Moet in Nederland naar uniforme gasprijs worden gestreefd? Whiston Zwitsalettin Bikini zal waarschijnlijk niet weer bewoond kunnen worden Nederlands zeescheepje (voor anker) geramd door Engels schip Stalin is verantwoordelijk, maar B. en C. zijn het eveneens „Drink eens een glas met elkaar" b-e-t-e-r-e Officiële verkiezingsuitslag Woensdag 20 juni 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ontwikkeling vraagt nieuwe regeling Nieuwe Britse atoomproef Slecht gebruik gemaakt van radar installatie Onbegrepen navigatie Aanklagers van Canaris veroordeeld Cassatie beroepen zaak Anneke Beekman verworpen Opdracht voor bouw van groot zeiljacht Vragen over bloemkool en tomaten Kan Sowjetmodel wel bindend zijn "ING SIZE Vrienden onder elkaar PUZZLE PERIODIEKE PIJNEN 1 Voorziening met alsiandsgas Ingezonden Mededeling (adv.) 's-GRAVENHAGE, 19 juni. De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot deelneming in de financiering van een op te rich ten Nederlandse Naamloze Ven nootschap, welke zich de coördi natie van de afstandsgasvoorzie- ning in Nederland ten doel stelt. Algemeen verklaarde men zich te kunnen verenigen met de strek king van het onderhavige wetsont werp, dat bij de oplossing van het zo belangrijke energievraagstuk en de daarmede gepaard gaande opvoering van het levenspeil een grote rol zal spelen. Men was met de regering van oor deel, dat de ontwikkeling van de gas- voorziening een nieuwe regeling vraagt, waarbij alle daarbij betrokke nen zoveel mogelijk worden ingescha keld. De voorgestelde samenwerking, welke blijkens de mededeling van de regering op vrijwillige basis tot stand kon komen, achtte men dan ook een gelukkige oplossing. Tarieven Verscheidene leden zouden gaarne een opgave ontvangen van de prijs per kub. meter van gelijke calorische waarde voor aardgas, raffinaderijgas, mijngas, gas uit Duitsland, gas van de hoogovens en propaangas, alsmede een overzicht van de tarieven, die in de verschillende zones gelden voor huis houdelijk verbruik en grootverbruik. Verschillen in prijs Indien men aanneemt, dat er niet onaanzienlijke verschillen in prijs tus sen deze verscheidene gassoorten be- taan, doet zieli hun inziens reeds thans een moeilijkheid voor ten aanzien van by elkaar gelegen gemeenten, waarvan de een een duurdere en de andere een goedkopere gassoort gebruikt. Hoe denkt de regering dit probleem op te lossen? Zullen coördinatie van het gasbeleid en koppeling van de net ten uiteindelijk resulteren in een uni forme gasprijs, welke gelijk is voor alle gassoorten en waarbij eventueel de transportkosten differentieel kun nen worden berekend? Zo niet, hoe meent de regering dan tot een oplossing te komen voor de moeilijkheden, ontstaan door de ver schillen in gasprijs? Nationaal tarief Vele van deze leden merkten op, dat zij vooralsnog geen standpunt wilden innemen voor of tegen een na tionaal gastarief voor verbruikers, uiteraard gedifferentieerd naar de aard van de verbruikers. Indien de re gering hiertoe zou willen besluiten, zouden zij het op prijs stellen te ver nemen, welke beweegredenen naar haar mening voor en tegen een der gelijk tarief pleiten. Naar het oordeel van deze leden zal daarbij ook een belangrijke plaats innemen de proble matiek van de gebieden, die voors hands niet onder het afstandsgas zul len vallen. Na aioomproeven NEW YORK, 19 juni. Reuter. De 167 vroegere bewoners van de atol Bikini, die in 1946 geëvacueerd zijn met het oog op de Ame rikaanse kernwapenproeven, zullen vermoedelijk nooit naar hun eiland kunnen terugkeren. Dit wordt gezegd in een rapport dat door de beheerraad van de V.N. is gepubliceerd. In het rapport wordt niet nader verklaard op welke gronden deze conclusie is gebaseerd. De atol Bikini maakt deel uit van de Marshall eilanden, die namens de Verenigde Naties door de V.S. worden be heerd. Een missie van de beheersraad heeft in het begin van dit jaar de eilanden bezocht. In het rapport wordt ook gezegd dat het onwaarschijnlijk is dat de 137 bewoners van