Landbouwmij. „De vrijdag eeuwfeest Bathpoiders" viert drooglegging van Toorenvliedt Openluchttheater 11 juli a.s. in gebruik wordt genomen BROMFIETSERS OPGELET! CHR. H.B.S. VOOR WALCHEREN KRIJGT EEN N00DSCH00L Proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse in trek bij de boeren herdenkt tevens En het gouden jubileum van de huidige maatschappij Zeeuwse Jonge Kerk-groepen helpen vluchtelingen-kinderen Vroeger honderd paarden en ihans- nog zeventien Examens spoedcursus Chr. Kweekschool Ontwikkeling is vooral in laatste 50 jaar bijzonder gunstig geweest Rijksgoed keuring en bouwvergunning ontvangen Gunstige financiële uitkomsten in 1955 Groep constructie- en machinebedrijven Zeeland Geschenk van Belgisch Hoste-comiié Zeelands toneeladviseur'Het theater is Shakespeare waard' Door uitgebreide proeven wordt nuttig werk verricht Onrustig Gejaagd AKKERTJES Zaak „Confidence" werd aangehouden Donderdag 28 juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 RILLAND-BATH, 27 juni. worden gevierd en zal tevens het Een eeuw geleden kwam de eerste I vijftigjarig bestaan van de maat- Bathpolder droog en vijftig jaren schappij „De Bathpoiders" worden reeds heeft de N.V. Landbouw- maatschappij „De Bathpoiders" zijn werkzaamheden verricht. Deze maatschappij heeft bewezen van grote betekenis te zijn voor de ontwikkeling van de polders, een ontwikkeling, die in opgaande lijn is gegaan, vooral dank zij een vooruitstrevend beleid, dank zij de toepassing van de uitkomsten der moderne landbouwwetenschap. Morgen zal het eeuwfeest van de drooglegging der eerste polder herdacht. De geschiedenis van de Bath poiders is een zeer interessante. Het is een geschiedenis, die niet alleen in de kring van de commis sarissen der maatschappij bekend is, doch waarvan ook vele anderen in ons land en heus niet alleen in Zeeland hebben gehoord. Over de agrarische kant van de geschiedenis van de polder voor 1906 is niet veel bekend. De gang van zaken schijnt echter niet steeds aanleiding te hebben gege ven tot juichen. Verwondering kan dat overigens niet wekken als men weet dat men een tijdlang een di recteur heeft gehad, die voordien machinist op de grote vaart was. Deze man had echter wel steeds grote belangstelling vt>or machines en daarom trof men voor 1906 in de Bathpoiders reeds tal van ma chines aan, die men op andere boerderijen met een lampje moest zoeken. Er was zelfs voor 1906 in de Bathpoiders al een tractor aan het werk! Morgein gaat maximum snelheid in GOES Morgen (vrijdag) wor den de snelheidsbepalingen voor bromfietsen van kracht. De maxi mumsnelheid voor bromfieten is dus met ingang van morgen veer tig kilometer. Van de politie hebben wij ver nomen dat op de naleving van het nieuwe voorschrift strenge contro le zal worden uitgeoefend. Reeds vanaf vrijdag. o MIDDELBURG, 27 juni Aan de Chr. Kweekschool werd de onderwijzersakte behaald door mej. J. H. Noback te Mid delburg en de heren C. Alewijnse te Mid delburg, J. W. Th. Quist te Middelburg, J. Philipse te Wemeldinge, P. M. W. J. E. van der Slikke te Vlissingen en C. Verhoole te St. Annaland. Deze bezitters van het einddiploma HBS volgden een spoedcursus van 15 maanden. Geen hun ner werd afgewezen. Aan de Espenlaan fe Middelburg In 1906 dus nadat de tegenwoordige maatschappij het beheer had overgenomen werd de heer W. Kakebeeke uit Goes directeur. Ondanks de grote moeilijkheden, waarmede hij te kampen had, wist de heer Kakebeeke het bedrijf toch op heel wat hoger niveau te brengen. Moeilijkheden waren er legio: dijken moesten worden ge dicht, de grond moest worden verbeterd