BRITSE SOLDATEK ARRESTEREN TWEE REBELLENLEIDERS Zeeland toonde voor derde zijn culturele prestaties maal „Duitslands hereniging nabij!" Branden en bommen teisteren Cyprus Maar de grote man (Grivas) wist op het nippertje te ontsnappen „Zwart Front" (1933) herleeft in nieuwe Duitse partij Drees probeert nieuw kabinet te vormen Wie stalen zaterdagnacht het lijk van Mussert? Vandaag treedt Sjaret al als Israëlisch minister Muziek, forum, toneel en cabaret Nehroe, Nasser en Tito bijeen Truman weer uit ons land vertrokken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR Ook communisten in de regering? TOPATLETEN VER SLAGEN DOOR KONIJNTJE Naar het buitenlucht overgebracht? Mevr. Golds Meyerson volgt hem op Telefoon 2438 Xb.g.g. voor redactie 3967, voor adm. 2970), Giro 274280. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, TeL 326; TerneUzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per ïn.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3424 Wnd.-hoofdredaoteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 18 juni 1956 J B.B. en cultuur in Goes I Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.17 u., onder 21.06 u. Maan op 17.40 u., onder 1.45 u. Hoogwater dinsdag 19 juni: Vlissingen: 11.27 u. 1.73 m. 23.47 u. 1.64 m. Terneuzen: 11.52 u. 1.90 m., in m. Wemeldinge: -0.13 u. 1.81 m., 12.52 u. 1.58 m. Zierikzee: 12.88 u. 1.88 m., u. m. NICOSIA, 18 juni Zondag is officieel in Nicosia bekendgemaakt, dat bij zuiveringsoperaties in het zuidwesten van Cyprus de Britten er bijna in geslaagd zijn generaal George Grivas, die de leider van de Grieks-Cypriotische ondergrondse beweging, Eoka, zou zijn, gevanen te nemen. Enige van zijn wapens en wat van zijn uitrusting viel de Britten in handen, doch Grivas zelf wist te ontsnappen. De operaties, die nog voortgezet worden, leidden wel tot de arres tatie van een gehele groep verzetslieden, o.w. twee mannen op wier hoofd een prijs van 50.000 gulden stond. AMSTERDAM, 17 juni. Het dage lijks bestuur van de Communistische Partij Nederland heeft na een gisteren gehouden bespreking van de verkie zingsuitslag een communiqué gepubli ceerd, waarin het zich bereid verklaart de Partij van de Arbeid te ondersteu nen bij de vorming van een regering „waarvan de Romme-krachten buiten gesloten zullen zijn". Verzetslieden hebben zaterdagavond twee bommen in een restaurant in het centrum van Nicosia gegooid. Een Amerikaan werd zwaar gewond en overleed later aan zijn verwondingen. Vijf Amerikanen en een Brit werden eveneens gewond. Twee der gewonde Amerikanen zijn er ernstig aan toe. De verzetslieden hebben thans voor het eerst een Amerikaan gedood. In het geheel werden in Nicosia zes bommen geworpen. In Paphos in het westen van Cyprus werd een granaat geworpen naar een Britse patrouille, maar hierdoor werd niemand gewond. Men vermoed, dat de plegers van de aanslag de Amerikanen voor Britten hebben gehouden. BURGEMEESTER GEDOOD Te Patriki, 36 km. ten noorden van Famagusta, hebben drie mannon zater dagavond de Grieks-Cypriotische bur gemeester op straat doodgeschoten, binnenstad van Nicosia is, met ingang Voor het Griekse gedeelte van de van zondagavond, een uitgaansverbod ingesteld, dat geldt van zonsondergang tol het aanbreken van de dag. GROTE BOSBRAND Nabij Vroisha op Cyprus, ongeveer 80 kilometer ten westen van de hoofd stad Nicosia, woedt op het ogenblik een zware bosbrand. Het dichtstbijzijnde zir-'venhuis, in het dorpje Pandaya, ligt reeds geheel vol met gewonden en een aantal hef- schroefvliegtuigen is ingezet bij de red dingsoperaties. Onder de slachtoffers bevindt zich een aantal Britse militai ren. Aan de burgerziekenhuizen in Ni cosia en Limassol is reeds verzocht bed den gereed te maken voor slachtoffers