Onderwijs - een der hoofdpunten bij a.s. regeringsprogram? Ook Zeeuwse jongelui krijgen hun kans om ie studeren Deining bij Woningraadcongres te Vlissingen weer geluwd VANNACHT VALT DE BESLISSING Twee treinrampen: 12 doden en meer dan 100 gewonden Nieuwe partij 8n West-Duitsland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderwijzers tot kabinetsformateur Tekorten aan onderwijzers en scholen, te grote klassen, onderwijsvernieuwing Aandacht voor de salarissen Nasser werd weer herkozen Ike mag deze week naar huis Breskens' toekomst? „GEEN IDEE..." „DIE MOET IK HEBBEN! WIE WAS TOCH DIE SECRETARIS HET METALEN El VAN COLUMBUS, in Breskens uitgebroed Maar nog steeds geen beslissing ïlieuwJi ui 'tfccPd DE BILT ZEGTt In West-Duitsland Spanje en Provincie en gemeenten willen Zeeuws Studiefonds oprichten „Dat was eens, maar nu niet weer" „Vrije Volkspartij" Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8887, voor adm. 2870), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel 2009, TeL redactie 2347 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, 'el. 326; l'erneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, f 2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adverteatieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3430 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 25 juni 1956 Z.L.M. was -dagen groots en waardig besloten Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.19 u., onder 21.07 u. Maan op 22.28 u., onder 7.42 u. Hoogwater dinsdag 26 juni: Vlissingen: 3.50 u. 2.08 m., 16.02 u. 2.05 m. Terneuzen: 4.17 u. 2.22 u. 16.31 li. 2.19 m. Wemeldinge: 5.35 u. 1.70 m., 17.52 u. 1.55 m. Zierikzee: 5.23 u. 1.44 m., 17.35 u. 1.29 m. 's-GRAVENHAGE, 24 juni. Het bestuur van de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie (waarbij zijn aangesloten het Ka tholieke Onderwijzers Verbond, de Ned. Onderwijzersvereniging en de Protestants Christelijke Onderwijzersvereniging), heeft zich tot de kabinetsformateur, dr. W. Drees gewend. De A.N.O.F. zegt te ver trouwen, dat de zorg voor goed onderwijs een der hoofdpunten zal zijn van het komende regeringsprogramma. Zij vestigt de aandacht van dr. Drees op de grote moeilijkheden, die het onderwijs op tal van punten ondervindt: 1. Het grote tekort aan onderwijzers en leraren. 2. De nog steeds stijgende behoefte aan schoolgebouwen en gymnastiek lokalen. 8. De noodzaak van de goede opbouw van het onderwijs. 4. De noodzakelijkheid van een spoedige verlaging van de leerlingenschaal. 5. De dwingende wenselijkheid van verlenging van de leerplicht. De nodige steun van overheidswege voor de vernieuwing van het onder wijs. In het bijzonder vraagt de A.N.O.F. ook de aandacht voor de kwestie der onderwijzerssalarissen, waarbij zij con stateert, dat de onderhandelingen hier over in de overleg-kommissie nu pas zijn begonnen, meer dan twee jaar na dat voorstellen dienaangaande door de A.N.O.F. bij de bijzondere commissie zijn ingediend. De A.N.O.F. spreekt de hoop uit, dat de maatschappelijke waardering van de onderwijzers ook spoedig moge lei den tot een zodanige herziening van deze salarissen, dat de onrust, die er in het onderwijzerskorps heerst en die vooral zijn oorzaak vindt in het lange uitblijven van deze herziening, zal ver dwijnen. Afschrift van deze brief is gezonden aan de voorzitters van de tweede ka merfracties met wie dr. Drees de be sprekingen voert. 6. CAIRO, 24 juni. Bij de zaterdag jl. in Egypte begonnen verkiezingen hebben tot nu toe 2.206.496 kiezers te kennen gegeven dat zij premier luite nant-kolonel Nasser als president van Egypte wensen. 