hazerswoude daarop zelf bij de bevoegde autoritei ten te gepaster tijd bij herhaling heb gewezen. Thans meen ik, dat noch van mijn vrouw, noch van mij in redelijk heid meer mag worden verwacht." „Wetend, dat niet ik zelf mijn le vensweg bepaal, doch Hij, Die het al bestiert, Die dit deed in het ver leden en dit ook in de toekomst doen zal, heb ik thans in volle persoon lijke vrijheid de conclusie getrokken, die mij toeschijnt de enig juiste te zijn en mijn ontslagaanvrage aange kondigd, die inmiddels aan Hare Ma jesteit de Koningin is toegezonden." LONDEN, 9 juli (A.F.P.). Volgens de „Sunday Dispatch" zal de Bondsrepubliek 83 helikopters in Engeland bestellen, een en ander in het kader van zijn herbewa peningsprogramma. Het zou toestellen be treffen van het type „Sycomore", een- motorige machines met vier of vijf plaat sen. De bestelling beloopt een zes miljoen pond sterling. Wegens een geschil over het roos ter voor vrije dagen werd gisteren door ruim 7000 arbeiders van de tin mijnindustrie op Malakka gestaakt. De staking maakte voorts deel uit van een langzaam-aan-actie ter ondersteu ning van een eis voor doorbetaling van loon voor vrije zondagen. LONDEN, 9 juli. Reuter-AFP. De premier van Ceylon, Bandaranaike, heeft verklaard, dat de Britse bases op Ceylon overgedragen zullen wor den, maar dat Engeland bepaalde fa ciliteiten, zoals op het gebied van ver bindingen en opslag van munitie en brandstof, zal blijven genieten. Ongeveer 90 procent van de huidige Britse bezetting zal de bases moeten verlaten. Deze zullen wat ingekrom pen worden, omdat de handhaving er van binnen de grenzen van de finan ciële mogelijkheden van Ceylon moet blijven. De faciliteiten, die Engeland krijgt, zullen op geen enkele manier de vrij heid van actie voor Ceylon in geval van een oorlog beperken. Op de vraag of de Sowjet-TJnie, als zij het zou wensen, dezelfde facilitei ten zou krijgen als Engeland, verklaar de de premier, dat de betrekkingen met Engeland veel nauwer en vriend- schappelijker zijn dan met landen als de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. Bandaranaike zei voorts, dat zijn re gering hoopt zo spoedig mogelijk di plomatieke betrekkingen aan te kno pen met Moskou en Peking. F. P. Fuykschot in Nederland aangekomen UTRECHT, 9 juli Met de „Maas dam" is uit Canada voor een verblijf van twee maanden in ons land aan gekomen de heer F. P. Fuykschot. Hij ongeveer vijf jaar geleden uitge zonden door de Protestant Christelij ke Arbeiders Internationale om in Canada mede te werken aan de op bouw van de christelijke vakbewe ging. De heer Fuykschot zal hierover rapport uitbrengen op de algemene vergadering van het C.N.V. te Utrecht op dinsdag en woensdag 17 en 18 juli. UTRECHT, 9 juli. Het bestuur van de Internationale Bond van Christelijke Metaalbewerkersorganisaties aanvaardde de volgende resolutie: Op onvergelijkelijk brutale wijze zijn de Poolse autoriteiten tegen arbeiders op getreden, welke door stakingsmaatregelen aan de vertwijfeling over hun maatschap pelijke toestand uitdrukking hebben ge geven. Wij bewonderen de moed der Poolse arbeiders, waarmee zij zich tegen de heerschappij van de communistische ter reur verhieven en zich blijven verzetten. Wij twijfelen er niet aan, dat de strijd van de Poolse arbeidersbeweging en het Poolse volk voör de herwinning der vrij heid eens met succes zal worden be kroond. De Poolse arbeiders verdienen volledige morele en elke andere mogelijke steun. In het bijzonder de christelijke vakbe weging hoopt zeer innig, dat in Polen evenals in de overige door het bolsje wisme beheerste staten weer spoedig de geest en de beginselen van het