Gerucliien over dreigende oorlog tussen Israël en Arabische landen Vijftien vrouwelijke agenten bij Haagse politie Troepenconcentraties langs de grenzen Loeiende vuurzee in werkplaats met flessen gas en benzine Morgen weer bespreking van formateur met fractievoorzitters LAATSTE HWS S. Uren van enorme spanning Weerrapporten Felle bosbrand op Cyprus Bomaanslagen in Algiers Vooruitzicht: trouwen met mannelijke collega.... Verbolgen oppositie verlaat Westduitse bondsdag Arrestaties in Argentinië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Marieke van Dijk weer thuis Israëlische geruststelling Soesterbergse spuit gasten demonsteerden Hedel Twee kwesties kwamen nog slechts aan de orde Russen op Amerikaanse receptie te Moskou Voorbereiding voor wereldtentoonstelling Polen wenst geen gratis voedsel van Y.S. Zes kinderen in Amsterdam te water; een verdronken Poujade tot boete veroordeeld Wijziging strafrecht in Rusland Midden-Oosten Telefoon 2433 (b.g.g. .voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, f2,p. maanl, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r FBÜITWEEK AAN ZIJDEN DRAAD (pag. 2) 12c Jaargang No. 3439 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 5 juli 1956 Qp- en ondergang van Zon en Maan: vrijdag: Zon op 4.26 u., onder 21.04 tï. Maan op 2.31 u., onder 19.22 u. Hoogwater vrijdag 6 juli: Vlissingen: 12.11 u. 1.96 m., u. m. Terneuzen: 0.09 u. 1.96 m., 12.41 u. 8.12 m. Wemeldinge: 1.18 u. 1.58 m,, 18.53 u. 1.73 m. Zierikzee: 1.03 u. 1 ?5 m., 13.37 u. 1.48 m. MELBOURNE, 4 juli. Reuter. Ma rieke van Dijk, het acht-jarige Neder landse emigrant je dat in Zweden met goed gevolg is geopereerd van een her- nesgezwel, is woensdag in Melbourne teruggekeerd. Zoals gemeld is het geld voor de vliegtocht van Melbourne naar Stock holm en de operatiekosten bijeenge bracht door inwoners van Croydon, de voorstad van Melbourne waar de ouders van Marieke wonen. HONDEN, 5 juli. In de Arabische wereld deden gisteravond Sensationele en alarmerende geruchten de ronde, geruchten die sug gereerden dat het uitbreken van een oorlog tussen Israël en de Ara bische landen nog slechts een kwestie van uren zou zijn. Een woord voerder van het Jordaanse leger, het zgn. „Arabische legioen" ver klaarde namelijk gisteravond te Amman dat Israëlische troepen zijn Samengetrokken langs de bestandslijn met Jordanië. Omdat een ge wapend conflict werd gevreesd, werd het Arabische legioen opdracht gegven zich paraat te houden. Uit hedennacht ontvangen berichten, menen wij te kunnen opmaken dat de Jordaanse vrees zeer over dreven is. Het bericht uit Amman deed de Li banese regering in spoedvergadering bijeen komen. In een na de bijeenkomst uitgege ven officiële verklaring werd gezegd: „De vrees besta dat Israël mogelijk binnenkort Jordanië zal aanvallen". President Sjamoen belegde onmid dellijk een bijeenkomst met de Liba nese politieke leiders en met de leger leiding. De beraadslagingen werden mede bijgewoond door de gezanten van Egypte en Saoedi-Arabië en de zaak gelastigde van Jordanië. Reeds spoedig vannacht namelijk te^en 1 uur ging de gedachte post vatten ook in New York en Was hington dat de berichten uit Am man overdreven geruchten waren, te meer daar buitenlandse corresponden ten in Israël geen speciale telegram men stuurden. Bespieking Jordaanse koning Wel werd medegedeeld dat koning Hoessein van Jordanië dinsdag j.l. alle ambassadeurs van Arabische landen te Amman had ontboden, om hen in te lichten over de toestand langs de Israëlisch-Jordaanse grens. De koning gaf ook tegenover de am bassadeurs der Verenigde Staten en van Groot-Brittannië en Frankrijk uiting aan zijn bezorgdheid over deze situatie. Fantasie Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdagavond te Jeruzalem verklaard, dat de uit Arabische bron afkomstige berichten over samentrek