Rosita verwacht niets meer van het leven Autosnelwegen enige oplossing voor verkeersvraagstuk Juichend Amsterdam bereidde Prinses Beatrix een feestelijke dag Pleidooi voor instelling van leer lingstelsel in de landbouw Eisenhower wil uitwisseling van ideeën met Oost-Europa Egyptisch kabinet Verzoek om instelling van een recreatiedienst Maandag 2 juli 1956. Pagina 3 Waar is mijn moeder? PUZZLE KRUISWOORDRAADSEL Dienstenveloppe met propaganda-lcaart Zuiveringsoperaties in Zuid-Celebes Smithson uit broodnijd vermoord Ongedwongen kennismaking met de jeugd Hongaren willen koers wijzigen V.S. willen vertrouwen van Azië winnen Ontslagen bij Duitse tractorfabrieken Manier om gratis aan pijpen te komen ZEEUWSCP DAGBLAD Eenzaam in ijzeren ledikant Rosita ligt onder twee grauwe kampdekens in het ijzeren ledi kant. Roerloos blijft ze liggen, als we haar vertrek van drie bij twee meter binnen komen. Twee ogen staren ons aan vanuit een gezicht, dat de sporen draagt van veel ge leden leed. „U bent juffrouw Rosita?" „Jawat wilt U?" „Niets bijzonders; zo maar eens kijken". „Daar staat een stoel, ga maar zitten". Dan treedt er een stilte in, een stilte die minutenlang duurt. „Juffrouw Rosita, hebt U liever, dat wij weer vertrekken?" De lippen van de jonge vrouw, naar schatting ruim dertig jaar, bewegen zich nauwelijks. „Ja, gaat U maar weg, niemand moet zich meer met mij bemoeien". We gaan naar de deur, doch dan komt vanonder de dekens weer die fluisterende stem. „Och nee, blijft U nog een poosje". We gaan weer zitten op de stoel, die we even tevoren hebben verlaten. In het halve uur, dat daarop volgt, komt uit de mond van deze vrouw, die als een wrak stuk hout door de stroom van het leven naar het vluchtelingen kamp in Westfalen is gespoeld, het verhaal van haar twee en dertig ja ren, waarvan de dertien laatste een opeenhoping waren van ellende, die in de laatste maand een verschrikke lijke climax heeft bereikt. Dertien jaar geleden woonde Rosita met haar ouders in een geriefelijk huis aan de buitenkant van Berlijn. Ze had patroontekenen en naaien geleerd en was nog geen achttien jaar, toen ze als huisnaaister al in haar eigen on derhoud kon voorzien. Toen kreeg Rosita verkering, Gus tav heette de verloofde. Dikwijls kwam hij 's avonds bij Rosita en haar ouders thuis. Het derde rijk had echter ook Gustav nodig voor zijn oorlogsmachi ne; hij vertrok naar het Russische front. Dertien maanden later kwam de dominee zeggen dat hij was ge sneuveld. Toen bleef Rosita alleen over met haar ouders en met haar verdriet. Na een hevig bombardement had het meisje nog slechts haar moeder over. Haar vader werd in een mas sagraf begraven. Samen met haar oude moeder ging Rosita op een zolderkamertje wonen. Moeder deed de huishouding en de dochter verdiende als huisnaaister voor het twee-persoons gezin. De Russen waren heer en meester in Oost-Berlijn, waar hun woning stond en de com munisten deelden de lakens uit. Wat zouden zij twee vrouwen in de weg kunnen leggen? In het westen Ongeveer twee maanden geleden is Rosita echter op een middag in het westen van Berlijn geweest. Daar heeft ze even, op de hoek van een straat staan praten met een ver fa milielid, die daar op het stadhuis werkt. Toen ze 's avonds thuis kwam, zat haar moeder terneergeslagen in haar stoel bij de tafel. De volkspolitie was er geweest en had de oude moeder aan een verhoor onderworpen. „Uw dochter wordt verdacht van spion- nage." W^aar is moeder? In de nacht daarop zijn moeder en dochter naar het westen gevlucht. Sa men zijn we in een overvolle trein gestapt, die van oost naar west reed, in de hoop tussen de massa niet op- In West-Duitsland troffen wij in een kamp voor vluchtelingen uit het oosten juffrouw Rosita aan. Wij hebben met haar ge praat en wat we hebben bespro ken, leest U in het bijgaand ar tikel. Juffrouw Rosita is een van de vele vluchtelingen, die vol problemen, vol angsten en vol zorgen zitten. VANDAAG