KIEUW PLAK - kwestie Cyprus nu spoedig opgelost België ondergaat dit jaar „schoonheidskuur" r Pas drie en half jaar en toch alleen naar Israël Engeland juicht Brits compromis hartelijk toe Voorstel: Eigen regering en weldra.... zelfbeschikking NOG DEZE WEEK IN LAGERHUIS? Een miljoen voor Brabantse Waf ersnoodfonds-1954 Schmidt: Commissaris dwong mij met revolver tot bekentenis Kabinetsformateur Drees had onderhoud met Ir. Staf Hoffelijkheidsweken, lieftallige dames en versierde polyglotten Roofoverval op landbouwer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kinderen veroordeeld tot serie stokslagen Schoolgeldtarief voor kleuters verlaagd DAAR KOMT DE POST AANGESNELD.... Huwelijksplechtigheid ©reder water Defensieplafond was punt van bespreking Eytan is niet bang Haarlemse gevangenen weer onrustig Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, TeL redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3426 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit "WOensdag 20 juni 1956 c Driewegen begroette zijn nieuwe burgervader Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.17 u., onder 21.07 u. Maan op 19.39 u., onder 2.55 u. Hoogwater donderdag 21 juni: Vlissingen: 0.39 u. 1.76 m., 13.08 u. 1.90 m. Terneuzen: 1.08 u. 1.91 m., 13.36 u. 2.05 m. Wemeldinge: 2.14 u. 1.45 m., 14.46 u. 1.64 m. Zierikzee: 1.58 u. 1.23 m., 14.31 u. 1.40 m. LONDEN, 19 juni Francis Noel-Baker, Brits parlementslid wiens activiteit als bemiddelaar in de onderhandelingen over Cyprus met instemming door de Britse regering is begroet, heeft een plan voor oplossing van de kwestie opgesteld, dat naar zijn mening voor alle partijen aanvaardbaar is. Het plan behelst de volgende punten: 1. Er moet een grondwet komen, welke onder meer voorziet in een gekozen volksvertegenwoordiging. Hierdoor zouden de Griekse' Cyprioten, die tachtig procent van de bevolking van Cyprus uit maken, de meerderheid in het parlement krijgen. De grondwet zou dientengevolge garanties moeten hervatten voor de Turkse minderheid. 2. De datum, waarop de Cyprioten het zelfbeschikkingsrecht krijgen, zou moeten worden bekend gemaakt. 3. In de periode vóór de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht zou de grondwet door de Britse gouverneur moeten worden opgeschort door bij iedere inbreuk op de rechten der Turkse minderheid door de Griekse meerderheid. Een rechtbank te Famagusta heeft dinsdag acht Grieks-Cyprische school kinderen van acht tot dertien jaar tot een boete van vijf pond en een serie stokslagen veroordeeld. De kinderen hadden kort na de ver banning van aartsbisschop Makarios te Lefkonico aan een betoging deelgeno men, die tot ongeregeldheden aanlei ding gaf. Volgens de verdediging zul len de „beklaagden" in hoger beroep gaan. Zeven gemaskerde verzetslieden hebben maandag te middernacht een electrische centrale te Karvounas, bij Amiandos, met springstof zwaar be schadigd. Een deel van de centrale is opgeblazen. 4. De Britse militaire installaties op Cyprus moeten worden geconcen treerd in een enclave, welke voor onbepaalde tijd Brits gebied zou blijven, onafhankelijk van het zelf beschikkingsrecht. Dit zou geld kosten, maar is volgens Noel- Baker mogelijk. In welingelichte kringen te Londen meent men, dat de Britse regering dit plan waarschijnlijk in het Lager huis zal indienen ter oplossing van dfe kwestie Cyprus. Aanvankelijk zou het in de bedoeling hebben gelegen, na de arrestatie van de leider der verzetsbeweging, kolonel Grivas, onderhandelingen met de Cy prioten te beginnen. Het is echter niet gelukt Grivas in handen te krijgen. Sabotage Voorlopig gaan de onlusten op Cy prus zoals vanouds hun gang. Brand stichtingen, moorden, beschietingen en sabotages wisselen elkaar met de dag af. Oorzaak bosbrand De legerautoriteiten op Cyprus zul len een onderzoek instellen naar de oorzaak van de hevige bosbrand, die vorige zondag aan 19 Britse militairen het leven heeft gekost. Zij hopen vast te stellen of Cyprische verzetslieden de brand veroorzaakt hebben. 