Vreugde en dank bij jubileum Bond Vrije Evangelische gemeenten Westduitse regering bevordert sparen door belastingaftrek Landbouw brengt wensen ter kennis van kabinetsformateur Goese gemeenteleden gaven voortreffelijke „geschiedenisles Dronken in mvalidewagen Inkomens stegen meer dan kosten levensonderhoud Massale bijeenkomsten te Apeldoorn Chef twee Jaar achter sicen grendel Arrestatie juwelendieistal uit Amsterdams hotel ZEILEVENEMENT TE KIEL Vuur na feest Benelux-ronde met kaartleestrajed en zoekwedstrijd Route vastgesteld Volkskredietbank te Goes heeft het druk Platteland mag niet achterblijven Vijf mei nationale feestdag Straaljager landde op berm Sportschooldag te Yerseke Eindexamens Orgelconcert door Jan Rijn Erhard maakt cultuurprogramma bekend Leerlingen-uitvoering van de Zeeuwse Muziekschool Zaterdag 23 juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 n (Van een onzer verslaggeefsters) APELDOORN, 21 juni. Meer dan een derde deel van alle belijdende lidmaten van de Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland heeft vandaag ln Apeldoorn op feestelijke wijze het 75-jarig jubileum van de Bond van Vrije Evang. Gem. in Nederland gevierd. Rijen dik stonden de autobussen bij de Grote Kerk, waar deze massale bijeenkomst werd gehouden. Onder jubelende orgeltonen en sfeervol gezang van het Vrije Evang. koor uit Zeist stroomde de enorme kerk langzaam vol, tot om half zes de extra stoelen bijna tegen de preekstoel aangezet moesten worden. Ds. J. Enter sr. te Rotterdam heette de 2500 bezoekers, de gasten en de 400 leden van de zangkoren uit Zeist en Goes hartelijk welkom. Hij zag in deze massale bijeenkomst de uitdrukking van de diepe verbondenheid tussen de leden van de gemeenten. Nadat hij een telegram van H.K.H. Prinses Wilhelmina had voorgelezen, begroette Ds. Enter de vertegenwoor digers van Kerk en overheid, w.o. de minister van Justitie, Mr. J. C. van Oven, Ds. G. de Ru, president van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk en afgevaardigden van het Leger des Heils, van de Oecumenische Raad van Kerken, van de Synodale Commissie der Evang. Lutherse Kerken, van de Duitse bond van Vrije Evang. Ge meenten, van de Unie van Baptisten en van de Evang. Broedergemeente te Zeist. Met dankbaarheid sprak Ds. Enter over de groei van de Bond, waarbij momenteel 40 gemeenten met 7300 be lijdende leden zijn aangesloten. „Wij jubileren en dat betekent: dankend de blik achterwaarts, God lovend de blik opwaarts en biddend de blik voor waarts richten", aldus spr. Geen parade In een toespraak verklaarde Ds. J. Karelse te Goes, dat er op de jubileum- dag geen behoefte bestond om mensen te huldigen, ook niet posthuum. „Wij zijn niet gekomen om een kerkelijke parade te houden, om een statistiek van 75 jaar bondsleven op te stellen of om een demonstratie te geven van eigen bijzonderheid", aldus spr. „Deze bijeenkomst moet dienen tot eer van Hem die de bron van alle licht, heil en kracht is". Geloof betekent deel hebben aan de werkelijke gemeenschap van het Evan gelie. Wij zijn de ranken, maar zonder wijnstok is er geen begin, geen groei en dus ook geen vrucht. Allen die in Christus geloven mogen Zijn ranken zijn en leven uit de toevoer van Zijn genade. Aan Hem is het eigendom en de opbrengst, maar ook de zorg en daarom kunnen wij rustig de onbeken de toekomst tegemoet gaan, aldus Ds. Karelse. Onder de afgevaardigden die de Bond gelukwensen aanboden, waren o.a. Ds. d. Ru en de administrateur van Johannes de Heer, die een lange brief van zijn „baas" voorlas. Ds. De Ru ver klaarde, dat de gesprekscommissie der Ned. Herv. Kerk zeker niet zal nalaten om samen met de Vrije Evang. Ge meenten te werken aan de kerkelijke eenheid in deze wereld. - Plezier en ernst Onder een gedeeltelijke blauwe hemel en wuivende sparren werd de bijeenkomst 's middags voortgezet in Apeldoorn's prachtig gelegen open luchttheater „Berg en Bos". Soli Deo Verduistering van 21.000, UTRECHT, 22 juni De rechtbank