Voormalig jachtslot van de Rothschilds kwam tot nieuw leven DDD „Kerk en departement Wereld" krijgt voor evangelisatie Gevecht tussen geheime agenten was misverstand Gepensioneerden kunnen lid van de bond blijven Het laatste Litause gymnasium in de Bondsrepubliek Salaris der leraren slechts veertig procent van dat der Duitse collega's Erelijst van gevallenen' Moeilijkheden door busboycot ,Twaall Provinciënhuis' geen winkelcentrum meer Russisch geld komt clandestien V.S. binnen Minder beknotting op Eisenhowers hulpprogram? Voorzitter G. van Netten werd herkozen I Meer concurrentie van Japanse technische industrie Ook apartheid bij bloedtransfusies in Zuid-Afrika Prinses Beatrix ontving fotografen Uitstekend contact de kerken met Ook nieuwe koers bij Russische films Benoemingen bij Waterschappen Maandag 18 juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze Westduitse correspondent) HüTTENVELD. De zware vierhoekige toren van het voormalige jachtslot van de familie Rothschild steekt hoog boven de kleine, plat te boerenhuisjes van het dorpje Hüttenfeld in het land Hessen uit. Door het grote gebouw met zijn grijze verweerde muren is het ruime, lichte slotpark niet te zien, dat zich achter het slot ver in het vrien delijke vlakke landschap uitstrekt. Wie door de grote ramen van dit gebouw kijkt, ziet vaag grote lege vertrekken. Het gebouw lijkt uitgestorven, een verlaten en duister overblijfsel van langvervlogen tijden. Niets herinnert aan de vrolijke jachtfestijnen, die eens zor geloze mensen hier hebben gevierd. Het gebouw ziet er van buiten armoedig en verwaarloosd uit. Net een groot huis vol zorgen en nood. En dat is het ook EINDHOVEN, 16 juni Van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie is bij de Stichting 19401945 het verzoek ontvangen medewerking te verlenen voor het verzamelen van ge gevens voor het samenstellen van een „Erelijst van gevallenen". De Stich ting 19401945 heeft haar medewer king gaarne toegezegd. Vele van de omgekomen verzets mensen, ten gunste van wiens nabe staanden buitengewoon pensioen werd aangevraagd of hulp werd ingeroepen, zijn bekend, maar vele anderen zijn door de Stichting niet geregistreerd. Deze laatsten zijn aanvankelijk die genen, die door jeugdige leeftijd of om andere oorzaken geen nagelaten be trekkingen hadden in de zin van de Wet Buitengewoon Pensioen 1940 1945 en waarvoor geen buitengewoon pensioen of andere uitkering werd aangevraagd. Ook van die gevallen, van wie door de ouders of nabestaanden om enige reden geen pensioenaanvrage is inge diend, zijn de namen niet bekend. Er is nu een circulaire met enquête formulier gezonden aan de leden van diverse organisaties van voormalige verzetsmensen en medewerkers van de Stichting 19401945. Bij de beoordeling van de vraag, welke omgekomen personen als ver zetsmensen moeten worden opgege ven, moeten de voornaamste criteria worden aangenomen: de arrestatie en dood van betrokke ne moet in direct verband staan met het door betrokkene gepleegde ver zet, terwijl de gevallenen zich in alle opzichten in Nederlands nationale zin niet onwaardig mogen hebben gedra gen. Lijnen niet meer rendabel TALLAHASSE (Florida), 16 juni (Keuter). Een particuliere busonder neming In Tallahassee (Florida) heeft bekend gemaakt, dat op 1 juli de dien sten gestaakt moeten worden, als er geen oplossing wordt gevonden voor de financiële moeilijkheden, die zijn ont staan door de boycot van haar bussen door de negers. Toch is dit gebouw ook vandaag nog vol leven. Maar dat merk ik pas, wan neer Ik het grote slotplein betreed en een aantal jongens en meisjes tegen kom, die op weg zjjn naar de eetzaal om te ontbijten. Aan oude, ongedekte houten tafels, op houten banken, zitten meer dan honderd kinderen tussen 10 en 17 jaar en z(j verorberen een kop melk met een droog, wit kadetje. Het grote vertrek