Opstand in West-Polen tegen communistische onderdrukkers KOFFIESOORTEN WORDEN NU 10 EN 20 CENT DUURDER Engeland drijft snel: 6 m per eeuw DE TOESTAND IN POSEN Boer verdronk bij zijn weiland Opoe d'Hondt in Oostburg is 102 Vliegtuig boven Bonn ontploft Kabinetsformateur Dr. Dreess 'Spit- en graafwerk gaat door' PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3434 Wnd.-hoofdredacteur: Prol. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 29 juni 1956 N.C.R.V.-Vossen] acht te Goes Stakingen gevangenisbrand omvergeworpen trams RADIO-ACTIEVE KAAS? Ongeregeldheden bedwongen met militaire troepen en tanks Slachtoffers .ZOMER" 1956" - SLAGVELD DER ZONNEBADERS Talrijke doden Iedereen blij Officiële verklaring Stoorzender vernield DE BILT ZEGT: Op moment van verzachting in communistisch bewind Telegram aan de Prins Aardenburg heeft nu een Reinaerfstraat „Niet alleen Hulst" Alleen de goedkoopste blijft gelijk (f 1,72) Oud-Gouverneur Tjarda Minister van Staat Vandaag bespreking met minister Staf Werelddelen drijven meer uit elkaar „Merkwaardige uitlating" Met gouden kunstgebit JUWELEN LAGEN OP VUILNISBELT Telefoon 1488 (b.g.g. voor redactie §987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kan.jren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 in 3162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Zaterdag: Zon op 4.21 u„ onder 21 U. Maan op 23.42 u., onder 12.11 U. Hoogwater zaterdag 30 juni: Vlissingen: 6.17 u. 1.80 m., 18.27 U. l.< m. Terneuzen: 6.42 u. 1.98 m., 18.56 1.84 m. Wemeldinge: 7.53 u, 1.68 E 20.07 u. 1.84 m. Zierikzee: 7.37 u. l.i m., 19.45 u. 1.12 m. 16 DELFT, 28 juni. De student L. te Delft kwam bij de politie aldaar ver tellen, dat hij in een restaurant een verkeerde actetas had meegenomen en wel van zekere De V. De laatste had, meende hij, zijn tas meegenomen en daarin bevond zich een stuk kaas. Nu was hij weliswaar niet zo aan dat stuk kaas gehecht, maarde tas had naast een radio-actief preparaat ge staan en wellicht was daardoor de kaas ook radio-actief geworden en dus schadelijk voor iemand, die er van zou eten. AMSTERDAM, 28 juni. Naar wij uit vakkringen vernemen, zullen de prijzen van sommige soorten koffie met ingang van morgen verhoogd worden, tengevolge van de stijging der grondstoffen. Het pakje van f 2.38 zal 20 cent ln prijs stijgen en dat van f 2.08 met 10 cent. Het pakje van f 1.72 zal echter niet in prijs worden verhoogd. WARSCHAU, 28 juni. (Reuter). Een woedende menigte heeft van morgen in het door de Russen bezette Posen (in West-Polen) aan vallen gedaan op het hoofdkwartier van de Poolse (communistische) verenigde arbeiderspartij en andere gebouwen. Een gevangenis werd in brand gestoken, trams werden omgeworpen en een Russische vlag werd afgerukt. In de middag werden schoten afgevuurd, toen de betogers zich ;oor het hoofdbureau van politie bevonden. Hierbij vielen verschei dene doden. Om half drie verschenen er tanks op het centrale plein. In de stad bevinden zich duizenden buitenlandse bezoekers ter gelegenheid van de jaarbeurs, die na die van Leipzig de grootste is in Oost-Europa. komen instellen naar de looneisen van de arbeiders. de officiële verklaring van de Volgens ooggetuigen, die uit Posen te West-Berlijn aankwamen, is er in ue Poolse stad een algemene staking uitgebroken. Sinds de vroege ochtend lagen het verkeer en het werk stil. Een Britse zakenman verklaarde: „Wij za gen groepen arbeiders, kennelijk uit de staalindustrie, die in overals op or delijke wijze door de straten marcheer den. Zij droegen een grote Poolse vlag voor zich uit. Ook hadden zij aanplak biljetten en zij zongen iets. Ik liet me vertellen dat het was „Wij willen brood". De betoging scheen te zijn georgani seerd, want het merendeel van de win kels had de rolluiken laten zakken en alle trams stonden stil en waren door de bestuurders verlaten. Voertuigen, die poogden door te rijden, werden door de menigte tegengehouden. „Later hoorde ik wat afzonderlijke schoten niet aanhoudend vuren, maar twee of drie schoten tegelijk, als of er over de hoofden van een menigte werd geschoten. Tegen de middag be