Mef fantastische stunt bevrijdde R.A.F. 187 Franse verzetsstrijders verstopping laatste Ter dood veroordeelden op nippertje gered Argentijnen gaan volgend jaar naar de stembus Midden-Oosten ontwikkelt zich in versneld tempo PUZZLE mm ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I GEVANGENISMUREN GEBOMBARDE ERD Opdracht Niet terug Grootste belang Maquette De taak Slechl weer OPERATIE JERICHO" Gebrek aan water - sterke schommeling van agrarische produktie Geef de strijd niet op tegen Olie brengt verbetering R E R R E R E R E R t R Maandag 9 juli 1956 £r viel een dikke sneeuw op deze koude februarimorgen van 1944. De luchtbasis Hud soniets ten noorden van Londen was bedekt met een wit tapijt, waarin de sporen beangstigend waren. Vrijwel alle luchtverkeer was stop gezet wegens gebrek aan uitzicht en de nacht, die nog nau welijks plaats had gemaakt voor de schuchtere morgen was opval lend rustig geweest. De jonge pi loten liepen gebogen tegen de nij dige wind in de vlakte over naar een kaartenkamer, waar de group- captain Pickard, door zijn jongens kortweg Piek genoemd, hen zou ontvangen. Na een rumoerig „hallo, how are you, how do you do", vroeg Piek om aandacht en na mkele diepe trekken aan zijn neusbrander wierp hij zeildoek van de grote maquette, die midden in de kaartenkamer op een tafel was op gesteld, Hij liet zyn ogen dwalen over het jonge, vrolijke gezelschap rond de ta fel, mannen van het 464ste escadrille van de Australian Royal Air Force, van de British Royal Air Force, van de Nieuw-Zeelandse en Canadese eenhe den, die samen de opgave hadden te verrichten. Plek realiseerde zich terde ge, dat in feite niemand er aan dacht vandaag te moeten vliegen. De wolken hingen op zestig meter en de vlsibili- teit was vrijwel nul. Maar hij kende zijn jongens Doys, het is vandaag een prachtige dag om achter de kachel kaart te spelen en om de voeten te wassen in whiskey, maar.een paar honderd kilometer verder, in Frankrijk zitten 187 verzetsstrijders opgesloten in een vuile gevangenis te wachten op de dood. Ze zullen vanavond, worden ge- executeerd. Ergo: wij moeten hen dus nog vandaag de weg naar de vrijheid openen. Niemand sprak een woord, maar al len hingen aan de lippen van de group- captain, die intussen vervolgde: „Jullie zien hier de maquette. Het is voor ons kinderwerk om er even over heen te scheren en de zaak in puin te smijten. Maar daar is het niet om be gonnen. We moeten een gat slaan in de muur, het verblijf van de bewakers vernietigen en vervolgens netjes één der andere muren omver halen. Dat is nu juist geen kinderwerk en vandaar, dat ik jullie heb laten komen". De kleine John Forester van Wel lington, de slown van de troep, zei simpel en ironisch: „Thanks, captain". Iedereen lachte. Om de vraag te stellen, die iedereen op de lippen lag, vroeg Bill, hoewel al op de hoogte: „En als het weer zo blijft. We zien geen hand voor de ogen Plek antwoordde: De Duitsers zien dan altijd nog net genoeg om die Fransen als honden neer te schieten. Desnoods neem je maar een zaklantaarntje mee. In de cantlne zijn nog wel batterijen". Overigens werden er geen vragen meer gesteld. De jongens wisten wat er van hen werd verwacht. Ze wisten ook, dat er zoals altijd ook nu weer enkelen hunner niet zouden terugke ren, maar in de lucht heeft de dood een ander aangezicht. Inmiddels arriveerde de Air Vice Marshall Basil Embry, de commandant van de tweede groep van de R.A.F. Deze Basil Embry had de beslissing genomen, dat zijn mannen moesten in grijpen en het commando in handen gelegd van Plek. Hij had ook nu deze ochtend nog contact gehad met