!ware aardbeving en uitbarsting van vulkaan Volgend jaar wordt aanzienlijk begrotingstekort verwacht Ontwapening bij internationale overeenkomst heeft betekenis Engelse regering voell niet voor afschaffing doodstraf ■■i Vlees werd duurder omdat publiek fijnere soorten vroeg Bijzondere getuigen Drie mensen door bliksem dodelijk getroffen Broodbezorgers met vakantie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bevolking in paniek naar de kust gevlucht Tientallen doden, velen dakloos Noodweer boven Nederweert Controle en inspectie Ouders emigreren mei 14 kinderen „Onverstandige en gevaarlijke maatregel" Minder aanbod van slachtvee Overleg over prijs verhoging Dr Drees biedt fractievoorzitters program (hoofdpunten) aan Het weer in Europa Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2458 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 526; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, j2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3443 Wnd.-hooJdredactefcr: Prof. Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 10 jnli 1956 OP NOORD-BEVELAND #ATER UtT ÖE È&AAk (Pagina 3 Op- en ondergang vi Woensdag: Zon op 4.31 u. li. Maan op ö.iO u., ondêf 22.17 u. Zon en Mi 31 u., onder Hoogwater woensdag 11 juli: Vlissingen: 3.57 u. 2.57 m., 16.16 u. 2.51 pi. Terheuzen: 4.29 u. 2.71 m., 16.50 ti. 2.66 m. Wemeldinge: 5.50 u. 2.07 m', 18.15 u. 1.87 m. Zierikzee: 5.39 u. 1.80 m., 15.57 u. 1.60 m. Griekse eilanden getroffen ATHENE, 10 juli. (Reuter). Het Griekse eiland Santorine in de Egeïsche Zee is gisteren getroffen door een zeer krachtige aardbe ving. Ook enkele andere eilanden zijn geteisterd. Doordat alle ver bindingen werden verbroken was het moeilijk contact te krijgen met de getroffen gebieden. Er zijn tal van doden en gewonden. Velen zijn bovendien dakloos geworden. Op het eiland Santorine kwam na de aardbeving een vulkaan tot uitbarsting. Volgens niet-offieiële berichten zijn er op Santorine veertig doden te betreuren. Officiële cijfers zijn niet bekend. Volgens onofficiële berichten is het merendeel van de dorpen van Santo- rini zwaar beschadigd. Te Apanomeria Gisteravond werd bericht dat er minstens veertig slachtoffers waren. Tallozen zijn dakloos geworden. Men vreest, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen, daar men aan neemt, dat nog velen onder het puin van ingestorte gebouwen begraven liggen. Het zwaarst getroffen is het vulka nische eiland Santorini, waar tot dus ver 35 doden zijn geteld. De bevolking van Santorini, die door de aardbeving «n de hierna volgende uitbarsting van de vulkaan op het eiland in paniek naar buiten vluchtte, heeft de wijk naar de kust genomen, in de hoop naar het vasteland te worden overge bracht. Boven het eiland hangt een dichte stofnevel en de zee is zeer woest. GROESBEEK, 9 juli. Een bijzondere huwelijksvoltrekking zal zater_dag 14 juli in Groesbeek plaats vinden. Bij het huwelijk van het echt paar M. JanssenG. Kersten zul len de beide grootvaders als ge tuigen fungeren. Bovendien z(jn de beide getuigen broers en de oudste twee mannelijke inwoners van Groesbeek. Het zijn de he ren D. Eikhout (96), grootvader van de bruidegom en J. Eikhout (94), grootvader van de bruid. is het klooster van St. Elias verwoest. Van een ander dorp zijn alle huizen verwoest of beschadigd. GEEN TELEFOON De telefoonverbindingen met de eilanden zijn verbroken. Schepen van de Griekse vloot en een vaartuig met artsen en verpleegsters zijn op weg om hulp te verlenen. Ook zijn Griek se en Amerikaanse vliegtuigen bij het reddingswerk ingeschakeld. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland, die met vakantie op het eiland Korfoe verbleven, zijn aan boord van een torpedojager op weg naar Santorini. NEDERLANDSE HULP Het Nederlandse Rode Kruis zal hulp ter waarde van 10.000,ver lenen aan de slachtoffers van de aard bevingen op de Griekse eilanden. De zending omvat onder meer textiel en beddegoed. Nieuwe atoomontploffing? TOKIO, 9 juli (Reuter). Japanse deskundigen hebben maandag een at mosferische drukgolf geregistreerd, die ontstaan moet zijn op circa 4000 km. ten zuidoosten van Tokio. O 's-GRAVENHAGE, 9 juli. In Zwitserland is sedert enige tijd een actie gaande tegen de tele^sie. De ini tiatiefnemer en leider van deze actie, de schrijver Ërwin Heimann deelt me de, dat de oprichting van het actie comité tegen de televisie niet alleen veel betuigingen van sympathie uit kringen der Zwitserse bevolking, doch ook uit Duitsland heeft ontvangen. De schooltentoonstelling „De Zee vaart", die door een Amsterdamse scheepvaartmaatschappij is inge richt, stond dezer dagen in Monni kendam. De belangstelling was groot en niet alleen uit Monniken dam. Ook uit Volendam en van Marken kwamen de jonge bezoe kers. Op deze foto's zien we hoven een groep Markense meisjes vol belangstelling voor een kompas en een sextant. De onderste foto toont een touwtrekwedstrijd tussen Vo- lendamse jongens en Marker meis jes. Het touw een fikse Manil- latros kon het gelukkig wel houden. Veel belangstelling voor ,.De Zeevaart' Eden antwoord Boelganin GOES, 10 juli Het onweer van gistermiddag is in vele plaatsen vrij evig geweest. In enkele plaatsen werden mensen dodelijk getroffen door de bliksem. Twee doden in Tilburg Twee mannen in Tilburg zijn het slachtoffer geworden van het zware onweer dat maandagavond boven de stad gewoed heeft. De slachtoffers wa ren een 72-jarige man die in het Ley- park verbleef en een 27-jarige jonge man die aan het Wilhelminakanaal zat te vissen. Beide personen werden ge troffen door de bliksem en waren op slag dood. Vrouw getroffen Tijdens het onweer is de 41-jarige mevrouw W. L. K. uit Haarlem op het Zandvoortse strand door de bliksem getroffen. Zij was op slag dood. Het slachtoffer was met een vriendin en haar twee kinderen op weg om in een strandtent dekking te zoeken om In 'n werd getroffen. Enige andere zich in haar nabijheid bevindende personen werden licht aan de benen gewond. Hevig onweer boven Nederweert Te Nederweert zijn drie boerderijen door de bliksem getroffen en afge brand. Door de zware stortregens en een aaneenschakeling van bliksem inslagen liepen vele kelders onder wa ter en ontstond op verscheidene plaat sen een begin van brand. Op de spoorlijn tussen Arnhem en Ede werd door blikseminslag een draad van de bovenleiding gebroken, waardoor op dit baanvak op enkel spoor moest worden gereden. In Ilpendam is een huis afgebrand. De bewoner kreeg een shock. In Almkerk werden acht koeien van èèn boer door de bliksem gedood. Buitenland Ook in Duitsland en Engeland heeft men gistermiddag hevige onweers buien gehad. LONDEN, 9 juli Reuter De Britse premier, Eden, heeft maar schalk Boelganin in antwoord op diens brief van juni meegedeeld, dat hij de individuele ontwapening door de volkeren „nuttig", maar op zichzelf genomen niet voldoende acht om de internationale veiligheid te be vorderen. „Voor dit laatste 'is het noodzakelijk, aldus Eden, dat de ontwapening plaats vindt bij een internationale overeen komst, die voorziet in een doelmatige controle en inspectie en afdoende be schermingsmaatregelen tegen onver wachtse aanvallen. De westerse mo gendheden hebben gedurende de af gelopen tien jaar aanhoudend pogin gen gedaan om een dergelijke over eenkomst te sluiten". Eden achtte een afzonderlijke be studering van Boelganins voorstellen met betrekking tot Duitsand niet uit voerbaar. ONTSPANNING „Om een werkelijke ontspanning bij de volkeren van West-Europa te weeg te brengen is het noodzakelijk, dat de bestaande waarborgen voor hun veiligheid gehandhaafd blijven" zo vervolgde de Britse premier. Hij besloot met de opmerking, „dat de eenwording van Duitsland een werkelijke vooruitgang in deze moge lijk zou maken." SCHIPHOL, 9 juli. Met het K. L. M.