is vol vrolijk gesnater van stemmen, alleen de klanken zijn onverstaanbaar. Deze kinderen spreken Litauws, het zijn leerlingen van het enige Litause gymnasium, dat thans nog in West-Duitsland bestaat. Aan een afzonderlijke tafel zitten een paar Litause leraren van dit gym nasium met Internaat. Ook zij drinken een kop melk en eten een droog ka detje. Daarna hebben zij wat tijd om me iets te vertellen. CULTUUR GEHANDHAAFD. Tien jaar geleden waren er ln de huidige bondsrepubliek nog 70.000 Litauers. De meeste van hen waren voor de Russen gevlucht, toen deze hun land bezetten. Het is verbazing wekkend en bewonderenswaardig hoe deze gedeporteerde, verjaagde en ge vluchte Litauers hun cultuur en volks aard in het land dat hun asyl gaf, wisten te handhaven. Zij hadden ln 1949 in West-Dultsland 25 Litause gymnasia, 15 middelbare scholen, 7 ambachts- en nijverheids scholen en 98 kinderbewaarplaatsen en kleuterscholen. Bovendien hadden zij ln Freiburg een Litause kunstakademle opgericht, die door de Franse bezet tingsautoriteiten werd erkend. Enkele van de voormalige leerlingen daarvan verwierven Intussen wereldfaam. In Plnneberg bestond ook nog een Balti- sche universiteit met 1200 studenten en 250 professoren en andere leerkrachten Dat ls allemaal voorbij. Van de 70.000 Lituers z(jn er inmiddels meer dan 60.000 geëmigreerd. Emigreren konden echter alleen de gezonden. De bejaarden en zieken bleven achter. Zij zijn meest al niet meer tot werken ln staat en leven van ondersteuning. LAGERE SALARISSEN. Honderdzestig kinderen van deze nog In Duitsland achtergebleven Litauers, waarvan 60 „halve wezen", bezoeken dit gymnasium in Hüttenfeld en wonen daar in het internaat. Slechts 9 van hen zijn in staat het schoolgeld, 135 D.M. per maand, te betalen. De leer krachten aan dit gymnasium ontvangen salarissen, die slechts 40 pet, uitmaken sluitend door giften uit het buitenland opgebracht. De hulp van Duitse zijde is gering. Eén keer heeft het vluchte- lingenmlnisterle 4000 D.M. als hulp voor het aanschaffen van leermiddelen en 2000 D.M. van het ministerie van on derwijs van Baden-Würtemberg voor turntoestellen gegeven. Het bureau so ciale zaken van het district Mannheim gaf af en toe kleine bijdragen voor reis geld, opdat de kinderen tijdens de va kanties naar hun ouders kunnen. ZELF DOEN. De jongens en meisjes ln dit Litause Internaat hebben geen gemakkelijk le ven. Htm dag, die 's morgens om zeven uur begint, is precies ingedeeld. Zij moeten niet alleen de omvangrijke gymnasiale leerstof, maar als extra vakken ook de Litause taal en geschie denis doorwerken en zelf het huls schoonhouden. Er ls geen personeel dat de kamers ln orde houdt, de grote gan gen veegt of park en sportveld ver zorgt. 't Park omvat 5 hechtare en ver eist veel onderhoud. De enige hulp krachten die de school kan betalen zijn vjjf vrouwen ln de keuken. Onder deze waarlijk niet eenvou dige omstandigheden zijn de presta ties van de leerlingen des te verba zingwekkender. De volksdans- en folkloregroep van de meisjes oogst overal waar zij optreedt bij publiek en pers veel bijval. En het basket ball-team van de jongens toonde op wedstrijden ln tal van Duitse steden, hoe sterk het is. De negerbevolking van Tallahassee *et sa,aris Xa" een Dulta ÉU'mnast- B um-leraar. Ze znn daarmee tevreden bedraagt ongeveer een derde van de totale bevolking, zodat de boycot, die sinds 29 mei van kracht is, zware ver liezen voor de busmaatschappij met zich meebrengt. De negers wensen de rassenscheiding op de bussen beëindigd te zien. Ook willen zij negerchauffeurs op lijnen waarvan voornamelijk negers gebruik maken. ROTTERDAM, 16 juni. Be sloten is het „Twaalf Provinciën Huis" te Rotterdam niet meer als winkelcentrum te exploiteren. Aan liet gebouw zal een andere bestem ming worden gegeven. De directeur van de „Twaalf Pro vinciën", de