2.204.355 kiezers spra ken zich uit voor de ontwerp-grond- wet. Men verwacht, dat Nasser met onge veer 98 procent der uitgebrachte stem men tot president zal worden gekozen. Volgens een niet-officiële schatting hebben 4.500.000 kiezers dat is 94 pro cent van het totaal, gestemd. Het aantal tegenstemmers en dat der ongeldige stemmen is niet medege deeld. Blijft hij president? WASHINGTON, 24 juni. De behandelende geneesheren hebben president Eisenhower meegedeeld, dat hij deze week het ziekenhuis zal mogen verlaten, als zijn herstel zo gunstig als tot dusver blijft ver lopen. De wondhechtingen zijn van daag (zondag) verwijderd. Er zijn nu twee weken verlopen, sinds de president een spoedoperatie on derging. Als de patiënt uit het ziekenhuis wordt ontslagen, zal hij voor verder herstel ongeveer een maand naar bui ten gaan. Verwacht wordt dat de president voor de opening van de republikeinse partij conventie op twintig augustus voor de televisie zal verschijnen om het Amerikaanse volk te vertellen, of hij de kandidatuur voor het president schap, die hij op 29 februari aanvaard de, zai handhaven. Functionarissen van het Witte Huis vertrouwen er op, dat zulks het geval zal zijn. BRESKENS, 23 juni. Na af loop van zijn bezoek aan Breskens h.aft de directeur-generaal voor iddenstand en toerisme, dr. W. L. Groeneveld Meijer, op een pers conferentie verklaard, dat er nog niets te zeggen is over het beleid, dat ten aanzien van de midden stand in deze gemeente moet wor sen gevoerd. Dr. Groeneveld Meijer kwam bespre kingen voeren over wat gebeuren moet, nu de middenstand tengevolge van de aanleg van de westelijke veer haven ernstig zal worden gedupeerd. Hij kon slechts vaststellen, dat door daad van de overheid voor de Ook te Londen kan men nu de weers verwachtingen per telefoon vernemen. De bekende actrice Belinda Lee ver telt na het nummer te hebben ge- draait: „U spreekt met Belinda Lee. De weersverwachtingen voor de ko mende negen uur te Londen zijn PAPHOS, 24 juni. De gehele man nelijke bevolking van de plaats Panayia en de monniken van het na bijgelegen klooster moesten gisteren aantreden voor confrontatie met een gemaskerde vreemdeling, die per hef- schroefvliegtuig van de veiligheids troepen was aangekomen. Allen moesten defileren voor de ge maskerde, die zwijgend een van hen aanwees: de jonge monnik Gregorios. De monnik werd in hechtenis genomen. Panayia is de geboorteplaats van de gedeporteerde aartsbisschop Makarios. In het klooster werd enige maanden geleden een abt doodgeschoten. OMAHA, 23 juni. De afge vaardigden op het congres van de Amerikaanse congregationele christelijke kerk, dat te Omaha in de staat Nebraska wordt ge houden, hebben blijk gegeven over een bijzonder groot geduld te beschikken. Zonder murmureren hoorden zij van vrijdagavond tot zaterdag ochtend half acht de notulen van het dagelijks bestuur aan, die 720 pagina's besloegen. Toen deze voorlezing na negen uur en 36 minuten was geëindigd, verhieven de gedelegeerden zich van him zitplaatsen en riepen „Hoera!" Dit is nu het „meta len ei van Cotuim bus", uitgebroed ih Breskens, waarovef wij zaterdag j.l. uit- KEESJE VERSLUIS, over wie wij on langs reeds schreven, is vandaag naar Stockholm vertrokken voor een ope ratie aan de hersenen. De benodigde 10.000,is nog niet binnen, maar dagelijks komen er meer gelden op het adres in Slie- drecht. RUIM 110# LEIDERS en leidsters van de Ned. Padvinders Vereniging zijn gedurende het weekend te Ommen bijeengeweest op de jaarlijkse Koem- poelan, onder het motto: „Geeft het door". VLISSINGEN, 24 juni. De deining, die vrijdag op de eerste congresdag der Nationale Woning raad te Vlissingen ontstond, toen het voorstel voor mogelijke contri butievermindering voor de leden van het verbond van chr. woning bouwverenigingen, met 40 stem men tegen, werd aangenomen, is zaterdagmorgen enigszins geluwd: hoewel nog geen definitieve be slissing werd genomen. Zaterdagochtend diende de vergade ring nl. een voorstel van orde in, waar in om herstemming werd gevraagd. De voorzitter, de heer A. in 't Veld, wet houder van Amsterdam, verklaarde zich niet bereid de discussies te her openen. Wel was h;j bereid alle wo ningbouwverenigingen schriftelijk op de hoogte te brengen van deze materie en hen te verzoeken binnen een be paalde tijd hun reactie kenbaar te ma ken. Dit voorstel kon genade vinden bij de congressisten, zodat uiteindelijk nog geen beslissing werd genomen in deze nu onverkwikkelijk wordende geschie denis. Op de tweede congresdag heeft de demissionaire minister Witte nog ver klaard tot overleg bereid te zijn, indien woningbouwverenigingen en corpora