Eniwetok, die eveneens voor de kernproeven geëvacueerd zijn, zullen kunnen terugkeren. GEZONDHEIDSTOESTAND De missie heeft ook een onderzoek ingesteld naar de gezondheid van de be woners van Rongelap en Utirik, dié in maart 1954 bloot hebben gestaan aan radioactieve bestraling na een Amerikaanse waterstofbom-ontploffing. In het rapport wordt gezegd dat, hoewel deze mensen zowel aan uitwendige als aan inwendige bestraling (door het eten, drinken en inademen van radio actief materiaal), hebben blootgestaan, hier geen ernstige ziekteverschijn selen op zijn gevolgd. Sinds de waterstofbomproef zijn 10 gezonde baby's geboren en de straling schijnt geen invloed op het geboortecijfer te hebben gehad. MELBOURNE, 20 juni (Reuter). Engeland heeft opnieuw met succes een atoomproef genomen op de proef- terreinen op de Montebello-eilanden aan de noordwestkust van Australië, aldus is dinsdag officieel bekend ge maakt. De vorige proef werd op 16 mei j.l. genomen. Automatisering in de Sowjet-Unie PARIJS, 19 juni. Op het eerste internationale congres over de auto matisering, dat in Parijs wordt gehou den, heeft de Russische professor Bo ris Petrof voor een verrassing gezorgd. Hij bood de voorzitter, Francois Ray mond, twaalf boekwerken in het Rus sisch aan die een overzicht geven van de Russische bevindingen op dit ge bied. Op dit congres zijn 19 landen ver tegenwoordigd door bijna 1000 afge vaardigden. Petrof verklaarde te ho pen op nauwe samenwerking tussen geleerden uit de Sowjet-U'nie en an dere landen. AMSTERDAM, 19 juni. Een bijzonder onaangename ervaring heeft de uit elf leden bestaande bemanning van het kleine 499 brt. metende m.s. „Admiralengracht" van de N.V. Grachtenrederij te Amsterdam op 16 maart j.l. ondergaan, toen dit schip 's nachts, om dat het plotseling in dichte mist liep (op reis van Antwerpen naar Londen, in de monding van de Schelde door de Wielingen varende) bij de zandboei ten anker was gegaan. Men luidde geregeld de klok, die blijkbaar niet gehoord werd door het veel grotere, 1686 brt. metende Engelse stoomschip „Dewsbury". zandboei aan. Tijdig zag men de radar echo van de ten anker liggenden Ne derlandse boot, doch men onderkende deze niet als zodanig, doch als die van de zandboei. Daar het toch niet de be doeling kon zijn om op de zandboei te lopen, begrijpt de raad de navigatie van dit schip niet dat er niet in is ge slaagd daarvan vrij te blijven. Waardering De raad heeft geen enkele fout ge constateerd bij de „Admiralengracht" en spreekt zijn waardering uit voor de goede leiding, waaronder een bekwa me bemanning er onder moeilijke om standigheden in slaagde, in zeer korte tijd een boot te water te brengen, waardoor alle opvarenden konden worden gered. Stuurman en matrozen op het Neder landse scheepje hoorden geruis van boegwater. Plotseling zag men dicht bij aan stuurboord eerst een toplicht, daarna ook het rode zijlicht van de naderende Engelsman. De stuurman begreep, dat een aanvaring moest vol gen en gaf order iedereen te porren. Onmiddellijk daarna voer de „Dews bury" met vrij grote vaart tegen het voor anker liggende schip aan. Zeer snel daarna verdween de „Admiralen gracht" in de golven. Het Britse vaartuig drong aan stuur boordzijde diep in het kleine scheepje door, maar kwam door achteruitslaan spoedig vrij. De Admiralengracht" maakte direct slagzij over stuurboord. Het spijt me...... De schipbreukelingen werden door de „Dewsbury" aan boord genomen. De kapitein van dit schip zei alleen te gen de kapitein en de loods van het gezonken vaartuig: „Het spijt me erg". Volgens de stuurman stonden op de „Dewsbury" de boten alle nog in de klampen en was er niets gedaan om hulp te verlenen. Ook over de verzor ging was men niet te spreken. Eerst enige uren later, nadat de hofmeester was gewekt, werden de opvarenden verzorgd. Slechte radar-navigatie Weer is de Raad voor de Scheep vaart, die deze aanvaring heelt moeten beoordelen, tot de slotsom gekomen, dat van de kostbare radar-installatie aan boord van het