WnllenmaHlels ei toppers ook voor de zomer Ambonezen in Nederland wensen ontmoeting met Soekarno Belangstelling van jongeren voor de scheepvaart neemt af Zwijndrechtse cafébezoekers tot celstraffen veroordeeld Radiosignalen van Venus? Wereldtentoonstelling verwacht miljoenen Duitsland in Gelezen ANDERE BLADEN Burgemeester werd gemolesteerd Vermindering van Amerikaanse strijdkrachten Handelsvloot vraagt vernieuwing Maandag 25 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Fu.yK Holswilder vliegt voortaan koninklijke familie 's-GRAVENHAGE, 23 juni. Eer ste luitenant-vlieger-waarnemer W. J. Holswilder is officieel aangewezen als vlieger der Douglas DC-3C, PH-PBA van de rijksluchtvaartdienst te 's-Gra- venhage. Met dit toestel maakt o.a. de koninklijke familie veelal reizen. imburger gedood in Belgische mijn MAASTRICHT, 24 juni. De 40-jarige W. van T. uit Obbicht is bij zijn werk in een Belgische steenkolenmijn te Winter- slag door een stuk ijzer dodelijk getrof fen. De man overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en had vier kinderen. MIDDELBURG, 23 juni. Voor het verkeer en toerisme-congres van het comité Benelux-samenwerking gaf vanmorgen de adjunct-secretaris-gene raal bij het regeringscommissariaat van de Brusselse wereldtentoonstel ling 1958 een expose over dit gebeu ren. Hij resumeerde de reeds bekende plannen en gaf vergelijkende cijfers van de wereldtentoonstelling van 1935 Hij verwacht, dat de toeloop van de tentoonstelling zo groot zal zijn, dat zelfs Nederland en Noord-Frank- rijk bezoeker zullen moeten her bergen. In 1958 wordt een miljoen Amerikaanse toeristen in West-Euro pa verwacht. Hier is de kans, zo zei hij, om middels deze tentoonstelling de Amerikanen attent te maken op de voorname plaats, welke Nederland, België en Luxemburg in de bescha vingsgeschiedenis van de oude we reld innemen. \/- J. I ±.t \A/_.i rijke vraagstukken met Nederland, eni- V mUl piaalS lil YV est- ge dagen geleden in Bonn is aangeko men. Yamin's aanwezigheid daar heeft echter niets te maken met de reis van de president of met enigerlei bespre kingen, die in Bonn zouden kunnen worden gehouden, aldus de premier. Zijn bezoek valt toevallig samen met dat van het presidentiële gezelschap. DJAKARTA, 23 juni ANP. De In donesische minister-president, Dr. Ali Sastroamidjojo, maakte zaterdag be kend, dat een aantal in Nederland ver blijvende Ambonezen de wens te ken nen gegeven hebben een ontmoeting te hebben met president Soekarno tijdens diens verblijf in West- Duitsland. De voorbereidingen om deze wens tegemoet te komen, zijn getroffen, voegde de premier aan zijn mededeling toe. Vermoedelijk zul len de Ambonezen tijdens hun onder houd met het Indonesische staatshoofd de repatriëring van Ambonezen die thans in Nederland verblijven ter spra ke brengen. Desgevraagd zeide Dr. Ali Sastro amidjojo aan de correspondent van het ANP in Djakarta, nat naar hij meende te weten, het bezoek van de heer P. de Queljoe aan Bonn verband hield met mogelijke besprekingen over het repa- triëringsvraagstuk tussen de Ambone zen en leden van het presidentiële ge zelschap. De Queljoe, die lid was van de Indonesische delegatie in het begm van dit jaar,^ die^ het repatrienngs^ moeten nog wachten op de in- Voeigangers Wij wachten, schrijft de „Tele graaf" nu al vele jaren op logische verkeersvoorschriften voor voetgan gers. De recente wijzigingen van het Wegenverkeersreglement kan het blad maar matig bevredigen. Het schrijft:. Weliswaar erkent nu onze verkeers regeling bepaalde rechten en plichten van hen, die onomstreden de oudste rechten kunnen doen gelden, nl. de voorlo- vraagstuk met vertegenwoordigers der n°fn Nederlandse regering heeft besproken, werkingtrecung vertrok woensdag jl. naar Nederland. Hij is ontboden door de minister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgani, die president Soekarno op zijn Euro pese reis vergezelt. Ali Sastroamidjojo