Formateur Drees al bij eerste met rug tegen de muur poging Keesje kan a.s. maandag fijn naar Zweden Socialisten staan moederziel alleen met hun standpunt Handelaars in blanke slavinnen uit Knokke voor de rechter Nieuwe atoomevereenkomsl VerH Staten - Nederland Drie wegwerkers gedood door ontploffende landmijn PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12c Jaargang No. 3429 Wnd.-hoofdredacteur; Prof. Dr. i. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 23 juni 1956 Dreigende wolken boven de kabinetsformatie DREES HAD TOCH 'N SUCCESJE P.v.d.A. wil compromis voor 1957 1450 milj. ROYALE FAROEK Prins Bernhard nam de (stalen) handschoen ridderlijk op Minister Staf lachende derde Broers verkochten „Messina-girls" Afscheidsparade van Russische divisie DE BILT ZEGT: Noordelijke wind. KWEEKSCHOOL LERAREN ZENDEN TELEGRAM Uitsluitend voor vredesdoeleinden F voor 10.000 nodig hersenoperatie Itlllllllllllll Tijdens werkzaamheden nabij Sittard Ongekend incident in K S-parlement Telefoon 2438 fb.g.g. voor redactie 3987. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren Middelburg: Korte Noori- straat 35 ie, 2009, Tel redactie 2347 en 3162; Vlis^ingen: Nieuwstraal 68, Tel 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ3.— p. maand, 5.8a per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adverteatieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c Ei van Columbus in Breskens Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.18 u., onder 21.07 u. Maan op 21.38 u., onder 5.33 u. Hoogwater zondag 24 juni: Vlissingen: 2.40 u. 2.08 m., 14.59 u. 2.10 m. Terneuzen: 3.07 u. 2.22 m., 15.31 u. 2.24 m. Wemeldinge: 4.24 u. 1.65 m., 16.50 u. 1.62 m. Zierikzee: 4.13 u. 1.38 m„ 16.35 u. 1.36 m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 22 juni Het pad van formateur Dr. Drees gaat werkelijk niet over rozen. Als hij vandaag kennis neemt van de standpunten der vijf fracties, zal hij tot de ontdekking komen, dat zijn socialistische fractie een eenzame positie inneemt cüoor zich tegen een verhoging van de defensielasten en voor een huurbelasting uit te spreken. Het is nu de grote vraag, welke consequenties Dr. Drees uit de antwoorden van de vijf fracties zal trekken. De P.v.d.A.-fractie die de ernst van de situatie zeker inziet, is vanavond om half acht nog bijeengekomen, om zich voor de laatste maal te beraden over de gang van zaken gedurende de laatste dagen. Eén succes heeft Dr. Drees nog geboekt. In een lange fractievergadering heeft de P.v.d.A. zich tenslotte akkoord verklaard met het voorstel van Dr. Drees om de defensielasten de komende jaren niet te verhogen. Kennelijk hebben de socialisten hun oude lijstaanvoerder niet in de steek willen laten, al zal het mannen als Evert Vermeer veel moeite gekost hebben om het een zame standpunt van Dr. Drees te delen. internationale afspraken kan het pres tige van ons land schaden. Men hoeft het waarlijk niet te verhelen, de politieke situatie is weer somber. Als Dr, Drees niet bereid is tot het uiterste te onder handelen, is er een goede kans, dat hij maar besluit zijn opdracht aan H.M. de Koningin terug te geven. Maar dan dreigt weer een lange lijdensweg, want de P.v.d.A. zal niet gauw bereid zijn een K.V.P.- er succes te gunnen bij de forma tie. ROME, 22 juni. Marisa Zocci, een meisje uit de buurt van Flo rence, had het donderdag in een televisie-uitzending te Milaan „quitte of dubbel" door het goed beantwoorden van vragen over de wielersport tot de prijs van twee en een half miljoen lire (on geveer twaalfduizend gulden) gebracht. Zij kon deze prijs ver dubbelen door een volgende vraag goed te beantwoorden, maar durfde dit niet aan. Ze had, zo vertelde zij onder tranen, het reeds verdiende geld te hard nodig voor het betalen van een speciale behandeling van haar zieke moeder en wilde het verlies daarvan niet riskeren. Toen zij in haar hotel terug keerde wachtte haar daar een verrassing: een telegram waarin door iemand, die de uitzending gevolgd had, medeleven met haar omstandigheden werd betuigd en aanvulling van de prijs tot het ge hele bedrag werd beloofd. Het te legram was afgezonden door ex- koning Faroek van Egypte. De socialistische Tweede Kamerfrac tie en Dr. Drees hebben echter nog één compromis gesloten: voor het jaar 1957 willen zij niet 1350 miljoen voor de defensie uittrekken, maar 1450 miljoen. Deze honderd miljoen gulden is het be drag, dat g.moeid is met de verhoging van de lonen gedurende de afgelopen maanden. C.H. STEUNT STAF De C.H.