Prof. dr. J. J. de Jong - per 1 september gewoon hoogleraar aan de Y.U. Mevrouw Bouman overhandigde vlugschrift aan rechter Veelzijdige belangstelling en tal van functies op velerlei gebied Nederland - wat tbc betreft - gezondste land ter wereld Zending op Nieuw-Guinea ver baasd over synodale oproep Financiële toestand der gemeenten is goed Publiek wenst commerciële televisie Navo-oefening „Fair Win I" In 1900: 0.2 pCt In 1955: 0.0066 pCt. In Amsterdam werd landelijk protestcomité gevormd Gevoel van royaliteit moet worden ingeperkt Beklaagde Schmidt spreekt van .een klucht" Adenauer: Gebeurde in Poznam symptomatisch Dinsdag 3 juli 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onderwijs in de wetenschap der politiek AMSTERDAM, 2 juli. Prof. dr. J. J. de Jong, waarnemend hoofdredacteur van ons blad, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de wetenschap der politiek. Sinds september 1953 was hij als buitengewoon hoog leraar aan de V.U. verbonden met dezelfde leeropdracht. In het be gin van vorig jaar verklaarde prof. De Jong zich bereid tijdelijk de algemene leiding van het Zeeuwsch Dagblad op zich te nemen ten einde een rustig en breed beraad mogelijk te maken over de vraag op welke wijze in de toen ontstane vakature zou moeten worden voorzien. Prof. De Jong, die dezer dagen 35 werd, ontving lager en voorbereidend hoger onderwijs in zijn geboorteplaats Arnhem, waar zijn vader, prof. ir. W. de Jong, rijks veeteeltconsulent was. In 1940 werd hij als medisch student in geschreven aan de Utrechtse universi teit. In de loop van 1942 brak hij evenwel zijn studies af. In het najaar van 1945 werd hij opnieuw ingeschre ven, ditmaal als student in de facul teit der rechtsgeleerdheid. Het docto raal examen werd in januari 1948 af gelegd. PROEFSCHRIFT. Inmiddels had prof. De Jong al een aanstelling gekregen als assistent voor de staatswetenschappen bij de toen malige Utrechtse hoogleraar dr. W. J. A. Kernkamp, die in september 1951 ook optrad als promotor bij zijn met lof verdedigd proefschrift over „Poli tieke organisatie in West-Europa na 1800". Tezelfdertijd was prof. De Jong werkzaam als vaste juridische en staatkundige medewerker van één der Utrechtse dagbladen en studeer de hij voor kortere of langere perio den aan de universiteiten van Liver pool, Cambridge en Brussel. Enige maanden na zijn promotie volgde de aanstelling tot parlementair redacteur van een groep van regionale dag bladen, in welke functie dr. De Jong zich tevens bezighield met sociaal- economische vraagstukken. Hij werd benoemd tot lid van de Sociale Verzekeringsraad, in 1955 als zodanig herbenoemd en tevens aan gewezen als plaatsvervangend be stuurslid van het Algemeen Werk loosheidsfonds. Kort na zijn aan stelling als buitengewoon hoog leraar volgde hij zijn leermeester, minister Kernkamp, op als docent aan de Kaderschool van het C.N.V. Tevens zit h(j een werkgroep van het C.N.V. voor, die het vraagstuk van de werkstaking bestudeert. IN DE POLITIEK. Op politiek terrein had en heeft prof. De- Jong, die belijdend lidmaat van de Ned. Herv. Kerk is, zowel plaatselijk als landelijk een actief aan deel in de werkzaamheden der A.R. Partij. Ging aanvankelijk zijn belang stelling vooral uit naar sociaal-econo mische vraagstukken, sinds verschei dene jaren heeft ook de organisatie zijn volle aandacht. Als lid der eind 1952 ingestelde reorganisatiecommissie hielp hij de grote reorganisatie der A.R. Partij in 1955 voorbereiden. In dat jaar werd hij tevens gekozen tot lid van haar organisatiecommissie en benoemd tot redacteur van „Neder landse