Hongaarse jongerenclub vraagt een nieuwe revolutie om Veertig miljoen christenen wonen er in „donker Afrika" Hoe komen wij van d zwarte lonen af? Staking staalarbeiders V.S. krijgt fatale gevolgen Mislukte inbraak werd pas zes jaar later berecht Aan morfine verslaafde arts tot 10 maanden veroordeeld ZEEUWSCH DAGBLAD Partij en leiders „op grove wijze" ontvangen Ned. schip bolste op torpedobootjager Weinig kans op snelle regeling Complot in Ecuador ANA PAUKER gestorven Aanrander een jaar later gearresteerd Perons bezittingen komen aan de staat Taak voor overheid, kerken en christelijke organisaties S0EKARN0 (weer thuis)„Oog van de wereld nu op ons gericht" Indrukwekkend welkom op het vliegveld Arts opereerde met zakmes Maar er zijn nog 80 milj. heidenen en 85milj.Mohammedanen Woensdag 4 juli 1956 Pagina 3 Zommunisiische pers en radio constateren WENEN, 3 juli (Reuter). „Het verzet tegen de partij neemt toe", aldus „Szabad Nep", het orgaan van de Hongaarse communis tische partij, in een artikel, waarvan de inhoud door radio-Boeda- pest is bekend gemaakt. Het blad beschuldigde de Petoefi-club, een discussiegroep van jongeren er van, dat zij „in het bijzonder dit verzet bevordert" en „het verzamelpunt van tegen de partij gerichte en bourgois propa gandistische elementen" is geworden. In dit verband worden ook aan het adres van twee bladen beschuldigingen geuit. (De Petoefi-club heeft onlangs twee bijeenkomsten georganiseerd waarop felle kritiek werd geleverd op Matyas Rakosi, de secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij.) Het centrale partijcomité waar schuwde twee dagen geleden de partij leden tegen „demagogen en vijanden van de partij". Hier werd aan toege voegd, dat de gebeurtenissen te Poz- nan een waarschuwing voor de Hon garen moesten zijn. LUIDSPREKERS. Volgens „Szabad Nep" zijn op de onlangs door de Petoefi-club georga niseerde bijeenkomsten, waarvan het gesi.rokene via luidsprekers door dui zenden op straat kon worden gevolgd, „stemmen gehoord, die vroegen om 'n nieuwe revolutie en structuele wijzi gingen. Dit is niet anders dan een con tra-revolutionair streven", aldus het partijblad. Tibor Dery, een Hongaars schrijver, had in het debat „op grove wijze" de partij en afzonderlijke partijleiders aangevallen en gezegd „voor ons be gint er nu een nieuwe revolutie". Ook, had Dery geëist, dat de aanvallen op de partij via de radio zouden worden uitgezonden. Het lijdt geen twijfel, dat deze aanvallen werden gedaan door personen uit de kring van Imre Nagy, die vorig jaar als premier werd ont slagen, zo meent het communistische partijblad. HAMBURG, 3 juli (Reuter) Het 5.910 brt. metende Nederlandse vrachtschip „Boskoop" is vanmorgen op de beneden-Elbe bij Brunsbuttel- Koog in aanvaring gekomen met de Amerikaanse torpedobootjager „Good rich". De „Boskoop", die onderweg was van Hamburg naar Bremen, kreeg ernstige schade aan de achtersteven en keerde na de aanvaring terug naar Hamburg om daar gerepareerd te worden. De „Goodrich" is een van de zes Amerikaanse marineschepen, die dezer dagen voor een verblijf van een week in Duitsland zijn aangekomen. Het was op weg naar Hamburg. De „Boskoop" is van de K.N.S.M. Dr. W. Drees 70 jaar DEN HAAG, 3 juli De (demissio naire) minister-president en kabinets formateur Dr. W. Drees wordt donder dag a.s. zeventig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt die dag om kwart voor acht 's avonds in de Houtrusthallen een door de Partij van de Arbeid ge organiseerde bijeenkomst gehouden. NEW YORK, 3 juli (Reuter). Het vakblad „Iron Age" schrijft, dat er weinig kans is op een spoe dige regeling van het