Baggermolen luidt bij Veere het begin van het Drie-eilandenplan in £sso Tekorten van streeklaboratorium Zeeland voor rijk en provincie? Verlies van de P.Z.E.M. over 1955 bedroeg slechts 161.000 Ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nu een vogelbeschermingswachi Op prijsgegeven land komt de werkhaven, aanvoerplaats der materialen Dinsdag 3 juli 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 1 Credielverslrekking bleef in 1955 vrijwel gelijk Vlissingsc volkscredietbank Toelatingsexamen R.H.B.S. Middelburg BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAPPEN Gezamenlijke reclame voor mossels Garantie der provincie gevraagd voor lening van f 135.000 Toegenomen welvaart ook in elektriciteits bedrijf merkbaar ESSO EXTRA MOTOR OIL Oprichtingsvergadering te Oostburg Zwitserse gezant naar Stavenisse Olof en Henkemans concerteerden Militaire interland te Middelburg Binnenkort wordt perssteiger ingeheid VEERE, 2 juli. Tussen de kustlijnen van Wal cheren en Noord-Beveland tekent zich het silhouet van een baggermolen tegen de horizon, ergens boven de Noordzee af. De eerste baggermolen, die voor de verwezenlijking van het drie-eilandenplan wordt ingezet, zingt zijn technische zang over het water van het Veersegat. Op de plaats, waar eens de zee een strook van het Walcherse land herwon noordelijk van de dijk tussen Veere en Vrou wenpolder gaat men thans een werkhaven bag geren, waarin de materialen zullen worden aange voerd, die men voor het leggen van een dam met of zonder sluis tussen Walcheren en Noord-Beveland nodig zal hebben. De baggermolen steunt en kreunt, kraakt in zijn metalen voegen bij de heffing van de zware bagger, de uitkomende specie, zoals dat spul offi cieel heet, die weer wordt overgeheveld in zgn, onderlossers, die getrokken door een sleepbootje, pendelend de grauwe massa's afvoeren. De sche pen trekken een witte voor in het Veersegat, als zij naar de stortplaats, tussen Vrouwenpolder en Veere, koersen. Het grootse werk, dat drie-eilandenplan heet, de voorbode van het nog grotere deltaplan, is be gonnen. Het gemurmel van de baggermolen is <Je prelude. Haven over Hen maanden gereed Over de tot slik geworden grond, die bij de dijkdichting na de inunda tie van het eiland moest worden prijs gegeven, lopen de mannen, die er hun schouders onder gaan zetten tussen de half vergane wilgenstronken, die troosteloos in de modder, getuigenis afleggen van de bewoning van eertijds. De mannen verrichten hun metingen. Het is niet vergeefs geweest, dat de ze grond werd prijsgegeven. In de luw te van de kromming van de dijk komt de werkhaven, die overal een diepte zal krijgen van vijf meter. VRIJDAG BEGONNEN Donderdag heeft de baggermolen proef gedraaid, vrijdag jl. is het werk dan officieel begonnen. De mo len is daar begonnen te baggeren, waar de ingang van de haven zal komen. Voor deze ingang zal een be staand hoofd van de Polder Walche ren, overblijfsel van de oude dijk, moeten worden doorgegraven. Daar achter, in noord-westelijke richting, komt de haven, waarvan de wand aan de zeezijde ongeveer op dezelf- VLISSINGEN, 2 juli. Uit het verslag over 1955 van de gemeen telijke volkscredietbank blijkt, dat op 31 december j.l. het saldo in rekening-courant 95.588,17 be droeg. In 1955 trad nog 1 winke lier tot de regeling toe, waardoor het totaal aantal aangesloten de taillisten steeg tot 98, omvattende 91 middenstandszaken, 6 groot winkelbedrijven en 1 coöperatie. Ook vorig jaar verliep de samen werking naar volle tevredenheid van beide partijen en hebben zich geen klachten voorgedaan. Geen