ties van mening zijn, dat bij de inge diende plannen te perfectionistisch wordt geoordeeld. Hij erkende, dat sommige klachten over de beoordeling gegrond zijn. Voorts merkte hij op, dat het nieuwe goedkeuringsbeleid niet voor alle tij den geldt. De woning is meer dan ooit en meer dan het loon, concurrerend artikel op de arbeidsmarkt geworden. De overheid mag geen positie innemen, maar de industrie heeft met de halve premie enige armslag gekregen en die premie kan tevens dienen om de nood zaak van de woningvoorziening aan te tonen. Derhalve geniet de halve premie een zekere prioriteit, aldus de minis ter. EEN LIJKJE van een pasgeboren jon getje dreef vanochtend In de vaart te Delft De politie stelt een onder zoek in. BESTUURBARE PROJECTIELEN zullen de Russische onderzeeboten zeer binnenkort krijgen. Deze boten zouden op honderden kilometers af stand de steden langs de kust kun nen vernietigen. DE 100.000STE BEZOEKER was zater dag op de Mento-tentoonstelling te Oosterhout DE TWEE GEVAARLIJKE kruispun ten bij Naarden hebben zaterdag als eerste ln Nederland nieuwe Amerikaanse verkeerslichten gekre gen. voerig schreven. Op de onderste foto ziet men de heer P. Cru- son, broer van de uitvinder, met de ontworpen grondmo- dellen van buisver- bindingen. Dit is slechts een greep, maar zo heeft de heer Izaak Cruson er tientallen ontworpen in de meest uiteen lopende vormen, zo dat ook de meest in gewikkelde construc ties uit deze onderdelen kuftnen wor den opgebouwd. In een ommezien kan met deze verbindingen worden gemon teerd. Dat toont de bovenste foto, waarop een oersterk, fraai en eenvou dig rek (miniatuur van een bouwstei- ger) binnen enkele ogenblikken in el kaar is gezet. (Foto's Z. Dagblad). De 78-jarige wielrijder G. Plevier uit Schagerbrug is bij het oversteken van een weg door een auto geschept. De man is in een ziekenhuis te Alkmaar over leden. Over het algemeen veel bewol] maar overwegend droog weer. Mat! af en toe vrij krachtige noordwei lijke wind. Ongeveer dezelfde temp raturen als gisteren. Zondagochtend in alle vroegte DORTMUND, 24 juni. Zon dagochtend hebben in west-Euro pa twee ernstige treinbotsingen plaats gevonden, waarbij 12 doden en meer dan honderd ernstige en lichte gewonden zijn gevallen. Bij de treinbotsing in Dortmund (D.) kwamen de bestuurder van de trein en een vrouwelijke passagier om het le ven. Van de elf ernstige en dertig licht gewonden moesten verscheidenen met snijbranders uit de wrakstukken van de wagons worden bevrijd. LAATSTE WAGON In de nacht daarvoor reden te Santa Catalina (Spanje) twee treinen tegen elkaar. Hier gingen tien mensenleven# verloren, terwijl het aantal gewonden ver in de zeventig loopt. De meeité slachtoffers zaten in de laatste wagojl van de trein. Deze werd juist verplet- terd door de locomotief van anderè trein. De reddingsploegen hebben de ge hele nacht met behulp van zoeklichten gewerkt om de doden en gewonden bergen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, maandagochtend. De kabinetsformateur dr. W. Drees, zal hedenmorgen maandag voor de tweede maal de vijf fractievoorzitters ontvangen. Het is duidelijk, dat dr. Drees, voordat hij zijn definitieve be slissing neemt, of hij op basis van de fractierapporten zijn formatiepoging al of niet kan voortzetten, nog eens behoefte heeft aan een mondelinge toe lichting van de betrokken vijf voorzitters, de heren Romme, Burger, Zijlstra, Tilanus en Oud. Vannacht laat of anders in de loop van dinsdag zal het duidelijk worden, wat dr. Drees met zijn formatie-opdracht gaat doen. een middenstand gevolgen ontstaan. De directeur-generaal had ook nog geen idee of en hoe hier geholpen moet wor- len Evenmin kon hij zeggen, of een fi nanciële schadeloosstelling nodig is en of er een rapport over de te verwach ten schade moet worden opgesteld. Na mens het actiecomité uit de midden stand werd gezegd, dat dr. Groeneveld Meijer zich grondig in de problemen had verdiept.... MIDDELBURG, 23 juni. Ged. staten van Zeeland hebben aan prov. staten voorgesteld over te gaan samen met de afdeling Zeeland der Ver. van Ned. Ge meenten tot oprichting en sub