Dr. Drees zal pogingen nog blijven voortzetten Middelburg aanvoercentrum voor materiaal Delta- en Drie-eilandenplan TRIEST Geen overeenstemming over defensieuitgaven Duizend gulden boete geëist Prijsstop voor melk Nog geen spoor ontdekt van ontvoerde Peter Weinberger Tweede Kamer verwerpt twee socialistische moties Ongebruikelijke weg..... Volgend voorjaar de eerste Duitse dienstplichtigen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Socialisten gaven toe in huurkwestie minimum Spoorwegen en gemeente kwamen tot akkoord Spoorlijn, straat, loswal en overslag terrein op grootindustrieterrein Schip in moeilijkheden Het weer in Europ< Goese jongeman toerde in gestolen auto Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2433 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maan 1, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3441 iVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 7 juli 1956 r KAMPERLAND BADPLAATS (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en MaaiR Zondag: Zon op 4.28 u., onder 21.03 u. Maan op 4.54 u., onder 20.54 u. Hoogwater zondag 8 Juli: Vlissingen: 1.33 u. 2.21 m„ 13.54 u. 2.8,5 m. Terneuzen: 2.01 u. 2-36 m., 14,25 2.49 m. Wemeldinge: 8.20 u. 1.82 m,, 15.48 u. 1.86 m. Zierikzee: 3.09 u. 1.56 m., 15.33 u. 1.59 m. Terecht heeft Ds. Zandt tijdens het debat in de Tweede Kamer over de zaak-Scholiking het woord triest een- en andermaal gebruikt. Want van wel ke kant wij de geruchtmakende kwes tie rond de burgemeester van onze hofstad ook bekijken, triest is het en blijft het. Of wij het nu hebben over zijn aanvaarden in oorlogstijd van het eerste burgerschap van Hazerswoude, over zijn op zijn minst noodlottige mis- gTeep inzake de an „tatie van de fa mine Pino of over zijn buiten twijfel staande houding van goede vaderlan der. Is ook het zuiveringsbeleid, de onvergeeflijke fout, door de commis saris der koningin van Zuid-Holland gemaakt bij het voorbereiden van de benoeming van Mr. Schokking tot zijn huidige post in 1949. Triest is het ver haal van de zwervende dossiers en do cumenten, die op ieder gewenst ogen blik, door weinig scrupuleuze lieden kunnen worden gebruikt om anderen onder druk te zetten, ja ronduit te chanteren. Meer dan triest is de wijze waarop in deze en andere zaken met het hoge beginsel der rechtszekerheid is en wordt gesold, waarop ter bevre diging van persoonlijke eerzucht en ter diening van vermeende groepsbe langen het scherpe en somstij ds medo genloze wapen van de dagbladpers is gehanteerd. Meer dan triest is bovenal het weer ophalen van oude in ons volk in het algemeen en in een van zijn sa menstellende delen in het bijzonder ge slagen wonden. En het veroorzaken van onzegbaar leed aan Mr. Schok- k! ".g en zijn gezin. Mr. Schokking, die zelf nimmer zijn gedragingen in Hazerswoude heeft verheimelijkt en die de grote zedelijke mo°d heeft gehad tegen zijn afdreigers ta zeggen: ik blijf bij mijn beslissing; dan publiceert U maar. Uitzonderlijk triest was ook het de bat van de laatste dagen in de Tweede Kamer, omdat er door stemmingen werd getracht te beslissen wat in een nationaal beraad tot oplossing had moe'en worden gebracht. Omdat het -nslotte aldus bereikte resultaat geep eindoplossing biedt, maar het uitgangs punt van nieuwe verwikkelingen kan vormen. Omdat recht en sentiment zo onlosmakelijk werden verweven, dat zelfs de meest onbevoordeelde toehoor der aan een toch noodzakelijke ont warring van beiden nauwelijks nog kan denken. Het is dan ook volstrekt ondoenlijk om op grond van dit debat en de thans bekende maar nog altijd onvol- 'adige en na veertien jaar ook niet meer volledig te maken feiten tot een definitief oordeel te komen. Persoon lijk zijn wij geneigd enerzijds zwaar gewicht toe te kennen aan de fatale handeling, die de familie Pino het le ven zou kosten. Een handeling, die mo- gt'ijk werd door het in bezettingstijd na aanvankelijk ontslag opnieuw aan vaarden van een burgemeestersbenoe ming. Zwaar weegt ons ook de aantas ting van gezag en ambt, die thans on miskenbaar plaats vindt. Anderzijds is daar het onbetwist