Mannen op Schouwen hebben meer hobby's dan vrouwen en meisjes Zó leefden de Yeluwe-bewoners lussen de 8e en 13e eeuw £Öj Interessante bijzonderheden over de vrijetijdsbesteding Felle strijd om de macht in het Kremlin Nationale vijfkamp van N.O.C. op Leusderhei bego nnen Prinses Beatrix: Schutsvrouwe der Koninklijke Marechaussee 52 pCt. van de meisjes zonder liefhebberij Betere Grieks- Russische betrekkingen Radioactiviteit brengt onrust in Duitsland Smeedijzer uit z.g.n. klapperstenen Weer gaan 40.000 Noren staken ZEEUWSCH DAGBLAD Hei rapport van het Geref. Sociologisch Instituut (3) ZIER1KZEE, 2 juli. De vrijetijdsbesteding is op het eiland Schouwen-Duiveland nog niet zo'n omvangrijk probleem, zoal» dit elders, bijv. in de grote steden wel het geval is. Dat is een van de conclusies, die de stichting Geref. Sociologisch Instituut (G.S.I.) meedeelt in het zojuist uitgekomen rapport over „Jeugd en gezin in het rampgebied Schouwen en Duiveland", waarover wij reeds twee uitvoerige artikelen schreven. Toch geeft het hoofdstuk „Vrijetijdsbesteding" interessante bijzon derheden. Zo lezen wij bijv., dat het percentage vrouwen, dat geen enkele liefhebberij heeft (52 pet.) aanmerkelijk hoger is dan dat van de mannen. De indruk van de sociologen is ook, dat het bezoeken van films, eventueel buiten medeweten van de ouders, toeneemt. De meeste ouders hebben nl. tegen de film grote bezwaren. Vooral in de Chr. Gerei kringen moet men hier niets van hebben. Onder de Gereformeerden is een vrij groot aantal, voor wie het bezoeken van films eigenlijk geen probleem meer is. FILMS „NORMAAL" SLECHT De films, die In de belde gelegenhe den op het eiland gedraald worden, zijn van het „normale" slechte gehalte. Toe zicht op en leiding van de jeugd in deze is dringend nodig, zo meent het G. S. I. De belangstelling van de jeugd is gewekt (watersnoodfilms, emigratiefilms); het is nodig deze belangstelling in goede banen te leiden. De jeugd zelf op Schouwen vraagt naar meerdere activiteit van de Christelijke Filmactie. In enkele plaatsen werden zgn. culturele commissies in het leven geroe pen, welke dikwijls goed werk doen. De moeilijkheden en omstandigheden zijn echter groot. DE ZATERDAGAVOND De zaterdagavond is dé uitgaansavond op het eiland. Om de jeugd van de straat te houden werden de instuiven georgani seerd, maar de animo hiervoor vermin dert. Nodig is,, het gezinsleven op een zo danig peil te brengen, aldus het rapport van Prof. Van Dijk, dat de jeugd zich daar meer aan gebonden voelt. Vele jongeren bezoeken eens of meer' dere malen per jaar de Westhoek van het eiland. Er gebeuren dingen, die min der oirbaar zijn, ook onder Gereformeer den en Chn Gereformeerden, echter niet in die mate, zoals dit soms wordt voor gesteld. Scherper toezicht is zeker ge wenst, zo meent het G.S.I. Ook zou het Tot nu toe houden de meeste meisjes zich 's avonds doorgaans bezig met aller lei huishoudelijke bezigheden om de moe der te helpen. Dit gebeurt zelfs door bijna 75 van de meisjes, aldus citeren wij het rapport. Deze hulp wordt als volkomen nor maal beschouwd en vele meisjes zouden ook niet anders willen. Toch is het G.S.I. met enkele meisjes in gesprek ge komen, die dit niet meer zo normaal vonden. MEISJES EN BOEKEN Ook werd in de gezinnen meermalen de opvatting aangetroffen, dat het lezen van een boek door een meisje op een door-de-weekse-avond eigenlijk niet te pas komt. „Er is in