vonden zich tanks voor het gebouw van de Nationale Bank van Polen en er werden troepen samengetrokken. In de verte kon men andere tanks horen dreunen. Iedereen scheen ech ter erg blij", aldus de Britse zakenman. Langs de buitenkant van de stad was hij naar het vliegveld gebracht. Het vliegtuig, waarmee de Britse ambassadeur, Sir Andrewnoble naar Posen onderweg was voor een bezoek aan de jaarbeurs, werd zonder opgaaf van reden naar Warschau terugge stuurd. Door radio-Warschau werd later een officiële verklaring omgeroepen, waar in werd gezegd, dat de incidenten te Posen „een provocatie, georganiseerd door de vijanden van ons land" waren. Het Westberlijnse telefoonkantoor kon geen verbinding met Posen krij gen, doordat „de lijn was gestoord". Reizigers uit de Poolse stad meldden, dat stakende arbeiders communistische vlaggen hadden afgerukt en hadden geroepen „Geef ons brood!" Buitenlandse bezoekers hadden ook gezien, dat twee Poolse pantserauto's op groepen demonstranten schoten. Voorts wordt gemeld, dat betogers communistische functionarissen uit hun bureaus haalden en hen zegevie rend aan de menigte toonden. Verder zouden de demonstranten een Poolse stoorzender hebben vernield en delen er van op straat hebben gesmeten. Tegenover buitenlanders hadden de betogers zich correct gedragen. Rondom het stadhuis waren Poolse troepen samengetrokken om te verhin deren, dat het door de betogers werd bestormd. Volgens een ooggetuige is de staking begonnen in de Stalin-locomotieven- fabriek, waar arbeiders een boodschap aan premier Cyrankiewiecz hadden ge zonden om te Posen een onderzoek te LOPIK, 28 juni. De 67-j. landbou wer D. B. van Elk te Lopik is van morgen met zijn rijwiel in een sloot gereden en verdronken. De man had met zijn kleinzoontje een koe naar de weide gebracht. Maar op de terugweg .niste de kleine jongen plotseling zijn grootvader. Hij keerde terug en zag hem in de sloot liggen, Daarop heeft de jongen hulp gehaald, doch deze kwam te laat. o In Poolse regering wordt gezegd, dat er levens zijn verloren gegaan, maar dat de orde thans is hersteld. Er waren straatongeregeldheden geweest en er waren aanvallen gedaan op gebouwen. Radio-Warschau voegde hieraan toe, dat de regering en de partij er van overtuigd zijn, dat iedere poging tot provocatie op passende wijze door het land en „alle burgers, wie het welzijn van hun land ter harte gaat" zal wor.den afgeslagen. De provoca teurs zouden met alle strengheid worden gestraft. Premier Cyrankiewicz heeft zich met een speciale commissie naar Posen be geven. Het Poolse radiostation zei ook, dat er met het oog op de gebeurtenis sen in Posen speciale waakzaamheid van het volk nodig is tegen daden, die door de vijanden van Polen tegen de staat worden gericht. GOES, 28 juni. De ongeregeldheden in Posen hebben zich voor gedaan op een ogenblik, dat er sinds enige maanden een algemene verzachting in het communistische bewind in Polen is ingetreden. Naar aanleiding van de Sowjetkritiek op de persoonsverheerlijking van Stalin en het streven naar een collectief leiderschap had premier Cyrankiewicz meer democratie, meer rechtvaardigheid en hogere lonen beloofd. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, sommige met on weer. Matige af en toe vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Aan houdend koud. Als onderdeel van het „proces van ma's", kondigde de premier toen een het herstel van de Leninistische dog amnestie voor 30.000 personen af. Ter wijl tevens de organisatie voor de staatsveiligheid werd gezuiverd. Ook de regering werd gewijzigd. In april jl. gebeurde het voor het eerst, dat in het parlement, dat sinds de verkiezingen van 1947 door de com munisten wordt beheerst, een afge vaardigde tegen een regeringsvoorstel stemde. Het was een „progressieve ka tholiek", die bezwaar maakte tegen het toestaan van abortus in bepaalde ge vallen. Polen is een overheersend R.K. land met 26.500.000 inwoners. De communisten kwamen er aan de macht, nadat het land tijdens de twee de wereldoorlog door de Russen was bevrijd. Te Forli (noord-Italië) moesten een bisschop en een overvalcommando