Ook van de V.U. deelt de zijde der in het verzet „doorbraak" Produktschap geeft vier miljoen krediet voor gedupeerde aardappelexporteurs Toeristen weten, dat zij in Nederland welkom zijn '"Simplex-fiets Men hoopt, dat het rijk een zelfde bedrag zal geven Vrijdag 6 juli 1956 Mr. dr. J. Dormer op V.U.-dagen ie Haarlem Voortdurende bezinning op bestaans recht en taak is gewenst W/mp/e was de dader. Aantal overnachtingen Amerikaanse baby ontvoerd Labourwensen voor buitenlandse politiek Spoorwegen in communistische landen werken samen stijgt voortdurend Meer gevallen van kinderverlamming in Limburg Mascotte wijst U deze zomer in dubbel opzicht de goede weg) Zevenjarig jongetje verdronken Zullen vorderingen op Engeland nog binnenkomen Hei vervoer van niei- ingeënt vee ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van onze eigen verslaggever). HAARLEM, 5 juli. Haarlem-Bloemenstad was dit jaar de plaats, waarheen de vele vrienden van de Vrije Universiteit hun bedevaart hebben gemaakt. Gisteren vonden de bijeenkomsten plaats die rondom de algemene vergadering van de Ver. voor Hoger Onder wijs op Geref. grondslag plegen gehouden te worden. Het programma week in zoverre van de traditie af, dat in de middaguren twee we tenschappelijke samenkomsten werden gehouden, terwijl de ont moetingssamenkomst na de bidstond was vervallen. Wie weet hoe zeer deze begroetingssamenkomsten door hun massale opkomst al meer een probleem waren geworden voor de regelingscommissie, kan niet anders dan deze maatregel billijken. Maar wie van buiten kwa men zijn hun kopje thee toch niet misgelopen, want het gemeente bestuur van Haarlem fungeerde als royale gastheer. In calé Brinkman ving gistermorgen de eerste wetenschappelijke samenkomst aan. Zij stond onder leiding van prol. dr. G. Kuiper en besprak het in druk ver schenen referaat van prol. mr. P. J. Ver dam over: „Toepassing en bestudering van Mozaisch recht in de loop der eeuw en". Gistermiddag werden in calé Brinkman twee wetenschappelijke samenkomsten gehouden. De een stond onder presidium van prof. dr. N. H. Ridderbos en hield zich onledig met de bespreking van het referaat van dr. H. M. Matter, Geref. pre dikant te Kralingseveer, over„Enkele onopgeloste problemen in Rom. 1 en 2". De andere samenkomst werd voorgezeten door prof. dr. G. A. Lindeboom en be sprak het referaat van dr. A. C. Drogen- dijk van Dordrecht over: „De keerzijde der sociale verzekeringswetten". DE DAMES Terwijl de heren zich in hun weten schappelijke steekspelen verlustigden, kwamen de dames in het gebouw St. Bavo bijeen om de vergadering van Vrouwen V.U.-hulp te houden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van mevr. J. Zwart de Jong van Andijk. Prof. dr. P. Groen, hoogleraar aan de V.U., hield een cause rie over: „De natuurwetenschappen vroe ger en nu". Na een theepauze sprak mevr. J. C. de Bondtle Cointre van 's-Graven- hage over: „Steeds actief blijven", waar in zij de vrouwen opwekte om door haar spaaractie de V.U. mede te blijven schragen. URE DES GEBEDS Gisteravond vond in de Wilhelmina- kerk de ure des gebeds plaats die aan de jaarvergadering van de V.U. pleegt voor af te gaan. Voorganger was ditmaal ds. G. R, Visser, Geref. predikant te Amster dam, die de aanwezigen na zijn toespraak tot het gebed voor de Calvinistische Ho geschool in ons land leidde. Na deze dienst begaven de aanwezigen zich naar het stadhuis, waar b. en w. in de Ridder zaal recipieerden, nadat vriendelijke woorden gewisseld waren tussen de bur gemeester en mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, aan wie als president curator der V.U. ditmaal de leiding van de jaarvergadering was