Engelse schip een bijzonder slecht gebruik is gemaakt. Oordeel De raad geeft thans als zijn oordeel: De „Dewsbury" voer recht op de KARLSRUHE, West-Duitsland, 19 juni. Reuter. Het Westduitse hoog gerechtshof heeft dinsdag Walter Hup- penkothen tot zes jaar dwangarbeid veroordeeld voor zijn aandeel in de te rechtstelling van admiraal Canaris en anderen in 1945. Het hof kon niet bewijzen dat de SS- rechtbank, die Canaris veroordeelde en waarbij Huppenkothen als aanklager fungeerde onbevoegd wa* geweest. Wel werd bewezen geacht dat Huppen kothen bij de terechtstelling aanwezig was geweest en dat deze op mensont erende wijze ten uitvoer was gebracht. Otto Thorbeck, de SS-rechter die Ca naris en zijn lotgenoten veroordeelde, werd vrijgesproken bij gebrek aan be wijs. Een vierjarig jongetje is te Heerlen- baan onder een kantelende slagroomma chine geraakt en aan zware inwendige kneuzingen overleden. Hoge Raad 's-GRAVENHAGE, 19 juni. De Hoge Raad heeft de beroepen in cassatie ver worpen van de dames G. M. L. N. van M. en E. M. van M. uit Bussum en C. J. F. B. uit Voorschoten, die door het Gerechts hof te Amsterdam waren veroordeeld tot resp. 3, 6 en 2 maanden gevangenisstraf wegens het aan het bevoegde gezag ont trekken van het Joodse meisje Anneke Beekman. De procureur-generaal bij de Hoge Raad had eveneens tot verwerping ge concludeerd. AMSTERDAM, 19 juni. Een Amster damse scheepswerf heeft voor buiten landse rekening opdracht ontvangen voor de bouw van een stalen kitsgetuigd zeil jacht van uitzonderlijk grote afmetingen. Dit door de Engelse ontwerper Robert Clark te ontwerpen zeiljacht zal een lengte krijgen van 47 meter, een breedte van 8.50 m. en een diepgang van 4.50 m. Het zeiloppervlak aan de wind is 650 m2. De top van de grote mast zal zich bijna 45 meter boven de waterspiegel bevinden. Het jacht krijgt echter ook een groot mo torvermogen. Dit kapitale jacht is het grootste zeil jacht ooit in Nederland gebouwd en het grootste zeiljacht gedurende de laatste 25 jaar op de gehele wereld gebouwd. De levering zal in april 1958 plaatsvinden. 's-GRAVENHAGE, 19 juni. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Groen, heeft aan de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening schriftelijk gevraagd of het de minis ter bekend is, dat de Belgische rege ring een importverbod voor Neder landse tomaten heeft ingesteld, met als motief, dat de marktprijzen voor de Belgische tomaten gedaald waren be neden de vastgestelde minimumprijs, zijnde f2.58 per kg. Is de minister niet van oordeel, dat door het stellen van dergelijk exorbi tant hoge minimumprijzen het de Bel gische regering mogelijk is de Neder landse tomaten te allen tijde van de Belgische markt te weren? aldus de vragensteller, die voorts opmerkt: Is 't de minister verder bekend, dat ongeveer op dezelfde tijd onze markt werd overstroomd met Belgische bloemkool, waardoor de prijs voor ons eigen produkt totaal werd bedorven? Tenslotte wordt de minister gevraagd of hij bereid is om zijnerzijds, zo no dig door bepaalde maatregelen, krach tig te bevorderen, dat aan een zoda nig eenzijdige toepassing van de eco nomische unie, steeds te onzen na dele, paal en perk wordt gesteld. IKOR-televisiedienst 's-GRAVENHAGE, 19 juni. Op 1 juli zal van 17.00 tot 18.00 uur door het IKOR een televisiekerkdienst wor den uitgezonden uit de Hervormde kerk te Staverden. Voorganger in deze dienst is ds. G. Spilt, Hervormd pre dikant te Ermelo. De dienst wordt in geleid met een korte documentaire. Togliatti valt het Kremlin aan De woorden, die Togliatti, de Italiaanse communisten leider heeft gesproken in een interview met het week blad „Nuovi Argomenti", hebben in de Westerse wereld vrij veel sensatie verwekt, zoals wel blijkt uit de perscom mentaren. Zij zullen ongetwijfeld ook deining hebben ver oorzaakt in de landen achter het ijzeren gordijn en met name in Moskou, waar Chroesjtsjef met gemengde gevoelens van Togliatti's woorden kennis zal hebben genomen. Hetgeen de leider der Italiaanse