Haagse burgemeester vraagt op korte termijn tslag on m Mevrouw Trotzky: Sowjet-leiders blijven niel langer aan bewind Nieuw sportcentrum te Kapelle feestelijk in gebruik genomen m H Over twintig jaar vliegtuigen van minstens 250.000 kg Vandaag motivering van besluit in gemeenteraad Klant stal horloge Peter Weinberger nog niet bij ouders terug Brand in trein Duozitter gedood Dronken^ man stak agent met mes Twee doden bij auto-ongeval Tientallen doden in Algerië Oefening met laagvliegers PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Meisje uit Bergen op Zoom wil over Kanaal zwemmen Brits echtpaar op Cyprus gedood Ontvoerder belde vader op Arm in wringer verbrijzeld Zij steunden Stalin in alles Grootste en modernste van Zeeland Prachtig gebouw en uitstekende velden Het weer Europf Arnhem-Ulrechl vierbaans Stakingen in Noorwegen Helikopters voldoen niet Hammerskjoeld weer naar Midden-Oosten? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe«. Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 8887, voor adm. 2070), ölro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 88. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 in 8102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, 'el. 326; Terneuzen: Dij kst raat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maanl, ƒ8,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad EEN p; BM ENT VOOR AND (Pag. 12e Jaargang No. 3442 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 9 juli 1956 Op- en ondergang van Zon en Dinsdag: Zon op 4.80 u., onder 2l u. Maan op 7.45 u., onder 21.04 u. Hoogwater dinsdag 10 juli: Vlissingen: 3.21 u. 2.54 m., 15.29 u. 2.68 m. Terneuzen: 3.44 u. 2.68 m., 16.03 u. 2.72 m. Wemeldinge: 5.05 u. 2.07 ITO, 17.28 u. 1.93 m. Zierikzee: 4.54 u. 1.80 in., 17.13 u. 1.66 m. Bromfietser gewond bij val MIDDELBURG, 8 juli. Vanavond kwam de Middelburger S. op het fiets pad langs de Koudekerkseweg bij Vij vervreugd met zijn bromifets te val len. Hij liep een wond boven het rech teroog op en moest in het ziekenhuis worden behandeld. Nadat de wond was gehecht werd S. door de politie naar huis gebracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. BERGEN OP ZOOM, 8 juli Toen de winkelier Van T. uit Bergen op Zoom even zijn handen ging wassen legde hij zijn gouden polshorloge op een tafeltje in de winkel. Toen hij kort daarna terugkeerde was zijn horloge verdwenen. De verdenking viel op een Belgische dame die wel in de v. 'ukel was geweest doch was vertrokken zonder iets te ko pen. De heer Van T. stelde de winkel meisjes van de vermissing in kennis en direct gingen er enkele de straat op om de ongewilde bezoekster te zoeken. De politie werd eveneens van het geval in kennis gesteld. Een van de winkelmeis jes zag de bewuste dame en alarmeerde een politieman. De Belgische werd meegenomen naar het politiebureau en daar trof men het horloge in haar tas aan. BERGEN OP ZOOM, 7 juli Maria Meesters, een 17-jarig zwemstertje uit Bergen op Zoom heeft uit Engeland bericht ontvangen, dat zij mee mag doen aan de internationale Kanaalrace, die in augustus zal worden gehouden. Zij is de enige uit Nederland, die aan de zwemtocht over het Kanaal deel neemt. 's-GRAVENHAGE, 7 juli. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van 's-Gravenhage aan minis ter Beel en aan de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland me degedeeld, dat hij voornemens is H. M. de Koningin te verzoeken hem op korte termijn ontslag te verlenen. De burgemeester van 's-Gravenhage, daarnaar gevraagd, heeft geweigerd commentaar te leveren op het bericht. De burgemeester verklaarde van oordeel te zijn, dat de gemeenteraad van 's-Gravenhage, die maandagmid dag bijeenkomt, de eerste, instantie is, aan welke de motieven die hem tot zijn besluit hebben geleid, behoort te worden bekend gemaakt. NICOSIA, 9 juli. (Reuter). Een Britse inwoner van Cyprus en zijn echtgenote zijn zondag 35 kilometer ten noord-westen van Famagusta door Cyprische terroristen doodgeschoten. Het echtpaar reed in een auto. Plot seling verscheen er in een nauw en bochtig weggedeelte in bergachtig ge bied een jonge man, die een stopteken gaf. Toen de auto tot stilstand was gekomen, doken van achter pijnbomen Cyprische terroristen op, die man en vrouw met automatische vuurwapens beschoten. De vrouw werd onmiddellijk gedood. Haar man stierf kort daarna. Dit is de eerste maal, dat een Britse vrouw het slachtoffer werd van het optreden der verzetsorganisatie. Tot nu toe zijn 17 Britten, waaron der veertig militairen, op Cyprus door verzetslieden gedood. „Ik smeek U NEW YORK, 9 juli (Reuter). De ouders van Peter Weinberger, de baby van vier weken, die in Amerika werd ontvoerd, verkeren in een enorme spanning, want nog steeds is hun kindje niet terug. Men vraagt zich zelfs af of de ont voerders de baby misschien reeds hebben vermoord. Het is de grote vraag, heeft de politiechef gezegd, of de baby nog in leven is. Nadat aanvankelijk een losprijs van 2000 dollar was geëist heeft vrijdag een man die zich de ontvoerder noemde, telefonisch aan de vader medegedeeld dat nu een losprijs van 5000 dollar wordt geëist. De man deelde de ont hutste vader mede dat de baby nog in goede welstand was. De ontvoerder deelde de vader mede dat deze zich in verbinding moest stellen met een tele visie-omroeper. Alleen zuchten De televisie-omroeper McCaffery heeft in zijn uitzending de ontvoerder gevraagd het kind terug te brengen. Hij zou na de uitzending alleen gedu rende -en half uur in een openbare telefooncel aanwezig zijn om eventueel van de ontvoerder te vernemen of deze hem als tussenpersoon zou willen ge- ruiken. McCaffery verklaarde later, dat hij in de cel wel 25 maal was op gebeld. Vele der telefoontjes waren van iemand, die hij wel zwaar hoorde ademhalen maar die niet wilde spreken en telkens weer zonder iets gezegd te DE BILT ZEGT: Warm en zonnig Warm, zonnig en droog weer. Weinig w:id, maar aan de kust tijdelijk zee wind en hier en daar mistbanken. Over het algemeen hogere middagtempera- turen f»->" "'«teren. hebben afbelde. De heer Weinberger heeft via radio en pers laten bekendmaken dat hij be reid is de gevraagde 5.000 dollar te be talen. Oproep van moeder De moeder van de baby, heeft zater dagavond in een radio-oproep gevraagd aan de ontvoerders van haar kind door bemiddeling van een kerk of synagoge met haar in verbinding te willen stel len: „Ik smeek u zich via een kerk met mij in verbinding te stellen, stop een briefje in een offerbus, .pries ters en rabijnen hebben me beloofd de politie niet te waarschuwen". De 6-jarige Frans Postma is tijdens het spelen in het water voor zijn wo ning te Amsterdam geraakt en ver dronken. Geen wraakgevoelens" in Polen LONDEN, 7 juli (Reuter) De Poolse president, generaal-majoor Alexander Zawadzki, heeft een vijftig tal parlementsleden die in een brief om uiterste clementie voor