Chefarine4 IN DE NATUUR Honderd jaar geleden preekte Kohlbrügge in Yianen J Commissie ingesteld om zaak-Kralingen plaatselijk te beoordelen Koude vertraagt aanvoer van aardbeieny maar verboog! prijs „Hier weidt mijn zie! met een verwond'rend oog" Bevelands C.P.B.P. en CJ.B.T.B. richten toneelclub op Wrijf Kou en Pijn weg met, DAM PO Samenspreking met Geref. Kerken wellicht op volgende Synode Hollet stelt weer vertrouwenskwestie 4-voudige combinatie, eer* wetenschappelijk succes! Owt(Ulddnfye*i en belwenU&en Over kevers en mensen 7> JOSEPH A.BRUSSE Raclia Maandag 25 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina Eindelijk ging de kansel voor hem open (Van een medewerker). 01 die kathedralen in oude Hollandse stadjes! Wat is het een. feest om daarin de eredienst mee te maken. Den Briel, Maassluis, Oudewater, Schoonhoven, VianenAls je daar op een zomer avond een plaatsje inneemt In de oude banken en je zit achter zo'n dikke bijbel met koperen sloten, en je geniet van het zonlicht-spel tussen de pilaren, en je hoort de klanken van die grote orgels, straks het ijle zingen van een kleine groep kerkgangers in die enorme ruimte dan onderga je dat als een heel bijzondere belevenis. Je bent dankbaar te mogen zitten in een kerk, waar God Zijn Woord al eeuwen achtereen laat spreken, ja waar het gebouw zelf haast een preek geworden isen dan nog wel een erg mooie preek! „Hier weidt mijn ziel met een ver wond'rend oog". Die psalmregel moet wel geleefd hebben in het hart van Dr. Hermann Friedrich Kohlbrügge, toen hij op een zondagavond 29 juni -1856 de kansel van de Grote kerk te Vianen betrad. Die preekstoel van Vianen. Hij staat sedert de laatste restauratie der kerk tegen een pilaar. Maar eeuwenlang was hij geplaatst tegen het hoge schot, dat middenschip en koor de kerk af sloot. Het was een preekstoel, zoals je ze meer in Zuid-Holland aantreft, met een achteropgang vanuit de con sistoriekamer. Zo kwam dan Kohl brügge vanuit het kerkeraadsvertrek ineens voor het forum van de duizend koppige menigte te staan, welke op deze zondagavond de kerk vulde tot in de verste hoeken. Korlbrügge op de preekstoel van een Hervormde kerk.... het was een ge beurtenis van belang, en dat men dit feit binnenkort gaat gedenken in een eredienst te Vianen is zeker niet zon der grond. v Bekende klank Hermann Friedrich Kohlbrügge. Zijn naam heeft in de kerkelijke we reld nog een bekende klank. Hij leef de van 1803 tot 1875, maar zij die zich in de theologie bewegen en ook wel de stillen in den lande, die nu en dan graag een oude preek van hem ter hand nemen, hebben het gevoel alsof Kohlbrügge niet gestorven is. En toch rust hij al meer dan tachtig jaar op het kerkhof van de Nederlandse Gereformeerde Gemeente te Elberfeld. Vianen, Elberfeld. Het is mogelijk om nog twee plaatsen te noemen, die belangrijk zijn geweest in het leven van Kohlbrügge: Amsterdam en Utrecht. In Amsterdam is hij ge boren en aldaar in de Hervormde Kerk gedoopt. Zijn moeder was lid van die kerk, maar zijn vader be hoorde tot de Lutheranen, doch ging meestentijds bij de Hersteld-Luthe- ren ter kerk. Predikant Daarom wilde Hermann Friedrich bij die gemeente predikant worden. Nadat hij de theologische studiën had gevolgd, werd Kohlbrügge hulppredi ker bij de Hersteld-Lutherse gemeente in Amsterdam. In deze funktie klaagde hij een der predikanten aan wegens onrechtzinnigheid. Inplaats dat men de moeite nam