Socialistische fractie stelt 'afroming' der huren als een absolute voorwaarde „Sowjet-misère is gevolg van ontevredenheid" Oplossing onderwijzerstekort? Opnieuw twee graven van bekende NSB-ers in Den Haag geschonden Drees ontvangt financiële specialist van oorlog Klinkende Kameroverwinnlng voor minister Zójistra Dulles over communisten, Duitsland, Tito, IJsland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinetsformateur Draes zwoegt verder met zijn opdracht PRINS BERNHARD VERJAART Slechts vier senatoren 15 jaar geeist wegens op meisje moord Lijk van Nederlander (zonder geH) ontdekt stemden tegen Prijs ruwe bouwgrond niet sterk stijgend Politie tast nog in het duister Aan werkman Mesu's verlofdagen wordt niet meer getornd Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie >987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noori- straat 35. Tei 2009, TeL redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326: Terneuzen: Dijks-traat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N V„ Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per treek, 2.p. maand, 5.8;, per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adver'ejlieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3433 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: J acq de Smit Donderdag 28 juni 1956 Zie pag. 2. j 50 /aar Baihpolders f Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.21 u., onder 21.07 u. Maan op 23.23 u., onder 11.03 u. Hoogwater vrijdag 29 juni: Vlissingen: 5.35 u. 1.90 m., 17.47 u. 1.78 m. Terneuzen: 6.01 u. 2.07 m., 18.16 u. 1.95 m. Wemeldinge: 7.14 u. 1.63 m., 19.31 u. 1.38 m. Zierikzee: 6.59 u. 1.39 m., 19.09 u. 1.16 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 juni. Dr. Drees gaat nog steeds voort met het inwinnen van ambtelijke adviezen. Een van de voornaamste advi seurs, die hij vanmiddag heeft ontvangen, is de heer S. D. Duyverman dir.-gen. van het ministerie van Oorlog, die speciaal belast is met alle financiële zaken van land- en luchtmacht. Hij is de coördinator van de oorlogsbegroting en belast met de uitvoering daarvan. Het is de vraag, of deze financiële specialist van Oorlog het eens kan zijn met de inzichten van de (demissionaire) minister-president over het peil van de defensieuitgaven in 1957. Wei economische mededinging aangenomen De heer Duyverman is in hoge mate verantwoordelijk voor de fi nanciële gang van zaken bij Oor log. En het is duidelijk, dat als mi nister Staf tot de conclusie komt, dat 1450 miljoen gulden in 1957 niet voldoende is, hij dit inzicht heeft verkregen mede op grond van de inlichtingen van deze fi nanciële specialist. Op het Min. van Wederopbouw wordt nog steeds hard gewerkt aan een oplos sing van het huurprobleem. De socia listische fractie schijnt niet veel te voelen voor de gedachte in één of an dere vorm een deel van de huurver hoging te blokkeren en door de uitgifte van certificaten de bestaande wonin gen te verbeteren. De PvdA staat al leen, als het gaat om huurbelasting of over de verhoging van de opcenten op de grondbelasting. Dat is inderdaad het dilemma, waarin de kabinetsformatie thans verkeert. Dr. Drees is de man van de brede basispolitiek. Als zodanig heeft hij zijn partij bij de verkiezingen van 1952 en '56 suc cessen laten behalen. „Halsstarrig" De socialistische fractie is echter zeer halsstarrig als het gaat over de huur- politiek. Zij neemt zelfs een vrij agres sieve houding aan. Een huurverhoging zonder afroming is voor haar niet aan vaardbaar, zo heeft Mr. Burger laten weten. Recente foto van Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen zijn 45-ste verjaardag hoopt te vieren. ALMELO, 27 juni. Voor de rechtbank te Almelo heeft gisteren de 21-jarige J. S. uit Enschede te rechtgestaan, die in de avond van 26 december 1955 het 17-jarige meisje B. uit Enschede zou hebben vermoord. De behandeling van deze strafzaak vond met gesloten deuren plaats. Door de officier van justitie werd als getuige gedagvaard een hoofdagent rechercheur van politie, die indertijd belast was met het onderzoek in deze zaak, terwijl