Overheid zorge voor snel verloop der herverkavelingen Hartelijk welkom voor burgemeester Sluymers in feestelijk Stavenisse Drie bekeuringen op één morgen voor tractorberijder Uitbreiding rundvleesproductie mogelijk en rendabel Twee helicopters landen dinsdag op sportveld te Goes Z.L.M.-tentoonstelling te Domburg (fleurig) geopend Vriidag 22 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ir. M. A. Geuze in Z.L.M.-vergadering te Domburg: Niet langer wachten met nodige aanpassingen in landbouwpolitiek Zeeuws beleid Drukte met de kruis- bessenpluk Vertegenwoordigers hebben voor kantonrechter aparte charme Toenemende vraag naar mager rundvlees in binnen- en buitenland LEDEN VAN VERDIENSTE DER Z.L.M. 150 dinerenden Provinciale Raad van het LJ.G. ,Er is nog veel te regelen...' Wethouder Hage: „We zijn alle gevolgen van de ramp nog niette boven" Dc installatie Raad Axel Gelden voor riolering te Spui DOMBURG, 2 ljuni. „Een eenmaal begonnen verkaveling moet vlot en met partieel hoge bedragen per jaar worden gefinancierd. Iedere overheid, die de financiering van verkavelingen niet continue doet verlopen en die dit werk teveel tot sluitpost maakt van ver menging van andere belangen, doet het fout. Niet doeltreffend door werken op dit terrein leidt tot duurder exploitatie, tot noodzakelijke hogere schadevergoedingen en dus ook tot hoger totaalkosten. In- plaats van te bezuinigen snijdt de overheid zich uiteindelijk finan cieel zelf in de vingers, terwijl men verder slechts onlustgevoelens onder de bevolking in de betrokken gebieden veroorzaakt". Dit ver klaarde de voorzitter der ZLM, Ir. M. A. Geuze, in zijn rede ter opening van de hedenmiddag in het Badpaviljoen gehouden algemene vergadering. Ir. Geuze citeerde een 'aantal opmer-telt en die met veel meer moeite en tijd kingen, die hij maakte in zijn rede voornauweigkg of niet meer terug te win de Z.L.M.-dagen te Middelburg In 1947 en constateerde, dat de meerder heid der toen aangesneden onder werpen nog welhaast even actu eel is. Hij zei, dat het besef, dat de herverkaveling niet alleen gaat om pas ser en Ilneaal, hectares en schattingen, maar om het levensgeluk en de levens mogelijkheid van mensen, thans voor de herverkavelingsgebieden buiten Wal cheren In de vorm van het begrip agra- risch-sociale voorlichting tot ontwikke ling is gekomen. Aan Walcheren is echter veel van deze voorlichting voorbijgegaan en, aldus de voorzitter, de Z.L.M. is ook in dit opzicht te laat van deze nood zaak doordroegen geworden. Wij moeten het dan ook als een van de meest serieuze opgaven zien het werk als standsorganisatie in deze richting een nieuw zwaartepunt, naast de reeds bestaande, te geven. PRODUKTIE NIET STAGNEREN. Ir. Geuze verstond zeer wel, dat de voor de herverkaveling bestemde over heidsgelden in het kader van de totale overheidsbestedingen dienen te worden gewogen, terwijl ook het tempo der be stedingen in de huidige conjunctuurpo- lltlek een minutieuze zaak betreft. Maar het is nog wat anders een school nu niet te bouwen, doch volgend jaar, dan in een landbouwstreek een aantal bedrijven eerst overhoop te ha len en dan door een te langzaam tempo van werken, terug te voeren op onregel matig toevloeien van gelden, de produk- tle on dergelijke bedrijven te doen stag neren. Op Walcheren zijn hiermee wel moeilijkheden geweest. Ook de herverkavelingsrente ls een last, die de boeren voor de toekomst met zorg vervult. De voorzitter onder schreef de wens, geuit In het rapport van het K.N.L.C. de rentetermijn van 30 tot 40 jaar te verlengen. De verbe teringen zijn, naar mag worden ver trouwd, blijvend. Het is kort om ze te