Dulles gelooft in vermindering van communistische dreiging Amerika blijft Tito helpen Geen Deltabureau, wel veelzijdig samen gestelde commissie met secretariaat „Openlijk verset tegen Stalen was jarenlang onmogelijk" Indonesische erkentelijkheid voor ,.De Schelde" te Vlissingen Rood-China betert zich niet Botsing in de lucht ELF DODEN In de Poolse stad Poznan het weer rustig is Nog geen nieuws over kabinetsformatie de Aantal secties zal zich naar groei der omstandigheden uitbreiden Vijftien doden te Madrid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Middelburgse molen wordt gerestaureerd Het volk steunde de dictator Embleem Koninklijke Marechaussee voor Prinses Beatrix Uitgangsverbod opgeheven Dodelijk ongeval te Bergen op Zoom Plafina bruiloft ie Tilburc Klaar binnen overeengekomen tijd Ged. siaten antwoorden jhr. mr. T. A. J. W. Schorer Telefoon 2433 (b.g.g. voor redactie 3937, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. rnaan-1, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwscb Dagblad 12e Jaargang No. 3437 Wnd.-hoofdredaeteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 3 juli 1956 HISTORISCH MOMENT BIJ VEERE (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Ma Woensdag: Zon op 4.24 u., onder 21.0 u. Maan op 0.59 u., onder 17.06 u. Hoogwater woensdag 4 juli: Vlissingen: 10.11 u. 1.61 m. 22.39 u. 1.62 m. Terneuzen: 10.37 u. 1.78 m., 23.07 ti. 1.79 m. Wemeldinge: 11.35 u. 1.58 nr, u. m. Zierikzee: 11.19 u. 1.98 m., 23.50 u. 1.23 m. Eisenhower weer aan het werk GETTYSBURG (Pennsylvania, V.S.), 2 juli Reuter President Eisen hower heeft op zijn boerderij te Get tysburg staatszaken afgehandeld met leden van zijn staf, die daarvoor uit Washington waren overgevlogen. WASHINGTON, 2 juli. AFP. De mogelijkheid, dat de Sow- jet-Unie een oorlog zal beginnen, is thans kleiner dan een jaar ge leden, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard. Dulles voegde hieraan toe, dat een dergelijke verbetering niet valt te bespeuren in het optreden van communistisch China. Voorts deelde de minister mede dat de Amerikaanse regering Zuid- Slavië wil blijven helpen, „daar president Tito bijzonder gesteld is op het handhaven van de onafhankelijkheid van zijn land". Subsidie van het rijk 's-GRAVENHAGE, 3 juli. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een sub sidie verleend voor de restauratie van de windkorenmolen „De Ko lling" te Middelburg. Deze hoge ronde stellingmolen, is in 1882 ge bouwd. Door de toestand waarin de molen is komen te verkeren, moest een aan tal jaren geleden het windmaalbedrijf stopgezet worden. Sindsdien werkt de molen uitsluitend elektrisch. Doordat de wieken en de stelling gevaar ople verden voor de openbare veiligheid moesten orlangs deze onderdelen ver wijderd worden, zodat de overgeble ven kale romp het gezicht op de stad in hoge mate ontsiert. Met de restau ratie van deze molen zullen alle vier de windmolens, die Middelburg rijk is weer ten verzorgd aanzien hebben. De minister verklaarde ook nog dat er „duidelijke aanwijzingen" bestaan dat er thans in de Sow jet-Unie zelf krachten werken, die op de duur mo gelijk de communistische bedreiging zullen, verminderen. In het gebied van Agadir (Marok ko) is een algemene staking uitgebro ken als protest tegen de Franse troe penbewegingen in dit gebied. GRANDCANYON, (Arizona V.S.) 3 juli. Reuter. Hefschroefvliegtuigen worden gebruikt voor het bergen van de stoffelijke overschotten der 128 in zittenden van twee grote Amerikaanse passagiersvliegtuigen, die boven de Grand Canyon, in de Amerikaanse staat Arizona, op elkander gevlogen en brandend omlaag zijn gestort. Een aantal personen dat een onder zoek naar de toedracht van deze op één na grootste ramp in de geschiede nis der burgerluchtvaart moet instel len, is eveneens per hefschroefvlieg- tuig naar de Grand Canyon vertrok ken. De controletoren te Daggett, in Ca- lifornië, heeft mededelingen gedaan, waaruit wellicht blijkt wat de oorzaak van de botsing is geweest. Uit deze mededeling blijkt dat de machines op gelijke hoogte vlogen. Treinongeluk in Mexico MEXICO STAD, 2 juli (Reuter) In Mexico