EENS gemerkt te worden. Rosita bereikte het station in West-Berlijn. Haar moe der heeft ze niet kunnen vinden. Is ze onderweg door de volkspolitie uit de trein gehaald? Is ze in de over volle trein haar dochter kwijt geraakt en aan een verkeerd station uitgestapt? Is ze terug gegaan naar de oostzone of zwerft ze nu als een dakloze door de Berlijnse straten? Rosita weet het niet en de angst om het lot van haar ze ventigjarige moeder heeft het laatste vonkje levensmoed en doorzettings kracht in haar doen doven. Via diverse kampen is ze nu in een vluchtelingenkamp in Westfalen te recht gekomen. Rosita heeft geen verwachtingen meer van de toekomst. Twee dagen en twee nachten heeft ze op haar bed in het kleine kamertje, dat haar door de leiding van het kamp is toege wezen, gelegen. Ze is er nauwelijks af geweest. „Och, wat zal ik nog doen? Ik lig maar stil in mijn bed en als ik mijn ogen sluit, gaat mijn leven als een film aan mij voorbij. Een film zonder happy end. „Juffrouw Rosita, een vrouw van 32 jaar mag nog hoop hebben voor het leven Ermelo is vindingrijk ERMELO, 28 juni. De gemeente Ermelo heeft nieuwe mogelijkheden ontdekt in het gebruik van diensten- veloppen. De gemeente heeft op haar enveloppen een opwekking laten druk ken om naar Ermelo, het centrum van veel natuurschoon, te komen. Zij zijn nu versierd met de beeltenis van een manneke met een rugzak, waarop de kaart van de gemeente is geprojecteerd, en een wegwijzer, die de richting naar Ermelo en Nunspeet aangeeft. Ook de mogelijkheden die de gemeente aan industrieën biedt zijn op de officiële enveloppen te vinden. DJAKARTA, 29 juni. (A.N.P.) 143 bendeleden zijn gedood en 437 gevangengenomen gedurende de ge zamenlijke zuiveringsoperaties van land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Zuid-Celebes, heeft het hoofdkwartier van het leger medegedeeld. „Och, langs mijn levenspad zijn alle lampen bijna uitgegaanHet enige, wat ik nog doe is bidden. Ik heb bijna de hele dag gebeden." „Maar dan verwacht U toch nog wat van het leven, want U vraagt toch om een ander, een beter leven?" „Och, neen, dat doe ik niet. Ik bid slechts om mij niet zo alleen te voelen Drie Maltezen in arrest LONDEN, 29 juni De Londense poli tie heeft drie Maltezen, de 29-jarige Ellul, de 22-jarige Spampinato en de 26-jarige Zammit, aangehouden, in verband met de maandag gepleegde moord op de speel huishouder Thomas Smithson, die in een huis in west-Londen werd overvallen. De twee eerstgenoemden worden van de moord beschuldigd. Men vermoedt, dat de overvallers door andere speelhuishou ders zijn betaald om een concurrent uit de weg te ruimen. o Arbeiders in de Engelse machine-industrie willen kortere werkweek LONDEN, 29 juni (Reuter) De werk gevers hebben een eis, die namens onge veer 2,5 miljoen arbeiders in de Britse machine-industrie werd ingediend, tot in voering van een werkweek van 40 uur zonder loonverlies, van de hand gewezen, Ook werd een eis tot vergroting van de vakantieuitkering afgewezen. De eis van de vakvereniging tot invoering van de 49-urige werkweek is gebaseerd op het feit, dat de invoering als een veiligheids klep zou werken tijdens de overschake ling op de automatisering. hutdz VMC {oci^c Peins- Vrijdagochtend heeft het cadettentam- boerkorps van de Koninklijke militaire academie in Breda Z.K.H. Prins Bern- hard op het paleis te Soestdqk een ver- jaardagshulde gebracht. De foto toont de tamboers in actie. Op het hordes van het paleis, geheel links Z.K.H. de Prins. Eersie officiële bezoek AMSTERDAM, 30 juli. Prin ses Beatrix heeft zaterdag haar eerste officiële bezoek gebracht aan de hoofstad. Arasterdam heeft dit bezoek tot een waardig en toch ook uitbundig feest gemaakt. In het stedelijk museum werd prin ses Beatrix ontvangen door het ge meentebestuur. Haar ouders vergezel den haar in de ochtenduren. In de hall van het Internationaal Cultureel Centrum vond een ontvangst plaats door de „samenwerkende