„Eigen alle woning is hèt middel tegen maatschappelijke kwalen" Heerschappij in Suezkanaalzone voor Engeland ten einde Rusland en Zuid-Slavië blijven persoonlijk contact onderhouden ZWilSÜ Timmerbedrijf bouwt houten woningen met volle premie Pre-advies voor Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Eisenhower enige dagen it in ziekenhuis langer Prinses Beatrix naar Amsterdam Bolivia heeft nieuwe president Rusland superieur in de lucht? Prijs per woning f 12.000.- Nederlander in Oost-Sumaira ontvoerd West-Duitsland heeft recordbeg roting Westelijke diplomaten mochten communistische wapenen bekijken Besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland gewenst Donzige huidies Omzetten in textiel branche stegen Donderdag 21 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom meent: LEEUWARDEN, 20 juni. De eigen woning dient als het middel tegen alle maatschappelijke kwalen te worden uitgeroepen. De eigen woning is een middel ter vergroting van sociale zekerheid en tot verbetering van de maatschappelijke positie. Dit is de mening van Prof. Dr. Ir. H. G. van Beusekom, gesteld in zijn pre-advies voor de 173ste jaarvergadering van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel over „Woningproduktie en Welvaart". overbruggen, kom. 'en Mededeling (adv.) een Virginia met karakter slechts 75 ct per pakje WASHINGTON, 20 juni (Rtr.j. De lijfarts van president Eisenhower, dr. Howard Snyder, heeft bekendgemaakt, dat de president enige dagen langer dan aanvankelijk gedacht was in het zieken huis zal moeten blijven. Tot dinsdag hebben de dokters steeds voorspeld, dat de president zondag onge veer uit het ziekenhuis zou worden ont slagen, maar zondag verklaarde dr Sny der, dat Eisenhower niet voor het midden van de volgende week het ziekenhuis zal kunnen verlaten. 's-GRAVENHAGE, 20 juni. In haar radiorede van 1 februari jl. heeft Prinses Beatrix de wens geuit na het afleggen van haar eindexamen in persoonlijk con tact te komen met het Nederlandse volk. Dit eerste contact zal worden gelegd door een bezoek aan de hoofdstad op 30 juni. De Koningin en de Prins zullen haar vergezellen. Het gemeentebestuur zal de Prinses en haar ouders in het stedelijk museum ont- vangen. Daarna zullen de leerlingen van de „samenwerkende instituten voor kunstonderwijs te Amsterdam" Prinses Beatrix het beschermvrouwschap aan bieden. In de ambtswoning van de bur gemeester zal Prinses Beatrix de lunch gebruiken. Vertegenwoordigers van stu denten-, kunst-, jeugd- en sportorgani saties zullen daarbij aanzitten. Des middags zal de Prinses een jeugd feest bijwonen, dat onder auspiciën van de Ned. Jeugdgemeenschap en het Ned. Olympisch Comité op de Sintelbaan op het Olympiaplein wordt gehouden. Ver volgens zal de Prinses op de Dam het jaarlijkse sportweekdéfile gadeslaan. Des avonds woont zij met haar ouders in de stadsschouwburg een opvoering bij van het London Festival Ballet. o- LA PAZ, 20 juni (Reuter). Dr Hernan Siles Zuazo, de 42-jarige Boli viaanse vice-president, die de rege ringskandidaat voor de in Bolivia ge houden presidentsverkiezingen was, is met een zeer grote meerderheid van stemmen tot president gekozen. Hij volgt als zodanig Victor Pax Esten- soro, die zich niet herkiesbaar had gesteld, op. De uitslagen zijn nog niet volledig bekend. De communisten leden een zware nederlaag. Hun kandidaten kregen slechts vijf procent der uitgebrachte stemmen. Ongeveer 800.000 Bolivianen hebben aan de verkiezingen waar bij voor de eerste maal de gehele meerderjarige bevolking stemrecht had deelgenomen. Het pre-advies, speciaal gericht op de eigen woning voor de industrie-ar beider, stelt voorts, dat het