Veertig jaar „Eiland Walcheren": expansie en service BON Examen Europese regeringen bestrijden inflatie met kredietbeperking Chefarine A El Oostduitsers mogen straffeloos kritiek uiten op de staat Duizend leden, vijftig man personeel, vijf miljoen omzet Pokkenepidemie in Makassar Minder regelingen van lonen en prijzen Economische vergrijpen geen sabotage «.I Plaatselijk gesprek tussen Hervormden en Gereformeerden van grote betekenis Vrijzinnigheid het grote struikelblok Intellectuelen en kabinetsformatie Rusland wil Indonesië geld lenen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes I Nog geen uitspraak in Zeister moordzaak Algerijnse opstande lingen terechtgesteld Abonneert U nu op »Zeeuwsth Dagblad» Wo«nsdag 20 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina Tastbaar bewijs van wat samenwerking vermag MIDDELBURG, 19 juni. Een niet onbelangrijk gedeelte van het Middelburgse grootindustrieterrein wordt in beslag genomen door de bedrijfsgebouwen van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eiland Walcheren". Dit complex is een wel zeer concreet bewijs van wat er door eendrachtig optreden, door samenwerking van agra riërs, bereikt kan worden. Overigens zijn al die gebouwen en loodsen met kostbare machines en werktuigen, die daar op het grootindustrie terrein in de loop der jaren zijn verrezen, niet het enige bezit van de ongeveer duizend leden tellende coöperatie. In de Nieuwe Poort straat staat ook nog een groot gebouw en op de hoek van de Loskade is het kantoor gevestigd, met het woonhuis van de directeur, 't Is een bedrijf, deze coöperatie, dat in zijn soort tot de grotere van Neder land mag worden gerekend. Dit jaar bestaat de vereniging veertig jaar, om precies te zijn op 24 juni a.s. Ter gelegenheid van dit heuge lijke feit dat niet feestelijk zal worden gevierd, maar waarbij wel een gedenkboekje zal verschijnen hebben de voorzitter, de heer A. W. Cevaal, en de directeur, de heer H. J. Ikkink, ons vele bijzon derheden verteld, die met elkaar een goed beeld geven van de ont wikkeling der coöperatieve gedachte op Walcheren. Dit jaar is wel het jaar der „coöpe- rati. 'e jubilea". We hebben al een zuivelfabriek en boerenleenbank ge had en nu vraagt „Eiland Walcheren" de aandacht. In Zeeland is de eerste coöperatieve aankoopvereniging in Aardenburg tot stand gekomen. Dit soort verenigingen is eigenlijk ontstaan uit de z.g. bestelverenigingen, die tweemaal per jaar Voor de leden voor al mest aankochten. Buiten Zeeland is de ontwikkeling wat anders verlo pen, doordat met name in het oos ten de aankoop tweemaal 's jaars onvoldoende bleek en spoedig ook de behoefte aan loodsen zich openbaarde. In onze provincie viel de oprichting der aankoopcoöperaties in de eerste wereldoorlog, toen er ook reeds een tiental bestelverenigingen bestond op Walcheren. Het begin De distributie van veevoeders in die oorlogsjaren deed de behoefte aan een gebouw voor opslag steeds dringender gevoelen en onder aus piciën van wijlen de heer C. Zwa german (aan welke agrarische in stelling is zijn naam in Zeeland eigenlijk niet verbonden?) kwam op 24 juni 1916 „Eiland Walcheren" tot stand. Het was een regionale coöperatieve organisatie ter overkoepeling van de dorpsverenigingen. Momenteel bestaan er nog in elke plaats (behalve Vlissin- gen) de z.g. dorpskringen der coöpe ratie, maar deze hebben praktisch geen andere taak meer dan het incasseren van de bedragen bij de leden, die in dividueel bij „Eiland Walcheren" zijn 'ongesloten. Uitbouw in 1918 werd het grote pakhuis „De Hoop" in de Nieuwe Poortstraat, in 1738 gesticht door de Commercie-Com- pagnie, aangekocht, met twee