Domburg: badplaats van allure, karakter met eigen in Burgemeester begroet D. Lodder feestelijk Ellewoutsdijk Veiling „Zuld-BevalancJ" gaat nieuw complex voorbereiden Diakenen hebben nog veel en belangrijk werk te doen Pleidooi voor provinciaal Zeeuws deltabureau Zijn taak: wonden van oorlog, ramp en herverkaveling uitwissen Compositie van zee, duinen, strand en bos Een dijk (in kader Deltaplan) zal badleven beknotten Insiders zeggen: dijk is overbodig, de kust neemt toe De zee, de omgeving en de mensen maakten Domburg groot Omzet bedroeg in totaal f 6.460.771,15 Eindexamens Nieuwerkerk ging nog maals ter stembus Prov. rekening 1954: goed slot van drie ton Ondanks voorzieningen van de overheid Coördinerende functie met inschakeling van de Zeeuwse deskundigheid pHidden-Zeeland' heeft voor investeringen 1.3 miljoen nodig Installatieplechtigheid op gemeentehuis Oud-directeur van „Scheldegalm" ter aarde besteld Donderdag 21 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MET DOMBURG begint de zee. Na de polders, na de bosrijke manteling, na de duinen, na het strand, waar de branding in eeuwigdurende cadans op de bewierde paalhoofden stukloopt. Domburg hoort bij dat strand, bij die duinen, bij die manteling. Of deze dingen horen bij Domburg zo kan het ook zijn. Met Domburg begint ook de rust. In de straten ruikt men de zee, een voorname geur. Domburg is voornaam. Niet wuft, doch vooraanstaand. Reeds in de vorige eeuw drong de faam van het dorp-aan-de-zee tot ver over de landsgrenzen door. Domburg is apart, heeft karakter. Het neemt onder de Nederlandse badplaatsen een geheel eigen plaats in. Idyllisch, half op, half aan de duinvoet gelegen. Eenvoudig, ontwapenend ook door het landelijke stempel bovenal charmant. Dit zijn zo de dingen, die Domburg hebben gemaakt. Maar zonder zijn bevolking was het nooit zo geworden. Die van Domburg hebben begrepen, dat het naast de dingen de mensen zijn, die een bepaalde sfeer oproepen. De zee, de omgeving en de mensen, zij hebben Domburg groot gemaakt het Domburg dat uitgroeide tot een badplaats van allure. Domburg heeft ook zijn zorgen. De woningbouw van de stevige aanpak na de oorlogsverwoestingen getuigen evenwel de vele nieuwe fraaie ge bouwen stagneert thans door een nijpend grondtekort. De mogelijkheden, onmiddellijk aan de kust, kunnen momenteel niet voldoende worden benut, omdat rijkswaterstaat van mening is, dat de kust afneemt. De zeeverdediging zal hier versterkt moeten worden, mede in het kader van het Deltaplan, zo is de mening van rijkswaterstaat. Die van Domburg denken daar anders over. Want Domburg met een dijk, dat is iets als Veere zonder sluis Men voelt er in Domburg niets voor het badleven te offeren voor de theo retische mogelijkheid, dat de kust hier wel eens kan gaan afnemen. Burge meester mr. W. J. E. Crommelin geeft zulks onomwonden als zijn mening. Domburgse insiders beweren, dat de kust voor hun badplaats nog steeds toeneemt. Tevens zullen strandhoof- den worden aangelegd, zoals dat voor de kust van Oostkapelle het geval was. Deze zullen de stroom uit de kust hou den en zodoende uitkomst brengen. Maar ondertussen zit Domburg met een „zeeverdedigings-zdne", een schone strook grond, schitterend om huizen op duin en duinvoet te plaatsen. Schitterend ook, om aan de steeds toenemende vraag naar huizen en pensions te kunnen beantwoorden Maar er mag niet worden ge bouwd, want misschien komt er een kolossale dijk.... Dat men in Domburg dit zwaard van Damocles zoveel mogelijk zal trach ten te pareren spreekt voor zichzelf. De golflinks Domburg is niet zo gauw uit het jeld geslagen. De oorlog kwam, bracht bunkers mee, ook op het terrein