eengezins huis met tuin de beste vorm van eigendom voor de industrie-arbeider is en maatschappelijk de beste resultaten oplevert. De anonimiteit van de huur woning verdwijnt. Besef van een hoge re plaats op de maatschappelijke lad der en het mens-zijn zelve worden be vorderd. Het gezinsleven ontwikkelt zich in de eigen woning gunstiger. De eigen woning is een leef-gemeenschap, de huurwoning slechts een woonge meenschap. Verdediging van de eigendom over wint de gevaarlijke houding van mas samens, stimuleert verantwoordelijk heidsgevoel en dwingt verder te zien dan de ogenblikkelijke behoeftebevre diging. De mens heeft vrijheid nodig om te leren meer op eigen krachten te vertrouwen dan op sociale zekerheid van een instantie buiten hemzelf. Eigendom geeft onafhankelijkheid, no dig om deze vrijheid te kunnen ge bruiken. ONAFHANKELIJKHEID Sociaal-economisch komt eigendom tot zijn recht, indien grootte en waar devastheid zekere onafhankelijkheid geeft. Een materiële grondslag voor de vrijheid van de mens dus, werkelijke economische resultaten van de eigen dom zijn te verwachten, indien deze toegankelijk is voor een zo breed mo gelijke groep der bezitlozen van he den. Bezit van roerende goederen, bij stijgende welvaart gebracht binnen de sfeer van noodzakelijke levensbehoef ten, wordt niet gewaardeerd. De eigen woning voldoet aan de gestelde eisen. Deze kan niet in de plaats treden van collectieve voorzieningen, maar wèl onafhankelijkheid en zelfvertrouwen versterken, nodig om moeilijkheden te overwinnen en moeilijke perioden te Op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken is een Frans- Amerikaanse overeenkomst betreffen de het vreedzaam gebruik van atoom energie getekend. Zij heeft een loop tijd van tien jaar. aldus prof. Van Beuse- TOELEVERING In zijn pre-advies „Toelevering-pro- duktiviteitsproduktie" stelt drs. J. de Vries, dat toelevering van standaard- of speciale produkten aan de bouwon derneming één der kernvraagstukken van de bouwproblematiek vormt. De karakteristiek van het huidige bouwen is, dat een bouwwerk tot stand komt als de resultante van een aantal incidentele beslissingen, inci denteel in hun onderlinge afstemming en relatie. Dat hierbij storingen optre den is duidelijk. De marktverhoudin gen bepalen waar de storingskosten 't sterkst naar voren komen. De contacten tussen de bij de bouw betrokkenen onderling en tussen de zen en de toeleveringsbedrijven zijn onvolledig en onvoldoende. De bou wer en het toeleveringsbedrijf worden in een te laat stadium gecon fronteerd met bestekomschrijvingen, die dikwijls niet zijn uit te voeren. Uitwijkmogelijkheden zijn zelden voorzien. Naast deze storingen doen de tijdsverschillen tijdens de uitvoering zich gelden. WASHINGTON, 20 juni (AFP). Generaal Curtis Lemay, bevelhebber van de Amerikaanse strategische lucht macht, heeft voor de commissie voor de begroting van de Amerikaanse se naat verklaard, dat de Sowjet-Unie binnen drie jaar tweemaal zoveel zware bommenwerpers zal bezitten als de Ver. Staten. Zelfs als de Ver. Staten of de Sow jet-Unie reeds intercontinentale pro jectielen met atoomlading zouden be zitten, zou de Amerikaanse strategi sche luchtmacht toch zo snel moge lijk over meer zware bommenwerpers van het type B-52 moeten kunnen be schikken. De belangrijkheid van de intercon tinentale projectielen achtte de gene raal overdreven. Het is geen abso luut wapen, doch een wapen als an dere, zo zei hij. Generaal Lemay deelde mede, dat de plannen voor een luchtmacht van 137 eskaders vliegtuigen door de fei ten achterhaald zijn, want voor een dergelijke luchtvloot zijn 1.200.000 man nodig en de luchtmacht zal in de ko