bevestigde, dat ook Prof. Mohammed Yamin, die lid is geweest van verscheidene Indonesische delegaties ter bespreking van belang- Nasleep van Koninginnefeest d I I ie aan de zomer denkt, heeft lA/sde onweerstaanbare neiging mantels maar liever weg te cijferen. Wij wensen ons de zomer stralend, en ioarm en denken daar bij niet eens aan de mogelijkheid van koele avonden, laat staan aan koude dagen en weken, die in ons land en zelfs wel heel wat zuide lijker toch heus veel voorkomen. Het is daarom voor iedere vrouw, die wel eens wat anders aan wil heb ben dan altijd maar haar regenman tel, een gelukkig idee ook een zomer mantel te bezitten. Deze zomermanels zijn er in een oneindige variatie van lengten en een waarlijk verrukkelijke diversiteit in stoffen. Kamgarens, lich te tweeds, zibelines, jacquards, ruiten, alles in lichte en donkere kleuren, al les wat ons hartje maar begeert. Juist voor deze lichtere stoffen is het van groot belang goede wollen kwaliteiten uit te zoeken, omdat die bij licht ge wicht een aangename warmte garan deren en daarbij niet hun model ver liezen, zoals dat bij mindere grondstof fen vaak voorkomt. Met de vakantie Nu voor velen de vakantie voor de deur staat, is het goed nog eens aan een mantel te denken. Het doel van deze vakanties is daarbij van veel be lang. Iemand, die een lange reis in auto of trein gaat maken, zal een an dere zoeken dan wie naar een Neder landse badplaats gaat. Wie naar Noor delijker streken gaat per boot heeft andere behoeften dan wie per vlieg tuig naar het zuiden trekt. De één zal een stevige wollen reisjas verkiezen, liefst in een wat gedekte grove stof, de ander zal meer hebben aan een ver fijnde mantel met bontafzetting. De sportieve vrouw zal graag een korte mantel hebben of een topper, die bij wandelingen prettig zit, terwijl haar rustiger geaarde zuster meer zal voe len voor een lange, slanke, recht ge sneden jas. De Nederlandse confectiebedrijven hebben zich deze zomer beijverd om aan alle wensen tegemoet te komen. Wij hebben in de collecties een zoda nige verscheidenheid gevonden, dat wij er zeker van zijn, dat iedereen iets naar haar gading zal kunnen vin den. Hierbij moet men echter wel be denken, dat de vraag groot is en de produktie beperkt, zodat het zeer wel zou kunnen zijn, dat wie erg laat komt, achter het net vist. Een hele kleine selectie uit wat wij zagen, vindt U hierbij afgebeeld. Bij de tekeningen Links boven: Mantel in marine blauwe wollen satijn kamgaren van Netex Modellen, Amsterdam. Dit mo del heeft een shawlkraag en zakken gevlochten van reepjes van de eigen stof. Midden boven: Mantel van 7/8 leng te van Plaza I'.V., Amsterdam. De zakken van deze wollen kamgaren mantels zijn schuin geplaatst. Ze is niet gesloten van voren. Boven rechts: Mantel in licht-grijze wollen gerstekorrel materiaal van Bu- go en de Fuyk, Amsterdam. Dit model heeft een in de zakken uitlopende "intuur, die op twee plaatsen onder stof van de mantel doorloopt. revers zjjn lang, terwijl achterin de rok twee diepe plooien zijn aange bracht. Midden: Van dezelfde fabriek is de ze 7/8 mantel in witte wollen flausch. Het ruime model heeft stikselgarne ring aan de zakken en aan de man chetten. Links onder: Lange mantel in wol len kamgaren van Plaza N.V., Amster dam, met manchetten die zowel omge slagen als naar beneden kunnen wor den gedragen. Onder de oksels ont springen wijde plooien terwijl ook midden op de rug een wijde plooi is aangebracht. Midden onder: Topper in zachtblauwe zibelinep van Berghaus N.V., Amster dam. Het recht modelletje heeft twee puntig opengesneden zakken, geen kraag. Rechts onder: Geklede mantel in oud-rose zibeline van Bercofa, Amster dam. De mantel heeft rechtstandige zakjes en geen sluiting. Aan de drie kwart mouwen manchetten van wit- vos. DORDRECHT, 2 juni. Vorig jaar Koninginnedag wilde de burgemeester van Zwijndrecht, de heer C. Slobbe, in zijn functie van hoofd van de gemeen