-toestel naar Montreal is van avond het uit zestien personen be staande gezin van de 51-jarige land bouwer G. J. Assen, uit Coevorden, naar Canada vertrokken. Het echtpaar heeft veertien kinderen, negen jon gens en vijf meisjes, wier leeftijd va rieert van 1 tot 19 jaar. De reden van de emigratie is de toekomst van de kinderen. Gemaskerde mannen hebberj in zuid-west-Cyprus, 'n Cyprische kleer maker doodgeschoten. Botsing in Hei Kanaal «Bil LONDEN, 9 juli (Reuter). De Britse minister van justitie verklaar de maandag tegenover een tot de laat ste plaats bezet Hogerhuis, dat de En gelse regering nog steeds duidelijk en ondubbelzinnig vasthoudt aan de dood straf voor moord, ofschoon het Lager huis een wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf (door ophanging) heeft aangenomen. Het valt te verwachten, dat de leden van het Hogerhuis op dit punt van mening zullen verschillen met de le den van het Lagerhuis. Als dit dins dag tijdens de stemming inderdaad mocht blijken, zal de invoering van de wet een jaar kunnen worden tegenge houden. Evenals de leden van het Lagerhuis zullen die van het Hogerhuis over dit wetsontwerp kunnen stemmen volgens De Franse stoomboot „Dione" Is in Het Kanaal aangevaren door „Mi chael 5", een schip uit Liberia, waarbij de rechter voorzijde van het Franse schip werd beschadigd. Op deze foto ziet men de Franse boot waar het water in en uit de neus stroomt. hun geweten en niet overeenkomstig de mening van de partijen. Onverstandig De minister van justitie zei voorts, dat de regering de afschaffing van de doodstraf beschouwt, als een „onver standige en gevaarlijke maatregel". Men heeft beweerd, dat de statistie ken niet bewijzen dat de doodstraf een afschrikwekkend middel is, maar het zijn de niet begane moorden, die tellen en dit aantal zal nooit in statistieken kunnen worden vastgelegd, zei hij. De minister verklaarde, dat hij lang zou aarzelen alvorens toe te geven dat er geen verband bestaat tussen de doodstraf en het feit, dat in Engeland zo weinig moorden worden gepleegd. Hij geloofde niet, dat voorzover na te gaan ooit iemand onschuldig was opgehangen. Ministers geven hun visie DEN HAAG, 9 juli. De ministers Mansholt en Zijlstra hebbeiï, naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer medegedeeld, dal de stijging van de prijs van het rundvlees voornamelijk moet wordefl toegeschreven aan: a. de toegenomen koopkrachtige, vooral oj fijnere soorten gerichte vraag. Dit blijkt onder meer uit het feit, da' verband houdende kleinere aanbod van slachtvee in het 1ste kwai> taal 1956. goede zal zijn gekomen. Het wil de ministers voorkomen, da| er geen al te grote betekenis mag woïh den toegekend aan de uitvoer. Minister Zijlstra vestigt er nog aandacht op, dat van een gedwongei niet-doorberekenen van de gestegéi marktprijzen geen sprake is. In zijn overleg met het georganir seerde bedrijfsleven heeft hij begrip gevonden voor het standpunt, dat elf ke prijsverhoging zo veel en zo lanj mogelijk dient te worden voorkomen. Als uitvloeisel hiervan hebben dij werkgeversorganisaties dan ook toe< De prijsstijgingen van het slachtvee bedroegen, volgens de ministers van begin januari tot eind mei 1956 ea 25 ECt voor de beste, ca 13 pCt voor de lagste en ca 15 pCt voor de middel- kwaliteit, van welke laatste