sidiëring van het Zeeuwse Studie fonds. De jaarlijkse bijdrage der provincie dient ten hoogste f 10.000.te bedragen. Voor het stichtingskapitaal zal de provincie f 50.beschikbaar stellen. Het doel der stichting Zeeuws Studie fonds is begaafde jonge mensen, die in Zeeland wonen, in staat te stellen hun studie te beginnen, voort te zetten of te voltooien, wanneer de ouders, voogden of verzorgers'daartoe zelf niet of niet jenoeg in staat zijn. ALGEMEEN BELANG Ged. staten juichen de instelling van dit Studiefonds zeer toe, omdat het niet alleen in het persoonlijk belang is van de Zeeuwse jongeren, die daar door een faire kans krijgen zich te ont plooien overeenkomstig hun geschikt heden, maar tevens het algemeen be lang dient, daar de opleiding van ge schikte personen de gehele samenle ving ten goede komt. Dit geldt speciaal Zeeland, waaruit vele goede werk krachten wegtrekken naar het centrum van het land met het oog op de studie van hun kinderen. Aangetoond kan worden, dat zij, die b.v. dicht bij een universiteit wonen, tweemaal zoveel kansen hebben om deze te bezoeken als zij, die verweg wonen. BESTUUR Het algemeen bestuur zal worden gevormd door vertegenwoordigers van het prov. bestuur, o.w. tenminste twee leden van ged. staten, van de gemeen tebesturen, aan te wijzen door de af deling Zeeland van Ned. Gemeenten, van ieder der door het algemeen be stuur aan te wijzen in Zeeland aan wezige of op te richten standsorgani saties en maatschappelijke organisa ties, alsmede van de instanties en on dernemingen op het gebied van handel, industrie, nijverheid, ambacht, ver keer- en bankwezen, die de Stichting subsidiëren, te benoemen door de bei de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Zeeland. Tenslotte kunnen door het algemeen bestuur rechtstreeks le den worden benoemd. VIJF CENT PER INWONER Behalve de jaarlijkse 10.000,van de provincie is het de bedoeling, dat de gemeenten vijf cent per inwoner subsidiëren, hetgeen op totaal f 13.800 wordt geraamd. Voorts mag worden gerekend op financiële steun van de zijde van het bedrijfsleven, dat groot belang heeft bij het studiefonds. Ged. Staten spreken de verwachting uit, dat de gemeenten zich niet afzijdig zullen houden, zodat zij de door de Stichting Zeeland gesuggereerde voor waarde, dat het provinciaal subsidie niet mag worden gebruikt voor inwo ners van niet subsidiërende gemeen ten, niet willen overnemen. BEOORDELING Het dagelijks bestuur is bevoegd voor de beoordeling van de aanvragen voor een beurs een toewijzingscommissie in het leven te roepen, die uit minstens zeven leden zal bestaan. Er zal voorts een administrateur worden benoemd. Het fonds zal werken met renteloze voorschotten. Slechts in uitzonderings gevallen zal de schuld geheel of ge deeltelijk worden kwijtgescholden. De V.S.-onfwapenlng. 1 MOSKOU, 24 juni. De chel staf van de Amerikaanse lucht strijdkrachten, generaal Nathan Twining, heeft zondagavond te genover de hoogste Russische lei ders verklaard dat de V.S. in 1946 hebben onwapend, doch dat zij dat niet weer zullen doen zolang over de gehele wereld geen controle op de bewapining is ingesteld. Generaal Twining sprak op een bjj- eenkomst met Russische leiders die ongeveer vijf uur duurde. Van Russi sche zijde waren onder meer aanwezig Nikita Chroesjtsjef en maarschalk Boelganin. In antwoord op Russische I heildronken voor „vrede" en „vriend schap" verklaarde generaal Twining I onder meer dat de V.S. al gedurende vele jaren hebben bewezen vreedzaam te zijn. „We zijn altijd pas heel laat aan oorlogen gaan deelnemen. Na de tweede wereldoorlog ontbonden wij I onze strijdkrachten geheel." BOCHUM, 24 juni. Te Bochum in West-Duitsland, is het afgelo pen weekeinde een nieuwe West- duitse liberale partij, de „Vrije Volkspartij" (F.V.P.) gesticht, die zegt de „enige liberale partij" in West-Duitsland te zijn en die het beleid van bondskanselier Ade nauer steunt. De „Vrije Volkspartij" komt voort uit de „vrije democratische partij", de oude Westduitse libe rale partij, die in februari j.l. uit Adenauers regeringscoalitie trad.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1