opgedragen. DE JAARVERGADERING Vandaag werd in het Concertgebouw oe jaarvergadering gehouden. Dr. Donner herinnerde in zijn openings woord aan de herdenking van het 75- jarig bestaan van de Universiteit, verleden najaar. Deze herdenking, aldus spreker, moet ons nog eens weer ons doen bezin nen op het voortdurend bestaansrecht der V.U. Er is sedert haar oprichting in het geestelijk klimaat ten aanzien van de we tenschap zo veel veranderd. Toenmaals heerste in de wetenschap een positivisme en materialisme in rechtstreekse strijd met het christelijk bewustzijn. Sinds is die hoogmoed en zelfverzekerdheid gelo genstraft; voor de betekenis van geeste lijke waarden ook voor de beoefening der wetenschap gingen de ogen open. Symp tomatisch is b.v. een streven naar zelf standigheid voor de openbare universi teiten met vrijheid een bepaald geestelijk stempel te aanvaarden. VERZET Zo heeft het standpunt van de Vrije Universiteit het leven vanuit een be ginsel ten formele erkenning gevon den. Maar dit betekent allerminst, dat ook ten materiële dit standpunt wordt aan vaard. Integendeel deelt de V.U. in het verzet hetwelk juist ook uit christelijke kring van de zijde van de „doorbraak" rUst tegen alles wat institutioneel het christelijk merk wil dragen. Daartegenover willen wij, aldus prof. dr. Donner, volharden in wat wij als een van God opgelegde taak zien, die wij ten bate van ons nationale leven, hoe zwak en gebrekkig ook, uit het geloof hebben te volvoeren. Hierna deed de vergadering enkele huishoudelijke zaken af. Zij keurde het in druk verschenen jaarverslag goed en dechargeerde de penningmeester van zijn beheer. Het aftredende bestuurslid, nota ris J. D. F. van Halsema te Hilversum, die niet herkiesbaar was werd vervangen als directeur door mr. D. Schut te Am sterdam. „LIEFDE EN TROUW" In de morgenvergadering hield ds. J. B. v. d. Sijs, Geref. predikant te Brede- voort, een toespraak getiteld: „Liefde en trouw" Stellig zat achter de rijke jubileumgave van meer dan een miljoen overtuiging, wilskracht en toewijding. Eigenlijk kan dit ook niet anders worden verwacht bij een volk, dat gelooft in Jezus Christus, Die alle krachten en mogelijkheden van dit leven nu ontsluit tot de volle ont plooiing van Zijn geweldig koninkrijk. Maar als allerwegen een inzinking van het elan is te constateren, dan moeten wij in verband met de V.U. die gevaren ook zien. Denk eens aan de verslapte be langstelling van de ouders voor het on derwijs, terwijl de school toch altijd nog behoort aan de ouders. Daarom moeten wij, aldus de predi kant, in liefde en trouw innerlijk ver bonden blijven aan onze universiteit. Dan zal het uitvoeren van het nieuwe plan van actie niet zijn als het bestor men van een vesting, maar als het oog sten van vruchten, die gerijpt zijn. In de middagvergadering voerden het woord de heren prof. mr. W. F. de Gaay Fortman van 's-Gravenhage over: „De samenhang der wetenschap" en Ad. Kui per, directeur van het Geref. Jeugdcen trum te Huis ter Heide, over „Jeugd 1956 naar de Vrije Universiteit". SCHIEDAM, 5 juli. - Geduren de de laatste weken werden ge regeld garagehouders opgeheld om een auto naar een bepaald adres te sturen. Telkens bleek, dat een vergeefse reis werd ge maakt, omdat een grappenmaker aan het werk was geweest. Gisteren werd het een garage houder te veel, toen hij weer op gebeld werd. Hij blokkeerde de lijn. Via de telefoondienst kon vastgesteld worden waarvandaan getelefoneerd was. Het bleek het huis van een eerzaam burger te zijn, waar een negenjarige jon gen, Wimpie genaamd, woonde. Wimpie is door de politie aan de tand gevoeld en bekende, dat hij degene was, die opgebeld had. Hij gaf zelfs toe dit ook gedaan te hebben bij de politie en de brandweer, zodat die er herhaal delijk vergeefs op uitgetrokken zijn. De kinderpolitie zal Wimpie eens goed onderhanden nemen. Het Soedanese huis van afgevaardigden heeft Abdoellah Chalil tot premier geko zen, nadat de dag tevoren het coalitie kabinet onder Ismail el Azhary bij een stemming over een motie van vertrouwen de nederlaag had geleden. Goed figuur in concurrentiestrijd Ingezonden Mededeling (Adv.) WESTBURY, 5 juli (Reuter). Te V?