goede vaderlander zijn van Mr. Schokking. En wie zou durven stellen, dat ook de beste ver zetslieden niet van tijd tot tijd steken hebben laten vallen? Is hier niet van toepassing het woord: „Wie zonder zonder is, werpe Je eerste steen?" En dan is het de rechtszekerheid, die van ons afeist, dat er aan de bezettingsellende een eind moet komen. Voor ons staat wèl vast, dat zo al deze feiten bij de benoeming van Mr. Schokking bekend waren geweest, een gezond en wijs beleid met zich zou hebben gebracht hem niet op deze post te benoemen. Maar wat, nu deze be noeming buiten schuld van Mr. Schok king toch heeft plaatsgevonden? Thans te wijken voor druk van deze aard zou naar ons oordeel behalve andere zwaarwegende nadelen eveneens een ernstige aantasting van het gezag met zich brengen. En bovendien dit geeft op dit ogenblik voor ons de door- -lag n uitnodiging en aanmoedi ging kunnen inhouden voor andere on rechtmatige houders van oorlogsdos siers om hun „kans" nu ook eens te beproeven. Zo neigen wij er ten eerste toe ons te verenigen met het beleid, dat Mr. Schokking in zijn ambt handhaaft en aldus van twee kwaden het in onze ogen minste te kiezen. Vurig hopen wij voorts, dat met 't verstrijken van de tijd een ontwikkeling zal kunnen intreden, die en de publieke rust rond het hoogste Haagse ambt zal doen weerkeren en het gezin Schokking verzachting van hun persoonlijk leed ral bieden PROF. DR. J. J. DE JONG (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 juli. Na de besprekingen, die de kabinetsformateur gisteren heeft gevoerd met de voorzitters van de vijf grote fracties is medegedeeld dat Dr. Drees zijn pogingen zal voortzetten, hoewel geen voldoende overeenstemming is bereikt over de defensieuitgaven. Wel bestaat in beginsel overeenstemming over de huurkwestie. De gevonden oplossing gaat in de richting van een door de demissionaire minister van wederopbouw en volkshuisvesting, Ir. B. J. Witte, uit gewerkte gedachte, dat een deel van een komende huurverhoging zal worden geblokkeerd met de bedoeling t.z.t. deze gelden geleide lijk vrij te geven voor verbetering en vernieuwing van de oude wo ningen. Het plan moet nog in details worden uitgewerkt. volledig regeringsprogramma voor de eerstkomende vier jaar niet mogelijk is. Het wordt een vraag geacht of een dergelijk programma geheel zal kun nen worden verwezenlijkt met het oog op de wisselende omstandigheden. Uit het feit dat de socialisten deze tegemoetkomende houding hebben aangenomen van huurbelasting is nu helemaal geen sprake meer zul len de niet socialistischt fractievoor zitters wel de moed hebben geput om het gesprek met dr. Drees voort te zetten. Defensie Het defensieprobleem is nog lang niet tot een oplossing gebracht. De heer Tilanus (C.H.) schijnt zich gis teren in de bespreking volledig achter minister Staf te hebben geschaard. Dat wil zeggen dat zijn fractie voor 1957 vasthoudt aan f 1650 miljoen. De socialisten houden het tot dusverre op f1500 miljoen. De K.V.P., A.R. en de V.V.D.-fractievoorzitters hebben dr. Drees duidelijk gemaakt dat hij de ko mende dagen maar moet zoeken naar een minister van oorlog en marine, die in staat is een defensieprogram op te stellen, waaruit blijkt dat met f 1500 miljoen inderdaad aan alle Navo-ver- plichtingen kan worden voldaan. Naar die man gaat de kabinetsformateur dus zoeken. Overige punten Naar wij vernemen zal dr. Drees a.s. maandag de fractieleiders zijn hoofd denkbeelden doen toekomen over de overige punten van het door hem voor gestane regeringsprogramma, waarna woensdag het gesprek zal worden her vat. De formateur zal de fractieleiders geen volledig regeringsprogramma voorleggen, daar hij de mening is toe gedaan, dat het uitstippelen van een Ingezonden Mededeling (Adv ONBEPERKTE GARANTIE DE VERING. HAZIf. BÉDDEN- EN SIAALWAIENf ABRI EKEN IE ZEVENBERGEN.