laten betalen door praktisch één ge slacht, terwijl het komende er de vol ledigste voordelen van zal plukken. De ze lasten belopen in Zeeland thans f 600 tot f 1000 per ha ruw. DE LANDBOUWPOLITIEK. Vanzelfsprekend stond Ir. Geuze ook stil bij de wanverhouding tussen op- brengstprijzen en kosten in de land bouw. De vooruitzichten per 1 januari a.s. met huurverhoging en ouderdoms- premie-loonsverhoging zijn daarenboven vooral op het lage landbouwniveau zeer zorgwekkend. De wanverhouding, waar bij de landbouw bulten schuld of moge lijkheden in de welvaartsontwikkeling ten achter blijft, is mede ontstaan door de schriele prijspolitiek van de voor malige regering. Een wat royalere po litiek vertrouwde hij bij een nieuw ka binet te kunnen vinden. Men zal ook niet langer mogen wachten de nodige aanpassingen m de landbouwpolitiek, welke moeten leiden tot een verbetering van het inkomen, door te voeren. Langer wachten betekent, dat de noodzakelijke aanpassing schoksge wijze tot stand zal moeten komen ïn- plaats van geleidelijk, met alle reper cussies van dien. Ook het loon van de landarbeider is van dit alles afhankelijk en hun bonden hebben zich naar de aanwijzingen van de nieuwe gedifferentieerde loonpolitiek gedragen, waarbij zij een gewaardeerde zelfbeperking hebben weten op te bren gen, GEEN EXPORTBEPERKING. Ingaan op opmerkingen in het Fi nancieel Dagblad zei ir. Geuze anderen de huidige welvaart volstrekt niet te misgunnen. Maar wel protesteerde hij ertegen, dat dergelijke vertegenwoordi gers van welvarend Nederland met dit soort betrouwbare suggesties een groep, die door de druk der omstandigheden achtergebleven is, nog een trap na ge ven. Evenmin had hg waardering voor de aanbevelingen de export van sommige landbouwprodukten te verbieden, om dat de prjjzen anders te laag zouden worden. Beseft men wel, dat men door op deze wijze incidenteel in te grijpen, moeizaam veroverde markten afbreekt, waar intussen de concurrentie zich nes- nen zgnï Zolang men trouwens niet met sug gesties komt om de uitvoer van schoe nen, televisietoestellen of scheermesjes te verbieden, omdat de prijzen te hoog worden of zijn, zijn wij zo vrij een en ander niet au serieux te nemen", aldus ir. Geuze, die tenslotte tot de conclusie kwam, dat Nederland meer onderhoud zal moeten besteden aan zijn landbouw, wil dit gebouw niet verwaarloosd ge raken. HISTORIE, In het begin van zijn rede gaf ir. Geuze enkele interessante citaten uit Uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; -Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp, J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes, A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zui- dema, Goes. en beschouwing over een rapport van de afdeling Walcheren der Z.LM. uit 1879. Daarin vertelden enkele leden over hun ervaringen tijdens het be zoek aan de internationale tentoon stelling van vee, landbouwwerktuigen enz. te Londen (Kilburn). Ir. Geuze wees op het rapport over de randstad Holland en de delta en con cludeerde, dat de zuigkracht van Rot terdam, die nu in Zeeland al zeer sterk wordt gevoeld in het aantrekken van arbeidskrachten, nog veel groter zal worden en zich ook tot midden-Zee land zal uitstrekken. Het is prema tuur aan de momenteel aan de gang zijnde ontwikkeling reeds nu conclu sies te verbinden, omdat er eerst uit gebreide onderzoekingen nodig zijn. ,c Maar het is dan ook noodzakelijk, dat deze zaak uiterst zorgvuldig wordt bestudeerd en in dit verband vroeg hij het prov. bestuur met klem deze stu die zo vlug mogelijk op te zetten. Wij moeten voor de toekomst niet bang zijn, aldus ir. Geuze, maar in Zeeland zullen wij ten aanzien van de komende problemen tot klaarheid én eenheid moeten geraken. „Geprobeerd moet worden tot een eensluidend Zeeuws rapport en beleid te komen en voorkomen dient te worden, dat er slechts een aantal elkaar tegenspre kende standpunten bestaan van elkaar beconcurrerende groepen, steden of in stellingen. Slechts door één Zeeuws geluid zal het mogelijk zijn Zeeland Zeeland te houden". I GOES, 20 juni. Het is op het ogen blik in de Z.