Gestreefd wordt naar kabinet op zo breed mogelijke basis Sportvliegers (11 naties) boven Nederland Tito floor Russische vrienden uitgeleide gedaan Formateur Drees voor zware taak gesteld Bespreking met Romme, Burger, Tilanus, Zijlstra en Oud „POLSEN EN ONDERZOEKEN" Duitse generaals vinden twee jaar dienstplicht noodzaak Vliegtuig met 74 personen brandend in zee gestort Aardappel-exporteurs in de puree Internationale wedstrijd „op hoog niveau" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Over defensie-uitgaven en huurvraagstuk Eieren hoeven niet meer gestempeld Kinderen speelden met de dood Instemming bij C.D.U., niet bij Oppositie Verdrag in de zak Scholieren gingen met vakantie Bril met spiegels voor bijna-blinden Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm 2970). Giro 274289. Kantoren Middelburg: Korte Noori- straat 35- fei 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Ooslerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3427 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 21 juni 1956 De badplaats Domburg heeft een eigen karakter Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 4.18 u., onder 21.07 u. Maan op 20.27 u., onder 3.41 u. Hoogwater vrijdag 22 juni: Vlissingen: 1.22 u. 1.88 m., 13.50 u. 1.99 m. Terneuzen: 1.50 u. 2.03 m., 14.19 u. 2.14 m. Wemeldinge: 3.01 u. 1.52 m., 15.32 u. 1.64 m. Zierikzee: 2.47 u. 1.28 m., 15.18 u. 1.39 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 juni De kabinetsformateur Dr. Drees heeft vanmiddag van twee tot half vijf een onderhoud gehad met de voor zitters van de vijf grote Tweede Kamerfracties, de heren Romme (K.V.P.), Burger (P.v.d.A.), Zijlstra (A.R.), Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.). Na deze bespreking had Dr. Drees nog een afzonderlijk on derhoud met Prof. Zijlstra, die na afloop laconiek verklaarde; „Ik heb maar een kopje thee gedronken". De heren Oud en Burger vertrokken gezamenlijk in de auto van de socialistische fractievoorzitter. „Uit het feit, dat ik van de heer Burger een lift krijg naar het secretariaat van de V.V.D., zou men kunnen concluderen, dat het' er met de brede basis goed voorstaat", aldus glimlachte Prof. Oud. De heren Romme en Tilanus, resp. lo pend en op de fiets, onthielden zich van opmerkingen. Ons is meegedeeld, dat het voornaamste doel van de bijeenkomst is ge weest, na te gaan of en in hoeverre de vijf politieke partijen in één kabinet zouden kunnen samengaan. In ieder geval wordt gestreefd naar een kabinet op zo breed mogelijke basis. Of men daarin zal slagen, valt uiteraard nog niet met zekerheid te zeggen. De formatiepogingen verkeren nog in een sta dium van polsen en onderzoeken. Tijdens een bespreking van hedenmid dag zijn een aantal belangrijke zaken aan de orde geweest, w.o. de twee punten waarover het meest verschil van mening bestaat: de verhoging van de defensieuitgaven en het vraagstuk van de huren en de huur belasting. De vermeerdering van de defensie- uitgave is het belangrijkste bij deze kabinetsformatie. Sinds geruime tijd heeft in het kabinet verschil van me ning bestaan over de grootte hiervan. Ir. Staf acht een verhoging tot 1750 miljoen gulden per jaar noodzakelijk, terwjjl Dr. Drees het huidige jaarlijkse bedrag van 1350 miljoen voldoende vindt. Het standpunt-Staf wordt ge steund door alle protestants-christelij ke ministers. Dat van Drees ontmoet ook in de kring van zijn geestverwan ten verzet. Verschillenden van hen zijn van oordeel, dat met het huidige pla fond de paraatheid van ons leger niet op hetzelfde peil gehandhaafd kan blij ven. .u naast is gesproken over de finan ciële toestand van ons land, voor zo ver deze kan worden afgeleid uit de voorlopige beschikbare begrotings- jgevens. Dit onderdeel van het ge sprek ging voornamelijk over wat ons land zich in de toekomst al of niet kan veroorloven. Voorts zijn een aantal kleinere zaken besproken. Over de verdeling van de portefeuil- is geen overleg gepleegd. Daarover .1 eerst worden gesproken wanneer lw formateur