communisten enkele dagen geleden heeft gemeend te moeten zeggen is niets minder dan open lijke rebellie tegen de huidige heersers in het Kremlin. Togliatti heeft in het bewuste interview de vraag gesteld hoe het mogelijk is dat in de Sowjet- Unie tal van jaren Stalin als een bruut kon optreden. Hoe het mogelijk kon zijn dat één man op beestachtige wijze zijn omge ving onder druk kon zetten, niet één dag, niet één week, maar jaar in-jaar uit? Heeft niemand zich daartegen verzet?, vraagt Togliatti zich af. Natuurlijk, zegt Togliatti, ik begrijp het dat Chroestsjef in zijn rede, waarin hij Stalin kraakt, tegelijk zegt dat er voor de andere Sowjet- politici ten tijde van Stalin geen andere mogelijkheid was dan om maar voortdurend ja te knikken als Stalin sprak. Tenslotte was het zo, dat de man met de snor maar een paar woorden hoefde te spreken of de hoofden van zijn hem weersprekende vrien den werden van de romp ge scheiden. Dat was een vooruit zicht, waar niemand naar ver langde. Hef gesprek van de dag Slechts 55 stemmen verschil 's-GRAVENHAGE, 19 juni. De officiële verkiezingsuitslag, zo als die thans bekend is geworden, vertoont slechts 55 stemmen ver schil met de voorlopige uitslag zo als die door het ANP bekend werd gemaakt. Dit geringe verschil wijst er op, dat bij de 1004'gemeenten- de voorlopige telling op de stem- bureaux toch wel zeer accuraat is geschied en deze cijfers ook vrij wel foutloos zijn verwerkt. De officiële uitslag luidt: KVP 1.815.310; PvdA 1.872.209; AR 567.535; CH 482.918; VVD 502.530; CPN Alles goed en wel, zegt To gliatti, maar hoe is het in vre desnaam zover ooit gekomen? Hoe is Stalin aan zoveel macht gekomen? En dan geeft de Ita liaanse communistenleider zelf het antwoord door populair gezegd te beweren dat de Sowjet-politici in aanbidding voor vadertje Stalin zijn neerge zegen, lang voordat dit nodig was. Beter ware het geweest, zo betoogde Togliatti, dat zij de Russische bruut bijtijds een halt hadden toegeroepen. Chroestsjef put zich nu wel uit in het af schilderen van Stalin als een beestachtig wezen, maar hij heeft indertijd en met hem vele anderen er toch maar aan medegewerkt dat Stalin alle koorden in handen kon krijgen. V erantwoordelijk Togliatti stelt dus niet alleen Stalin verantwoordelijk, zoals de huidige leiders in het Kremlin doen, doch hij is van mening dat alle leiders van het tegenwoordi ge Rusland verantwoordelijk zijn voor wat tijdens het bewind van Stalin is gebeurd. Een dergelijke aantijging moet de heren Chroestsjef, Boelganin c.s. wel zwaar op de maag lig gen. Maar Togliatti is nog scherper geworden in zijn kritiek. „De eigenlijke problemen zijn aan de aandacht ontsnapt, zoals bijv. de methodes krachtens welke, en de reden waarom, de Sowjet-maat- schappij zo ver van het demo cratische pad en van het recht kon afwijken, zodat zij het punt van de degeneratie bereikte". Togliatti is dus van mening, dat de communistische maat schappij zelf aan een onderzoek moet worden onderworpen. Model Omdat deze maatschappij in de afgelopen decennia heeft bewezen zeer ver van 't recht te zijn verwijderd, vraagt To gliatti zich af of het Sowjet model van een communistische staat nog wel langer bindend kan zijn voor andere staten, voor communistische partijen in andere landen. Hier slaat de Italiaanse com munistenleider spijkers met kop pen, spijkers, die men ongetwij feld in Rusland niet graag ge slagen zal zien. Immers, hier wordt het Kremlin met zijn machtsinvloed over heel de com munistische wereld en over al de communistische partijen in de diverse landen in het hart getroffen. Het is namelijk altijd het vu rige verlangen van de commu nisten in Rusland geweest, dat van dit land uit heel de commu nistische beweging over de we reld zou worden bestuurd. Elke opdracht van betekenis moest tot op heden uit het Kremlin komen, voor iedere zwenking moest vanuit Moskou het bevel komen en heel het po litieke beweeg van het commu nistische apparaat vond tot op heden in Moskou zijn oorsprong. Dit