de opstan delingen in Poznan hadden gevraagd, geantwoord, dat de Poolse regering „zonder wraakgevoelens" zal hande len. Wij zijn echter zeer onder de indruk van de dood van vele onschuldige slachtoffers, aldus de president, doch wij maken onderscheid tussen arbei ders en „ondermennings-agenten". ABCOUDE, 7 juli Tengevolge van draadbreuk brak zaterdagmiddag brand uit in het dak van een der rijtuigen van de trein AmsterdamUtrecht. In drie coupé's smeulde het vuur, dat vrij spoedig door de brandweer uit Abcoude was geblust. Een deel van de bagage van reizigers verbrandde. Een 70-jarige dame raakte geheel overstuur en is met een ernstige shock in een ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM, 7 juli De rechter- onderarm van een 75-jarige bewoner van de Oude Zijds Achterburgwal te Amsterdam is tussen de. tandwielen van een elektrische wringer geraakt en verbrijzeld toen hij bezig was met het wringen van de was. —O— Geen film, maar echte overval MARSEILLES, 8 juli (Reuter) Een groep Amerikaanse toeristen was er te Marseilles getuige van hoe ge maskerde bandieten een overval pleeg den op een geldtransport. De Amerikanen dachten dat zij toe schouwers waren bij de buitenopna men van een gangsterfilm en zij sloe gen ijverig aan het fotograferen. De vier overvallers hielden een wa gen aan die van een bank kwam en loonzakjes naar een grote fabriek ver voerde. Zij bedreigden de chauffeur en de begeleiders met machinepistolen en re volvers en maakten zich met 2.300.000 francs uit de voeten. De politie zoekt thans de Amerika nen, omdat de genomen foto's waarde vol zullen zijn bij het onderzoek. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, is van Praag naar Wenen vertrokken. Hij heeft in de Tsjechische hoofdstad be sprekingen gevoerd met communisti sche leiders. NEW YORK, 9 juli (Reuter), „De mannen, die thans de Sowjet-Unie regeren, waren dezelfde die Stalin in al zijn bloedige moordpartijen ge steund hebben", aldus heeft mevrouw Trotzky, de echtgenote van de bijna zestien jaar geleden in Mexicostad vermoorde verbannen voormalige Sow- jetrussische leider en schepper van het rode leger, Leon Trotzky, zondag avond in een voor de Sowjet-Unie bestemde radio-uitzending verklaard. Mevrouw Trotzky deed in haar ra diotoespraak, die zij hield op haar villa in Mexico, een beroep op de Russische arbeiders en boeren om het Stalinis me teniet te doen. In de rede, die door „Radio Vrij Europa" vanuit Muenchen voor de Sowjet-Unie werd uitgezonden, ver klaarde zij dat Stalins erfgenamen el kander niet vertrouwen kunnen, waar aan zij toevoegde: „Het is niet waar schijnlijk, dat deze Sowjetrussische lei ders lang aan het bewind zullen blij ven". STALIN GESTEUND. „De huidige Sowj et-heersers Chroes- jtsjef, Boelganin, Mikojan en anderen hebben Stalins dictatuur geërfd. Zij voeren thans een krachtige propagan dacampagne om de golf van haat en ontevredenheid, die Stalins bewind in Rusland heeft veroorzaakt, aan zich voorbij te laten gaan. Doch dit waren dezelfde mannen, die Stalin in al zijn bloedige moordpartijen hebben ge steund. Zelfs de wijze, waarop zij po gen de verantwoordelijkheid voor af zichtelijke misdaden van zich af te schuiven, wijst erop dat de thans in Motor tegen auto SCHIEDAM, 8 jpli. Op de Rot terdamse Dijk te Schiedam is de 50- jarige M. van der Horst uit Rotter dam met zijn motor tegen een stil staande vrachtauto gebotst. De duozit ter, de 24-jarige H. Bierling