conflict in de Amerikaanse staalindustrie, en dat de staking gemakkelijk 8 we ken of langer zal kunnen duren. Volgens het blad veroorzaakt de staking een produktieverlies voor de Verenigde Staten van 2.1 mil joen ton ingotstaal per week. Wanneer de staking twee weken zou duren, zou elk belangrijk constructiepro gramma in het land volkomen verstoord worden. Na vier weken zouden de meeste industrieën nog maar zeer weinig kunnen produceren en een stakingsduur van acht weken zou in alle belangrijke staalver bruikende industrieën, met inbegrip van de auto-industrie, een chaos doen ont staan. Het blad voorspelt, dat het conflict ge regeld zal kunnen worden door de onder tekening van een arbeidscontract van drie jaar, dat loonsverhogingen van ongeveer 20 dollarcent per uur inhoudt, en dat daarna de staalprijzen met acht dollar per ton of meer verhoogd zullen worden, om vervolgens elk volgend jaar op nieuw omhoog te gaan. Quito 3 juli - Pres. Velasco v. Ecuador heeft meegedeeld, dat er 'n complot is ontdekt om hem uit de weg te rui men bij een bezoek, dat, hij vrijdag aan de stad Riobamba zou brengen. Dank zij de trouw van de troepen in het gebied van Riobamba had men het plan kunnen verijdelen. Hier kwamen de 128 vliegtuigpassagiers om het leven LONDEN, 3 juli. Volgens een te Parijs verschijnend blad van Roemeense vakverenigingen in ballingschap zou Ana Pauker, de Roemeense communistische leid ster die in 1952 werd weggezui verd, een maand geleden te Boe karest op 63-jarige leeftijd over leden zijn. Haar crematie zou in alle stilte en strikt particuliere kring zijn geschied, aldus meldt de „Manchester Guar dian" Ana Pauker is minister van buiten landse zaken en vice-premier geweest. Zij was een der stichters van de Roe meense communistische partij. Zij is dochter van een Joodse rituele slager uit Noord-Moldavië. Meisje herkende hem HILVERSUM, 3 juni. De po- I litie te Laren heeft de dader van een aanranding van een 15-jarig meisje, die verleden jaar in het Spanderswoud gepleegd werd, op een aanwijzing van dit meisje ge arresteerd. De aanrander, een 22-jarige jonge- man uit Bussum, heeft na door de Hil- versumse recherche aan de tand te I zijn gevoeld, bekend in Het Gooi een drietal aanrandingen te hebben ge pleegd. Het meisje herkende de jongeman I gisteravond op de Larense kermis, waarop zij onmiddellijk de politie waarschuwde, die hem kon arresteren. Hij is opgesloten en zal voor de offi cier van justitie te Amsterdam worden j geleid. BUENOS AIRES, 3 juli Roerende I en onroerende bezittingen van ex-pre- sident Peron ter waarde van 150 mil joen pesos (ongeveer vijftien miljoen I gulden) zullen het eigendom van de Argentijnse staat worden, zo heeft de voorzitter van de commissie betref fende onwettig verkregen goederen te Buenos Aires bekend gemaakt. Onder genoemde bezittingen bevin den zich tientallen auto's, een klein vliegtuig, een boerderij en een aantal woningen, alsmede een huis te Monte- I videa (Uruguay) en een landhuis te Biarritz, (Zuidwest-Frankrijk), die door de Argentijnse reder Alberto Do- dero aan Eva Peron zijn gegeven. EEN NATIONAAL KWAAD Over de beruchte zwarte lonen zal het laatste woord voorlopig nog wel niet zijn gesproken of geschreven. Het is een euvel, dat in het welvarende Nederland van de laatste jaren al heel wat wrijvingen heeft veroorzaakt en het blijkt wel bijzonder moeilijk eraf te komen. In Amster dam is vorige week een proefproces uitgelokt tegen een aan tal metselaars, die hun patroons in de steek lieten, toen deze besloten alleen de officiële, wettelijke lonen uit te betalen. De rechter beval, dat zij moesten terugkeren en gaan