Uit de. uWvdtd oum 't B/jeÈ PtüLON KOUSEN Psychiatrische Inrichting magazijnbediende Kienzle Prijs fl.Q0 Vrije Universiteit een Echtpaar Adresboek van Goes pagina 6 "BMlf'ï fttHmta, Leerling-Verpleegsters Verpleegsters met diploma A Verpleeghulpen Stichting Zeeuwse Muziekschool Afdeling Goes Leerlingen-uitvoering ,t6< Zakhorloge f 13.65 Oosterbaan Le Coinlre N.V. 6oes „Zeeuwsch Dagblad1' PROFESSOR CRÉGHEL Chaplin heeft belastingschuld in V.S. Maandag 18 juni 1956 ZEEUWSCK DAGBLAD Voor uw deelnemir ons betoond na het overlijden van onze geliefde zuster, be- huwd-zuster en tante mejuf frouw KLAZINA KLAP betuigen wij onze hartelijke dank. Familie KLAP. ICapelle, juni 1956. Coöp. Boerenleenbank „Arnemuiden en Nw. en St. Joosland". Een algemene ledenvergade ring is belegd tegen Maandag 25 juni 1956, des avonds om half 8 in café van de heer D. de Vos te Nieuw en Sint Joosland. Agenda ligt ter inzage ten kantore der bank. HET BESTUUR. E?' .kei van vertrouwen GROTE MARKT 5, GOES, Telefoon 2326 PRIJZEN RODE KRUIS- LOTERXJ, GOES 135 vloerblik, 614 vliegen kast, 687 taart, 926 strijk ijzer, 1107 aardappelbakje, 1249 keukenstoel, 1436 thee lichtje, 1492 kinderstoel, T635 toiletkastje, 1740 fles wijn, 1852 aardappelbakje, 1867 emmer, 2305 vliegen kast, 2483 keukenstoel, 2787 vloerblik, 2790 tuinameuble- ment, 2897 kinderstoel, 3449 keukenstoel, 3655 radio, 4168 droogrek, 4579 droogrek, 4632 strijkijzer, 4776 emmer. Verkeersregeling tijdens de Paardenkeuringen op 27 jnni 1956. Burgemeester en wethou ders van Goes maken be kend dat op woensdag 27 juni a.s., in verband met de te houden paardenkeurin gen: a. het verboden is te parke ren tussen des morgens 6 uur en nam. 17 uur op de Grote Markt %n de Sin gelstraat. b. alle verkeer met elk soort auto's, rij- en an dere voertuigen tussen 's morgens 8 uur en nam. 17 'ur verboden is langs de oost-, zuid- en west zijde van de Grote Markt, de Korte Kerkstraat, de Singelstraat en de Schoolstraat en c. het verkeer met rij- en voertuigen langs de Noordzijde van de Grote Markt en andere dan de onder b. genoemde om liggende straten van de Grote Markt, slechts mag plaats vinden volgens ter plaatse te geven aanwij zingen van de gemeente politie. Goes, 19 juni 1956. Verkeersregeling tijdens de paardenmarkt. Burgemeester en wethou ders van Goes maken be kend, dat in verband met de te houden Paardenmarkt, op dinsdag 19 jhni 1956 le. geen rij- of voertuigen mogen parkeren op de Beestenmarkt; 2e. elk verkeer met rij- of voertuigen tot 17 uur is verboden langs de zuid-, west- en noordzijde van de Beestenmarkt en het gedeelte van de Nieuw- straat, gelegen tussen de Beestenmarkt en Corn. EversdijkstraatStoof- straat en 3e. het verkeer langs de oostzijde van de Bees tenmarkt tot 17 uur al leen mag geschieden via de Waterstraat in de richting Ossenhoofd- straat of Opril van de Beestenmarkt. Goes, 14 juni 1956. C.J.B.T.B. cn C.P.M.B. Zij die mee willen met een bus naar de toogdag in Axel, willen die zich zo spoedig mogelijk opgeven bij de heer J. J. CRUCQ, Binnendijk 12, Nieuw- en St. Joosland? Voor al Uw familieberich ten het aangewezen adres: „Zeeuwsch Dagblad" Op de te Bergen op Zoom kunnen geplaatst worden: en Kosteloze opleiding voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Gunstige salarisregeling. Goede arbeidsvoorwaar den. Tweemaal per maand vergoeding van reis kosten boven 2.50. Sollicitaties te richten aan de Geneesheer-Directeur. op DONDERDAG 21 JUNI des avonds 7.S0 uur in de grote zaal van „De Prins van Oranje", Nieuwstraat te Goes Programma's, tevens bewijs van toegang a fl.ver krijgbaar bij de docenten en des avonds aan de zaal. Voor leerlingen der School 25 ct, uitsluitend des avonds aan de zaal. Tegen 1 september a.s. kan worden aangesteld voor de gebouwen van de Vrije Universiteit aan de Keizersgracht van Gereformeerde gezindte, zonder inwonende kinderen, voor het verrichten van concierge- diensten. De werkzaamheden zullen voorname lijk bestaan uit het bewaken van de gebouwen, het beheren van de cantine en het toezicht hou den op een gedeelte van het schoonmaak-perso- neel. Dienstwoning is in de gebouwen aanwezig. Aan de functie is pensioen volgens Rijksregeling verbonden. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met vermelding van godsdienst, leeftijd, vorige en tegenwoordige betrekkingen enz. aan de Administrateur, Keizersgracht 166, Amsterdam, Voor direct gevraagd: die leiding kan geven bij magazijnwerkzaamheden. Fa. GEBR. DUVEKOT - Nieuwstraat 78, - GOES TE KOOP: -> Partijtje eetaardappelen en gevraagd Klaverhooj. A. Osfé, Biggekerksestraat 32, Koude- kerke Een prachtige driewandige houten woning. Woonkamer, keuken, 2 slaapkamers en eeii 1-persoons kamertje met zol der er In. Is uitneembaar. Kan ook blijven staan. Staande: Willem Zelleweg 3, Goes Voor de landbouwtentoon stelling Domburg. Kasten en ramen voor etalage. Vloeren voor expositie. Stalen ramen met glas. Geploegde en ge schaafde kraaldelen. W. de Voogd, Stationsstr. D 68, Dom burg. Tel. 446. Alles franco. Ook te huur. Nieuwbouw Goes. Midden- standswoningen met vrije ves tiging; augustus a.s. gereed. Inl.: M. Boogaard, V. d. Spie gelstraat 83, Goes, tel. 2448 DIVERSEN: V Weggelopen: zwart bonte VB ho aars. Inlichtingen te bezorgen egen beloning bij W. Geel hoed, Nic. Hoondertweg 1, Nieuwdorf), tèl. 255. 1 jaar schriftelijke garantie. D. Lievense, Horlogér, Goes. Morgen naar Goes? Dan 9m een prachtig damesvest of mö- dern jasje naar De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes Mooie damespyjama's f 6.95 en keurige herenpyjama S ƒ7.98. Natuürlijk bij De Goed kope Simon, Klokstraat, Goes met plattegrond der gemeente Goes en vele andere officiële gegevens Verkrijgbaar bij de Boekhandel en de Uitgevers Ik houd van de ontspanning die DE KRANT mij geeft Daarom ben ik abonné op m De mooiste Hollandia on derjurken en het leukste Hol landia ondergoed bij De Goed kope Simon, Klokstraat, Goes •m Als Japonnetjes zo mooi zijn Onze effen en gebloemde Fa- vórita Japonschorten. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes m Grote 2-persoons uaaens f80 breed Verkopen wij reeds Lakens >£e voor ƒ4.98. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes U«t) geld niet weg aan advertenties in alle mogelijke blaadjes en programma's Adverteer uitsluitend in U u) 'Dagblad 107. Naar de grens Bij de eerste hanakraai reeds waren Koning Krelis en de Professor uit de veren en deden een kwartiertje och tendgymnastiek. Geheel verkwikt werd daarna het ontbijt gebruikt en toen de beide mannen verzadigd wa ren, was het tijd om op te stappen. Koning Krelis ging vast naar buiten om de auto warm te laten lopen en even later was ook Créghel klaar voor de rei?. „Heb 39 niets vergeten?" vroeg Ko ning Krelis nog voor alle zekerheid. Die vraag was echter volkomen overbodig, daar Professor Créghel al om bekend staat als een stipt eft nauw keurig mens. i^.egnel kon dan c—vol staan met een ontkennend antwoord en omdat er verder niets meer op hei paleis te doen viel, startte de koningj de auto, en vertrok in de richting van de grens. De tocht verliep zondlr on derbreking en tegen het middaguur merkte Koning Krelis op, dat de grens nabij was. t rans Woordenboek, eerste deel Frans-Nederlands, 12e druk, be werkt door Dr. H. R. Boulan. Uit gave J. B. Wolters te Groningen. Evenals in de elfde druk is ook bij de 12e het systeem toegepast de Franse woorden te voorzien van hun, in fone tisch schrift weergegeven, uitspraak. Bij deze druk is voor de spelling de „Woor denlijst van de Nederlandse Taal" ge volgd. Up to date dus'. Les Carnets du major W. Marma- duke Thompson, door l'ierre Da- ninos. Uitgave van J. B. Wolters te