weet, hoe de kaarten lig gen, d.w.z. of er kans is op overeen stemming tussen de politieke partijen, over de huurbelasting en de verhoging van het defensieplafond. Pas dan kan worden bezien, wie afvallen en wie mee blijven doen. De bespreking van hedenmiddag droeg uitsluitend het ka- akter van de benadering van de vraagstukken. Maandagochtend antwoord Ei is dui niet gesproken over een af gerond p. ogramma en de formateur heeft de fractievoorzitters geen schrif telijke voorstellen gedaan en geen con crete plannen voorgelegd. Wel heeft dr. Drees zijn standpunt t.a.v. verschillen de kwesties weergegeven, maar er is niets op schrift gesteld en er zijn geen conclusies getrokken (hoogstens enke le suggesties besproken). Het woord is nu aan de vijf Twee de Kamer-fracties. Deze komen de volgende dagen van deze week bij een om zich over het besprokene te beraden. De formateur heeft ver zocht uiterlijk maandagochtend a.s. schriftelijk het standpunt van de fracties te mogen vernemen, zowel DEN HAAG, 20 juni Het bestuur van het Landbouwschap heeft vanmid- ta? 11 —9 het voorstel van de afd. plu louderij tot afschaffing van de. verplichte stempeling van eieren aangenomen. De tegenstemmers waren de vertegenwoordigers van de werk nemers en de heer J. Haverkamp (C.B. f.B.). De stempeling naar gewichtsklasse kan echter nog wel facultatief worden gebruikt, als zou blijken dat een deel van de consumenten de voorkeur zou geven aan de waarborg die het ge- wichtsstempel geeft In dit geval zal, evenals dit bij de verplichting tot stempeling het geval was, alleen de er kende handelaar dit facultatieve ge- wichtsstempel mogen aanbrengen. PROF. ZIJLSTRA .kopje thee. Hoofdredacteuren protesteren UTRECHT, 20 juni. De sectie hoofdredacteuren van de federatie van Nederlandse journalisten heeft in een woensdag te Utrecht gehouden verga dering besloten een protest aan buiten landse journalisten-organisaties te richten tegen de wijze, waarop een aantal buitenlandse bladen in de laat ste dagen sensaties heeft gewekt over het koninklijk huis. Vele dezer publikaties waren naar het eenstemmige oordeel der sectie zo zeer in strijd met de hoge opvattingen van journalistieke verantwoordelijk heid, die in Nederland gelden, dat een protest noodzakelijk werd geacht. t.a.v. de principiële bereidheid mee te doen aan de vorming van een ka binet op zo breed mogelijke basis, als t.a.v. de meer in bijzonder besproken punten. Een definitieve beslissing wordt dus nog niet verwacht. Na maandag zal waarschijnlijk een tweede bijeenkomst tussen dr. Drees en de fractievoorzitters plaatsvinden. De mogelijkheid bestaat ook, dat de formateur afzonderlijke besprekingen met politieke leiders zal voeren. Kwestie-Soestdijk Tijdens de bespreking is ook kennis genomen van de berichten in de Britse pers (met name in Daily Express), dat er volgens de leidinggevende Neder landse politici geen kabinet kan wór den gevormd, wanneer H.M. Koningin Juliana niet eerst haar persoonlijke re laties beeft gewijzigd. Formateur en fractieleiders hebben echter met de meeste klem tegengesproken, dat de kabinetsformatie zou worden beinvloed door een kwestie, die zo door de bui tenlandse pers wordt opgeblazen. De pubiikatie van dergelijke berich ten wordt door hen zeer betreurd. Oud naar Stockholm Naar wij vernemen, vergaderen de fracties van de C.H.U. en de K.V.P. reeds morgen. De fractieleider van de V.V.D., prof. Oud, zal (merkwaardig genoeg), vol gende week buitenslands vertoeven. In de Zweedse hoofdstad Stockholm moet hij een congres leiden van de interna tionale vereniging van gemeenten, waarvan hij voorzitter is. Zijn taak zal nu worden waargenomen door de plaatsvervangend fractievoorzitter drs. H. A. Korthals. Veiligheidsraad uitgesteld NEW YORK, 20 juni De donder dag te houden vergadering van de Vei ligheidsraad over de Algerijnse kwestie is op verzoek van de Sowjet-Unie uit gesteld tot volgende week dinsdag. APELDOORN, 20 juni. Enige jeugdige Apeldoornse ingezetenen heb ben de dood recht in