de huishouding altijd wel iets te doen", was dikwijls de me ning van de moeder. Het aantal meisjes, dat opgaf in de vrije tijd wel eens te le zen of te studeren (uitgezonderd de scho lleren), was dan ook verdwijnend klein. Veel uitgaan door de week doen de meisjes gewoonlijk ook niet, behalve naar de catechisatie en de jeugdvereniging, of af en toe een bijzondere reclame-avond en het zangkoor. Er is gezien de slechte wegen en verlichting en de geringe fre quentie van de busverbindingen trou wens ook weinig gelegenheid voor. Het G.S.I. is geen meisjes tegengeko men, die zich thuis bepaald vervelen, maar er is onder hen algemeen een ver langen naar meer mogelijkheden. JONGENS MEER HOBBY'S De jongens besteden hun vrije tijd veel meer aan het zich ontwikkelen (studeren, cursus, zakelijke beroepsbezigheden) dan de meisjes. De jongens, die geen hobby's konden opgeven bij de enquête, bleken voornamelijk arbeiders en boerenzoons te zijn. Andere jonge arbeiders vertelden, veel te houden van sport en knutselwerk aan motoren enz. De oudere mensen houden zich volgens het G.S.I. in hun vrije tijd meestal bezig met allerlei voor de hand liggende kar weitjes. Er wordt in de gezinnen weinig gezamenlijk gedaan, behalve op zondag (muziek en zang'. In het kerkelijk en organisatieleven zijn slechts weinigen actief, aldus het rapport, dat tevens constateert, dat de jeugd veel meer leest (78,6 dan de oudere generatie (ong. 50 BIOSCOOPBEZOEK Wat de vrijetijdsbesteding buiten het gezin betreft, bleek het G.S.I., dat regel matig bioscoopbezoek (nog) maar weinig voorkomt, ook onder de jongeren. Er is hiertoe trouwens ook weinig gelegenheid. Toch kan 1 op ie 10 jeugdige personen onder de Gereformeerden als een vrij ge regelde bezoeker beschouwd worden. nuttig zijn, indien wat meer oudere fi guren (bijv. van 3040 jaar), zich met de jeugd inlieten. KAMPEREN EN ZWEMMEN De sociologen hebben het merkwaardig gevonden, dat de ouders veel sterker ge reserveerd staan tegenover het gezamen lijk kamperen (weekend), e.d. dan t.o.v. het gezamenlijk zwemmen van jongens en meisjes. Merkwaardig vonden zij het ook, dat bij de interviews, waarbij alleen de man ondervraagd werd, veel groter tegen kanting tegen het gemengd zwemmen werd ontmoet, dan bij de interviews, waarbij alleen vrouwen betrokken waren (resp. 46,1 en 29 tegen). In elk geval zien de ouders dat graag gebeuren onder goede leiding en daar ontbreekt het juist vaak aan. Ook hier ligt een taak voor een aan te stellen jeugdconsulent of sportleider, volgens het G.S.I. Deze kan in dit opzicht hier goed werk doen. Uit de meeste enquêteformulieren kwam de behoefte naar voren aan een zwembad met behoorlijke verkleedgele- genheden, meerdere of betere sportvel den, betere ontspanningsmogelijkheden. ZONDAGVIERING Uit het onderzoek is naar voren geko men, dat de zondag doorgaans op rustige en waardige wijze wordt gevierd en dat hiertegen slechts door enkele jongeren wordt geageerd. Wat men in de zondag het meest waardeert, is het uitrusten van de dagelijkse werkzaamheden, de gezel ligheid in het gezin en de kerkgang. De omgang met vrienden en vriendin nen blijft meestal beperkt tot de zondagen en de zaterdagavond. De vrienden wor den gezocht in eigen kerkelijke kring, in hetzelfde milieu en vaak ook onder de gene, die hetzelfde soort werk doen. De visite-activiteit is overigens vrij ge ring, constateert het rapport, ook bij de oudere