het Franse verzet en begrepen, dat leder uitstel dodelijk zou zijn. De Duitsers hadden tijdens een enorme razzia 187 verzetsstrijders gearresteerd en in Amiens opgesloten. Tientallen hunner hadden hun leven geriskeerd om neer geschoten Britse piloten te helpen. Kon de R.A.F. deze mannen nu in de steek laten Bovendien bevonden zich vijf be langrijke chefs onder de gearres teerden. Het Franse verzet zou ont hoofd worden als zij zouden worden neergeschoten. Met de invasie in het vooruitzicht was hun aanwezigheid van het grootste belang. Na het eerste S. O. S. van het Franse verzet was een afgezant van de Franse Maquis in een onooglijk sportvliegtuigje klandestien de Oceaan overgestoken met in zijn zak nauwkeurige foto's en tekeningen van de gevangenis te Amiens. Terwijl Embry deze woorden sprak, stond Piek roerloos naast hem, met belde handen op de maquette. Deze blonde reus uit Yorkshire, nauwelijks 27 jaar, was één der cracks van de R.A.F., tevens beginnend filmster. Hij had de moeilijkste „raids" op zijn naam staan en iedereen wist, dat hij bij tijd i leven in de hoogste gelederen van de R.A.F. zou opklimmen. Plek was vertrouwd geraakt met de dood. Dat sprak uit zijn persoonlijkheid. Zichtbaar verheugd, dat Basil Embry het zaaltje had verlaten, vervolgde hij: Dit is DE opdracht van de oorlog. Zo'n kans krijgen we nooit meer. Je komt vol ridderordes terug of je komt er niet van terug. Maar de operatie zal slagen. Het eerste wat je moet doen is deze maquette in je ge heugen prenten, ook de kleinste bijzon derheden Zelden kan een maquette nauwkeuri ger zijn geweest. Ook de onderlinge af standen waren op een meter na juist. Het kruisvormige gebouw van drie étages, de eigenlijke gevangenis, was omringd door een dikke muur van zes meter hoogte. Op korte afstand er van stond een kleiner gebouw van één étage. Piek drukte er zijn vinger op en zei: „In dit huls zullen de bewakers om twaalf uur rond de tafels zitten om er hun maaltijd te gebruiken. Het zal voor allen het galgenmaal zijnHet uur- U zal zijn om twaalf uur precies. Geen seconde vroeger of later. Om twralf uur staan er in het bos bij Amiens wit gecamoufleerde vracht wagens gereed waarmee de gevange nen kunnen ontvluchten. En nu, jon gens, jullie taak". Dick keek even rond en zag overal van nieuwsgierigheid brandende gezichten. De jongens zaten al midden in de raid. Ze waren al geladen „De eerste groep van zes machines moet de grote muur slechten. Let er op. Haal je toestellen zo laag moge lijk naar beneden. De bommen van 250 kg. moeten aan de buitenzijde maar Dus Bill, ik kan op je reke nen?" „Natuurlijk Piek". „Uitstekend, dan zullen we sa men de voorbereidingen treffen. Ze moeten tot de laatste dag ge heim blijven, zelfs voor de aan deze gevaarlijke raid deelnemen de vliegers en.... we hebben maar drie dagen meer. Jij hebt naam als knutselaar. Als je nu eens een aardige maquette in el kaar wilde prutsen van die ge vangenis in Amiens. Aan de hand daarvan zullen we ons aanvals plan opmaken," Bill, een luitenant vlieger van de Australische luchtmacht ging aan het werk en de andere avond was de maquette, gereed. Zo werd de grondslag gelegd voor de meest fantastische operatie uit de tweede wereldoorlog. In de ge vangenis te Amiens hadden de Duitsers 18 7 Franse verzetsstrij ders opgesloten, waaronder hun grootste leiders. Allen wachten hier op hun executie, maar enige uren voor ze zouden worden neergeschoten werden door moe dige vliegers vanuit de lucht de gevangenismuren neergehaald en de verzetsstrijders konden ont snappen in de witte sneeuw. De operatie-Jericho was een succes