om de klacht te onderzoe ken zette men de hulpprediker af! Nu verhuisde Kohlbrügge naar Utrecht, waar hij zijn theologische studiën voltooide door (in 1829) te promoveren tot doctor in de theologie op een proefschrift over Psalm 45. Door het reveil nauwer in aanraking gekomen met de Gereformeerde theo logie, gaf hij aan de Gereformeerde belijdenis de voorkeur boven de Lu therse. Hij poogde nu toegelaten te worden tot de Hervormde kerk. Eerst in Am sterdam, naderhand in Utrecht, maar om louter formele redenen liet men hem niet tot lidmaat toe, zodat de mo gelijkheid ten enenmale was uitgeslo ten, dat Kohlbrügge in de Hervormde kerk predikant zou worden. Elberfeld Heel „toevallig" zouden wij zeggen kwam Kohlbrügge in aanraking met het Gereformeerd kerkelijk leven te Elberfeld. Deze Duitse textielstad ligt met de tweelingstad Barmen in het dal van de Wjupper. Vanouds is het.Wup- pertal op godsdienstig gebied een zeer bijzondere streek. Telkens waren er hier godsdienstige opwekkingen, tot vandaag toe (Hermann Zaiss en zijn gebed s genezing In Elberfeld verwierf Kohlbrügge een grote kring van vrienden bij zijn herhaald bezoek. Hij wilde er wel pre dikant worden bij de Gereformeerde kerk. Maar evenals in de Hervorm de kerk in Nederland was men be vreesd dat hi.' onrust zou verwekken in de kerk, zodat Kohlbrügge ook hier als predikant werd geweerd. Tenslotte *o TT.lT^OT-f'xrrilp gg- meente (wil men: 'een afgescheiden kerk) gesticht. Daar is Kohlbrügge als predikant beroepen in 1848. Tot zijn dood heeft hij aldaar het pastoraat be kleedt. Talloze draden Het spoor van Kohlbrügge zou in Elberfeld doodgelopen zijn en hij ware voor ons een onbekende geble ven, indien er niet van Elberfeld talloze draden naar Nederland lie pen. Want Kohlbrügge was niet een tragische figuur, die bij gebrek aan een preekstoel in Nederland er dan maar eentje betrad in een scheur- kerkje in Duitsland. Kohlbrügge was een groot theoloog, die bij de bestudering van het Bijbel- Grote kerk te Vianen. voor de restau ratie. Onder het orgel de preekstoel, die Kohlbrügge op 29 juni 1856 betrad. boek Romeinen (speciaal hoofdstuk 7 vers 14) tot opzienbare inzichten in zake de betekenis van de wet Gods was gekomen, en die over rechtvaar- digmaking en heiligmaking geheel nieuwe opvattingen huldigde. Ditzelfde bijbelboek, ditzelfde hoofd stuk hebben een Augustinus, een Lu ther, een Karl Barth, gegrepen. Wat de laatste betreft: Kohlbrügge wordt beschouwd als de voorloper van Barth. Een paar jaar geleden hoorden we Ds. K. H. Kroon, de Amsterdamse predi kant onder Israël, eens een preek ver klaren, dat Kohlbrügge meer hersens had dan Kuyper en Hoedemaker sa men. Dit klinkt een beetje kinderlijk en ook erg partijdig, maar het is een feit, dat Kohlbrügge (door Barth) de theologen meer schijnt te boeien dan Kuyper en Hoedemaker het vele jaren hebben gedaan. Vianen En nu nog één keer terug naar die kathedraal van Vianen. Kohlbrügge had in dat stadje een zoon wonen, waar hij in 1856 logeerde. Zijn schoon dochter wist de oude predikant van Vianen, Ds. G. van Duyl, die daar al éénenveertig jaar achtereen had ge preekt en 's avonds haast niemand in de kerk zag, te bewegen om voor één dienst zijn kansel aan Kohlbrügge af te staan. Aldus is het geschied. En zo heeft de eertijds uit de Hervormde kerk geweerde predikant door de „achter-: deur" van de preekstoel der Vianensê kathedraal toch de Hervormde kerk