van de golfclub; deze links werd als een van de eerste in Nederland gesticht. De bunkers werden opgeruimd en in het kader van het oorlogsherstel door particulieren werd eveneens nog f 50.000 bijeengebracht! werd de nine-holes golflinks als bestaande recreatiemogelijkheid opnieuw aan gelegd. Vorig jaar kon weer worden begonnen met het geven van golfles- sen. Voordat de oorlog zijn sporen ach terliet, bezat de Domburgse golfclub ook een houten clubhuisje. Thans is men bezig op het terrein een stenen gebouw te zetten, waarin eerlang de golfspelers een onderkomen zullen vinden. Dit permanente clubgebouw zal per 1 juli a.s. gereed komen. Het huisje kwam geheel zonder subsidie tot stand. Recreatiemogelijkheden zijn er in Domburg thans weer volop. De Mid delburgse bioscoopexploitant W. heeft het initiatief genomen iedere week in het badpaviljoen een drietal voorstel lingen te verzorgen. Het strandpavil joen werd in juli '53 nadat het slechts enkele maanden geleden ten gevolge van de waterramp was ver woest heropend. Het aantal strand huisjes is weer op „voor-oorlogse" sterkte gebracht. Drie tennisbanen liggen er, geheel beschut voor de zee wind Zo heeft Domburg veel. De hotel accom^latie werd de laatste jaren steeds opgevoerd om aan de stijgende vraag te kunnen voldoen. Met name de oude hotels binnen welks muren men overigens het modernste comfort aantreft hebben een bijzondere charme. Hoewel de laatste jaren bij zondere aandacht aan de nieuwbouw is besteed, heeft men nog steeds niet aan de vraag kunnen beantwoorden. Nu door de „zeeverdedigings-zóne' gebrek aan bouwgrond is ontstaan, hoopt men in Domburg op de uit komst, die de door Ged. Staten voorge stelde grenswijzigingen zullen bren gen. Ten zuiden van de Noordweg be schikt men nog over een terrein voor villabouw. ter beijverde zich er evenwel voor, dat de herberg zou blijver. het geen gelukte! Binnenkort zal de jeugdherberg tevens een ander on derkomen worden verschaft: thans stelt men zich nog tevreden met de behuizing in het barakkenkamp langs de weg naar Westkapelle. Voorts staat de kampeerder een fraai terrein ten dienste. Een fraai recreatieterrein completeert al deze mogelijkheden, waarover de toeristen beschikken. De vooruitzichten voor Domburg als badplaats laten zulks zover het de activiteiten van het gemeentebe stuur, de hoteliers, pensionhouders en particulieren betreft niets te wen sen over. Reeds nu kan worden gezegd, dat ook in 1956 veel buitenlands bezoek wordt verwacht. Daardoor heeft Domburg ook een functie: Burgemeester Crommelin dijk niet nodig belangrijke deviezen-inkomsten bron! Schoon is het gelegen, vanuit de verte bijna verborgen in de man teling. Steeds is het zichzelf geble ven. De badgast en vakantieganger vindt er een plaats in de zon. Machtiging verzocht aan algemene vergadering GOES, 20 juni Tijdens de op 3 juli a.s. in „Het Schuttershof" te houden algemene vergadering van de veilingsvereniging „Zuid- Beveland" te Goes, zal o.m. een bestuursvoorstel ter tafel komen om machtiging te verlenen ter voorbereiding van de bouw van een nieuw veiling-complex aan de zuidzijde van het spoorwegemplacement. Te vens wordt machtiging gevraagd om voor dit doel gronden te kopen, te verkopen, te ruilen, met hypotheek te bezwaren of hypotheek daarop te doen royeren en uitgaven te doen tot ten hoogste 25.000. In de steigers De toren van de Ned. Herv. kerk in het centrum van de gemeente staat momenteel in de steigers; met de res tauratie hoopt men nog deze winter gereed te komen. De Geref. kerk, die slechts enkele jaren geleden werd op getrokken, verkeert uiteraard nog in prima staat. Eigenlijk worden er thans twee torens