-Bevelandse fruitcentra een hele drukte met de pluk van groene kruisbessen. Dit produkt is er niet meer in een omvang van enkele jaren geleden, maar toch worden er in deze dagen op de Z.-Bevelandse veilingen nog behoor lijke kwantums aangevoerd. Alleen in Kapelle-Biezelinge komt men de laatste dagen aan dagaanvoeren van 30.000 kg. De oogst is dit jaar bijzonder goed. Nachtvorstschade komt bij kruisbessen dikwijls voor maar dit jaar richtte deze in Zeeland geen schade aan. De kilo-op brengst per ha. zal dan ook belangrijk hoger zijn dan in voorgaande jaren. Toch zal de totale aanvoer van groene kruis bessen op de Zeeuwse veilingen niet ho ger zijn dan het vorig jaar want nog elk jaar verdwijnen er percelen kruisbessen. Er is dit jaar ook een goede vraag naar dit produkt. Vooral voor de Engelse markt zijn reeds belangrijke zendingen verladen en ook gingen er enkele par tijen naar Zweden. Richtingaanwijzer weigerde diensten MIDDELBURG, 20 juni. „Kijk, daar is er weer één" moet de op een tractor gezeten P. R. uit Nieuw- en St. Joosland wel gedacht hebben, toen hij in Grijpskerke door een politieman werd aange houden. Het werd zijn derde bonnetje die morgen. Wat gelaten luisterde hij naar het betoog van de politie-ambtenaar, die hem erop wees, dat hij geen richting had aangegeven,Dat kan er nog wel bij" zei R.; de andere bekeuringen golden de nummer plaat en het ontbreken van de belastingkaart. R. stond vanmorgen voor de kantonrechter, Mr. W. J. E. Cromme- lin. Deze vroeg R., of hij een toelichting wenste te geven op het ver zuimen van het aangeven van richting verandering. „Eenvoud blijft met degelijkheid gepaard gaan DOMBURG, 21 juni Gracieus en fris was de officiële opening van de grote Z.L.M.-tentoonstelling op het 15 ha grote terrein. De L J G en de Z.L.M. hadden hiervoor een vorm gevonden, die wei bijzonder in de smaak viel. In fleurige costuums hadden de meisjes en jongens zich gestoken, voordat zij met drie herauten te paard voorop aan het begin van de middag naar het terrein marcheerden. Na het openingsignaal door de herauten volgde de vlaggenparade. de het L.J.G.-lied had gedeclameerd Voorzitter Produktschap voor vee en vlees DOMBURG, 21 juni. De voorzitter van het Produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, is van mening, dat door de toe nemende vraag naar mager rundvlees zowel in binnen- als buiten land een uitbreiding van de rundvleesproduktie mogelijk en rendabel is. Nederland is door zijn ligging in staat met koelwagens vers vlees door heel Europa te vervoeren en er is dan ook een toenemende vraag naar verschillende landen, zowel van vlees als van eerste kwaliteit slachtvee. De neer De Veer, die dit in de Z.L.M.