generatie en is dan meestal be perkt tot familie en buren. In ons volgend artikel: De jeugdbeweging op Schouwen. CALCUTTA, 1 juli (ATP) In het noorden van het district Lakimpoer, in de Indische staat Assam, hebben zich overstromingen voorgedaan, waardoor meer dan 110.000 personen getroffen zijn. 285 dorpen hebben van overstro mingswater te lijden gehad. Er wer den zeshonderd hulzen vernield. Mening van Engelse journalist LONDEN, 2 juli. Reuter. De diplomatieke correspondent van het liberale Britse blad „News Chronicle", die zondag in Londen is teruggekeerd na een reis van zeven weken door de Sowj et-Unie, Tsjechoslowakije en Polen, heeft verklaard: „Chroesjtsjef is niet langer de onbetwiste heerser in het Kremlin. Poznan zou voor hem kunnen zijn wat drie jaar ge leden Oost-Berlijn voor Beria was". De correspondent vervolgde: „Uit de gesprekken die ik met diplomaten, partijleiders en gewone mensen heb gehad toen ik vorige maand in Moskou was, heb ik de overtuiging opgedaan, dat dit de toestand in het Kremlin is; Malenkof, hoewel teruggezet, hoort er nog steeds bü. Het partijapparaat is in handen van Chroesjtsjef, maar Malen kof heeft de steun van het leger der bureaucraten. De meesten van hen werden aangesteld of bevorderd in de Stalin-periode en zij weten dat als Chroesjtsjef ook onder hen begint te desstaliniseren, dit voor velen van hen het eind zal betekenen. Daarom zien zij in Malenkof hun beste beschermer. Het is niet alles pais en vree in het Kremlin, verre van dat, de strijd om de macht, of zelfs maar om het vege lijf is nog steeds aan de gang. ATHENE, 2 juli. Rtr. De Russische minister van buitenlandse zaken, Sjepilof, die een onofficieel bezoek aan Griekenland brengt, en zijn Griekse ambtgenoot Averoff hebben na besprekingen verklaard, dat beide partijen de wens hebben geuit tot een verbetering van de verhouding tussen de beide landen te komen. Ook was gesproken over de betrekkingen tus sen Griekenland en de met Rusland verbonden staten. Tenslotte was van Griekse zijde nog een uiteenzetting gegeven over de kwestie Cyprus. Sjepilof verklaarde, dat hij „oprech te en vruchtbare" besprekingen met de Griekse leiders heeft gehad. Over enkele internationale vraagstukken bestond verschil van mening, maar er waren geen onoverkomelijke hinder nissen op de weg naar ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen en economische samenwerking. Te ge legener tijd zouden de premier en de minister van buitenlandse zaken van Griekenland officieel naar Moskou worden uitgenodigd. GRIEZELIG GELEERD BRISTOL, 3 juli (Reuter) De Bristol Aircraft Ltd te Bristol heeft een „bijna menselijk" elektronisch Bruin geïnstalleerd, dat in 50 uren een vraagstuk kan oplossen, dat 15 ervaren personen meer dan een jaar zou kosten om te beantwoorden. Het verricht mathematische bereke ningen duizend maal sneller dan op enige andere wijze zou kunnen ge schieden. Op de Leusderheide hij Amers foort is de nationale vijfkamp van het Nederlands Olympisch Comité begonnen. Deze fotocombinatie toont een tweetal momenten van deze eerste dag. Boven de opper wachtmeester D. J. Eendenbnrg tijdens de terreinrit en onder de eerste luitenant R. P. Hoondert tijdens het nummer paardrijden. Ingezonden Mededeling (adv.) Beecham (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam BONN, 2 juli (Reuter). Prof. Karl Bechert, natuurkundige aan ie universiteit van Mainz, heeft een rapport