enkele leverancier heeft zich te ruggetrokken. In 1955 werden 427 credieten ver strekt tot een totaalbedrag van 126.484,50. Vergelijkt men deze cij fers met die van '54 (456 en 125.244), dan blijkt daaruit, dat de credietver- strekking vrijwel stationair bleef. Te genover een kleine teruggang van het aantal verstrekte credieten staat een geringe stijging van het uitgeleende bedrag, wat er dus op wijst, dat het gemiddelde per crediet ook in 1955 is toegenomen. Het aantal credieten, dat via de middenstand liep, is eveneens gedaald en wel van 63% in 1954 tot 53% in 1955. Waaraan deze daling moet worden toegeschreven, is niet ge heel-duidelijk. Volgens een aantal win keliers moet dit vooral worden gewe ten aan de toenemende concurrentie van postorderbedrijven, terwijl ande ren de ervaring opdoen, dat een be paalde categorie klanten uitsluitend met de winkelier te doen wil hebben en daarvoor zelfs de hogere tarieven der financieringsinstituten voor lief neemt. Gezien deze gang van zaken ligt i.st in de bedoeling onder de aange sloten winkeliers een enquête te kouden, teneinde zo mogelijk tot een vorm van samenwerking te ge raken, welke beter aan de bestaande omstandigheden is aangepast. Behoudens een klein aantal gevallen verloopt de aflossing der credieten re gelmatig. De achterstand bedroeg eind det«mber ongeveer twee procent van het uitstaande saldo, waarin dan zijn t «grepen die gevallen, waarin door z.ekte, vorstverlet e.d. uitstel van be- 'aling of vermindering der aflossing '"erd toegestaan. Ten laste van 1955 rerd van één crediet de restant-vorde ring van 109,als oninbaar afge schreven. als de plaats zal komen te liggen, waar de oude dijk lag Die havenwand, evenals het haven plateau, zal worden opgespoten tussen mijnstenen dammen, die tevoren wor den opgestort. Zeer binnenkort zal met het heien van de perssteiger worden begonnen. Deze zal bestaan uit een aantal jukken, waarover de buizen ge legd worden, waardoor met behulp van een perszuiger het zand wordt ge perst voor havendam en -plateau. De uitkomende specie wordt voorlo pig, enige kilometers noordelijker, on der de kust in zee, daar waar een diep te is, gestort. Met de aanleg van de eigenlijke dam heeft dit niets uitstaan de. Insiders weten ook wel, dat de schepen, die dichter onder Veere van de platen zand weghalen, zulks doen in opdracht van de zandhandelaren. Tussen Veere en Vrouwenpolder be paalt het werk voor het drie-eilanden plan zich voorlopig tot het baggeren, afvoeren en het verrichten van metin gen op de plaats waar de werkhaven komt. Bij een normaal verloop zal de haven er over tien maanden liggen, als aanvoerplaats van de materialen en ligplaats van de schepen, die bij het werk zullen worden ingezet. Op de dijk zijn inmiddels twee groene ten opgetrokken, één voor de rijkswa terstaat en één voor de aannemers, N.V. Den Breejen van den Bout en N.V. J. v. d. Vlies uit Sliedrecht, de onderaannemer van het baggerwerk. MIDDELBURG, 2 juli. Bij het toe latingsexamen aan de r.h.b.s. te Middel burg slaagden de volgende leerlingen Piet Blok, Olga Geers, Arjen van Geuns, Fieke Kruyder, Ko Maas, Jan den Toon der, Puck Vermeulen, Elly de Visser, Bob van der Weel, Lammert Zwartsen- burg, Greet Niesthoven, Boukje van Bruggen, Sjaak Hubregtse, Lia Beije, Jan le Fever, Arnold van Reemst, Tobi Cop pejans, Jenneke van der Kuijl, Corry Jacobse, Frans Edelman, Tonnie van Her wijnen, Frans Rijnberg, Bert Carol, Arend de Jonge, Roel Otten, Herman Zelders, Jan de Koning, Lou Villeé, Bram Ver meulen, Ineke Castel, Lies Neve, Gert Overman, allen