te Utrecht heeft de 40-jarige G. J. H. uit Amersfoort, conform de eis, ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens verduistering van een geldsbedrag van ongeveer f 21.000. In de jaren 1954-'56 had de verdach te, die chef was van een kantoor van een reisbureau te Amersfoort, meer malen de van cliënten ontvangen gel den niet afgedragen, terwijl hij boven dien kredieten verleende, welke bui ten zijn competentie vielen. Toen hij zag aankomen dat de fraude zou wor den ontdekt, eigende hij zich gelden toe, welke hij aanwendde om te Am sterdam verstrooiing te zoeken. ARNHEM, 22 juni. De procu reur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem heeft tegen de 53-jari- ge slager A. J. uit Deventer veer tien dagen gevangenisstraf gevor derd wegens het in kennelijke staat besturen van zijn invaliden wagentje en voor een tweede soortgelijk geval een maand ge vangenisstraf, waarvan veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. De procureur-generaal achtte beves tiging van het vonnis van de politie rechter te Zutphen nodig. Spreker zeide in zijn requisitoir het deze appellant in het bijzonder kwa lijk te nemen, dat hij misbruik maakte van de gelegenheid in zijn invaliden wagentje drank te vervoeren en te gebruiken. Aan de beloften tot beter schap van appellant hechtte de pro cureur-generaal geen geloof. Gloria uit Leeuwarden en het Vrije Evang. koor uit Goes (dirigent de heer C. Duvekot Lzn.) luisterden 't geheel op muzikale wijze op. Ernst en luim volgden elkaar snel op in de aanschouwelijke „geschiede nisles" die over enkele takken van ar beid in de Bond werd gegeven. Kerkeraadsleden uit Goes Ernstig waren de deftig in het zwart geklede kerkeraadsleden van de Vrije Chr. Gemeente in Goes, die in 1852 een vergadering hielden, waarop de terug keer van Ds. H. J. Budding (de stich ter van de Vrije Gemeente te Goes) uit Amerika besproken werd. Maar vrolijk waren de talrijke toeschouwers, toen ze ontdekten dat „Ds. Budding", gehuld in een wijde zwarte toga, een indrukwekkende steek op zijn hoofd, met gespen versierde schoenen aan zijn voeten en in een kuitbroek ge stoken, precies hetzelfde gezicht bleek te hebben als zijn latere opvolger, Ds. Karelse. Na de vergadering van de Goese kerkeraad werd een lange rjj namen voorgelezen van predikanten, die sinds de oprichting van de Bond zijn overleden. In dit verband werd ook Ds. J. J. van Petegem genoemd, die dit jaar heenging. Daarna werd de groene tafel weer gebruikt voor de uitbeelding van de oprichtingsvergadering van de Bond die in september 1831 in Franeker werd gehouden. Tenslotte werden in verschillende tafereeltjes de zendings- arbeid op Samosier, de oprichting van de Theologische School in Apeldoorn (1927), de zendingsarbeid in Israël, de geschiedenis van de Vrije Evang. Jeugdorganisatie, de binnenlandse zen ding („huissamenkomst bij moeke Stolte in Dokkum") en het vrouwen werk uitgebeeld. Sprekers De laatste spreker 's middags was Ds. P. B. Müller van Heerde, die als onderwerp had gekozen: „Houdt wat gij hebt". Tijdens de slotsamenkomst die 's avonds in het Oranjepark werd gehouden spraken Ds. H. C. Leep van Rotterdam, Ds. P. J. Mietes van Am sterdam en Ds. H. Postma van Nijver- dal. Economische controledienst gaat afbetalingen na 's-GRAVENHAGE, 22 juni. De minister van justitie heeft aangewe zen als ambtenaren, belast met de op sporing van overtredingen van de voorschriften, gesteld bij of krachtens de wet, houdende een tijdelijke rege ling betreffende afbetalingsovereen komsten, de controleurs bij de econo mische controledienst. AMSTERDAM, 23 juni. De re cherche te Amsterdam heeft een 27- jarig lid van het personeel van een hotel in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam gearresteerd, die er ern stig van wordt verdacht op dinsdag avond 12 juni een tas met sieraden van een Engels toeristenechtpaar uit hun kamer te hebben gestolen. De man, die vandaag voor de officier van justitie zal worden geleid, heeft te