uit Rot terdam, zijn schoonzoon, werd tegen de laadklep van de auto geslingerd en was op slag dood. Van der H. kwam met zijn motor op de straatstenen te recht en liep een gebroken arm als mede een ribfractuur op. de Sowjet-Unie regerende kliek van hetzelfde hout is gesneden als wijlen Stalin. De taak, om de val van het door verrotting ondermijnde bouwwerk te voltooien, berust bij de Russische ar beiders en hoeren", aldus mevrouw Trotsky. MIDDELBURG, 8 juli. Zaterdag avond om acht uur kreeg de fabrieks arbeider A. B., in beschonken toe stand twist met zijn echtgenote. De ruzie liep hoog op en de bedreigingen van de man gingen zover, dat de po litie gewaarschuwd moest worden. B. richtte zich toen tot de agent, die op het toneel verscheen en stak deze met een mes in zijn hand. Toen de tweede agent arriveerde kon de dronkaard spoedig overmeesterd worden en is hij per motor met zijspan naar het bureau vervoerd. BESCHONKEN PLAAGGEESTEN Dronken onverlaten plaagden van avond omstreeks zes uur bij de Ko- ningsbrug een automobilist, waartoe zij het portier van de auto opentrok ken. De chauffeur maakte van de al dus geschapen gelegenheid gebruik zijn vervoermiddel te verlaten en te gen de onder invloed verkerenden ten strijde te trekken. Weldra arriveerde de politie en het dronken stel werd naar het bureau overgebracht. KAPELLE, 7 juli. Zaterdagmiddag is het nieuwe sportcomplex te Kapelle, bestaande uit een modern gebouw en voortreffelijke voet bal en korfbalterreinen, op feestelijke wijze geopend. Aan de sport- demonstraties en wedstrijden namen honderden deel, terwijl in toe spraken Kapelles sportgebouw het modernst ingerichte van Zeeland werd genoemd. StocKiici^-, motregen Londen, licht bewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, licht bewolkt Frankfort, onbewolkt Nice, onbewolkt C.enève, onweer Wenen, half bewolkt Rome, onbewolkt 15 gr. 27 gr. 27 gr. 30 gr. 29 gr. 26 gr. 29 gr. 30 gr. 33 gr. De vele genodigden werden in het sportgebouw verwelkomd door burge meester H. G. van Suylekom, die er met voldoening melding van maakte, dat het gebouw door de eigen dienst van bouw- en woningtoezicht is ont worpen. De Heer M. C. Duynhouwer is met het ontwerp begonnen en de heer C. A. Potter heeft het voortgezet. Verder zeide burgemeester van Suy lekom dat dit sportcentrum er in de eerste plaats is voor de scholen en daarnaast voor de sportverenigingen. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de leuze „Een gezonde geest in een gezond lichaam" hier langs christelijke weg bereikt zal worden. Tenslotte zei- de de burgemeester dat vooral voor de jeugd dit sportcentrum tot stand kwam. Op een vraag van de voorzitter van de Zeeuwse korfbalbond, de heer D. Saaman uit Goes, over de exploitatie antwoordde de burgemeester dat de exploitatiekosten ruim f 17.000 per jaar bedragen, waarin de sportvereni gingen nog geen f1000 bijdragen. TOESPRAKEN. De inspecteur van het l.o., mr. L. G. Wolf, wees er op dat het gymnastiek- gebouw het eerste van dergelijke af metingen in Zeeland is. Namens het K.N.G.V. en de turn kring Zebra sprak de heer F. G. Lem mers uit Vlissingen. Ds. E. P. J. Jebbink, Ned. Herv. pre dikant, voerde hét woord namens de Kapelse voetbalvereniging en de Herv. jeugdraad en hij zei o.m. dat ook de Herv. jeugdraad een dankbaar ge bruik hoopt te maken van het cen trum. Voorts spraken nog de voorzitters der verschillende sportverenigingen en de heer I. W. Bakker uit