- vergadering verklaarde, ging ook in op de stijging der vleesprijzen en gaf en kele oorzaken aan: de verliesgevende mesterg in de winter 1954—1955, de ge ringe hoeveelheid rundvlees, die uit de nerfstuitstoot van 1955 is ingevroren en de toenemende consumptie, die In het eerste kwartaal van dit jaar 124.000 ton bedroeg tegen 110.000 ton tn 1955, een stijging van 13 pet. Bijzonder richt te de vraag zich naar de fflnere soorten rundvlees, waardoor deze sterker In prijs opliepen. De spreker wees er op, dat bij de uit voer van fokvee in 1952 en 1953 er van de 11.000 dieren 30 pet. stamboek- en 70 pet. gebruiksvee was. In 1955 wer den 33.500 dieren Uitgevoerd, waarvan 70 pet. stamboek- en 30 pet. gebruiks vee. Aan de gezondheidstoestand wor den steeds hogere eisen gesteld. De to tale vleesproduktie is van 396.000 ton in 1950 opgelopen tot 554.000 ton in 1955. De rundveeproduktie steeg van 133.000 ton in 1950 tot 205.000 tón ln 1955. De binnenlandse consumptie nam ln deze jaren toe van 358.000 ton tot 433.000 ton in 1955. De binnenlandse consumptie nam in deze jaren toé van 358.000 tot 433.000 ton. PRIJSPEIL. De vraag is, aldus de heer Van Veer, welk prijspeil nodig is om tot een ren dabele mesterij te komen. Een mest- proef van twaalf roodbonte stiertjes tot de leeftijd van 1 jaar leverde een op brengst van f 825 of f 3.34 per kg, waardoor de winst f45 in totaal be droeg. De proef op de Scheldemonden te Bruinisse van negen koeien gaf bi) een gemiddelde verkoopprijs van f 2.90 een verlies van f379,21. Waren deze koeien verkocht tegen f 3.34, dan zou dit een meerdere opbrengst hebben ge geven van f 1323,08, dus een winst van f 943,87 of 10 pet, der kosten. Hoewel het moeilijk is een bepaalde conclusie te trekken, daar de aan koop een zeer belangrijke factor is, moet toch worden aangenomen, dat de slachtveeprijzen in de mestperiode zich zullen moeten bewegen tussen f 3.25 en f 3.50 geslacht gewicht. VARKENSSTAPEL ETC. De varkensstapel is in Zeeland niet van overwegend belang, maar ook hier is het parool: vlees en geen vet. De vooruitzichten voor de varkenshouderij lijken, na de lage prijzen in het afgelo pen jaar, gunstiger. Aan het voederver- brulk mankeert nogal eens wat. De schapenhouderij is de laatste ja ren zeer lonend geweest en de export mogelijkheden laten zeker een uitbrei ding van de schapenstapel toe. De paar- denstapel krimpt nog steeds in. 241.000 tn mei 1954 en 220.000 in 1955. Ook veroudert de paardenstapei. De uitvoer daarentegen neemt toe. Tot 2 Juni J.l. werden 1082 paarden uitgevoerd tégen 677 ln dezelfde periode van 1955. DOMBURG, 21 juni Het hoofdbe stuur der ZLM heeft de volgende he ren wegens hun 50-jarig lidmaatschap benoemd tot lid van verdienste: A. Janse te Koudekerke, A. C. Hage te Colijnsplaat, W. de Jonge te Wisse- kerke, C. de Kam te Kamperland, R. J. Dees te Hoek en C. A. Salomé te Groede Daarbij komt, dat de slachtpaarden hoog in prijs zijn, daar het steeds moei lijker wordt slachtpaarden te Importe ren. Deze factoren wijzen in de richting, dat de paardenstapei moet worden uit gebreid en het fokken weer lonend zal worden, aldns de heer De Veer. De enkele tientallen leden van L.J.G. en Z.L.M., de nationale driekleur, de Zeeuwse vlag en de Z.L.M.-vlag in de hand, maakten voor het met palmen versierde podium enkele figuren op de maat van de door „Apollo" uit Dom burg ten gehore gebrachte muziek op aanwijzingen van de heer J. H. van Pagee. Nadat de L.J.G.-er Dirk Vos uit Grijpskerke enkele strofen had gede clameerd en de jongelui zich met de vlaggen naast het podium hadden op gesteld, kwam Ir. M. A. Geuze aan het woord. Hij zei dit schone ceremonieel bijzonder te waarderen en daaruit de conclusie te trekken, dat er ook op Walcheren een ontwikkeling aan de gang is, die gelijke tred houdt met de evolutie van onze gehele maatschappij. Maar de eenvoud is bewaard gebleven, aldus Ir. Geuze, en daarmee de eigen levensstijl, welke inhoud geeft aan ons leven in een tijd, waarin ieder over cultuur praat. Met deze eenvoud blijft de degelijkheid gepaard gaan. Ir. Geu ze dankte de kring Walcheren harte lijk voor