*_ 'bury, nabij New York, is woensdag oen baby van een maand oud ontvoerd uit de achtertuin van het ouderlijk huis. De moeder had de kinderwagen daar een paar minuten onbeheerd laten staan. De rovers lieten weten, dat de losprijs 2000 dollar bedraagt en dat zij het kind zullen doden indien de ouders de autoriteiten zouden waarschuwen. Desondanks heeft de politie bekend gemaakt, dat de ouders aangifte hebben gedaan. LONDEN, 5 juli (A.F.P.). De parle- mentsfractie van de Britse Labourpartij heeft een program Inzake de buitenland se politiek goedgekeurd, dat is opgesteld door een speciale subcommissie. Het programma spreekt zich o.m. uit voor economische hulp aan minder-ont- wikkelde landen via de Ver. Naties en gefinancierd door een bijdrage van de V.N.-leden overeenkomend met een pro cent van hun jaarlijkse inkomsten. Men wenst handhaving van de Navo, maar met een volledige herziening van haar werkzaamheden en de bijdragen aan troepen van de leden, rekening houdend met de ontwikkeling van nieuwe wapens. Ook de organisatie voor Zuidoost-Azië willen de socialisten handhaven, als niet teveel nadruk wordt gelegd op het mili taire aspect ervan. Het Pact van Bagdad moet echter beperkt worden en zijn eco nomische onderdelen overgedragen aan een speciaal V.N.-orgaan. Labour blijft voor hereniging van Duitsland, doch de partij meent, dat „soepelheid" betracht moet worden en dat de hereniging niet mag worden verbonden aan Navo-lid- maatschap van Duitsland. Wat Cyprus en Singapore betreft spreekt Labour zich uit voor het beginsel van het zelfbeschik kingsrecht van volken. Het handhaven van bases temidden van een vijandelijke bevolking heeft geen zin. Bovendien me nen de Labourdeskundigen, dat in het atoomtijdperk „eilandbases" ouderwets zijn. Aangaande het midden-oosten meent Labour, dat alle wapenleveranties ver boden moeten worden. Het Israëlisch- Arabische geschil moet via de V.N., dus met instemming van de Sowjet-Unie, worden opgelost. MOSKOU, 5 juli (Tass). Naar Tass meldt is in Sofia een conferentie gehouden van ministers voor spoorwe gen van Bulgarije, Hongarije, Oost- Duitsland, China, Noord-Korea, Mon golië, Polen, Roemenië, de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije. Op deze conferentie werd een grotere coördi natie en samenwerking tussen de spoorwegen besproken en voorts wer den de rapporten behandeld van tech nische commissies inzake standaardi satie van spoorwegwagons, unificatie van technische middelen, voorschrif ten inzake het treinverkeer en het seinwezen. Er werden maatregelen be sproken ter uitbreiding van de samen werking op wetenschappelijk- en tech nisch gebied en voor de uitwisseling van ervaring. Besloten werd tot het leggen van rechtstreeks contact tussen de instituten voor onderzoek op het gebied van spoorwegvervoer en tot 't bijeenroepen van technische conferen ties voor de meest dringende vraag stukken van spoorwegexploitatie, als mede tot het publiceren van een ge meenschappelijk technisch en econo misch tijdschrift. Melk in westelijk Nederland een cent duurder DEN HAAG, 4 juli De algemene vereniging voor melkvoorziening heeft de melkhandel in Zuid-Holland, het westen van Utrecht en het zuidelijk deel van Noord-Holland geadviseerd de detailmarge op melk te verhogen met een halve cent per liter. Deze verhoging vindt haar oorzaak in de ontwikkeling van de kosten van de melkdetailhandel sinds 1954. In de gebieden waar de melkhandel niet ge rationaliseerd is, zyn de consumen tenprijzen op het ogenblik een halve cent per liter lager dan het thans berekende gemiddelde. De beoogde margeverhoging zal dus moeten lei den tot verhoging van de consumen tenprijzen met een cent per liter. 