werd als vanzelfsprekend aangenomen in de communisti sche wereld. Er was er maar één, die zich daartegen verzette en dat was maarschalk Tito. Machtspositie aangetast Wat gaat Togliatti nu doen? Niets meer, maar vooral ook niets minder dan de heren in het Kremlin zeggen dat het abso luut niet noodzakelijk is, dat men in Moskou aan de touwtjes trekt. Togliatti tast de machtspositie van de Sowjet-leiders aan als hij zegt dat het voor de satelliet staten allerminst noodzakelijk is dat men zich richt naar de in structies van Moskon. Deze uitlatingen zijn niet van sensatie ontbloot. Zullen zij weerklank vinden in de communistische landen? Indien dit het geval blijkt te zijn, dan mag dit nog allerminst tot gevolg hebben dat de wes terse landen hun waakzaamheid gaan verminderen, want tenslot te is het communisme een ideo logie, dubbel gevaarlijk als deze al haar kracht moet putten uit één centrale (in dit geval in Moskou), maar minstens nog zeer gevaarlijk als die kracht komt uit gedecentraliseerde een heden. ■MM*********** 272.054; SGP 129.517; GPV 37.206; NU 28.960; N.O.U. 19.503. Totaal aantal gel- ldige stemmen 5.727.742. Bij de loting op het centraal stem bureau te 's-Gravenhage werd mede gedeeld, dat het Gereformeerd Politiek Verbond, de Nationale Unie en de Ned. Oppositie Unie de vereiste driekwart van de kiesdeler niet hebben gehaald en dat daarmede dus de waarborgsom aan de staat der Nederlanden is ver vallen. 0 Bfj het overstehen van de Prinsegracht te Den Haag werd de 74-jarige inevr. B uit Den Haag door een motorrijder aan gereden. Zij is in het ziekenhuis over leden. Boelganin tot journalisten MOSKOU, 19 juni. Reuter. Tijdens een receptie in het Sowjetskajahotel" te Moskou hebben Boelganin en Chroesjtsjef maandag avond op zeer vriendschappelijke toon met een aantal buitenlandse correspondenten ge sproken. Toen de beide Russische leiders in de tuin van het hotel met maarschalk Tito zaten te praten, gaf Chroesjtsjef de politie opdracht de correspondenten niet langer op zo'n af stand te houden. Hij vertelde de journa listen dat hij „als vrien den onder elkaar" met hen wilde spreken. Een hunner antwoordde hier op, dat inderdaad de Rus sische leiders de buiten landse persvertegenwoor diging vriendschappelijk schijnen te willen behan delen, maar dat slechts zeer weinig correspon denten Russische vrien den hebben en dat nog minder van hen door Russen uitgenodigd wor den. Een der aanwezige lussische journalisten betoogde hierop; „Maar wij helpen hen altijd wanneer wij kunnen, kameraad Boelganin". Boelganin wuifde echter met zijn hand en zei: „Nee, nee, ze hebben wel gelijk. Waarom nodi gen jullie hen niet eens uit? Drink eens een ste vig glas met ze". Toen de corresponden ten zich beklaagden over het feit dat zij zo weinig contact hebben met de afdeling voorlichting van het ministerie van bui tenlandse zaken, meende Boelganin: „Och ja, die bureaucraten. Op de vraag waarom voor alle ambassades en woonhuizen van buiten landers Russische politie agenten staan, antwoord de Boelganin dat dit slechts een prestige kwestie was. De premier besloot het gesprek met de woorden: „Vroeger is het anders geweest, weet u, hebt maar geduld, geeft ons tijd" VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Duidelijk, 5 peuter, 7 onderricht, 8 behoudens uitlatingen, maanstand, 11 pomp, 13 onbep. voornaam woord, 15 godin, 16 hardigheid in hout, 19 geheel de uwe, 20 voorzetsel, 21 vruchtvliesje, 23 pummel, 24 zonnig. Verticaal: 1 Slotwoord, 2 vreemde munt, 3 maat, 4 verlichting, 5 roofvogel, 6 middelbare leeftijd, 8 bevel, 10 fig. leidsman, 12 plant, 14 dicht, 17 insect, 18 kampeerverblijf, 22 maanstand, 23 vogel. Oplossing vorige puzzle 1 Murw, fust, U, 2 stil, kind, I, 3 bast, term, T, 4 hulp, echt, H, 5 buks, muil, U, 6 mooi, inkt, I, 7 zink. zwam, Z, 8 wild, mist, I, 9 gesp, grof, G UITHUIZIG. Ingezonden Mededeling (adv.1 Moderne vrouwen bestrijden ze met: 'n ZW/TSALpreparaat/

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3