kingen van Israëlische troepen langs de Jordaanse grens „geheel uit de lucht zijn gegrepen". Uit Gaza wordt echter van gezag hebbende zijde vernomen dat de Egyp tische strijdkrachten opdracht hebben gekregen elke Israëlische aanval, het zij op Egypte zelf, hetzij op een der andere Arabische staten, te beantwoor den. Druk Een commentator van radio-Cairo heeft woensdagavond verklaard dat de „samentrekkingen van Israëlische troepen aan de Jordaanse grens" deel uitmaken van „imperialistische druk op de Arabische landen". Hij deed een beroep op de Arabie ren zich aaneen te scharen, „teneinde onze veiligheid en nationale onschend baarheid te beschermen tegen buiten landers, die zich met de Arabische aangelegenheden willen inlaten". De Jordaanse stafchef verklaarde vannacht dat het Arabische legioen pa raat is en dat elke Israëlische aanval een oorlog zou veroorzaken. Uit Amman wordt nog vernomen, dat de Arabische landen, "die aan Is raël grenzen, in geval van een Isra ëlische aanval op Jordanië een tegen aanval zullen beginnen. Hieraan zou ook worden deelgeno men door de Iraakse troepen, die thans aan de Jordaanse grenzen worden sa mengetrokken. Men wijst er te Am man op, dat dit in overeenstemming zou zijn met het in 1947 gesloten Toen de brandweer van huis was.,.. m SOESTERBERG, 4 juli Terwijl leden van de Soesterbergse brandweer vanmiddag aan een brandweerdemon stratie te Hedel in Noord-Brabant deelnamen, ontplofte in het loodgie ters- cn elektriciensbedrjjf te Soester- /jerg een benzineblik, met air. gevolg dat de werkplaats in enkele momenten in lichterlaaie stond. Aan de agent van politie Van der Weerd is het te danken, dat de brand weer uit Soest spoedig arriveerde en dat een gedeelte van de Rademaker- straat voor een ramp wzrd behoed. Geheel alleen sleepte hij namelijk drie flessen gas en een aantal benzineblik- ken uit de loeiende vuurzee. De echtgenote van de eigenaar kwam met een emmer water naar buiten om een brandend benzine blik te doven, maar op het moment dat zij dit doen wilde, klonk een explosie in de werkplaats, waardoor zij met emmer en al in 'n liguster haag geblazen werd. Zij werd ech ter niet „ewond. Een man, die zich op het moment van de ontploffing in de werkplaats Oslo, geheel bew. 23 gr. Londen, regen 20. Luxemburg, zwaar bew. 20. Parijs, geheel bew. 22. Nice, onbewolkt 23. Muenchen, zwaar bew. 22. Wenen, half. bew. 24. Rome, onbewolkt 30. DE BILT ZEGT: Icfs warmer Vrij veel bewolking met hier en daar nop w»+ -regen. M 'ge tot krachtige zui ;jke wind. Iets hogere tem peraturen. bevond kreeg enkele ernstige brand wonden:' De brandweer uit Soest was de vuurzee spoedig meester. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Eigenaar bij demonstratie De eigenaar van de werkplaats was met twee zoons alle drie lid van de Soesterbergse brandweer eveneens bij de brandweerdemonstraties in He del. Engeland zal aan Libië militair ma teriaal leveren voor uitbreiding der Li- bise strijdkrachten. Ïraaks-Jordaans verdrag, dat verleden maand voor vijf jaar is verlengd. Israëlische verklaring Radio-Israël riep woensdagavond om dat de ware reden, waarom aan de Syrische en Egyptische legers opdracht is gegeven zich gereed te houden om Jordanië te kunnen binnenrukken, is, dat Iraakse troepen aan de Jordaanse noordgrens zijn samengetrokken. „Onze medewerker voor Arabische aangelegenheden meldt, dat de Iraak se troepenconcentratie is geschied als voorzorgsmaatregel tegen een mogelij ke poging van Egypte, om de in Jor danië te houden algemene verkiezin gen in zijn voordeel te beïnvloeden", aldus de Israëlische radio-omroep. „Israël gebruikt al zijn energie om zijn verdediging te versterken, doch dit houdt geenszins in, dat het aan- valsneigingen heeft", aldus gezagheb bende Israëlische kringen. NICOSIA, 4 juli (Reuter) Over de grootste bosbrand, die