en tal van woningen en ge bouwen hadden dringend herstel nodig. In 1907 werden echter bij Zuidhof reeds bieten verbouwd evenals andere zomergewassen, waarvan de opbrengst verrassend goed was. Ten noorden van de spoordam on dervond men echter vrij grote moei lijkheden. Daar zaten grote gaten in de dijken en moest opnieuw met de ontginning worden begonnen. Omdat het water uit de Oosterschelde een jaar lang uit- en ingestroomd was, was de structuur van de grond be dorven. Men heeft hier jarenlang zich tevreden moeten stellen met ge wassen van minderwaardige kwali teit, doch geleidelijk aan werd de toestand beter. In 1908 werd de boerderij Westhof gebouwd, werd een weg door de Twee de Bathpolder aangelegd en werden havens in orde gemaakt. In het najaar van 1908 werd de heer W. Koning aangesteld als directeur. Hevige storm In 1911 spande het weer geducht voor het bedrijf, toen op 30 september een hevige storm het water in de Oos terschelde hoog opdreef. De dijk nabij Ilogerwaardpolder begaf het en daar aan is het te danken geweest dat.het bedrijf gespaard bleef. De dijken lie pen niettemin ernstige schade op. Aan het einde van de eerste wereld oorlog was men in de Bathpolder de ernstigste structuurmoeilijkheden te boven en begon een periode van bloei, mede dank zij de goede prijzen, die voor de landbouwproducten werden betaald. De crisisjaren maakten daar aan echter weer een einde. Het bedrijf kende zijn op- en neergangen, doch in 1934 was men toch reeds weer zover, dat er zonder verliezen geëxploiteerd kon worden. In dit jaar begon in feite de mechanisatie, die zich voortdurend heeft uitgebreid. Bij de ramp bleven de Bath poiders gespaard, zij het maar nauwe lijks. Arbeidskrachten Naar wij vernemen is het aantal ar beidskrachten bij de maatschappij thans ongeveer de helft van het aantal, dat voor de laatste wereldoorlog in dienst van de onderneming was. Vroe ger had men ongeveer honderd paar den, thans heeft men er nog zeventien. De tractor heeft veel werk van het paard overgenomen. GOES, 27 juni. Naar wij ver nemen heeft het bestuur van de Chr. H.B.S. voor Walcheren rijks- goedkeuring en bouwvergunning gekregen voor de bouw van een noodschool aan de Espenlaan (park Griffioen) te Middelburg. De noodschool omvat 10 gewone leslokalen, een tekenlokaal, een vaklokaal voor natuur- en schei kunde en een gymnastieklokaal dat tevens wordt ingericht voor overblijflokaal, aula etc. Verder komt in deze school een lokaal voor de directeur, voor de onder directeur, voor de docenten, voor de amanuënsis en voor de concier ge. In verbinding met het natuur- en scheikundelokaal komt een ruimte voor het opbergen van in strumenten en chemicaliën. Naast Jaarverslag „Ziekenhuis- verpleging op Walcheren" MIDDELBURG, 27 juni. In het verslag over het jaar 1955 van de Ver eniging Ziekenhuisverpleging op Wal cheren wordt gezegd, dat het boekjaar in eerste instantie in het teken stond van belangrijke organisatorische ver anderingen. Evenals in het vorig jaar kon een flinke vooruitgang worden geboekt voor wat betreft de AA en B-C verze keringen. De financiële uitkomsten bleken mede dank zij de tussentijds in gevoerde premieverhoging voor de A- verzekering op 1 juli van dien aard, dat het bestuur het aandurfde voor 1956 tot geen verhoging over te gaan, niettegenstaande de belangrijke ta riefsverhogingen, die van het Gasthuis te Middelburg te verwachten zijn. Het bestuur besloot het Nationale Rheumafonds een bijdrage te verlenen van 1 cent per verzekerde, hetwelk neerkwam op een bedrag van f 169.85. Deze bijdrage was gevraagi om de actie op