-fractie steunt echter kracht dadig sinister Staf, die liever weer een vier jarenplan opgesteld ziet. Ook de minister van Oorlog en Marine zal des noods bereid zijn om de verhoging van de defensiekosten met 300 miljoen te accepteren (maar dan alleen voor 1957) als tegelijk uitdrukkelijk wordt be paald dat Nederland aan zijn NAVO- verplich tingen moet voldoen. Hier komt het grote verschil met de socia listen naar voren. DREES: „NAVO AANPASSEN" Dr. Drees, (en de socialistische frac tie gaat dit standpunt nu delen) zou be-eid zijn tot de NAVO te zeggen: „Wij trekken per jaar niet meer dan '30 miljoen gulden uit!" En de NAVO zal haar plannen daaraan moeten aan passen. ,.Nee", zo zeggen alle fracties", -wij hebben het gevoel, dat 1450 mil- Tomi per jaar voor onze defensie niet voldoende is. Over de hoogte van hat bedrag valt te praten, maar één ding moet vast staan: de NAVO is een bond genootschappelijke samenwerking en daarom wijzigen wij onze defensie plannen niet eenzijdig." TEGENSTELLING Er is dus een scherpe tegenstelling tussen de K.V.P., A.R., C.H., V.V.D.- fracties enerzijds en de P.v.d.A.-fractie anderszijds. De socialisten zijn er ten slotte in jeslaagd op dit punt de een heid in de gelederen te handhaven, maar het is tenslotte meer de vraag of zij daardoor een bijdrage geleverd *-ebben om Drees te doen slagen. Dat -nen de succesvolle lijsttrekker niet in de kou wilde laten staan, is begrijpe lijk. Het is echter moeilijk geworden om zonder gezicht te verliezen bij een andere formatiepoging dit standpunt te laten varen. TEGEN HUUR-AFROMING De socialisten staan ook op een een zaam standpunt als het gaat over de afroming an de komende huurverho ging ad 25 procent. Alle andere frac ties hebben zich voor deze huurverho ging daartegen verklaard. Ook de al ternatiefgedachte van Dr. Drees (ver hoging van de opcenten van de grond belasting) is door de andere fracties verworpen, omdat dit eveneens een soort huurafroming zou zijn, alleen technisch anders geregeld. De K.V.P.-fractie heeft de suggestie gedaan om een deel van de inkomsten van de huurverhoging te blokkeren door het uitgeven van verhandelbare certificaten. De vijf fractievoorzitters, bijgestaan door hun woningbouwspe-. cialisten, hebben daarover gistermid dag nog geruime tijd gesproken. Uit dit gesprek schijnt echter wel duidelijk geworden te zijn, dat de liefde voor deze K.V.P.-suggestie aanmerkelijk is verkoeld. De A.R.- fractie heeft reeds dadelijk te kennen gegeven daar niet veel voor te voelen daar de kleine huiseigenaar de dupe van dit systeem dreigt de worden. KLEINE HUISBAAS DE DUPE. Niet alleen vergt het uitgeven van de certificaten een ingewikkelde ad ministratie, maar de eigenaar van slechts enkele woningen zal er een- "oudig niets mee kunnen doen. Als een deel van de huurverhogingen van 25 ->Ct omgezet moet worden in deze cer tificaten, dan is het duidelijk dat de kleine huiseigenaar deze papieren nooit kan gebruiken voor de verbete ring van de woningen. In vele gevallen zijn daar grotere bedragen mee ge> moeid dan de kleine huiseigenaar uit de huurverhoging ontvangt. De kleine huiseigenaar moet de certificaten dus laten liggen, zo schijnt de A.R.-redenering te zijn. Haar waarde zal dalen met het ge volg, dat de gi'otere aannemers deze certificaten gaan opkopen. RASECHTE SOCIALIST Zo staat Dr. Drees reeds bij zijn eer ste poging met de rug tegen de muur. De man die zich tot voor kort voor deed als de nationale figuur blijkt nu een rasechte socialist te zijn, die het Nederlandse volk een huurbelasting wil opleggen. Zijn standpunt t.a.v. het defensieplafond was reeds lang be kend. Het zich niet willen storen aan TOURNAI, 22 juni Vrijdag morgen is te Tournai een proces begonnen tegen de gebroeders Eugenio en Carmelo Messina, die o.a. van handel in blanke slavin nen of poging daartoe worden be schuldigd en 31 augustus van het vorig jaar te Knokke-het-Zoute in een nachtgelegenheid werden ge arresteerd. Volgens de acte van beschuldiging stammen de ver dachten uit een familie van soute neurs en