gerestaureerd; de bekende Domburgse watertoren ondergaat mo menteel ook eer. vernieuwing en ver fraaiing. De Van Voorthuyzenstraat wordt thans doorgetrokken; hierdoor zal de rondweg om Domburg worden vol tooid. Naast de talrijke hotels en pen sions telt Domburg zijn jeugdher berg. Enige tijd geleden dreigde deze te verdwijnen; de burgemees- Tijdens deze vergadering wordt voor gesteld de tarieven als volgt vast te stellen: veiling-provisie: voor ter vei ling aangevoerde produkten, leden l pCt; voor buiten het veiling-terrein verhandelde produkten, leden 3 pCt; gasten 5 pCt; voor verpachten van boomgaarden 2 pCt. Materiaal-huur: kisten 6 cent per week, bushels en kratten 3 cent per week. Sorteerkisten: 2 cent per kg; voor partijen fruit, waarin meer dan 25 pCt beneden de huishoudkwaliteit voorkomt: 2,3 cent per kg. Een ander punt van de agenda be treft het verlenen van machtiging tot aankoop van emballage. Voorts wordt goedkeuring gevraagd voor het aangaan van een lening tot een bedrag van 350.000,af te lossen in twintig jaar tegen een rente van 4 pCt. Wegens periodiek aftreden van de heren J. Kakebeeke, J. Q. C. Lenshoek, J. W. Mol, C. Nijsse Gzn. en J. Th. Pikkaart, alsmede wegens het overlij den van de Beer A. van der Poest- Clement, moeten vijf nieuwe bestuurs leden worden gekozen. De balans per 31 maart 1956 ver toont een nadelig saldo van 26.370,93. TOTALE OMZETTEN. In de periode van 1 april 195531 maart 1956 werd omgezet 8.019.492 kg appels met een geldswaarde van 2.947.811,27. Bij de peren waren deze bedragen als volgt: 3.645.571 kg 1.403.925.49). Pruimen 633.700 kg 225.912,37). Aardbeien 406.560 kg 370.292,09). GOES, 20 juni Bij het deze week deling A te Middelburg slaagden de volgende leerlingen: mej. Th. de Leeu wen en de heren C. J. B. Boender; F. J. Dieleman; E. Kempees; W. Koole; D. N. Leys en A. Sorber, allen te Mid delburg. Geen der kandidaten werd af gewezen. Van het overig fruit werd in totaal voor een bedrag van 5.706.762,82 om gezet. De omzet van groenten bedroeg 318.122,42 en van eieren ƒ435.885,91. De totale omzet bedroeg in genoemde periode 6.460.771,15. Om gemeenteraad te kiezen ZIERIKZEE, 20 juni In Nieuwer kerk op Schouwen zijn vandaag ge meenteraadsverkiezingen gehouden. Nieuwerkerk is de laatste gemeente in het vroegere rampgebied, waar dit nog moest gebeuren. Er zijn uitgebracht 823 stemmen tegen 963 de vorige maal. (Er waren ongeveer 300 rampslachtof fers in het dorp te betreuren). De uitslag was: P.v.d.A. 206 stemmen (vorige maal 271); A.R. 172 (228); Kiesvereniging Dorpsbelang 108 (vroeger de V.V.D. 121 stemmen); C.H.U. 118 (107) S.G.P. 219 (263). Er zijn zeven raadsleden. Gelijk blijven de S.G.P. met 2 zetels, de C.H.U. met 1 zetel, de V.V.D., nu Kiesvereniging Dorpsbelang, 1 zetel, A.R. 1 zetel (2), P.v.d.A. 2 zetels (1). MIDDELBURG, 20 juni Ged. sta ten hebben de prov. staten de rekening over 1954 aangeboden. De gewone 'dienst sluit met een batig saldo van 334.9n0,96. De inkomsten waren 6.388..469,01 en de uitgaven 6.053.568,05. De inkomsten en uitga ven van de kapitaalsdienst beliepen een bedrag van 14.029.337,74. Conferentie Zeeuwse Geref. diaconieën GOES, 20 juni Dat de diakenen in deze na-oorlogse jaren mef tal van problemen hebben te worstelen en dat de uitvoering van dit ambt tot gevolg heeft, dat men met velerlei gecompliceerde kwesties te maken krijgt, bleek wel op de provinciale conferentie van de Ge ref. kerken in Zeeland, die vandaag te Goes is gehouden. Een van de zaken, die in vele diaconieën onderwerp van gesprek uitmaken, is de verhouding tussen door de staat gegarandeerde oudedagsvoorziening en diaconale hulp. Voorts zijn er nog tal van