te Middelburg; Corry Wattel te Serooskerke; Jaap Haveman, Bram Provoost, beiden te Domburg; Eric van Hoek, Nelleke de Jonge, beiden te Souburg; Jan ten Klooster, Fop Smit, Kees Mol, allen te Veere; Jaap Knuijt, Sophila van Randwijck, beiden te Nieuw en St. Joosland; Johan Marteijn te Arne- muiden; Leewkje Hagen te Vlissingen Wim Coppoolse te Grijpskerke; Jan Har pe te Meliskerke. Toegelaten zonder examen; Klaas Delfs- ma te Middelburg. Drie kandidaten moesten worden afge wezen. Collecte. De collecte voor de reis van Ouden van dagen te Ovezande heeft 237,45 opgebracht. 's-GRAVENHAGE, 2 juli. Bij K.B. I zijn benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 1 augustus 1956; tot ge zworene van het waterschap Baarland, A. Rijk te Oudelande, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot gezworene van het waterschap de I Vrije Polders onder Tholen, A. J. A. Wa- gemaker en J. E. van Gorsel, beiden te Tholen; Tot gezworene van het waterschap El- lewoutsdijk, J. de Dreu aldaar. o BRUINISSE, 2 juli. De mos selkwekers uit Bruinisse staan niet afwijzend tegenover het ma ken van reclame. Dit bleek in de dezer dagen onder leiding van de heer D. de Koning gehouden ver gadering van de Vissersvereniging Algemeen Vissersbelang. Genoem de reclame was ter sprake geko men in de laatste vergadering van de mosseladviescommissie te B. o. Zoom. De kosten kunnen worden gesteld op twee cent per verkoch te mosselton, terwijl de handel eveneens twee cent zou moeten bijdragen. Zodoende zou men een fonds van f 20.000 bijeen kunnen brengen. Voorstel aan de provinciale siaien MIDDELBURG, 2 juli. De prov. staten hebben van ged. staten een voorstel ontvangen om aan de Stichting Streeklaboratorium Zee land te beginnen met dit jaar een bijdrage te verlenen van ten hoogste 50 °/o van het eventueel exploitatietekort, onder de voor waarde, dat ook het rijk een bijdrage verleent van tenminste 50% van het tekort. Voorts wordt door ged. staten machtiging gevraagd van provinciewege te waarborgen de betaling van rente en aflossing van een door genoemde stichting aan te gane geldlening van ten hoogste 135.000,met een looptijd van tien jaar. De heer A. L. S. Lockefeer, voorzit ter van Zevibel, hield een pleidooi voor een krachtige organisatie op vis- serijgebied. Hij wees er ook op, dat de Zevibel momenteel voor de mossel- en garnalenvisserij een representatieve organisatie is. Dit dient zo te blijven, maar het is niet mogelijk zonder con tributieverhoging. Thans betaalt men f 6.per bedrijf. Gedacht wordt aan een contributie van f 3 per f 1000 bru to ontvangsten, te innen door het mos selkantoor. De mogelijkheid van het geven van visserij onder wijs werd belicht, terwijl de secretaris, drs. R. Cambier, wees op de resultaten, die werden behaald bij de actie voor pachtvermindering voor niet in cultuur gebrachte Zeeuwse visserijpercelen. Deze leverde voor de kwekers een voordeel van f70.000 op in 1953 en van f40.000 in 1954. Nie mand bleek tegen de contributieverho ging bezwaren te hebben. Uit de vergadering werd gevraagd om zo mogelijk ook adviezen te geven bij het in cultuur brengen van visse rijpercelen in de Waddenzee. Verder werd aangedrongen, dat Bruinisse steeds vertegenwoordigd zal zijn in de mosseladviescommissie. De stichting, zo schrijven ged. staten, heeft ten doel het doen van pathologi- sche-anatomische, bacteriologische, se- rologische en dergelijke medische labo ratoriumonderzoekingen, welke wor den verricht ten behoeve van de in Zeeland gevestigde ziekenhuizen, art sen en andere op het gebied van de volksgezondheid