heer A. Arkenbout, heeft in een brief aan een vijfentwintigtal middenstanders, dat winkelruimte in het „Twaalf Provinciën Huis" had ge huurd, o.m. medegedeeld, dat er een passief is van enige tonnen. De heer Arkenbout heeft dit hun bericht, om dat zij aan de vorige directeur, de heer Van de Meulen, hadden opgegeven hoeveel schade zij zeiden te hebben geleden en te zullen lijden als gevolg van de gang van zaken met het huis. De directie zal een accountantsrap port laten opmaken en de midden- tanders een afschrift daarvan zenden. Zij ontkent uitdrukkelijk een juridi sche verplichting tot schadevergoeding, -aar meent, dat bij wijze van schik king de N.V. Wereldhaven hun een bedrag ter beschikking zal willen stel len teneinde hen enigszins in de „be weerde schade" tegemoet te komen. Verwacht wordt dat het accoun tantsrapport binnen tien dagen zal zijn uitgebracht. Kleuter door auto van vader overreden WANSSUM, 16 juni. Toen de heer Van de W. uit Swolgen zijn vracht auto te Meerlo (Limburg) achteruit reed, viel zijn driejarig zoontje dat laast hem zat, door het portierraampje aar buiten. Het kind werd door het oorwiel overreden en overleed. um-leraar. Ze zijn daarmee tevreden. Dit gymnasium voor begaafde kinde ren van nog in Duitsland wonende Li tauers werd oorspronkelijk in 1950 In Diepholz (Nedersaksen) opgericht. Het was daar ondergebracht in kazernes. Door eigen initiatief slaagde de stichting „Litause volksgemeenschap in Duitsland" erin 300.000 D.M. aan giften uit het buitenland bijeen te brengen, daarmee het jachtslot van de familie Rothschild in Hüttenfeld te kopen en als internaat in te rich ten. Hier in de landelijke rust van het mooie landschap der Rijnvlakte ls wel de juiste plaats gevonden voor een on gestoorde opvoeding van jongeren. Het Westduitse ministerie voor wederop bouw verstrekte een renteloos opbouw- krediet van 30.000 D.M. Het onderhoud der school vergt per maand 20.000 D.M. Dit geld wordt ult- WASHINGTON 16 j-mi. Reuter. De econoom Arthur Bloomfield van de Federal Reserve Bank heeft tegenover een subcommisie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de Sowjet-Unie via buitenlandse banken „hot money" voor investering de Ver. Staten kan doen binnenkomen. Hij deelde mede, dat er sedert de oorlog een aanzienlijk bedrag aan buitenlands „hot money" kapitaal, dat gebruikt wordt voor clandestiene of onwettige doeleinden, soms tot ontduiking van belasting de Ver. Staten is binnengekomen en dat veel van dit geld moeilijk kan wor den opgespoord. De Senaatscommissie stelt een on derzoek in naar de eventuele noodza kelijkheid van nieuwe wetten, die op treden mogelijk maken tegen program ma's van bepaalde landen, die toelaten, dat onbekende hoeveelheden gelden van burgers van alle landen met inbe grip van de communistische, de V.S. binnenkomen. Bloomfield noemde in het bijzonder Zwitserland als een ka naal, waardoor kapitaal, waarvan de afkomst moeilijk is na te gaan, kan vloeien. Volgens hem is het technisch heel goed mogelijk, dat de Sowjet-Unie of enig ander communistisch land via Zwitserse of andere buitenlandse ban ken aan dollars komt en deze anoniem in de Ver. Staten investeert. Ingezonden Mededeling (adv.) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP De zaak-Plrogof WASHINGTON, 16 juni. Enkele dagen geladen heeft de voor- I malige Sowj et-Russische vlieger Peter Pirogof tegenover de onder commissie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse senaat verklaard dat „Sowjetrussische agenten" in augustus 1949 hadden gepoogd hem uit het Russische restaurant „De drie muske- tiers" te Washington te ontvoeren. De ondercommissie heeft thans de ware toedracht van deze gebeurtenis bekend gemaakt. WASHINGTON, 16 juni (R.T.R.) I Pirogof bevond zich in gezelschap van de eveneens naar het wes- De commissie voor buitenlandse ten uitgeweken