christelijk geloof tot de maatgevende waarden zul len worden gerekend. De Internationale Bond van Christelijke Metaalbewerkersorganisaties verzekert de vroegere christelijke metaalarbeiders van Polen en de thans uit christelijke overtuiging handelende beroepsgenoten het diep gevoelde medeleven met hun heldhaftige strijd voor een vrije vakbe weging en voor een vrij Polen. Hartaanval op tennisbaan te Genève 's-GRAVENHAGE, 9 juli ANP. Gisteravond is te Genève on- varwacht aan een hartaanval overleden Mr. G. J. van Heuven Goed hart, Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de V.N. De heer Van Heuven Goedhart, die 55 jaar was, stierf op de ten nisbaan van Vandoeuvres, waar hij aan een vriendschappelijk tennis toernooi deelnam. Hij kreeg een hartaanval, toen hij speelde met de Amerikaanse plaatsvervangende hoge commissaris voor de vluchtelingen, de heer Read. Een arts, die binnen een kwartier arriveerde, kon niets meer doen. Hij was gehuwd met een Noorse en had twee dochters. desprijs toegekend. Aan zijn in Genéve gevestigde bureau werd de Nobelprijs Ontploffing in fabriek te Redlands REDLANDS, (Californië), 9 juli Reuter. Een geleerde, bezig met het project voor de toekomstige „kunstmaan", is zaterdag in de fa briek te Redlands, waar de brand stof voor de raket wordt gemaakt, bij een ontploffing om het leven gekomen. De politie heeft verklaard, dat de geleerde, de 51-jarige Benjamin Kim- brig, klaarblijkelijk „uit elkaar is gesprongen" bij het ontploffen van de krachtige brandstof in de fabriek van de grote centrale raketmaatschap pij In Mentone (acht kilometer van Redlands), want men vond een van zijn schoenen op het dak van een dichtbij liggend gebouw en flarden van zijn kleren terug in-de ruïne, die overbleef van het laboratorium. Na mens de maatschappij verklaarde men, dat Kimbrig een brouwsel van de brandstof onderzocht in een droog oven, waarbij het op onverklaarbare manier heeft vlam gevat. De brand stof zou bij ontbranding een hitte van 40.000 graden Fahrenheit ontwikkelen en was bestemd om de laatste stoot te geven, nodig om de snelheid van de kunstmaan op te voeren tot 18.000 mijl per uur, waarmee men de aan- Ook apartheid bij hoger onder wijs in Zuid-Afrika? JOHANNESBURG, 9 juli Rtr. De Zuidafrikaanse minister voor na- turellenzakeu, dr. Verwoerd, heeft verklaard er niet aan te twijfelen, dat de regering binnenkort voor niet- t'-!nken in hun eigen gebieden aparte universiteiten zal stichten, ongeacht de hieraan verbonden kosten. Op deze universiteiten zouden de niet-blanken leren „hun ei<*en volk te- dienen". ORAN, 9 juli. (Reuter). Veiligheids troepen in Algerië hebben tijdens een ge vecht in de bergen van Kabylië 12 re bellen gedood. Acht opstandelingen wer den bij gevechten in Oost-Algerië dood geschoten. Opstandelingen hebben een bus aange houden tussen Bedau en El Gor. Zij dood den twee Mohammedaanse passagiers en staken de bus in brand. Militairen zoeken de aanvallers. Een brigadier van politie heeft een man doodgeschoten, die, toen hij werd aange houden om zich te legitimeren, met een mes de hand van een agent ernstig ver minkte. trekkingskracht van de aard s kan overwinnen. De kracht van de ont ploffing rukte een stalen dak van het gebouw en sloeg een krater van bijna twee meter diep. Stukken puin heeft men honderden meters in het rond gevonden. Op acht kilometer afstand had men de knal gehoord en de grond voelen schudden. LONDEN, 9 juli. (A.F.P.). Volgens de „Daily Mail" heeft zich de vorige maand in het gebied van Hoifoeng (Zuid- China) een opstand van boeren voorge daan, die door militairen is onderdrukt. Tien opstandelingenleiders zouden