regelma tig de grootste aanvoeren plaats heb ben. De ministers merken op, dat in de overgang van stal- naar weideseizoen prijsstijging der slachtrunderen een jaarlijks weerkerend en dus normaal verschijnsel is. Ook bij gebruiksvee zijn prijsstijgin gen opgetreden, die echter voor zover dit moest worden aangekocht voor de vetweiderij, niet meer dan 10 k 15 pCt hebben bedragen. De ministers zijn niet van mening, dat de prijsstijging niet voor een be langrijk deel aan de veehouders ten Extra moeilijkheden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 juli. Gisteravond heeft de kabinetsformateur, dr. W. Drees zijn ontwerp-program aan de vijf fractievoorzitters doen toekomen. Daarover wordt morgenavond gesproken. Bij dit program, dat vrij kort is het bevat alleen de hoofdpunten van het rege ringsbeleid is ook een nota gevoegd van het departement van Financiën over de budgetaire en financiële positie van ons land. In deze nota zullen de fractievoorzitters kunnen lezen, dat er volgend jaar een aanzienlijk begrotingstekort zal zijn, terwijl ook onze schatkistpositie te wensen overlaat. In dit verband kan men denken aan het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen dat grootse plannen heeft, aan het departement van Verkeer en Waterstaat, dat het Deltaplan moet gaan uitvoeren en we gen moet verbeteren. Verder zal het Deze vrij zorgelijke financiële situa tie geeft ongetwijfeld weer extra moei lijkheden bij deze kabinetsformatie. Men kan namelijk verwachten, dat verschillende departementen een ver langlijstje zullen aanbieden, waarop de nodige miljoenen worden gevraagd. departement van landbouw over de nodige gelden moeten beschikken. En bovendien is er het veelomstreden de partement van Oorlog. Gezien de financiële positie van ons land zal het niet anders kunnen dan dat afgesproken wordt welke belang rijke zaken voorrang verdienen. Het opstellen van deze prioriteiten zal wel wat voeten in de aarde hebben. BESPREKING IN FRACTIES Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat verschillende fracties woensdag a.s. bij elkaar zullen komen. De kabinetsformateur wenst niet, dat de fracties amendementen zullen op stellen, maar het kan niet anders, of de fractievoorzitters zullen over de voornaamste punten met hun fractie leden willen praten. Zal blijken, dat er tussen de fracties onderling ernstig verschil van mening bestaat, dan is het bijna onmogelijk om het stadium van indienen van amendementen te voorkomen. zegging gedaan, dat men, alvorens tof prijsverhogingen over te gaan, mei hem hieromtrent overleg zou plegeii. Dit overleg is thans gaande. Klant naar winkel of kar HAARLEM, 9 juli. In Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Overveen en Santpoort zal van 23 juli tot 18 augus tus geen brood worden thuisbezorgd. Een regeling is getroffen waardoor de ongeveer 540 broodbezorgers veertien dagen achtereen vakantie kunnen ge nieten. Gedurende deze weken zullen de huisvrouwen op 300 plaatsen aan bakkerskarren brood kunnen verkrij gen. Twintig bedrijven van de onge veer tachtig zullen enige tijd wegens personeelsvakantie gesloten zijn. 'i'er voorkoming van klanten- verlies worden vóór 15 september geen nieuwe klanten aangenomen Stockholm, licht bewolkt 24 gr. Londen, zwaar bewolkt 20 gr. Luxemburg, onweer 29 gr. Parijs, zwaar bewolkt 30 gr. Nice, zwaar bewolkt 25 gr. Frankfort, licht bewolkt 29 gr. Genève, zwaar bewolkt 29 gr. Wenen, onbewolkt 25 gr. Rome, onbewolkt 33 gr. DE BILT"ZEGT: Lagere temperaturen Vrij veel bewolking met enkele op klaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matiga noordwestelijke wind. Lagere tempe raturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1