gang te brengen teneinde te komen tot een meer systematische be strijding van deze volksziekte. Reeds lang was bij het bestuur het plan gerezen om zo de middelen van de aanvullende verzekering AA dit toelieten ook de uitzending van kin deren naar herstellingsoorden en va kantiekolonies- te steunen. Nu bleek, dat dit inderdaad het ge val was stond niets meer dit plan in de weg, en werd besloten aan de kin deren wier ouders lid waren van de aanvullende AA-verzekering en wer den uitgezonden, een bijdrage te ver lenen van f 40.per kind en per jaar. Dit besluit is voorzichtigheidshalve voorlopig genomen voor de tijd van 1 jaar, ingaande 1 april 1956. De ontwikkeling van de Bathpoiders is vooral in de laatste vijftig jaar het geheel thans overziend vrij gun stig geweest. Dat is zonder twijfel voor al te danken aan allen, die in de maat schappij leiding hadden te geven, evenals aan het personeel, dat men in dienst had. Geen schaduw Dat het de eerste vijftig jaar na de drooglegging van de eerste polder niet zo erg floreerde toen een Engelse maat schappij het beheer voerde, werpt geen schaduw over de blijdschap, die er thans mag zijn bij de herdenking van het gouden jubileum der huidige maat schappij. Zij hebben de polders tot gro te ontwikkeling weten te brengen. Ie dere rechtgeaarde Zeeuw is daar te recht trots op. Raad Aagfekerke verleent geen subsidie voor kerkrestauratie AAGTEKERKE, 27 juni. In de hedenavond onder leiding van burge meester J. Geuze gehouden raadsver gadering werd het voorstel om aan de Ned. Herv. gemeente subsidie te ver lenen voor de restauratie der kerk, verworpen. Tegen stemden de S. G. P. en Vrije Lijst. xj3.4A«m«:ij-r jlyCesciu» RAAD VAN NISSE NISSE, 27 juni De raad kwam. bijeen onder leiding van burgemeester J. D. Jan sen. Het voorstel tot het verstrekken van een subsidie van f 5 aan de stichting Rem- brandtherdenking om te komen tot de oprichting van een nationaal monument te plaatsen in Leiden, werd aangenomen. Ook het voorstel tot wijziging van de al gemene politieverordening, inzake het la ten loslopen van pluimvee werd aangeno men. Tijdens de rondvraag vroeg de heer C. J. Bos of de nieuwe schietvereniging in de school mag vergaderen en in de win ter des vrijdags schietoefeningen' in de schoolgang mag houden. Dit werd goed gekeurd. De heer van de Guchte vroeg om het Essendijkje in orde te laten ma ken ten behoeve van de ontsluiting van Nfcse. De heer Boonman sloot zich daar- bij aan. Dit punt werd aangehouden tot de volgende vergadering. Aki ie voor Koreaanse scholiertjes GOES, 27 juni. De Jonge Kerk in Zeeland is een aktie begonnen om gelden bijeen te brengen voor beurzen voor kinderen van Vluchtelingen. Dit geld hiervoor zal speciaal worden aangewend voor de Koreaanse kin deren. In dit land, dat zo geweldig door de oorlog werd getroffen, tiert de kinderarbeid nog welig en de mensen hebben geen geld om hun kinderen naar school te laten gaan. Een jaar schoolgaan kost f 76.per kind en nu heeft het district de Beve- landen van de Jonge Kerk zich als doel gesteld dat elke Jonge Kerk-groep in dit district minstens f 76.bijeenbrengt om zodoende een kind in de ge legenheid te stellen naar school te gaan en op die school in aanraking ge bracht te worden met het Evangelie. GOES, 27 juni. Onder auspiciën van de Landelijke Sectie Construcne- en Machinebedrijven van de BSCM vond In de „Prins van Oranje" te Uoes de oprichtingsvergadering plaats van de regionale groep Constructie- en Ma chinebedrijven „Zeeland". Na de opening «gaf de heer D. Scnoo- neveld uit Zaandam, voorzitter van net bestuur van