zijn terechtgesteld. Er zouden honderden ar restaties zijn verricht. Zijn stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overgebracht. Bij zijn leven heeft hij de wens geuit in alle eenvoud begraven te worden. Gerrit Jan van Heuven Goedhart werd op 19 maart 1901 te Bussum ge boren. Hij bezocht het gymnasium en studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1926 promoveerde op een proef schrift „De ontwikkeling der werk loosheidsverzekering in Nederland". In 1926 werd hij lid van de hoofdredactie van „De Telegraaf". Van 1930 tot 1933 was hij eerste hoofdredacteur van dit dagblad. In 1933 werd hij hoofdredac teur van het „Utrechtsch Nieuwsblad" in welk blad hij het nationaal-socia- lisme en in het bijzonder de N.S.B. be streed. Hij sprak vele malen voor „Eenheid door democratie" en was plaatsvervangend voorzitter van het comité van waakzaamheid van Neder landse intellectuelen tegen nationaal- socialisme. Kort na de Duitse inval van ons land, op 17 mei 1940, werd de heer Van Heuven Goedhart bij het Utrechtsch Nieuwsblad ontslagen. Hij werd daar na medewerker aan de Grebbecommis- sie voor hulpverlening aan oorlogs slachtoffers. In 1941 werd hij mede werker, in 1942 mede-redacteur van het illegale „Parool". NAAR ENGELAND. In januari 1942 dook de heer Van Heuven Goedhart onder. In 1944 reisde hij, in opdracht van een aantal illegale groepen, via Gibraltar naar Engeland, waar hij op 12 juli 1944 minister van justitie werd in het ka- binet-Gerbrandy. Na de ontslagne ming van dit kabinet in februari 1945 keerde hij, in mei 1945, naar Neder land terug. In augustus 1945 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van het „Parool" Hij verliet dit blad in januari 1951 toen hij Hoge Commissaris der V.N, voor de vluchtelingen werd. In 1947 was hij reeds benoemd tot lid- van de commissie voor vrijheid van informatie der V.N. van 1948 tot 1951 was hij lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. Voor de wijze, waarop Dr. Van Heu ven Goedhart de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk heeft bevor derd, is hem in 1955 de Wateier-vre- voor de Vrede voor 1954 toegekend. De diensten van de Hoge Commis saris strekten zich vorig jaar tot ruim twee millioen vluchtelingen uit. In zijn Twee beelden, die een goede indruk geven van de ravage in het pas over gedragen „Radiohuis" in Berlijn, dat sinds de capitulatie in 1945 door de Soiojets bezet is geweest. Links een der controlekamers met de totaal vernielde apparatuur, die sinds de gevechten van 1945 nog nooit gerepareerd werd en rechts de keu ken onder in het gebouw, waar te midden van vuil en puin een grote stapel emballage van de staats „Ho" winkel lag. o— President Ngo Dinh van Zuid-Viet- nam heeft een gratieverzoek van de rebellenleider Ba Cut, die onlangs wegens verraad ter dood veroordeeld is, verworpen. O 11.398 personen zijn onlangs op grond van een amnestie- en rehabili- teitsmaatregel uit Hongaarse gevange nissen vrijgelaten. Dit wordt meege deeld door het te Boedapest verschij nende blad „Szabad Nep". LONDEN, 9 juli. AFP. De Britse minister van buitenlandse zaken, Sell- wyn Lloyd, heeft in een rede te Diinas- Powis bij Cardiff te verstaan gegeven, dat Engeland geen datum zal vaststel len voor onafhankelijkheid voor Cy prus. „Wij moeten rekening houden met de Turken, die zich tegen aan sluiting van Cyprus bij Griekenland verzetten", zo zei hij. De minister legde er de nadruk op, dat Engeland de zekerheid moet blij ven houden, dat het Cyprus kan ge bruiken voor de verdediging van de oliebronnen in het Midden-Oosten. Al le voorstellen voor oplossing van het Cyprische vraagstuk moeten