mende twee jaar over slechts 975.000 man kunnen beschikken. Voorts verklaarde de generaal, dat de Ver. Staten reeds in staat zijn een atoomvliegtuig te vervaardigen, doch een dergelijk toestel zou geen goed gevechtswapen zijn, zo meende hij. De onderzoekingen op dit gebied duren nog voort. Uitgebrande ambulance in de bossen van Cyprus Tijdens de zware branden, die zijn uitgebroken in de bossen van Cyprus toen 5000 soldaten jacht maakten op de leider van de „Eoka"-terroristen? organisatie, generaal George Grinds, zijn 19 Britse soldaten om het leven gekomen en 18 andere zwaar gewond bij de blussingswerkzaamheden. Op bijgaande foto ziet men een uitgebran de ambulancewagen in de troosteloze bossen. In twee weken gereed (Van onze §-redacteur) WIJCHEN, 20 juni. In het kasteel-raadhuis van Wijchen kwam dinsdag een groot gezelschap deskundigen, belangstellenden en autoriteiten bijeen om meer te vernemen over de belangrijke bijdrage tot de vermindering van de woningnood, die enkele inwoners van dit plaatsje geleverd hebben. Een timmerbedrijf aldaar heeft nl. in samenwerking met het architectenbureau Sluitman en Rijcken een houtrijke woning ontworpen, die in 14 dagen kan worden opgebouwd. Tevens wordt hierbij een belangrijke besparing ver kregen van schaarse materialen en al even schaars vakmanschap. De wonin gen voldoen aan zulke eisen van kwaliteit en levensduur, dat zij als eerste in de sector der houtrijke huizen voor de volle rijkspremie in aanmerking komen. regeling ontvangen bouwers-eigenbewo ners hierop een premie van ƒ3600 met een toeslag van ƒ900 tot ƒ1200. Het huis kost de eigenaar dan dus een goede 7000. Het dubbele woonhuis dat we bekeken, werd ondanks het feit. dat beide eind gevels en enkele pilasters van baksteen gemetseld werden, in 14 dagen tijd op gebouwd. Bij een blok van vier wonin gen, dat nu in aanbouw is, wordt de bouwtijd van overheidswege nauwkeurig gemeten. Blijkt inderdaad zo'n aanzien lijke arbeidsbesparing op de bouwplaats bereikt te kunnen worden, dan bestaat de mogelijkheid dat gemeenten, die dit type huis gaan bouwen, daarvoor extra bouwvolume krijgen toegewezen. De grote verdienste van dit project is, dat in de eerste plaats veel hout is ge bruikt in plaats van de schaarse bak stenen. Hierdoor kon tevens een groot deel van het bouwwerk worden overge bracht van de bouwplaats naar de fabriek, waar tal van elementen in serie vervaar digd kunnen worden. Op de bouwplaats wordt een arbeidsbesparing van 40 tot 50 verkregen. Bovendien vervalt juist het grootste deel van het metsel- en stu kadoorswerk, dat altijd de meeste pro blemen oproept, omdat goede metselaars en stukadoors bijna onvindbaar zijn. De door ons bezichtigde proefwoningen zagen er zeer vriendelijk uit. Ze zijn be stemd voor zes personen en bevatten op de begane grond een grote kamer (21 m2), keuken, w.c. en kelderkast. Op de eerste verdieping twee grote slaapkamers en één kleine benevens een douchecel met lavet. Verder is er een vliering, terwijl een schuur en een heetwaterapparaat in de prijs zijn begrepen. De prijs bedraagt in clusief de fundering (stampbeton) en ex clusief de grond 12.000. Volgens de oude DJAKARTA, 20 juni (A.N.P.). De Nederlandse aannemer A. J. Steenbeek is in Oost-Sumatra door een bewapende bende ontvoerd. Dit heeft de commissaris van politie Tan Mompang medegedeeld. De heer Steenbeek werd zaterdag, in ge zelschap van enige van zijn arbeiders, door zes bewapende opstandelingen aan gehouden. toen hij op weg was naar Pantjur Batu Eén van de arbeiders werd gedood door de terroristen, die later de Nederlander ontvoerden. Twintig bewapende terroristen deden dit weekeinde een aanval op