de Landelijke Sectie Con structie- en Machinebedrijven, een over zicht van de ontwikkeling zoals die m de BSCM heeft plaats gehad en die ge leid heeft tot de vorming van landeltj- ke secties van gelijksoortige bedrijven. Zo is ook de sectie constructie- en machinebedrijven ontstaan. Deze sectie vormt nu overal in. het land regionale groeperingen met een eigen bestuur, zodat men in eigen kring alle na:ang- rijke sociale- en economische proble men kan bespreken. Er zijn allerlei problemen, die men individueel niet, maar gezamenlijk wei tot een oplossing kan brengen. De na sis van dit alles moet echter zijn het onderling vertrouwen en de wil tot sa menwerken. Daarnaast wees de heer Schoonevesd op de vraagstukken dte op landelijk ni veau worden aangepakt. Dat er ook in Zeeland behoefte be staat aan ,een regionale G.M.-groep bleek uit het feit, dat er aan het einde van de middag reeds een voorlopig be stuur kon worden gevormd, bestaande uit de heren: J. de Nood te Middelburg, voorzitter; C. I. Somers te Vlissingen, secretaris; J. G. HoIIestelle te Goes en de heer J. Griep te Hansweert. MIDDELBURG, 27 juni. De opmerkelijke kwaliteiten van het fraai gelegen openluchttheater in het park Toorenvliedt beperken zich niet tot de buitengewoon fraaie ligging en het grote aantal zit plaatsen (1275). Toneeltechnisch gezien bezit het in zijn aanleg even eens bijzondere kwaliteiten. Deze loftuitingen mochten wij optekenen uit de mond van de toneeladviseur voor Zeeland, de heer J. Lemaire, die bij de officiële ingebruikneming van het theater, op woensdag avond 11 juli a.s. de regisseur zal zijn, als de „Openluchtspelers" Zeeuws spelersmateriaal, door de heer Lemaire bijeengebracht het kostuumstuk „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland werd gevrijd", van Potgieter en Charivarius zullen opvoeren, Tevoren vindt uiteraard de offi ciële opening plaats, die zal geschie den door de voorzitter van de stich ting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen. De heer Verhagen zal het openluchttheater overdragen aan de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, die het op zijn beurt weer in beheer overdraagt aan de stichting open luchttheater, waarvan jhr mr. T. A. J. W. Schorer de voorzitter is. KLEDERDRACHTEN Voordat de overdracht plaatsvindt is er een show van oude Zeeuwse kleder drachten (18e eeuw), waarvan een veertigtal personen meewerkt. Er zul len kostuums te zien zijn van het oude Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaanderen, uit het land van Hulst. Voorts verlenen zes bazuinblazers van het Middelburgse „Achilles" mede werking. Na de officiële overdracht treedt een twaalftal leden van de balletgroep van mevr. Soesman-Huffenreuter uit Dom burg voor het voetlicht, waarna er wordt gepauzeerd. Na de pauze is er dan de opvoering van „Het weeuwtje". De heer Lemaire hoopt in het ver volg ieder jaar een toneelspel in het serieuze genre op te voeren met de „Openluchtspelers" in het theater. Het is zjjn mening, dat bij de keuze van de stukken 't accent zal moeten vallen op de klassieken. Zijn gedach ten gaan uit naar Shakespeare;; „dat is het theater waard". Anderzijds wil men. het theater be schikbaar stellen voor verenigingen en organisaties, hetzij voor een bespeling, een meeting of een conferentie. Het openluchttheater, dat zoals be kend werd gefinancierd door het co mité van wijlen Minister Hoste (B.), bezit een buitengewoon goede outilla ge. Het schakelhuisje, van waaruit een tiental schijnwerpers er zijn twee ranke, onopvallende masten en de voetlichten worden bediend, is