van deze brand. Geboorte met traangas en gevechten Miltenberg (Beieren), heeft zondag I Jmene verkiezingen. DEN HAAG, 17 juni H.M. de Koningin heeft aan Dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Drees heeft zoals ge bruikelijk is Hare Majesteit verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Het onderhoud, dat de Koningin, van daag met Dr. Drees heeft gehad, heeft ruim drie uur geduurd. Dr. Drees ontkende uitdrukkelijk, in antwoord op vragen van wachtende journalisten, dat in het onderhoud van arie uur iets anders zou zijn besproken an de kwestie van de kabinetsforma tie. Uitdrukkelijk sprak hij ook Britse persberichten tegen, dat fractieleiders een eis hadden gesteld met betrekking tot de kabinetsformatie, die een andere kwestie raakt. „VEEL TE BESPREKEN" Gevraagd naar de oorzaak van de langdurige bespreking antwoordde Dr. Drees, dat „er veel te bespreken is en JI.M. heeft veel met mij besproken". Hij bevestigde vervolgens de veronder stelling, dat de kabinetsformatie „stel lig moeilijk zal zijn". Dr. Drees deelde tenslotte mede, dat hij waarschijnlijk vanmiddag nog een gesprek zal hebben met de fractievoor zitter van de PvdA, Mr. Burger. Ook tijdens het weekeinde zal wel overleg zijn gepleegd, evenals maandag, als de demissionaire ministerraad bijeenkomt, doch „dinsdag zal ik serieus aan het werk gaan", aldus de kabinetsforma teur. onder straatgevechten tussen aan hangers en tegenstanders en te midden van kreten als „Aan de paal rnet deze Fuehrer", „Weg met de Nazi's" en „de fascisten eruit", welk geheel werd opgeluisterd met rondgestrooide traangasbommen, de rumoerige geboorte plaats ge vonden van Strassers „Socialisti sche Duitse Eenheidspartij". MEDESTANDER VAN HITLER De stichter is de thans 59-j. welbe kende Otto Strasser, tot 1933 leider van het z.g. „Zwart Front" en medestander van Hitier. Laatstgenoemde liet Stras sers broer Gregor liquideren, hetgeen tot een breuk tussen Hitier en Otto Strasser leidde, die Duitsland verliet. Hij vestigde zich uiteindelijk in Cana da, om van daaruit in 1954 naar West- Duitsland terug te keren. De meeste aanhangers van Otto Strasser zijn boven de veertig. Een groot gedeelte hunner is voormalig na- tionaal-socialist, doch er zijn ook ge wezen socialisten onder. „DERDE MACHT" De „socialistische Duitse eenheids partij" wil een „derde macht" vormen tussen kapitalisme en communisme. Zij is tegen algemene dienstplicht, doch voor een beroepsleger. Zij is voorne- Strasser is voor een „neutraal her enigd Duitsland". „Wanneer wij aan de macht waren, zou ik onmiddellijk onderhandelingen met het Kremlin openen over een her eniging van Duitsland en ik zou een ronde-tafelconferentie beleggen met de Oostduitse leiders", aldus verklaarde Otto Strasser o.m. op de zondag gehou den bijeenkomst. Zondag is in Wenen de internatio nale energieconferentie voor de vijfde maal bijeen gekomen. Er is ook een Russische delegatie. PRAAG, 17 juni. Tijdens de interna tionale athletiekwedstrijden te Praag werden de Oosteuropese deelnemers ondanks hun prachtige prestaties toch verslagen. Een verdwaald konijntje verscheen tij dens een van de races plotseling in de bocht van de sintelbaan en rende voor de athleten uit over een afstand van ongeveer 200 meter over de sin telbaan. Onder de enthousiaste toejuichingen van de ruim 7000 toeschouwers bleef het konijn zijn achtervolgers voor. Ook de hordenlopers die op hun beurt stonden te wachten en die naar de grond doken om het diertje te vangen, was het te vlug af. Als eerste ging het konijn over de eind streep en verdween toen trots in de Adenauer op Duitse Eenheidsdag BONN, 17 juni Reuter De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft zondag in een korte toespraak op