Groningen, bewerkt door H, R. Boulan. Een uitstekend leesboek voor onze scholen. Boeiend, vol lichte Franse hu mor, waarvan ook de kostelijke illustra ties getuigen. Spelenderwijze leert onze jeugd hier èn Frans èn de Franse geest. De Kinkhoorn, leesboek voor de rijpere jeugd. Samengesteld door B. Schuil, D. L. Daalder, K. van der Geest en Jan Boer. Deel IV. Uitgave van J. B. Wolters te Gro ningen. Op de titelpagina wordt deze bloem; lezing aangeduid als „de letterkunde in vogelvlucht". Het is bestemd voor de U.L.O.scholen en ander voortgezet onder wijs en voor zelfstudie. Ofschoon het werk als een IVe deel wordt aangekondigd is het ook als een zelfstandig geheel te nemen. Geboden wordt een overzicht van de Nederlandse en Vlaamse letterkunde. Voor de U.L.O. scholen biedt het stof voldoende voor het examen. De aardige illustraties, goed aanslui tend bij de tekst maken het studieboek smakelijk en aantrekkelijk. De stof is overzichtig en houdt rekening met de ontwikkeling van de leeftijd waarvoor het werk gegeven wordt. Du Gui Pour Christmas, door Paul Jacques Bonzon. Uitgave van J. B. Wolters te Groningen. Terecht zegt het voorbericht dat het aantal Franse „romans" geschikt voor de U.L.O.scholen niet zeer groot is. De lectuurlijstjes op onze examens in haar geringe verscheidenheid bewijzen dat wel. De geschiedenis die in dit boeiend en ontroerend verhaal van de arme vissers jongen geboden wordt, zal de jeugd wel pakken. J. Toornstra verzorgde het werkje en voorzag het van annotaties. Deze methode is praktischer dan het bijvoegen van woordenlijsten. Men neme er op de scholen eens de proef mede. Ars Longa, Kunstbegrippen voor het V.H.M.O. en de Kweekschool, door Dr. J. H. J. Willems. Uitgave van J. B. Wolters te Groningen. We citeren uit het voorbericht: „Het hier gebodene kwam in een reeks van jaren ter sprake zowel in letterkunde lessen als in aparte kunstgeschiedenis uren, meestentijds in V.H.M.O. klassen, een enkele maal daarbuiten. Een doorlo pende kunstgeschiedenis geeft dit werkje niet, wel allerlei kunstbegrippen, waarbij het historisch element vanzelfsprekend niet wordt verwaarloosd". Men verwachte in dit leerboek dus niet een volledigheid of volkomenheid. Daar toe is het terrein te uitgebreid. Maar wanneer men de eis stelt, dat aan de be treffende jeugd enig kunstbegrip moet worden bijgebracht, met name van de schilderkunst en de bouwkunst, zoals deze zich de eeuwen door ontwikkeld heeft, kan men gevoegelijk tot dit werk zijn toevlucht nemen. Het is bovendien ruimschoots van uit- .nemend illustratief materiaal voorzien. De abele spelen. Zinsvormen en Zinsfuncties, door Dr. G. Stellinga. Uitgave van J. W. Wolters te Gro ningen. De inleider op dit werk, Dr. G. A. van Es, vertelt ons, dat de auteur zich met zijn syntactische studie tweeërlei doel gesteld heeft. In de eerste plaats heeft hij een viertal belangwekkende, verwan te stukken Middelnederlands, de bekende „abele" spelen, syntactisch-stilistisch ge analyseerd als een bijdrage tot de histo rische syntaxis van het Nederlands. En ten tweede trachtte hij door vergelijking van de gewone en syntactische gegevens het probleem betreffende het auteur schap nader tot zijn oplossing te brengen. De tweede doelstelling is hier wel de be langrijkste. Maar de auteur komt toch tot de conclusie, dat men het niet veel verder zal brengen bij de oplossing van dit pro bleem dan „tot een bepaalde graad van waarschijnlijkheid". De eindconclusie waartoe Dr. Van Es over dit boek komt is: „Overzichtelijk gegroepeerd, secuur en volledig verant woord, verwerkt in voorzichtig geformu leerde conclusies, die geschikte aankno pingspunten vormen voor verdere onder zoekingen". Een conclusie waarbij we ons gaarne aansluiten. Vreemd en eigen. Openbare les, gegeven bij de aanvaarding van het ambt van lector in de faculteit der