* Geen volledige binding Het is niet de bedoeling, dat de vijf fracties de punten van het programma van de formateur volledig zullen be spreken. Dr. Drees heeft er op aange drongen, dat de methode zal worden gevolgd van besprekingen tusen de formateur en de fractieleiders. Een volledige binding met de fracties is niet mogelijk, hoewel er uiteraard een voldoende mate van overeenstemming dient te zijn, zodat met het parlement kan worden gewerkt. Het volledige program dient met de nieuwe minis ters te worden behandeld. Naar nog van bevoegde zijde Is mee gedeeld is op de bijeenkomst van gis teren de vorming van een regering zonder de P.v.d.A. niet ter sprake ge komen. Men voegde hier desgevraagd aan toe, dat natuurlijk de mogelijk heid wel bestaat. Het Russische partijblad „Prawda" heeft ontkend dat er in Rusland be hoefte bestaat aan meer dan één poli tieke partij. Onbevoegd uitoefenen tandheelkunde UTRECHT, 6 juli. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Utrecht heeft een boete van duizend gulden, subs twee maanden hechtenis geëist tegen de vertegenwoordiger J. M. F. S. te Utrecht wegens het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. De man onderhield, zonder aan de wettelijke eisen te voldoen, een „tand technisch instituut". In de maand juni vonden in Den Haag 1352 ongelukken plaats. Vier personen kwamen hierbij om het le ven. Afnemen van bloed bij militairen 's-GRAVENHAGE, 6 juli. Volgens een landmachtorder is het militairen toegestaan zich bloed te laten afnemen tot een maximum van een halve liter per half jaar. Als bloedgevers mogen evenwel niet optreden: a. militairen die deelnemen aan een zware lichamelijke training; b. militairen, die deel uitmaken van de bemanning van een vliegtuig; c. militairen, die aangewezen zijn of worden voor diensten buiten Europa, tenzij voor directe transfusie in geval van acuut levensgevaar van een pa tiënt en voor het afgeven van bloed ten behoeve van de naaste familiele den indien hiertegen bij de militaire geneeskundige dienst geen bezwaren bestaan. De militaire bloedgever wordt gedurende 24 uur vrijgesteld van prak tische dienst terwijl hij, indien hij voe ding van rijkswege geniet, gedurende 6 dagen een halve liter melk, 50 gram vlees zonder been en 150 gram fruit per dag extra ontvangt. 's-GRAVENHAGE, 6 juli De mi nisters van economisch zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning hebben een prijsstop afgekondigd voor melk. Deze prijsstop houdt in, dat de maximale verkoopsprijzen voor los se melk en melk in flessen, karnemelk, yoghurt, via, pappen en chocolade melk worden bepaald op die van 30 juni 1956. De.ministers hebben deze maatregel getroffen, nadat de algemene vereni ging voor melkvoorziening te 's-Gra- venhage heeft geadviseerd met ingang van 8 juli voor west-Nederland de prijzen van consumptiemelk met één cent per liter te verhogen, teneinde de slijtersmarge te verruimen. De nood zaak van deze verhoging is de minis ters niet aangetoond. De minister van economische zaken heeft de A.V.M. dringend verzocht het advies terug te nemen en alsnog het overleg te beginnen. Deze vereniging meende dit verzoek niet te kunnen in willigen, waardoor de ministers zich genoodzaakt zagen tot- uitvaardiging van de prijsstop over te gaan. Dit is het vier weken oude zoontje Peter, van de New Yorkse familie Weinberger, dat werd ontvoerd uit zijn kinderwagen in de achtertuin bij het huis van zijn ouders, toen zijn moeder even niet in de buurt was. In de lege kinderwagen van Peter werd een briefje gevonden, waarin gewaar schuwd werd tegen inmenging van de politie of bekendmaking op andere wijze en waarin een losgeld van 2000 dollars werd geëist. Het geld moest voor een bepaald tijdstip in een gara ge worden achtergelaten anders zou de baby worden vermoord. ONTVOERDER TELEFONEERDE Morris Weinberger, de vader van de baby, is vrijdag opgebeld door een man, die beschouwd wordt als de ont voerder. De vader heeft de man mede gedeeld bereid te zijn de gevraagde losprijs van 2000 dollar te betalen. Debat over zaak-Schokking geëindigd v'v »- (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG, 7 juli Twee socia listische moties, die gistermiddag tij dens de voortgezette debatten over de regerings-nota naar aanleiding van de kwestie-Schokking door resp. de he ren Scheps en Burger