Gedachten". Voorts is prof. De Jong lid van het college van advies. Ook maakt hij deel uit van de staatscommissie, die is belast met de bestudering van ons kiesstelsel en met het bezien van de wenselijkheid van een wettelijke regeling van de poli tieke partijen. Onlangs werd prof. De Jong benoemd tot lid van een door de minister van overzeese rijksdelen ingestelde werkgroep, die een nieuwe bewindsregeling voor Nederlands Nieuw-Guinea moet voorbereiden. MAATSCHAPPELIJK WERK. Op het terrein van het maatschap pelijk werk, dat zoals onze lezers weten in de nieuwe hoogleraar een vurig en overtuigd voorstander vindt, houd* hij zich praktisch vooral bezig het onderzoek van het electoraal ge drag, van de politieke partijen in West-Europa en van de rol der maat schappelijke organisaties in het in tern-sta'telijk politiek proces. Een tien tal publikaties over deze en verwante onderwerpen verscheen van zijn hand in binnen- en buitenland. VERKIEZINGSONDERZOEK, Als secretaris van de Nederlandse Kring voor Wetenschap der Politiek heeft hij bovendien momenteel aan zienlijke bemoeienis met het grote verkiezingsonderzoek, dat deze Kring sinds april 1955 in de gemeente Nieu- wer-Amstel instelt. Binnenkort Is het van de pers komen van een nieuwe studie over partijen en met name over het electo raal gedrag in het algemeen en de Jongste verkiezingsuitslag in ons land in het bijzonder onder de titel „Over heid en Onderdaan" te verwachten. 's-GRAVENHAGE, 2 juli. Ne derlandse bezitters van televisietoe stellen hebben zich, blijkens een on derzoek van het 'Nipo', voor het over grote deel uitgesproken vóór commer ciële uitzendingen. Van 83 percent der eigen kijkers' luidde het oordeel: zendvergunning geven. Men heeft een aantal Nederlanders uit alle rangen en standen, zowel toe- stelbezitters als televisie-lozen om een oordeel gevraagd over de vraag of aan een commerciële maatschappij, die eerst 8 uur, later 16 uur per week uit zendingen met reclame wil geven, een zendvergunning behoort te worden gegeven. Van alle ondervraagden had 30 pro cent geen oordeel. Van de overigen beantwoordde 64 percent de vraag be vestigend. Van alle ondervraagden had 71 percent wel eens televisie gezien, waarvan 17 percent de reclame-tele visie-uitzendingen op de E55. Van hen, die al eens televisie heb ben gezien, wenst 66 percent vergun ning voor commerciële uitzendingen. Van hen, die nog nooit televisie zagen, had bijna de helft geen oordeel. Van de overigen was ruim de helft vóór commerciële televisie. in verschillende bestuursfuncties in de Stichting 19401945 met de zorg voor de nagelaten betrekkingen van ver- zetsslachtoffers. Voorts hebben de geestelijk-zedelijke gevolgen van de industrialisatie, van „automation" en van andere ingrijpende maatschappe lijke structuurveranderingen als het deltaplan zijn bijzondere interesse. Prof. De Jong, die secretaris is van de politiek-sociale interfaculteit en wiens benoeming samenvalt met het begin van de doctorale opleiding in de politieke en sociale wetenschappen aan de V.U., heeft zijn wetenschappe lijk werk tot dusver vooral gericht op 's-GRAVENHAGE, 2 juli. Van tot 5 juli wordt in het zeegebied tus sen Rosyth en het Skagerak de vloot- oefening „Fair win I" gehouden, waar aan zee- en luchtstrijdkrachten van een aantal Navo-landen zullen deel nemen. Het betreft thans tactische oefeningen en schietoefeningen. Een aantal helikopters zal voor onderzee bootbestrijding deelnemen. De aan „Fair win I" deelnemende eenheden zijn o.m. de Britse vlieg dekschepen"Theseus" en „Ocean", de Britse kruiser „Glasgow", de Britse snelvarende