kelders, parterre, drie zolders en vliering. Het leende zich goed voor opslag van tal van produkten en artikelen, behalve voor meststoffen. Heel wat machines werden erin opgesteld, maar in de loop der jaren en met name na de tweede wereldoorlog bleek de ruimte veel te klein. De coöperatie wist toen in 1947 beslag te leggen op 1.5 ha van het grootindustrieterrein en in 1951 werd nog 1 ha. bijgekocht. Een haven werd aangelegd. Hier werd als eerste in 19471948 de groenvoederdrogerij gesticht met weegbug, kantoor en transjormatorhuisie. Een afzonderlijke coöperatie werd opgericht. De eerste jaren liep het goed, maar spoedig kwam de klad er In: het areaal lucerne liep terug van 1200 tot 250 ha en in 1955 moest het bedrijf worden opgeheven. Gebouwen en andere goederen werden overgeno men. Nieuwe werkplaats In de droogruimte, die met een oppervlakte van 15 bij 15 meter zal worden uitgebreid, zal de werk plaats worden ondergebracht met kantoor, onderdelen- en oliën- en vetten-magazijn, smederij en schaft lokaal, douche met toiletten en was gelegenheid. De kunstmestloods (15 bij 53.5 me- ttr) kwam in 1948 tot stand, evenwij dig gelegen aan de haven, waarin twee aanlegsteigers zijn gebouwd. Hijs kraan, trechter en drie transporteurs torgen voor het nodige transport. Het Ingezonden Mededeling (adv.) volgende jaar werd een graanschuur van 18 bij 36 meter neergezet, uiter aard ook weer voorzien van de nodige moderne machines, die het mogelijk maken, dat het te verwerken produkt hoegenaamd niet met de handen be hoeft te worden aangeraakt. Spoorlijn In 1951 volgde de aanleg van de spoorlijn over het terrein. Grote wa gons kunnen nu tot in de graanloods rijden. In een aangekochte houten loods werd in 1951 een werkplaats ingericht, die dan straks wegens uit breiding zal worden overgebracht naar de oude drogerij. Die eigen werkplaats is wel nodig. Niet alleen voor het eigen wagen- en machinepark, maar ook voor de ser vice aan de leden. Eerst was er één monteur aan verbonden, nu zijn er ne gen monteurs. In 1954 werd de oude cokesloods van de gasfabriek aangekocht en overge plaatst naar het industrieterrein, waar zij wordt gebruikt voor de opslag van hooi en stro. 't Is een flinke opper vlakte: 65 bij 18 meter. Een fraaie aan winst was ook de toonkamer voor de leden van machines, werktuigen en gereedschappen, die vlak naast'de toe gangspoorten is verrezen. Aan de an dere kant van de ingang zijn dit jaar twee (fraaie) woonhuizen gebouwd voor het personeel. Koelhuis Op het terrein bevindt zich ook een groot koelhuis (64 bij 16 meter) met een totale capaciteit van 1500 ton aardappelen in 64 vakken, geheel vorstvrij. Sterke ventilatoren zorgen voor het gewenste luchttransport. Dit koelhuis gaat uit van de (aparte) Coöp. Vereniging „Koelhuis Eiland Walcheren C.A." Bij de bouw is reke ning gehouden met' een uitbreiding van honderd procent. Rechtstandig op dit koelhuis heeft de vereniging zelf gebouwd een half vorstvrije aardap- pelsorteerloods. Samen met 17 Noordbevelandse boeren en het Centraal Bureau werd in 1955 het Coöp. Silobedrijf „Middel burg" gesticht en kwam de gerestau reerde silo in bedrijf. Van het Peul vruchtencentrum, tot stichting waar van „Eiland Walcheren" mede het ini tiatief heeft genomen, behoeven wij niet veel meer te zeggen na al hetgeen daarover al is geschreven. „Hoofdkwartier" Het gebouw op de hoek van de Los kade, het „hoofdkwartier", bevat de kantoren voor afzet en boekhouding, bestuurskamer, privékantoor, labora torium en monsterkamer. Er boven liggen twee woningen en de archief ruimte. Voorts heeft de coöperatie nog de bekende vier historische pakhuizen aan de Kinderdijk in huur. Het