insti tuten voor kunstonderwijs te Amster dam". De prinses ontving hier een beeldje en aanvaardde het beschermschap van de stichting. Rondvaart Na een korte wandeling en een tochtje met een rondvaartboot bereik te de bezoekster de ambtswoning van de burgemeester, waar zij zich on- WASHINGTON, 30 juni. Reu ter. President Eisenhower heeft aangedrongen op nieuwe pogingen om te komen tot uitwisseling van inlichtingen en ideëen" met de Sowjet-Unie en andere Oosteuro- pese landen, zoals voorgesteld door de Westelijke ministers van buitenlandse zaken op de confe rentie te Geneve in oktober jl. De perschef van de president, James Hagerty, deelde mee, dat de president 'n aanbeveling van de nationale veiligheids raad had goedgekeurd, inhoudende dat de V.S. moet streven naai' 't tot stand komen van deze uitwisseling, zelfs al heeft de Sowjet-Unie deze eerder ver worpen. De president verklaart, dat een derge lijk program van uitwisseling, naar zijn mening, thans kan bijdragen tot een be tere verstandhouding tussen de volkeren .der wereld, indien het te goeder trouw en met werkelijke wederkeringheid wordt uitgevoerd. De westelijke ministers 'stelden inder tijd onder meer voor een geleidelijke op heffing van censuur, de opening van voorlichtingscentra in landen waar zij thans nog niet bestaan, en uitwisseling van boeken, kranten, films en tentoon stellingen. middellijk liet opnemen in een grote groep (voornamelijk) jongeren vertegenwoordigers van studenten, kunst, jeugd- en sportorganisaties. Tocht naar jeugdfeest Met een galarijtuig werd onze prin ses door de stad gereden naar de Sin- telbaan. Zij ving de toejuichingen der tallozen op en beantwoordde dit met haar vlotte wuiven en haar karakte^ ristieke guitige lach. Jeugdfeest Op het Olympiaplein vond een jeugdfeest plaats, onder auspiciën van de Nederlandse jeugdgemeenschap en het Nederland Olympisch comité. Hieraan werkten 1500 jongelui mee in een kaleidoscopisch programma van sport en spel en zang en dans, dat eerst ca vier uur eindigde. „Samen vraagstukken oplossen" In een toespraak zei de prinses o.a.: „Wij zijn voor het merendeel tijd genoten, in ieder geval behoren we tot dezelfde generatie. Wij zullen elkaar moeten kennen en vertrou wen, opdat we in de loop der jaren, wanneer wij voor dezelfde vraag stukken komen te staan, deze sa men kunnen oplossen. Sommigen van ons nemen nu al ac tief deel aan het maatschappelijk le ven, anderen bereiden zich daar nog op voor. Vanzelfsprekend is het, dat wij ieder op onze post ons steentje zullen moeten bijdragen tot de wel vaart en het geluk van ons volk. Deze kennismaking mag een succes genoemd worden, als vandaag een ba sis is gelegd voor de verwezenlijking van deze gedachte". Tot circa half vijf vertoefde prinses Beatrix op het paleis op de Dam, dat zij - opnieuw langs duizenden en door hunner gejuich met een rit, die een staatsietocht geleek, had bereikt. Daarna vond een sportdéfilé plaats. BOEDAPEST, 30 juni (AFP) Op een politieke bijeenkomst te Boedapest heb ben verscheidene sprekers zich uitgespro ken voor een volledige wijziging van de politieke oriëntatie van Hongarije. Sprekers, die aandrongen op het her stel van de persvrijheid en op rehabili tatie van de voormalige premier Imre Nagy, die in maart 1955 wegens „devia- tionisme" werd afgezet, werden luide toe gejuicht. De bijeenkomst had een onstuimig ka rakter. Toen om drie uur 's nachts nog zeventig sprekers op de lijst stonden, be sloten de organisatoren, het debat over enige dagen voort te zetten. CAIRO, 30 juni (AFP) President Nasser van Egypte heeft de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. Er zijn negentien ministeries. Nasser is premier. De zomerconferentie van de Christelijk Historische Unie zal gehouden worden op donderdag 26, vrijdag 27 en zatredag 28 juli op het conferentie-centrum „Woud- schoten" te Zeist. Neemt Maria Meesters deel aan de Kanaalrace? BERGEN OP ZOOM, 28 juni 1956. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Bergen op Zoomse lange afstands» zwemster Maria Meesters deelnemen aan de fameuze Kanaalrace. Zij heeft daartoe de benodigde formulieren ge tekend en ingestuurd. Zoals bekend is Maria Meesters al een hele tijd bezig met de voorberei dingen voor deze monstertocht. Het ligt in de bedoeling om eerstdaags een trainingstocht van Vlissingen naar Zeebrugge te maken. De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, Dr. J. H. van Roijen, is uit New York naar Nederland vertrokken. Dr. Van Roijen komt met verlof naar huis. Hij zal trachten de Amerikaans^ houding inzake Indonesië in Nederland toe te lichten. Hij zal nl. de Nederlanders vertellen dat men in de V.S. in geen enkel opzicht onvriendelijke gevoelens tegen» over Nederland koestert, maar dat de V.S. het van het grootste belang achten om het vertrouwen van de neutrale lan den in Azië te winnen. Infer nation ale a rbeidsconfereniie (Van een bijzondere verslaggever) GENEVE, 30 juni. Het eerste resultaat van de 39e Internatio nale Arbeidsconferentie is een met algemene stemmen vastgestelde aanbeveling aan. de verschillende landen inzake de vakopleiding in de landbouw. Ook voor Nederland is deze aanbeveling niet zonder betekenis. Met nadruk wordt namelijk gepleit voor invoering van het leerlingstelsel in de landbouw. Voorts is voor Nederland van be lang, dat in vakopleidingsprogramma's voor de landbouw eveneens behoort te worden opgenomen het onderricht in het verrichten van eenvoudige ambachtelijke werkzaamheden op de boerderij. Algemene vergadering A.N.W.B. Horizontaal: 1. Geluk, 7. vordering, 9. maanstand, 11. Bijb. figuur, 12. stad in de oudheid, 13. toestand van lichte bedwel ming, 15. bevel, 17. naaldboom, 18. be stemming, 20. per. voornaamwoord, 22. honingbij, 23. voedsel, 24. hemellichaam, 26. verbrande rest, 27. schrijfgereedschap, 29. strozak. Verticaal: 2. Dier, 3. aanzien, 4. gemaakt grappig, 5. bestaat, 6. krulhond, 8. tegen werping, 10. vermoeid, 11. boom, 14. be krompen, 16. drank, 19. familielid, 21. dier. 22. binnen, 25. bez. voornaamwoord, 27. Chin, maat, 28. lidwoord. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1. Pup, 4, sip, 7. trots, 10. A.C., 12. opa, 13. ka, 14. kip, 16. pop, 17. vertier, 18. men, 19. tel. 21. O.T., 22. ons, 24. na, 25. bodem, 27. vijg, 28. min. Verticaal: 2. Ut, 3. pro, 4. sta, 5. is, 6. vak, 8. opstand, 9. map, 11. civet, 13. ko ren, 15. pen, 16. pet, 18. mop, 20. laf, 22. oog, 23. Sem, 25. bij, 26. mi. 's-GRAVENHAGE, 30 juni. De heer P. F. Zimmerman, voor zitter van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. verklaarde in zijn jaarrede tijdens de algemene vergadering te Scheveningen de schrik om het hart te hebben voor de verkeersontwikkeling. Ons land heeft bijna tien jaar achterstand in de verkeersvoorzieningen. De auto snelweg is de enige oplossing van 't vraagstuk. De reconstructies van oude wegen met verlies aan landschapschoon zullen binnen enkele jaren ontoereikend blijken. Beter is om dit geld dadelijk in nieuwe auto-wegen te steken. De heer Zimmerman hield voorts een pleidooi om naast oorzaken ook om standigheden van een verkeersonge luk te bestuderen. Doorgaans is een combinatie van oorzaak en omstan digheden het oorzakelijke ken merk van een ongeval. Conclusies uit deze studie zullen waardevol zijn voor gerichte verkeerspropaganda. De tijd van vage leuzen te dien aanzien ls voorbij. Onderzoekingen van het C.B.S. heb ben volgens de heer Zimmerman de opvatting van de A.N.W.B. bevestigd, dat voorschriften voor vrachtauto's met aanhangers nodig zijn. Spr. drong opnieuw aan op een schriftelijk ver- keersexamen voor bromfietsrijders. Hij zeide voorts, dat kalmte en geduld In het verkeer in versterkte mate no dig worden, omdat het aantal ver keerslichten toeneemt, de nieuwe voet gangers-oversteekplaatsen een belang rijke rem op tempo in het stadsver keer zullen zijn en omdat door