Cyprus ooit heeft gekend, heeft men woensdag al le macht verloren. Deze brand, die in het westelijke deel van het eiland in het woud van Paphos woedt, was men gisteren bijna meester, tot de wind ging draaien en de vlammen weer op laaiden. Men schat de schade van deze bosbrand op ongeveer tien miljoen gulden. Piloten, die over het eiland vlogen, zeiden dat een groot deel van zuid- en zuidwest Cyprus schuil ging onder de rook van het vuur. Ongeveer 700 man Britse troepen helpen 2000 Cyprioten de nu al drie dagen durende brand bij Paphos te bestrijden. Tot dusver zijn er nog geen onge lukken gerapporteerd. (Van onze parlm. redacteur) DEN HAAG, 5 juni. De ka binetsformateur zal vrijdagoch tend opnieuw een bespreking heb ben met de leiders van de 5 grote fracties in de Tweede Kamer. Naar aanleiding van het laatste onder houd hebben de fractievoorzitters schriftelijk hun gevoelens aan Dr. Drees kenbaar gemaakt. Het is be kend dat de besprekingen tot op heden voornamelijk en wellicht ook wel uitsluitend het defensie plafond en de huurkwestie hebben betroffen. MOSKOU, 5 juli (Reuter) Een aantal Sowjet-leiders heeft woensdag het tuinfeest ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag in de Amerikaanse ambassade in Moskou bijgewoond. Premier Boelganin en partijsecreta ris Chroesjtsjef waren in een goede stemming. Boelganin „berispte" de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, die ook aanwezig was, toen hij zag dat deze geen glas had. „Wij zijn allemaal gewapend, alleen u niet", zo zei hij. Chroesjtsjef merk te op, dat dat kwam doordat de Zwe den neutraal zijn. „En u bent in de beste positie", zo zei Chroesjtsjef te gen Hammarskjoeld. Op de receptie 'was ook een aantal Amerikaanse toeristen aanwezig. Boel ganin verklaarde later, dat hij de ont moeting „met gewone Amerikanen" zeer op prijs gesteld had. Op het hoogtepunt van het feest bracht Boelganin een heildronk uit. „Namens de Sow jet-regering en het Sowjet-volk groeten wij op deze grote dag het Amerikaanse volk. Ik hef mijn glas op de gezondheid van president Eisenhower", zo zei hij. Vandaag hoopt de heer Drees zijn zeventigste verjaardag te vieren en hij doet dit terecht liever in zijn nederige woonstede aan de Beeklaan dan in zijn kabinet aan het Plein 1818. Daarom is het vandaag een formatieloze dag. Naar wjj vernemen zullen in de be spreking van vrijdagmorgen de defen sie en de huren, waarover een zekere overeenstemming bestaat, aan de orde komen. Zolang over deze zaken echter niet méér klaarheid bestaat, weigert de formateur vooralsnog in overleg te tre den over de andere punten van zijn program, (o.a. Nieuw Guinea) o Tsjechen arresteren Poolse vluchtelingen PRAAG, 4 juli. AFP. De Tsjecho- Slowaakse veiligheidspolitie heeft zes Polen gearresteerd, die, op weg naar West-Duitsland, illegaal over de grens gekomen waren. Twee van hen wer den op 30 juli in Moravië aangehou den, die op twee juli in hetzelfde ge bied en de zesde dinsdag bij Broemov nabij de Poolse grens, zo is officeel in Praag bekendgemaakt. Volgens de officiële berichten waren de Poolse vluchtelingen bij de laatste amnestie in Polen vrijgelaten. Men vraagt zich echter af of hun arrestatie niet in verband staat met de onlusten in Poznan op 28 en 29 juni ALGIERS, 5 juli. Reuter. In Al giers zijn woensdagavond twee bom aanslagen gepleegd. Volgens de eerste berichten zijn een transformatorsta tion en een gedeelte van het gebouw van een oliemaatschappij in het ha vengebied van Algiers vernield. De Britse regering zal een Sowjet- delegatie van luchtvaartdeskundigen naar Engeland uitnodigen ter gelegen heid van de jaarlijkse Britse lucht vaartdemonstraties. 