5000 militairen kammen het gebied uit op zoek naar verzetslieden. Het is vorige week reeds een maal voorgeko men dat vluchtende Eokastrijders het bos achter zich in brand staken. DEN HAAG, 19 juni Bezoekt uit een gezin meer dan een kleuter een kleuterschool, dan is voor het tweede en volgende kind slechts de helft van het schoolgeld ver schuldigd, aldus het nieuwe be sluit. Ouders, voogden of verzor gers, wier inkomen ligt beneden een bepaalde grens, zijn geen schoolgeld verschuldigd. De desbetreffende normen zullen binnenkort door de minister van O. K. en W. worden vastgesteld. Een verzoek om vrijstelling moet per formulier worden gericht aan burge meester en wethouders van de woon- gemeente. De bevoegdheid van de be sturen der bijzondere kleuterscholen om boven het wettelijk verschuldigde schoolgeld nog een z.g. verenigingsbij- drage te heffen van de ouders, voogden of verzorgers, wordt door dit besluit niet aangetast. Eerste Kamer voteerde eenstemmig: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 19 juni De Eerste Kamer heeft vanmiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot gewijzigde vast stelling van de wet toezicht kre dietwezen aangenomen. Dit ont werp komt in de plaats van de be staande wettelijke regeling, die per 1 januari a.s. buiten werking treedt. De Senaat heeft verder nog (zonder hoofdelijke stemming) een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1955 van het departe ment van financiën aangenomen. In dit ontwerp wordt voorgesteld een bedrag van een miljoen te ver strekken aan de stichting Brabants DJAKARTA, 19 juni Op de 50e zitting in de zaak-Schmidt, die vandaag is gehouden, heeft de heer Schmidt medegedeeld, dat com- Te Bern in Zwitserland is de zevende internationale postbode- wandelcompetitie gehouden. Er werd door twaalf landen aan deze competitie deelgenomen en de P.T.T.-ers droegen hun uniform plus brieventas tijdens deze vijf tien kilometer lange wandeling. Op bijgaande foto ziet men de snelste postboden van Europa. Van links naar rechts, Fernand Gold- schmit (Luxemb.), de winnaar Ake Sünderlund (Zweden), Debai- sieux (België), Alois Schneider (Zwitserland) en Rudolf Morgen- thaler (Zwitserland). V eiligheidsraad donderdag bijeen NEW YORK, 19 juni. De veilig heidsraad van de V.N. zal donderdag bijeenkomen om het verzoek van de 13 Aziatische en Afrikaanse landen om de Algerijnse kwestie te behandelen in overweging te nemen, aldus is dinsdag officieel bekendgemaakt. missaris Enduh hem met een re volver heeft bedreigd om een be kentenis te verkrijgen, dat hij lei der is geweest van een illegale or ganisatie. Enduh ontkende ooit be klaagde te hebben bedreigd. Mevrouw Bouman overhandigde rechter Rochjani verklaringen van an dere arrestanten in deze zaak, dat zij door Enduh en twee kroongetuigen tij dens ondervragingen waren geslagen. Voorts zeiden zij in deze verklaring, dat de twee kroongetuigen Manoch en Tomasoa hadden gezegd: „De hele zaak is bedrog". Een van de getuigen, die Enduh heeft beschuldigd van mishandeling, is van daag met de commissaris geconfron teerd. Deze getuige, Markey, herhaal de, dat hij tijdens het verhoor door En duh was geslagen. „Hij sloeg mij in het gezicht met een houten liniaal". Enduh ontkende dit. WENEN, 19 juni (Reuter Siegfried Naumann, een dertig jarige Oostenrijkse duiker, heeft meegedeeld, dat zijn huwelijk met een kellnerin, Maria Heiner, onder water zal worden voltrok ken. Beiden zullen een duiker pak dragen. In augustus van het vorig jaar vond Naumann het wrak van een Duits oorlogsvliegtuig, dat enige persoonlijke bezittingen van Hit- Ier en geheime documenten zou hebben vervoerd. Het toestel stortte in 1954 neer in de Atter- see, een meer nabij Salzburg. Watersnoodfonds 1954 ter dekking van de schade, die door de storm vloed van 23 en 24 december 1954 o.a. in de