problemen, liggende op het sociale en maatschappelijke vlak, welke bezinning en studie vragen. Hierover werd vandaag uitvoerig ge sproken. Deze negen en twintigste diaconale conferentie werd vanmorgen geopend door de voorzitter van het provinciale comité, de heer A. de Poorte uit Mid delburg. In zijn openingswoord wees hij er op dat, ondanks de ouderdoms- uitkering, die van rijkswege wordt ver strekt, er toch nog zeer veel diaconaal werk is. In veel gevallen zal het nood zakelijk blijken dat de ouderdomsuit- kering wordt aangevuld, terwijl er ver der voor de diaconieën ook nog tal van andere taken zijn, o.a. het verlenen van hulp aan vluchtelingen uit Oost-Euro pa, financiële steun aan het tehuis voor ongehuwde moeders en aan de stich ting Geref. sociale arbeid. Twee problemen In de morgenvergadering werden twee problemen aan de orde gesteld. De diaconie van de Geref. kerk te Ter- neuzen wilde weten of het bedrag, dat na 1 jan. 1957 wordt uitgekeerd krach tens de nieuwe wet op de ouderdoms voorziening vóldoende zal zijn voor le- Jhr. Schorer stelt vragen aan ged. staten MIDDELBURG, 20 juni Zijn ged. staten niet van oordeel, dat in de allereerste plaats moet worden gestreefd naar de instelling op korte termijn van een Provinciaal Zeeuws Deltabureau, onderge schikt aan ged. staten, waarin de gezamenlijke Zeeuwse aspecten van het deltaplan (de waterstaat kundige, de planologische, de eco nomische en de maatschappelijk- culturele), met inschakeling van de in Zeeland aanwezige deskun digheid op deze gebieden, zouden moeten worden gecoördineerd? Door een synthese daarvan zal men raken tot adviezen aan het prov. bestuur aangaande de for mulering van Zeeuwse gezichts- en standpunten, opdat het prov. bestuur op optimale wijze, door deze adviezen gesteund, in deze voor Zeeland beslissende jaren zijn concrete beleidslijn kan vast stellen. Dit is het essentiële van de vragen, die het lid der prov. staten, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.) aan het college van ged. staten heeft ge steld. Hij vraagt ook, of dit college niet van oordeel is, dat voor de vormgeving van de Zeeuwse ge zichtspunten niet allereerst moet worden gedacht aan de structurele onderzoekingen, die overigens reeds partieel plaats vonden, noch aan li chamen als de vorig jaar ingestelde commissie uit de prov. staten voor deltazaken. De vraagsteller meent, dat het ingestelde bureau bijzondere werken van de prov. waterstaat, hoe nuttig dit ook is, niet kan functio neren als Provinciaal Zeeuws Delta bureau. Jhr. Schorer wijst voorts op het gevaar, dat voor Zeeland door ande ren (het rijk) toekomstbepalende maatregelen worden genomen, waar bij geen voldoende rekening kan worden gehouden met de Zeeuwse inzichten op aangelegen punten, ter- Wij daarnaast het geraken tot een Zeeuwse beleidslijn van belang moet worden geacht om te voorkomen, dat Zeeuwse belangen in het groter ver band mogelijkerwijze zouden worden veronachtzaamd. MIDDELBURG, 20 juni De N.V. Waterleidingmij. „Midden Zeeland'" heeft voor investeringen in 1956 een bedrag van ongeveer 1,3 miljoen no dig. Er is al 8 ton geïnvesteerd, zonder dat hiervoor geldleningen gesloten zijn. Begin 1954 machtigden de prov. staten ged. staten ten behoeve van de ze maatschappij geldleningen aan te gaan tot een bedrag van 1 miljoen. Daarvan is inmiddels 6 ton opgenomen. Aan de staten wordt nu voorgesteld een besluit tot het aangaan van geld leningen tot ten hoogste 1,5 miljoen vast te stellen. ELLEWOUTSDIJK, 20 juni De inwoners van Ellewoutsdijk hebben kun nieuwe burgemeester, de heer D. Lodder, woensdagmid dag een welkom verbeid, dat niet onderdeed voor de glorieuze in tocht van