is maar een vluchtige en niet volledige opsomming van activi teiten van „Eiland Walcheren", die wij gaven. De drie afdelingen, t.w, aankoop, afzet en dienstbedrijven, hebben samen rond vijftig man personeel in dienst en wanneer men dan weet, dat de jaarlijkse omzet ongeveer vijf miljoen gul den bedraagt, dan zal ieder tot de conclusie moeten komen, dat er heel wat omgaat in deze coöpera tie! MAKASSAR, 20 juni (ANP). In Makassar zijn de laatste dagen 100 personen overleden aan pokken. De plaatselijke gezondheidsdienst vreest, dat de epidemie zich zal uitbreiden omdat de bevolking onverschillig staat tegenover de ingezette campag ne tegen deze ziekte. LONDEN, 19 juni. Reuter. De voornemen met de werkgevers bespre- meeste Europese regeringen zijn - - het moede om in haar strijd tegen de inflatie tussenbeide te blijven komen in de wedloop tussen prij zen en lonen. Zij passen kredietbe perking toe door uiteenlopende maatregelen, variërend van drasti sche beperking van de afbetalings aankopen tot verhoging van het disconto. In Frankrijk, waar de oorlog in Al- gerië de staat veel geld kost, stijgen de prijzen snel. Er zijn berichten, dat de kosten van levensonderhoud voor een gezin van 4 personen in Frankrijk thans 13 procent hoger zijn dan een jaar geleden. De maatregelen tegen inflatie in Frankrijk omvatten onder meer be vriezing van het prijspeil. België Een hooggeplaatste functionaris van het Belgische ministerie van economi sche zaken verklaarde echter, dat de inflationistische ontwikkeling van de Belgische kleinhandelsprijzen zeer langzaam gaat en niet groot is. De voornaamste maatregel, welke in Bel gië tegen de inflatie werd genomen, is een stelsel van „begunstigde" invoer met het doel de binnenlandse prijzen laag te houden. Zwitserland In Zwitserland heeft de regering het BERLIJN, 19 juni. Reuter. De Oostduitse minister van justitie, Hilde Benjamin, heeft enige bij zonderheden bekend gemaakt over de nieuwe strafwetten die binnen kort in Oost-Duitsland van kracht zullen worden. Zij deelde mee dat in de toe komst Oostduitse staatsburgers straffeloos uiting zullen kunnen jeven aan hun ontevredenheid )ver Ie staat en de partij. De nieuwe wetten zullen een duide lijke Iefmüie geven van misdrijven «Is .economische sabotage", lands- verraad, „het zaaien van verdeeld heid". spionnage en het „aanzetten tot vluchten uit de republiek". MILDER STRAFFEN Lands verraad, spionage en laster tegen de staat .of haar functionarissen blijven ernstige misdrijven, doch over het algemeen zullen de straffen milder zijn dan voorheen. Economische vergrijpen die niet ge pleegd zijn met het doel de staat te verzwakken zullen niet meer,als sa botage worden beschouwd. De minister verklaarde dat in de toekomst een duidelijk onderscheid zal worden gemaakt tussen ernstige en minder ernstige vergrijpen. (Wij kunnen hierbij nog aantekenen dat momenteel wildstropen in Oost- Duitsland wordt beschouwd als sabo tage en een misdrijf tegen de staat. Red. Z.D.) Ingezonden Mededeling (adv.) Rustig denken M ij n h a r d t'« uwt abIe 11 e n kingen te voeren over het inflatiege vaar. Iedereen heeft daar een over vloed van geld om uit te geven. De werkgelegenheid is meer 'dan volledig, daar er ruim een kwart miljoen bui tenlandse arbeiders werken, meest af komstig uit Italië en Duitsland. Wcst-Duifslanc In West-Duitsland hebben de boeren de kracht van het anti-inflatieprogram- ma van de regering verminderd, door haar te dwingen landbouwprodukten niet te doen vallen onder de sterke vermindering van de invoerrechten, welke ten doel had de prijzen laag te houden. De laatste paar maanden zijn de bin- nenlandse prijzen