de onder neming Bandar Pinang in hetzelfde ge- ':icd. Zij mishandelden de administrateur un roofden 60.000 rupiahs. Gemaskerde opstandelingen hebben ook een aanval gedaan op een ziekenhuis en de directeur gedwongen 60.000 rupiahs te overhandigen. Speciale politie had een bende van een andere onderneming na een gevecht van twintig minuten ver spreid. In Atjeh zijn gevechten gemeld tussen benden van de Darul Islam en de politie. Bij de politie vielen vier doden en vier gewonden. Dertien burgers werden ge dood door verdwaalde kogels. De president van de Wereldbank, Eu gene Black, zal in Cairo de besprekingen heropenen met de Egyptische minister van financiën over de lening van de We reldbank aan Egypte ter gedeeltelijke financiering van de bouw van de dam over de Nijl bij Assoean. Meningen Enkele niet belanghebbende deskundi gen hebben de aanwezige journalisten hun mening bekend gemaakt over dit project. De heer A. Prins, directeur van het Houtvoorlichtingsinstituut noemde dit een zeer goed initiatief. Dit vooral, omdat men niet rigoureus van baksteen op hout is overgestapt, doch een juiste synthese tussen de verschillende bouw materialen heeft weten te bereiken. Hij zag in dit nieuwe project vooral een mogelijkheid om de thans vaak noch on benutte bouwcapiciteit van de kleine aannemers in te schakelen. Een probleem, waarvoor in ons blad reeds meermalen de aandacht werd gevraagd. De Wijchense firma zal voorlopig na tuurlijk deze woningen alleen in grote series kunnen bouwen voor gemeenten en woningbouwverenigingen. Zij heeft ech ter het plan om de elementen, die in serie vervaardigd worden, in de toekomst ook in de handel te brengen. Plaatselijke klei ne aannemers kunnen deze dan betrek ken en met weinig werkkrachten toch een behoorlijk aantal woningen bouwen. De Wijchense firma heeft nu reeds een capaciteit van 500 woningen per jaar. Er zijn in ons land echter nog veel meer van deze ondernemende lieden. Als deze sa menwerken, bijv. via het Bureau Hout rijke Woningen in het Bouwcentrum te Rotterdam, kunnen zij met elkaar de wo ningproduktie in ons land belangrijk op voeren. BONN, 20 juni (D.P.A.). De West- duitse begroting voor 1950/1957, waar over het parlement deze week in tweede lezing beraadslaagt, is met een eindcijfer van rond 35 miljard mark een recordbe- ■groting, welke in de geschiedenis van de Bondsrepubliek nog niet is voorgekomen. Vergeleken met het vorige begrotings jaar worden de uitgaven bijna 4,5 miljard mark hoger geraamd. Sedert de indiening van het ontwerp kwamen er nieuwe uitgaven van rond drie miljard mark bij. De belangrijkste posten zijn de maatregelen ten gunste van de landbouw, de verhoging van de uit keringen aan oorlogsslachtoffers, de hulp voor de mijnbouw, verbetering van de ouderdomsrente en van de ambtenaren salarissen, leningen aan het Saargebied en grotere hulp van de bondsrepubliek aan Berlijn. Tot dekking van deze extra uitgaven wordt teruggegrepen op reser ves. Vreugde in Moskou Het moet voor de westelijke diplomaten, die door premier Nasser van Egypte waren uitgenodigd om de plechtige hijsing van de Egyptische vlag in Port Said bij te wo nen, een niet zo prettig moment zijn geweest, toe zij tijdens de plechtigheden mochten kijken naar het uit het communis tische Tsjecho-Slowakije afkomstige oorlogsmateriaal. Even min zullen zij met vreugde hebben geluisterd naar de woor den, die kolonel Nasser zeer zelfverzekerd uitsprak ter ge legenheid van deze „bevrijdingsdag" voor Egypte. Want met deze vlaghijsing kwam een onherroepelijk einde aan de Brit se heerschappij over de Suezkanaalzone, na een periode van vierenzeventig jaar Eén buitenlands diplomaat, die