Biesbosch is aangericht. De heer Pollema (C.H.) wees erop, dat de overheid rechtstreeks verant woordelijk is voor de schade. Het is echter de vraag of vergoeding dient te worden gegeven voor schade, die ge leden is als gevolg van een rechtmatige overheidsdaad. De rechter zal in elk geval afzonderlijk een uitspraak moe ten doen. De heer Pollema vroeg de minister van financiën in overleg met zijn ambtkenoot van justitie de Kamer een nota te doen toekomen over de we tenschappelijke en praktische kant van dit vraagstuk. Minister Van de Kieft erkende, dat er geen normen zijn voor schadever goeding. Het gehele vraagstuk bevindt zich nog in een stadium van ontwikke ling. Nader oyerleg over deze zaak tus sen üe bewindslieden van financiën en justitie kwam hem overigens wel aan trekkelijk voor. RECHTERLIJKE ORGANISATIE De Senaat is niet helemaal klaar ge komen met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de rech terlijke organisatie. De tekst van dit ontwerp is, op een enkele uitzondering na, gelijkluidend aan het wetsontwerp, dat op 20 september 1954 door wijlen minister Donker ingediend, maar weer ingetrokken werd wegens verschil van mening tussen hem en de Tweede Ka mer. Het desbetreffende artikel is nu uit het ontwerp geschrapt. „PRINS BERNHARD FONDS" Ter gelegenheid van de inzamel- actie van het „Prins Bernhard Fonds" wordt bijgaande fotomon tage van het Koninklijk gezin uit gegeven waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt aan het fonds, (Foto M. C. Meyboom)' DEN HAAG, 19 juni De kabi netsformateur Dr. W. Drees heeft vandaag i.v.m. zijn opdracht een bespreking gehad met de minister van oorlog, Ir. C. Staf. Het zal dui delijk zijn, dat tijdens dit overleg de verhoging van het defensie pla fond ter sprake is gekomen. Dit is n.l. een van de belangrijkste pun- SCHIPHOL, 19 juni Het is een hele reis per vliegtuig van Schiphol naar Israël, vooral als je pas 3% jaar oud bent. Maar voor de kleine Joodse dreumes Eytan Bear bestaan eenvoudig geen moeilijkheden. Als een ervaren wereldreizi ger stond hij vanmiddag boven aan de trap van het lijnvliegtuig der Is raëlische luchtvaartmaat schappij „El Al" en wuifde minzaam naar ja, feitelijk naar nie mand, want hij deed het op verzoek van een foto graaf met een routinege- baar, alsof hij filmster was. Enkele honderden me iers verder weg stonden zijn ouders achter de ra aien van het restaurant dapper een paar tranen weg te slikken. Vader Bear is een 27-jarige Is raëlische bouwkundig in genieur, die 1jaar ge leden met zijn 26-jarige irrouw Sionah en de klei ne Eytan voor studie naar ons land kwam. Om diezelfde redenen begint hij over een maand aan een reis naar Engeland, Frankrijk en Italië, waarop hij wel zijn vrouw, doch niet zijn dappere zoontje kan meenemen. Naar grootouders Daarom moest Eytan naar zijn grootouders, die hij overigens niet meer kent, want hij was nog geen 2 jaar oud, toen hij hen voor het laatst zag. Hij vond het best, toen ze hem vertelden en hij verheugde zich op de reis in het mooie vliegtuig. Vanochtend brachten ze hem naar Schiphol, waar hij naar hartelust rondrende. Ze hebben maar geen afscheid van hem genomen. Stewar dess Oliva Gertchuk liet hem het vliegtuig zien en hij mocht er meteen in- blijven ook. En nu is de kleine Eytan letterlijk en figuurlijk in de wolken. BRUSSEL, 19 juni In 1958, het jaar waarin te Brussel de we reldtentoonstelling wordt gehou den, die alles wat tot nu toe op dit gebied is geboden in de schaduw moet stellen, zullen de 8.500.000 Belgen een grote, sympathieke fa milie vormen, een gastvrij gezin dat zijn vrienden op bezoek heeft en deze op alle mogelijke wijzen tracht te onthalen en op aangena me manier te verrassen. Dat is althans de wens van het kort geleden in het leven geroepen „comité van onthaal en voorlichting", en met dit doel heeft dit comité een hoffelijk heidscampagne, een campagne voor het aanleren van vreemde talen en een campagne