van de politie zich naar een bruiloft haas ten om de orde te herstellen. De gees telijke had geweigerd het huwelijk te voltrekken omdat hij vond dat de bruid onvoldoende was gekleed, waarop de bruidegom hem neersloeg. In Amsterdam heeft Z.K.H. Prins Bernhard donderdagochtend voor de zevende maal zilveren anjers uitgereikt. De foto laat zien hoe Z.K.H. als stichter en regent van het Prins Bernhardfonds mevrouw J. E. WestendorpOsieck uit Amster dam de zilveren anjer opspeldt. Links op de voorgrond Jhr. D. C. Roëll, hoofddirecteur van 't rijks museum te Amsterdam, geheel rechts Mr. Domela Nieuwenhuls, voorzitter van de vereniging van vrienden van de Aziatische kunst. Tja, het ziet er wel erg droevig uit met onze zomer. Als U nog geen vakantie hebt, troost U dan maar, dat het op het ogenblik aan het strand zeker geen lolletje is. Om dat te bewijzen drukken wij hier een plaatje af, dat donderdag op het Bloemendaalse strand werd genomen. —O— AARDENBURG, 29 juni. Vandaag vrijdag viert de weduwe Natha- Ua Bernardina d'Hondt-Jacques, (in Oostburg bekend als opoe d'Hondt), in het St. Antonlusgestlcht te Oostburg haar 102e verjaardag. Opoe d'Hondt werd geboren ln Aar denburg en heeft daar steeds gewoond, totdat zij in 1940 wegens haar hoge ouderdom haar intrek moest nemen in het St. Antoniusgesticht. Zij is nog helder en vrolijk van geest, maar loopt enigszins moeilijk, doordat zij op reeds gevorderde leeftijd gevallen is. Zij vindt het leuk, dat zij op de zelfde dag jarig is als Prins Bern hard en heeft hem een gelukstele gram laten zenden. Bij haar 100ste verjaardag werd zij door de gemeenteraad van Aardenburg tot ere-burgeres der gemeente be noemd. o AARDENBURG, 28 juni. Met al gemene stemmen heeft de gemeente raad van Aardenburg het voorstel van enige raadsleden, een der straten in het uitbreidingsplan de naam Rei naerfstraat te geven, aangenomen. De raad wil hiermee tot uitdrukking brengen, dat hij de historie van Rei- naert de Vos niet alleen als een aan gelegenheid van de stad Hulst be schouwt. BONN, 28 juni. Een Britse gloster Meteoor straaljager is donderdagmid dag op geringe hoogte boven de West- duitse hoofdstad, Bonn, ongeveer 800 meter van het parlementsgebouw, ontploft. De drie bemanningsleden konden met hun valschermen het toestel ver laten. Twee van hen hebben bij het neerkomen verwondingen opgelopen. Door de in het rond vliegende wrak stukken zijn verscheidene gebouwen, waaronder de Britse ambassade, licht beschadigd. Een burger liep lichte ver wondingen op. Een vleugel van de Me teoor trof een vrachtauto, doch de chauffeur bleef ongedeerd. De kwaliteit der koffie-overschotten is van dien aard gebleken, dat het ge ringe kwantum goede koffie de prijzen juist deed stijgen. Tenslotte heeft da kleine oogst, welke voor 1950 en 1957 verwacht wordt, ook invloed uitge oefend op de stijging der koffieprijzen op de wereldmarkt. Terwijl de koffiebranders aanvanke lijk het geleidelijk stijgen van de grondstoffenmarkt aangezien hebben zonder tot prijsverhoging over te gaan, is dit thans niet langer mogelijk ge bleken. Een matige stijging der détail- prijzen is noodzakelijk geworden, al dus deze vakkringen. NU 5 KG NAAR BUITENLAND Met ingang van 1 juli wordt, bij uit voer van geschenk- en toeristenzendin gen, de gewichtslimiet voor koffie ver hoogd van 1 kg tot 5 kg. Voor het ar tikel koffie geldt derhalve dan dezelfde gewichtsgrens als voor de overige le vens- en genotmiddelen. Steeds moet echter rekening worden gehouden met de invoerbepalïngen In zake geschenk- en toeristenzendingen van het land van bestemming, dia la gere limieten kunnen inhouden. 's-GRAVENHAGE, 28 juni. Aangezien jhr. mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer enige tijd geleden de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt, heeft hij eervol ontslag uit de bui tenlandse dienst verzocht. Wegena de uitzonderlijke diensten, die hit in velerlei functies den lande heeft' bewezen, heeft het hare majesteit de Koningin behaagd hem bij be sluit van 28 juni te benoemen tot Minister van Staat. Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die in 1688 te Groningen geboren is, is tussen 1915 en 1925 hi diplomatieke dienst geweest te Wash ington, Par(js en Berlijn. Van 1925 tot 1933 was hij commissa ris der Koningin in de provincie Gro ningen, van 1933 tot 1930 gezant f# Brussel, van 1936 tot 1945 Gouverf neur-Generaal van Nederlands Indle, van 1946 tot 1948 ambassadeur te Pa rijs. In 1950 werd hij parmanent ver» tegenwoordiger bij da raad voor het Noord-Atlantisch Pact. 's-GRAVENHAGE, 28 juni. Nadat de kabinetsformateur, dr. Drees, gisteren een onderhoud had met prof. Beel, heeft hij vanmid dag op het ministerie van algeme ne zaken een bespreking gehad met de minister van oorlog uit het demissionaire kabinet, ir. Staf. Dit gesprek, waartoe de kabinetsfor mateur ir. Staf heeft uitgenodigd, duurde vijf kwartier. Een woordvoerder van de kabi netsformateur heeft vanochtend medegedeeld, dat het „spit- en graafwerk" van dr. Drees nog voortduurt en nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Hij bevestigde, dat Dr. Drees dezer dagen aan minister Witte heeft ver zocht advies uit te brengen over de praktische uitwerking en de alterna tieven van de denkbeelden, die bestaan Voor een Canadees luchtfeest dat in september te Toronto zal worden ge houden, zal ook een Russisch TU104 vliegtuig uitgenodigd worden, dat dan via de Noordpool naar Canada zal Vlie gen. LINDAU, 28 juni. De Britse professor Blackett heeft donder dag op de internationale conferen tie van Nobel-prijswinnaars ver klaard dat de werelddelen met een gemiddelde „snelheid" van drie meter per eeuw van elkander van daan drijven. De continenten drijven in het algemeen in noordelijke richting. Engeland drijft „bijzonder snel", bijna zes meter per eeuw. Boven- dient draait het eiland langzaam rechtsom. Naar de Britse professor voorts meedeelde, is uit een onderzoek van het magnetisme in gesteente gebleken, dat de magnetische Noordpool 200 miljoen jaar gele den in het Noorden van de Stille Oceaan, ten oosten van Siberië en ten noorden van Japan, lag. Het Afrikaanse continent is in de afgelopen 300 miljoen jaar via de Zuidpool naar zijn huidige plaats gedreven. India lag 70 mil joen jaar geleden ten zuiden van ie evenaar. 's-GRAVENHAGE, 28 juni. Van bevoegde zijde heeft men de uitlatin gen van schout-bij-nacht W. J. Kruys (zie pag. 3) „merkwaardig" genoemd. Hierbij werd er op gewezen, dat van de zijde van de formateur geen enkele verklaring is afgelegd, die leidt tot de conclusie, waartoe schout-bij-nacht Kruys is gekomen. „Hij heeft zich ge baseerd op speculaties, die nergens eni ge officiële bevestiging vinden", voeg de men hier aan toe. ten aanzien van de huurkwestle. Op het ministerie van volkshuisves ting en wederopbouw wordt daaraaa nu gewerkt, doch het advies zal meer t(jd vergen dan aanvankelijk was ver wacht. Zo werd minister Witte woens dag in beslag genomen door de ver dediging van een wetsontwerp betref fende zijn departement in de Eerste Kamer. DERDE ONTMOETING Het „spit- en graafwerk" gaat Inmid dels ook op andere terreinen verder. Dr. Drees heeft hierbij tal van gesprek ken met deskundigen uit de ambtelijke wereld, waarbij in dit stadium van het voorbereidende werk een groot deel telefonisch wordt afgedaan. Het is nog niet bekend, wanneer eventueel een derde ontmoeting met dê bij het overleg betrokken fractieleider» zal plaatshebben en of de formateur hen vóór een nieuwe ontmoeting een schriftelijke uiteenzetting zal geven over de stand van zaken. EEKLO, 28 juni. Een vodde- raper uit Oost-Eeklo (België), Theofiel van de Veire, heeft op een vuilnisbelt te Evergem een ijzeren doos gevonden, waarin 25 ringen, een armband en een kunstgebit lagen. De voddenra per, die de waarde ervan niet vermoedde, stak de ringen en de armband in zijn zak, maar gooide het gouden kunstgebit weg. In een herberg ruilde hij de rin gen voor enkele glazen bier. De veldwachter, die dit te weten kwam, stelde een onderzoek in. 19 van de 25 ringen zijn reeds te ruggevonden en wachten op het rechtmatige eigenaars. Men weet niet hoe de doos met deze juwelen op de vuilnisbelt is geraakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1