Op Schouwen-Duiveland wordt het Deltaplan druk besproken In de Scheldestad mogen de honden weer loslopen Uitslagen van merrie- en veulen keuringen in Zierikzee Maar grote categorie toont weinig interesse Weigering aan ambtenaar kost tien dagen gevangenisstraf Grootscheepse Anjeractie bij lustrum Prins Bernhardfonds Dr. Max Euwe verlaat het onderwijs Maandag 2 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Eindexamen cursus landbouwspuiten Opbrengst voor nationaal cultureel werk Kredieten in de Vlissingse raad Uitgebreid technische school in Zeeuwsch- Vlaanderen pagina 5 Het rapport van het Geref. Sociologisch Instituut ZIERIKZEE, 30 juni. In het rapport van de Stichting Geref. Sociologisch Instituut over jeugd en gezin in het rampgebied Schou wen-Duiveland, uitgebracht aan de Chr. Geref. en Geref. Kerken en organisaties en waarvan wij zaterdag een globaal overzicht gaven, wordt ook aandacht besteed aan de vaste oeververbinding en het Deltaplan. Tegenover het Deltaplan staan de ouderen wat sceptischer dan de jeugd, 57,4 pet juicht dit plan van harte toe, maar 22,4 pet bracht allerlei reserves naar voren. Hoewel dit plan druk besproken wordt door de meeste eilandbewoners is er echter ook een vrij grote categorie, die hiervoor nog weinig interesse toont, ondanks de grote belangen, die op het spel staan. Vaste oeverbinding wordt toegejuicht Ontsluiting van het eiland door de totstandkoming van een vaste oever verbinding wordt algemeen toege juicht: bijna 84 pet der jongelui was hiervoor geporteerd. Ook het Delta plan wordt overwegend gunstig beoor deeld (80,6 pet). De bezwaren van de ouderen tegen de ontsluiting van het eiland spitsen zich toe op 2 punten, namelijk de economische bezwaren (voornamelijk de grotere concurren tie wordt gevreesd, vooral onder mid denstanders; onder de jongens van de ambachtsschool behoorden ook een groot aantal tegenstanders van indu strie) en bezwaren van geestelijke aard, die vooral naar voren werden gebracht door de landbouwers en de categorie zonder beroep (veelal be jaarden). De arbeiders in de indu striële sfeer en de nieuwe middenstan ders zien weinig bezwaren tegen de ontsluiting, hoewel er ook enkelen on der hen worden aangetroffen, die be vreesd zijn voor de gevolgen, die de ze ontsluiting zal hebben voor het ker kelijke leven en de invloed daarvan op de mentaliteit van de jeugd. HERVERKAVELING Volgens het rapport is ook de her verkaveling een veelbesproken kwes tie op het eiland. Daar de werkzaam heden momenteel in volle gang zijn, is het begrijpelijk, dat dit nog het meeste leeft onder de bewoners. Voor al de boeren zijn hierbij ten nauwste betrokken. Over de herverkaveling wordt in het algemeen verschillend ge oordeeld. Er zijn nog al wat landbou wers, die grote bezwaren opperen. Ge vraagd naar het oordeel van de jeugd, dat in de meeste gevallen eensluidend zal zijn met dat van de ouders (hoe wordt er over gepraat in het gezin) antwoordde 50,4 pet, dat dit voor het eiland gunstig was, ruim 4 pet meen de dat dit werk een ongunstige invloed op het land zou hebben. TOEKOMSTVERWACHTING Veel toekomst op Schouwen-Duive land voor de kinderen ziet de oudere generatie niet. Meer dan de helft der geïnterviewden ziet de toekomst meer of minder somber in. Slechts een tien tal meende een optimistisch geluid te kunnen laten horen en was van me ning, dat er in verband met de herstel werkzaamheden voor de jongelui