zijn bij een spoorwegonge luk elf personen om het leven geko men en ruim zestig gewond. Het onge luk gebeurde ruim 250 km ten zuiden van de Mexicaanse hoofdstad, waar 'n trein ontspoorde. Te Nagasaki in Japan hebben 12.000 arbeiders op de Mitsoei-werven het werk voor 48 uur neergelegd, omdat zij een zomergratificatie van 280 gul den eisen, terwijl de bedrijfsleiding niet meer dan ongeveer 260 gulden wil geven. Communistische partij in S.U. verklaart MOSKOU, 3 juli. Reuter. Het centrale comité van de Sowjet- russische communistisch partij heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gesproken over de „volledige instemming en warme steun" waarmee het Russische volk de besluiten van het twintigste partijcongres (dat in februari werd gehouden) heeft verwelkomd. Ook wordt gezegd dat deze beslissingen de goedkeuring hebben van „de communistische zusterpartijen, de arbeiders in de socialisti sche landen en miljoenen mensen in de kapitalistische en koloniale landen". In het tweede deel van het decreet wordt antwoord gegeven op de vraag hoe de persoonsverheerlijking kon ont staan. Het geeft een overzicht van de BERLIJN, 3 juli. Reuter en AFP. In de Poolse stad Poznan schijnt het uiterlijk althans, weer rustig te zijn. Er zijn de laatste uren geen berichten ontvangen over demonstraties of ongeregeld- Dr. Drees sprak mei fractievoorzitters (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 2 juli. Vanavond hebben de voorzitters van de vijf grote fracties uit de Tweede Ka mer van acht tot elf uur bespre kingen gevoerd met de kabinets formateur, Dr. W. Drees. Na af loop van de conferentie deelde een woordvoerder van de formateur mesde dat nog geen beslissingen zijn gevalLm. In politieke kringen in Den Haag buide men zich vanavond in een angst vallig stilzwijgen. Men waagde zich niet aan speculaties over de kansen van de formateur. De mededelingen, tüe vanwege dr. Drees zijn gedaan, wa ren daarvoor ook te summier. Over de gevoerde besprekingen werd name lijk slechts bekend, dat van gedachten is gewisseld over twee vraagstukken waarover ook reeds eerder da menin gen der fracties naar voren waren ge bracht, -1. over het huurvraagstuk en Je defensieuitgaven. Het is niet bekend of nog andere zaken ter sprake zijn gebracht. Heden (dinsdag) ochtend vroeg ver namen wij nog dat in politieke krin gen de mogelijkheid, dat dr. Drees zal slagen nog niet uitgesloten wordt ge acht. Verschillende fractievoorzitters breng envandaag verslag uit aan hun fracties. Dinsdagochtend komen de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P. en de A.R, bij een om zich over de toestand te bera den. Arbeider bekneld tussen spoorwagons Maandagmiddag omstreeks half drie is op de loslijn van de Ned. Spoorwe gen een dodelijk ongeluk gebeurd waarvan de 50-jarige ongehuwde C. Schot uit Bergen op Zoom het slacht offer is geworden. S., die bezig was een wagon te los sen had zich even verwijderd en kwam bij het terugkomen op een lijn waar op gerangeerd werd. De man raakte tussen de wagons en werd zo zwaar gewond dat hij kort daarna overleed. heden terwijl ook uit het feit dat het uitgaansverbod in Poznan is opgeheven kan worden afgeleid dat het momenteel rustig is in de stad. De berichten over het aantal arre staties, dat door de Poolse veiligheids dienst zou zijn verricht, lopen uiteen. Volgens reizigers, die uit Polen in West-Eerlijn zijn aangekomen, zouden in Polen ongeveer duizend personen zijn gearresteerd. Een Zuidslavische correspondent daarentegen maakte melding van ongeveer 500 arrestaties. Hij deelde tevens mede dat de mees ten van hen jonger zijn dan 25 jaar. Beschuldiging In een decreet van de Sowjet-corn- munistische partij werd bekend ge maakt, dat de „demonstraties" in de Poolse stad waren betaald met geld van de Amerikaanse regering. Een woordvoerder van de regering der V.S. heeft dit gisteren pertinent tegenge sproken. „De betogingen in Poznan, die het bekende tragische verloop hadden, schijnen in feite te zijn voortgekomen uit een golf van tot nu toe verdrongen bitterheid, opgekomen uit een onder drukt en uitgebuit volk. De Poolse communistische autoritei ten arresteren thans honderden Pool se burgers en zfj dreigen, geheel in de Stalinistische traditie, met het nemen van medogenloze vergeldingsmaatre gelen", aldus onder meer de verkla ring van de woordvoerder van het „State Department". Deze foto toont het embleem van 't wapen der Koninklijke marechaussee, dat brigade-generaal W. Kist, com mandant van de Koninklijk mare chaussee aan H.K.H. Prinses Beatrix vandaag zal aanbieden bij haar be zoek aan de depot Apeldoorn i.v.m. 