keurig weggewerkt. Hetzelfde kan worden ge zegd van de kleedkamers, die achter het toneel zijn gebouwd. Souffleur, schakelkamer en kleedkamers hebben een onderlinge telefonische verbin- dinp. Veertien smeedijzeren lantaarns zeer stijlvol werden voor het the ater vervaardigd door de firma Steke- tee te Souburg. De akoestiek kan prima worden genoemd. De bossages de aanleg van het openluchttheater is zoals bekend een ontwerp van de landschapsarchitekt, de heer Broerse uit Amsterdam zijn Zaterdag 7 juli as. zal te Bergen op Zoom in de Oosterschelde de traditio nele 1200 meter zwemwedstrijden wor den gehouden. De start is omtreeks half drie vanaf de Kop van *t Hoofd. de tekenzaal is een ruime werk- kast geprojecteerd en naast het gymnastieklokaal een zeer ruime garderobe. De school bestaat uit drie vleugels resp. 80 meter, 54 meter en 26 meter lang. De vleu gels vormen tezamen een hoef ijzermodel waartussen een tegel plaats van circa 900 vierkante me ter. Voor 200 rijwielen komt een aparte berging. De bij dit artikel geplaatste foto laat U het vooraanzicht van een der zijvleugels zien. De centrale verwarming zal geschie den door een oliestookinstallatie, waar voor twee tanks in de grond komen, elk met een inhoud van plm. 5.000 liter. De grootste De bouw van de school, met inbegrip van de aanleg van de centrale verwar ming, licht, water, sanitair en het schil derwerk, wordt geheel verzorgd door de firma A. van 't Verlaat te Giessen- dam. Deze firma heeft de laatste jaren al meer dan 200 houten noodschoten ia ons land geplaatst, waarvan alleen in Amsterdam 40 stuks. Maar dit wordt de grootste houten noodschool die door de firma Van 't Verlaat tot op heden voor het Middelbaar Onderwijs werd gebouwd. wordt naar gestreefd, dat S de school per 1 september a.s. in ge bruik kan worden genomen. De jnrich- i ting zal weliswaar dan nog niet geheel gereed zijn, maar het bestuur streeft er j naar, dat dit zo spoedig mogelijk ge- j reed komt noodoplossing Uur. H. B. S. voor Walcheren oestaat per 1 september 1956 drie jaar en telt nu reeds 197 leerlingen. Ruim 80 nieuwe leerlingen hebben zich voor de eerste klas aangemeld. Maar al te spoedig zal dan ook blij ken, dat de school weer te klein is en een Vierde vleugel bijgebouwd moet worden. Hoezeer het bestuur verheugd is met deze noodschool, het blijft een noodoplossing. Alle pogin gen zullen daarom in de komende ja ren worden aangewend om te komen tot een permanent schoolgebouw, dat plaats zal bieden aan 400 500 leerlingen. Momenteel is de Chr. H.B.S. gehuis vest in het gebouw van de handelsdag school te Middelburg. BRUINISSE, 27 juni. Al wacht geheel Nederland op beter zomerweer, dit betekent niet, dat de groei van de produkten stil staat. Tevens is de tijd aangebroken, dat honderden landbouwers en kwekers weer een kijkje komen nemen op het proefbedrijf Scheldemonden, waar het koren ln de aar staat, de erwten bloeien, de aardappelen veelbelovend in de rijen staan en de suikerbieten verwachtingen doen wekken aan een goede opbrengst met een goed gehalte. Op het gebied van de Hollandse ui is dit proefbedrijf enig in Europa. Ner gens zal men zoveel variëteiten kunnen tonen. Dertien honderd velden met verschil lende kruisingen, met inteeltlijnen en andere proeven vindt u er naast een onkruidbestrijdlngsproef, die het straks overbodig zal moeten maken, dat nog langer uienwieders worden gevraagd. Men behandelt de grond voor of kort na de uitzaai met een preparaat en het zo hinderlijke onkruid ln de uien komt niet meer op. De wintergranen zijn uitgevroren, vandaar dat alleen zomertarwe