voor lopig nog mogelijkheden genoeg wa ren. Een belangrijk deel (ruim 24 pet) dacht over de toekomst voor jonge lui, die in de 'landbouw werkzaam zijn of voor hen, die op het land wil len gaan werken als landarbeiders nogal rooskleurig, maar zag ook weinig of geen mogelijkheden op het eiland voor het steeds toenemende aantal jongeren, dat voor de arbeid in de agrarische sector niets voelt. Wordt dan wellicht in het vestigen van industrie op het eiland een moge lijkheid gezien om de kinderen die niet in de landbouw werkzaam zijn, een betere toekomst te bieden? Inderdaad zou industrialisering door de meerder heid toegejuicht worden, maar tege lijkertijd is men nuchter genoeg om te zeggen: „maar industrie komt hier toch niet". Slechts 7,5 pet verklaarden zich pertient tegen het aantrekken GOES, 29 juni. Gistermorgen vond het eindexamen plaats van de deze winter gehouden cursus land bouwspuiten te Goes. De kandidaten werden getest op hun practische ken nis van onkruiden, plantenziekten en hun bestrijdingen. Na afloop wees de examinator, de heer Sehipstra uit Wa- geningen op de grote verantwoorde lijkheid die de toepassing van de mo derne bestrijdingsmiddelen legt op de schouders van degenen, die deze toe passen. Door de voorzitter van de Bond van Agrarische Loonbedrijven, afdeling Zeeland, werd daarna aan 9 personen het diploma vakbekwaam heid spuiten in de landbouw uitge- ïeikt: H. H. Beun, Goes; D, den Her der, Lewedorp, P. W. den Herder, Se- rooskerke, C. P. L. de Jager, L. j. de Jager, J. M. Mol, D. G. Overbeeke, L. Overbeeke, allen te Wolfaartsdijk en J. C. de Voogd te Serooskerke (W.). De volgende personen, die slechts exa men aflegden voor het onderdeel plan tenziekten zagen dit eveneens met suc ces bekroond, zodat zij het volgende seizoen aan de cursus techniek mogen deelnemen. Dit zijn A. C. David, Ril land; H. M. Dek en M. H. Dek, Krui- ningen; C. J. Dekker, Kloetinge, P. J. Dekker, Wemeldinge; C. Goeree en M. Goeree, Driewegen, Jac. en M. Hart- hoorn te Krabbendijke; C. Huissen, Oudelande; J. van Iwaarden, Kruinin- gen; A. J. Lokerse en J. Lokerse, Schore; S. van Noort, Goes; F. Nieu- wenhuyse te Borssele; D. J. de Regt en M. C. de Regt, Kamperland. Een kandidaat werd afgewezen. van industrie. Merkwaardig is, dat een veel groter percentage van de jongelui eveneens tegen de industrie is. Deze tegenstand onder de jongeren komt vooral van de kant der boerenzoons en de arbeiders in de industriële sfeer. Hoewel de meerderheid dus van me ning was, dat het gunstig zou zijn als op Schouwen industrie komt om werk te bieden aan de jongelui, blijkt toch tevens een vrij sterke antipathie te genover de industrie en de fabriek te bestaan. Dit komt tot uiting bij de beantwoording van de vraag of men zijn eigen kinderen naar de fabriek zou laten gaan: 56,2 pet antwoordde: liever niet" of „absoluut niet". De grootste tegenstanders van de fa brieksarbeid blijken weer de boeren te zijn. De arbeiders in de industriële sfeer hebben hier naar verhouding de minste bezwaren. Automatisch telefoneren met Biervliet, Cadzand en Sluis GOES, 29 juni Op dinsdag 10 juli om 13.00 uur zullen de automatische telefoon centrales Biervliet, CadzSnd en Sluis in dienst worden gesteld, met gelijktijdige concentratie van het net Retranchement op Cadzand. In de telefooncentrale te Biervliet wordt om kwart voor twaalf 'n korte plechtigheid gehouden. ST. ANIM ALAND Collecte. De collecte