genover de politie ontkend de diefstal te hebben gepleegd. Nagenoeg alle sieraden en de tas werden, verstopt op het dak van het hotel teruggevonden. In Algerië is een bende van 15 op standelingen vernietigd. GRONINGEN, 22 juni. In een onlangs tot woning verbouwd gedeel te van een pakhuis aan het Damster- diep te Groningen zat de familie E. in de afgelopen nacht nog wat na te praten over de feestelijkheden ter gelegenheid van de juist de dag tevo ren in het huwelijk getreden dochter des huizes, toen men geknetter van brandend hout waarnam. Het bleek dat de trap naar de benedenverdie ping, waar een kartonnagefabriek is gevestigd, in brand stond. De familie heeft zich via een pakhuisdeurtje in veiligheid kunnen stellen. De brandweer heeft het vuur met vier stralen bestreden. Het pand brandde gedeeltelijk uit. De brand is vermoedelijk in de kartonnagefabriek ontstaan. BERGEN OP ZOOM, 21 juni. Op vrijdag 20 juli zal weer een ka ravaan motorrijders en automobi listen zich verzamelen op de his torische markt te Bergen op Zoom om de laatste toebereidselen te treffen voor de Benelux Ronde. De Benelux Ronde is een prestatierit voor de gewone motorrijder en automo bilist, en wordt thans voor de zevende maal gehouden. Een toerrit naar haar karakter, doch indien men weet, dat de deelnemer een traject van meer dan 1000 m, dat hem door de drie Beneluxlanden voert, in één ruk moet „nemen", wordt het toch wel degelijk een prestatie die moet worden verricht. In 1950 werd de Benelux Ronde voor de eerste maal georganiseerd door de Zeeuwse motor- en autoclub Schelde- gouwen. Er waren toen 104 deelnemers en deze bleken na afloop zo enthousiast, dat er in 1951 bijna 350 deelnemers in schreven. Helaas is deze top nooit meer bereikt. Nieuwe organisatievorm Dit jaar heeft men naar een nieuwe organisatievorm gezocht. Deze is thans in handen gelegd van een comité, waarin functionarissen van Scheldegouwen, de provinciale VW voor Zeeland en de WV Bergen op Zoom zitting hebben. Dit co mité heeft de medewerking van tal van organisaties en instanties en ook de steun van het Benelux Comité. GOES, 22 juni. Uit het verslag van de werkzaamheden van de afdeling So ciale zaken van de gemeente Goes blijkt o.a., dat bij de sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders in 1955 in totaal 20 personen werden geplaatst. Per 31 december 1955 bedroeg het aantal lo pende uitkeringen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening 470 tegen 452 op 31 december 1954. De verpleegkosten voor geestelijk ge stoorden waren evenals in tal van an- Te Kiel in West-Duitsland wueen zeilweek gehouden, waaraan vele bo ten uit binnen- en buitenland deelne men. Op de foto ziet men een vijftal boten uit de 5.5 m. klasse loedstrijd- boten. dere gemeenten ook in Goes in 1955 hoger dan in het voorgaande jaar. In 1955 bedroegen deze ƒ53146,31 tegen ƒ44775,37 in het jaar daarvoor. V olkskredietbank 'Bij de gemeentelijke volkskrediet bank kwamen in 1955 zeventig aanvra gen binnen, waarvan er 15 werden af gewezen en 6 werden ingetrokken. De totale grootte der leningen bedroeg 17421.50 en de gemiddelde grootte der verstrekte leningen was ƒ353,20. DEN HAAG, 22 juni. Het Landbouwschap heeft aan de ka binetsformateur, Dr. W. Drees zijn wensen kenbaar gemaakt omtrent de toekomstige landbouwpolitiek. Het Landbouwschap vraagt voor de toekomst een beleid, dat ge richt is op een sociaal en econo misch gelijkwaardige plaats van de land- en tuinbouw in het maat schappelijk bestel. Het peil van de levensomstandigheden op het platteland mag niet achter blijven bij het niveau, dat elders in den lande wordt aangetroffen. Zonder maatregelen van overheidswege neemt, aldus het Landbouwschap, het peil van de levensomstandig heden op het platteland eerder af dan toe. Voorzieningen Het Landbouwschap vraagt voorts aandacht voor de aanleg van waterlei ding en elektriciteit op het platteland evenals voor verbetering van de woon toestanden. De produktiviteit in de