betreden, die hij zo lief had. „Hier weidt mijn ziel met een ver wond'rend oog" Voor Kohlbrügge was het een weelde om zevenentwintig jaar na zijn débacle dit ogenblik te mogen beleven. En de stampvolle kerk dacht er niet anders over. Bedroeg de opbrengst der collecte in de avond dienst doorgaans ongeveer één gulden, die avond haalden de diakenen f 600,- op, voor die tijd een zeer hoog bedrag! Wel door de beugel? De classis Gouda vroeg het vol gende jaar aan de synode of datge ne wat in Vianen gebeurd was wel door de beugel kon. De synode vond geen termen om de kerkeraad van Vianen op de vingers te tikken. Se dertdien heeft Kohlbrügge dikwijls in de Hervormde kerk gepreekt. Be kend zijn de diensten door hem ge leid in de Domkerk te Utrecht 1863, en in de Zuiderkerk te Amsterdam, waar hij op verzoek van Kuyper (en in diens plaats) preekte, 12 no vember 1871. De verhouding Kohlbrügge-Kuyper is dezer dagen uitvoerig beschrreven door Dr. K. Groot. Daarin leest men de waardering en de bewondering, die Kuyper koesterde voor Kohlbrügge. BJj zijn dood schreef Kuyper: „Een godgeleerde van zeldzame diepte, een prediker van ongewone kracht, een kenner der Schrift als weinigen, een warm vaderlander is met Kohlbtügge ten grave gedaald. Laat Nederland, laat onze Hervormde kerk, waarvoor zijn hart klopte, het ook bij „dit droe ve graf in vreemde aard gedolven" leren, dat er ook voor onze noden geen andere hulpe is, dan die staat in de naam des Heren!" Opening wijkgebouw St. Annaland Op dinsdag 10 Juli a.s. zal mevr. G. C. de Casembrootgeb. baronesse van der Feltz het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis te St. Annaland openen. Ingezonden Mededeling (adv.) Ruillg danken Mljnhardt's GOES, 22 juni De leden van de C.B.P.B. en C.J.B.T.B., afdeling Zuid en Noord-Beveland, hebben vanavond in de Prins van Oranje een gezellige kringvergadering gehad. En wij kun nen wel zeggen, dat het doel van deze bijeenkomst (het verstevigen van de onderlinge band) flink benaderd is. Het programma bood van alles wat, ernst en luim. Voor de pauze kwam het meer zakelijke aan bod. De heer M. Traas uit Nieuwdorp sprak over het onderwerp: „Hoe ziet men het platteland?", waarin hij er op wees, dat wij niet alleen aan de materiële welvaart moeten denken, maar ook de culturele. De heer A. van de Hoeve uit Kruiningen vertelde over zijn reis naar Duitsland en mej. St. Dekker, presidente van de Zeeuwse C.B.P.B., wierp een terugblik op de bondsdagen in Utrecht. Verder werd er gedeclameerd door mej. M. Blok en was er samenzang. Het programma na de pauze nam de heer A. Vingerling voor een groot deel voor zijn rekening. Zo werden mede delingen over een eventueel op te richten volksdansgroep gedaan. De plannen zijn hiervoor in voorbereiding. Voorts onthulde de heer Vingerling een geheim en werden de ontspan ningskansen besproken. Een en ander werd op geanimeerde wijze in discus sie-groepen besproken. De heer W. Geelhoed uit Nieuwdorp had de lei ding. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat de opgerichte toneelclub de naam van „De Bevelanders" heeft ge kregen. Ingezonden Mededeling (adv.) Generale Synode Gerei. Kerken (art 31 K.O.) 