ten bate van de Herv. Kweekschool in Ede heeft 151,20 opgebracht. Pleidooi tegen de ambtenarij MIDDELBURG, 29 juni. De zaaihandelaar J. M. de B. uit Hulst weigerd op 5 dec. jl. een ambtenaar van de algemene inspectiedienst inzage te geven in zijn financiële administratie. Andere bescheiden mocht de ambtenaar inzien, doch toen hij om genoemde administratie vroeg, kreeg hij nul op het request. Verschillende malen keerde de ambtenaar weer, om dan te horen, dat De B. niet thuis was. Om he mte kunnen verhoren moest De B. tenslotte op de Markt in IJzendijke worden „ingerekend". Voor deze weigering moest De B. zich vrijdagmorgen voor de econ. politierechter te Middelburg, Mr. P. van Empel, verantwoorden. De officier van justitie, Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, schetste de verdachte als een berucht recidi vist, die reeds zeven veroordelingen achter de rug heeft, een „keur van ernstige delicten", waaronder over tredingen van het deviezenbesluit. De officier zei, dat verdachte leeft van knoeierij en van smokkel. Hij eiste twee weken gevangenisstraf en sluiting van de zaadhandel van ver dachte voor de tijd van een jaar. De verdediger daarentegen, Mr. G. Tichelman uit Terneuzen, betoogde, dat De B. zich de laatste jaren juist angstvallig van alles wat met smokkel verbandhoudt, heeft onthouden. De verdediger bracht thans de gehele boekhouding van zijn cliënt mee; „ziet U maar in" zo zei hij, „de ambtenaren zullen er niets in vinden". Anja van de Anjeractie. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 30 juni. Het Prins Bernhard Fonds herdenkt dit jaar met de regionale Anjerfondsen zijn tweede lustrum. Het wil dit op waardige wijze vieren ,door van 2 juli tot 21 augustus een grootscheepse actie te voeren, waarvan de opbrengst zowel voor het Prins Bernhardfonds als voor de 14 Anjerfondsen is bestemd. De voorbe reidingen hebben ruim vijf maanden in beslag genomen en alle medewer kers (voor het merendeel vrijwilli gers) hebben er bij elkaar al zo'n 40.000 man-uren opzitten. Alle corre spondentie voor de Anjeractie werd getypt door blinden. Het totaal ge wicht van de verzonden raambiljetten, folders en loten, bedroeg ruim 15 ton Naaister verbannen nu ,,modinette" AMSTERDAM, 29 juni. De voorlichtingscommissie der con fectiebedrijven in Amsterdam heeft zo deelt zij mede „haar gedachten laten gaan over de ver vanging van de algemene en wei nig zeggende beroepsaanduiding naaister" door een andere naam, die de waarde van dit voor onze industrie zo belangrijke beroep beter tot zijn recht doet komen. Na rijp beraad is de keuze geval len op de naam „modinette Voortaan zal de titel zijn: van een volleerde naaister, le modi- nette", van een aankomende naaister „2de modinette", van een leerling-naaister, 8de of 4de mo dinette. „Vrederust" organiseert op 7 juli a.s. wandeltocht BERGEN OP ZOOM, 29 juni Op za terdag 7 juli a.s. organiseert de perso neelsvereniging van „Vrederust" met haar afdeling wandelsport V.L.U.G. een wandeltocht in de omgeving van Bergen op Zoom. Het parcours is uitgestippeld over de prachtige terreinen van de in richting en het bosrijke gedeelte van de Wouwse plantage. De afstanden bedragen 25, 15 en 10 km. - Zoals bekend steunt het P.B.F. op alle mogelijke manieren ons nationale culturele werk. Het geeft o.a. op drachten aan kunstenaars, het ver leent steun aan volksmuziekscholen, aan leidersvorming voor de jeugd