daar in Port Said van de plech tigheden getuige was, heeft in elk geval een prettig moment beleefd, nl. de nieuwe Russische minister van buitenlandse zaken, Sjepilof, die maar al te gaarne aan Nassers uitnodiging gehoor gaf om met eigen ogen de ver dere liquidatie van wat eens een de wereld beheersende mogend heid was te aanschouwen. Hfj weet ook wel, dat de Egyptena- ren geen communisten zijn, maar hij beseft aan de andere kant, dat een neutrale houding met een permanente scherpe kritiek op het westen minstens even be langrijk is voor de Sowjet-Unie. Als Egyptische boeren hem tij dens zijn rondrit door het land toejuichen en roepen, dat Rus land de vriend is van Egypte en van de Arabieren, dan is dat voor Sjepilof een reden tot grote voldoening. Het is een bewijs, dat de Sowjet-propaganda haar uitwerking niet heeft gemist. Afbrokkeling Stap voor stap brokkelt zo het Britse wereldrijk af. Op Cyprus zijn de Engelsen in een strijd op leven en dood gewikkeld om het behoud van de invloed, om de handhaving van de kracht van het westen op dit zo strategische punt. Zij zullen het wel houden, maar men moet niet vragen ten koste waarvan dit mogelijk zal zijn. Of de verhouding tussen Het gesprek van de dag Engeland en Egypte tengevolge van het terugtrekken der Britten uit de Suezkanaalzone zal verbe uren, moet worden afgewacht. De Egyptenaren voelen zich de overwinnaars en zij zijn dat ook. Vandaar hun grote feesten, met helikopters, snoepgoed, foto's van hun grote man, speelgoed en pamfletten. Nadrukkelijk heeft premier Nasser verklaard, dat zijn land neutraal zal blijven en dat het moet worden opgebouwd op een „Coöperatieve socialistische ba sis". Een uitdrukking die veel kan inhouden, maar naar het zich laat aanzien wel enigszins zal afwijken van de gangbare westerse opvattingen der demo cratie. Bovendien zal Egypte voortgaan op de weg naar het zo sterk mogelijk maken van het blok van onafhankelijke Arabi sche landen. Dit blok moet, zo zei Nasser, worden geconsoli deerd tegen Zionistische en im- peralistische samenzweringen. Die woorden komen ons be kend voor. Wie gebruikte deze uitdrukkingen ook weer zo'n jaar of twintig geleden in Duitsland? Egypte kan ook sterke woor den gebruiken, want het weet te zelfverzekerd kunnen rekenen op communisti sche wapens. Het leger voelt zich sterk en zal binnen niet al te lange tijd de beschikking hebben over zeer modern oorlogsmateri aal. Zal het weerhouden kunnen worden van een aanval op dat centrum van Zionisme, op de jonge staat Israël? Hier heeft de zer dagen een ministerswisseling plaats gehad. Mosje Sjaret, die een jaar of acht buitenlandse za ken heeft beheerd, is tengevolge van een ernstig meningsverschil met premier Ben Goerion afge treden. Mevrouw Golda Myer- son, die eerst minister van ar beid was, is hem gevolgd, 't Is moeilijk precies aan te geven de redenen van het ontslag van Mosje Saret. Maar buitenlandse waarnemers zijn geneigd aan te nemen, dat zeer velen zijn bui tenlands beleid te soepel en te weinig vasthoudend vonden, te meegaand. Men vreest nu een scherpere toon in het Israëlische optreden en veel meer kansen op een conflict. De nieuwe verhouding Wat de nieuwe verhouding tus sen Egypte en Engeland betreft dient er nog op gewezen te wor den, dat het gesloten akkoord in houdt het recht van Engeland om de voormalige garnizoens plaatsen weer met troepen te be zetten, wanneer er een crisis uit breekt in het midden-oosten. In dat geval zullen de militaire in stallaties en voorraden, die zijn achtergelaten, ook weer onder 't beheer en het toezicht van de Britten komen. Het is te hopen, dat deze situatie zich nimmer zal voordoen, maar mocht