hiermee rekening houaen. LONDEN, 9 juli. Reuer. „Grand Strategy, august 1943sep tember 1944", van de hand van John Ehrman, een officiële publikatie als bijdrage aan de Britse geschiedschrijving over de tweede wereld oorlog, is verschenen. In het boek worden voor de eerste maal me moranda en telegrammen van de toenmalige Britse premier Chur chill aan Roosevelt, president der Ver. Staten, gepubliceerd. Hieruit blijkt o.m., dat beide staatslieden het geheel oneens waren over de geallieerde landingen in Zuid-Frankrijk, die werden verricht als steun voor de operaties in het westen, begonnen na de inval in Nor- mandië. „Landingen in Zuid-Frankrijk zou den een grote politieke en strategi sche blunder zijn. Groot-Brittannië zal met klem protesteren, indien de Ver. Staten deze landingen toch doen uitvoeren", aldus schrfef Churchill aan Roosevelt. Toen Roosevelt de landingen inder daad deed uitvoeren, stelde Churchill verscheidene memoranda op, waarin hij hiertegen protesteerde, doch hij verzond ze nimmer naar Washington. Wel verklaarde hij in particuliere ge sprekken met zijn stafchefs: „Het Imoet de Amerikanen volkomen dui delijk worden gemaakt, dat wij ons achteruit gezet gevoelen en woedend zijn". Churchill had gewild, dat de geal lieerde troepen in de zomer van 1944 de campagne in Italië, na het openen van het tweede front, hadden voort gezet, maar Roosevelt wenste troe pen aan de geallieerde linies in Ita lië te onttrekken om deze te gebrui ken voor de landingen in Zuid-Frank rijk. De OPSTAND IN WARSCHAU Omtrent de meningsverschillen met Stalin over de opstand in Warchau waarbij het in de .nabijheid liggende rode leger niet ingreep, opdat de op stand der Poolse partisanen door de Duitsers kon worden neergeslagen wordt in het boek vermeld, dat alle leden van het Britse oorlogskabinet ten zeerste verontwaardigd over de Russische houding waren geweest. „De ministerraad heeft overwogen, of hierop niet moest worden gerea geerd met het stopzetten van voor de Sowjet-Unie bestemde voorraden via de Noordelijke IJszee. Maar de gevolgen van een dergelijke handel wijze konden niet worden voorzien, waarop er in het belang van de ge allieerde zaak vanaf werd gezien", al dus Ehrman in zijn boek. Hij voegt hieraan toe, dat de Brits-Russische betrekkingen de schok van deze ge beurtenis nimmer volledig te boven zijn gekomen. Churchill zond, in antwoord op een telegram van Roosevelt, waarmede hij het niet eens was, een telegrafisch be richt van duizend woorden, waarin hij o.m. verklaarde: „Wij gevoelen ons zeer gegriefd door uw telegram. Het splijten van de campagne in het Mid- dellandse-Zeegebied in twee op zich zelf niet beslissende operaties is, naar mijn nederige en met eerbied naar voren gebrachte mening, de eerste grote politieke en strategische blunder, waarvoor wij beiden verantwoordelijk zijn". CATANIA, 9 juli. (A.F.P.). De artsen van Catania op Sicilië houden zich thans bezig met een curieus geval: een meisje van. vijftien jaar, Antonina d'Amico, die enige maanden geleden een meter vijftig lang was, meet thans nog maar een me ter. Zij wordt niet alleen kleiner, maar stamelt ook als een kind van twee jaar, hoewel zij tevoren goed sprak. Men heeft nog geen verklaring voor dit verschijnsel kunnen vinden. vorige maand aan de Algemene Verga dering der V.N. uitgebracht rapport toonde hij zich bijzonder pessimistisch aangaande de mogelijkheden heit vluchtelingenprobleem voor eind 1953 wanneer zijn mandaat zou aflopen opgelost te krijgen indien hij ge# nieuwe steun zou ontvangen. DJAKARTA, 9 juli (A.N.P.) Majooï Rivai, hoofd van de militaire veilig heidsdienst in het gebied van