geworden. Maar Piek kwam niet meer terug. de buitenmuur van het eigenlijke ge vangenisgebouw, zodat de verzetsman nen kunnen ontsnappen. De drie andere toestellen van groep twee vliegen door tot de andere hoek van het gebouw en maken daar een zelfde gat. Mochten er dus nog enkele bewakers naar buiten kunnen komen, dan zullen ze toch geen massale ontsnapping meer kunnen ver hinderen Nu de derde groep. De derde groep houd ik in reserve in de lucht. Als de waarschuwen. En nu kruis of munt. H eerste twaalf toestellen hun werk heb ben gedaan dalen zij af om te zien of alles goed is gebeurd. Indien ze iets hebben vergeten of half werk hebben geleverd kan groep drie corrigerend optreden. Zelf neem ik wat boordwa- pens mee voor het geval, dat er een paar bewakers Jevend uit komen Ik zal zelf deelnemen aan de tweede golf en onmiddellijk daarna naar boven de verlossende hel zou losbreken. et was nu acht uur. De mannen kregen twee uur om de maquette te bestuderen. Geen enkel détail werd overgeslagen, hetgeen ook niet mocht, omdat eenmaal in de lucht ieder radio contact was verboden. Op een tiental kilometers van de gevangenis bezaten de Duitsers een luchtbasis en het lucht doelgeschut aan de kust mocht ook niet wakker worden geroepen. Het slagen van de raid hing af van de verrassing. De sneeuw begon intussen steeds dikker te vallen en de wind bleek niet voornemens te gaan liggen. Het was nu inderdaad slechtweer geworden, hetgeen enerzijds het element „verras sing" ten goede zou kunnen komen, doch anderzijds de operatie uiterst moeilijk zou maken, temeer omdat hierbij de precisie telde. Verkeerd ge worpen bommen zouden de verzets strijders doden.... Piek deed nog een poging om de ope ratie uit te stellen, desnoods enkele uren, want de weerberichten voorspel den wat opklaring tegen 15 uur. Em bry nam contact op met het verzet, dat evenwel oordeelde, dat ieder uitstel ge vaarlijk zou zijn. In Frankrijk was bo vendien alles in gereedheid gebracht: de gecamoufleerde vrachtwagens wa ren al onderweg en de gevangenen wa ren op de hoogte, dat om twaalf uur schieten om eventueel groep drie te vlak voor de muur tot ontploffing ko men. Iedereen, die een bom aan de binnenzijde gooit is een schooie De bommen, die jullie meekrijgen zijn af gesteld om drie sekonden. Je hebt dus ruimschoots de tijd om op te trekken voor de explosie. Alleen deze ene muur behoeft te worden omgegooid. De an dere muren laat je maar met rust. (Slot volgt). Maaraarzel niet om rustig op acht tot tien meter te scheren en deze bom men juist te plaatsen. En nu groep 2. Deze groep opereert precies één minuut later binnen deze muren, in de gevangenis. Drie toestel len scheren over het gebouw der bewa kers heen en plaatsen hun bommen midden in de soepborden. Dit is kinder werk, vandaar dat deze machines nog iets anders te doen krijgen. Ze scheren door tot hier"Pick wees met zijn vinger de plaats nauwkeurig aan „En hier maken ze een stevig gat in West-Duitsland zal dit jaar 2.275.000 mark betalen voor legering van Deense troepen op Duits gebied. De enige dochter van generaal Franco, markiezin de Villaverde, heeft vrijdag in Madrid het leven geschonken aan een dochter, haar vierde kind. Binnenkort komt het reclame-lucht schip van de Underbergfabrieken naar ons land, om hier een groot aantal vluchten te maken boven de verschil lende provincies. Het luchtschip, de N 65 N, dat tijdens de oorlog door de gebruikt werd, is 50 m. lang en heeft een doorsnee van ca. 14 m. De totalq hoogte is 17.5 m., de totale inhoud 4500 kub. m. en het gewicht ca. 2550 kg. Het luchtschip, dat een stijgvermogen