de organisatie van deze ten toonstelling en richtte speciaal woor den van dank tot de heer en mevrouw W. de Buck voor de beschikbaarstel ling van het terrein, „een ideale gele genheid. die zelfs Middelburg niet kon bieden!" Als tastbaar bewijs, van waardering bood hij een bloemenmand aan. Nadat Lenie de Visser uit Zoutelan- Klaas Zachariasse geadopteerd GOES, 21 juni. Bij de vliegtuigherkenningswedstrijden in fe bruari jl. heeft zoals wij reeds berichtten de zestienjarige Klaas Zachariasse, leerling van het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes, in zijn klasse de beste prestatie geleverd. De vliegers van 313 squadron van de eerste tactische vliegbasis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht wilden van hun waardering voor deze prestatie doen blijken door Klaas te adopteren. Dinsdag a.s. zal hij op de vliegbasis met de rector-classicus van het Lyceum, Dr. D. Barends o.ntvangen worden. Dr. Barends is van 1925 tot 1930 luitenant-vlieger geweest op Soesterberg en niet vreemd aan het luchtvaartenthousiasme onder zijn leerlingen. 's-Morgens om 9 uur zullen twee helikopters landen op het ge meentelijk sportveld aan de haven van Goes om hen naar de vlieg basis te brengen, 's Avonds om zes uur zullen de gasten per helikop ter naar Goes worden teruggebracht. en nog een volksdans was gedaan, was deze plechtigheid met het spelen van het Wilhelmus ten einde. DOMBURG, 21 juni. Aan het diner in het Badhotel, waaraan des avonds 150 personen aanzaten, hebben vele het woord gevoerd. O.m. zat aan de heer Louis Leclercq, voorzitter der Interna tionale Vereniging van Suikerbieten telers, die in ons land een congres houdt. GOES, 20 juni. Tijdens de verga dering van de provinciale raad van de L.J.G. is tot secretaris-penningmeester, belast met het vormingswerk, benoemd de heer A. J. Klaassen te Zierikzee. Dit is de plaats van ir. J. Bos, die wegens vertrek naar elders, ontslag heeft ge nomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren R. Klompe en I. Wisse in de plaats van de aftre dende hoofdbestuursleden Ad. Doele- man en W. van Liere. Mej. C. Mol werd als zodanig herkozen. Medegedeeld werd, dat burgemeester Ter Haar Romeny van Wolfaartsdtjk de benoeming tot voorzitter van de commissie van Overleg heeft aanvaard. Het volgend jaar zal provinciaal een bloesemrit worden georganiseerd, die het karakter zal dragen van een oriëntatierit. In juli zal een boottocht op de Schelde worden gemaakt om de leden wat beter met het ontstaan van Zeeland en de visserij op de hoogte te brengen. In de komende herfst zullen enige bijeenkomsten van bestuursleden worden gehouden. Voorts werd verteld, dat dit jaar zeven organisaties zullen deelnemen aan de wedstrijd om het Zeeuwse ploegkampioenschap. Tot afgevaardigden in het hoofdbe stuur van de Z.L.M. werd in de plaats van de heer M. C. Risseeuw benoemd de heer K. Nieuwenhurjzen en tot plv. lid, in de plaats van de heer J. Mol, de heer M. van Iwaarden; mej. T. Jan- se werd benoemd tot afgevaardigde naar de Bond van Plattelandsvrouwen, terwijl in haar plaats tot plv. afgevaar digde werd benoemd mej. C. Geluk. Tijdens de bespreking van het werk op Tholen en Schouwen kwam vooral de vraag aan de orde in hoeverre de landarbeiders in het werk moeten wor den ingeschakeld. Ook het bereiken van de zoons der kleine boeren levert wel eens moeilijkheden op. STAVENISSE, 21 juni De burgerij van Stavenisse heeft werke lijk niet gesluimerd, toen vanmiddag de nieuwe burgemeester (tevens secretaris) de heer A. Sluymers en voorheen gemeente-secretaris te Woudrichem werd ingehaald. De heer Sluymers had zich geen feeste lijker