Suka- bumi; heeft aangedrongen op een on dervraging van mevrouw Bouman. Zij heeft de vorige week in de zaak- Schmidt aan rechter Rochjani een pamflet overhandigd, waarop een foto van een opstandeling met de naam „Van Kleef" was afgebeeld met daar onder een levensbeschrijving van Schmidt. Het pamflet mocht niet buiten hel gebied van Sukabumi worden ver spreid en de bevoegde autoriteiten die nen te onderzoeken, hoe mevrouw Bouman in het bezit van een exem plaar is gekomen, aldus majoor Rival. In het pamflet werd een oproep ge daan op opstandelingen zich voor het einde van de maand over te geven. Rivai deelde mede, dat Van Kleef een voormalige inspecteur van politie nog steeds voorvluchtig is. Ter vereenvoudiging van het bestuur WARSCHAU, 9 juli. Reuter. De Poolse minister voor de machi ne-industrie Fedelski en zijn ambtgenoot voor de motorindustrie To- karski zijn ontslagen, aldus is te Warschau bekend gemaakt. Uit de beide ministeries is één ministerie van machine-industrie gevormd, dat onder leiding komt te staan van B. Jaszczuk, tot nu toe minister voor de elektriciteitsindustrie. Fidelski wordt onder-minis ter van machine-industrie. Er werd geen nieuwe benoeming be kendgemaakt voor Tokarski, op wie kritiek is geleverd in verband met het beheer van de grote tractorfabriek „Ursus" bij Warschau. De Poolse premier, Cyrankiewicz, had enige weken geleden fusies van de partementen ter vereenvoudiging van het bestuur beloofd. In New York is zaterdag een pro testdemonstratie naar aanleiding van de gebeurtenissen te Poznan gehouden, waarbij een menigte van ruim dui zend betogers zich verzamelde voor het gebouw van de Poolse delegatie naar de V.N. Ook voor het gebouw van de Sowjet-afvaardiging werd gede monstreerd. De betogers zongen Poolse liederen en schreeuwden beledigingen aan het adres van de communisten. De politie verhinderde, dat zij de gebouwen bin nendrongen. De demonstraties waren op touw ge zet door de organisatie van Poolse jon geren in Amerika en door het Pools- Amerikaanse congres. GEEN ANTWOORD Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gelooft, dat geen ant woord gegeven behoeft te worden op het protest van de Poolse ambassadeur van Vrijdag, naar aanleiding van offi ciële Amerikaanse commentaren op de onlusten in Poznan. In Amerikaanse diplomatieke kringen beschouwt men het Poolse protest als tegen-propagan- da. Een aantal vooraanstaande pei soonlijkheden in westelijke landen, onder wie negen Britse parlements leden en advokaten uit Zwitserland en België, heeft in een telegram aan de Poolse president gevraagd om toelating van westelijke juristen als waarnemers bij het proces tegen de opstandelingen van Poznan. Ook wordt gevraagd of westelijke advo katen de beklaagden mogen bijstaan, als deze dat wensen. LONDEN, 9 juli (AFP). Te Pre toria zal drie maanden lang een Pan- Afrikaanse conferentie worden gehou den, zo meldt de „Daily Herald". Deze conferentie, waaraan alle landen met bezittingen in Afrika (Engeland, Frankrijk, België en Portugal, alsmede de Zuid-Afrikaanse Unie en de Cen traal Afrikaanse bond) zullen deelne men, zou een soort Afrikaanse pendant zijn van de Navo en een brug slaan tussen genoemde landen, de leden van de verdragsorganisatie voor Z.O.-Azië en die van het pact van Bagdad. Drie factoren maken de organisatie van de Afrikaanse verdediging nood zakelijk: de Sowj et-infiltraties in het gebied aan de Middellandse Zee; de ontruiming an de Suez-kanaalzone door Britse troepen en de groeiende invloed van Nasser in de Soedan; als mede de eisen van Ceylon inzake de Britse bases op dat eiland.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3