dinsdag in Driewegen! Inderdaad, een glorieuze intocht. Had Ellewoutsdijk in warmer streken gelegen, zijn bewoners hadden de nieuwe burgervader op een witte olifant gezeten zijn intocht laten doen onder de sonore klank van exotische instrumentenMaar Ellewoutsdijk ligt in Zeeland; daarom stapte de heer Lodder aan de grens van zijn ge meente in een glanzende limousine, waar hem een escorte motor rijders en zingende schoolkinderen wachtten. De kinderen zongen, feestelijk met een vlaggetje in de hand, een welkomstlied en het hoofd der o.l. school, de heer H. J. de Pauw, richtte zich in een kort woord tot de nieuwe burgemeester, die daarop dankte voor dit eerste gedeelte van de hartelijke ontvangst. Ondersteund door de accordeon club „Scheldegalm" zongen de kinderen en belangstellenden mèt de nieuwe burgemeester het Wilhelmus. Toen het dorp in! De heer Lodder met zijn echtgenote in de auto, de kin deren met hun vlaggetjes, het vendel van „Scheldegalm", de musicerenden daarachter, vrolijke klanken produce rend. Bij het gemeentehuis zongen de gemeentenaren het Zeeuwse volks lied; de heer Lodder, staande op de stoep van zijn nieuwe behuizing dank te voor de spontaniteit. Hij zeide, dat het hem goed deed, als Zeeuw te worden ontvangen met het Zeeuwse volkslied. De installatie Eenmaal binnen, in de raadszaal, was het wethouder 3, Oele, die als wnd. burgemeester de bijzondere raadsver gadering opende. Hij las het K.B. voor, waarin de heer Lodder wordt benoemd, gewaagde van de eed, die de nieuwe burgemeester in handen van de Com missaris der Koningin in Zeeland af legde en installeerde de heer Lodder door hem de ambtsketen te omhangen. De heer Oele herinnerde aan de ram pen, die Ellewoutsdijk troffen, waar door de financiële positie van de ge meente niet rooskleurig werd. Hij wenste de heer Lodder toe, dat God hem de wijsheid zal geven, naar Zijn wil een verstandig beleid te voeren en memoreerde de plannen, die er bestaan tot het bouwen van een nieuwe kleu terschool. De heer Lodder bracht de heer Oele namens de inwoners van Ellewoutsdijk dank voor de wijze, waarop hij het bur gemeestersambt heeft aangenomen. Hij hoopte op een goede onderlinge ver houding en zeide met belangstelling en bewondering van de herbouw van Elle woutsdijk te hebben kennis genomen. De aanleg van de nieuwe dijk en de plannen omtrent de haven zullen mijn grote belangstelling hebben aldus de heer Lodder. Tenslotte wees de nieuwe burgemeester op de die nende taak, die hem wacht. Hij wees op het woord van Paulus in de Brief aan de Romeinen de overheid staat in dienst van God, met welke woorden hij graag het ambt wilde aanvaarden. (ZIE PAGINA 5). vensonderhoud of dat zij, die geen an dere inkomsten hebben door de diaco nieën in het oog moeten worden ge houden. Hierover werd enige t(jd van gedachten gewisseld, waarbij men tot de conclusie kwam dat van 25 tot 30 gulden in de week (de ouddrdomsuit- kering) een gezin niet rond zal komen. Zijn er geen verdere inkomsten, dan dienen de diaconieën te overwegen wat ter aanvulling, moet worden ge daan. Een bepaald bedrag, dat hiervoor no dig is, kan, zo werd opgemerkt, niet worden aangegeven. Elk geval dient apart te worden bekeken. Uniformiteit is hier niet wenselijk. Diverse personen voerden voorts nog het woord over een vraag van de dia conie van de Geref. kerk: te Goes of een bedrag van 15.000,voor een socio logisch onderzoek betreffende de be jaardenzorg verantwoord is. Men kwam tot de conclusie, dat dit zeker het geval is. In de morgenvergadering werd dn aftredende voorzitter herkozen. Diaconale arbeid in deze tijd In de middagvergadering werd ge luisterd naar een referaat van de Goese