gestegen. Die van landbouwprodukten stegen het sterkst, nl. in een jaar tijd met 14 procent. Engelanc De Engelse regering zal binnenkort bijzonderheden mededelen over een vermindering van 100 miljoen pond sterling van haar eigen uitgaven, als onderdeel van haar pogingen om de inflatie in Engeland te doen verdwij nen. Deze vermindering zal ten dele de uitgaven van de landsverdediging betreffen en deels ook de verschillende openbare diensten. De regering wil daarmede het Engelse publiek een voorbeeld geven. Scandinavië Ook in de Scandinavische landen wordt de Invloed van de inflatie ge voeld. In 2weden wordt deze aange pakt door regeringsmaatregelen en doordat de vakverenigingen zichzelf beperking hebben opgelegd bij haar loonpolitiek. De afbetalingsaankopen worden beperkt, evenals de bouwpro gramma's. Noorse deskundigen zijn het er over eens, dat er wel inflatonische ontwik kelingen in Noorwegen zijn, doch dat deze niet groter zijn dan elders. De maatregelen, welke door de regering zijn genomen omvatten kredietbeper kingen, nieuwe belastingen en 'n ver hoging van bet disconto van de bank van Noorwegen met 1 procent. Verwacht wordt, dat het prijspeil in Denemarken nog met 2 a 3 pro cent zal stijgen als gevolg van de loonsverhogingen. Denemarken over weegt geen devaluatie. Het ernstige probleem voor dit land is op het ogenblik de ongunstige ont wikkeling van de handel, welke ver oorzaakt werd door een daling van de exportprijzen voor boter, als gevolg van „dumping" van Amerikaanse over- schotvoorraden.' Gecumenisch congres BAARN, 19 juni. Gisteren werd te Baarn een congres gehouden van het Geref. studieverband voor oecumenische vragen. De belang stelling hiervoor was buitengewoon groot, en de discussie tussen Her vormden en Gereformeerden stond op hoog peil. Deze discussie vond plaats naar aanleiding van twee referaten. Dr. H. Berkhof, rector van het seminarium der Ned. Herv. Kerk te Driebergen pleitte vooral voor een plaatselijk gesprek tussen Hervormden en Gereformeer den terwijl Prof. Dr. W. F. de Gaay Fortman opmerkte dat het ge sprek tussen beide kerken moeilijk wil vlotten omdat het ten diepste vastzit op de vrijzinnigheid, want het gaat, aldus deze spreker, uit eindelijk om de waarheidsvraag. Het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft te kennen gegeven, dat het geen stappen zal doen om tot di plomatieke betrekkingen met Israël te komen. Het congres stond onder leiding van ds. J. C. Brussaard, em.-predikant te Oegstgeest, die in zijn openingswoord opmerkte, dat nu de Geref. synode van Leeuwarden besloten heeft geen richtlijnen te geven voor plaatselijk contact, het studieverband maar van onderen op beginnen wil. Hierna was het woord aan dr. Berk hof, die zijn referaat aanving met een situatie-tekening. Op synodaal vlak komen wij voorlopig niet verder aldus spr., - maar op het vlak der plaatse lijke gemeenten liggen grote moge lijkheden. Door daarop in te gaan ver loochenen de Geref. kerken hun ver leden van Afscheiding en Doleantie in een geheel andere situatie opnieuw de Herv. kerk met een on-traditio- neel stellen van het kerkelijk vraag stuk tegemoet te treden. Wij zijn op weg naar een nieuwe gestalte van het kerkzijn. De oude kerkelijke scheidin gen worden doorkruist en gerelati veerd door nieuwe. Beiderzijds staan traditionelen en experimentelen tegen over elkaar. Struikelblok Toch bleven de traditionele scheidin gen een struikelblok. Spr. behandelde er verschillende en pleitte er voor, dat de gereformeerden plaatselijk het ge sprek en contact met vrijzinnige ge meenten niet zouden schuwen. Bij het plaatselijk contact der beide kerken onderscheidde hij: le. het in cidenteel contact op randgebieden; 2e, vormen van overleg, taakverdeling en samenwerking en 3e. tekenen van een heid. De belde eerste vormen, reeds veelvuldig voorkomend, hangen zon der de fundering en bekroning van de derde In de lucht, Gevaarlijke zaak Vervolgens voerde prof. de Gaay Fortman het woord. Hij wees er op dat het gesprek een gevaarlijke zaak is, want het kost tijd, die aan het werk der kerk: verkondiging van het heil In Christus onttrokken wordt. De ge scheidenheid der kerk is zonde en spr. wees in dit verband op het geschrift van dr. Berkhof: De ene kerk en onze vele kerken. Sprekers ervaring is, dat het „gewone" kerkvolk vaak geen no tie heeft van wat er op oecumenisch terrein aan de orde is. De wereld moet weer worden teruggebracht tot het evangelie en dat staat ook duidelijk in artikel acht van de nieuwe Herv. K.O. Spr. onderschreef de onderschei ding van dr. Berkhof over traditioneel en experimenteel, al moet men hier uiteraard onderscheiden. De Her vormden en Geref. hebben gelukkig nog allerlei verbindingen en dan denkt spr. aan de Chr. organisaties. Niet het minst met het oog op Rome zijn Herv. en Geref. in Nederland op elkander aangewezen. De gescheidenheid der kerken wordt in de Geref. Kerken nog veel te weinig als een smartelijke zaak ervaren. Spr. bestreed de opvatting dat de Geref. ker ken het enige legitieme kerktype zou den zijn. Men moet zich niet tot be paalde groepen in de Herv. kerk rich ten, want die laten zich niet uitpeilen en dan bereikt men de kerk niet. Eigen kerk mag niet worden ver absoluteerd en wie buiten de Geref. kerken treedt ontdekt, dat hij eigen kerk nog maar zeer ten dele kent. Vrijzinnigheid Spr. voerde ook kerkhistorische ar gumenten aan om vervolgens erop te wijzen dat het diepste vastzit op de vrijzinnigheid want het gaat uiteinde lijk om de waarheidsvraag. In dit ver band citeerde de spreker ds v. Lunzen in „Zwingli" die het belijden der kerk openlijk weerspreek. In onze tijd val len de beslissingen meer aan de top (synode) dan aan de voet (de gemeenr te). Deputaten Spr. pleitte voor wederzijdse depu taten voor gezamenlijke bezinning op een nieuw belijden, alsook deputaten voor bezinning op die vragen waar op een gemeenschappelijk antwoord kan worden gegeven. Er kome geza- 's-GRAVENHAGE, 19 juni. Het dagelijks bestuur van de stichting fe deratie organisaties intellectuele be roepen heeft een telegram gezonden aan de kabinetsformateur waarin bet dr. Drees dringend verzoekt bij de voorbereiding en de samenstelling van het regeringsprogram rekening te houden met eigen taak en plaats in de Nederlandse samenleving van beoefe naren intellectuele beroepen. Voorts heeft het dagelijks bestuur van de stichting aan de leiders van de kamerfracties (met uitzondering van die van de C.P.N.) een telegram van gelijke strekking verzonden. Na loting Leden Tweede Kamer s-GRAVENHAGE, 19 juni. Tot lid van de Tweede Kamer zijn, na lo ting hedenmorgen op het centraal stembureau, nog gekozen verklaard: KVP: A. A. J. de Wolff, Breda; J. H. W. van Koeverden, Buren; W. J. A Mulders, Heerlen. PvdA: J. G. H. Tans, Maastricht; S. A. Posthumus, Rotterdam; A. A. van Rhijn, 's-Gravenhage; J. Blom, 's-Gra- venhage; C. Kleijwegt, Nijmegen; A. R. Vermeer, Arnhem; Mevr. A. C. Ploeg-Ploeg, Utrecht; W. H. Vermoo- ten, Amsterdam; Mevr. D. Heroma- Meilink, Amsterdam. DJAKARTA, 19 juni. ANP. Rus land heeft naast het aanbod voor tech nische hulp Indonesië kredieten met een looptijd van vijf jaar aangeboden ter aankoop van industriële uitrustin gen. De Indonesische regering zal naar verwachting spoedig een beslissing ne men Indien Indonesië het aanbod aan