agrarische sector zal moeten worden verhoogd. Bovendien vraagt het Landbouwschap aandacht voor het feit dat de beloning Wens van ex-politieke gevangenen DORDRECHT, 22 juni. Tijdens de tweede werkzitting van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen, die in Dordrecht is ge houden, heeft de vergadering een voor stel van de afdeling Den Haag aange nomen waarin men zich uitspreekt voor het vieren van de 5e mei als na tionale feestdag. Daarbij worde be vorderd, dat de arbeid op die dag zo veel mogelijk stil staat, waarbij de overheid voorga door het personeel in haar dienst vrijaf te geven. van de landarbeid ongunstig afsteekt bij de arbeid in andere bedrijfstakken. Nadat nog aandacht is gevraagd voor het voeren van een garantiebeleid, dat o.a. gericht moet zijn op het waarbor gen van een redelijk inkomen aan de ondernemer op een sociaal en econo misch verantwoord beleid; merkt het Landbouwschap tenslotte op dat het, in verband met de import- en export belangen van groot gewicht is, dat een verantwoorde uitbreiding van de inter nationale goederenruil wordt bevor derd. BAD HERSFELD, 22 juni (AFP). De chauffeurs van een vrachtauto en een toerwagen, die op enige afstand achter elkandeiop de autoweg tus sen Frankfort en Kassei reden, onder gingen de verrassing van hun leven toen zij bemerkten dat een laag over vliegende straaljager klaarblijkelijk wilde proberen tussen de beide voer tuigen in op de weg te landen. De pi loot bleek echter tot de conclusie te komen dat deze manoeuvre te riskant was enlandde keurig op de gras strook tussen beide rijbanen in. Het was een toestel van het 48ste Ameri kaanse eskader uit Chaumong (Frank rijk), dat verdwaald was geraakt en in brandstofnood was komen te verkeren, van 1241,96 opgebracht. YERSEKE, 22 juni Op het ge meentelijk sportterrein aan de Marij- kelaan isde jaarlijkse schoolsportdag voor Oost-Zuid-Beveland gehouden, waaraan door 720 leerlingen van 14 scholen deelnamen. In de morgenuren werden verschil lende atletieknummers uitgevoerd. Naar gelang van hun prestaties krij gen de leerlingen hiervoor een diplo ma A, B, C, D, of E. Des middags werden de jaarlijkse slagbalwedstrij den gespeeld. Voor de grotere scholen was de uitslag: 1. chr. school, Kruinin gen (definitief in het bezit van de wis selbeker); 2. o.l. school, Kruiningen; 3. o.l. school, Yerseke; 4. Herv. school, Yerseke; 5. chr. school, Kapelle; 6. chr. school, Wemeldinge. De uitslag van de kleinere scholen was als volgt: 1. Herv. school, Krabbendijke (in het bezit van nieuwe wisselbeker); 2. chr. school, Krabbendijke; 3. o.l. school, Wemeldinge; 4. o.l. school, Schore; 5 Geref. school (Kakeldans), Yerseke; 6. o.l. school, Krabbendijke; 7. o.l. school Hansweert en 8. o.l. school, Waarde, MIDDELBURG, 22 juni. Alle examen kandidaten van de 5-jarige cursus van de middelbare handelsavondschool te Mid delburg zijn geslaagd. Van de 19 kandi daten van de 3-jarige cursus slaagden er 17. De heer Kögeler, voorzitter van de Ver. voor Handelsonderwijs, reikte de diplo ma's uit aan de volgende leerlingen. 5-jarige cursus: W. J. Th. H. v. Beest, Middelburg; J. P. Ie Due, Middelburg; M. A. Mondeel, Middelburg; A. Versluys, Veere. 3-jarige cursus: W. H. Barentsen, Big- gekerke; D. van Belzen, Arnemuiden; F. J. Damman, Middelburg; J. Florusse, idem;„ B. Goudswaard, idem; J. P. de Groot, idem; J. D. van den Hoven, Oost- kapelle; A. Kwekkeboom, Nieuw en St. Joosland; J. G. Logemann, Souburg; J. C. Manni, Middelburg; J. A. L. Meerman, Souburg; W. de Pagter, Domburg; J. Post, Souburg; W. M. Roelse, Middelburg; J. Vellekoop, idem; J. B. Verschuure, idem; J. Vos, idem. De Benelux Ronde kent dit jaar en kele nieuwigheden. Zo is er een kaart- leestraject ingelast, terwijl de passa giers een zestal foto's meekrijgen van objecten (twee uit ieder land), welke gepasseerd worden en welke dus moe ten worden ontdekt. Ook de route is nu definitief vastge steld en luidt in grote lijnen als volgt Bergen op