beweging, aan de plattelandslectuur voorziening en aan culturele werkge meenschappen en dank zij de hulp van het P.B.F. kunnen fanfares en harmonieën zonodig nieuwe instru menten aanschaffen. Om de benodigde middelen bij el kaar te krijgen, worden ieder jaar o.a, de zo bekende anjercollectes gehou den. Maar ter gelegenheid van het tiende verjaardagsfeest moest er iets bijzonders gebeuren en.dat zal ook inderdaad het geval zijn. Vanaf 2 juli zullen in heel Nederland „aandelen" in de nationale Anjeractie verkrijg baar zijn a raison van één gulden, Zolang de voorraad strekt tenminste, want het zijn er maar 1.500.000. Zo'n aandeel geeft de bezitter een kans op een van de belastingvrije prijzen, die samen een waarde van 200.000,vertegenwoordigen. Onder deze prijzen "zijn vijf huizen ter waarde van 20.000,te bouwen in de plaats en naar de smaak van de winnaars. Inplaats van een huis kan men echter ook voor eenzelfde be drag goederen naar keuze kopen. Er zijn nog honderden andere bijzonder aantrekkelijke prijzen, zoals vakantie reizen, studiebeurzen, auto's, wollen dekens, televisietoestellen, wasmachi nes, rijwielen, enfin, te veel om op te noemen. Anja van de Anjeractie zal in de komende weken niet alleen op de affi ches van de aandelen-verkopers te zien zijn. Meisjes met mutsjes en sjaals in de nationale kleuren, met witte blouses en oranje rokken, kort om: evenbeelden van Anja, zullen n.l. op willekeurige wegen aan de chauf feurs van personen- en vrachtwagens een gratis lot te vertrekken, mits zij een biljet met Anja's beeltenis op hun wagen hebben geplakt. Wanneer op een dergelijk lot een prijs valt, bete kent dat 14 dagen gratis vakantie voor het hele gezin van de chauf feur, of goederen ter waarde van 700 gulden. Vele Anja's zullen ook in verschil lende plaatsen die kort daarvoor via de radio bekend worden gemaakt gratis aandelen uitreiken aan die genen die hun al een Anjerlot kunnen tonen. Ook de kinderen zijn bij de actia betrokken. In elf verschillende plaat sen zullen ballons met een doorsnee van drie en halve meter opgelaten worden, die samen 500.000 gekleurde anjers mee zullen voeren. Tussen de anjers die uitgestrooid worden zijn er een paar met een bepaalde instruk- tie. Wanneer deze instruktie goed wordt uitgevoerd, ontvangen de kin deren een surprise, variërende van een autoped tot een schoolétui. De aandelen waarop prijzen vallen, zullen op 21 augustus 's avonds over de radiozender 402 m. tijdens een gezamenlijk programma van de vijf omroepverenigingen bekend gemaakt worden. De achtergrond van de weigering is, aldus de raadsman, dat de mensen uit de vrije handel een grenzeloze hekel hebben aan het worgend dirigisme van de ambtenarij. De B. is een hardwer kende handelsman, die soms nauwe lijks tijd kan vinden voor het bijhou den van zijn administratie. Thans, bij sluiting van zijn zaak, zou men hem op formele gronden de nek omdraai en. De econ. Politierechter noemde ver dachte dom; men dient de ambtenaren ter wille te zijn. Het vonnis was tien dagen gevangenisstraf. De raad van Vlissingen VLISSINGEN, 30 Juni. De honden ln de Scheldestad zjjn weer vrü, 'dat wil tenminste zeggen: met tien stem men voor en negen tegen besloot de raad in haar gisteren gehouden zitting, zoals wij zaterdag reeds meldden, hun vorig Jaar genomen besluit: honden verplicht aan de lijn, in te trekken. Vrijwel direct na het begin der zit ting ging men over in een besloten