I Dr. DREES HEEFT STANDPUNT HUURBELASTING LATEN VAREN s_ Verenigde Stalen vragen Russen klare wijn te schenken Tweede Kamer herkoos gisteren voorzitter Kortenhorst Optimisme over kabinetsformatie Confessionele fracties voelen niet voor bezuiniging op defensie Staten - Generaal geopend Weerrapporten Koninklijk bezoek bij openluchtspel Alle dieren in kinderboerderij van Artis afgemaakt Winkelier werd verslaafd aan verdovende middelen Vijftien jaar cel Havenstaking in Australië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J" Donderdag behandeling nota Schokking Waarom geen luchtinspectie Meer Amerikaanse hulp voor Nederland PRINSES BEATRIX TE APELDOORN Mond- en klauwzeer PSrrw J. van Eibergen (A.R.) in de Tweede Kamer Gevolg van Japanse aardbeving in 1924? Goese politie greep jonge inbreker Telefoon 2433 (b.g.g. voor redactie 3987. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maanl, ƒ5,85 per. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad ZWARTE LONEN (paff. 3) 12e Jaargang No. 3438 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 4 juli 1956 Op- en ondergang van Zon en Donderdag: Zon op 4.25 u., onder 21.' u. Maan op 1.38 u., onder 18.18 u. Hoogwater donderdag 5 juli: Vlissingen: 11.16 u. 1.77 m. 23.44 u. 1.7j m. Terneuzen: 11.46 u. 1.94 m., m. Wemeldinge: 0.06 u. 1.44 12.51 u. 1.66 m. Zierikzee: 12.33 u. 1 m., (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 juli. Het optimisme, dat gisteren heerste over het verloop van de Kabinetsformatie, bestaat nog steeds. Dat is in de eerste plaats te danken aan het feit dat de socialistische Kabinetsfor mateur, Dr. W. Drees, zijn starre houding inzake de huurbelasting heeft laten varen. En daaruit is te verklaren dat het overleg in de niet-socialistische fractie gisteren tamelijk bevredigend is verlopen. Het probleem van de defensie-uitgaven blijft echter nog onveranderd bestaan. Dr. Drees heeft de vijf fracties een bouw. Dit houdt in dat een deel van plan voorgelegd om 150 miljoen op de defensie te bezuinigen. Daaruit zou men kunnen concluderen dat de de missionaire minister-president bereid zou zijn in het uiterste geval voor 1957 ongeveer 1500 miljoen voor de defensie uit te trekken. De bezuini ging van 150 miljoen zoekt de Ka binetsformateur in het opleggen van schepen, de inkrimping van divisies, de vervanging van burgerlijk poets- personeel door miliciëns, in het niet laten doorgaan van de verhoging van de kostwinnersvergoeding, in het tem poriseren van matereel-contracten en m het overslaan van herhalingsoefe ningen. En achter dit socialistische bezuini gingsprogram staat de gedachte om de CH-minister van Oorlog en Marine, de heer Staf, te doen vervangen. Gisteren wist men in politieke kringen te ver tellen dat dr. Drees zelf reeds op zoek is geweest naar een andere minister van Oorlog. Hij heeft daarvoor de par tijgenoot van de heer Staf gepolst, de Lt. Generaal Calmeyer, die de Kabi netsformateur echter heeft doen weten dat hij niet bereid is dit bezuinigings program uit te voeren Confessionele fracties gereserveerd Uit de fractievergaderingen van gis teren is wel gebleken dat de socialis ten en de liberalen op het punt van de defensie nog steeds vrij qjcht bij el kaar staan. De confessionele fracties blijven echter uiterst gereserveerd te genover deze bezuinigingspogingen staan. Zij zijn van oordeel dat het zeer moeilijk is om als niet-ingewijden te beoordelen of de plannen van de heer Drees uitvoerbaar zijn. De AR en CH fracties staan momen teel geheel achter minister Staf, zijn de de man die het militaire apparaat op zijn duimpje kent en die daarover dus deskundig