predikant dr. C. Stam over „De diaco nale arbeid in een wondere wereld". Dr. Stam wees er op dat de betekenis van het diaconaat principieel niet is veranderd. Waar de diaconale arbeid tegenwoordig mee te maken krijgt en waar zij zich bij heeft aan te passen, zijn de gewijzigde omstandigheden. Op velerlei gebied worden tegenwoordig voorzieningen getroffen. Vergeleken met vooroorlogse jaren kan men spre ken van-structurele wijzigingen op het gebied van staat en maatschappij. Nadat dr. Stam had uiteen gezet dat armoede een gevolg is van het kwaad, dat het leven is losgescheurd van de Bron, wees hij er op, dat het niet alleen armoede is, waardoor mensen in zorg komen te verkeren, doch dat het in breder verband het derven van geluk is. Het zou wel eens kunnen zijn, aldus dr. Stam, dat het verlenen van bijstand aan mensen, die geluk derven, in da toekomst meer speciaal zal gaan beho ren tot de taak der diakenen. Tegen alle derving moet de strijd worden aangebonden. Geen ambtenaar In het vervolg van zijn referaat zetta dr. Stam uiteen dat, als gevolg van da hulp van de overheid, de diaken niet een hulpambtenaar van de dienst van sociale zaken mag worden. De Christen mag de sociale voorzieningen dankbaar accepteren, doch meent een in zorg verkerend lid der gemeente geen over heidshulp te kunnen aanvaarden om dat hij, „alleen van Christuswege" wil worden geholpen, dan dienen de dia conieën bijstand te verlenen evenals trouwens ook aanvullende hulp. Nadat dr. Stam was ingegaan op de verhou ding tussen overheid en diaconieën en daarbij de conclusies van de synode van Leeuwarden had gereleveerd, zette hij uiteen dat de diakenen zich op de hoogte moeten stellen van vele zaken, o.a. de arbeid der maatschappelijke werksters, het werk der gezinszorg, de oudedagsvoorziening, dit laatste vraag stuk niet alleen benaderend van een financiële kant, doch ook van de gees telijke zijde, o.a. met betrekking tot dreigende vereenzelviging. Naar aanleiding van dit referaat werden diverse vragen gesteld en door dr. Stam beantwoord. Op deze conferentie waren 46 van d« 56 Zeeuwse Gereformeerde diaconieën vertegenwoordigd. Visserij op zeemos begint BRUINISSE, 20 juni. De visserij op zeemos of zeebomen is een visserij, die pas na de laatste wereldoorlog op de Zeeuwse stromen werd beoefend en die door vissers uit de Waddenzee hier werd ingevoerd. Tot dusver werd daarmede eind junibegin augustus begonnen en bestonden er geen regels voor deze visserij. Thans heeft het be stuur der visserijen bepaald, dat de visserij eerst op 1 september mag aan vangen en op 31 maart moet worden beëindigd. Voor de mosselzaadval be tekent dit een verstandige maatregel. HANSWEERT, 20 juni Onder gro te belangstelling is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer J. Polderman, oud-directeur en tot aan -zijn dood lid van de muziekvereniging „Scheldegalm", ter aarde besteld. Om drie uur werd het stoffelijk overschot door bestuursleden van „Scheldegalm" het sterfhuis uitgedra gen, terwijl het korps een treurmars van Chopin speelde. Met omfloerste trommen en met de vlag werd de lijk stoet daarna uitgeleide gedaan tot aan de grens van de gemeente. Te Krui- ningen stelde het korps zich weer voor de stoet om het ontzielde lichaam van de oud-directeur naar zijn rustplaats te begeleiden. Hier schetste ds. A. de Haan het leven van de overledene, ter wijl de vice-voorzitter van de muziek vereniging, de heer A. de Poorter, een indrukwekkend afscheidswoord sprak. De oudste zoon van de overledene dankte voor het medeleven en de be toonde belangstelling. Een schat van bloemen dekte de baar.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2