te zien Is. Het internationale nacobrouwproef- veld toont verschillende rassen tot zélfs gerst uit Canada en Venezuela toe. Voor wie de suikerbiet maar een sui kerbiet Is, ls op de proefvelden veel te leren. Ook hier is de wetenschap hard ln de weer om de biet te kweken met de hoogste opbrengst en het hoogste suikergehalte. Bij het begin van het bedrijf zijn de aardappelkrulsingsproeven en de ziektebestrijdingsproeven ln aardap pelen als altijd interessant. Wie de aardappelselectlebedrijven betreedt begint het reeds te duizelen van de namen. Vroege aardappelen ln zes rassen en consumptieaardappelen ln tientallen rassen. sedert de inplant, op 3 november 1951, bijzonder groed gegroeid; het estheti sche is hier op zeer gelukkige wijze ge koppeld aan het funktionele. Voor de aanvang van opvoering en overdracht zal het Middelburgse muziekkorps een concert in het park geven. Na de op voering van „Het weeuwtje" zullen al le medewerkenden nog eenmaal geza menlijk voor het voetlicht treden voor een fleurig en vrolijk slottableau. 300 GENODIGDEN Deze officiële ingebruikneming zal worden bijgewoond door ongeveer 300 genodigden, zodat daarnaast nog een groot aantal belangstellenden de avond mee kan maken. Na afloop is er voor de genodigden een ontvangst Op het stadhuis. Bij ongunstige weersomstandigheden zal de avond in de Schouwburg worden gegeven, waar dan dus ook de over dracht zal plaatsvinden. De belangstel ling zal dan uiteraard door het gerin- gei'e aantal zitplaatsen tot de genodig den moeten worden beperkt. Bij gunstige weersomstandigheden zal de Stoomtram Walcheren enige bij zondere busdiensten zoals van Plein '40 in Middelburg naar het stadspark Toorenvliedt inlassen. De Middelburgse kunstschilder Jac. Prince ontwierp een blijvende affiche voor het openluchttheater. De erwten vertonen, zoals ln het begin reeds gezegd, een prachtige stand, al is er voor de insider weer een verschil in de verscheidene soorten: zes rassen groene, 5 rassen schokkers en 5 rassen eapueijners. Het vlas toont zich niet op zijn best. Men kan er het nieuwe vezelvlas zien. Op het bedrijf worden verder uitge breide proeven genomen met het dro gen van graan, peulvruchten of groen- voeder, terwijl ijverig wordt gezoent om te ontkomen aan het z.g. koprot in de uien. Wie de resultaten van 40 of 50 jaar geleden vergelijkt met de opbrengst van thans kan niet anders dan erken nen, dat voor de landbonw ln een halve eeuw buitengewoon veel is bereikt en dat ook het Proefbedrijf nuttig werk verricht. Ingezonden Mededeling (adv.) flitsen Uw klachten wegt Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG, 27 juni. Voor het ontvangen en opstallen van een reac- tiedier (een koe) is de landbouwer P. W. uit Koudekerke woensdag door de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, veroordeeld tot een boe te van 60.subs. 15 d. De ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, had f 75.— subs. 15 d. geëist. De zaak tegen de sleepbootkapitein F. L. R. uit Antwerpen, die terecht stond in verband met de aanvaring met de „Confidence", die op 8 maart van het vorig jaar in de havenmond van Wemeldinge zonk moest wor den aangehouden; er dienen nog meer getuigen te worden gehoord. De sleepbootkapitein van de „Liège" die o.a. bij de aanvaring de „Edel weiss" sleepte, die de scheepswand van de „Confidence", welke weer werd getrokken door de „Jata", openscheur de werd tenlastegelegd, dat hjj by het binnenvaren van de haven van Wemeldinge niet voldoende vaart ver minderde, toen de aanvaring dreigde.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2