tepolitie, controle uitoefenen in een café, waarin zo veel lawaai gemaakt, dat de burgemeester de zaak niet ver trouwde. Toen hij de gelagkamer bin nentrad trof hij daar een uitgelaten gezelschap aan, dat zich brullend ver maakte om een man, die zich in vrou wenkleren had gestoken. De burge meester gelastte aan deze vertoning een einde te maken, maar toen kreeg hij de wind van voren. Hij werd met geweld het café uitgezet.... twee po tige politiemannen kwamen er aan te pas om het café te ontruimen, maar voor dit was geschied hadden ook zij de nodige opstoppers in ontvangst moeten nemen. De Dordtse rechtbank heeft de nasleep van deze zaak te be handelen gekregen. Hij veroordeelde de 39-jarige sjouwer F. C. B. en de 23-jarige schippersknecht H. L. van B., die de burgemeester hadden ge molesteerd, resp. tot 3 weken gevan genisstraf en 1 maand gevangenisstraf met aftrek. De 22-jarige fabrieksarbei der P. V. kreeg 1 maand met aftrek, de 23-jarige zakkenstopper, F. W. A. P. 3 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en de 46-jarige fabrieksarbeider J. W. van W. 1 mnd. met aftrek, omdat zij de politie-agen- ten waren te lijf gegaan. AMERSFOORT, 23 juni. De televisie- dienst, die het I.K.O.R. op 1 juli zou uit zenden uit de kapel te Staverden en waarin ds. G. Spilt uit Ermelo zou voor gaan, zal niet doorgaan, omdat het tech nisch onmogelijk blijkt tussen de kapel en de zender een televisieverbinding tot stand te brengen. het Koninklijk Besluit. Belangrijk is nog, dat de nieuwe re gels alle gewone zebra-voetganger oversteekplaatsen precies zo laten als ze nu zijn: daar blijft de voetganger ten allen tijde verkeersverschoppeling. Alleen op speciale, zg. beschermd* oversteekplaatsen, zal het beter wor den. Een beschermde oversteekplaats is een „gewone zebra", vervolmaakt met knipperlichtseinen (oranje bollen op zwart-wit geverfde palen). En deze oversteekplaatsen bestaan er in ons land nog nauwelijks. Nu moeten we dus wachten op de gemeenten: die moeten grote bedragen investeren in het met oranje-knipper- bollen-op-zwart-witte-palen bebake- nen van gewone „zebra's". Dan pas worden deze beschermde zebra's. Daarop gaan we nu wachten. Voor lopig blijft alles nog precies even on bevredigend als het reeds lang is. Voorlopig hoeft de automobilist niets meer te doen dan nu. Voorlopig mag de voetganger net zo ongedisciplineerd oversteken als gebruikelijk is. En als wij dan nagaan, dat b.v. in Parijs de voetganger-oversteekrege- ling al ruim een kwart eeuw prachtig functioneert zonder één knipperbol, dan zijn wij geneigd te zeggen, dat in Nederland na jaren wachten de berg een klein muisje heeft gebaard! Zwarte lonen QUANTICO, 23 juni AJF.P.)De Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson, heeft te Quantico in Virginië te verstaan gegeven, dat het ministerie van defensie de mogelijk heid bestudeert om de omvang van de Amerikaanse strijdkrachten, die op het ogenblik 2.835.000 man tellen, te ver minderen. Na de eerste vergadering van de jaarlijkse conferentie der Amerikaanse ministers van leger, vloot en lucht macht, verklaarde Wilson tegenover de verslaggevers, dat „op realistische wij ze" de militaire toestand zoals deze op het ogenblik is bestudeerd wordt. Daar bij wordt er rekening mee gehouden, dat de invoering van nieuwe wapens van invloed zal kunnen zijn op de om vang van de strijdkrachten. Desge vraagd zei de minister, dat het wellicht mogelijk zal' zijn het aantal legerdivi sies ongewijzigd te laten, als de sterkte van de afzonderlijke eenheden vermin derd zou worden. De Franse radicale minister van onder wijs, René Billeres, is benoemd tot mi nister van staat, een functie die in de regering-Mollet vakant was sedert het aftreden van de leider der radicalen, Mendes-France. In een tijd, waarin de industrali-1 ?n gemoderniseerd. En het is bijna on- satie alle aandacht vraagt, is hetlbeg«k' hoeveel 011 k03t De Ho1' wenselijk, ook eens speciaal