Zoom, Breda, Oosterhout, Waalwijk, Heusden, Zaltbommel, De Bilt, Soestdijk, Putten, Garderen, Uddeï, Hoenderloo, Deelen, Arnhem, Nijmegen, Eindhoven (grens), Hamont, Lozen, Bree, As, Bilzen, Tongeren, Grosbous, Luxem burg, Moesdorf, Clervaux, Stavelot, Hody, Neuville, Diest, Oostmalle, Wuustwezel, Achterbroek, Putte (grens), Hoogerheide, Goes, Middelburg. Op donderdag 19 juli zijn er in Bergen op Zoom feestelijkheden voor de deel nemers. Ook de aankomst, op zaterdag avond 21 juli te Middelburg, draagt als gewoonlijk een feestelijk karakter. MIDDELBURG, 21 juni. Voor 'n klein maar aandachtig gehoor concer teerde vanavond in de Nieuwe Kerk, de organist Jan Rijn. Orgelmuziek mag zich over 't algemeen niet over een grote belangstelling verheugen. Het is daarom een gelukkige omstan digheid, dat diegenen, die er zich wel voor interesseren in de gelegenheid zijn, om goede orgelmuziek, uitgevoerd op een uitstekend instrument te kun nen beluisteren. Jan Rijn begon met twee koraalbe werkingen over: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" van Pachelbel en „In dulci jubilo" van Buxiehude. Het kwam ons voor, dat de organist bh deze nummers er nog niet helemaal „in" was. Vooral bij Buxtehude was het tempo aan de langzame kant, waardoor er een zekere matheid over het spel lag. Ook de Fantasia en Fuga in 9 van J. S. Bach leden hieronder. Hoewel overigens correct uitgevoerd misten we hier het glanzende, het briljante, waarvoor dit werk toch zo bij uitstek zich leent. Met name bij de Fantasia was het tempo beslist te traag. De 5e Trio-Sonate, eveneens van J. S. Bach, was opvallend beter. In fris tempo, met uitstekend gesty- leerde opvatting kreeg dit prachtige werk een uitstekende vertolking. Dat was ook het geval met de Toccata van Anth. v. d. Horst. Reeds in de lange pedaalsolo in het begin kreeg dit werk een briljante weergave, die zich voortzette in uiterst virtuoos gespeeld passage-werk. Ve len zal dit werk waarschijnlijk niet hebben kunnen bekoren. Dit staaltje van moderne orgelkunst (technisch 'n buitengewone prestatie) is zeker nog geen gemeen goed. De zeer bekende „Prélude, fugue et Variation" van César Franek, (wel 'n verschil met het voorgaande nummer) deed het goed, afgedacht van enkele onzuivere klanken in de Vox-Humana. Overigens is het wel zeer duidelijk, dat Franck's werken voor een totaal anders ingericht orgel zijn geschreven. Een „Franckse" geest ademde dit werk in ieder geval niet. Men heeft daar de typische Franse orgelklank voor nodig. En dat heeft dit orgel nu eenmaal niet Besloten werd met een voortreffe lijk gespeelde bewerking van Max Reger over de melodie van Ps. 68, die de prachtige kwaliteiten van het or gel wel bijzonder tot zijn recht deed komen. B. BAARLAND Collecte. De collecte, die gehouden is voor de chr. school in Denderleeuw in België in de geref. kerk heeft een bedrag BONN, 22 juni. DP A-Reuter. De Westduitse minister voor eco nomische zaken Erhard, heeft vrijdag in de Bondsdag een conjunc tuurprogramma aan de Westduitse regering ontvouwd, dat de econo mische ontwikkeling,' in de bondsrepubliek moet stabiliseren. Het tempo van de toeneming van de vraag moet langzamer worden en het goederen aanbod vergroot worden. Met het voorlezen, van een officiële regeringsverklaring opende minister Erhard het debat over de conjunctuur in het parlement. De hoofdpunten van het programma dat minister Erhard in de bondsdag uiteenzette zijn: maatregelen tot be perking van particuliere en openbare investeringen; grotere verlagingen van invoerrechten met het doel de invoer te vergroten en daardoor de binnen landse prijzen te doen dalen; nieuwe belasting-voordelen voor spaarders; beperking op het gebied van looneisen door vrijwillige commissies voor loon- arbitrage; grotere immigratie van bui tenlandse arbeiders; beperking van de maatregelen tot vergroting van de ex port; beperkingen op het gebied van de aankopen op afbetaling; en belas tingconcessies voor gepensioneerden, die blijven