Nieuwdorp namens de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. DEFILE. Nadat de genodigden het gebouw en de terreinen hadden bezichtigd volgde een défilé voor B. en W. en de raads leden door alle sportverenigingen. Het was een fleurig gezicht al die honder den jongelui voorhij te zien trekken in hun sportcostuums. De gymnastiekver eniging had versterking gekregen van de verenigingen uit Wemeldinge, Ril land, Goes, Yerseke en Krabbendijke. De muziekvereniging ,Ons Genoe gen" opende de stoet en terwijl het Wilhelmus werd gespeeld ging aan de grote vlaggemast de vlag naar hoven. Onderwijl neigden de vaandels en vlaggen der deelnemende verenigin gen en hiermede was het nieuwe sportcomplex officieel geopend. Hier na begonnen de sportwedstrijden. Er was een voetbalwedstrijd Kapelle I Kats I die werd gewonnen door Kats met 21. De korfbalwedstrijd Elto I Zuid-Westers Souburg eindigde in een gelijk spel (22). De gymnastiekverenigingen gaven demonstraties, zowel op het terrein als in dé zaal en in de bovenzalen gaf de tafeltennisclub eveneens demonstra ties. In de avonduren was er een voet balwedstrijd tussen Kapelle II en een Kapels veteranenelftal. De uitslag was 33 en na strafschoppen wonnen de veteranen. 's Morgens waren er wedstrijden en spelen voor de schooljeugd. ■Kr v - Ds. J. P. Paauwc (Yerseke) in Den Haag overleden YERSEKE, 8 juli. In de ouder dom van 83 jaar is te Den Haag over leden Ds. J. P. Paauwe, voorheen Ned. Herv. predikant te Yerseke, een man van uitzonderlijke gaven. Ds. Paauwe werd in Rotterdam geboren. Zijn eer ste gemeente was die te Yerseke (1901), die hij tot 1907 diende. Hij trok vooral veel jonge mensen, ook uit andere kerken. Zijn naam was alom bekend. In 1907 vertrok hij naar Bennekom en vandaar naar Den Haag. Later werd Ds. Paauwe uit zijn ambt ontzet, daar hij niet elk gemeentelid wilde aannemen. Toen werd hij voorganger van een Vrije Hervormde kerkforma- tie in Den Haag. Tevens bleef hij preken in Bennekom, Utrecht, Delft en Dien Haag. ROTTERDAM, 8 juli Vanavond zijn op de Rctterdamseweg twee per sonenauto's, die uit tegengestelde rich ting kwamen, in volle vaart op elkaar gebotst met het gevolg dat twee per sonen om het leven kwamen, en vier anderen werden gewond. De oorzaak van de botsing is nog niet opgehelderd. Naar beweerd wordt zou een derde auto, die is doorgereden, een zogenaamde snijbeweging hebben ge maakt, waardoor een van de twee ge troffen auto's plotseling moest uitwij ken. De uit de richting Rotterdam komen de auto, met twee inzittenden, vermoe delijk een echtpaar, werd totaal ver nield. De bestuurder met zijn passa gier kwamen om het leven. Zij zijn nog niet ge-identificeerd. In een andere auto zaten 4 personen, de familie K. uit Sliedrecht. De moe der kreeg verscheidene fracturen en moest naar een ziekenhuis te Rotter dam worden vervoerd. De anderen hebben vermoedelijk allen een hersen schudding. Met de Wolfhezerbrug in de oude rijksweg EdeArnhem op de voor grond zien we hier de nieuwe weg UtrechtArnhem op de achtergrond door het landschap slingeren.De vier- baansweg is onlangs officieel geopend, hetgeen weer een mijlpaal in de wor ding van het Nederlandse wegennet betekent. De nieuwe weg zal te zijner tijd aansluiting krijgen op de snelweg naar Duitsland. ALGIERS, 9 juli (Reuter) Ten oosten van Algiers zijn bij gevechten negen opstandelingen gesneuveld. Ten zuidoosten van Algiers hebben rebellen een Franse eenheid