Russische vlieger Anatole Barsof, in het bewuste Senaatklh!eft opnieuw e^edeX restaurant. Barsof was besloten naar de Sowjet-Unie terug te keren van de bezuiniging, die het Huis van en hij poogde Pirogof over te halen evenzo te handelen. Mam^yan1'preside^Etóen^wer voor laatstgenoemde in een gang voor de veiligheid van de Amerikaan hulp aan het buitenland, ongedaan ge- I lieP' ™erd h« Plotseling, zoals hij zelf se Senaat nog mede dat de vrijwillig maakt. Met 9 tegen 5 stemmen besloot de commissie honderd miljoen dollar be schikbaar te stellen voor Eisenhowers fonds voor de economische ontwikke ling van Azië. Donderdag had de Se mededeelde, door vier of vijf man overweldigd. Een hunner trof hem met de kolf van een revolver en een an der legde hem een handboei aan. Uit het verslag van de senaatson- dercommissie blijkt thans, dat twee groepen van de Amerikaanse inlich- naatscommissie bezuinigingen tot een I tingendienst zich eveneens in „de drie totaal bedrag van 615 miljoen dollar musketiers" bevonden, met de op- afgeraden, zodat het totaal bedrag van dracht een oogje in het zeil te houden, het program voor het komende jaar, opdat niet gepoogd' zou worden Piro naar het oordeel van deze commissie, gof te ontvoeren. op 4,5 miljard dollar moet worden ge steld. De president had om 4,9 miljard gevraagd, doch het Huis had hiervan 3,8 miljard gemaakt. HANDBOEI. Congres van Chr. politieambtenaren GRONINGEN, 16 juni. Hoewel het voorstel van het hoofd bestuur van de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Neder land om de gepensioneerde leden inplaats van deelgerechtigde lid te laten worden of te laten blijven, over het algemeen veel waar dering kreeg, gingen er bij de behandeling van dit voorstel op de algemene vergadering toch stemmen op om het voorstel terug te trekken. Daar de meeste afdelingen echter voor het voorstel waren, werd het met 174 tegen 38 stemmen aangenomen. Op een gegeven ogenblik meende een dezer groepen, dat men zou pogen Pirogof in de gang te ontvoeren. Zij besloot handelend op te treden. Piro- De Boliviaanse partij der socialisti- I gof werd zogenaamd „overweldigd" en sche Phalanx heeft in een boodschap hij werd, met een handboei, aan een aan de president en aan het Boliviaan- der agenten vastgeklonken, om even- se volk geprotesteerd tegen maatrege- tuele ontvoeringspogingen te verijde len, die gedurende de verkiezingscam- len. pagne voor kandidaten voor de volks- Rus dacht echter met Sowjet- vertegenwoordiging tegen haar aspi- agenten te doen te hebben en riep rant-afgevaardigden zijn genomen. De I luidkeels om hulp. Daarop schoten party wil, dat de verkiezingen twee zijn >jVrienden", d.w.z. de leden van maanden zullen worden uitgesteld. de andere groep van de Amerikaanse inlichtingendient, die zich nog in het eigenlijke restaurant bevonden, toe. Zij zagen aanvankelijk hun collega's in de gang voor Sowj et-agenten aan, en grepen onmiddellijk krachtig in. In het restaurant bevond zich nog een derde groep, namelijk die der echte Sowjet-agenten. Deze sloegen zwijgend, doch vol aandacht, het ge vecht tussen hun Amerikaanse colle ga's gade. Laatstgenoemden bespeurden ten- I slotte hun vergissing, waarop het I handgemeen werd gestaakt. Piiogof deelde de ondercommissie naar de Sowjet-Unie teruggekeerd# Barsof aldaar is terechtgesteld. 