uitgegeven, waarin hij zegt, dat er tussen november 1955 en maart 1950 in Zuid-Duitsland twaalfmaal regen met een vrij sterke radio-activiteit is gevallen. Dit rapport heeft in de Bondsre publiek grote openbare ongerust heid gewekt, hetgeen blijkt uit vele krantenartikelen en uit vra gen in de volksvertegenwoordi ging. Het Westduitse ministerie voor atoomzaken doet al het mogelijke om de bevolking weer gerust te stellen. Functionarissen van het ministerie zeggen zelfs, dat er in de Bondsre publiek een „atoompsychose" heerst. Het aantal proefstations, waar de radioactiviteit wordt gemeten, zal wor den uitgebreid, zodat tegen het einde van dit jaar een net van dergelijke stations in geheel West-Duitsland zal bestaan. De klieren van in Beieren geslachte schapen worden door het Amerikaan se bezettingsleger naar de V.S. gezon den, waar zij op radioactiviteit wor den onderzocht. Deze radioactiviteit zou afkomstig zijn van de proeven met kernwapens elders In de wereld. Men maakt zich in Duitsland echter ook zorgen over de mogelijke besmetting door de reak- tors, die in de Bondsrepubliek zullen worden gebouwd. Er is reeds bekend gemaakt, dat zodra de reaktor van Karlsruhe in werking wordt gezet, het water van de Rijn voortdurend op radioactiviteit zal worden onderzocht. In de voetsporen van haar grootmoeder APELDOORN, 3 juli. Prinses Beatrix is schutsvrouwe gewor den van het wapen der Koninklijke Marechaussee. Dit is vanochtend gebleken uit de toespraak van de commandant van dit wapen, bri gade-generaal W. Kist, tijdens het bezoek van de Prinses aan de marechaussee in de Koning Willem III-kazerne in Apeldoorn. Gene raal Kist dankte de Prinses voor haar besluit, zich schutsvrouwe van het wapen der koninklijke marechaussee te noemen en overhan digde haar als geschenk van dit wapen het embleem van de mare chaussee, uitgevoerd in platina, goud en edelgesteente, waarvan wij dinsdag reeds een foto publiceerden. Alvorens het kazerneterrein te be treden legde Prinses Beatrix een krans bij het monument voor de hoofdpoort, dat zeven jaar geleden door haar grootmoeder, H.K.H. Prinses Wilhel- mina werd onthuld ter nagedachtenis aan de leden van de marechaussee en het korps politietroepen, die in de ja ren 19401945 en tussen 1946 en 1950 zijn gevallen. Langs de opgestelde wacht begaf zij zich, begeleid door de depotcomman dant, naar het paradeterrein. Daar stonden in carré opgesteld het tam- bourkorps, de standaardwacht, het ere-eskadron, in ceremonieel tenue; blauw uniform met kolbak, giberne en klewang, en de deputaties van de staf van het wapen, de divisies, districten, het depot en de paradatroepen, allen in battle-dress. Er waren talrijke de putaties aanwezig, o.a. uit; Bergen op Zoom en Terneuzen. Nadat de Prinses de inspectie had verrieht begaf zij zich naar het mid den van het carré, waar haar het ge schenk werd overhandigd. Generaal Kist riehtte daar woorden van dank tot haar voor haar belangstelling voor het wapen der marechaussee. BELANGSTELLING Generaal Kist herinnerde er aan, dat de Prinses reeds in 1951 heeft blijk Belangrijke opgravingen wijzen uit: APELDOORN, 3 juli Er zijn in Apeldoorn tij dens graafwerkzaamhe den t.b.v. de aanleg van een complex sportvelden in het Orderhos belang rijke oudheidkundige vondsten gedaan. Het was reeds lang bekend men kan zulks vaststellen aan de hand van ijzerkuilen en slakkenhopen dat zich in dit gebied belang rijke