werkzame instellin gen en personen. Door de wel zeer bijzondere moei lijkheden, die onze geografisch zo ver deelde provincie voor de organisatie van dit werk met zich brengt en an dere bezwaren van organisatorische aard moesten vele bezwaren worden overwonnen, voordat deze stichting opgericht door het St. Elisabeth zie kenhuis te Sluiskil, het Gasthuis te Middelburg en het Gasthuis te Goes tot stand kon worden gebracht en het waren wel zeer speciaal financiële pro blemen, die Zeeland op de laatste plaats brachten in de rij der inmid dels tot standgekomen streeklaboratio- ria in ons land. TEKORTEN Terwijl in andere provincies de ex ploitatie rendabel is te maken, moet voor Zeeland worden gerekend met uitzonderlijk ongunstige factoren die de exploitatiecijfers nadelig beïnvloeden. Het vervoer van het materiaal, de ho- Siroomverkoop steeg met ruim 24 procent MIDDELBURG, 2 juli. De N.V. P.Z.E.M. heeft vorig jaar „slechts" 'n verlies geleden van 161.860,88. „Slechts", want in 1954 bedroeg dit verlies 1.055.131,47. Dit onverwachte gunstige resul taat aanmerkelijk gunstiger dan de begroting voor 1955 aangaf is in hoofdzaak toe te schrijven aan de krachtige stijging van het debiet. De ontvangsten overtroffen die van 1954 met 1.413.660,62 of met ruim 13% (het jaar daarvoor bijna 11,4%). Daarentegen na men de lasten toe met 520.390,03 of met ruim 4,3 (het jaar daar voor met rond 34%). Toch vervullen de kostenstijgingen de raad van bestuur met zorg, zo wordt in het jaarverslag medegedeeld. Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieaw- dorp, J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Kareise, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes, A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zui- dema, Goes. Voor het eigen verzorgingsgebied bedroeg het totaal van opgewekte en ingekochte elektrische energie 135.951. 084 kWh tegen 109.286.270 kWh in '54, hetgeen een toename van 26.664.814 kWh of 24,4 te zien geeft. Sinds 14 mei 1955 betrekt een groot industrieel bedrijf in Z.-Vlaanderen een deel van zijn energie van de PZEM, maar in dien men dit buiten beschouwing laat resteert toch nog een toeneming van 12.954.872 kWh of 11,9 ten opzichte van 1954. De maximale belasting be droeg 38.100 kW (vorig jaar 31.500). De bedrijfstijd van het maximum be droeg ca. 3570 uren. BEVREDIGEND Voor een gebied als Zeeland met zijn beperkte mogelijkheden, aldus schrijft de directeur, ir. T. Michielsen, tot in dustriële expansie is de geschetste ont wikkeling zeker bevredigend te noe men. Z(j moet voor een groot deel toe geschreven worden aan de toegenomen welvaart, zowel in de private sector als op het terrein van handel en nij verheid. De mechanisatie en uitbreiding van industrieën, de vestiging van enkele nieuwe ondernemingen, de toepassing van nieuwe gebruiksmo gelijkheden der elektrische energie en de in korte tijd snel in omvang en verbruik toegenomen installaties voor openbare verlichting zijn even- zovele oorzaken van het verschijn sel, dat in Zeeland de steilte van de verbruikskromme geenszins achter staat bij die welke elders valt waar te nemen, integendeel. Dit mag echter nooit leiden tot te vredenheid over de bereikte resulta ten. Het blijft noodzakelijk steeds be dacht te zijn op uitbreiding vdn het debiet. Het huishoudelijk verbruik per hoofd van de bevolking ligt nog steeds onder het gemiddelde van Nederland en ook in de nijverheidsector is nog al le ruimte voor verdere expansie. GOEDE RESULTATEN De verwachtingen ten aanzien van de technische en economische resulta ten der Centrale