een plechtigheid in de bondsdag ter gelegenheid van de „Duitse Eenheidsdag" onder meer ver klaard te menen, dat de dag, waarop Duitsland in vrede en vrijheid her enigd zal worden, niet ver meer af is. In alle Westduitse staten zijn plech tigheden ter gelegenheid van de „Duit se Eenheidsdag" gehouden, terwijl langs de Oostduitse grens vuren wer den aangestoken. Adenauer is zaterdag na zijn bezoek aan de V.S. in Bonn teruggekeerd. Hij verklaarde uiterst tevreden te zijn over de resultaten van zijn bezoek. „Alle invloedrijke politieke leiders in de V.S. hebben zeer grote belangstel ling voor Duitse kwesties en de Duitse eenheid", aldus de bondskanselier. DEN HAAG, 17 juni Het lijk van de vroegere N.S.B.-leider, Ir. A. Mussert, is uit zijn graf op de algemene begraafplaats te Den Haag verdwenen. Tot deze ontdekking kwam de politie zondagochtend, na dat een onbekende een Amsterdams ochtendblad deze mededeling had verstrekt. Daar men vermoed, dat degenen, die het lijk hebben weggehaald, dit naar het buitenland willen overbrengen, wordt aan de grenzen streng gecontroleerd. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Mussert werd op 7 mei 1946 gefusil leerd eu dezelfde dag begraven. Slechts zijn familie was bekend met de plek, waar hij begraven lag. In 1947 heeft d^ weduwe van Mussert gevraagd of zij bloemen mocht leggen op het graf. Dit verzoek is destijds ingewilligd. Na 1947 werden er nooit meer bloemen gelegd. BEKENDEN Degenen, die het lijk in de afgelopen nacht hebben weggehaald, moeten pre cies geweten hebben waar de stoffe lijke resten van Mussert begraven la gen. Op het graf, waarin nog drie an dere lijken lagen, bevond zich geen steen. Een klein grafteken, dat naast het graf van Mussert stond, was opzij- gegooid. Men heeft daarna op de juiste plaats een kuil van ongeveer ander halve meter gegraven op een wijze, die doet vermoeden dat lieden, die ervaren waren in graafwerk, bezig zijn geweest. De politie heeft een speurhond op het spoor gezet, Deze volgde het spoor tot de achterzijde van de be graafplaats waar zich een hek van ongeveer ruim twee meter hoog be vindt. Het slot van dit hek was niet geforceerd. De hond vond buiten dit hek het spoor terug, maar raakte het weer kwijt ongeveer halverwege. Men neemt aan dat de overblijfselen van Mussert, met de resten van de vurenhouten kist waarin hij was begraven, daar in een auto gezet zijn. TELEFOONTJE Vanmorgen om half acht heeft een onbekende de redactie van een och tendblad telefonisch medegedeeld dat het lijk was weggehaald. Deze waar schuwde de directie van de algemene begraafplaats. Nadat men de juistheid van de anonieme mededeling had ge verifieerd, heeft de directie de politie gewaarschuwd. MASSAGRAF Het graf bevond zich in het oude ge- de.elte van de begraafplaats, waar de vijfde klasse graven lagen. De kist met de resten van Mussert was de bovenste van de vier, die in een van de zoge naamde massagraven waren bijeenge bracht. Deze graven worden tien jaar in stand gehouden. Deze termijn was dus voor het graf van Mussert reeds verstreken. Het onderzoek wordt geleid door de commissaris van de Haagse politie. Na informatie is gebleken dat de we duwe van Mussert reeds enige jaren geleden is overleden. De Sjah van Perzië en zijn echtge note zullen 25 juni uit Teheran ver trekken voor een officieel bezoek van vijftien dagen aan de Sowjet-Unie. Een schriftelijke stemming van da zaterdagmiddag te Rotterdam bijeen gekomen stakende bouwvakarbeiders heeft tot resultaat gehad dat het besluit viel maandag het werk te hervatten. TEL AVIV, 18 juni De Israë lische minister van buitenlandse zaken Mosje Sjaret heeft op een zondag gehouden bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Mapai, de Israëlische