als deskundigen werden gehoord dr. J. Zeldenrust, patholoog anatoom, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium te Den Haag en W. A. Vaandrager, zenuwarts verbonden aan de psychiatrische obser vatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht. De officier van justitie achtte bewe zen dat S zich aan moord heeft schul dig gcr kt en eiste tegen de verdach te een angenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voorarrest, terwijl hij tevens vorderde'dat S. na het onder gaan van de gevangenisstraf ter be schikking van de regering zal worden gesteld. o— Ongeval of moord? DIEPPE, 27 juni. Het lijk van de Nederlandse magazijnmeester A. M. de H., die sedert 15 juni was verdwenen, is woensdag gevonden op het strand ongeveer tien km ten oosten van Dieppe. Volgens de politie zijn er twee mo- we'iikheden: de magazijnmeester is in de haven van Dieppe gevallen of hij is zsk.gt -Hen. De 1600 gulden, die hij bil zich had, zijn namelijk verdwenen. o DE BILT ZEGT: temperaturen V 10, al aanvankelijk zonnige perio- ien °n slechts enkele verspreid voor- r.jmende buien. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuidwest. Dezelf- c» temperaturen als gisteren of iets hogere. Amerika probeert televisie in schoollokalen HAGERSTOWN, 27 juni. De Ford-stichting voor de ont wikkeling van het onderwijs heeft bekend gemaakt, dat in het nieuwe schooljaar in de staat Maryland (Ver. Staten) proeven zullen worden genomen met schooltelevisie. Eén onderwijzer zal 6000 kinderen tegelijk les kunnen geven, terwijl hij ook vragen zal kunnen stellen en vragen van de leerlingen beant woorden. Men schat, dat per toestel een twintigtal kinderen de lessen zal kunnen volgen. De proef is bedoeld om te onderzoeken, op welke wijze door middel van de televisie het ernstig tekort aan onderwijzend personeel in de V.S. kan worden ondervangen. Om te beginnen zal één uur per dag op deze wijze les worden gegeven. Het is duidelijk, dat dit strakke stand punt van Dr. Drees het werk bemoei lijkt. Maar het is ook te verklaren dat de formateur rustig de tijd neemt om te proberen uit de impasse te komen. Of hij daarin zal slagen staat nog niet vast. Zolang er nog in een of andere vorm aan de uitgifte van certificaten wordt gedacht, is het in ieder geval uitgesloten dat de socialisten de zaak kunnen laten springen op een „huur verhoging zonder meer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 27 juni. Met een ruime meerderheid heeft de Eerste Kamer vanmiddag de wet op de economische mededinging aange nomen. Een succes dus voor de (demissionaire) minister van eco nomische zaken, prof. Zijlstra, die even voor de stemming nog ver klaarde, dat, ware het kabinet niet demissionair, hij uit een eventuele verwerping van het ontwerp de consequentie zou willen trekken voor zijn ministeriële leven. „Met dit wetsontwerp zou ik willen staan of vallen", zo zeide de be windsman met grote nadruk. Dat hij tot een dergelijke uitspraak kwam bewijst wel, dat de kritiek, in druk op hem heeft gemaakt. Die kri tiek bleek achteraf niet doorslagge vend, want slechts de heren Hellema (A.R.), Regout, Beaufort en Sassen (allen K.V.P.), stemden tegen. De an dere senatoren (26 in getal) bleken door de argumenten van de minister voldoende overtuigd. BEZWAREN Minister Zijlstra heeft toegegeven, dat het systeem van de wet inderdaad een ruime armslag geeft aan de over- heid.Hij zeide wel degelijk oog te heb ben voor de bezwaren van zijn wets ontwerp. Maar het gekozen systeem, tactvol en voorzichtig toegepast, is het enige middel om te komen tot een gezonde kartelpolitiek. „De risico's zijn inder daad groot, maar als men die niet wil nemen, dan moet men de bewindsman weg sturen", aldus de minister. VUUR Vrij uitvoerig is de minister inge gaan op het Engelse kartelbeleid, dat prof. Hellema (A.R.) zou hebben ge prefereerd boven dit wetsontwerp. Deze voorkeur kon prof. Zijlstra niet zo erg best begrijpen. De beschuldiging, dat door het ont werp het bedrijfsleven een verleng stuk van de overheid zal worden, weerlegde de minister met vuur. BEROEPSMOGELIJKHEID