vaardt, zal een Russische delegatie naar Djakarta komen om de bijzonder heden te bespreken. In Djakarta is men van mening, dat er geen hinderpalen zijn voor een aan vaarding van het aanbod, gezien da Indonesische politiek, dat hulp uit elke bron zal worden verwelkomd, mits er geen voorwaarden worden gestelek Rusland zou voorts hebben voorgesteld een handels- en betalingsovereenkomst tussen beide landen af te sluiten. - IVIVarlcholine? t Een belangrijke ontdekking opgeneeskun* dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees» middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"« elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen en doen werkelijk wonderen I /f TEGEN PUNEN EN GRlEP 20 TABLETTEN BS «1 niet, maar zetten ze dit voort, door menlijke bestudering over de vraag wat het apostolaat naar zijn inhoud moet bevatten. Coördinatie van het evangelisatiewerk achtte prof. de Gaay Fortman gewenst en geen twist over de vraag of het werk van de kerk dan wel van organisaies moet uitgaan. Afvaardiging naar synodes De afwijzing van de afvaardiging naar elkanders synodes door de gene rale synode van Leeuwarden betreur de hij. Naast de vraag naar wat scheidt moe ook naar wat verenigt aandacht hebben. Gezamenlijk beraad is gebo den. Men moet samenwerken in de geest van Filippenzen 2 en elkander als eerlijke partners tegemoet treden en van elkanders goede trouw uitgaan. Over dingen die vanzelfsprekend zijn behoeft niet te worden gesproken. Na tuurlijk heeft 't gebed bier een plaats maar dan bidde een ieder het gebed van Kagawa: O God doe uw kerk her leven en begin bij mij. Discussie Over beide referaten ontspon zich een geanimeerde discussie, waaraan Hervormden zowel als Gereformeer den deelnamen en waarbij beide refe renten gelegenheid ontvingen op tal van zaken nog nader in te gaan en mogelijk ook een misverstaan van hun bedoelingen weg te nemen. Indonesische politietroepen hebben in het oerwoud van het Zuidmolukse eiland Nusalaut bij Ambon een kapi tein van de RMS gearresteerd. Vol gens berichten, die in Djakarta zijn ontvangen, zou het de leider van de RMS op dit eilandje zijn. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET 1 AMSTERDAM, 19 juni. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft geen ar rest gewezen in de zaak van de 28-j. timmerman J. de W. uit Zeist, die op 24 november 1954 de 29-j. mevrouw B. Koster-Visser in de keuken van haar woning in Zeist met een schot uit een gestolen legerpistool dodelijk verwond de. Het hof stelde de stukken in handen van de procureur-generaal en benoem de tot nieuwe deskundige Prof. Dr. L. van der Horst, hoogleraar-directeur der Valeriuskliniek te Amsterdam, en de zenuwarts Dr. S. P. Tammenoms B&kkër. Deze beide zenuwartsen moeten na gaan of de verdachte geheel toereke ningsvatbaar is. ALGIERS, 19 juni. Reuter. Twee Algerijnse opstandelingen, die wegens misdaden ter dood waren veroordeeld, zijn dinsdag in Algiers terechtgesteld. Dit zijn de eerste executies sedert het begin van de opstand in november '54. De Europese kolonisten in Algerië hebben reeds lang aangedrongen op te rechtstelling van terdoodveroordeelde opstandelingen. U ontvangt dan de krant gratis tot 1 Juli 1956 Vult onderstaande bon in en zendt deze naar „Zeeuwsch Dagblad afdeling abonnementen. Lange Vorststraat 90, Goes. Dit uitknippen en opzenden U gelieve mij te noteren als abonné op „Zeeuwsch Dagblad". Naam Adres Woonplaats Ik wil het abonnementsgeld betalen per week/maand/kwartaal. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Tot en met 1 juli 1956 ontvangt U dan Uw dagblad gratis.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5