zit ting en wel, toen de Nota van Burge meester en Wethouders inzake de vraag of en ln hoeverre op korte termijn aan leg van de eerste insteekhaven finan cieel en technisch te realiseren is, ter tafel kwam. Hierover schreven wij za terdag eveneens. Zoals bekend werden deze Insteekhavens geprojecteerd tus sen de Noorderbegraafplaats en het Kanaal door Walcheren. Bij aanleg worden dus én de bestaande weg naar Middelburg én het Jaagpad doorsneden. Bovendien zal aan de zuid-oostzijde van de te graven Insteekhaven gelegenheid zjjn voor het vestigen van Industrie, die behoefte heeft aan binnenschepen vóór de wal! Tot slot komt er dan zo veel méér oeverlengte beschikbaar, dat ook de plannen der Koninklijke Marine binnen de grenzen van het mogelijke komen te liggen. Deze plannen, die bij de Kon. Ma rine leven, achten B. en W. voor Vlis singen van groot belang en het ver krijgen van méér oeverlengte ln het havengebied wordt door de Marine als eerste noodzaak gesteld. In besloten zitting heeft men uitvoe rig over dit punt gesproken en over de plannen der Marine. Bij heropening bleek, dat er echter nog enkele vragen waren. Zo stelden de raadsreden H. B. Knoop (WD), H. van Etooyen (CH) en F. G. Smit (pvda) vragen over de ge plande Invalsweg. Raadslid Van Rooy- en betreurde het ten zeerste, dat het GOES, 30 juni Gisteren zijn in Zie- Burgh, 4C; Corrie van Langeweg, C. Zwa- rlkzee merriekeuringen gehouden van „Het Ned. Trekpaard", afd. Zeeland, als mede veulenkeuringen vanwege de Bond van Paardenfokkers op Schouwen-Duive land. De uitslagen volgen hieronder. Tweejarige merries, kleine maat: Tilly van Kapellebrug, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, le pr.; Mirza van St. No bel, wed. D. Fierens Zn., Zierikzee, 3e; Erna van de Tol, L. J. van Gastel en Zn., Noordgouwe, 4e. Tweejarige merries, grote maat: Greta, J. der Weduwen, Kerkwerve, le; Frida van Oudelande, A. J. Deïst, Zonne- maire, 2e; Manda van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, 3e; Jenny van 't Hof Nieuwland, L. C. Bolijn, Zierikzee, 4A; Elly v. d. Jachthoek, Joh. L. Vis, Noordgouwe, 4B Driejarige merries, kleine maat: Laura van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, le; Annie van Waarde, A. J. Geluk, Bruinisse, 3e; Tanny v. d. Drie- dijk, A. J. Deïst, Zonnemaire, 4e. Driejarige merries, grote maat: Ylia, C. v. d. Houten, Kerkwerve, le pr. Vierjarige merries, kleine maat: Josée van Schelberghof, C. Padmos, Ei kerzee, le; Quitta van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve, 2e. Vierjarige merries, grote maat: Gerda van Boumanshof, C. Padmos, Ei kerzee, 2e; Marja, wed. C. W. de Jonge, Bruinisse, 3e. Vijf- tot tienjarige merries, kleine maat: Bertha, J. der Weduwen, Kerkwerve, le; Grada van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, 2A; Gretha van Oudedijk, Voorbeeldbedrijf „Friesland-Hoeve", El- lemeet, 2B; Emma van Oudemolen, mevr. J. M. Kloosterman-de Oude, Burgh, 2C; Ciska van Dinteloord, A. J. Deïst, Zonne maire, 3A; Gerda van Zwingelspaan, A. J. Deïst, Zonnemaire, 3B; Hilda van Wisse- kerke, B. de Witte, Eikerzee, 3C; Grada van Bantum, A. M. Geluk, Noordgouwe, 3D; Werda van Waarde, A. J. Geluk, 4A; Fanny, A. W. Dorst, Oosterland, 4B; Nel ly, Mevr. J. M. Kloosterman-de Oude te ger, Oosterland, 4D; Erna van Weydeline, J. R. P. Berman, Dreisehor, 4E; Mina v. Nieuwerkerk, C. J. v. d. Bijl, Duivendijke, 4F; Gerda v. Temp. Mutantur, M. J. van Gastel, Nieuwerkerk, 4G. Vijf- tot tienjarige merries, grote maat: Oda v. Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwerve, le; Gerda van Corrie, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk, 2A; Paulien v. Monnikenhof, L. P. Hanse, Noordwelle, 2B; Marie van Hollestelle, L. D. Heijboer, Nieuwerkerk, 2C; Astrid v. d. Boschhoe ve, C. Zwager, Oosterland, SA; Dahlia v. 't Hof Nieuwland, L. C. Bolijn, Zierikzee, 3B; Jans, J. B. Manni, Ouwerkerk, 3C; Bruna, wed. C. W. de Jonge, Bruinisse, 4A; Janna van Temp. Mutantur, M. J. v. Gastel, Nieuwerkerk, 4B; Mirza v. Lan- gendam, B. Viergever, Zierikzee, 4C. VEULENKEURINGEN Merrieveulens, geboren vanaf 1 mei: Paula van Kruis, M. Stouten, Kerkwerve; Oda van Temp. Mutantur, M. J. v. Gas tel, Nieuwerkerk; Olga van Schudde- beurs, J. de Keijzer, Schuddebeurs; Sel- ma van Noord, L. P. Hanse, Noordwelle; Janny van Krabbendijke, H. v. Zuidland, Bruinisse; Luwina van Schuddebeurs, J. de Keijzer, Schuddebeurs. Merrieveulens, geboren tot 1 mei: Oda van Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreisehor; Madam, C. Zwager, Ooster land; Algra van Bouwlust, J. R. P. Bar man, Dreisehor; Olga van Temp. Mutan tur, M. J. van Gastel, Nieuwerkerk; Mar- ga van Bentum, A. M. Geluk, Schudde beurs; Cora, C. Padmos, Eikerzee; Oda van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieu werkerk; Clasina van Noordwelle, K. Kik te Noordwelle; Gerda van Pitshoeve, A, J. Deïst, Zonnemaire. Hengstvenlens: Donald, C. Padmos, Eikerzee; Henk v. Nieuwerkerk, L. D. Heijboer, Nieuwer kerk; Otto van Steenzwaan, A. N. Steen dijk, Nieuwerkerk; Otto van Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreisehor. Eenjarige merries, hleine maat: Rozet van Dora, N. A. Deïst, Dreisehor; Arina van Kruisdorp, idem; Nita van Temp. Mutantur, M. J. v. Gastel, Nieu werkerk; Corrie, J. W. v. Oeveren, Nieu werkerk; Sandra, M. Uijl, Zierikzee. Eenjarige merries, grote maat: Nelly van Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreisehor; Fanny v. d. Vaasje, J. W. van Oeveren, Nieuwerkerk; Olga, M. D. v. d. Bijl, Zonnemaire; Elma van Noord, L. P. Hanse, Noordwelle. Eenjarige hengst: Nero van Steenzwaan, Nieuwerkerk, 2e prijs. Merries van 11 jaar en ouder: Elza van Bouwlust, J. R. P. Berman, Dreisehor; Elly, A. Rotte, Kerkwerve; Adrie van Zwingelspaan, A. J. Deist, Zon nemaire; Successe van Melo, L. P. Han se, Noordwelle; Ida van Oost-Hoeve, K. Kik, Noordwelle. Merries met afstammelingen: Grada van Steenzwaan, A. N. Steen dijk, Nieuwerkerk; Vreda, J. R. P. Ber man, Dreisehor; Janna van Temp. Mutan tur, M. J. van Gastel, Nieuwerkerk; Ger da van Corrie, A. N. Steendijk, Nieuwer kerk Stalgroepen: J. der Weduwen, Kerkwerve; C. Pad mos, Eikerzee; A. J. Steendijk, Nieuwer kerk; A. J. Deïst, Zonnemaire; M. J. van Gastel, Nieuwerkerk. Kampioensmerrie: Oda van Oost-Hoeve van J. der Wedu wen, Kerkwerve. Na dertig jaar Na dertig jaar werkzaam te zijn ge weest bij het onderwijs te Amsterdam zal de oud-wereldkampioen schaken thans binnenkort verbonden worden aan de wetenschappelijke staf van Re mington Rand N.V. Nederland. Dr. Euwe zal zich in de toekomst in het bijzonder bezig gaan houden met de toepassingsproblematiek van het elec- tronische systeem. Zijn afscheid van het onderwijs zal geen wijziging bren gen in zijn activiteit als schaakspeler. Jaagpad de zozeer gewaardeerde en rustige verbinding met Middelburg grotendeels