mijnenlegger Apollo' de Nederlandse kruiser „De zeven provinciën" en- Nederlandse, Deense en Britse jagers en onderzeeboten. Voorts neemt van de maritieme luchtvaartkrachten van de deelnemen de landen een aantal straaljagers, pa trouillevliegtuigen en onderzeeboot- bestrijdingsvliegtuigen deel. De oefe ning zal worden uitgevoerd onder tactische leiding van de Britse vice- admiraal Onslow, die zich aan boord van kruiser „Glasgow" zal bevin den en van de Nederlandse schout-bij- nacht LJ. Goslings, commandant van het oeSis naldeel V, aan boord van „De zeven provinciën". De Franse socialistische party heeft na een vierdaags congres te Lille een motie aangenomen, waarin volledig vertrouwen in het beleid van premier Mollet werd uitgesproken. Er was slechts één stem tegen en enige onthoudingen. UTRECHT, 2 juli. In vroeger eeuwen maakte de tuberculose on telbare slachtoffers en in dit Rem brandt jaar mag ook wel worden vermeld, dat Rembrandts vrouw Saskia aan tb overleed. De sterfte aan deze ziekte is sinds het begin van deze eeuw en vooral in de laatste tien jaar, in ons land aanmerkelijk teruggelo pen. Het sterftecijfer, dat in 1900 nog bijna 200 bedroeg, daalde in 1954 tot 7.5 en in 1955 opnieuw tot 6.6 per 100.000 inwoners. Een on gekend laag cijfer, dat het laagste van de gehele wereld is. Wat ons ziektecijfer betreft, is deze daling niet zo spectaculair, want in 1955 werd nog bij 81 per 100.000 in woners een nieuw geval van t.b. ont dekt, tegen 106 in 1954. NOG 9000. Maar dit wil toch zeggen, dat het vorig jaar nog bijna 9000 gevallen van onbekende tuberculose werden gevon den. In de laatste vijf jaar is de sterf te aan tuberculose tot op 1/3 terug gegaan, maar het ziektecijfer nog niet tot de helft. Het is in de laatste tientallen jaren hoe langer hoe meer een ziekte van de oudere generaties geworden. Want terwijl de sterfte onder de 30 jaar sinds 1949 van 100 procent tot 10 procent is teruggelopen, is die terug gang boven de 30 jaar slechts van 100 tot 40 procent. In diezelfde jaren verminderde het ziektecijfer beneden 30 jaar tot de helft, maar voor de ouderen slechts tot driekwart. Ook bij her halingen van het bevolkingsonder zoek ziet men, dat het aantal daar bij gevonden gevallen van t.b. bijna steeds en overal afneemt. VEE-BESMETTING Als een van de oorzaken moet wel speciaal worden aangemerkt het feit, dat het gevaar voor besmetting van de mens door t.b. rundvee sinds 1 mei 1956 in geheel Nederland is opgehe ven. Op die datum was de t.b.c. bij het rundvee dank zij krachtige sa menwerking van de gehele boeren stand met behulp van Marshall-gelden geheel uitgeroeid. o In Jordanië is een zakenkabinet, be staande uit onafhankelijken onder Ibra him Hasjim, gevormd, dat toezicht moet houden op de komende parlementsver kiezingen, welke nodig zijn door de ont binding van het parlement vorige week. Geen overleg gepleegd HOLLANDIA, 2 juli (ANP). De beroering in Nieuw Guinea rond de oproep van de synode der Ned. Herv. Kerk duurt voort. De zending op Nieuw-Guinea heeft nu haar eigen standpunt be paald en heeft een verklaring doen uitgaan, die kenbaar werd gemaakt aan de Evang. Chr. Kerk (de nieuw Prot. Chr. kerk in Nieuw-Guinea, waarin de Papoeas en de Nederlanders samen ge organiseerd zijn), aan de gouverneur, aan de synode der Ned. Herv. Kerk en aan de Zendingsraad. De tekst luidt: „Het moderamen van de contact groep der zendingsarbeiders der Ned. Herv. kerk, werkzaam op Nieuw-Gui nea en de leden van de contactgroep te Hollandia, Seroei en Biak, kennis genomen hebbende van de door de synode der Ned. Herv. kerk uitgege