werken tegen het officiële loon. We moeten nu maar afwachten, of de werkgevers in het bouwbedrijf het voorbeeld van hun Amsterdamse collega's zullen volgen en de zwarte lonen zul len schrappen. Wij vrezen, dat zij niet tot het trekken van één lijn zullen komen Eveneens vorige week heeft de Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland in zijn jaar vergadering een uitspraak ge daan over de zwarte lonen. Dit geschiedde naar aanleiding van een nota der Zeeuwse afdeling. In de aangenomen resolutie werd op waardige, principiële wijze stelling genomen tegen het euvel. Een nationaal kwaad, zo werd het genoemd. En te recht: het besef, dat hier spra ke is van een nationale zonde, een ontduiking van de wet of op zijn minst van hetgeen in reëel overleg tussen bedrijfs- genoten is afgesproken, blijkt te zijn uitgesleten. Het heeft plaats gemaakt voor het egoïs me, voor het alleen maar aan zichzelf denken. Ingewikkeld Natuurlijk dient ieder begrip te hebben voor de vele en in gewikkelde facetten, die aan het vraagstuk vastzitten. Praat maar eens met een werkgever, die zijn mensen stuk voor stuk ziet weglopen naar een collega-con current, die zich van de afspra- DJAK/ RTA, 3 juli (ANP). President Soekarno is" vandaag van zijn reis naar de Verenigde Staten, Canada en enige Westeuropese landen, in Djakarta teruggekeerd. Op het vliegveld Kemajoran was een grote menigte aanwezig, die hem een indrukwekkende ontvangst bereidde. Soekarno zeide op het vliegveld beter begrip te hebben kunnen bereiden voor de Indonesische strijd en idealen. „Ik heb mijn taak naar mijn beste vermogen uitgevoerd en in volledig besef van mijn verantwoordelijkheid, niet alleen als staatshoofd, maar ook als zoon van het Indonesische volk". Soekarno zeide voorts te kunnen verklaren, dat de wereld Indonesië thans beter heeft leren kennen. „De ogen van de wereld zijn thans op ons gericht". Hij deed een beroep op het volk om zich dienovereenkomstig te ge dragen. BEVREDIGENDE RESULTATEN De minister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, die Soekarno heeft begeleid, verklaarde, dat op de reis „bevredigende resultaten zijn bereikt op politiek economisch en cultureel terrein". „Wij hebben de vriendschappelijke banden met verscheidene landen, die wij hebben bezocht, kunnen bevorde ren en versterken en wij hebben kun nen opkomen voor onze nationale aan spraken op Nieuw-Guinea en onze be langen, nu de R.T.C.-overeenkomsten met Nederland zijn opgezegd". Vrouw stak ega neer Woorden, glazen vaas, mes bewaring AMSTERDAM, juli. „Ik heb zo even mjjn man neergestoken"Met deze woorden kwam gistermiddag een 34-jarige caféhoudster opgewonden het politiebureau VVarmoesslraat te Amster dam binnengestormd. De politie ging met de vrouw naar haar café. Daar bleek, dat de messteken in bovenarm, rug en borst, waaruit de man hevig bloedde, waren voorafgegaan, eerst door „woorden" cn vervolgens door de worp van een glazen vaas naar 's mans hoofd. Het lijdend voorwerp moest o.a. een bloedtransfusie worden toegediend. Hij wordt liefdevol bewaard in het binnen gasthuis. Zij in een uitsluitend voor be waring ingericht huis. Zeer waarschijn lijk zullen zij elkaar voor een gewone tafel weerzien. Dit onherbergzame landschap is deGrand Canyon in Amerika, waar twee grote passagiersvliegtuigen, een van de United Airlines en een van de Trans World Airlines neer stortten na elkaar te hebben ge raakt. De pijltjes op de foto dui den de plaatsen aan, waar de wrakstukken van de beide machi nes terecht kwamen. ZAAMSLAG Geslaagd. Te Arnhem slaagden voor het diploma aspirant waterbouwkundig op zichter de heren C. Provoost