werken. voor de eerste betaling en een bepaal de tijdsduur voor de afbetalingen vast te stellen. Waarde D.M. Er wordt niet aangedacht de waarde van de Deutsche Mark in opwaartse richting te herzien. De staat, de landen en de gemeenten zullen haar investe ringen beperken. Het conjunctuurprogramma maakt, aldus Erhard, er geen aanspraak op, dat het met de uiterste middelen de hoogconjunctuur bestrijdt. De regering heeft niet het voornemen een politiek van hardheid te demonstreren. Zij zal echter de economische ont wikkeling ook verder nauwkeurig vol gen, teneinde haar maatregelen aan alle veranderingen en ontwikkelingen snel en soepel te kunnen aanpassen. Sparen Naar Erhard mededeelde beoogt de Westduitse regering speciale maatrege len, welke het sparen op lange termijn moeten stimuleren. Spaarovereenkom- sten zullen voortaan reeds belastingfa ciliteiten genieten, wanneer zij een looptjjd van drie jaar hebben. Tot dus verre bedroeg de termijn 7 jaar. Bo vendien zal iedere belastingplichtige tot 5 van zijn inkomen vrij van be lastingen hebben, wanneer hij 10 spaart en het bespaarde minstens voor niveau van' 1951 'bereikt'r"in"andere Inkomen De economische toestand van West- Duitsland analyserend, verklaarde Erhard, dat er geen reden is de con junctuur- en prijsontwikkeling te dramatiseren. Het normale inkomen van een arbeider is de laatste twee jaren met 16 procent gestegen, de kosten van levensonderhoud echter met 4 procent. Op het ogenblik hebben wij, aldus de minister, weer het gemiddelde prijs- drie jaar vastlegt. De regering verzoekt haar machti ging te verlenen, om voor aankopen op afbetaling een minimumpercentage Europese landen, als bij Frankrijk, En geland, Zweden en Noorwegen, zijn de prijzen aanzienlijk sterker gestegen dan in de Bondsrepubliek. GOES, 21 juni. In de tot de laatste plaats bezette grote zaal van „De Prins van Oranje" hield de afde ling Goes van de Zeeuwse Muziek school vanavond zijn eerste leerlingen uitvoering. De directeur van de school, Henk Stam, deelde in zijn openings woord mede, dat de bedoeling van deze leerlingen-avond Was, om 'n ex posé te geven van de mogelijkheden, die de school biedt en dat er uit het repertoire van de vele leerlingen in heel Zeeland 2500! een keuze was gedaan om de aanwezigen een af wisselend en zo breed mogelijk beeld te geven van de verrichtingen van de leerlingen. Het programma werd geopend met een les „algemeen vormend muziek onderwijs", gevolgd door een bonte rij van muzikale prestaties op piano, viool, blokfluit, hobo, cornet a pistons, trom pet, hoorn en trombone, terwijl de avond besloten werd met het optre den van enkele jeugdige ballet-leer lingen. Inderdaad een bonte rij van muzikale prestaties: er werd gespeeld door beginnende leerlingen, maar ook door vergevorderden en juist daardoor kreeg men een goed beeld van het on derwijs op de muziekschool. Het spel was in het algemeen goed verzorgd en maar weinigen hadden last van plan kenkoorts. Van de uitvoerenden willen we er slechts één bij name noemen en wel Stoffel Gunst, die een zowel in technisch als in muzikaal opzicht op vallende vertolking gaf van „Im- prompta in Bes gr. t." van Schubert. Dat men ook zonder een duur instru ment de muziek beoefenen kan, toon de het optreden van een jeugdig blok- fluitist en van de groep „algemeen vormend muziekonderwijs". Het optreden van de balletgroep, waarbij de heer Soesman enkele toe lichtingen gaf, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Stellig heeft deze avond er toe bij gedragen, nog meer sympathie te wek ken voor de jonge, maar reeds bloei ende Zeeuwse Muziekschool. Onze tijd kent een geweldige bloei van het con certwezen, een feit waar vele passieve muziekliefhebbers zich zeer over ver heugen. Niet minder verheugend en vreugde-gevend is echter een actieve muziekbeoefening, zoals die door de Stichting Zeeuwse Muziekschool in goede banen geleid en gestimuleerd wordt! d. R.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5