ven oproep tot bezinning inzake de kwestie Nieuw-Guinea, verklaren te leurgesteld te zijn door deze gang van zaken. Het verbaast hen, dat geen overleg met de contactgroep is ge pleegd inzake deze stap noch met de Evang. Chr. Kerk, nog wel in het jaar harer zelfstandigwording. Zij menen te mogen aannemen, dat, indien be doeld overleg was gepleegd in ver band met de politieke consequenties en gevolgen van de gedane suggestie deze oproep achterwege was geble ven". AFKONDIGING. In de protestantse kerken van Hol landia la de volgende afkondiging zondag voorgelezen: De kerkeraad van de Nederlands sprekende Evang. Christelijke ge meente te Hollandia constateert, dat grote onrust gewekt is door de publi- katie van de oproep der generale sy node. De raad is van oordeel, dat het de opdracht van de kerk is het licht van Gods Woord te doen schijnen ten aanzien van alle vraagstukken van het leven en de eenheid van de shristelijke kerk te bevorderen. In de oproep blijkt niet, dat de sy node bij het innemen van het stand punt zich alleen door deze opdracht liet leiden, doch mede door de prak tisch politieke zienswijze, welke niet de enige behoeft te zijn, overeenstem mend met Gods Woord. Daarom be treurt de kerkeraad de oproep en distancieert deze zich van het stand punt van de synode. Het bevreemdt de raad, dat de synode wel het tijdstip gekomen acht, waarop de protestantse christenen van Nieuw-Guinea tot zelf standige kerkformatle kunnen over gaan, doch in de oproep niet blijk geeft de protestants christelijke be woners van Nieuw-Guinea, waarmede door sterke en thans nog bestaande organisatorische banden gebonden, enige mondigheid te willen toereke nen inzake de oproep tot meningsvor ming over de kwestie van souvereini- teit van Nieuw-Guinea. PROTESTCOMITE. Enige lidmaten van de Herv. Ge meente in Amsterdam hebben een co mité gevormd voor het voeren van een landelijk protest naar aanleiding van de oproep der generale synode inzake Nieuw-Guinea. Het plan bestaat binnenkort een vergadering te beleggen teneinde zich nader te beraden. In genoemd comité hebben reeds zitting genomen: Dr. J. G. Geelkerken; F. C. H. Goudsmit, mr. J. E. Gröotjans; mr. R. H. v. Houten; C. A. Howeler Pzn.; mr. J. W. de Jong Schouwenburg; dr. H. Jonker H, K. v. d. Kolk; ds. J. C. Koningsber ber; mr. J. H. Maan; mr. E. J. de Roo; mr. dr H. H. Sillevis Smit; dr. W. Sleumer Tzn; F. A. Stroethoff; A. J. Themans; dr. W. Volger. Ministers zijn van oordeel 's-GRAVENHAGE, 2 juli. De ministers van financiën en bin nenlandse zaken zijn van mening, dat de financiële toestand van de gemeenten in het algemeen tot en met 1955 goed te noemen is. Een aanwijzing ligt o.m. in de stand van de reserves en oude tekor ten der gemeenten, welke in 1947 als volgt was; 666 gemeenten f 640 miljoen, reserves 777 gemeenten f 81 miljoen. In 1955 waren deze cijfers: 96 gemeenten f 200 miljoen, 946 gemeenten f 401 mil joen. Wat de begrotingen voor 1956 betreft werd medegedeeld, dat het aantal gemeenten, dat herziening der algemene uitkering heeft aangevraagd, 510 bedraagt. Inmiddels zijn 185 aanvragen voor lopig behandeld, waarvan 130 zouden dienen te worden afgewezen. De be handeling van de overige 325 ge meenten is in het stadium van over leg tussen provincie en inspectie der gemeentefinanciën. Welk bedrag hier mee gemoeid zal zijn is nog niet te zeggen. Het is volgens de ministers nodig het zich bij vele gemeenten in deze financieel gunstige tijd voordoende gevoel van royaliteit enigszins in te perken. Ook is de ervaring, dat de tekorten vaak hoger worden opge geven dan ze in