zijn zij zelfs met prosti tuees getrouwd. Zij leidden een luxe leven, hielden er dure auto's en weelderige apparte menten op na en verkeerden steeds met jonge meisjes, die vervolgens in de straten van Londen „aan het werk" werden gezet. Dat waren de „Messina- girls". Eugenio voert voor de rechtbank het woord. Wat de beschuldiging van het onbevoegd dragen van vuurwapenen betrof, verklaarde hij gewapend ge weest te zijn omdat hij vroeger door communisten was aangevallen. Carmelo zegt van niets af te weten. Eugenio is 47, Carmelo 40 jaar oud. Het proces zou oorspronkelijk te Brugge gevoerd zijn, maar daar de verdachten verklaarden alleen Frans te kunnen spreken werd de zaak naar het Frans-talige hof van Tournai over gebracht. Op de eerste dag van het proces zijn vijftien getuigen 5 charge en een ge tuige a decharge gehoord. Een Britse vrouwelijke inspecteur van politie verklaarde dat veel Franse en Belgi sche meisjes een Engelsman trouwen, om Groot-Brittanië binnen te komen en hem daarna te verlaten. Een sergeant van de Britse zeden politie zei, dat hij gesproken had met vele meisjes, die door toedoen van de gebroeders Messina naar Engeland war ren geholpen om daar prostituee te worden, doch dat zij niet van plan wa ren om in deze rechtszaak te komen getuigen. Hij verklaarde dat alle vijf gebroe ders Messina bij de Britse politie be kend zijn en dat zij in Londen bor delen houden. Te Brandenburg in de Russische zone bij Berlijn is een afscheidsparade ge houden door de 200ste divisie van de Sowjet-luchtmacht die de inleiding vormt van de aangekondigde repatri ëring van 33.500 militairen van het Russische leger in Oost-Duitsland Westelijke waarnemers en correspon denten taxeerden de belangstelling langs de kant van de weg op 100.000 Oost-Duitse burgers en militairen. Op bijgaande foto ziet met bewapende wagens voor troepenvervoer van het Op bijgaande foto ziet men bewapende Russische leger voorbij de paradeplaats gaan. Droog weer met in het westen van het land veel bewolking, later op de dag voornamelijk in het oosten opkla ringen. Overigens matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. ZETTEN, 22 juni De samenwer kende kweekschoolorganisaties n.l. de Kweekschoolbond, de bond van R.K. Kweekscholen en de Vereniging van Leraren aan Protestants Christelijke Kweekscholen hebben in een telegram aan de minister van o., k. en w. ge protesteerd tegen het uitblijven van de totstandkoming van hoofdstuk van het bezoldigingsbesluit, waarin de salaris sen der kweekschoolleraren worden geregeld. De besprekingen in het georgani seerd overleg daarover zijn al in no vember 1955 beëindigd, terwijl de re geling voor de leraren V.H.M.O. die alleen in onderdelen verschilt van die voor kweekschoolleraren reeds ver leden jaar augustus is vastgesteld. Vrijdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard het Nederlandse leger- en wapenmuseum „Gene raal Hoefer" te Leiden heropend. Op de foto ziet men Z.K.H. d° Prins, die tijdens de rondgang door het museum een middeleeuw se wapenuitrusting een hand geeft en met de stalen handschoen in zijn hand blijft staan, terwijl Z.E. Ir. C. Staf, Minister van Oorlog, lachend toekijkt. DEN HAAG, 22 juni De regeringen van Nederland en de Ver. Staten hebben een overeenkomst gesloten, welke voorziet in een uit gebreide uitwisseling van al dan niet vertrouwelijke gegevens in zake het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Nederland zal daarbij tevens hulp kunnen ontvangen bij de ver wezenlijking van haar programma inzake praktische toepassing van kernenergie. praktische toepassing Voor het weten schappelijk onderzoek kunnen kleine hoeveelheden plutonium, uranium-233 en uranium-235 in zuivere vorm wor den ontvangen. BEPALINGEN Van de materialen, die onder de overeenkomst kunnen worden aange kocht en die voor reactoren benodigd Op grond van de toepassing van de Amerikaanse wet op de atoomenergie van 1954 is de overeenkomst ter ken nismaking aan het Amerikaanse Cn- gres voorgelegd. Alvorens de overeen komst van kracht wordt, zal ook Ne derlandse parlementaire goedkeuring meten zijn verkregen. BRANDSTOF De overeenkomst voorziet in de ver koop door de Verenigde Staten aan Ne derland van max. 500 kg uranium-235 in de verrijking van 20 procent. Zes kg van