socialistische parti; medegedeeld, dat hij vandaag (maandag) zal aftreden. Mevrouw Golda Mayerson, de minister van arbeid zal hem opvolgen. De thans 02-jarige Sjaret is minister van buitenlandse zaken geweest sinds in mei 1948, bij het vertrek der Britten uit Palestina een voorlopige Israëlische regering werd gevormd, die een jaar later in een definitief kabinet werd omgezet. Nader wordt vernomen, dat het centrale comité van de Israëlische arbeiderspartij zondagavond de mi- NIEUW DELHI, 17 juni Zondag is te Nieuw Delhi van officiële Indi sche zijde medegedeeld, dat de Indi sche premier Nehroe, de premier van Egypte, luitenant-kolonel Nasser, en de Zuidslavische president maarschalk Ti to volgende maand op het ter hoogte van de Adriatische kust gelegen eiland Brioni een samenkomst zullen hebben. Nehroe bevindt zich dan op een don derdag a.s. beginnende buitenlandse reis, die vier weken zal duren. Hij zou aanvankelijk Tito en Nasser afzonder lijk hebben gesproken. Nasser zal, zoals gemeld, een offi- eieel bezoek aan Zuid-Slavië brengen. Nehroe en Nasser zullen, na de samen komst op Brioni, gezamenlijk naar Cairo vliegen. GOES, 16 juni Voor de derde maal heeft Zeeland getoond wat het aan cultuur weet op te brengen. Het was opnieuw een prettige kennismaking. Vanzelfsprekend kon de derde Zeeuwse Culturele Dag gehouden in de „Prins van Oranje" zelfs geen globaal overzicht geven van de culturele activiteiten, maar de enkele ove rigens belangrijke facetten, die ,deze dag „aan bod" kwamen, mochten gezien en gehoord worden, 't Was bovendien een dag, waar op de jeugd voor het voetlicht trad. Wij voor ons vonden één van de mooiste momenten het optreden van de elfjarige pianist Carlos Moerdijk, die een spel liet horen, dat niet alleen technisch voortref felijk was, maar ook bijzonder gevoelvol. Er is niemand zo'n ovatie gebracht als deze wat beteuterd kijkende Carlos, die zich maar zo vlug mogelijk aan de huldiging wilde onttrekken, maar die toch nog even moest luisteren naar de spontane woorden van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, van wie hij een ge schenk ontving. gevarieerd menu, dat geld voor culturele doeleinden niet als een sluitpost moet beschouwen. Het was een de gasten deze dag werd voorgezet. Weer verschillend van het vorig jaar. Nieuwe elementen waren n.l. het fo rum over de problemen van het cul turele werk in Zeeland en het journa listencabaret onder het motto „Onge corrigeerd". Het forum, onder leiding van mr. dr. A. J. J. M. Mes, en voorts bestaande uit de heren ir. M. A. Geuze, Jacq de Smit, H. K. Michaëlis, drs. Lockefeer en drs. Th. J. Westerhout, heeft niet voor erg hete vuren gestaan, al waren er dan vragen, die drie keer gelezen moesten worden vanwege de ingewikkeldheid. SUBSIDIEPOLITIEK Natuurlijk ging het over subsidie en ieder vond wel, dat de overheid het Roerend eens waren de heren het ook hierover, dat het subsidiebeleid doorzichtig moet zijn en dat het rijk de provincie niet heeft voor te schrij ven wat gegeven moet worden, even min als de provincie dat de gemeenten mag doen. En, zo vond men, de gemeente moet niet altijd bij culturele evenementen aan de vermakelijkheidsbelasting vast houden. MEER SPREIDING In het algemeen achtte men het juist, dat de overheid geen amateurtoneel voorstellingen subsidieert, maar ama teurtoneel in het algemeen steunt. Veel belangrijker is, dat de over heid zorgt voor de nodige outillage, die in de meeste plaatsen nog zeer te wensen over laat. En dan was na- COMMISSARIS DE CASEMBROOT: te weinig aan cultuur? tuurlijk grotere spreiding van aller lei culturele voorstellingen over de provincie een vurige wens. De overheid is niet deskundig tot het beslissen in culturele aangelegenheden, zo