Geneeskunde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, door Dr. A. L. Janse de Jonge. Uitgave van J. B. Wolters te Groningen. Deze studie handelt over „vreemd en eigen" in de Psychopathologie. Wij vol staan met de aankondiging. De Raad van State, zijn taak, or ganisatie en werkzaamheden in de jaren 15881590, door Dr. P. F. M. Fontaine. Uitgave van J. B. Wolters te Groningen. Dit werk was oorspronkelijk een proef uitgave: Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen. J. S. Hoek, Middelburg, J. Hommes, Nieuw- dorp. J. Huijssen, Terneuzen. Ds. J. Karelse, Goes. Ds. J. Kwast, Vlissingen. J. Laport, Goes. J. Lodder, Vlissingen. J. Moll, Vlis singen. K. C. van Spronsen, Goes. A. H. S. Stemerding, Souburg. R. Zuidema, Goes. schrift, verdedigd aan de V.U. te Amster dam, doch verschijnt thans als handels uitgave, waarbij de auteur getracht heeft door gebruikmaking van ongedrukte en nooit systematisch doorvorste bronnen nieuw licht te werpen op een veel be sproken en vaak beschreven periode uit onze nationale geschiedenis, die echter volstrekt niet in al haar aspecten vol ledig bekend is. Hij heeft tweeërlei doel nagestreefd bij deze publicatie: le. in het besef, dat de wetenschap der geschiedenis de belangstelling van wijdere kringen dan die der vakhistorici niet kan ont beren, heeft hij er naar gestreefd de stof zo te behandelen, dat ook de enigermate historisch geschoolde leek met begrip zou kunnen volgen. In de tweede plaats heeft hij met deze publicatie de vakhistoriei van dienst willen zijn met zijn boek, in de wetenschap, dat de door hem gebruik te bronnen niet binnen afzienbare tijd zullen worden uitgegeven en dat de daar in vervatte gegevens dus tamelijk moei lijk te verkrijgen zijn. In deze tweeërlei doelstelling is de au teur zeer zeker uitnemend geslaagd en zij maakt deze studie tot een gewaardeerd bezit voor ieder die zich met de historie van ons vaderland inlaat. „Adieu, Felice Adieu, Parijs!", van Theodora Keogh. Uitg. Schoon- derbeek, prijs ƒ5.90. Dit boek plaatst ons middenin de tra gedies van die Parijzenaars, bij wie de moraal het leven nu niet bepaald op Het hoogste niveau beheerst. De schrijfster, een kleindochter van president Roose velt, tekent in sobere woorden de hoofd personen opvallend scherp; zij laat hen tot ons hart en tot onze verbeelding spreken. Felice is een arm, vroegrijp meisje, dat zich aangetrokken voelt tot de radiomusicus Claude Mitan. Hijzelf wordt door haar optreden herinnerd aan zijn eigen duistere jeugd. Aan zijn groei end verlangen deze opnieuw te beleven, kan hij op den duur geen weerstand bie den; hij gaat met de boefjes mee en houdt zijn vrouw onwetend van zijn daden en verlangens, zodat hun huwelijk in gevaar komt, mede door zinspelingen van een vroegere vriend van Claude over zijn vroegere leven. Deze vriend wordt têh- slotte door de elfjarige Felice gedood. In dit boek zien we, dat bijzonder de jeugd eronder lijdt, als zij de bescher ming van en de leiding door een chris telijk gezinsleven mist, en opgroeit in een wereld zonder redelijke godsdienst, waar door zij ontaardt tot het type straatboef jes, dat ook op latere leeftijd niet recht door zee kan gaan. De uitg. Mij. Holland zond ons ter re censie van de Serie „Bonte Boekjes" de nummers 3, 5 en 6: Engels Woordenboek. Eerste deel, Engels-Nederlands. 15e verbeterde en vermeerderde uitgave. Bewerkt door P. J. H. O. Schut (f) en Dr. R. W. Zandvoort. Uitgave van J. B. Wolters te Groningen. Behalve door een groot aantal toevoe gingen onderscheidt deze druk zich van de-vorige door enige technische wijzigin gen. In de tweede plaats is gestreefd naar grotere uniformiteit in het gebruik van vette en cursieve druk bij samenstellin gen. Dat dit Engelse Woordenboek thans, iets meer dan zestig jaar na de verschij ning van de eerste druk, voor de 15e maal meegaat, zegt ons wel iets. Aanbe veling is overbodig. „In mijn rijk géén kampeer ders". Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De Schotse schrijver Mackenzie geeft in dit Prismaboek een kostelijk stukje romantiek uit het conservatieve Schotland van de vorige eeuw. Vol sprankelende humor geeft hij de strijd weer tussen de geest van de oude, op de heldendaden hunner voorouders terende, aristocratie en grootgrond bezitters, èn die van de nieuwe de mocratie, zich uitend in het weder rechtelijk kamperen op de privé- bezittingen der Schotten. De spannin gen ontladen zich tenslotte na diverse vrijheidsberovingen in een bestorming door kampeerders en kam- peersters in kampkleding, van een der kastelen; dat gelukkig slechts verdedigd wordt door de vuisten der adellijke heren en het door de dito klaargemaakte zeepsop. Afgezien van enige profanaties is het aardige vakantielectuur. J. B. Priestley, „Het meisje en het festival". Uitgave Heine- mann, Den Haag. Dit is een humoristische roman over enige personen (waarvan een enkele „met een verleden"), die een festival organiseren in een Engels provincie stadje, in navolging van het festival in Londen. Ondanks veel tegenwerking en nar row escapes wordt het voor het stadje een daverend succes en komen ten slotte ook de amoureuze relaties tot een happy end, of liever tot een goed begin. Hét boek leest prettig, is tech nisch prima verzorgd en heeft literair zijn verdienste, echter onder 't voor behoud voor onze protestantse gezin nen: alleen voor geestelijk rijpen. Prijs gebonden f 10.90. HOLLYWOOD, 16 juli (Reuter) Èen woordvoerder van de Ameri kaanse belastingdienst heeft ver klaard, dat de beroemde filmregis seur en filmspeler Charlie Chaplin de V.S. nog een bedrag van 1.100.000 dol lar aan achterstallige inkomstenbelas ting en interest schuldig is. In 1952 verliet Chaplin met zijn vrouw Oona, een dochter van.-wijlen de toneelschrijver Eugene o'Neill, en hun vijf kinderen weten, dat hij niet naar de V.S .zou terugkeren, omdat hij door „leugens en propaganda" uit dat land was verdreven. In de 42 jaar, dat Chaplin in Ame rika heeft gewoond, heeft hij daar een groot fortuin opgebouwd. In die tijd heeft hij echter steeds zijn Britse nationaliteit behouden. Zijn vrouw gaf in 1954 haar Amerikaans etaats- burgerschap op en werd Brits onder daan. De vordering van de Amerikaanse belastingdienst betreft het jaar 1953, toen Chaplin, hoewel buiten de V.S. verblijvend, nog steeds door de Ame rikaanse regering als inwonend vreem deling werd beschouwd. Chaplin is evenwel van oordeel, dat zijn belas tingplicht eindigde, toen hij het land verliet. Hij heeft dan ook beroep aan getekend. De zaak zal waarschijnlijk gedeel telijk in Zwitserland en gedeeltelijk in de V.S. worden behandeld. VERBOUW TEGEN WIL Wij wonen in een blokje van vijf wo ningen, met een lage huur. De woningen zijn zeer behoorlijk. Nu wil echter de eigenaar deze gaan verbouwen, waarna wij dan voor dubbele huur moeten gaan wonen. Willen we niet, dan moeten we eruit. Is zoiets nu maar zo geoorloofd? Nee, dat is het niet lezer! De eigenaar moet u laten in het ongestoorde genot van het verhuurde en weigert u die verbeteringen, dan zal hij langs gerech telijke weg moeten zien te bereiken, dat u de huur wordt opgezegd. Dat lukt hem zeker niet en ook de gemeente heeft nog wat te zeggen. Als zonder uw schriftelijke toestemming een verbete ring wordt aangebracht, volgt hieruit, dat niet in de vorm van huurvërijoging in rekening mag worden gebracht. HEEFT MEVROUW GELIJK? Ik ben sinds zes jaar bij een mevrouw maar slaap nog bij mijn moeder thuis, als hulp in de huishouding werkzaam, Nu wil ik weg en heb met een week op gezegd, omdat ik met de week ben aan- aangenomen. Maar mevrouw zegt, dat ik moet opzeggen met zes weken, voor leder jaar een week. Mevrouw is ernaast. Ze doelt