kan oordelen. Bezwaren Bovendien zijn" er ook wel politieke bezwaren. Het is bijv. de vraag of het verantwoord is in deze tijd schepen op te leggen nu de verdediging van Nieuw-Guinea de aandacht vraagt. En de inkrimping van de divisies is toch voor een groot deel afhankelijk van een andere bewapening van ons leger. Zolang Nederland nog niet over atoomwapenen beschikt, heeft het geen zin onze legerorganisatie te verande ren. Huurkwestie Het is nu maar de vraag in hoeverre Or. Drees zijn halsstarrige houding in deze defensiezaak handhaaft. Het is nauwelijks denkbaar dat men de Kabi netsformatie op 150 miljoen laat af springen. Misschien dat er tenslotte nog een oplossing wordt gevonden als de tijd werkelijk gaat dringen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de formatiepoging van Dr. Drees reeds bijna geslaagd kan worden genoemd. Er blijven nog veel onderhandelings punten over. Zeer merkwaardig is het echter dat de heer Drees over de socialistische eis van een huurbelasting is heenge stapt. Merkwaardig daarom omdat de socialisten nu bij eventuele andere for matiepogingen moeilijk meer kunnen zeggen dat zij principiële bezwaren heben tegen een niet invoeren van een huurbelasting. Zien wij het goed, dan hebben de socialisten door de toegevende houding van Dr. Drees hun eerste nederlaag ge leden. Blokkering van huren De drie confessionele fracties en ook de VVD schijnen iets te voelen voor het tweede voorstel in het huurrapport van het departement van Wederop- 's-GRAVENHAGE, 3 juli In op dracht van H.M. de Koningin heeft in haar naam de minister van binnen landse zaken, de heer Beel, hedenmid dag de buitengewone zitting van dr Staten-Generaal geopend. De beide ka mers der Staten-Generaal waren daar toe in verenigde vergadering in het ge bouw der tweede kamer bijeengeko men. de huurverhoging wordt geblokkeerd, Dat geblokkeerde deel kan gebruikt worden voor de verbetering van de bestaande woningen. Geschiedt dit niet dan wordt het geblokkeerde geld be waard. Deze vier fracties staan echter op het standpunt dat dit geblokkeerde geld rentegevend moet zijn. Door dit standpunt in te nemen wordt vastge legd dat de tijdelijke afroming van de huurverhoging geen aantasting van de eigendom betekent. Zijn wij welingelicht dan heeft het voorstel om het geblokkeerde deel van de huurverhoging om te zetten in cer tificaten lang niet bij alle fracties in stemming gevonden. Zoals wij reeds eerder hebben uiteen gezet leeft de vrees dat de invoering van deze certi ficaten een grote administratie romp slomp met zich mee zal brengen. Bo vendien zal de kleine huiseigenaar daarvan de dupe zijn. Het aantal certi ficaten dat hij zal ontvangen is te klein om daarmee woningen te kunnen verbeteren. Deze kleine huiseigenaar komt dan in de positie dat hij de certi- Tweede Kamer DEN HAAG, 3 juli. De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten de nota inzake de publikatie over burgemeester Schokking a.s. don derdag aan de orde te stellen. De heer Oud (VVD) verzette zich tegen het behandelen van de nota met een demissionair ministerie. De meeste kamerleden waren het niet met hem eens en verklaarden dat deze zaak het publiek zo in beroering heeft gebracht, dat het psychologisch onjuist zou zijn, de behandeling nu nog uit te stellen. ficaten met verlies zal moeten verko pen. Daartegenover staat echter dat dit Slan voordelen biedt voor de particu- ere bouw. Rapport aan Koningin Vandaag hebben de fractievoorzit ters de mening van hun fractie aan de Kabinetsformateur medegedeeld. Als Dr. Drees deze rapporten heeft bestu deerd zijn de volgende stappen op deze