voor verfraaiing van het land georganiseerd. LEVEND VOORBEELD Op nationale schaal zullen hoffelijk heidsweken worden gehouden waarbij door middel van pers en radio een be roep op de Belgische bevolking zal worden gedaan de honderdduizenden vreemdelingen, die in 1958 een bezoek aan de wereldtentoonstelling zullen brengen, zo welwillend en vriendelijk mogelijk tegemoet te treden. De stad Brussel en de tentoonstelling zelf zul len duizenden lieftallige gastvrouwen in dienst nemen, die door hun bevallig heid en beminnelijkheid een levend voorbeeld zullen geven. slogan worden gelanceerd: „Wordt po lyglot tegen 1958" en zal een ware veldtocht worden georganiseerd voor het aanleren en opfrissen van vreemde talen. KLEUREN Bij het openen van de tentoonstel ling zullen de Belgen, die meer dan één taal spreken een kenteken mogen dra gen waarvan de kleur de taal of de ta len, die zij machtig zijn aanduidt. Bui tenlanders zullen bij hun. aankomst eenzelfde kleur op de borst dragen zo dat zij dus overal in hun eigen taal of in de taal, die hun het beste ligt, kun- Tezelfdertijd zal in geheel België de nen worden aangesproken. Tenslotte zullen gemeentebesturen en provinciale besturen zich een bij zondere inspanning getroosten om het landschap te verfraaien. Reclameplaten van twijfelachtig allooi of van weinig goede smaak getuigend, zullen ver dwijnen terwijl de autokerkhoven rond de grote centra en langs de hoofdwe gen zo spoedig mogelijk zullen worden opgeruimd. JONGE BRUID „België 1958 moet er uitzien als een jonge bruid te midden van een bloe menzee" zo luidt de slagzin waaronder deze schoonheidskuur wordt uitge voerd. Reeds nu worden voorbereidin gen getroffen om tegen 1958 alle Bel gische steden en dorpen, met inbegrip van alle douaneposten, zee- en lucht havens, wegen en tankstations fraai met bloemen te versieren en hierdoor bij te dragen tot het succes van de we reldtentoonstelling. ten bij de huidige kabinetsforma tie. Reeds geruime tijd wordt van verschillende kanten aangedron gen op een verhoging van de de fensiebegroting tot 1600 miljoen. Bij de samenstelling van het ont- werpprogram, dat hij woensdag met de vijf fractievoorzitters zal bespreken heeft deze zaak uiter aard de volle aandacht van Dr, Drees. In verband hiermee heeft hij hoogst waarschijnlijk de demissionaire minis ter van oorlog, die ook tijdens de ver kiezingscampagne zijn voorkeur voor een verhoging van het defensiebudge| duidelijk heeft laten blijken, om de juiste cijfers gevraagd. De wenselijkheid van de vermeerde ring der defensieuitgaven vloeit o.m. voort uit de noodzaak van een doel matiger. verdediging van ons land te gen aanvallen met atoomwapens, ver sterking van de organisatie Bescher ming Bevolking is in dit opzicht onver mijdelijk. Daarnaast spelen vraagstuk ken als de invoering van taktisohe atoomwapens in het leger een zeer be langrijke rol. DOETINCHEM, 19 juni. In de buurtschap Slangenburg nabij Doetin- chem hebben twee gemaskerde perso nen maandagavond een roofoverval ge pleegd op de landbouwer W. Onder be dreiging met een revolver en een dolk eisten zij geld. Toen dit naar hun me ning niet snel genoeg kwam, verwond de een hunner de landbouwer-met de dolk aan de wang. De overvallers maakten zich ten slotte met een vrij gering geldbedrag uit de voeten. De Doetinchemse politie maakte bij haar onderzoek gebruik van de hulp van een speurhond. Van de da ders ontbreekt tot nu toe evenwel ieder spoor. HAARLEM, 19 juni Evenals enige weken geleden is het van middag in de Haarlemse gevange nis onrustig geweest. Dit was voor de directie aanleiding assistentie in te roepen van de gemeentepoli tie te Haarlem. Een afdeling van het corps, later afgelost door d^ rijkspolitie, is tot laat in de avond in de gevangenis geweest. Er be hoefde evenwel niet te worden op- DE BÏLTZEGT: Overwegend droog weer met enkele opklaringen, matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1