Zeeland werden niet teleurgesteld. U: een oogpunt van brandstofeconomie werden alleszins bevredigende resultaten verkregen. Het kolenpark werd verdubbeld, zodat thans een nuttige opslagruimte voor ca. 28.000 ton kolen ter beschikking staat. Gememoreerd wordt de nood zaak der uitbreiding der Centrale Zee land, waaromtrent de prov. staten reeds een besluit namen. Het aantal personeelsleden bedroeg eind decem ber 660. Mededeling wordt voorts gedaan van het opstellen der luidsprekersinstalla- I tie in de Van Citterspolder onder Bors- sele, die bij mist door de roeierswacht van het Ned. Loodswezen te Vlissin gen wordt ingeschakeld om de scheep vaart op de aanwezigheid van de wa- I terkabels attent te maken. Het aantal I beschadigingen is door deze maatregel (luidspreker en licht-brulboei) tot beperkt gebleven, maar er wordt nog I naar maatregelen gezocht ter verdere beperking van de risico's. LICHTDREMPEL Op suggestie van het Loodswezen wordt in samenwerking met 's rijks kustveriichting het vraagstuk bestu deerd, of het mogelijk en uitvoerbaar is aan de oever een speciale lamp op te stellen mét een smalle bundel, die zich voor de scheepvaart als een ver lichte drempel voordoet, doch verder zo weinig mogelijk verblindend voor de scheepvaart dient te zijn. Voor de ev. legging van een derde 50 kV-kabel naar Westdorpe werd de mogelijkheid bestudeerd de Schelde- kruisingkabel in de bodem van de ri vier te spuiten, althans in het gedeel te voor de scheepvaart. Grondborin gen werden verricht en het probleem van inspuiten wordt door twee aanne mersfirma's grondig bestudeerd. De stroomverkoop bracht netto f 12. 130.847,62 op. De kosten van opwek king en inkoop bedroegen f 6.367.708,96. Ingezonden Mededeling (adv.) met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Ess o bent U beter uit ge reiskosten, de door de onvermijde lijke onderverdeling hoge personeels» kosten kunnen niet anders dan de las ten boven het voor andere provincies normale kostencijfer opvoeren, terwijl aan de andere kant op slechts lagere inkomsten mag worden gerekend dan in andere provincies met grote bevol kingsdraagvlak te bereiken zijn. De geneeskundig inspecteur van volksgezondheid, die een gunstig ad vies uitbracht, toonde aan, dat in Zeeland ernstig rekening moet wor den gehouden met een niet-sluiten- de exploitatie. Deze mening werd gedeeld door de bedrijfseconoom van het rijksinstituut voor de volks gezondheid, die met name het in da begroting geschatte aantal van-der tigduizend onderzoekingen voor rijksrekening in Zeeland te hoog flphftp NOODZAKELIJK Ofschoon ged. staten niet het opti misme van het stichtingsbestuur (dat rekent op een sluitende exploitatie) de len, zijn zij toch van oordeel dat dit streeklaboratorium noodzakelijk is en de stichting overheidssteun verdient. Zij achten het echter niet mogelijk, dat deze steun enkel en alleen door de provincie wordt opgebracht. De lig ging van Zeeland en de bijzonder® geografische structuur hebben nu een maal bijzondere financiële consequen ties. Daar voorts bij de oprichting van dit laboratorium het rijksbelang wat betreft de volksgezondheid eveneem betrokken is hebben zij een beroep ge daan op de minister van sociale zaken en volksgezondheid om te komen tot een regeling, waarbij de tekorten door rijk en provincie gezamenlijk worden gedragen. Op een reeds in januari j.l. gedaan verzoek is nog geen antwoord ontvan gen, maar het college hoopt, dat het rijk bereid zal zijn tenminste 50 pet. der exploitatietekorten voor zijn reke ning te nemen. De uitgaven voor de bouw, inrich