moeizame weg te verwachten. Gisteren heeft Dr. Drees aan H.M. de Koningin tussentijds rapport uitgebracht Drie procent voor het onder wijzend personeel 's-GRAVENHAGE, 4 juli. Minis ter Cals heeft meegedeeld, dat ook het onderwijzend personeel, dat in 1955, doch niet op 1 mei 1956 bij het lager onderwijs werkzaam was, een uitke ring ingevolge de 3%-regeling zal kun nen ontvangen. Richtlijnen daarvoor zullen dezer dagen aan de gemeente en schoolbesturen worden toegezon den. Gouden medaille voor Casper Heule UTRECHT, 3 juli In de heden ge houden 136e algemene vergadering van de vereniging tot bevordering van de belangen des boekhandels werd aan de heer Casper Heule te Blaricum de gou den medaille uitgereikt als bekroning namens het D. A. Thiemefonds, toe te kennen aan een Nederlandse schrijver of schrijfster van een in Nederland ge drukt en uitgegeven hoek, uitmuntend Nederlandse fraaie letteren. Het be kroonde werk is: „Rhytme in vers en op het gebied van kunst, onderwijs en muziek". Ontwapening ter sprake in V.N. NEW YORK, 3 juli. AFP-Reuter. Op de dinsdag te New York be gonnen bijeenkomst van de ont wapeningscommissie der Verenig de Naties heeft Henry Cabot Lod ge, vertegenwoordiger der Ver enigde Staten de Sowjet-Russische afgevaardigde o.a. gevraagd waar om de Russen tegen een op rede lijke basis uitgevoerd toezicht op de ontwapening zijn. De vertegenwoordiger der V.S. vroeg voorts: Begrijpt de Sowjet-Unie niet dat velen zullen denken dat verzet tegen luchtinspectie voortspruit uit het ver langen iets te verbergen? Is de Sowjet-Unie soms „tegen", om dat zij op haarzelf geen belangrijke waarborg tegen het uitbreken van een oorlog toegepast wenst te zien? Waarom brengt Sowjet-Rusland het werk der Verenigde Naties, om tot ontwapening te komen, in discrediet? Lodge deed een beroep op de Sowjet- Unie met de Verenigde Staten samen te werken bij het ontwikkelen van een eerlijke en grondige inspectie vanuit de lucht, zodat wederzijdse luchtmach ten in feite vredesmachten zouden worden. Namens de Verenigde Staten, Frank rijk en Canada werd een resolutie in gediend, waarin dé grondbeginselen voor internationale ontwapening wa ren vermeld, zoals deze door de wes terse landen op de besprekingen, die zij in het afgelopen voorjaar te Lon- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 juli De Tweede Kamer heeft gistermiddag met grote mee derheid van stemmen de heer Kortenhorst (kath.) nummer één ge plaatst op de voordracht voor eerste voorzitter. Als tweede voorzitter werd H. M. de Koningin aanbevolen de heer Van Sleen (soc.), terwijl de heer Roos- jen (AR) als derde werd voorgedra gen. De lieer Roosjen vervangt daarbij de afgetreden prof. Gerbrandy. De stemming is zeer vredig verlo pen. Uit niets is gebleken dat de so cialisten de voorzitterszetel voor zich wilden opeisen omdat zij nu de groot ste fractie in de Tweede Kamer heb ben. Voorzitter Kortenhorst verwierf nl. 87 van de 98 stemmen. De heer Van Sleen (soc.) verwierf 92 van de 95 stemmen. De heer Roos- jen werd als tweede voorzitter op de voordracht geplaatst met 95 van de 97 stemmen. Bij de aanvang van de vergadering moesten de Kamerleden driemaal de eed of de belofte in handen van voor- Gisteravond 7 uur: Kopenhagen, geheel bew. 22 gr. Londen, zwaar bew. 17. Luxemburg, zwaar bew. 18. Parijs, regen 21. Nice, onbewolkt 25. Munchen, geheel bew. 15. Zurich, regenbui 19. Locarno, onbewolkt 27. Wenen zwaar bew. 23. Innsbruck, geheel bew. 15. lome, zwaar bew. 26. DE BILT ZEGT: Op de meeste plaatsen droog weer l enkele verspreide opklaringen. Matige zuidwestelijke wind. Dezelf de temperaturen of iets hogere. zitter Kortenhorst afleggen. Toen had het Nederlandse volk weer een Twee de Kamer. Deze bijzondere zittingspe riode duurt tot de tweede zaterdag in september. De Kamer komt hoofdza kelijk bijeen om de voorstellen tot grondwetswijziging en de nota-Schok king te behandelen. 