overvallen, waar bij drie Franse militairen zijn gesneu veld. Zaterdag zijn bij andere scher mutselingen elf opstandelingen ge dood. In oost-Algerië zijn zaterdag elf Mohammedaanse nationalisten, <0e zich in een café verschanst hadden, ge bood bij een vuurgevecht met eéh Franse patrouille. Bij Bougie zijn enkele arbeiders CP hun opzichter door geweerschoten vef- moord. De Franse veiligheidstroepen hebben zaterdagmiddag tien nationa listen gedood en 123 arrestaties véf- richt. OSLO, 7 juli (N.T.B.) Vrijdag avond zijn 24.000 bouwvakarbeiders in Noorwegen in staking gegaan. Za terdag zou hun voorbeeld worden gevolgd door 16.000 arbeiders in dë papierindustrie en 700 houtvlotters. De duur van de staking in de papier industrie wordt op twee maanden geschat. Volgens 4e Noorse wet mag de nationale bemiddelaar zich de eer ste vier weken niet met een staking bemoeien. O Boven Vosselaar in België is een pak kranten uit een vliegtuig gevallen. Het kwam in een groep kinderen tere?' Een driejarig jongetje werd dodel: gewond. MONTREAL, 9 juli. In de al gemene vergadering van de „In ternational Civil Aviation Organi sation", die thans in Venezuela wordt gehouden, is de aandacht bepaald bij de luchtvaart zoals die er naar alle waarschijnlijkheid over twintig jaar zal uit zien. Ver wacht wordt dat dan vrachtvlieg tuigen, voortgedreven door atoom kracht, en met een gewicht van tenminste 250.000 kg met een snelheid van bijna negentien hon- CAIRO, 7 juli. Dag Hammars kjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, wordt de laatste week van juli in Cairo ver wacht op een nieuwe reis langs de hoofdsteden van de landen in het Midden-Oosten, zo is vrijdag uit gezaghebbende bron in Cairo ver nomen. De Egyptische regering heeft met V.N.-vertegenwoordigers contact opge nomen over de vaststelling van de juis te datum van het bezoek. ONDERHOUD. De Amerikaanse ambassadeur in Je ruzalem, Lawson, heeft vrijdag op eigen verzoek een onderhoud gehad met de Israëlische premier, Ben Goerion, en diens minister van buitenlandse zaken, Meeyerson. Het gesprek ging over de toestand aan de Israëlische grenzen. derd km. per uur „gewoon" zul len zijn. Zij kunnen dan zonder tussenlan ding de afstand tussen twee willekeu rige punten op aarde afleggen, hetgeen betekent dat de reikwijdte van die vliegtuigen dus groter is dan twintig duizend kilometer. Ten aanzien van het hefschroef- vliegtuig wordt opgemerkt dat dit type luchtvaartuig niet aan de gekoesterde verwachtingen heeft voldaan. Het is gebleken dat het zeer gecompliceerd en duur is. Lawaai verwacht DEN HAAG, 7 juli Op 10,11 en 12 juli a.s. zal in ons land de luchtverde digingsoefening „Rat Trap" gehouden worden. Daarbij moet rekening wor den gehouden met het lawaai van laag vliegende vliegtuigen op de volgende tfjden: 10 juli 18.30 tot 20.30 uur; 11 juli 5.30 tot 7.30 uur en 18.30 tot 20.30 uur; 12 juli 5.30 tot 12 uur. Aan „Rat Trap" nemen vliegtuigen uit Engeland en Duitsland en van de Koninklijke Luchtmacht deel. Voor Nederland is de minimum vlieghoogte vastgesteld op 1000 voet, maar ook op deze hoogte kunnen snel vliegende vliegtuigen nog veel lawaai veroorzaken. De opdracht is gegeven, bij deze oefening zo veel mogelijk de bewoonde oorden te vermijden. OTTAWA, 9 juli (A.F.P.) Ko ningin Elizabeth van Engeland heeft in beginsel een uitnodiging aanvaard om in 1959 een bezoek aan Canada te bren gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1