de aandacht te vragen voor de Neder landse scheepvaart. Die scheepvaart is een van de beste manifestaties van onze volkskracht. De Nederlandse sche pen hebben een uitstekende naam, wat veiligheid, vakmanschap en verzorging betreft. Toen Potgieter ruim een eeuw geleden zich keer- ie tegen de Jan Saliegeest, vroeg lij zich af, waarheen onze schepen zouden varen, als Insulinde niet meer zorgde voor de vrachten. Zo eenzijdig waren we toen, met de steun van de Nederlandsche Han delmaatschappij, op Indië gecon centreerd. Nu hebben wij een dicht net gespannen over de ge hele wereld. Ondernemingsgeest en moed hebben de Nederlandse schepen doen uitzwermen tot de verste kusten. En Rotterdam is de grootste haven van Europa; eerst is Hamburg, daarna Londen voor bijgestreefd. Maar er ls een rééks van moeilijkhe den, die de aandacht van de natie ver dienen, omdat de welvaart van het volk er mee gemoeid ls, schrijft „Frieseh Dagblad". Vooreerst is het noodzakelijk, dat de handelsvloot op tijd wordt vernieuwd COLUMBUS (Ohio), 22 juni De directeur van de radiodiensten van het observatorium van de uni versiteit van Ohio, dr. John Kraus, heeft vrijdag verklaard dat hij op nieuw radiofonische signalen heeft opgevangen, „die waarschijnlijk van de planeet Venus afkomstig zijn". Reeds in het begin van de maand had Dr. Kraus gewag gemaakt van derge lijke verschijnselen, maar ditmaal leg de hij de nadruk op het feit dat de nieuwe signalen in vele opzichten over eenkomst vertonen met die welke door de stations op de aarde worden uitge- De zonden. „COMPLEX" „Wat ook de aard moge zijn van be doelde verschijnselen", zo zei hij, „de nieuwe signalen, die geheel van de voorgaande verschillen, zijn van een soort dat „complex" kan worden ge noemd. Dit soort, zo voegde hij er aan toe, „bezit verscheidene eigenschappen van de uitzendingen van een radiotelegra- fiestation op de aarde". Dr. Kraus legde er de nadruk op dat h(j een voldoende aantal waarnemin gen heeft gedaan om de conclusie te rechtvaardigen, dat deze signalen wer kelijk afkomstig zijn van de planeet Venus, waarvan dikwerf wordt gezegd dat zij een „tweelingplaneet" is van de aarde. land-Amerikaljjn zet een nieuwe Rot terdam op stapel, die honderd miljoen zal moeten kosten. Vrachtschepen van middelbare grootte komen toch nog op 10 miljoen gulden, een bedrag, waar voor men minstens 800 woningen kan bouwen! En dan zijn de werven zo be zet, dat zij een levertijd vragen soms vier vijf Jaar. Concurrentie Een tweede moeilijkheid ls de buiten landse concurrentie. Dat zou een nor male moeilijkheid zijn, waarvoor we niet behoefden te vrezen, als er sprake was van normale concurrentie. Maar in twee opzichten is de concurrentie niet normaal. Amerikaanse ondernemers richten maatschappijen op, die varen onder Panamese vlag of onder andere vlaggen, die het teken zijn, dat men zich niet wil houden aan allerlei eisen, die In gewone zeevarende landen gel den. De concurrentie onder zulke vlag gen als de Panamese ls een deloyale concurrentie. En verder zijn er een aan tal landen, die de eigen scheepvaart uit de staatskas bevoordelen, verkapt of openlijk, door bouwsubsidles, door be voorrechting bij de bevrachting. En dan ls er een derde, zeer speciale moeilijkheid. Het wordt hoe langer hoe worden. moeilijker, de jongeren te winnen voor de zeevaart. Er zijn aan de wal nog zo veel goed bezoldigde betrekkingen te krijgen en het volk raakt zo gespitst op veiligheid en regelmaat in het leven, dat de zeevaarders als een excentriek soort mensen worden beschouwd. Daarbfl speelt natuurlijk ook een rol, dat de verblijven in de havens al meer worden ingekort, dat de tankers bin nen een etmaal zijn gelost en weer zee kiezen, zodat de zeeman al meer het contact met de thuishaven verliest, Maar in elk geval, de roep van de zee schijnt minder sterk door te dringen bij de jeugd, dan vroeger het geval was, Al deze vraagstukken verdienen méér aandacht, dan