's-GHAVENHAGE, 23 juni. De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken, onderhoudende artikel 31 K.O., heeft in haar te Enschede gehouden zitting in ver band met een schrijven van de kerkeraad van Kralingen met be trekking tot de toepassing van het door de Generale Synode genomen besluit inzake de zaak-Kralingen na enige discussie besloten een commissie naar Kralingen te zen den, bestaande uit de leden Ds. H. Vogel te Enschede, Praeses der sy node, Ds. H. Bouma te Assen, Ds. 3. Cnossen te Enumatil en ouder ling H. van Veelen te IJmuiden. Hoofdaanvoer pas in eerste weken van juli KAPELDE, 23 juni. - Het loopt nog niet vlot met de aanvoer van aardbeien op de veilin gen. De aardbeien van onder glas zijn nu ge ruimd en reeds enkele weken wordt dit pro- dukt van de koude grond aangevoerd, maar er zit nog steeds geen schot in het aanbod. Het blijven maar steeds kleine partijtjes welke er te koop zijn. Dit komt hoofdzakelijk door het koude weer waardoor de aardbeien niet rijpen. Aanvankelijk had men tegen op de aardbeien veilingen. In Kapelle-Biezelinge worden altijd heel wat aardbeien voor verse consumptie aangevoerd. Op het ogenblik echter zijn hier de dagaanvoe- ren nog niet groter dan 3000 tot 5000 kg. Dit kwantum zou veel gro ter zijn geweest als de omstandigheden gunsti ger waren. Op andere plaatsen is het precies eender. De goede vraag en het betrekkelijk geringe aan gedacht dat er vorige bod heeft tot gevolg dat week reeds een behoor-de prijs nog zeer hoog is lijk aanbod van aard-gebleven. Voor de goede beien zou zijn, maar el-kwaliteit ligt de prijs ke dag opnieuw viel hetrond 60 a 70 ct. per doos je. Dit komt neer op f3 tot f3.50 per kg. Een beste prijs die de teelt van vroege aardbeien goed lonend maakt. Voor dé industrie zijn er nog geen aardbeien geleverd. Hiermede zal in Kapel- le vandaag een begin worden gemaakt. Met spanning wordt de prijs ontwikkeling voor de industrie-aardbeien te gemoet gezien. De hoofdaanvoer wordt in Zeeland zeker niet verwacht voor de eer ste en tweede week van juli. De stand van het ge was is in onze provincie over het algemeen wel gunstig. PARIJS, 23 juni (A.F.P.). De Franse premier, Guy Mollet, heeft in de natio nale vergadering bij de behandeling van de begroting de vertrouwenskwestie ver bonden aan aanvaarding van-, een artikel dat het belastingregiem voor goederen vervoer wijzigt. Dinsdag zal over de kwestie gestemd worden. Bij gevechten in de staat Perak (Ma- lakka) tegen communistische verzets lieden zijn drie Australiërs, gesneuveld en één gewond. Eén der verzetslieden werd gedood. Waar zijn ,^tI^onze schepen*^ BINNENVAART Hansweert gepasseerd 22 juni: Rallus, Gerhard, Margarethe, Binnenvaart 9, Iona, Oderia, Revenir, Alida, Columbia, Austria, Doni, Citerna 16, Brillant, Ma- rabu, Jaco, Stad Amsterdam 6, Citerna 38, Citerna 31, Speranza, Mercator, Helga, Palma, Scheldezonen, Scheepmakersha ven, Maria, Cleonide, Purfina 27, Helena, Zeeland, Linquenda, Florida, Esperance, Feldberg, Esso Schweiz 3, Industrie, Fron- sac, Fluviale 13, Lebri, Fendel 76, Express 202, Geertruida, Express 21, Anna, Hanse- stadt Bremen, La Paix, Romance, Vriend schap, Adriaan, Leentje, Pieternella Ma ria, Leendert, Cornelis, Constance, Roe- lie, Thurgau, Arbelo, Mont Louis, Pontet Canet, Antverpia 2, Oldenburg, Ejapau- ma, Clemence, Kahlenberg, Antoinette. Nijmegen, Meppelerdiep, Prosan 1, Ma ria, Sancta Guisseppe, Comus, allen Bel gië; Toscania, Vinotra 10, Jura, BP Rot terdam, Maloya, Wandria, Catalonia, Tu nisia, Romania, Secunda, Stock Fischer 4, Damco 250, Telegraaf 19, Jantina, Zee- lands Luister 2, Seysel, Scheepvaart 27, alien Rotterdam; Altair, Esso