het gezicht gezien, zender dit zelf te weten. Op nog geen meter van de rijbaan trof men aan de Amersfoortsweg te Apeldoorn een pantservuist aan en een onderzoek wees uit, dat kinderen, die deze pantservuist in de bossen hebben aangetroffen, er geruime tijd mee heb ben gespeeld. De dienst hulpverlening uit Barneveld heeft het gevaarlijke projectiel onschadelijk gemaakt. Een Japanse arts heeft meegedeeld, dat hij met succes het hoornvlies van een kip op het oog van een blind 14- jarig meisje heeft overgeplant. Haar gezichtsvermogen is gedeeltelijk her steld. BONN, 20 juni De voormali ge generaals Von Manstein, Busse, Sixt en Reinhardt hebben zich in een rapport aan de defensiecom missie van de Westduitse bondsdag eenstemmig uitgesproken voor de opbouw van een leger van een half miljoen man en invoering van een dienstplicht van twee jaren. Zij van mening, dat althans voor de eerstkomende jaren een dienst- MOSKOU, 20 juni Met de plechtige ondertekening van twee Russisch-Zuidslavische verklarin gen (zie pag. 3) is woensdag aan 't officiële bezoek van maarschalk Tito aan de Sowjet-Unie een einde gekomen. Enkele uren na de plechtigheid, die in tegenwoordigheid van vrij wel alle Sowjet-leidërs in de mar meren zaal van het Kremlin plaats vond, vertrok het Zuidslavische staatshoofd per trein naar Kief, op weg naar huis. Het gehele presi dium van het centrale comité on der leiding van Boelganin en Shroesjtsjef deed hem uitgeleide. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ont vingen de Sowjetrussisch-Zuidslavi- sche verklaring, waarin tot nauwere samenwerking wordt besloten, met re serve en gemengde gevoelens. „ONVERWACHT STERK" De eerste reactie was, dat de verkla ring geen werkelijke verrassing bevat, hoewel de steun van maarschalk Tito voor de Sowjet-politiek ten aanzien van Duitsland en de ambities van com munistisch China aangaande Formosa „onverwacht sterk" wordt genoemd. Diplomatieke waarnemers te Londen merken op, dat president Tito thans de Sowjet-houding ten aanzien van bijna alle grote internationale kwesties steunt. W.-DUITSE REACTIE In Westduitse regeringskringen wordt opgemerkt, dat de verklaring ten aan zien van de Duitse kwestie rechtstreeks in strijd is met de politiek van de West duitse regering. Na de ondertekening van de twee verklaringen reikte maarschalk Tito aan de Sowjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, de versierselen van de „orde van de vrijheid" uit, als erkenning van zijn „bijzondere ver diensten" in de oorlog tegen de ge meenschappelijke vijand. De Sowjet-president, maarschalk Worosjilof, maakte daarop bekend, dat aan de Zuidslavische minister van de fensie, generaal Iwan Gochniak, de or de van Soevorof eerste klasse was ver leend. Grootste ramp in Amerikaanse luchtvaart NEW YORK, 20 juni Vier en zeventig personen hebben van morgen een vreselijke dood gevonden, toen een Superconstellation uit Venezuela niet ver van New York brandend in zee stortte. Het vliegtuig, dat motorstoring scheen te hebben en weer naar de luchthaven terugkeerde, vloog kort voor zijn doel in brand en dook als een enorme vuurbol in de golven. Onder de slachtoffers bevonden zich 22 middelbare scholieren uit Venezuela, 20 Amerikanen, 2 Span jaarden, 1 Fransman, 1 Zwitser, 9 Venezueelse bemanningsleden en een Franse stewardess. Dit is de ernstigste ramp uit de geschiedenis van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Het vliegtuig was om 11.15 van het New Yorkse vliegveld opgestegen op weg naar Caracas in Venezuela. Kort na de start meldde de piloot per radio, dat hij motorstoring had. Hij wilde daarom naar New York terugkeren. De superconstellation vloog inder daad terug en had reeds 250 mijl afge legd. Toen, terwijl het toestel nog maar tien minuten had te vliegen, seinde de piloot, dat hij benzine afwierp, als voorzorgsmaatregel voor een noodlan ding op zee. Nog geen vijf minuten la ter waren zijn laatste woorden: „Ben zine in brand geraakt". Van het vliegveld Floyd Bennet wa ren inmiddels