ting en completering der drie labora toria werden voorgeschoten door da drie genoemde ziekenhuizen, welke in moeilijkheden komen, daar zij geen dekking hebben. Daarom drongen zij bij het stichtingsbestuur krachtig aan op terugbetaling. Dit verzocht nu da provincie rente en aflossing van een geldlening te garanderen. ARNEMUIDEN Tijdens de vrijdag gehouden raads vergadering werd nog besloten aan de speeltuinvereniging te verlenen, als mede een subsidie toe te kennen voor dekking van het exploitatietekort. Het Rode Kruis krijgt een subsidie van 200,en de Kanaalweg zal opnieuw van een teerlaag worden voorzien. Tijdens de rondvraag ontspon zich nog een discussie over de verplaat sing van de boerenleenbank naar Nieuw en St. Joosland. In tegenstel ling tot geruchten hieromtrent deel de burgemeester Van der Heide mee, dat de gemeente grond voor nieuw bouw wil beschikbaar stellen. Vogelbescherming actief OOSTBURG, 2 juli. - Naast de Vogel- beschermingswacht „Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen", welke op 19 juni werd opgericht, bezit nu ook West- Zeeuwsch-Vlaanderen een Vogelbe- schermingswacht, welke in de afgelo pen week tot stand kwam. Hierdoor is de situatie ontstaan, dat zowel het zui delijk als het noordelijk deel van Zee land (Schouwen-Duiveland) werkter rein in organisatorisch verband is' ge worden vai> de vogelliefhebbers en be schermers. Hopelijk volgen de andere eilanden van Zeeland zeer spoedig in deze rij, opdat geheel Zeeland in or ganisatorisch verband de Vogelbe schermingsgedachte kan uitdragen. Dit zal nodig zijn in verband met de op handen zijnde inpolderingen bij het Deltaplan. Evenals in Terneuzen werd ook te Oostburg de vergadering ingeleid door Mr. T. Lebret, ambtenaar van het O. M. te Middelburg, hoofdbestuurslid van de Ned. Ver. tot Bescherming van vogels, vogelkenner en vogelminnaaar bij uitnemendheid. Lag het eerst in de bedoeling één wacht op te richten voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, i.v.m. de grote afstanden is hierop teruggekomen en is Zeeuwsch-Vlaanderen verdeeld in Oost en West. Door propaganda, voor al onder de jeugd, zal getracht wor den de vogelbeschermingsgedachte uit te dragen. In het voorlopig bestuur werden ge kozen de heren C. M. v. d. Broeck, Aardenburg, voorzitter; H. Enkelaar, Helsinkistraat 2, Oostburg, secretaris; P. de Lijster Jr., Hotel Zeebad Cad- zand, penningmeester en als commis sarissen opperwachtmeester der rijks politie G. v. d. Driest te Oostburg en J. Dieleman te Biervliet. LANDELIJKE BELANGSTELLING. Dat de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels het streven ten volle steunt, bleek wel uit de gift, die mr. Lebret namens deze vereniging onder enveloppe aanbood en tevens uit het feit, dat de laatste vier boe ken met jaarverslagen werden ge schonken als begin van een aan te leggen bibliotheek. Door de vereniging was fotomateriaal gezonden om de op richtingsvergadering luister bij te zet ten. Tevens was door de Plantenziekte- kundige Dienst een boekwerk beschik baar gesteld teneinde de bescherming van uilen, één van de nuttigste vogels, voor de landbouw, te stimuleren. Met algemene stemmen werd beslo ten mr. Lebret het erelidmaatschap aan te bieden. Tevens werd besloten toe te treden tot de Ned. Ver. tot Bè- scherming van Vogels en een contri butie te heffen van minstens f 1.20 per jaar per lid en een donatie van mins tens f0.60 per jaar per donateur. DOEL EN MIDDELEN. Nader werd ingegaan op het doel der vereniging, nl. de instandhouding en zo mogelijk uitbreiding van de vo gelstand in