komt te vervallen. Raads lid Van Rooyen was voorts nog niet erg gerust op de toekomstige plannen der Marine. Uit antwoorden door de burgemees ter bleek, dat ook deze plannen door de Koninklijke Marine met het nodige voorbehoud naar voren worden ge bracht. Men dient een scheiding te ma ken tussen de kaderuimte buiten de sluizen en binnen de sluizen. Aan de buitenhaven, bij het station, ligt nog een groot gedeelte kademuur praktisch in puin, doch op de rijksbegroting 1956 werd een bedrag van een half miljoen uitgetrokken voor deze herstelling. Dit bedrag laat slechts herstelling ln voor oorlogse toestand toe en het ls de vraag of deze vernieuwing noodzakelij ker ls dan doortrekking in zuidelijker richting. Momenteel vormt dit probleem een onderwerp van studie. Bij realisering van de eerste insteek haven wordt inderdaad zowel de be staande weg naar Middelburg als het Jaagpad doorsneden. De benodigde gronden voor de nieuwe uitvalsweg naar Middelburg zijn op Vlisslngs grondgebied reeds in handen der ge meente. De gronden op W.-Souburg werden reeds door de herverkaveling toegewezen. Zoals bekend, loopt deze nieuwe weg van de P. Krugerstraat door de te verbreden Boterbloemlaan, langs de kazerne der Kon. Maréchaussée en volgt daarna de Beatrlxlaan in de rich ting Souburg. Het wordt een moderne, ruime rijjweg met aan weerszijden een fietspad. Door de aanleg van deze eer ste Insteekhaven zullen er voor de en kele Jaren geleden gebouwde Zwem school aan het kanaal géén moeilijkhe den ontstaan. Bij de aanvang van de raadszitting werd de heer P. Bikker die de heer Joh. P. Ventevogel in de C.H.-fractle opvolgt geïnstalleerd. Raadslid F. G. Smit (pvda) steeds tegenstander van het destijds genomen besluit, de honden aan de l(Jn te hou den hield een uitvoerig pleidooi over de grote waarden der hond voor onze samenleving. Hij diende een voorstel In intrekking van het destijds ge nomen besluit dat werd gesteund door de heren E. G. Vader (KVP) en J. L. Verhagen (WD). Raadslid J. Ma rijs (AR) sprak het zijne in dit „Vlis- singse Hondenprobleem". Hij zag echter in, dat de bestaande verordening niet ten volle te handha ven is en wenste genoegen te nemen met de door B. en W. voorgestelde com promisregeling. Raadslid F. van Sabben (CH) zag door de verordening een be scherming van het dier, terwijl de heer J. van Wagtendonk (pvda) slechts kon kiezen tussen twee dingen: óf de ver ordening handhaven, óf ruiterlijk er kennen dat de raad destijds een ver keerde beslissing nam en de verorde ning ongedaan maken. Het compromis voorstel noemde hij gekunsteld omdat het publiek moeilijk de verschillende „sectoren", waarin de stad wordt In gedeeld, kan onthouden. Raadslid J. B. Verhagen (WD) voelde evenmin voor het instellen van „honden-ghetto's". Burgemeester Kolff gaf toe, dat de bestaande verordening Inderdaad zeer onbevredigend werkt en voorgestelde wijziging mogelijk eveneens onbevredi gend zal blijken. Hij bracht daarom het voorstel-Smit in stemming: intrekking der verordening op loslopende honden. Met tien stemmen vóór en negen te gen werd dit voorstel aanvaard. OOSTKAPELLE~~ Voetbalwedstrijd. Het eerste elftal van Oostkapelle speelde een wedstrijd tegen de veteranen van Middelburg. Uitslag 3- 2 voor Oostkapelle. VLISSINGEN, 30 juni. Het was een lijvige agenda, die de raad vrijdag middag had af te werken. Men besloot medewerking te verle nen voor het stichten van een nieuwe