Nederland 2, Merxem, Purfina 29, Cornelia, Haja, Stad Amsterdam 8, alien Amsterdam; Paloma, Josephine, Antonia, Montfoort, Delta, Dumbo, Zandstroom, Luma, Luma 5, Neljo, Irene, alien Kerkdriel; Nelly, Quo Vadis, Nema, allen Werkendam; Le- onidas 2, Alblasserdam; Harvrie, Den Helder; Verti, Den Haag; Albatros, Goor; Anna, Arnhem; Nelie Anna, Texel; Vlie gende Hollander, Arnhem; Rhenus 62, Roermond; Wiljalem, Boscoop; Levina, Edgri, Amersfoort; Dwaal ik wacht u, Gouda; Gidske, Dordrecht; Jenny, Leeu warden; Arag 16, Straatsburg; Henri, Pax, Rival, Franz, Neuchatel, Express 275, Ex pres 58, Moldau, Sirene, Margarethe, Vor- den, allen Duitsland; Express 26, Piz Pa- lu, Eridan, Leonie, Markomannia, Neska 22, Wiljo, Locarno, alien Basel. Vervolgens behandelde de synode 't schrijven van de generale synode 'der Gereformeerde Kerken, te Leeuwar den gehouden, waarin om een samen- spreking werd verzocht op grond van Schrift en belijdenis. Het moderamen stelde voor dit schrijven ter zijde te leggen, wijl geen der kerken 'deze zaak op het synodale agendum ge bracht heeft en het stuk na de ge stelde sluitingsdatum voor de ont vangst van stukken was binnengeko men. Ds Joh. Francke van Hoogeveén stelde de vraag, of dit besluit wel af doende is en of het stuk niet aan de roepende kerk van de volgende gene rale synode moet worden doorgezon den. Ds Fr. de Vries van 's-Graven- hage (Oost) ondersteunde het voor stel van het moderamen, maar wilde aan de afzender van het stuk daar van bericht zenden. Ouderling van Veelen ging ook met het voorstel van het moderamen mee, maar stelde de vraag, wat de synode zou hebben ge daan, als het schrijven van de synode van Leeuwarden, wat hij noemde, „blijk van bekering" zou hebben ge geven. Brief De synode besloot het moderamen van de Generale Synode van Leeu warden te berichten, dat het stuk niet meer op het agendum van deze sy node kan worden geplaatst, waarbij dan het adres van de roepende kerk van de volgende generale synode van de Gereformeerde kerken, onderhou dende artikel 31 k.o. zal worden, ver meld. Zaak Ds. Goosscns De synode heeft de behandeling van het appel van Ds. S. J. P. Goossens, missionair predikant te Soemba, nog niet tot een einde kunnen brengen. Zij heeft, daar het een tuchtzaak is, deze kwestie in besloten vergadering be handeld en gaat a.s. dinsdagmorgen met behandeling in comité van deze zaak verder. ingezonden Mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelefy helpen elkaar en.... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun* dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees* middelen. De vier middelen verenigd ilk Chefarine „4". elk afzonderlijk al beroemd*' werken tezamen nög beter. Ze helpen ooit dan, wanneer andere middelen folen et» doen werkelijk wonderen I rofessor Rommeloer zat breed Dr. H. F. Kohlbrügge. eikenhouten bureau en zag ons, over de rand van zijn bril heen, doordringend aan. „Zo, zo", zei hij, heel nadrukkelijk en heel bedachtzaam. „Zo, zo, jij bent dus Willem. Ja, ja, ik meen mè te her inneren. Ja, ja. Zo, zo. Maar wie is die, ja, laat ik zeggen heer naast je?" (Hij doelde, op mij). Willem beijver de. zich hem uit te leggen, wie en wat ik wel was. In allerlei toonaarden trachtte hij mijn lof te bezingen. „Dat is een natuurspeurder, heer Professor. En wat voor één. Een fijne neus, dat ie heeft! En spoor zoeken, dat ie kan! Geweldig! En hij weet onzaglijk veel