'oging om uitgeweken Rus te ontvoeren WASHINGTON, 16 juni (AFP). De voormalige Russische vlieger Peter Pirogaf heeft voor de subcommissie van de Amerikaanse senaat verklaard, dat in 1949 een poging is gedaan om hem te ontvoeren. Op uitnodiging van een Russische onderdaan, die evenals hij naar Ameri ka was uitgeweken, doch die ln 1949 naar de Sowjet-Unie terugkeerde, had hij zich naar een Russisch restaurant in Washington begeven. Daar was hij ln de gang aangevallen door twee man nen, die hem wilden boeien. Zijn ge-' schreeuw om hulp had zijn vrienden gealarmeerd en zijn aanvallers op de vlucht gejaagd. Het hoofdbestuur had het voorstel ingediend, omdat in de afgelopen ja ren steeds duidelijker naar voren kwam, dat de gepensioneerde leden ook na het verlaten van de politie dienst als lid bij de werkzaamheden van de bond betrokken wensten te blyven. Vooral ook met betrekking tot de behartiging van hun belangen als gepensionneerden. In verband hiermee had het bondsbestuur dit voorstel in gediend, waarbij voorts nog enkele an dere factoren werden geregeld, zoals de contributies voor deze leden, de bij dragen voor de afdelingen en het be perken van het deelgerechtigde zijn tot de weduwen van overleden leden. BEZWAREN. Een van de bezwaren, die bij de behandeling van het voorstel naar voren kwam was het feit, dat nu de ouderen kans kregen in besturen zitting te nemen of te houden, waar beter jongeren hun plaats konden JOHANNESBURG, 16 juni. Reuter. Het hoofd van de Zuidafrikaanse bloedtransfusiedienst, dr. Shapiro, heeft verklaard, dat op grond van de apartheidspolitiek geen bloed van niet- blanke donors aan blanke patiënten wordt toegediend, behoudens in uit zonderlijke omstandigheden. „Deze dis criminatie kan niet op wetenschappe lijke gronden worden gerechtvaar digd", zo voegde hij hieraan toe. Volgens het te Johannesburg ver schijnende avondblad „Star" is er een regeling opgesteld om ervoor te zor gen, dat ook op het gebied van de bloedtransfusie een strikte apartheid wordt toegepast. Deze regeling is be doeld als een amendement op de wet betreffende de geneeskunde, de tand heelkunde en de farmacie. Bepaald wordt, dat het bloed van blanken in flessen met een wit etiket wordt be waard, terwijl de flessen met bloed van nlet-blanken van een zwart etiket moeten zijn voorzien Dr. Shapiro was van oordeel, dat de nieuwe ontwerp regeling het onmoge lijk zal maken, dat niet-blanken het bloed krijgen, dat zij nodig hebben. ROME, 15 juni (A.F.P.) Nadat Prinses Beatrix erin had toegestemd voor hen te poseren, hebben de Itali aanse en buitenlandse persfotografen in Rome vrijdag beloofd haar verder met rust te laten. Overigens hebben de fotografen zich niet onbescheiden gedragen: na dat zij uitgevonden hadden in welk pension de prinses incognito woonde, hebben zij haar een beleefd verzoek doen toekomen om zich te laten fo tograferen. De prinses ontving de fotografen allen tegelijk. Na geposeerd te hebben verzocht zij hen vriendelijk haar tij dens de rest van haar verblijf ln Rome met rust te laten, hetgeen de fotogra fen plechtig beloofden. innemen. Zo werd door enkele afde lingen de suggestie gedaan de gepen- PARIJS, 16 juni (Reuter). De concurrentie van de Japanse techni- siönè'erdê "leden dan üït te" sluiten sche industrie is een factor van toene- van bestuursfuncties. mend belang op de wereldmarkten ge worden, zo blijkt uit een rapport van Een ander aangevoerd bezwaar was de commissie voor machinerieën van het na de pensionering eventueel-over- de organisatie voor Europese economi- gaan naar een andere betrekking, j sche samenwerking (OEES). Dit rap- waardoor de gepensioneerde eigenlijk port over de Europese technische in' dus niet meer in een politiebond thuis hoort. Op grond van deze praktische bezwaren meenden verschillende spre kers het bestuur te moeten adviseren het voorstel terug te trekken en het nog eens nader te bezien. ZELF IN DE HAND. De bondssecretaris, de heer D. Rook, wees er bij zijn verdediging van het voorstel, waarmee een statutenwijzi ging gepaard gaat, op, dat de afdelin gen het zelf in de hand hebben of een gepensioneerde al of niet in het be stuur komt. Ook zijn de belangen van een gepensioneerde vaak niet geheel afwijkend van een politieman die nog in actieve dienst is. Tenslotte werd het voorstel, na een kleine verduidelijkende wijziging in 'n bepaalde zinsnede, met 