nederzettingen heb ben bevonden, waarvan de bewoners zich speciaal bezig hielden met het winnen van smeedijzer uit zgn. „klapperstenen". Smeedijzer was toen zeer waardevol en werd ge bruikt als grondstof voor gebruiksvoorwerpen en als handelsmateriaal. Uit scherven aardewerk kon men reeds eerder conclu deren, dat hier niet lan ger dan tot het begin van de 13e eeuw werd ge werkt. Men vond bij de graaf- werkzaamheden talrijke scherven van zgn kogel- potten en van Pingsdorf- aardewerk. Kogelpotten waren inheems vaatwerk uit de jaren tussen de 8e en 13e eeuw en Pingsdorf was geïmporteerd aarde werk uit de tij'd tussen 900 en 1200 na Chr. Men vond vervolgens Karolin gisch aardewerk met rad- stempélversiering en deze scherven wezen erop, dat hier tussen 800 en 1200 na Chr. mensen hebben gewoond, die ijzer ver vaardigden. HANDMOLEN Belangrijker nog was de vondst van twee stuk ken van een nagenoeg complete bovenste schijf van een handmolen, waarmee graan werd ge malen. Het gat, waarin de spil had gezeten, was nog geheel intact. Later vond men nog meer stuk ken van maalstenen. De waardevolste ont dekking was echter een sikkel of heetmes van smeedijzer, ter lengte van ongeveer veertig cm. De ze sikkel moet hier ver vaardigd zijn uit smeed ijzer, dat in de lemen oventjes, die hier veelvul dig moeten hebben ge staan, werd gewonnen. Van de oude ijzerindu strie op de Veluwe wa ren tot nu toe slechts drie ijzeren voorwerpen ge vonden. De ontdekkingen zullen worden onderge bracht in 't gemeentelijk museum te Apeldoorn. gegeven van haar belangstelling voor het wapen door de kazerne in Soest- dijk te openen en in gebruik te stel len. DEFILE Aan het einde van zijn toespraak speldde de commandant van de mare chaussee de Prinses het geschenk op, zeggende dat het voor het wapen een grote eer zal zijn als zij zich bij pas sende gelegenheden met dit embleem zal willen tooien. Na de toespraak van generaal Kist werd een driewerf hoera op de Prinses uitgebracht. Hierna defileerden achtereenvolgens het tamboerkorps dat zich daarna tegenover het podium opstelde da standaardwacht, de paradecomman dant, het ere-eskadron en de deputa ties van de staf, divisies, districten, het depot en de parate troepen. ROBOT componeerde een melodie Voor de televisie VANCOUVER, 3 juli Het ziet er maar donker uit voor de H.H. Componisten, wanneer wij de schokkende berichten uit de Verenigde Staten mogen geloven. Daar heeft men n.l. voor het eerst met behulp van een muzi kale robot een melodie gecom poneerd. De compositie die is getiteld „Pusbotton Bertha" zal op 15 juli a.s. voor de televisie ten gehore worden gebracht. Een woordvoerder van de maatschappijdie de robot heeft vervaardigd, noemde het apparaat „Datatron" genaamd een elektronisch succes, maar een esthetisch fiasco. OSLO, 3 juli Tengevolge van loonconflicten dreigen er in Noorwe gen binnenkort twee grote stakingen uit te breken. 24.000 bouwvakarbeiders willen vrijdag het werk neerleggen en 16.000 arbeiders in de papierindu strie willen de dag daarop in staking gaan. De voorstellen van de natio nale bemiddelaar worden door da werkgevers aanvaardbaar geacht, doch zij zijn door de werknemers ver worpen. Intussen hoopt men, dat de staking van chauffeurs en conducteurs van particuliere maatschappijen in het ge bied van Oslo, die vier weken geleden is begonnen, spoedig zal worden be ëindigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5