begroeting kunnen indenken. De werkman had een vrije dag genomen en de huisvrouw was op haar „zondags". Het dorp was in feesttooi gestoken: de vlaggen wapperden, de straten waren versierd, ere-poorten waren opgericht en de schoolkinderen waren getooid met vlaggetjes. Kortom, de bevolking heeft op waardige wijze burgemees- tersfeest gevierd. Waardig, maar niet overdreven uitgelaten. Het is immers nog maar drie jaar geleden dat Stavenisse ernstig door het water werd getroffen en velen in de kolkende golven het leven lieten. Burgemeester Sluymers bracht dit in zijn installatie-rede in herinne ring en op zijn verzoek werden staande enkele ogenblikken ter na gedachtenis van de doden in acht genomen. Bij de Thoolse brug begon het feest. Hier stond een groep motorrijders getooid met oranjesjerp, om het burge meestersechtpaar met familie, te be groeten, waarna de stoet naar Stave nisse reed. Op de grens der gemeente maakte de raad zijn opwachting en heette wnd. burg. J. v. d. Bos (van St. Annaland) de heer en mevr. Sluymers, hartelijk welkom. Inmiddels had een groot deel der bevolking zich naar de grens der gemeente begeven en stond het muziekgezelschap O.B.K. gereed om bij aankomst van de stoet het Wil helmus in te zetten. Vervolgens ging het naar het Van der Lek de Clercq- plein, waar de schoolkinderen uit volle borst hun nieuwe burgemeester toe zongen. Hieraan vooraf hadden Jannie van Haaften en Betsy Keur van dei kleuterschool resp. bloemen en 't gezon gen lied aangeboden, terwijl Jaap Westdorp, Dia Eerland en Corrie van Oeveren van de o.l. school de burge meester (op hun manier) hadden toe gesproken. Met een driewerf hoera werd een en ander besloten en volgde het meer officiële gedeelte in het fraaie Dorpshuis. Dit gebouw was tot de laatste plaats bezet, toen burgemeester Van de Bos de buitengewone raadszitting opende en een bijzonder woord van welkom richtte tot de familieleden van de nieuwe burgemeester. Hierna leidden de jongste raadsleden, de heren C. Eer- land en D. P. Moerland, het burge meestersechtpaar binnen. Nadat de wnd.-secr., de heer Gabriëlse, het K.B. van de benoeming en het P.V. van de beëdiging, had voorgelezen, hield wet houder J. Hage een toespraak, waarin hij de burgemeester geluk wenste met de benoeming. „Er wacht U een moeilijke tijd", zo zei hij. „We zijn alle gevolgen van de ramp nog niet teboven". Hij wenste hem daarom wijsheid en kracht toe om de gemeente te besturen en hing daarna burgemeester Sluymers het ambtsketen om. (Zie vervolg pagina 5) „Dat vergat ik", zei verdachte. „Dan zijn we vlug klaar", zei kanton rechter. R. verhaalde van de grauwheid, die hij deze morgen voor hem had. Snel rekende hij na de eis van de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, 10,— subs. 2 d. uit, dat het totaalbedrag van de onver wachte onkosten daarmee op 33, kwam De kantonrechter vond het evenwel een goede dag voor R.; een dag, waarop hij werd herinnerd aan het bestaan van tal van voorschriften. De boete werd bepaald op ƒ7,50 subs. 3 d. RIJPHEID Vertegenwoordigers hebben voor do kantonrechter een aparte charme. Hun welsprekendheid bereikt in dergelijke gevallen vaak een verrassende rijpheid. Zo ook A. J. J. K. uit Bergen op Zoom, die op 31 mei jl. te Goes zijn auto par keerde binnen de twaalf-meter-grens van een bushalte (voor het station). K. wees de heren achter de groene tafel op de witte lijnen, die daar zijn getrok ken en vertelde dat. Hij zette daarbij een gezicht, dat hij hierdoor in de waan ver keerde met een parkeerterrein te maken te hebben. Druk gesticulerend wees hij tijdens zijn gloedvol betoog met brede armzwaaien naar de