werkelijkheid ach teraf blijken'te zijn. De regering verwacht voorts, dat de ontwikkeling der middelen voldoende mogelijkheden biedt om zowel de ge volgen van het natuurlijk accres van het verzorgingspeil en van de bevol kingsuitbreiding als die van de sala risstijgingen op te vangen. VOORBIJGEGAAN De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, die met de beide mi nisters overleg pleegde, vestigde er de aandacht op, dat naar haar oordeel de voordelen van de conjunctuurstij ging ten dele aan de gemeenten zijn voorbijgegaan, zowel door de trage be handeling van sommige wetsontwerpen als door de gunstige resultaten van 's rijks inkomsten, welke laatste tot gevolg hadden, dat telkens het per centage een weinig werd verminderd. De ministers antwoordden, dat bij het beschouwen van de vraag of 'n wijzi ging in de percentages al dan niet wenselijk is, de werkelijke belasting opbrengst 'n essentieel punt is. Indien men de stijgende hoogconjunctuur in aanmerking neemt, is het te simplis tisch gesteld, dat door belastingverla ging de werkelijke opbrengst van de belastingen ook relatief dusdanig zal verminderen. Het is aan de andere kant tevens te formeel gesteld, dat geen verandering mogelijk is, omdat er voor vier jaren een vast percentage is overeengekomen. De uitkeringen aan de gemeenten, de opbrengst der ten behoeve van de gemeenten gehe ven .rijksbelastingen daaronder begre pen, zijn de laatste jaren steeds ge stegen. Voorstel van de A.N.W.B. DEN HAAG, 2 juli. De ANWB is van plan het wettelijk voorgeschre ven witte spatbord van fietsen te doen vervallen en zo mogelijk te doen vervangen door rode, reflecterende stroken op het achterspatbord. Hier bij denkt men ook aan fietstrappers, waarin reflectoren zijn aangebracht, die in het donker flonkeren. Volgens de verkeerstechnici zou dit de situa tie op de wegen voor de rijders aan zienlijk beveiligen. „Leiders van subversieve beweging gepakt" Prinses Beatrix was eregast van Amsterdam Eisenhower 40 jaar getrouwd GETTYSBURG, 2 juli (Reuter) President Eisenhower heeft zondag op z()n boerderij bij Gettysburg in Pennsylvania, waar hij voor verder herstel verblijft, zijn 40-jarig huwe lijksfeest gevierd. Hij gaf zijn echt- j genote een gouden hartvormige echt- daillon met de inscriptie „Van Ike aan Mamie. 1918—1956". Zijn vrouw gaf hem een foto van haarzelf in gouden lijst. ROME, 2 juli (Reuter) De West- duitse Bondskanselier Adenauer, heeft in een interview met het Italiaanse persagentschap verklaard, dat de op stand van Poznan duidelijk aantoont hoezeer de volkeren van Oost-Europa het stelsel, dat hun door de Sowjet- Unie is opgelegd, haten. Zoals men thans ziet kan het ge loof in de vrijheid niet worden ver stikt. Over de jongste gebeurtenissen in de Sowj et-Unie en andere Oost- europese landen zei Adenauer: „On getwijfeld begint er een verandering te komen, welke voornamelijk te dan ken is aan de westelijke politiek, waaraan wij met volharding trouw zijn gebleven. Ik geloof, dat de voort during van deze verandering eveneens zal afhangen van de westelijke poli tiek". O Gemaskerde rovers hebben zondag avond op een landweg op Sardinië twee autobussen aangehouden en de passagiers beroofd. DJAKARTA, 2 juli (ANP). .Op de 52e zitting in de zaak- Schmidt heeft mevrouw Bouman rechter Rochjani een vlugschrift overhandigd, dat het leger onlangs in West-Java heeft verspreid en waarin een beroep wordt gedaan op opstandelingen in dit gebied zich over te geven voor het einde van de maand, „nu de Neder landse leiders van de subversieve beweging zijn gepakt". Op het rondschrijven waren