de zojuist genoegde 500 kg kan Ne derland betrekken in de vórm van ura nium-235 in een zeer hoge graad van verrijking (tot 90 pCt), als brandstof voor een hoge flux reactor. Het uranium zal naar behoefte wor den betrokken uit de hoeveelheid van 20.000 kg, welke president Eisen hower in februari j'.l. beschikbaar stelde voor reactoren van andere lan den. Voorts voorziet de overeenkomst in de levering van uitrusting, apparatuur en materialen, welke nodig zijn in het Ne derlandse program, zowel ten aanzien van onderzoek, als ten aanzien van zijn, kunnen worden genoemd: zwaar water, grafiet en zirconium. In de overeenkomst zijn bepalingen opgenomen, welke ertoe strekken te voorkomen, dat de verkregen splijtstof» fen voor andere dan vreedzame doel» einden worden toegepast. UITWISSELING De nieuwe overeenkomst breidt de bestaande samenwerking aanzienlijk uit, aangezien zij tevens omvat de in dustriële toepassingen en de ontwikke ling van methodes tot opwekking van energie. Bovendien voorzien de nieuw® overeenkomst in de mogelijkheid tot uitwissiling van bezoekers aan research instituten in beiden landen. Bij de ondertekening heeft de Neder landse ambassadeur in Washington een rede gehouden, waarin hij zei, dat da nieuwe overeenkomst de mogelijkheid opent, dat Nederland zich met kracht gaat wijden aan de ontwikkeling en bouw van energiereactoren. Mpdfdeliru? (adv SLIEDRECHT, 22 juni Keesje Versluis gaat deze week naar Zweden. Hoewel de voor deze reis genodigde gelden nog niet bijeen zijn, heeft het comité, dat kortge leden het initiatief nam dit tien jarig inwonertje van Sliedrecht naar Zweden te zenden voor be handeling van de hersenafwijking, waaraan hij al drie jaar lijdt, de moed gevat de reis alvast te rege len. Morgen gaan de Sliedrechtse predikant en hoofdonderwijzer, die van het initiatiefcomité deel uitmaken, naar Den Haag om de nodige papieren in orde te maken en vliegpassage te boeken. De reacties op de publiciteit, die deze actie heeft ontketend zijn zo bemoedigend, dat men meent te kunnen aannemen, dat de 10.000 die nodig zijn stellig bijeen zullen komen. Als alles vlot verloopt zal Kees je maandag of dinsdag naar Stock holm vliegen, waar hij behandeld zal worden door Prof. Oliver Cro- na, de hersenchirurg, die enige tijd geleden de Australisch-Nederland- se Marieke van Dijk met zoveel succes van een zelfde aandoening als die waaraan Keesje lijdt heeft genezen. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. i HAISL IEODIN- SN StAAlWAMNFJlftiEKEN Tt ZCViNtERGiH^ MAASTRICHT, 22 juni Drie wegwerkers zijn gedood en twee werden zwaar gewond, toen van middag omstreeks twee uur nabij Borne een landmijn ontbotte. De arbeiders waren op eei afstand van 10 a 20 meter van de ontplof- fingshaard aan het werk. De beide gewonden zijn buiten gevaar. De slachtoffers zijn de 44-jarige L H. P. uit Heerlen, de 53-jarige J. J. L. ook uit Heerlen en G. Z. uit Sittard (overleden in het ziekenhuis te Sit tard). Zwaar gewond zijn: de 24-jarige G. B. en de 19-jarige J. B. P., allebei uit Sittard. In het wegdek ontstond een gat van ongeveer een halve meter diepte. STRAATSBURG, 22 juni Vlak voordat de gewone jaarlijkse zitting van het parlement der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal vandaag gesloten zou worden, heeft zich een in de ge schiedenis van die gemeenschap ongekend incident afgespeeld. Nadat het parlement in een reeks van resoluties zijn mening had uitge sproken over het jongste jaarverslag van de Hoge Autoriteit, legde de Duitse afgevaardigde Kreijssig (namens de socialistische fractie) een verklaring af, waarin deze fractie, „nadrukkelijk uiting aan haar bezorgdheid" gaf over wat zij noemde de „niet-actieve hou ding" van de hoge autoriteit op sociaal gebied, over haar kartelpolitiek, over haar behandeling van het probleem der kolenprijzen en over haar onwilligheid om het parlement rapporten over de ontwikkeling van de algemene con junctuur te verstrekken. Na de schorsing van de zitting ver klaarde Pella, dat het afleggen van „verklaringen" niet in het huishoude lijke reglement was voorzien, dat er over de socialistische verklaring du» niet gedebatteerd of gestemd kon wor den en dat het incident daarmee geslo ten was.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1