vliegtuigen opgestegen om de superconstellation te begeleiden. Een van deze toestellen kreeg het vliegtuig, dat toen reeds bezig was met het uitwerpen van benzine, in zicht, Enkele seconden later was de piloot van het Amerikaanse vliegtuig er ge tuige van, dat de benzine vlam vatte en het verkeersvliegtuig als een laaiende fakkel in zee stortte. Met vakantie Een sleepboot van de Marine bereik te enige tijd later de plaats waar het toestel was neergestort. Er werden wrakstukken en enige lijken waarge nomen. Enkele dode passagiers konden reeds worden geborgen. Op de plaats des onheils landde later ook een amfl- bivliegtuig. Het wrak stak gedeeltelijk boven water uit. Men neemt aan, dat alle 74 inzitten den om het leven zijn gekomen. De 22 middelbare scholieren uit Ve nezuela, die particuliere scholen in dn V.S. bezochten, waren op weg naar huis voor de zomervakantie. Europeanen Het kantoor van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij heeft bekend gemaakt dat er twintig Amerikaanss burgers aan boord van het veronge lukte vliegtuig waren. Er waren vier Europese passagiers: Andre Schwob (Frankrijk), Ernest Gandrian (Zwit- seriand), Maria Redriguez en Carlos Muela (Spanje). De 22-j. stewardess, mej. De la Croix, was een Francaise. De rest van de pas sagiers waren Venezolanen. plicht van twee jaar doelmatig is en een van 18 maanden beslist nodig. Een beroepsleger is volgens de rapporteurs niet voldoende om de verdediging van de bondsrepu bliek te waarborgen. Het Frans-Amerikaanse akkoord voorziet, zoals bekend, onder meer in uitwisseling van inlichtingen tussen beide landen aangaande de bouw en het gebruik van reactors en in de leve ring va nveertig kilo verrijkt uranium- 235 aan Frankrijk. De drie overeenkomsten voorzien in eontrole- en veiligheidsmaatrege len, die met Nederland bevat, naar men aanneemt, een bepaling waarin rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van deelneming van Nederland aan de Europese atoom gemeenschap (Euratom), wanneer deze tot stand komt. Wat Australië betreft zal het de eer ste overeenkomst voor samenwerking op atoomgebied me de V.S. zijn. Wat Nederland en Zwitserland aangaat zul len de nieuwe overeenkomsten de ou de, die vorig jaar werden gesloten, ver vangen. De fractie van de christen-democra ten/christen-socialisten heeft in een verklaring aan de pers het rapport der generaals geprezen" en de daarin ver vatte conclusies als een bevestiging van haar opvatting begroet. De sociaal-democratische oppositie heeft in een verklaring aan de pers gezegd, dat het rapport uitsluitend van militair-technische en militair-politieke gezichtspunten uitgaat en in beginsel de bondsweermacht slechts in het ka der van de Parijse verdragen ziet. De sociaal-democratische partij is daarentegen van opvatting, dat hoge re politieke gezichtspunten (ontwape ning en hereniging) de beslissende rol moeten spelen wanneer over invoering van dienstplicht beslist wordt. Van genoemde „hogere politieke" ge zichtpunten uit is volgens de socialis ten invoering van algemene dienst plicht echter niet te verantwoorden. 's-GRAVENHAGE, 20 juni. Het bestuur van het landbouwschap heeft vanmiddag tijdens een besloten ver gadering de situatie besproken, die ont staan is tengevolge van het noodlottige verloop van de aardappelexport. Het is de vraag zo menen de aard appelexporteurs, of zij door de finan ciële moeilijkheden nog wel de afzet kunnen verzorgen en de export finan cieren. Het produktschap voor aard appelen zoekt met minister Mansholt naar een oplossing van de moeilijkhe den. Het landbouwschap heeft zich van middag over de kwestie beraden. Na afloop van de besloten vergadering deelde de voorzitter van het landbouw schap, de heer H. D. Louwes, mede, dat het bestuur met een meerderheid van stemmen had geconcludeerd dat de gelden uit het consumptieaardappelen egalisatiefonds niet mogen worden aangewend om deze moeilijkheden op te heffen. DEN HAAG, 20 juni Op het vliegveld Beek in Zuid-Limburg zul len vrijdag a.s. tussen