de foto's afgedrukt van wijlen Jung- schlaeger, mr. Bouman en van de geheimzinnige „Van Kleef", met daaronder een levensbeschrijving van beklaagde Schmidt. Rechter Rochjani deelde mede de zaak te zullen onderzoeken. Voorts las hij brieven voor van twee getuigen, die zich in voorarrest bevinden, waarin zij eerder afgelegde verklaringen herroepen. Getuige E. G. Hofman zegt in zijn brief, dat hij te gen de politie had gelogen toen hij zei, dat hij beklaagde had gezien, toen deze op de hellingen van de Tangku- ban Prahu ondergrondse acties leidde in 1951 en dat hij tegen de rechter had gelogen, toen hij deze verklaring herriep. Hofman schrijft thans, dat hij een „blanke" heeft gezien, die voor 'n tent stond op de hellingen van de vul kaan. Hofman „smeekt" voorts de rechter hem niet meer als getuige op te roepen. Hij deelt mede aan nervo siteit te lijden. „VERZINSEL". Afdriaan Reynst schrijft, dat de brief welke hij tezamen met Hofman en Ba den de getuige die in de zitting van de vorige week zijn eerder gedane in trekking van zijn vroegere verklarin gen opnieuw herriep aan de Neder landse Hoge Commissaris had gezon den, een „verzinsel" was geweest. In de brief aan de H. C. hadden zij ge zegd, dat zij door de politie waren mis handeld en gedwongen waren voor be klaagde belastende verklaringen af te leggen. In de brief, welke vandaag door rechter Rochjani werd voorgelezen, zei Reynst, dat zijn brief aan de H.C. een poging was geweest om zich te vrij waren voor eventuele vervolging in Nederland. „KLUCHT". Beklaagde Schmidt merkte met be trekking tot beide brieven op, dat hij niet verbaasd was. Zowel Hofman als Reynst is beloofd, dat zij bij hun ge zin zouden mogen wonen, indien zij hun eerdere intrekking weer zouden herroepen. „Dit is een klucht", aldus Schmidt, „deze mensen hebben theorie en instructie gekregen". Tenslotte hoorde rechter Rochjani twee nieuwe getuigen. De k-apitein Tu- giman, een vroegere sergeant-majoor van het K.N.I.L., getuigde, dat hij be klaagde nooit een auto heeft zien be sturen, zoals door getuige a charge was verklaard. De sergeant Warika, vroeger chauf feur van Schmidt, getuigde dat Schmidt hem eens had verteld dat hij in 1941 eens geprobeerd had een auto te besturen. Zaterdag heeft Prinses Beatrix een officieel bezoek gebracht aan^Amster- dam., De bovenste foto: in de tuin van de ambtswoning van de burgemeester nuttigde de Prinses kersen met enkele jongelui waarmee zij tevoren het Am sterdamse jongerenleven had be sproken. De onderste foto: Tijdens het defili van leden van sportbonden, dat de Prinses vanaf een podium voor het palels op de Dam gade sloeg, deed zich een aardig incident voor. Eén van ie jonge deelnemers, gekleed in een rood trainingspak, sprong van zijn fietsje en bood H. K. H. een bosje bloemen aan. Twee vliegtuigen van de Indonesische staatspolitie zullen binnenkort worden in gezet in de strijd tegen de smokkelarij in Zuid-Sumatra, Volgens een officiële me dedeling zullen de toestellen patrouille ren boven de oerwouden, moerassen en talloze rivieren in dit gebied, Mr Utoyo Ramelan overleden DJAKARTA, 2 juli (A.N.P.) Mr Utoyo Ramelan is zaterdag tijdens het spelen van golf op de Britse club in Djakarta tengevolge van een hartaan val overleden. Mr. Ramelan was secre taris-generaal van de Nederlands- Indonesische conferentie in Genève, waarvoor hij ook namens de Indone sische regering de voorbesprekingen in Den Haag had gevoerd. Hij was daarvoor hoofd van de Indonesische vertegenwoordiging in Singapore en ambassadeur in Canberra.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3