heeft van 800 m. per minuut, kan een Engelse zeemacht voor kustbewaking snelheid bereiken van 100 km. per uur. Overzicht van V.N. NEW YORK, 9 juli. (Reuter). Blijkens een overzicht van de Verenigde Naties, zijn verleden jaar meer dan een miljard dollar aan olie-inkomsten in het Midden-Oosten gepompt. Volgens dit overzicht over de „economische ontwikkeling in het Midden-Oosten in 1954 en 1955" waren dezeinkomsten hetzij rechtstreekse bijdragen voor de regeringen in dit gebied, of lonen en plaatselijke uitgaven van bui tenlandse oliemaatschappijen. In 1949 constateerde 'n studiecommis sie der Verenigde Naties, dat in dit gebied buitengewoon grote armoede heerste. BUENOS AIRES, 7 juli. AFP. De Argentijnse president Arambu- ru, heeft bekend gemaakt, dat er in 1957 algemene verkiezingen in Argentinië zullen worden gehou den. Als verdere maatregelen om tot een constltionele regering te komen kon digde de president ook aan, dat er bin nenkort een statuut zal komen, waar door de formatie en erkenning van nieuwe politieke partijen mogelijk zal worden. Er zullen nieuwe verkiezings wetten bestudeerd en opgesteld worden, die de „malversaties" van het Peronis- tische bestuur zullen moeten vervan gen. Ook wordt de mogelijkheid bestu deerd om een conventie bijeen te roe pen, die de grondwet van 1853 zal moeten herzien. Deze grondwet is se dert 1 mei j.l. weer van kracht. Het is de bedoeling, dat de verkie zingen in het laatste kwartaal van 1957 worden gehouden. Het zullen de eerste zijn na de val van Peron in september 1955. President Aramburu heeft verder aangekondigd, dat het staatstoezicht worden afgeschaft. De gevallen van werknemers, die hun betrekking ver loren wegens Peronistische activiteit, zullen opnieuw worden bezien. i" -den Mededeling (Adv.) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. VROUWENPOLDER Burg. stand. Overleden: M. Duvekot, op de vakverenigingen spoedig zal 73 j., echtg. van K. Osté. Het overzicht constateert een ver snelling van het tempo der economi sche ontwikkeling en voorspelt een voortgezette verbetering. Hoewel de vooruitzichten op lange termijn onge twijfeld gunstig zijn voor het Mid den-Oosten, zijn zij toch niet uniform rooskleurig. Uit statistieken, die in het overzicht zijn opgenomen blijkt, dat de olievoordelen nog verre van ruim verspreid zijn en dat zij niet als een universeel geneesmiddel voor de vraagstukken van het gebied be schouwd kunnen worden. Bevolking De bevolking van het Midden-Oos ten telt ongeveer 100 miljoen zielen; maar daarvan zijn er volgens het rap port slechts 150.000 werkelijk in de olieindustrie werkzaam. Uit de jong ste volkstelling blijkt, dat van 1950 tot en met 1954 in de zeven grote lan- Radioreportages en de olympische spelen DEN HAAG, 7 juli. In samen werking van de AVRO, KRO, NCRV, VARA en Wereldomroep zullen de ra dioreportages van de Olympische zo merspelen te Melbourne worden ver zorgd door de volgende reporters: Herman Felderhof (NCRV), Aad van Leeuwen (AVRO), Leo Pagano (KRO) Dick van Rijn (Wereldomroep) en Jan de Troye (VARA). ACHTERZIJDE. Die kleden klopperij overdag, lezeres, gebeurt aan de achterzijde en daar kan de politie niets tegen doen. Al leen als het aan de straatzijde zou gebeuren, kan de politie optreden, Nu kan alleen de eigenaar iets pro beren, of eventueel de deurwaarder via een civiele procedure, maar dat kost geld. HUUR EN WATER. Altijd heeft de eigenaar de waterlei ding betaald. Nu krijgen we een boodschap, dat hij de huur met een zeker bedrag zal verlagen en dat we dan het water zelf moeten betalen. Dat komt neer op een huur verhoging van ongeveer