Werk van oude vijand of vriend? In de wet is de bepaling opgenomen dat (teneinde administratief rechter lijk beroep mogelijk te maken) een onafhankelijk rechterlijk college zal worden ingeschakeld. De uitvoering van deze bepaling zal bij een aparte wet worden geregeld. De wet economi sche mededinging zal niet in werking treden zolang die aparte wet niet Is aanvaard. Enkele afgevaardigden kon den zich met deze procedure moeilijk verenigen. Tijdens de replieken gaf de heer Re gout (K.V.P.) de minister in overwe ging schorsing van de beraadslagingen te vragen en het ontwerp in te trek ken om het dan later weer aangevuld in te dienen. Vervolgens bracht hij het ontwerp in stemming, dat werd aangenomen met 264 stemmen. Een overwinning voor de voortvarende minister, die dan ook vele gelukwensen van de Kamerleden in ontvangst moest nemen. Minister Witte in Kamer: Van onze pari. redacteur. DEN HAAG, 27 juni. De Eerste Kamer heeft vanmiddag met 2512 stemmen het wetsontwerp tot o.m. af schaffing van de prijsbeheersing niet- landbouwgronden aangenomen. Alleen de socialisten en communisten stemden tegen. Minister Witte verklaarde n.a.v. verschillende opmerkingen, dat de vrees, dat door aanneming van dit wets-ontwerp de prijs van ruwe bouw grond sterk zal stijgen, ongegrond is. De bezorgdheid van de heer In 't Veld, PvdA, over de invloed van de prijs voor ruwe bouwgrond op de hu ren deelde de minister niet. De huur- prijsbeheersing zou een te grootse op waartse druk van de grondprijzen te gen gaan. WEL EFFECT Met kracht kantte de bewindsman zich tegen de bewering, dat de komen de huurverhoging van 25 pet voor oud- gebouwd woningbezit geen effect zal sorteren, omdat de huren van de nieu we woningen in gelijke mate zullen stijgen van de bouwgrondprijzen, die een gevolg zijn van dit wetsontwerp. 's-GRAVENHAGE, 27 juni. Vandaag is geconstateerd, dat ook op Nieuw Eyckenduinen de graven van 'enkele figuren der voormalige NSB zijn beschadigd. Op de gra ven van de W.A.-man Peter Ton en van de in 1940 gefusilleerde Von Lützow waren planten ver trapt en verder waren de namen van Peter Ton en van de dichter Kettman, die een grafspreuk op de grafsteen had aangebracht, geheel of gedeeltelijk verwijderd. Beide graven bevinden zich achter aan op de begraafplaats. Vorige week had men nog geconstateerd, dat de gra ven intact en onbeschadigd waren. Vanmiddag heeft een verwant van ie mand, die daar eveneens begraven ligt, de beschadigingen geconstateerd en er de beheerder van de begraafplaats van in kennis gesteld. ONDERZOEK Peter Ton kwam om het leven, toen in de middag vim 7 september 1940, Haagse politieagenten zich tegen een overmacht van handtastelijke N.S.B.- ers met de revolver verdedigde. Seys Xnquart zag in dit geval aan leiding de hoofdcommissaris van poli tie van 's-Gravenhage uit zijn ambt te ontzetten. De politie die tot vanmiddag nog niet op de hoogte was van de gesignaleerde beschadigingen, heeft de zaak onmid dellijk in onderzoek genomen. Op een ander graf, dat van Weimar, Prinses Beatrix is weer thuis 's GRAVENHAGE, 27 juni. Heden middag om half vier is Prinses Beatrix van haar bezoek aan Italië terugge keerd. De „Dakota", die de Prinses en haar reisgezelschap terugbracht, land de op Soesterberg, waarna Prinses Be atrix onmiddellijk naar Soestdijk ver trok. zijn planten vertrapt en sierplanten uitgetrokken. De vader van deze Wei- mar heeft de beschadigingen ontdekt en heeft het personeel van de begraaf plaats op de hoogte gesteld. Toen de heer Weimar sr. vrijdag j.l. het kerk hof bezocht, waren de graven nog on geschonden. Op en om het befaamde circuit van Assen zijn op het ogenblik de voorbe reidingen voor de T.T., de jaarlijkse motorwedstrijden om de grote prijs van Nederland, welke zaterdag zullen worden verreden, in volle gang. Foto: M. Cada, rechts, en F. Helikar. leden van de Tsjechische ploeg, die dit jaar voor het eerst ln de T.T. uitkomt, bekijken met zorg een van hun „zware kanonnen", een 500 cc. Jawa. «fossil NIEUWLAND, 27 juni. Ge meentewerkman P. Mesu haalde vanavond verlicht adem. Zijn