's-GRAVENHAGE, 5 juli. „Met voldoening kan worden vastgesteld, dat Nederland in de concurrentiestrijd om de gunst van de buitenlandse toerist geen slecht figuur heeft geslagen". Dit verklaarde de directeur-generaal voor de middenstand en het toe risme, dr. W. L. Groeneveld Meijer, in een radiopraatje. Het is in deze jaren gebleken, dat Neder land een land is, waar de buiten lander graag vertoeft en waar hij voelt, dat hij welkom is. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de geestelijke instelling van ons volk ten opzichte van de vreemdeling, doch eveneens aan de goed geleide propaganda, die de A.N, V.V., de vervoersmaatschappijen en het hotelwezen In het buitenland voe ren. Lag in de jaren kort na de oorlog het accent op de betekenis van het vreemdelingenverkeer als deviezên- bron, zo ging dr. Groeneveld Meijer verder, thans gaat men geleidelijk be ter beseffen wat het bezoek van bui tenlanders voor onze gehele nationale economie betekent. GOODWILL Spreker betoogde, dat als men de toeristen op de juiste wijze tegemoet weet te treden, het niet zo moeilijk is in het buitenland voor het Nederland se produkt goodwill te kweken. Op dit gebied zijn reeds enige gelukkige ini tiatieven ontwikkeld. Uit zojuist beschikbaar gekomen cijfers over het eerste kwartaal van 1956 blijkt, dat het aantal overnach tingen van buitenlanders In deze periode weer 11 procent hoger was dan in de overeenkomstige periode van 1955. Dit bevestigt de algemene verwach ting, dat het bezoek van buitenlanders Ingezonden Mededeling (adv.) aan ons land zich in de eerstkomende jaren nog aanmerkelijk zal uitbreiden. Wil men de mogelijkheden, die hier uit voor het vreemdelingenbezoek aan ons land voortvloeien, realiseren, dan zullen verschillende voorwaarden moeten worden vervuld waarvan voornaamste zijn: voorziening in doel matige logies-accommodatie en bewa king van het prijsniveau. Wanneer wij erin slagen ons prijspeil voor vreemdelingen laag te houden, zullen we in de internationale concurrentie strijd de beste troeven in handen hou den, zo besloot de heer Groeneveld Meijer. MAASTRICHT, 8 juli. Hoewel sinds mei in zuid-Limburg een iets hoger aantal gevallen van kinderver lamming is geconstateerd dan normaal, deelt de geneeskundige hoofdinspec tie te 's-Gravenhage mede, dat nog geen reden tot ongerustheid aanwezig is. Het is dan ook niet juist te spre ken van een lichte epidemie. Wel heeft de geneeskundige hoofd inspectie een negental centra, ver spreid over het land, doen inrichten om een ev. abnormale verheffing van het aantal gevallen tijdig te kunnen opvangen. De weersomstandigheden werken voorts mee aan het binnen de perken houden van de kinderverlammingsbe smetting, want bij hogere temperatu ren is de besmettingskans veel groter. In Limburg zijn in totaal in 18' ge meenten gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Onder de patiën ten bevinden zich twee volwassenen. In de vijf belangrijkste havens van Australië zijn 53 schepen niet kunnen vertrekken tengevolge van een staking, uitgebroken n.a.v. een nieuw haven-sta tuut, dat voorziet in grotere ladingen en kleinere