chr. kleuterschool met twee lokalen aan de Berlagestraat, terwijl verschillende credleten werden toegestaan. Voor het aanbrengen van een afras tering en betonnen paaltjes rond de Sintelbaan werd f 1500 uitgetrokken en een niet nader genoemd bedrag voor de aanleg van riolering en bestrating ln de Jongkindlaan en Willem Wltsen- laan. Elf duizend gulden stelde men be schikbaar voor de aanschaf van een nieuwe muziektent, die verplaatsbaar zal zijn en ln alluminlum wardt uitge voerd. Bfl dit punt kwam de baldadigheid der jeugd aan de orde, die herhaaldelijk concerten verstoort, zodanig, dat het 19 voorgevallen, dat een dirigent tijdens de uitvoering wegging. Burgemeester Kolff wees erop, dat de nieuwe tent een klankbord zal krijgen, wat het luis teren naar de concerten kunstig zal be ïnvloeden. Voorts gaf hij ln overweging, dat muziekcorpsen af dienen te stem men op feestelijke gebeurtenissen. Voorts deelde hij mede, dat over leg gaande ls met de besturen der belde muziekcorpsen, die door brand een groot deel van hun instumenten verloren. Men zal nog even het par ticulier Initiatief afwachten alvorens van gemeentewege bij te springen. Het voorstel, het Wederopbouwplan Breewaterstraat te herzien bracht en kele tongen in beweging. Raadslid ■Cr. Vader kantte zich tegen de daarin opgenomen verbreding van het Noord- zeestraatje, daar dit nog één der wei nig plekjes is waar nog romantiek heerst. Uit verkeersoogpunt vond hij het eveneens ontoelaatbaar, dat straks hier snelverkeer wordt toegestaan. Bij deze woorden van de K.V.P.-afge- vaardigde sloot de heer Verhagen zich aan, die bovendien opmerkte, dat de verbreding van de Noordeestraat be langrijk hogere kosten met zich mea zal brengen dan de geraamde ƒ41.000. Immers, het bestaande café-restaurani „La tour Eiffel" moet worden afge broken, waardoor belangrijke be drijfsschade zal ontstaan. De raad nam het voorstel van B, en W. echter aan, waarbij de heej Vader (K.V.P.) aantekening verzocht en verkreeg, tégen te zijn. Een crediet van 15.000 werd ver leend voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor dat gedeelts der gemeente Koudekerke, het zgn, plan „Paauwenburg". Een niet nadef genoemd crediet werd verleend voor vernieuwen en repareren der riool- uitlaatwerken op het eiland, terwijl 2.200 beschikbaar werd gesteld voor het aanbrengen van een isolerende on- dervloer en linoleumvloerbedekking in de op. kleuterschool Havendorp. Bij het toekennen van een bijdrage voor het schoolzwemmen merkte raadslid Van Wagtendonk op, dat het zwembad het schoolzwemmen niet aan kan. Ernstig gaf hij in overweging de bouw van een overdekt zwembad. Wethouder Poppe deelde mede. dat deze plannen inderdaad bij B. en leven. Men heeft reeds ln overwer..,,' bij de bouw van een gymnastieklokaal voor de Zeevaartschool ónder het ge bouw van een zwembad aan te leg gen. Doch dit hangt ten nauwste sa men met plannen en verbeteringen voor de zeewering. TERNEUZEN, 30 juni De gemeen teraad van Terneuzen heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming besloten medewerking te verlenen aan het tot standkomen van een Uitgebreid Tech nische School in Zeeuwsch-Vlaanderen. De plaats van vestiging zal nader worden bepaald in overleg met de ge meenten langs het kanaal Terneuzen- Sas van Gent, die door hun ligging voor een eventuele vestiging van de U.T.S. in aanmerking komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5