drie-en-een-halve week verlof, waaraan in de vorige raadsverga dering was getornd, staan nu offi cieel vast. Vanavond heeft de raad dit met 43 stemmen besloten. Dat er een vrij grote belangstelling WASHINGTON, 27 juni. Minis ter Dulles heeft woensdag op zijn persconferentie verklaard, dat de V.S. nauwkeurige aandacht beste den aan hun betrekkingen met president Tito van Zuid-Slavië, maar dat er geen bewijzen zijn, dat Tito zich als een gevolg van zijn bezoek aan Moskou de wet door de Sowj et-Unie laat voorschrijven. DRUK OP RUSLAND Minister Dulles verklaarde, dat het Westen van plan is, de druk op de Sowj et-Unie te handhaven teneinde een herenigd Duitsland tot stand te brengen. Bij het jongste bezoek van bondskanselier Adenauer aan Wash ington was men het er over eens ge weest, dat men veel meer moet doen dan een zuiver passieve politiek tèn Sowj et-blok, zoals in Engeland, Italië en de V. S., ernstige ontevredenheid bestaat over de huidige Sowjet-leiding. aanzien van deze kwestie volgen. „NJET!" Dulles zei ook, dat Adenauer niet geloofde, dat de zaak van de hereni ging gediend wordt door rechtstreeks overleg tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie. In feite hadden Sowjet- leiders onlangs te kennen gegeven, dat zij op geen enkele wijze met de her eniging van Duitsland akkoord wilden gaan. ONTEVREDEN De minister verklaarde, dat er in communistische partijen buiten het De anti-Stalin-campagne in Rusland heeft het internationale communisme in „een staat van verwarring" gebracht. Hij verwierp de theorie, dat de com munistische kritiek op Moskou een van tevoren beraamd plan vormde. Volgens de minister zijn er sterke bewijzen, dat de kritiek een gevolg was van wezen lijke meningsverschillen en ontevre denheid. In antwoord op vragen over het ver zoek van IJsland om terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten, ver klaarde Dulles, dat IJsland op zijn hoede moet blijven tegenover „de voortdurende Sowjet-dreiging". Hij beschouwde de Amerikaanse basis op het eiland als een belangrijk element in het Westelijke verdedigingsstelsel. NIEUWE KAMERS OP 3 JULI BIJEEN 's-GRAVENHAGE, 27 juni. Nadat de oude Eerste en Tweede Kamer op 30 juni in gemeenschappelijke zitting ter sluiting van het zittingsjaar bijeen geweest zullen zijn, komen de beide Kamers, zoals zij na de verkiezingen zijn samengesteld, in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen voor de na de verkiezingen gebruikelijke eerste vergadering van de nieuwe Kamers. Hierna zullen de Kamers op reces gaan. voor deze vergadering bestond, vond zijn oorzaak in de achter grond van deze zaak, die het ge sprek van de dag was geworden in de gemeente. De omstandigheid nl. dat de betrokken wethouder en mevr. Mesu op gespannen voet leefden. Dat scheen de oorzaak te zijn ge weest, dat de wethouder een verlof van 3!4 week voor de gemeentewerk man abnormaal lang achtte. Op Nieuwland is het echter gewoonte, al dus meldt onze correspondent, dat op derde Pinksteren, derde Paasdag, der de Kerstdag, bid- en dankdag vrijaf wordt gegeven, welke dagen niet in mindering van het gewone verlof wor den gebracht. De secretarie is op die dagen gesloten en het personeel heeft dan vrijaf. Wethouder De Lange wilde nu de vrije dagen van Mesu op 3e Pinkster, Pasen en Kerstmis maar als verlofda gen aanrekenen, in tegenstelling tot de gang van zaken bij het secretarieper- soneel. In die™ eest was in de vorige verga dering het besluit gevallen. Het scheen evenwel, dat niet alle leden juist wa ren voorgelicht door B. en W. Vanavond werd ten aanhore van vrij wat publiek, dat er het hare wel eens van wilde weten het oude be sluit vernietigd. Voor stemden de he ren Polderdiik, Lukasse, Janse en Knuijt, terwijl de heren Kwekkeboom, De Lange en De Jager zich tegen ver klaarden. De toestand blijft dus nu, zoals deze voorheen jarenlang is ge weest: Genoemde dagen worden niet als verlofdagen aangemerkt. Het bestraten van diverse straten in de gemeente o.a. de Molenweg werd gegund aan de fa Geldof voor circa ƒ20.000,—.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1