174 tegen 38 stemmen aangenomen. Daar er geen tegenkandidaten waren gesteld in de vakatures van de aftredende bestuurs leden werden deze herkozen. De bondsvoorzitter, de heer G. van Netten uit Utrecht, werd met 198 van de 204 stemmen eveneens herkozen. In de middagvergadering werd, na behandeling van enige afdelingsvoor- dustrieën merkt op, dat naar 't schijnt deze concurrentie hoofdzakelijk ge voeld wordt op bepaalde markten in het Midden en het Verre Oosten (Pa kistan en India). De Japansche concur rentie bleef tot dusverre beperkt tot rollend spoorwegmateriaal, textielma- chines, naaimachines, fototoestellen, radiotoestellen, optische instrumenten en diverse metaalfabrikaten. Volgens het rapport zijn ook enkele Oosteuro- pese landen de laatste tijd vrij be langrijke leveranciers van technische produkten geworden. Polen, Tsjecho Slowakije en Hongarije zijn zeer ac tief geworden, in het bijzonder in het Midden-Oosten. In enkele landen van de OEES is melding gemaakt van ver kopen in het Midden-Oosten. Ook wordt geklaagd over verkopen tegen zeer lage prijzen door oostelijke lan den, hoofdzakelijk door Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. Tot deze pro dukten behoren motorrijwielen, naai machines, weefgetouwen, machine- werktuigen, optische instrumenten, schrijfmachines en boekhoudmachines. In 1954 werkten ruim 7% miljoen mensen in de aangesloten landen in industrieën, die machinerieën en ver stellen, besloten de algemene vergade- voersuitrusting, precisie-instrumenten ring in 1957 te houden in Zeist. horloges en klokken vervaardigden. Er zijn nu 100 wika 's aan het werk DEN HAAG, 16 juni. Voor de behandeling van het jaarverslag 1955 van het instituut „Kerk en Wereld" waren ter generale syno de der Ned. Herv. Kerk aanwezig de directeuren ds. F. J. Pop, dr. F. Boerwinkel, mr. C. Ph. Abbing en dr. J. C. C. Rupp. Ds. Pop lichtte het verslag toe. In september a.s. zullen 70 leerlin gen aanwezig zijn. Wel is de ten dens, dat van de nieuw zich aan- meldenden het aantal mannen in verhouding van het aantal vrou welijke leerlingen minder wordt. Het directorium zoekt nog steeds naar de juiste vorm van de pas torale verzorging der leerlingen. De diensten, die vanwege de kerke- raad van Driebergen gehouden worden op De Horst, worden uitstekend be zocht. Er zijn thans ruim 100 werkers in kerkelijke arbeid (wlka's) aan het werk. Maar tegen één geplaatste wlka staan 15 Instanties, die teleurgesteld worden, zoveel vraag is er. Voor het evangelisatiewerk zijn te weinig krachten beschikbaar. Eigenlijk moet „Kerk en Wereld" een departe ment voor evangelisatie hebben. Het aanstellen van een nieuwe kracht ligt in het verschiet. Ds Pop kon van een uitstekend contact tussen de kerken op apostolair gebied getuigen. „Kerk en Wereld" is ook vormings centrum. Mede dank zij het feit, dat ds. F. Keja en dr. J. M. v. Veen met dit werk bemoeienis hebben, wordt „Kerk en Wereld" een centrum voor vormingswerk, dat veel stimuleert over het gehele land. Het werkt ook aan de theologische problemen, die achter dit vormingswerk liggen. Helaas wordt wel eens roofbouw gepleegd op hen, die in dit werk staan, aldus het verslag. De rapporteur, ds. J. Vink, had diepe bewondering voor het werk, maar vond het geheel onoverzichtelijk. Dr. Rupp betoogde de noodzaak van het arbeids- apostolaat, waarmee hij zich in toene mende mate gaat bezighouden. De Her vormde Kerk heeft vertrouwen gekre gen in de wereld van de industrie. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Argentijnse opstandeling vluchtte naar ambassade BUENOS AIRES, 16 juni (A.F. P.) De gepensioneerde Argentijnse luitenant-kolonel Valentin Irigoyen, die betrokken was bij de jongste, mis lukte Argentijnse opstand, heeft een toevlucht gezocht op de ambassade van Costa Rica te Buenos Aires. MOSKOU, 16 juni (Reuter). Als onderdeel van het streven in de Sow jet-Unie om maatregelen uit de tijd van Stalin ongedaan te maken, heeft het Sowjet-ministerie voor cultuur een aan tal films, die aanvankelijk waren ver boden, voor vertoning vrijgegeven. Een van deze films Is de rolprent „Levenswet", die tn 1940 werd ver vaardigd en, na twee dagen vertoond te zijn, op bevel van hogerhand uit de roulatie werd genomen. De hoofdper soon is een plaatselijke communistische jeugdleider, die een leven leidt, dat vol komen in strijd is met de normen van de communistische jeugdbeweging. De film had indertijd een geweldig succes, dooh zij verdween plotseling uit de bio scopen, nadat de scenario-schrijver, Alexander Avdeenko, bij Stalin waS ontboden. Een andere film, die nu „gerehabili teerd" wordt, is getiteld „Eenvoudige mensen". Hierin worden de moeilijkhe den getoond, die in de oorlog moesten worden overwonnen bij het overbren gen van een fabriek naar een streek ver achter het front. In het verhaal komt o.a. een wrede, egooentrlsche be drijfsleider voor. De film werd in 1946 geschreven en geregisseerd door Grlgo- ri Kozintsof en Leonid Trauberg, twea van de bekendste mannen ln de Sowjet- filmindustrie. De rolprent ls echter nooit vertoond, omdat de werkelijkheid erin zou worden verdraaid en Trau berg, een Jood, werd korte tijd late» veroordeeld wegens „bourgeois cosmo- politisme". Niettegenstaande deze koerswijziging zullen films in de Sowjet-Unie moeteü overeenkomen met de beginselen van het „socialistische realisme", dat o.m. als eis stelt, dat een opvoedkundig doel moet worden nagestreefd door te laten, zien, dat het goede het slechte over wint. 's-GRAVENHAGE, 16 juni. BJj koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: Met ingang van 1 augustus 1956: tot dijkgraaf van de Karelpoider, J. M. Krijger, Rilland-Bath; tot plaatsver vanger van de dijkgraaf van de Elisa- bethpolder (Walcheren), E. C. Steen- dijk te Arnemuiden; tot gezworene van de Nieuw en St. Jooslandpolder, N. J, Mol te Nieuw en St. Joosland; tot ge zworene van het waterschap Sint-An- naland, N. M. Hage te Sint Annaland; tot gezworene van de Oostpolder, J. Adam te Krabbendijke; tot gezworene van de Westkerkepolder, P. Koeman Cz. te Wolphaartsdijk; tot gezworene van de Reigersbergschepolder, L. J. Bruynzeel te Rilland-Bath; tot gezwo rene van de Volckerpolder J. J. Pijnen te Woensdrecht; tot gezworene van de Willempolder S. Breure te Geersdijk' tot gezworene van de Westerlandpol- der J. G. de Jager te Wolphaartsdijk; tot gezworene van de Stadspolder A. J. Priester te Kortgene; tot gezworene van de Soelekerkepolder, P. D. Re- mijnse te Kamperland; tot gezworene van het waterschap Oud- en Nieuw- Noordbeveland P. de Regt te Kats en J. van der Weele te Colijnsplaat; tot gezworene van het waterschap Hoede- kenskerqe, M. Steijn te Hoedkensker- ke; tot gezworene van de Oost-Nieuw- landpolder J. Overbeeke te Wol phaartsdijk; tot gezworene van de Ma- riapolder A. van der Maas Ez. te Wis- ■senkerke; tot gezworene van de Mo lenpolder D. Poelman te Yerseke, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar waarin hij 70 jaar zal zijn gewor den; tot gezworene van de Nieuw-Ol- zendepolder A. J. Boone te Kruinin- gen; tot gezworene van de Muijepol- der, J. L. Quaak te St. Maartensdijk! tot gezworene van de Nieuwelandepol- der, A. J. Aarnoudse te Krabbendijkej tot gezworene van het waterschap Kruiningen J. Sinke te Kruiningen; tot gezworene van het waterschap Poort vliet, C. J. van Westen te Poortvliet; tot gezworene van de Noord-Kraaijert- polder, A. J. de Jager Gz. te Nieuw- dorp; tot gezworene van het water schap Oud-Wolphaartsdijk M. L. Smal- legange te Wolphaartsdijk, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot ge zworene van de Borrenbroodpolder, C. J. van Schelven te Brouwershaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3