dit wel 't geval zijn, dan is het de grote vraag, of de Egyptenaren met deze bepaling van het akkoord daadwerkelijk zullen instemmen. Want juist dan zal het erop aan komen hij welke der in con flict zijnde partijen Egypte zich zal scharen. Een conflict in het midden-oosten zal betekenen, dat Israël één van de partijen is. Het is dan zonder meer duide lijk höe Egypte zal reageren. Men kan zich dan zo ongeveer dezelfde situatie indenken als waarvoor de Britten momenteel op Cyprus zijn geplaatst. Laten wij vurig hopen, dat het nooit zover zal komen. Gemeenschappelijke verklaring BELGRADO, 20 juni. Reuter. In een te Moskou, na de tussen de Zuidslavische president, maarschalk Tito, en Sowjetrussische lei ders gevoerde besprekingen, uitgegeven gemeenschappelijke ver klaring wordt een oproep gedaan voor besprekingen tussen de rege ringen van Oost- en West-Duitsland, om tot hereniging van Duitsland te komen. De Sowjetrussische en Zuidslavische regeringen menen, dat alle belemmeringen voor de internationale handel, waaronder de verbo den voor het vervoer van strategische goederen, teniet moeten wor den gedaan. Zij betreuren het dat communistisch China nog niet als lid der Verenigde Naties is toegelaten en zij zijn van mening dat het vraagstuk Formosa moet worden geregeld „overeenkomstig de wet telijke rechten, die China op dit gebied heeft". Beide regeringen zijn gekant tegen het stellen van voorwaarden voor de regeling van internationale geschillen, speciaal wat betreft ontwapening en gemeen schappelijke veiligheid. De Zuidslavische regering verwelkomt de recente vermin dering der Sowjetrussische strijdkrach ten, die zij beschouwt als een „grote bij drage tot een regeling van het vraagstuk ener algemene ontwapening". Ontwapening Bij de beschouwing van de internatio nale toestand en van de huidige interna tionale geschillen bleek er een grote mate van overeenstemming tussen de Sowjet- Unie en Zuid-Slavië te bestaan. De Sowjet-Unie en Zuid-Slavië menen dat de toestand thans rijp is voor een spoedige oplossing van het ontwapenings- vraagstuk. Zij leggen de nadruk op de betekenis, die zelfs 'n gedeeltelijke over eenkomst inzake ontwapening zou hebben en zij uitten de hoop dat een dergelijk akkoord spoediger en gemakkelijker zou worden bereikt, indien de grote mogend heden ieder voor zich begonnen met een vermindering van de sterkte hunner strijdkrachten. Beide landen zijn van mening, dat atoomwapens moeten worden verboden en dat de kernenergie alleen voor vreed zame doeleinden dient te worden ge bruikt. Ingezonden Mededeling (adv.) BABY POEDER ASSEN, 20 juni. In Assen is he„ landelijk congres gehouden van de Nederlandse bond van christelijke de tailhandelaren in textiel- en mode artikelen. De voorzitter, de heer J. Heerema, stelde voor, dat de omzetten in 1955 hoger zijn geweest dan in 1954. In de voorbijgegane maanden van dit jaar mag ook weer van een omzetstij ging worden gesproken. De textiel- detaillisten willen de ontwikkeling van de modernisering van de bedrij ven ook bijhouden en men mag in de verbouwingen, die men in het land kan ontdekken, een bewijs zien van de welvaart die er in vele bedrijven is te bespeuren. De toekomst kan op dit moment uiteraard niet volledig worden omv£,t, doch de kosten die zullen voortvloeien uit de invoering van de oudedagsvoor ziening, zullen een verzwaring van de lasten voor de bedrijven betekenen evenals een voorgestelde huurverho ging. Uitbreiding van de omzetten zal hier een evenwicht moeten bieden. Belangrijk voor de textieldetailhandel is dat de vrijstelling van omzetbelas ting zal worden gecontinueerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3