het stij gend aantal „knelpunten" de gemid delde snelheid vanzelf naar beneden gaat. Men zal tot zelfbeheersing moe ten komen. Het verkeersvraagstuk is ten dele fatsoens-vraagstuk. Recreatie De heer Zimmerman meldde, dat de A.N.W.B. zich schriftelijk tot de mi nister-president heeft gewend met het verzoek een staatssecretaris voor de recreatie te benoemen ofwel een re- cratiedienst in te stellen. Vervolgens deelde de heer Zimmer man mede vernomen te hebben, dat een regeling tot vakantiespreiding aanstaande zou zijn, het zou mogelijk worden voor ouders met leerplichtige kinderen om buiten de thans bestaan de vakantieperiode (half juli-septem- ber) gezamenlijk vakantie te gaan houden. In de tweede plaats heeft de confe rentie een aantal internationale nor men vastgesteld betreffende de sociale diensten van de ondernemingen. Deze normen hebben o.m. betrekking op de cantine in het bedrijf, de rust- en re creatie-mogelijkheden in het vervoer van en naar het werk. De werkgevers- groep, waaronder ook de Nederlandse gedelegeerde Mr. Fennema, heeft haar stem aan deze aanbeveling onthouden, Dit wekt enige verwondering, omdat de normen, die in Nederland voor de sociale diensten van de ondernemin gen gelden, zeker niet slechter zijn dan de thans internationaal vastgestelde. Automatisatie Met algemene stemmen heeft de conferentie een resolutie aanvaard be treffende de automatisatie. Daarin wordt uigesproken, dat de voordelen der automatisatie aan alle mensen ten goede dienen te komen en dat daarom tijdige bezinning, vooral ook door het Internationale Arbeidsbureau, noodza kelijk is. De directeur-generaal van het I.A.B. heeft intussen aangekon digd, dat hij deze belangrijke zaak zal maken tot het centrale thema van zijn rapport voor 1957. Arbeidstijd In een resolutie over de verkorting van de arbeidstijd wordt vastgesteld, dat de snelle technische en weten schappelijke vooruitgang nieuwe mo gelijkheden tot verkorting van de ar beidsduur bieden. De Raad van Be heer van het I.A.B. wordt uitgenodigd, de mogelijkheid te overwegen, dit vraagstuk op de agenda van één der eerstvolgende zittingen van de Inter nationale Arbeidsconferentie te plaat sen. Inzake de wekelijkse rusttijd op kan toren en in de handel is de eerste hand gelegd aan een conventie, die voor personen van 18 jaar en ouder een we kelijkse rusttijd van 24 aaneengesloten uren voorschrijft en voor personen on der de 18 jaren een rusttijd van 36 uren. Deze rusttijd zal genomen moe ten kunnen worden in overeenstem ming met de godsdienst, de overleve ring of het gebruik in het desbetref fende land. BONN, 28 juni. Reuter. In ver band met verkoopmoeilijkheden zullen bij een tweetal grote Westduitse fa brieken van tractors binnenkort onge veer 1200 arbeiders worden ontslagen, nl. 600 bij Hanomag en 600 bij Lanz. Beide fabrieken tellen elk ongeveer 10.000 arbeiders. De daling van de afzet wordt over het algemeen toegeschreven aan de ho gere rentetarieven. De landbouwers moeten thans 11 a 12 pet rente betalen op de kredieten voor de aankoop van tractors LUENEBURG, 30 juni (DPA) Een lijk stuurde het stadsbestuur de man een man uit Hamburg wist een manier om gratis aan nieuwe pijpen te komen. Onlangs schreef de pijpenliefhebber aan het stadsbestuur van Lueneburg, dat hij van verbazing zijn pijp uit zijn mond had laten vallen, toen hij een artikel las over de feestelijkheden, die thans ter ge legenheid van het duizendjarig bestaan van Lueneburg worden gehouden. De pijp was hierdoor helaas gebroken. Onmiddel- nieuwe pijp en de plaatselijke kranten maakten melding van dit voorval. Thans is echter gebleken, dat zijn pij pen hem al ontelbare malen uit de mond zijn gevallen. De pijproker had zijn truc namelijk in de afgelopen jaren bij alle mogelijke gelegenheden toegepast. Op die manier was hij aan een grote verzameling pijpen gekomen, zonder dat deze hem een cent kostten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3