's-GRAVENHAGE, 4 juli. Ook het Haagse stadsbeeld zal binnen kort worden opgevrolijkt door de verschijning op straat van in ele gant uniform geklede vrouwelijke politie-agenten. Zij zullen er een koket hoedje bij dragen waar schijnlijk in de vorm van een baret en worden vrijgelaten in de wijze van „make up" en dracht van het haar. Op 1 juli zijn zeven vrouwelijke as pirant-agenten in de leeftijd van 21 tot 28 laar in het Haagse politiekorps op- j genomen. Zij zijn begonnen met het 1 volgen van een cursus van een jaar. waarbij zij tezamen met hun mannelij ke collega's in de schoolbanken zitten. Het eerste half jaar krijgen zij voor namelijk een theoretische opleiding, 't tweede halfjaar hebben zij ook prak tisch dienst onder leiding van een mannelijk lid der politie. De zeven meisjes werden geselecteerd uit 162 kandidaten en zij beitten allen een di ploma HBS of MULO. Hun toekomsti ge werkzaamheden zullen voorname lijk op het verkeergebied liggen en zij zullen dienst doen bij oversteekplaat sen voor voetgangers en wellicht ook bij de bediening van stopborden. In dien zij hiertoe geschikt blijken zullen de vrouwelijke politie-agenten in de toekomst ook bij de recherche gebruikt worden. De vrouwelijke aspirantagenten zul len aan dezelfde exameneisen moeten voldoen als de mannen. Het accent van hun opleiding verschilt evenwel. Het aantal uren dat aan sport wordt besteedt zal voor de vrouwen groter zijn dan voor de mannen omdat zij een bijzonder intensieve opleiding zullen krijgen in zelfverdediging. Ook zullen zij evenals de mannen les krijgen in pistoolschieten. De vakken auto- en motortechniek zijn evenwel geschrapt om de dames in de gelegenheid te stel len kennis te maken met het werk van de kinderpolitie. De kandidaten zullen voorts de lessen van de verkeersin- structeurs bijwonen zodat zij later eventueel ook zelf deze lessen kunnen geven. Werving Daar er veel belangstelling blijkt te bestaan voor dit nieuwe vrouwelijke beroep zal de werving worden voort gezet. Rekening houdend met het verloop door huwelijk uiteraard met man nelijke collega's meent de commis saris van politie verwacht men de sterkte van dit sympathieke korps doorlopend op 15 vrouwen te kunnen handhaven. LONDEN, 5 juli. Reuter. Polen heeft woensdag het Amerikaanse aan bod om voedsel te leveren, dat de vo rige week na de onlusten in Poznan werd gedaan, afgewezen, omdat het een „propaganda"-aanbod was, zo meldt Radio-Warschau. Polen is wel bereid in Amerika graan te kopen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bood de overige week tarwe en meel aan, dat gratis via het Rode Kruis geleverd zou worden. De enige voorwaarde die de Verenigde Staten stelden was dat het voedsel ge merkt zou worden ais gift van het Amerikaanse volk. Imre Nagy, die vorig jaar april ont slagen werd als premier van Hongarije en als lid van het politieke bureau der Hongaarse arbeiderspartij, is ook uit de partij gestoten. Om te voorkomen dat over het ter rein van de wereldtentoonstelling 1968 wordt gereden, zullen de buurttram» van de lijn Brussel-Londerzeel door Tl tunnel rijden. Op bijgaande foto ziet men de jn aanbouw zijnde tunnel, die van Si. Lambertus tot de Neisselaan loopt. Zodra de tunnel klaar is, zal het tefc rein worden geëgaliseerd en gereed zijn voor de tentoonstelling. Russische versterkingen naar Estland STOCKHOLM, 4 juli. Reuter. Esn Zweedse vakbondsafgevaardigde dfö onlangs Estland bezocht, heeft ïii Stockholm verklaard, dat de Russische MVD (veiligheidsdienst) versterkin gen heeft gezonden naar Tallin, aë Estlandse hoofdstad. Er zijn Russische patrouilles ge plaatst in de fabrieken en het haven gebied waar uitbreidingswerkzaam heden gaande zijn doch over het al gemeen ging het leven in Estland nor maal zijn gang, aldus deze zegsman. Tijdens debai over dienstplicht BONN, 4 juli. Reuter. De Westduitse bondsdag heeft woens dagavond bij handopsteken de dienstplichtwet in tweede lezing goedgekeurd, nadat twee opposi tiepartijen de sociaal-democra ten en de