tien gulden per jaar. Moeten wij dat maar ne men? Nee, zeker niet. Dit is een eenzijdige verandering in de lopen de huurovereenkomst. Maar het is tevens een verkapte huurverhoging. U moet hem maar berichten dat u er niet op ingaat en u eventueel tot de huuradviescommissie wenden. MEERDERJARIGHEID. Al wordt iemand benoemd tot voogd of voogdes, dan wil dat nog niet zeg gen, dat zo iemand ook alles pre cies weet omtrent de rechten en plichten van een voogd. Het zou nuttig zijn eens een soort „voogd en toeziende voogd" cursus te hou den of dit onderwerp in een een voudige handleiding te behandelen. Uw voogdes is er ook naast, als zy dit beweert: ik geef mijn toestem ming tot het huwelijk, al ben je pas 19 jaar, maar tot je 21ste jaar blijf ik de „baas" over je geld. Vanaf de dag van uw huwelijk is u meerder jarig en daarmee krijgt u zelf het beheer over de nalatenschap van uw ouders. De voogd, die dit altijd heeft beheerd, zal dan rekening en ver antwoording moeten doen. DE PAPEGAAI. Onze wet kent een bepaling, die vele mogelijkheden opent. Eenvoudig uit gedrukt, zouden wij kunnen zeggen: een onrechtmatige daad is iedere daad, waarbij niet voldoende reke ning is gehouden met de nodige zorgvuldigheid, die in het maat schappelijke verkeer dient te wor den betracht. Maatschappelyk ver keer is dan de samenleving onder elkaar. Het spreekt vanzelf, dat de wet niet alles tot in kleinigheden kan opnemen van „wat mag en niet mag". Het is nu eenmaal nodig om dan ook weer naar voren de vraag, wie er erft, wanneer de langstleven de sterft. Dat is inderdaad een punt, waarover families nog al eens on tevreden zijn. Toch is het zo, dat wanneer geen speciale maatregelen zijn getroffen, de familie van de langstlevende alles erft. Die langst levende heeft immers alles in bezit? Per testament kan echter vrij over de nalatenschap worden beslist. Zelfs zou die langstlevende zyn fa- aan de mensen zelf over te laten de samenleving mogelijk te maken. Maar is er nu iemand, die zich van anderen totaal niets aantrekt en din gen doet, waarbij anderen veel last (onnodige last) ondervinden, dan is genoemde zorgvuldigheid niet erg „betracht". Die papegaai bijvoorbeeld zit zeer onwelluidende klanken uit te stoten op uiterst ongewenste momenten. De eigenaar weigert daar iets tegen te doen. Nu kunt u dus een poging wagen om op grond van voornoem de bepalingen tegen die eigenaar een vonnis te krijgen, waarbij de kantonrechter die eigenaar gelast zekere maatregelen te treffen, op boete van by v. f 25 voor elke dag, dat de papegaai schreeuwt. Deze rechter oordeelt dan natuurlijk over die „zorgvuldigheid". NA LANGSTLEVENDE. Enkele erfenis-vragen. Daarbij komt milie geheel kunnen onterven. Het spreekt vanzelf, dat het hier gaat over een echtpaar zonder kinderen. Alleen, wanneer de ouders of een van de ouders nog zouden leven, dan hebben die recht op een legitieme portie (een wettig erfdeel). KOFFIEPOT EN THEESTOOF. Deze titel doet misschien wat wonder lijk aan, wekt wellicht herinnerin gen op aan arsenicum en oude kant, maar raakt weer een erfeniskwestie. Werkelijk een kwestie, want de hele familie wordt thans beheerst door die koffiepot en die theestoof. Deze voorwerpen behoorden namelijk tot een nalatenschap. Het betreft na tuurlijk antiquiteiten, die steeds in de families zijn geweest en dia ieder een nu wil hebben. De een zegt: „Ik als oudste heb recht", de ander: „Vader zaliger zei by leven, dat lk. Maar zo ls het niet, want iedereen heeft recht en als men niet eens kan worden, dan moeten de voorwerpen eenvoudig worden verkocht, hoe jammer ook. Eventueel koopt dan de