wel eens het geval schijnt te zijn. De zeevaart in Neder land is groot en sterk geworden zonder de steun van de staat. Zij heeft zelf haar weg gebaand en haar plaats ver overd. Maar zij zal 'tniet vol kunnen houden, als de natie er niet achter staat. ARNHEM, 23 juni. Op het terrein aan de Heijenoordseweg in Arnhem, waar ook de nieuwe inrichting verrijst van de Johannastichting, zal, naar in de bedoe ling ligt, voor lichamelijk gebrekkige kin deren ook een school worden gebouwd met ondermeer een zweminrichting. De totale bouwkosten hiervan zullen ver moedelijk een bedrag van ƒ813.895 be lopen, welk bedrag de gemeente Arnhem beschikbaar wil stellen. De nieuwe in richting bestaat uit de bouw van een aantal paviljoens, waarmede ook miljoe nen zqn gemoeid en waarvoor reeds ver schillende acties („Loesje") in het land zijn gevoerd. Twee van deze paviljoens zullen dezer dagen in gebruik genomen TVA\ Zijn advocaat.. Het euvel van de zwarte lonen is vrij algemeen. Uitbetalen van hoge re dan overeengekomen lonen is 'n koud kunstje, meent het Frieseh Dagblad. „Bij een grote fabriek is het een klein kunstje, een vorm te vinden, waardoor men de man meer geeft dan hij eigenlijk zou moeten verdienen. Men geeft hem een hogeren rang. De overheid gaat daarin voor. Zij probeert haar personeel te houden en nieuw personeel te winnen, door de rangen te devalueren. Of door fictieve dienst jaren toe te kennen. Er is voor bepaal de vacatures personeel aangesteld, dat onmiddellijk het maximum-salaris kreeg, volgens de salarisregeling eerst na tien jaren te bereiken. Met het mo tief: anders kunnen wij geen geschikte mensen meer krijgen. Het is géén zwart loon, maar het komt precies op hetzelfde neer. Het gevolg is, dat de strafbare zwar te lonen worden aangetroffen in be paalde sectoren, maar dat het ver schijnsel van betaling boven de nor men een veel algemener verschijnsel is. En dat juist de niet strafbare „zwarte" lonen in economische stto dwingen om ook zwart te gaan beia len, waar de rechter er wel de hand op kan leggen. De organisaties dienen deze kwestie met kracht aan te pakken. En er ls maar één oplossing, waaraan de rege ring zal moeten meewerken. Voor sommige branches zal men moeten ko men tot een vrij sterke officiële loons verhoging, die in feite toch al lang zwart wordt betaald, maar dan moet tegelijk door alle organisaties in over leg en gezamenlijke activiteit er naar worden gestreefd, dat die herziene lo nen nu ook de werkelijke lonen blij ven, zodat er verder niet meer wordt geknoeid. En als dit niet gebeurt, dan is alle gepraat over gebonden of vrijere loonpolitiek een gepraat over ficties. Mobilisatie van krachten Van de prot. chr. fracties in Eerste en Tweede Kamer zal in de eerst volgende jaren veel worden ge vraagd, meent terecht de Nieuwe Haagse Courant. Het werk wordt steeds meer gespecialiseerd en daar om is het noodzakelijk, dat de frac ties alle mogelijke steun ontvangen. „Er staat achter de protestantse frac ties een niet te verwaarlozen „brain- trust". Wij noemen maar iets. Da?' is de Vrije Universiteit met geheel ui e- bouwde juridische en economische .a- culteiten in opkomst. Daar is voo- de vereniging van Calvinistische jur' ,en, een organisatie waar tussen de f 'ee- en driehonderd juristen zich te be studering van vraagstukken b ben aaneengesloten. Daar is het Ch telijk Sociaal Convent: de samenw: xings- vorm van organisaties op Ch- istelijk sociaal gebied, elke organisatie weer met haar deskundigen en specialisten. Er zijn krachten genoeg. Maar het komt er op aan, dat deze krachten worden gemobiliseerd en dat van het bestaan van dit alles wij noemden nog niet alles ook het nodige door werkt tot in de politieke vormgeving." Door instorting van vier gangen in een mijn bij Johannesburg zijn een blanke en twee negers om het leven gekomen. 45 neger-mijnwerkers liepen verwondingen op.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3