vluchtelingenpartijen de vergadering hadden verlaten uit protest tegen de manier waar op de regering het wetsontwerp laat behandelen. De afgevaardig den van de derde oppositiepartij in de bondsdag, de vrije democra ten bleven zitten, doch zij namen niet aan het debat deel. Voor de stemming in tweede lezing werd enin snel tempo een twintigtal wijzigingsvoorstellen van de oppositie verworpen. Aan de stemmingen na men alleen de 260 afgevaardigden van de drie regeringspartijen Christen democraten, Duitse partij en Vrije AMSTERDAM, 4 juli Bij het spe len langs de waterkant zijn vier kleuters en een 7- en 12-jarige jon gen te water geraakt. De 12-jarige jongen is verdronken. Drie knaap jes van 2, 3 en 4 jaar, die in een sloot langs de Orteliuskade geraakten, kon der door handreiking op het droge worden gebracht. Een 7-jarige jongen viel van een dekschuit en werd door een voorbijganger, die zich te water begaf, op de kant gebracht. Tenslotte reikte een driejarig meisje haar hand aan een tweejarig knaapje, dat in een ringvaart geraakte, en trok hem op de kant. BUENOS AIRES, 4 juli. AFP. De Argentijnse politie heeft woensdag in verschillende voorsteden van Buenos Aires huiszoekingen verricht. Ver scheidene mensen zijn aangehouden. De actie hield verband met de mis lukte Peronlstische opstand van begin juni. PARIJS, 4 juli (Reuter) Pier re Poujade en zes leden van het na tionale bureau van anti-belastingbe weging zijn door een rechtbank elk tot een boete van 200.000 frank (onge veer 2.000 gulden) veroordeeld op beschuldiging van het organiseren van een collectieve weigering om be lasting, te betalen. Volkspartij en een paar democraten deel. De socialistische woordvoerder ver klaarde, dat de regeringswoordvoer ders duidelijk hadden gemaakt, dat redevoeringen tijdens het debat over het wetsontwerp geen invloed op het ontwerp zouden hebben. De fractieleider van de Christen-de mocratische partij verklaarde, dat de regering zo ver mogelijk was gegaan bij het toelaten van een debat en dat zij bereid is vragen van de oppositie te bestuderen. De oppositie-afgevaardigden (bij el kaar circa 170) verlieten de vergade ring toen as 12 van de 45 artikelen van het wetsontwerp besproken wa ren. Alle twaalf waren in de door de regering gesteunde vorm goedgekeurd, nadat wijzigingsvoorstellen van de op positie verworpen waren. o MOSKOU, 4 juli. Reuter. De Sow- jet-regering heeft „bepaalde wijzigin gen van het strafrecht" voorgesteld. De wijzigingen worden op het ogen blik besproken door de juridische oommissies van de twee kamers der Opperste Sowjet. Zij zullen op de bij eenkomst op 11 juli, behandeld wor den. Men verwacht, dat na het bijeen ko men van de Opperste Sowjet-Ünie een nieuw strafrecht zal worden ingevoerd in alle zestien Sow jet-republieken. Vermoedelijk zullen de straffen voor sommige politieke misdaden verzacht en gedwongen bekentenissen verboden worden. GOES, donderdagochtend. Uit de berichten, die in de afgelopen nacht en in de vroege morgenuren binnenkwa men over de toestand in het Midden- Oosten blijkt wel dat de berichten met veel voorbehoud moeten worden be schouwd. Uit verschillende bronnen komen telegrammen binnen over de toestand, doch er is veel onderlinge te genspraak. Het wil ons verstandig voorkomen momenteel niet te spreken van een alarmerende toestand. In Beiroet is verklaard, dat de ge ruchten die in de loop van de dag in politieke kringen de ronde hebben ge daan over Israëlische aanvallen op Jor danië, waarschijnlijk verband houden met hervatting van de Israëlische ir- rigatiewerken aan de Jordaan. De Is raëliërs zouden troepen hebben aange voerd om de arbeiders te beschermen, waarop Syrië en Jordanië zouden heb ben geantwoord met versterking van hun troepen in het betrokken gebied. (ongecorrigeerd).

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1