werkploegen. Mascotte gaat nu nog iets méér doen dan U de weg wijzen naar de beste zellgerolde sigaret. Nu gaat Mascotte U ook letterlijk de weg wijzen: naar elke plaats in Nederland waar U met weekend o( vacantie heen wilt. Er zijn 5 verschillende Mascotte-fiets-kaar- ten. Prachtige maar ook prac- tische gidsen, die tezamen heel Nederland voor U openleggen. Met een volledige opsomming van wat er overal aan moois en wetenswaardigs te zien is. Deze prachtige kaarten zijn tijdelijk in BEPERKTE MATE verkrijgbaar bij Uw sigarenwinkelier. rolt beter plakt beter brandt beter DEVENTER, 5 juli. Gistermiddag is in.de nieuwe haven hét zevenjarig jongetje Leendert H. uit Nijverdal verdronken. Het kereltje was met zijn ouders op bezoek bij de schipper J., die met zijn vaartuig in de nieuwe haven lag. Vermoedelijk is hij bij het spelen overboord geslagen. Na enige tijd dreggen is het lijkje opgehaald. 's-GRAVENHAGE, 5 juli. In de zesde openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor aardappelen heeft de voorzitter, ir. T. P. Huisman, medegedeeld, dat besloten is een on derzoek in te stellen naar de exportstop. Het produktschap heeft zich bereid verklaard een krediet van vier miljoen gulden beschikbaar te stellen in de hoop, dat de regering met een gelijk bedrag zal bij springen. Er zijn vragenlijsten gezonden aan de aardappelexporteurs om een beeld te krijgen van de noodzakelijkheid van krediet. Van de 41 formulieren, welke zijn uitgegaan, zijn er thans 20 terugont vangen. Uit de gegevens, welke zo zijn ver zameld, blijkt, dat het voorshands moeilijk is richtlijnen voor deze kre dietverlening op te stellen, omdat ieder g§val anders is. De bedoeling is de exporteurs, die in nood zitten, zo dat zij hun nuttige functie in de ex port niet kunnen voortzetten, te hel pen met kredieten tegen rente en in bijzondere gevallen met renteloze kre dieten. Uit de voorlopige gegevens is op ta maken, dat men met acht miljoen gulden aan kredieten wel een eind zal komen, maar niet ver genoeg. Dan zal, zo lichtte de voorzitter toe, de pijnlijke situatie ontstaan, dat de dringendste gevallen enige voorrang moet worden verleend in het belang van de export. In de desbetreffende commissie gaat men verder na wat gedaan kan wor den om de vorderingen op Engeland binnen te krijgen. De voorzitter merk te op, dat niet bekend is wanneer de beslissing over de kredietverlening zal vallen ,doch' hij hoopte, dat dit spoedig zal zjjn. Da heer S. Riedstra, een der direc teuren van het produktschap, deelde mede, dat de afzet van aardappelmeel is vooruitgegaan en dat men zal ko men tot 195.000 ton, indien de vol gende twee maanden dezelfde resulta ten opleveren als de overeenkomstige maanden van 1955. Met betrekking tot de garantierege ling voor de aardappelen van oogst 1956 werden uitvoerige besprekingen gevoerd. Een ontwerpverordening tot beperking van de aardappelmeelpro- duktie werd voorlopig goedgekeurd. Voor elke onderneming zal de hoeveel heid aardappelen, welke zij tot meel mag verwerken, worden vastgesteld. Het bestuur zal de verdeling regelen. De staat heeft zich bereid verklaard alsnog voor fabrieksaardappelen oogst 1956 een prijsgarantie te effectueren door middel van een prijsgarantie voor het aardappelmeel. Voorwaarde hier voor is, dat niet meer aardappelen tot meel worden verwerkt dan overeen komt met 180.000 ton aardappelmeel. Over de garantieregeling voor con sumptieaardappelen moeten nog nade re besprekingen worden gevoerd om tot een advies voor het bestuur van het produktschap te komen. EXPORTEURSFONDS Het bestuur besloot de bespreking van de op de agenda voorkomende ontwerp-verordeningen inzake' expor