0— WASHINGTON, 3 juli. Reuter. Ver. Staten zijn van plan de militaire hupl aan negen NAVO-landen, waar onder Nederland, aanzienlijk te ver groten. den met de Sowjet-Unie hebben ge- voerd, naar voren zijn gebracht. Deze zijn: Een in fasen uit te voeren ontwape ningsprogramma; uitvoering daarvan onder "doelmatig internationaal toe zicht; vermindering sterkte aan strijd krachten; waarborgen voor controle, ook op' het vervaardigen van mate riaal voor kernenergieopwekking en het instellen van een krachtige toe- zichtsorganisatie, ook voor controle vanuit de lucht. Een vijftigtal Britse parlementsleden heeft een brief ondertekend, die aan de president var de Poolse republiek gezonden zal worden om hem te vra gen „de inwoners en arbeiders van Poznan met clementie te behandelen". UTRECHT, 3 juli Vanavond is op het coneours-hippiqueterrein aan de Croeselaan te Utrecht, in tegenwoor digheid van H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins der Nederlanden en H.K.H. Prinses Beatrix het openluchtspel „Xerxes" inpremiere opgevoerd ter gelegenheid van het 64ste lustrum van het Utrechtse studentencorps. De Hongaarse regering heeft alle ambtenaren en het gehele volk opge roepen „zich te verzetten tegen alle pogingen om de structuur van de re gering en de nationale discipline te ontbinden". AMSTERDAM, 3 juli. In ver band met een geval van mond- en klauwzeer zijn op de kinderboer derij van Artis in Amsterdam alle daar aanwezige dieren op last van de veeartsenijkundige dienst afge maakt. Het betreft een zeug met vier biggen, twaalf volbloed dwerggeitjes, acht bastaard dwerggeitjes, twaalf gewone gei ten, vier schaapjes en twee kalve ren, in totaal 42 dieren. Het mond en klauwzeer werd geconstateerd bij de zeug en haar biggetjes, die kort geleden in Artis arriveerden als gebruikelijke jaarlijkse attrac tie voor de kinderboerderij. Om iedere kans op verspreiding van de ziekte, die op het ogenblik in Ne derland niet voor komt, bij voorbaat de kop in te drukken werd niet alleen de kinderboerderij gesloten maar moesten op last van de veterinaire dienst alle daar aanwezige herkouwers worden geslacht. De ezeltjes en het ge vogelte konden blijven, omdat deze niet gevoelig voor de ziekte zijn. Men is thans bezig een nieuwe collecte die ren bijeen te brengen. Van de gemeente zal Artis vergoe ding ontvangen voor de geslachte die ren en de verdere onkosten. De vee- artsenijkundige diest stelt een onder zoek in naar de herkomst van de be smetting k v 'm 4 H.K.H. Prinses Beatrix heeft in ge zelschap van de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, 2.K.H. Px-ins Bernhard, een bezoek gebracht aan het wapen der Koninklijke Mare chaussee te Apeldoorn. Aan het einde van het bezoek nam H.K.H. de Prinses staande op een podium, een défilé van de manschappen van de Koninklijke Marechaussee af. Op bovenstaande foto ziet men H.K.H. Prinses Beatrix met haar vader (rechts) en de commandant van het wapen W. Kist (links). Andere foto: Prinses Beatrix legde een krans aan^de voet van het monument voor de gevallenen van de Koninklijke Marechaussee tijdens de tweedo we reldoorlog en In Indonesië. Tito zal een bezoek brengen aan het Griekse eiland Korfoe. I.p.v. Prof. Gerbrandy DEN HAAG, 3 juli r- De heer P. S. Gerbrandy (A.R.) te Scheveningdfl heeft de voorzitter van het centras stembureau voor