was de algemene opinie. Maar zij zal daarom van deskundigen adviezen moeten inwinnen. In Zeeland gebeurt dat ook, maar, aldus formuleerde de voorzitter zijn standpunt: de overheid heeft het volste recht indien zij dat nodig oordeelt van die adviezen af te wijken. Het Zeeuws Orkest moeten we maar nuchter bekijken, werd gezegd. De lig ging der eilanden schept enorme moei lijkheden. Tot een volledig bezet sym fonie-orkest zal het wel niet komen, maar zeker wel tot een kamerorkest, bij de samenstelling waarvan de Zeeuwse Muziekschool goede diensten kan verlenen. TE WEINIG VOOR CULTUUR In zijn openingswoord stelde de Commissaris o.m. de vraag, of het juist is zoals sommigen beweren, de provincie niet genoeg voor de cul tuur doet. Hij ontkende dit: de cijfers wijzen uit, dat per hoofd der bevolking in Zee land waar heel wat meer zaken veel geld vragen het meest wordt gege ven van alle provincies. Hij was dank baar voor de groeiende belangstelling voor de Culturele Dag, evenals voor de bloei van de Muziekschool nu met ruim 2.000 leerlingen) en voor de stij gende animo voor het amateurtoneel. Nadat de heer J. Laroes uit Middel burg op bijzonder knappe en virtuoze wijze een concert voor sopraansaxo foon van Von Weber had gespeeld met pianobegeleiding van de heer P. de Rooye droegen vier middelbare scho lieren werkjes voor, waarmee zij dit jaar de voordrachtswedstrijd wonnen. Het waren Erika Lugt uit Zierikzee, Cokkie Fraanje uit Goes, H. Booogert uit Zierikzee en M. P. F. Haak uit Mid delburg. Hun prestaties mochten er zijn: gevoelig, duidelijk en een goede uitspraak. Zij kregen van de Commis saris elk een boekenbon en veel waar derende woorden. Direct na afloop van de morgensamenkomst werden de deel nemers op het stadhuis ontvangen door burgemeester mr. W. C. ten Kate. (Vervolg op pagina 2) nister van arbeid, mevrouw Golda Mayerson heeft gekozen als opvolg ster van minister Sjaret. Het comité besloot tevens, dat de portefeuille van arbeid zal worden overgenomen door de secretaris-gene raal van de Israëlische arbeidsfedera- tie, Mordechai Namir. Het kabinet zal maandagmorgen tij dens een speciale zitting van deze ver anderingen op de hoogte worden gé- steld. BUSSUM, 17 juni. De oud-presi dent van de Verenigde Staten Harry S. Truman hoopt door de democratische partij in Amerika te worden uitgeno digd voor deelneming aan de komende verkiezingscampagne. Truman heeft dit vanavond kort voor hij weer uit Ne derland vertrok voor de televisie ver klaard in een vraaggesprek met een verslaggever van de Nederlandse tele visie stichting. „Ik hoop aan deze ver kiezingscampagne actief te kunnen deelnemen", aldus Truman. Op de vraag: „Welke zijn naar uw mening de belangrijkste eigenschap pen voor een president van de Ver enigde Staten?" antwoordde Tru man: „Daarvoor zou u de memoires van een zekere Harry S. Truman eens moeten lezen". GEEN VERTROUWEN Zijn mening over de huidige Russi sche politiek is: „Ik heb absoluut geen vertrouwen In de Russen, totdat z? door hun daden tonen dat het hun ernst is. Ze hebben zich nooit aan overeen komsten gehouden, in het bijzonder niet aan die welke met de Amerikaan se regering is gesloten in Potsdam. lit wantrouw ze." WESTKAPELLE Wedvlucht. De P.V. „De Zwaluw" nam met 44 duiven deel aan een vlucht t.b.y. de kankerbestrijding, vanuit Noyon, 221 km. I. A. Huibregtse, 2 en 3 W. Minder- houd, 4 en 5 Th. van Alphen, 6 L. A. Lievense, 7 R. J. Minderhoud, 8 A. Hou- mes, 9 G. Jongepier, 10 W. Lievense. DE BILT ZEGT» Enkele verspreid optredende buien, maar vooral aan de kust ook flinke op klaringen. Matige tot krachtige en aan de Wad- denkust mogelijk harde wind uit noor delijke richtingen. Koud voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1