rijkste erfgenaam het maar of de erfgenaam, die er het meeste voor over heeft. HARMONIE. Laten'wij u eerst eens een klein ver haaltje vertellen. In een opvoedings inrichting was een jongetje. Zijn va der en zijn moeder waren beiden voor de tweede keer getrouwd. Nu kreeg hij brieven, zowel van zyn „echte" als van zijn „tweede" ouders. Daar maakte hy twee sta peltjes van, brieven van zijn echte ouders en van zijn tweede ouders. Op die manier hield hij in zijn ge voel de boven hem gespleten hemel bijeen. Deze gespleten hemel: de twee-eenheid van de ouders, die voor een kind meer is dan alleen voe ding, bescherming enzovoort. U moet geen ogenblik denken over uit eengaan, terwille van de kinderen. U dient verder de geschillen met uw vrouw geheel buiten de kinderen te houden. Zij zijn er toch de schuld niet van? Verschilt u zoveel van mening als u wilt, maar doet het buiten tegenwoordigheid van de kinderen. Bij alle meningsverschil kunt u het op dit punt toch wel eens zijn. REUMATIEK. Wy zouden er maar niet toe overgaan dat dure „voorwerp tegen reuma tiek" (u noemt het niet) te kopen. Dat "lijkt ons eerlijk gezegd erg rie ken naar minder oirbare praktijken. KAMERBEWONERS. Inderdaad is er thans een vereniging voor kamerbewoners en inwonen- dan, die wil opkomen voor hun be langen, nu ze vooral in de steden vaak worden uitgebuit. Het adres van deze vereniging is: Nederl. Ver. van Kamerbewoners en Inwonen- den, Den Haag" Koninginnegracht 138. Schryft u er maar eens aan. den Egypte, Irak, Israël, de Liba non, Perzië, Syrië en Turkije de be volking met 10 pCt is toegenomen. Daarvan werkt ruim 90 pCt op het land en hun economische leven wordt grotendeels bepaald door enkele sta peloogsten. Volgens het rapport kan deze be volking niet op korte termijn wel vaart uit olie-inkomsten verwachten, hoe groot deze ook zijn. Het tempo, waarin de olie-inkomsten toenemen, is veel sneller dan dat, waarin zij werkelijk voor ontwikkeling gebruikt kunnen worden. Volgens het rapport overtreffen de inkomsten in enkele staten aan de Perzische .Golf zelfs de voorzienbare mogelijkheden van ontwikkeling. Tekort aan water De landen in dit gebied hebben alle een watertekort en de meeste landen lijden aan een sterke schommeling der agrarische produktie. Volgens het rap port is door droogte in 1955 de tarwe- produktie van Irak met 60 procent verminderd, die van Jordanië met 70 procent en die van Syrië met 50 pro cent. Uitbreiding van het bevloeide gebied is van vitaal belang voor deze landen en bevloeiing speelt een voor name rol in huri ontwikkelingsplannen. De invloed van de door Egypte in de Nijl te bouwen dam bij Assoean zal naar verwacht mag worden in byna alle sectoren van de economie gevoeld worden. Oliereserves De ramingen van de ruwe-oliereser- ves van het Midden-Oosten worden steeds hoger. Naar in het overzicht wordt mee gedeeld vertegenwoordigen de olie inkomsten 1/10 van het nationale in komen in Perzië en Syrië, 1/3 in Irak, 45 tot 60 procent in Bahrein en Saoe- di-Arabië en ruim 90 procent in Koeweit en Qatar. VANDAAG EENS 1 7 3 4 5 O 1 Spottend, 2 steen op een laatste rust plaats, 3 opmaken, 4 pluim, 5 figuur die aan vier zijden dezelfde afmetingen heeft, 6 kapitaal. 7 medeiyden. Gebruik, kuch, hommel, lol, lev, vlag, graspieper, renegaat, triest, titel, loco, of- gaan, notie, enigma, aster, rug. Oplossing vorige puzzle BROMVLIEG, RENEGRITA. OOST- EN WEST-SOUBURG Geslaagd. Aan het Mode-Instituut van mevr. H. Cuppens—Geurs te Eindhoven slaagde (met lof) voor het diploma eos- tumière mej. Ina de Graag.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3