natuur lijk op het nieuwe ontslagrecht, doch dat gaat niet op voor huispersoneel. Zo goed als mevrouw u dus per week kan opzeggen, kunt u ook per Week opzeg gen. BLEEF WEG Een typiste van mijn kantoor belde mij in de avond op om te zeggen, dat ze de volgende dag vrij nam, een dag vakantie. Met het oog op het werk kon dit beslist niet en ik weigerde dan ook. Toch bleef ze weg. Kan dit een grond opleveren voor ontslag op staande voet, eventueel met eis tot schadevergoeding? Inderdaad kan dit een grond opleveren hiertoe. Het is immers dienstweigering. Indien u daarvoor nadeel zult onder vinden (u heeft zo maar niet een ander) kunt u zeker een eis tot schadeloos stelling indienen. Het is niet aanvaard baar, dat het personeel zelf de vakantie en vrije dagen bepaalt. Dit dient in overleg, rekening houdende met de be langen van het bedrijf, te gebeuren. KLEUR HOKKEN U moogt de kippenhokken op uw terrein een kleur geven naar uw eigen keus. Daar behoeft niet eerst toestem ming voor te worden gevraagd aan de gemeente. Een heel klein beetje persoonlijke op vatting mogen we er nog op na houden. WEL RENTEZEGELS Wij geven toe, lezeres, dat ook amb tenaren zich wel eens kunnen vergis sen. Zelfs Homerusniet waar? Maar om nu aan te nemen, dat een ander het beter weet dan een ambtenaar, omdat het advies van die ander nu eenmaal prettiger is voor unee. Wij zijn dan ook van mening, dat u heus beter de juiste weg kunt volgen, de weg, die ook de ambtenaar aan weeszegels plakken, ook al is het zo, dat dit personeel maar een halve dag werkt, of desnoods meer halve da gen. Zegels zijn nodig, tenzij er geen recht op een rentekaart is (een kwestie van leeftijd). Dat laatste is te informe ren. ZEER BETREKKELIJK Een lezer krijgt binnenkort een huis vrij en wil dat verhuren aan twee hem bevriende jongelui, die binnenkort willen trouwen. De vergunning wórdt evenwel botweg geweigerd en nu ful mineert deze lezer tegen wat hij noemt „vrijheidsberoving en dat iemand over zijn bloedeigen eigendom niets heeft te zeggen". Eigendom is maar een zeer betrekke lijk begrip, lezer. Eens was er een tijd, dat men absoluut van eigendom kon spreken en was het to enzoveel beter? De arbeiders van 50 en meer jaren geleden konden u daar wel wat van vertellen. Of"Iff vroeger eeuwen. Hetgeen iemand bezit, lezer, zal hij op één of andere manier dienstbaar moeten maken aan de gemeenschap, in en door welke gemeenschap hij zelf leeft. In deze tijd van woningschaarste heeft de gemeenschap recht op de beschikbare woonruimte. Dit kan niet geheel meer aan het particulier initiatief worden overgelaten. Dat dit wel eens strijdt te gen iemands gevoelens, begrijpen wij. Laat dan het gemeenschapsgevoel ster ker spreken. Over het begrip „eigen dom" zou nog heel wat meer te zeggen Amerikaanse auto-industrie DETROIT, 16 juni (Reuter). -7 Door dat nog drie fabrieken, van Chrysler werden gesloten zijn nog 3500 arbei ders van deze maatschappij werkloo? geworden. Op het ogenblik zijn 13.500 arbeiders van acht Chryslerfabrleken zonder werk. Volgens de vakvereniging der arbei ders in de automobielindustrie veroor zaakt Chrysler opzettelijk de stilleg gingen van het werk, ter vermindering van de produktie en om het aantal on verkochte auto's te doen afnemen, nu er in Amerika minder auto's verkocht worden. De maatschappij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij dit tegenspreekt, evenals de bewering vap de vakvereniging, dat de grootste moei lijkheid is gelegen in de nieuwe werk methoden, welke de maatschappij wil gaan invoeren. De conferentie van presidenten der landen van Noord-, Midden- ep Zuid- Amerika, die op 22 juni in de stad Panama geopend zou worden, is uitge steld in de hoop, dat president Eisen hower op een latere datum de confe rentie zal kunnen bijwonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6