west-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Tot heden werd aan deze vorm van recreatie praktisch geen aandacht geschonken. Wanneer dit wel gebeur de, dan was dat door personen of ge zelschappen uit Holland of uit België. Daarom zal getracht worden door mid del van propaganda de gehele bevol king „vogelminnend" te maken, voor zover zij dat nog niet is. Eén der middelen zal zijn het ver vaardigen van nestkastjes. Getracht zal worden hiervoor de schooljeugd te interesseren. Bij het vervaardigen van nestkastjes zal een beroep gedaan wor den op de gemeentebesturen en op de leerlingen van de lagere scholen waar handenarbeid wordt verricht. STAVENISSE, 2 juli. Burgemees ter A. Sluijmers, die voor het eerst de raadszitting presideerde, deelde o.m. mede, dat de Zwitserse gezant op 12 of 13 juli a.s. een kort bezoek zal bren gen aan de kleuterschool. Uit een toelichting op de wijziging der begroting 1955 door de heer Steke- tee bleek, dat er een tekort was van ongeveer 7.000,Van dit bedrag zal echter wellicht nog een groot gedeelte van het rijk terugkomen. De burge meester werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Mevr. Gaa- MIDDELBURG, 2 juli. Ook dit jaar worden twee van de Holland-Festival concerten in Middelburg gegeven. Hat eerste vond zaterdagavond plaats in do Burgerzaal van het stadhuis. In het kader van de Mozartlierdenking werd hier 'n concert gegeven door Theo Olof (viool) en Hans Henkemans (piano). Uitgevoerd werden 3 Sonates voor viool en piano, nl. in Es (K.V. 58), in Es (K.V. 380) en A (K.V. 526). Hans Henkemans speelde bovendien twee pianosoli: Tien variaties over het thema „Unser duxnmer Pöbel meint", en Rondo in a. De uitzonderlijke kwaliteiten van deze kunstenaars waren direct bij de aanvang al te bemerken. Theo Olof, geen onbe kende in de Zeeuwse hoofdstad, verrast altijd weer door zijn prachtige toon en indrukwekkende techniek, terwijl de pi anist Hans Henkemans opviel door zijn briljante virtuositeit en buitengewoon lichte aanslag. Zijn Mozart-interpretatie is bekend en geeft dan ook bijzonder fijn zinnig de lichte, galante Mozart-stijl weer. Zo bijzonder licht was vaak de aanslag en zo kristalhelder de toon, dat men her innerd werd aan een Mozart-piano in- plaats van een moderne concertvleugel. Het enige bezwaar was, dat de begelei ding vaak te solistisch was, waardoor d» viool- en planoklank, hoewel op zichzelf bewonderenswaardig, niet versmolten, maar a.h.w. te apart bleven, waarbij dan de vleugel wel wat domineerde. Overi gens was dit een gedenkwaardig concert, waarbij de sfeer van de burgerzaal het karakter van kamermuziek uitstekend tot zijn recht deed komen. B. MIDDELBURG, 2 juli. Donderdag 5 juli vindt te Middelburg weer het jaar lijks treffen plaats tussen de sportploegen van de Nederlandse en Belgische admi nistrateurs, de C.O.A.K. uit Middelburg en de C.A.D. uit Mechelen. De Belgische gasten komen donderdag morgen om half negen in Middelburg aan. Het gezelschap bestaat uit 7 officieren, 10 onderofficieren en 24 leerlingen. De sportontmoeting begint om tien uur op de Nadorst, waar het volgende program ma wordt afgewerkt: 100 meter, 800 m„ 1500 m., hoogspringen, vèrspringen, vol leybal en voetbal. keerSakko zag zich benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school. De vergoeding ad 6500,voor aanschaf meubelen enz. der kleuterschool werd goedgekeurd. Op een vraag van de heer A. Tazelaar (GB) antwoordde de burgemeester, dat dit bedrag voor honderd procent bij het rijk kan wor den gedeclareerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2