waren inge diend, zijn door de meerderheid van de Tweede Kamer afgewezen. De motie-Scheps, waarbij de rege ring uitgenodigd werd haar standpunt in de kwestie-Schokking in nadere overweging te nemen, kreeg alleen de steun van de P.v.d.A. en de C.P.N.; ze werd met 47 tegen 28 stemmen ver worpen. De motie-Burger, waarin de ver wachting werd uitgesproken, dat de regering voorzieningen zal treffen, waardoor zij de beschikking zal heb ben over noodzakelijke gegevens, ook omtrent de antecedenten van gegadig den, zulks teneinde de deugdelijkheid van benoemingen zoveel mogelijk te waarborgen is met 41 tegen 33 stem men verworpen. Met de P.v.d.A. en de C.P.N. stemden de aanwezige A.R.-ka- merleden voor deze motie. De K.V.P., C.H. en de V.V.D. stemden ook thans tegen. Tenslotte werd de regeringsnota door de Kamer voor kennisgeving aangenomen. WIJSHEID ACHTERAF De re- en duplieken brachten gister middag weinig nieuws. Minister Beel weigerde een antwoord te geven op de vraag van de heer Scheps (soc.) of hij mr. Schokking tot burgemeester van Den Haag zou hebben benoemd, wan neer hem alle feiten bekend waren geweest, zoals deze na de geruchtma kende publikaties aan de openbaar heid zijn getreden. „Afgezien van het feit, dat ik in 1949 geen minister van binnenlandse zaken was, noem ik dit een wijsheid achteraf", aldus de be windsman. Minister Beel laakte de publikaties in het Haagsch Dagblad. DE BILT ZEGT: Later wat regen Verder toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen. Mafige zuidwestelijke of zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. IJMUIDEN, 6 juli De Zweedse houtboot „Sommen" is in de buurt van Den Helder in moeilijkheden ge raakt, doordat het slagzij maakte. Een sleepboot, die ter assistentie uitvoer, hoefde geen hulp te verlenen. Het schip voer op eigen kracht de haven van Den Helder binnen. Het bleek dat de lading was gaan schuiven. ROTTERDAM, 6 juli Een Rot terdamse huisvrouw die vandaag een bakje aardbeien kocht, vond na het ledigen op de bodem van het bakje een briefje: „Langs deze ongebruikelijke weg zoek ik kennismaking met een meisje of weduwe, niet beneden 30 jaar en liefst niet onbemiddeld". De trouwlustige aardbeienkwe ker bleek afkomstig te zijn uit Gelderland. De huismoeder is van plan het aanzoek aan haar onge trouwde vriendinnen te laten le zen. Geen overeenstemming over loonsverhoging in textiel AMo j. jviajJAM, 6 juli Vertegen woordigers van de textielwerkgevers- federatie en de tex'ielarbeidersbonden hebben vandaag besprekingen gevoerd over de loonsverhoging per 1 septem ber a.s Hoewel de standpunten van beide partijen niet ver uiteen lagen, heeft men nog geen overeenstemming bereikt. MIDDELBURG, 6 juli. B. en w. hebben de raad om twee kre- drieten gevraagd ten bedrage van f 80.000 en f 66.000 ten behoeve van de aanleg van een overslagterrein en het treffen van andere voorzieningen op het grootindustrieterrein. Het voorstel vormt een soort van preludium op het deltaplan, bij de uitvoering waarvan grote hoeveelheden materialen per spoor zullen moeten aangevoerd, waarna zij op schepen zullen worden overgeladen. Alleen al voor het drie-eilandenplan zullen ongeveer 300.000 ton goederen worden aangevoerd. straataanleg is begrepen in de totale raming van het bouwrijpmaken van het grootindustrieterrein en de kosten daarvan zijn dus al begrepen in de kostprijs per vierkante meter. MEERKOSTEN Een deel van het rijdek zal worden ingenomen door de spooraansluiting. De spoorweg zal worden aangelegd op stelconplaten, die tussen de rails en aan beide zijden nog ongeveer 1 meter daarbuiten worden gelegd. De ze platen geven een zeer goed rij- De Ned. Spoorwegen hebben de gemeente bericht, dat als overslag terrein in aanmerking komt een deel van het grootindustrieterrein en een nader contact met de NS heeft tot overeenstemming geleid. Het volgende werd overeengekomen: losspoor zal door de Spoorwegen worden aange legd. De kosten voor rekening der ge meente worden begroot op 18.000,—. De nodige bovenbouw- en beveili gingsmaterialen worden door de NS ter beschikking gesteld. Zij