't aanvaarden door de kroonprinses van de titel „schutsvrouwe". Het embleem is vervaardigd van platina en achttien karaats wit en naturel geel goud. De gesloten granaat, het embleem van de Kon. marechaussee, bestaat uit een briljant, waaruit een geciseleerde wit- gouden vlam opstijgt. Het geheel is gemonteerd op een strik van moiree- zijde in de kleuren der Kon. mare chaussee. DE BILT ZEGT: Zelfde temperaturen Zonnige perioden maar ook enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde temperaturen. geschiedenis van de Sowj et-staat en de omstandigheden waaronder de so cialistische opbouw werd uitgevoerd „in het licht van de kuiperijen van de vijandige kapitalistische omsingeling". In deze ideologische en politieke strijd verwierf Stalin zich groot gezag en populariteit. Alle grote overwin ningen waren echter ten onrechte aan hem alleen toegeschreven. De succes sen van staat en partij stegen Stalin naar het hoofd. Langzamerhand ont wikkelde zich in die atmosfeer de psr- soonsverering, die in grote mate be vorderd werd door bepaalde persoon lijke eigenschappen van Stalin, op de negatieve aard waarvan door Lenin 13 gewezen. - Op het kort na Lenins dood ge houden partijcongres zijn de waar schuwingen van Lenin tegen Stalin besproken. Besloten werd Stalin toch secretaris-generaal van de par tij te laten blijven, maar op voor waarde, dat hij uit Lenins kritiek de nodige conclusies zou trekken. In de eerste tijd deed hij dat ook, maar later ging hij in zijn eigen onfeil baarheid geloven. Dit had geleid tot grove schending van de socialistische beginselen. El- kon niet gezegd worden, dat in het centrale comité van de partij geen ver zet tegen het negatieve optreden van Stalin bestond. Er waren perioden, bij voorbeeld in de oorlogsjaren, dat de persoonlijke activiteit van Stalin sterk was beperkt. Openlijk verzet tegen Stalin en zijn verwijdering was onder de heersend^ omstandigheden onmogelijk. Gezien de successen van de socialistische opbouw zou degene, die zich openlijk had ver zet, nooit de steun van het volk ge kregen hebben. Hij zou ongetwijfeld van ondergraving van de partijeenheid zijn beschuldigd. Overdracht «Tampomas» ROTTERDAM, 2 juli Nadat het ms „Tampomas" van Vlissingen naar Rotterdam was gevaren, waarhij on derweg met goed gevolg de gecontrac teerde vaarproeven waren afgelegd, meerde het schip vanavond af aan de terreinen van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd te Rotterdam en werd het door de N.V. Koninklijke Maat' schappij „De Schelde" te Vlissingen overgedragen aan de Stichting Neder- Het echtpaar Jos Heeffer-Cornelia van den Kleinenbreugel uit de Groek- straat te Tilburg, hoopt op 5 juli a.s. zijn 70-jarig huwelijksfeest te vieren. Een speciaal buurtcomité heeft voor deze dag een uitgebreid feestprogram ma opgesteld. De olatina-echtelieden genieten nog een goede gezondheid. MIDDELBURG, 2 juli. Ged staten hebben de vraag van het lid der prov. staten, Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, of niet in de aller eerste plaats moet worden gestreefd naar de instelling van een Provinciaal Zeeuws Deltabureau, ontkennend beantwoord. Zij geven zeker vooralsnog de voorkeur aan een permanente commissie in breed verband met het apparaat van een deskundig secretariaat. Een dergelijke commissie biedt naar hun oordeel een boven-de door de vraagsteller gedachte vorm uitgaande waarborg, dat aan de ver scheidenheid der aspecten bij voortduring de aandacht zal worden ge schonken, waarop deze, elk voor zich, in het grote verband aanspraak kunnen doen gelden. Verwacht mag worden, dat het aantal secties dezer commissie zich in de loop der