te Axel en W. Faas te Zaamslag. Russische vrouwen en Britse mode LONDEN, 3 juli A.N.P De Britse mannequins en mode ontwerpers die de afgelopen we ken hun modellen in de Sowjet- Unie hebben getoond, zijn zon der bestellingen in Groot-Brit- tannië teruggekomen. Een woordvoerder van de dele gatie zei echter te hopen dat er in de komende weken bestellin gen zullen afkomen. Hij verklaar de dat het bezoek overigens een groot succes was geweest. „De Russische vrouwen hebben een goede smaak. Zij stellen groot belang in de mode en als zij een verstandig diëet volgen, is er geen reden waarom zij on ze modellen niet zouden kunnen dragen". Het gesprek van de dag ken niets aantrekt. Men moet wel erg stevig in zijn schoenen staan om dan ook niet meer te gaan geven, omdat de klanten wachten en de opdrachten toe stromen. Het zou natuurlijk allemaal erg simpel zijn, als in elke be drijfstak de werkgevers stonden voor hun woord en er gespro ken kon worden van solidari teit. Maar dat is wel een wens, die nimmer in vervulling zal gaan. Overal zullen er altijd mensen zfjn, die zich niet hou den aan de wet of aan de af spraak. Het is ook de weg van de minste weerstand om zwarte lo nen te betalen met de motive ring, dat de overheid de mini ma te laag stelt. Er zijn meer overheidsbepalingen en -voor- schriften, die velen niet erg zinnen, maar als zij trachten deze aan hun laars te lappen, dan zullen zij dat wel merken! Terecht wordt in de resolutie van de C.B.T.B. gezegd, dat de overheid in deze een goed voor beeld dient te geven en zich van eigen verantwoordelijkheid be wust dient te zijn. Men denke slechts aan de personeelspoli tiek, die de overheid zelf vaak volgt door het scheppen van al lerlei speciale rangen met daar aan natuurlijk verbonden extra beloningen. Op het punt van de lonen is het overheids gezag dikwijls ver te zoeken. Was het niet een minister, die zelf vorig jaar nog verklaarde, dat hij maar liever sprak van boven-wetteljjke dan van zwar te lonen? Samen schuldig Dat het euvel niet alleen ligt bij de werkgevers, maar ln ge lijke mate bij de werknemers, zal iedereen vlug toestemmen. Zij zijn gezamenlijk verant woordelijk. Er zouden talloze voorbeelden zijn te geven van arbeiders, die hun patroon per sen zwart te gaan betalen, om dat zjj anders weglopen. Voor zulken is nu, door de uitspraak van de Amsterdamse rechter, het rode licht gaan branden. Zij weten nu, dat zij terug moeten, als hun baas er werk van zou maken. Maar vraag niet hoe dan de sfeer in het werk wordt.De produk- tivitelt zal er beslist niet door bevorderd worden. Het vraagstuk zal slechts tot een oplossing kunnen worden gebracht, als allen, baas en ar beider, inzien, dat het gaat om een stuk ethiek in het arbeids proces. Dat zal des zondags van de preekstoel duidelijk moeten worden gezegd (waar gebeurt het momenteel?) en dat zal bovendien met name in de christelijke organisaties van werkgevers en werknemers steeds maar weer onderstreept moeten worden. De christelijke arbeider zal hier een voorbeeld kunnen geven en de christelijke patroon eveneens. Dat is niet zomaar een kreet. Het kan een offer betekenen. Maar wie over tuigd is van de roeping eerlijk te handelen, ziet dat niet meer als zodanig. En vergeet niet, dat minstens even belangrijk zijn de goede menselijke verhoudingen in elk bedrijf. AMSTERDAM, 3 juli. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 56-j. (derde) mede dader, A. de M. uit Rotterdam, van de mislukte poging tot in braak in de kluis van de gemeen te-ontvanger te Velsen in maart 1950, veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis tot vandaag. De straf is een half jaar lager dan die waartoe de rechtbank te Haarlem de man had veroordeeld en van welk vonnis de procureur-generaal bevesti ging had gevraagd. Dat deze zaak eerst na zes jaar werd behandeld, kwam doordat een der twee hoofddaders in de gevangenis te Scheveningen in 1953 aan het praten was geslagen, waardoor de naam 'van De M. bekend werd. De Rotterdammer had wel de in braak mee helpen voorbereiden en was ook naar Velsen met de anderen mee gereden, doch had, toen hij op de uit kijk stond en ineens een hem onbekend man verscheen, de benen genomen, zo vertelde hij ter zitting van het hof. De procureur-generaal bestempelde dit echter als „een sprookje". SYDNEY, 3 juli Nadat een vrouw vorige maand een longoperatie had ondergaan, dreigde zjj vorige week woensdag verstikt te worden door vloeistof in haar luchtpijp. Toen de hartspecialist kwam stond haar hart reeds stil, doch hij opende de oude incisie met zijn zakmes en masseerde haar hart tot dit weer begon te klop pen. Maandag is zij echter overleden. AMSTERDAM, 3 juli. rechtbank te Amsterdam vanmorgen een aan morfine ver slaafd geraakte arts uit de hoofd stad, die zich ter verkrijging van De narcotiüm aan diverse misdrijven heeft schuldig had gemaakt, veroor- VATICAANSTAD, 3 juli (AFP). Volgens een door het internationale persbureau Fides gepubliceerde en- quete over het katholicisme in Afrika wensen 22 miljoen Afrikanen tot de Rooms-katholieke kerk gerekend te worden. Van dit aantal zijn er 18.875.000 gedoopt en 2.970.000 doop leerling. Bijna 20.000.000, onder wie 16.856.000 gedoopten en alle doopleer lingen wonen in „donker Afrika". PROTESTANTEN Fides zegt, dat het aantal prestan- tanten in Afrika minstens 11.600.000 bedraagt en dat dezen, op ongeveer 180.000 na, allen in „donker Afrika" wonen. Men heeft 10.700.000 afgeschei den Kopten en Orthodoxen van ver- schillende riten geteld en wel in Ethi opië en Erythrea 8.500.000 cn in Egyp te 2.200.000. „Er wonen dus in totaal 44 miljoen christenen in Afrika, van wie bijna 40 miljoen (39.900.000) in „donker Afri ka", aidus Fides. Het aantal Moham- ongeveer 85 miljoen, van wie er 45% miljoen in „donker Afrika" wonen". „Er blijven niettemin meer dan 80 miljoen heidenen over, die hun oude geloof prijs geven voor de wereld godsdiensten: het Christendom en de Islam, indien zij tenminste niet tot het Marxisme overgaan". Tenslotte publiceerde Fides met be trekking tot de missie-activiteit gedu rende een dertigtal jaren de volgende cijfers: In geheel Afrika telde men, in 1912, 3131 buitenlandse priesters van de La tijnse ritus en 94 inheemsen. In 1927 waren deze cijfers resp. 3567 en 246 en medanen in geheel Afrika bedraagt in 1955: 10796 en 1963" deeld tot tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis. Gedu rende de proeftijd van drie jaar moet de arts zich onder toezicht stellen van de Dr. Meyes-vereni- ging te Utrecht en, voor zo lang als deze toezichthoudende vereni ging het noodzakelijk acht, wor den opgenomen in de sanatorium afdeling van de St. Willibrordus- stichting te Heiloo. Dit vonnis, hem opgelegd wegens diefstal meermalen gepleegd, en het aanbieden van valse recepten, was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De arts, die vorig jaar wegens dief stal van ampullen morfine tot twee maanden voorwaardelijk was veroor deeld, werd toen hij zich opnieuw op ongeoorloofde wijze morfine verschaf te, gearresteerd. Hij heeft drie maon- den in voorarrest gezeten .Zijn prak tijk heeft hij verkocht. ARNEMU1DEN Badmeester. Tot badmeester van het badhuis is benoemd de heer P. C. van de Ketterij.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3