Balans en het plafond van da rechtzaal. Witte lijnen of parkeerterreinen waren daar uiteraard niet te ontdekken. Desniettemin verhelderde het zijn plei dooi aanzienlijk. Na deze uitvoerige toelichtingen wilde de ambtenaar ƒ3,subs. 1 d. eisen. K. belichtte nog enkele facetten. De kanton rechter deed er toen nog twee kwartje» af (ƒ2,50, subs. 1 d.). HOKUS-POKUS In de uitgestrekte Walcherse landou wen, ver van stad en dorp, kreeg de Mid delburgse smid, J. de B., een technischs storing aan de richtingaanwijzers van zijn vrachtauto. Wanneer hij geen overtreding wilde begaan, betekende dit, dat hij naar de dichtstbijzijnde garage om een zeke ring (deze was doorgebrand moest. lopen! De B. reed dus maar. Hij trof het. da politie hield juist een technische ver keerscontrole De B. zei: „Ik kan toch niet zeggen hokus-pokus-pilatus-pats", zulks als for mule tot herstel van getroffen richting aanwijzersDe B. ontpopte zich als een sluimerend talent inzake de advoka- tuur, want tenslotte vroeg hij, „gezien de omstandigheden, uiterste clementie". De kantonrechter was van mening, dat een automobilist steeds een reserve-zeke ring bij zich moet hebben en vonniste ƒ7.50 subs. 3 d. (De eis was ƒ15,subs. 3 d.). De echtgenoot van mevr. M. L.E. uit Vlissingen kwam vertellen, dat het „niet ging". Dit laatste betrof het laten loslo pen van een hond, hetgeen in Vlissingen bij politieverordening is verboden. Het werd een boete van 3,subs, ld., nadat 4,— of 1 dag was geëist. Vrijwel iedere zitting van de kanton rechter meldt zich ook een slachtoffer van de Vlissingse stopstreep. Ditmaal was het de timmerman L. J. de W. uit Sou burg. Gedurende 25 jaar passeert hij die plaats. „Steeds hetzelfde padje", zoals hij zei. Deze keer kwam hij niet van zijn werk, maar per brommer van een trouwpartij. Het werd een tientje of 2 dagen. AXEL, 21 juni. De raad van Axel heeft In de dezer dagen gehouden verga dering een agenda van 24 punten afge werkt. Voor het rioleren en verharden van wegen in de uitbreiding op het Spui werd een bedrag van ƒ50.000,— beschik baar gesteld, zo werd besloten. In de Ou de wijk, ten behoeve van de sanering in dat deel der gemeente en aan de Kerk- dreef in de noord-zuidverbinding door de gemeente werden enige percelen aange kocht. Mej. C. L. de Jonge uit Wissekerke werd benoemd tot onderwijzeres aan o.l. school. Eén juli treedt zij in dienst, onder voorwaarde, dat zij voor die datum haar akte heeft behaald. Het pand Kijkuit 2 werd onbewoonbaar verklaard. De ontruimingstermijn voor onbewoonbaar verklaarde woningen werd verlengd. Op voorstel van b. en w. zullen de sla gers een week vakantie krijgen. Zij moe ten dit dan onderling regelen. Bij de behandeling van de nieuwe kampeerverordening werd overwogen of het niet gewenst is een klein kam peerterrein te stichten. Het terrein bij de jeugdherberg zou daarvoor zeer ge schikt zijn. Zodra de plannen gereed zijn zal het college met een voorstel komen. Het raadsbesluit, waarin de verorde ning op de heffing van opcenten op de grondbelasting werd gewijzigd, werd in getrokken. Het voorstel van de heer Og- gel om enige straten namen te geven, ontleend aan de geschiedenis werd met de stemmen van mevr. Folkertsma-Staal en de beide wethouders tegen aangeno men. Het voorstel van het onderhands ver huren van viswater bij de zgn. „De Kreek" werd met de stemmen van de he ren Oggel (g.p.v.), Pijpelink en de Putter (AR) aangenomen. Deelgenomen zal wor den in de stichting aanvullende werk plaatsen midden-Zeeland. Aan de WZF te Axel werd een bijdrage verleend voor het houden van een paardenfokdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2