af van al lerlei dieren en planten". „Zo, zo", zei de professor weer. Zo, zo. Ja, ja, ik begrijp het. En zich spe ciaal tot mij wendend .vervolgde hij: „IJ weet dus wel iets (nadruk op iets) van de natuur af. Hebt U wel eens aan insectenstudie gedaan? Kevers bijvoor beeld?" „Ja", stotterde ik, een beetje ont daan. Ik heb al verschillende kevers gedetermineerd. Ik ken het lieveheers- beesje en de coloradokever, de meike ver en de geelgerande watertor. Enne, nou ja, ik weet, dat er ruim driedui zend keversoorten in ons land be staan". „Zo, zo. Ja, ja. En rekent U zichzelf daar wellicht ook toe? Zo niet, dan hebt U een groot verzuim in te halen" Een vernietigend oordeel! Ik kleur de als een schooljongen en wendde verlegen mijn blik af. Ijverig begon ik de muren te bestuderen, die vol hingen met geprepareerde kevers, keurig gesystematiseerd en voorzien van hun wetenschappelijke naam, Wat een man, die professor. Ik ver wenste het ogenblik, dat ik toegege ven had aan de zachte drang, die Willem op me uitgeoefend had. Willem had mé de gastvrijheid van de professor beschreven. Hij had de kookkunst geroemd van diens huis houdster (dat betekende veel voor Willem) en hij had de zachte bedden geprezen) we hadden dè vorige nacht in een hooiberg geslapen). Hij had me verteld, hoe en waar hij de professor had leren kennen. Deze had namelijk een studiereis gemaakt naar tropisch Afrika en op het schip, waarmee hij de reis maakte, was Willem matroos ge weest. Willem had toen de professor een paar diensten bewezen van zeer persoonlijke aard. Nadien had hij hem nog enkele malen thuis opgezocht. En hij verlangde nu naar een roerend wederzien. De professor moest niet zo ver weg wonen, een kilometer of tien verder in een klein dorpje. En dus En dus zaten" we nu op zijn studeer kamer. ,J3e mensen hebben het altijd maar over zingende vogeltjes, wanneer ze over de natuur spreken", sprak de pro fessor behoedzaam verder, terwijl zijn ogen op mij gericht bleven. „Ze hou den er een aquarium op na met een paar armetierige vissen. Ze kweken postduiven. Ze bezoeken dierentuinen door en ze genieten van de aanblik van een mestdier als een leeuw of een olifant. Ze voeren de eendjes. Ze wandelen over de Veluwe en hop'en een hert te Zien. En insecten vinden ze vies en griezelig. Bah!" „Juist die insecten en speciaal de kevers z(jn onze aandacht zo zeer waard. Die verachte doodgravers bij voorbeeld. Die beestjes graven een die- renlijk in en ze doen dat zo vlug en deskundig, dat ze in een paar uur tijd het aas hebben weggewerkt. Wij men sen kunnen een voorbeeld nemen aan de kevers, dat zeg ik (komplimentje voor mij, dacht ik, maar ik zweeg) Die zelfde doodgravers, een mannetje en een vrouwtje, staan voor een stuk aas, dat zo groot is, dat ze het zelf nooit al leen klaar zouden spelen, het te begra ven. Wat gebeurt nu? Samenwerking Soortgenoten snellen, geheel belan geloos, te hulp en 'eendrachtig werken ze samen om de kadavers te begraven. Waar vindt men zoveel opofferings gezindheid onder de mensen? Het wijfje legt, als alle voorbereidingen getroffen zijn, haar eitjes in het die- renlijk en daarna houden beide ouders trouw de wacht om hun kroost te ba- schermen tegen mogelijke indringers. Zoveel ouderliefde verwachtte U niet bij zulke walgelijke dieren, hè? En gaat U eens na welk een groots en nut tig werk die beestjes doen. Zij reinigen onze aarde, die door de z.g. hogere die ren