teursfonds aardappelen oogst 1956 en wijziging van de verordening export heffing aardappelen 1951 uit te stellen tot een volgende vergadering, omdat het Landbouwschap had doen weten er radicaal tegen te zijn. Het maakt ernstig bezwaar tegen de voorgestelde heffingen van het exportfonds ad 50 cent per 100 kilogram, het egalisatie fonds ad 20 cent en het aardappel fonds ad 10 cent. Deze zaak zal nader met het Landbouwschap worden opge nomen teneinde een verduidelijking van zijn standpunt te verkrijgen. Het bestuur heeft verder van ge dachten gewisseld over de kwestie van verkoop van verpakte gewassen aard appelen aan consumenten. Het ging akkoord met het denk beeld het daarheen te leiden, dat voor grootwinkelbedrijven van de eis, dat de chef van elk filiaal, waar in deze aardappelen in gemerkte kleine verpakking worden verkocht, erkend moet zijn als kleinhandelaar in consumptieaardappelen, onthef fing wordt verleend, mits de onder neming voor de centrale inkoop be schikt over een persoon, die volledig aan de erkenningseisen voldoet. Besloten werd voorts een onderzoek in te stellen naar de marge tussen de telers- en de consumptieprijs. Onderzocht zal worden of het moge lijk is een bepaling in het leven te roe pen, dat een verbouwer, die aardappe len gaat uitventen, een erkenning moet hebben als detailhandelaar. Minister antwoordt synode der Geref. Gemeenten 's-GRAVENHAGE, 5 juli. Depu- taten voor de correspondentie met de hoge overheid van de generale synode der Geref. Gemeenten hebben aan de minister van landbouw een brief ge zonden, waarin zij met betuiging van erkentelijkheid voor wat de minister deed om aan hun consciëntiebezwaren tegemoet te komen, er op wijzen, dat veehouders niet altijd kunnen voor komen, dat hun niet ingeënte runde ren drachtig worden en het ook kan voorkomen, dat een bedrijf waarin drachtig vee niet is ingeënt, door een sterfgeval of andere omstandigheden op betrekkelijk korte tijd moet wor den gelikwideerd. In beide gevallen is er geen an dere mogelijkheid dan het vee te slachten. Tegen het afslachten van drachtig vee heeft men echter grote bezwaren. Daarom wordt de bewindsman ver zocht in genoemde gevallen ontheffing van het veevervoerverbod van niet ingeënte runderen naar een ander be drijf. De minister heeft daarop geant woord, dat ter tegemoetkoming van de bezwaren inenting tegen mond- en klauwzeer niet verplicht gesteld is. Teneinde betrokkenen ook verder zo weinig mogelijk te belemmeren In hun bedrijfsuitoefening wordt in de prak tijk ten aanzien van het vervoer van hun ongeënte runderen in bepaalde gevallen ontheffing verleend van het geldende verbod. Deze ontheffing kan slechts gegeven worden, indien het desbetreffende rund niet van eigenaar verwisselt en er tijdens en na het vervoer geen con tact bestaat met runderen van andere veehouders. Hier is dus in feite sprake van ver voer binnen het bedrijf, aldus het ant woord. Moeten runderen behorende tot een ongeënt veebeslag, van het be drijf afgevoerd worden, dan is er geen andere mogelijkheid dan het vervoer naar een slachtplaats. Met het oog op een verantwoorde mond- en klauwzeerbestrijding is het niet mogelijk van dit principe af te wijken en aan bedoelde ontheffings mogelijkheid een zodanige uitbreiding te geven, dat ook het onderlinge ver voer van rundvee tussen bedrijven met ongeënte runderen kan geschie den. IJMUIDEN, 5 juli. Tussen de er kende vakorganisaties en de vereni ging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden is thans volledige over eenstemming bereikt over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de treilvisserij.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5