de verkiezing val de leden van de Tweede Kamer med| gedeeld, dat hij op de aanneming va" zijn benoeming tot lid der Tweed Kamer terugkomt, zodat hij wordt gi. acht de benoeming niet te hebbëS aangenomen. De voorzitter van het centraal stem? bureau heeft thans de heer J. vfl) Eibergen te Utrecht benoemd velö klaard tot lid van de Tweede KameJ, Op een vraag van de president zei hij gedurende deze tijd geen morfine in de vorm van spuitjes gekregen te helft ben, en het ging volgens hem wèl goed. „Ik zal er voor vechten om af te komen", zei hij. De politie bleek 4,/a kg hennep bü toeval in zijn winkel gevonden te helft ben, toen een dronken zeeman door zijh ruit was gevallen, en daar agenten aén te pas kwamen. De eis van de officier van justitie was zes maanden gevangenisstraf mei aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Mr. Iveiis, zeide, dat R. geen handel in de hennep had gedreven, maar alles vooï zichzelf gebruikte. Uitspraak over 14 dagen. ROTEERDAM, 3 juli Nadat hij in 1924 een aardbeving in Japan meege maakt had, zou de 52-jarige winkelier A.P.R. uit Katendrecht volgens zijn verklaring begonnen zijn met het ge bruik van verdovende middelen. Hij had toen In een ziekenhuis gelegen en daar had men hem morfine tegen de pijn gegeven, zei hij vanmorgen voor de Rotterdamse rechtbank. En sinds die tijd was hij er aan verslaafd. INDISCHE HENNEP. Hij had zijn toevlucht genomen tot het roken van Indische hennep, en al vele malen had dit hem voor de recht bank gebracht. Deze keer was hfj al gedetineerd sinds april. Slapend in bloemenmand GOES, 3 juli. Vannacht heeft de Goese politie de 16—jarige W. uit Dordrecht aangehouden, die bekende dat hij op verschillende plaatsen te Goes inbraken gepleegd en gepoogd heeft te plegen. Gisternacht omstreeks 2 uur hoorde Mevr. O. aan de Vogelzangseweg ge rucht bij haar huis. Toen zij naar bui ten keek, zag zij een man met een kap mes, die probeerde het bijkeukenraam te forceren. Op haar vraag, wat hij daar moest doen, nam de inbreker de benen. Mevr. O. kon een vaag signale ment opgeven. SPEURHOND Vannacht trof de surveillerende agent een jongeman aan, slapende in een Êrote bloemenmand aan de A. J. Kade. leze persoon bleek overeen te komen met de gesignaleerde. Aanvankelijk ontkende hij, maar de speurhond wees hem aan, waarna hij zich gewonnen gaf. Tevens bekende hij; dat hij zich VW-gelden had toegeëigend, door het busje in het AMZ-kantoor te verbre ken, nadat hij zich had laten insluiten. De 16-jarige is op transport gesteld naar Dordrecht en aan de gemeente politie aldaar overgeleverd. Meisje vermoord ALMELO, 3 juli. De rechtbank te Almelo heeft conform de eis, de 2Ï* jarige J. S. te Enschede wegens moord op het 17-jarige meisje H. B. te Ên| schede tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voorarresj en ter beschikking stelling van de rs» gering veroordeeld. SIDNEY, 3 juli (Reuter) In de meeste Australische havens staken de havenarbeiders uit protest tegen nieu? we loonregelingen. Volgens officiële ramingen zijn 20.000 van de 27.000 ie» den van de Australische bond van ha? venarbeiders direct of indirect bij dé staking betrokken. In Adelaide, New Castle en Port Kembla lag dinsdag het werk stil. De havenarbeidrs in New Castle hebbeft dinsdag een landelijke staking geëist. WASHINGTON, S juli f AFP) Dq commissie voor handelszaken van het Amerikaanse huis van afgevaardigde^ heeft, n.a.v. de vliegramp boven Arizo na, die het leven van 128 persons!) heeft gevergd, besloten een onderzoek in te stellen naar het gehele Ameri kaanse luchtverkeer.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1