bevuild wordt. Hetzelfde kan ik zeggen van de mestkevers. Die graven gangen in de grond, waarin ze de mest onder brengen. Anders zou dat allemaal blijven liggen. Praat me niet van de hogere dieren. Bij de kevers moet je maar komen, dat zeg ik. Guido Gezelle wist het wel, toen hij de lof van de draaikevertjes bezong. Het krinkelende, winkelende water- ding. Dat is.pas een gedicht heren! En kom me nou maar niet aandragen met het smoesje, dat Gezelle ook over een nachtegaal heeft geschreven. Want Tegen pijnen en griep.Geschiktvoorde gevoeligste maag pent die wordt beschermd door het bestanddeel Chofarqj 9/Jimqk onó DINSDAG 26 JUNI. HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Meded. voor Land- en Tuinbouw, 12.38 Instr. oct. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 'Nws. en Kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Piano spel. 14.00 Promenade-ork. en solist! 15.00 Lichte muz. 15.25 La Favorita, opera (gr.) 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken)pf. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Prof. Dr. K. H. Voous: De dierenwereld in de Ned. Antillen. 18.00 V. de jeugd. 18.20 Int. tenniskamp. .te Wimbledon., 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 Gram. 20.50 Het gezag van de man, caus. 21.10 Holland Festival 1956: Jeanne d'Arc au bücher. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Hobo en piano. 11.50 Gram. 12.00 Mü. kapel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. toen was hij kennelijk niet meer in de 13-55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 School- bloeitijd van zijn dichterschap. Dat he-1 radio. 15.00 V. de vrouw. 16.00 Gram. weer ik. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18,30 Amus. muz. Loopkevers Hebt u wel eens goed naar de loop kevers gekeken? Prachtige kleuren hebben die diertjes. U noemde zo pas de coloradokever. Ook zo'n pracht exemplaar. Schade? Och kom, de mén sen zijn te gierig dan dat ze een kever ook iets gunnen! Ziet U dat schitteren de torretje daar? Ja, met die purperen glans op z(jn dekschilden! Enige dagen geleden heb ik hem eigenhandig ge vangen in Zeeland, waar hij nogal veel voorkomt. Het is de lamsoorspitsmuis. De naam zegt al, dat hij veel op de lamsoor voorkomt, ja 'zelfs uitsluitend aan die plant gebonden is. Ja, die ke verwereld. Toen we eindelijk ons bed opzoch ten, was het al ver na middernacht. Willem sliep direct in. Maar ik kon de slaap niet vatten. Overal meende ik kevers te horen en te voelen. Op 19.00 Paris voujs parle. 19.05 V-.j'd. jeugd. 19.20 Dansmuz. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Popularis. 21.00 „Klaver Vier", hoorsp. 21.35 Radiojourn, en „Met een postkoets onderweg", rep. Ï2.30 Holl. Festival 1956: Strijkkwart. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York Calling. 23.25 —24.00 Act. of gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weerber. VPRO: 20.45 Filmprogr. - BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 14.15, 14.40, 14.55 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02' Orgel spel. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Wereld dag van de H. Kindsheid. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Beroepsbel. van de Middenstand. 20.00 V. d. vrouw. de muur, op de grond, op mijn rug. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamer- Brrrr! muz. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5