twaalf uur en half drie ongeveer vijf en vijftig vlieg tuigen met in totaal circa honderd vijf en twintig passagiers landen, die deel nemen aan de rondvlucht voor sport vliegers boven Nederland. Deze rond vlucht wordt zaterdag en zondag ge houden. Zij is georganiseerd door de K.N.V.V.L. Er doen deelnemers uit elf landen aan mee. Engeland is er vertegenwoor digd met dertien vliegtuigen en dertig personen, Denemarken komt met twaalf toestellen en een en twintig personen. Verder zullen er sportvlie gers met hun vliegtuigen komen uit Italië, Oostenrijk, Noorwegen, Luxem burg, België, Frankrijk, Zwitserland en Duitsland. Vanzelfsprekend zijn ook Nederlandse sportvliegers van de par tij. Het zal voor het eerst zijn dat Duitse sportvliegers aan een na-oorlog- se rondvlucht boven Nederland mee doen. Aan de rondvlucht is een wedstrijd verbonden voor buitenlandse en voor Nederlandse deelnemers. Zaterdagmor gen om circa tien uur zal het eerste vliegtuig van het vliegveld Beek ver trekken naar Eelde. Voor het vertrek van Beek krijgen de vliegers van de wedstrijdleiding op drachten. Bij deze opdrachten bevin den zich o.a. luchtfoto's, aan de hand waarvan de deelnemers hun weg over ons land moeten trachten te vinden. Maar bovendien is de vlucht een tij dr ace, zodat voor elke deelnemer, af hankelijk van het vliegtuig waarmede hij aan de wedstrijd deelneemt, een bepaalde tijd wordt vastgesteld voor het afleggen van de afstand. Komt hij te vroeg op Eelde binnen dan levert dat strafpunten op en komt hij te laat dan worden eveneens strafpunten ge noteerd. Tenslotte moet op Eelde nog een doellanding worden gemaakt. De volgende dag vertrekken de vliegtuigen van Eelde naar Texel. De deelnemers vertrekken om half vier met hun vliegtuigen naar Ypenburg, waar des avonds aan een diner in het gebouw van „de Maas" de prijzen wor den uitgereikt Dan keren de buitenlandse deelne mers van het vliegveld Ypenburg af met hun vliegtuigen naar huis. Ds. Enkelaar (Stavenisse) overleden DEN HAAG, 20 juni In de ouder dom van ruim 69 jaar is in Zijderveld (Z.H.) overleden Ds. G. Enkelaar, em. predikant der Ned. Herv. kerk. Ds. Enkelaar diende o.a. de gemeenten van Tholen, Oud Beijerland en Stavenisse, waar hij 1 mei 1952 met emeritaat ging. De overledene behoorde tot de modali teit van de Gereformeerde bond. ORLADO (Florida), 20 juni. Da William Feinbloom heeft een bril uit- gevonden met spiegels in plaats van lenzen. De aan de Columbia universi teit verbonden optometrist heeft dezer dagen voor de blindenvereniging in Florida verklaard dat met dit instru ment personen, die niet meer dan twee mogen bezitten, weer vrij behoorlijk procent van het normale gezichtsver- kunnen zien. De werking berust op meervoudige reflectie van een beeld, waardoor een drievoudige vergroting verkregen wordt met een gezichtsveld van 60 gra- bril natuurlijk niet bestemd, maar het den. Voor de geheel blinden is deze zal een waardevol hulpmiddel zijn voor degenen die zo weinig kunnen zien dat zij practisch tot de blinden gerekend moeten worden. Deze cate gorie maakt echter ruim de helft uit van de „blinden". Gcrcf. Sociaal cn Economisch Verband bijeen 's-GRAVENHAGE, 20 juni. Te Amersfoort is het Geref. sociaal en economisch verband onder leiding van de heer P. Groen uit Rotterdam bij een geweest. De voorzitter hield een openingsrede getiteld: „De christen onder de dreiging van het veldwin nend collectivisme". De aftredende bestuursleden, de heren Jac. G. v. Oord te Utrecht en W. Bruinius te Gronin gen, werden herkozen en in de vaka- ture ontstaan door het aftreden van mr. P. A. C. Schilder te Assen werd mr. dr. H. Roeleveld te Scheveningen gekozen. Het verband heeft in 't afge lopen jaar 169 nieuwe leden ingeschre ven. Prof. C. Veenhof sprak oven „Anti-christelijke tendenzen in het sociaal-economisch leven". DE BILTZEGT: Zomer, maar geen zomerweer» Wisselende bewolking met slecht* enkele verspreid voorkomende buien. Matige noordwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1