blijven eigendom der Spoorwegen. De ge meente zal vanaf de Kanaalweg naar het overslagterrein een straat aanleg gen. Dit zal 66.000,— kosten. Deze De aanleg is echter veel duurder dan een normale klinkerverharding. De meerkosten zijn 15.000,en ko men ten laste van de NS. De kosten hiervan, 14.000,kunnen eveneens door het grondbedrijf der gemeente in de post bouwrijpmaken worden op gevangen. Het hebben en exploiteren van het spoor op gemeentegrond wordt bij vergunning geregeld. De NS verbin den zich de eerste tien jaar de spoor, verbinding niet op te breken. Voor gebruik van spoorlijn naar loswal door derden is geen vergoeding verschul digd. De gemeente zal echter een over- slagrecht heffen van maximaal 0,10 pef m3 of per ton. Gerekend wordt op een opbrengst van 30.000,wel ke b. en w. wensen te reserveren. DE KOSTEN Resumerend komt het college tot de volgende kostenoptelling: grond- kosten 2000 m2 tegen 9,is 18.000 en verharding 2000 m2 tegen 15, is 30.000, samen 48.000. Daarbij ko men de kosten der spooraansluiting van 18.000, zodat resulteert een be drag van 66.000. De kosten der oevervoorziening zijn begroot op 14.000 en die van de straat op 66.000, in totaal 80.000. De kosten voor de aanleg van het overslagterrein kunnen ineens worden afgeschreven uit de verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds over 1955, welke 76.600 bedragen. Stockholm, half. bew., 19 gr. Londen, zwaar bew., 22. Luxemburg, half bew., 20. Parijs, licht bew., 23' Nice, onbewolkt, 22. Frankfort, licht bew., 23. Geneve, onbewolkt, 26. Wenen, licht bew., 29. Innsbruck, onbewolkt, 33. Rome, onbewolkt, 33. GOES, 6 juli. Met een snelheid van boven de 100 km Is vanmiddag een 17-jarige Goese jongeman, die in het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort was tewerkgesteld zijn vrijheid tege moet gesneld. Tenminste, hij verkeer de in die waan. Maar in werkelijkheid raasde hy in zijn „geleende" luxe wa gen naar zijn Zeeuwse geboortegrond, waar de politie reeds van zijn ont snapping op de hoogte was en hem na enige strubbelingen wist te overmees teren. De jongen, de 17-jarige W. uit Goes was vorig jaar door zijn familie naar het rijksopvoedingsgesticht in Amers foort gebracht. Het scheen de jonge Goesenaar daar minder goed te bevallen, want van middag om kwart voor één zag hij kans uit het gebouw te ontsnappen. Hij voelde er blijkbaar weinig voor zich te voet te verplaatsen en koos daarom een geparkeerd staande auto uit. En niet de eerste de beste, maar een prachtige, nieuwe slee. In dit glanzende geval ijlde hij over de wegen met een razende snelheid. Omstreeks half vijf werd hij in Goes gesignaleerd, zodat de gemeentepolitie onmiddellijk op pad ging. Wel trof men weldra de bewuste auto aan op de Kreukelmarkt, maar de vogel in casu de jeugdige „joyrider" bleek te zijn gevlogen. Direct ging de politie op zoek. Nog voor half zes ontdekte een der agenten de jongeman, die snel wegdook in de bosjes aan de Keizers- dijk. De agent sommeerde hem te voor schijn te komen, maar daar voelde de jongen weinig voor. Na enige strubbe lingen gaf de vluchteling zich echter gewonnen en liet zich door de politie in verzekerde bewaring stellen. BERLIJN, 6 juli. Reuter. De Westduitse minister van landsverdedi ging, Theodoor Blank heeft vandaag in de bondsdag medegedeeld dat slechts 450.000 van de 500.000 man, die West- Duitsland onder de wapenen wil roe pen, voor frontdienst ter beschikking van de NAVO zullen worden gesteld. De overblijvende 50.000 man zullen voor beveiliging van gezagscentra en verbindingen en voor bevoorradings doeleinden worden gebruikt. Men verwacht, dat de eerste West duitse dienstplichtigen in het voorjaar van 1957 onder de wapenen zullen ko men. Bondskanselier Adenauer bestreed de stelling van de oppositie dat een einde van de koude oorlog de dienst plichtwet onnodig zou hebben ge maakt. Hij zei: „Wij bevinden ons juist in een van de opwindendste fasen van de koude oorlog". Adenauer is van mening, dat er in de Russische invloedsfeer nog niets is veranderd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1