jaren naar de groei der omstan digheden zal uitbreiden. In hun antwoord zeggen ged. staten diep doordrongen te zijn van de grote betekenis van het deltaplan juist voor Zeeland. Het is geboden aan een eigen Zeeuwse visie bij de te nemen beslis singen erkenning en invloed te verze keren. Dat niet reeds van stonde af aan naar buiten van spectaculaire stappen van de zijde van het college kon bijken is enerzijds een gevolg van de onzekerheid, waarin men nog lang len aanzien van de telkens wisselende contouren van de plannen verkeerde, anderzijds van de noodzakelijkheid, dat deugdelijke oriëntatie en studie moesten voorafgaan aan vorming van een oordeel, dat de Zeeuwse invloed met voldoende kracht zou kunnen uit oefenen. Ged. Staten zeggen zeer wel te be seffen, dat het deltaplan niet slechts een waterstaatkundig-technische aan gelegenheid is en bij herhaling hebben zij dan ook uiting gegeven aan hun oordeel, dat naast de prov. waterstaat (die hiervoor werd uitgebreid) ook de Planologische Dienst, het E.T.I. en de Stichting Zeeland een bijzondere taak te vervullen zouden moeten krijgen. Zij zagen in periodieke samenkom sten met de hoofden van deze dien sten en regelmatige confrontatie met de vraagstukken in gezamenlijke be schouwing een eerste vereiste voor de paraatheid der provincie ten op zichte van velerlei nieuwe mogelijk heden en veranderende verhoudin gen, die door het deltaplan worden geschapen. COMMISSIE In dezelfde lijn liggen de in voor bereiding zijnde plannen van het col lege tot instelling van een commissie in breed verband, samengesteld uit vertegenwoordigers van zoveel moge lijk sectoren der Zeeuwse samenle ving, die een permanente taak zou krijgen met betrekking tot de verdere ontwikkeling van Zeeland in 't licht van het deltaplan. De samenstelling dezer commissie zal een waarborg bie den, dat de veelvuldige aspecten, die zich in de loop der jaren zullen voor doen, deskundige aandacht zullen ont vangen. Haar rapporten en initiatieven zul len ongetwijfeld bevruchtend werken op de initiatieven, die in de komende jaren moeten worden ondernomen. Ged. staten zien in het secretariaat van deze commissie een centraal punt voor de activiteiten, waarmee ged. sta ten uiteraard een nauw contact zullen onderhouden. Het spreekt vanzelf, dat de deltacommissie uit de staten in dit contact zal worden betrokken. lip van 4.950 ton werd in Vli|- ebouwd. Het kwam drie êa landsche scheepsbouw Export Centra? le, die het op haar beurt overdroég aan de Indonesische regering. Het schip singen een halve maand eerder klaar dan wa'l overeengekomen. De snelheid werd hoger dan gecontracteerd was. De president-directeur van de we de heer J. W. Hupkes, droeg het 9ch over. De vertegenwoordiger van de Indo nesische regering uitte de erkente lijkheid van zijn regering voor de wijze waarop het contract voor dit schip een vrachtschip met aeco- modatie voor 61 pasagiers is uit gevoerd. De „Tampomas", die een sneldienst tussen de eiland envan Indonesië gaét onderhouden, zal aan het einde vah de week naar Indonesië vertrekken. Bus voor schoolreisjes afgekeurd 's-GRAVENHAGE, 2 juli. Een autobus van een ondernemer uit Gei* derland, die een groep leerlingen val) een school In Den Haag naar een kamp te Lochem zou brengen, is door de verkeerspolitie afgekeurd. Het bleefi dat de handrem niet voldoende ren%« vertraging gaf, terwijl de uitlaat niéjS gasdicht was. Het keuringsbewijs valt de rijksverzekeringsinspectie was vef» lopen. Tegen de ondernemer is proces verbaal opgemaakt. De kinderen hebben met een andere bus hun reis toch nog kunnen maken. MADRID, 2 juli. Reuter. Van morgen zijn te Madrid vijftien mensen, onder wie vijf brandweerlieden omge* komen toen een gebouw na een brand in elkaar stortte. Bovendien werden twee en veertig personen gewond, on derwie zes brandweerlieden. De branij woedde in een huis waarin veertig mensen woonden. LONDEN, 2 juli (Reuter) Enge? land. heeft zich in beginsel akkoord verklaard met de ontruiming van zijn bases op Ceylon, zo heeft de premier van het eiland maandag te Londen ha kend gemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1