Geref. maatschappelijk werk van grote betekenis voor welzijn der kerk Schoenen passen met röntgenstralen kan onjuist en gevaarlijk zijn Particulier beroepsvervoer heeft grote toekomst nog ZENUWEN NEUROTONIC Franse besprekingen in Washington en Londen Zaterdag 16 Juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Nauw verband mei kerkelijke ambielijke arbeid Raad voor Geref. sociale arbeid hield congres te Utrecht Rood gebak in Alkmaarse raad bedrijven van veel betekenis Opvolging in Zufd-Afrika maakl Sijsi van verboden bleken niet verdovend maar genezend Onderwerpen: betrekkingen met Rusland Europese eenheid en Robertson gaat Egyptische (eesten bijwonen Doktoren en atoomgeleerden rapporteren Nadelige gevolgen voor klant, winkelier en kinderen Wettelijk verbod van deze apparaten? Amerikaanse hotelschepen voor goedkoop vervoer Noodlanding in de wildernis Tsjechoslowaakse studenteneisen afgewezen Humanité" in beslag genomen (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 15 juni. De nog jonge Stichting „Raad voor Gere formeerde Sociale Arbeid" (G.S.A.) hield voor de eerste maal een landelijk congres. De belangstelling hiervoor van de zijde van diaco nieën, predikanten en maatschappelijke werkers was zo groot, dat aan 150 gegadigden voor een plaats meegedeeld moest worden, dat de zeer grote zaal reeds geheel gevuld was. De demissionaire minis ter van maatschappelijk werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, was ook aanwezig. Naar hij verklaarde wilde hij aan de Raad en over de hoofden van de aanwezigen heen aan het gehele kerkelijk en par ticulier initiatief in ons land zijn dank betuigen voor de prettige samenwerking tijdens zijn ambtsperiode. Uitdrukkelijk stelde de be windsman, dat maatschappelijk werk gedaan moet worden in samen werking met de overheid, maar dat de uitvoering op levensbeschou welijke basis dient te geschieden. band. In de Kring der Geref. Kerken is gelukkig op bepaalde terreinen weinig nood. Er zijn bv. weinig onmaatschappe- lijken. Maar deze kerken proclamerende souvereiniteit van Christus over wereld en mensenleven. Zij moeten getuigen van Zijn barmhartigheid en gerechtigheid. Daarom mag dit werk niet tot de eigen kring worden beperkt, aldus prof. Van Dijk. Prof. dr. K. Dijk sprak een slotwoord als voorzitter van het deputaatschap, dat met het toezicht op het werk van de Raad is belast ALKMAAR, 14 juni „Als de KVP 35 zetels haalt, dan trakteren wü", had het Alkmaarse raadslid van de KVP, mr. A. Leesberg, voor de stembusuit- g tot de P.v.d.A.-fractie gezegd en ofschoon de KVP slechts 33 zetels kreeg, waren er toch gebakjes bij de koffie in de hedenavond gehouden raadsvergadering. Het waren gebakjes fraai gedecoreerd met het cijfer 34, dat geen twijfel overliet over de her komst van deze traktatie, die de P.v. d.A.-fractie, nog in de overwinnings roes, had laten aanrukken. De voor zitter, burgemeester H. J. Wytema, deed alsof hij niet wist wie het gebak aan de raadsleden aanbood en bracht „de onbekende gever" dank namens de raad. De voorzitter van de Raad, prof. dr. R. Schippers, beantwoordde de vraag „Waarom Gereformeerd maatschappelijk werk?" Het gaat in bet maatschappelijk werk om de problemen rond mens en samenleving. Ook al is de armoede ver dwenen, toch zien we overal maatschap pelijke nood door gebrekkige aanpassing en allerlei conflicten. In het maatschappelijk werk gaat het in de eerste plaats om het helpen, om het lenigen van deze nood. Over de vraag, of er ook een doelbewuste beïnvloeding moet zijn van de mens in zijn verhouding tot de samenleving, of er ook sprake moet zijn van een sociale planning, is de be zinning nog gaande. Met het helpen zijn we al lang bezig. Ai in de doleantietijd werd in Geref. kring ingezien, dat de „bedelingsmen- taiiteit" verdwijnen moest om plaats te maken voor de christelijke liefde, die mededeelzaam is. De Geref. diaconale arbeid heeft dan ook altijd zeer waar derend gestaan tegenover de steeds groeiende maatschappelijke zorg. ONTWIKKELING Prof. Schippers herinnerde eraan hoe de diaconiën en ook het Geref. volk al lange tijd meedoen aan het gespeciali seerde maatschappelijke werk, dat door protestantse inrichtingen op interkerke lijke basis wordt verricht. Dit had zo kunnen blijven, als niet het algemene maatschappelijke werk zich had aange diend, dat in zo sterke mate invloed uit oefent op de gezinnen en dat zich hoe langer hoe meer een basispositie ver werft. Omdat men hoe langer hoe meer hiermee werd geconfronteerd, kwam de Raad voor Kerkelijke Sociale Arbeid tot «tand, die nu is omgedoopt tot de Stich ting Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid, voor welker arbeid de generale «ynode mede de verantwoordelijkheid heeft aanvaard. VIER PUNTEN Het concrete antwoord op de vraag Waarom gereformeerd maatschappelijk werk? werd door prof. Schippers in vier punten samengevat: 1. Er zijn tegenwoordig veel minder mo gelijkheden voor samenwerking met andere orthodox-protestantse groepen. Men ontmoet hier óf de Oecumenische Raad op zijn weg, waarvan de Geref. Kerken geei deel uitmaken, óf de Hervormde synodaliteit. 2. Er is een zeer nauw verband tussen het aigemeen maatschappelijk werk en de kerkelijke ambtelijke arbeid. Daar om behoort er tussen die twee ook een nauwe band te zijn. 3. Het orthodox-protestantisme heeft geen legitiem werkterrein, het ambte lijk kerkewerk heeft dit weL 4. Het Geref. maatschappelijk werk is van de grootste betekenis voor het welzijn van de kerk zelf en het vormt een steun bij de gemeente-opbouw. Ook de Geref. Kerk moet in de goede zin een volkskerk zijn, die een woord en een daad heeft voor de wereld. VELE FACETTEN Na deze algemene inleiding werden de verschillende facetten van het werk door enkele sprekers in het kort belicht. Dr. B. Chr. Hamer rprak daarbij over het Centrum voor Zielszorg, dat pastorale zorg in de meest uitgebreide zin biedt aan mensen met allerlei geloofs- en ziels conflicten. Het bureau in Amersfoort, waaraan een predikant en een psychiater verbonden zijn, zal weldra nevenbureaus moeten vestigen in Den Haag en andere plaatsen. In de toekomst zal iedere pro vincie minstens over één zo'n bureau moeten beschikken. Dat kan alleen, als de G.S.A. de financiële verantwoordelijk heid voor dit werk wil aanvaarden. Mej. H. Wijnterp sprak over het mooie en overal dankbaar ontvangen werk van de Gezinsverzorging. Over de Jeugdzorg vertelde ds. J. M. van Krimpen één en ander. Dit werk wordt verricht door de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw en het richt zich uitsluitend tot de niet- kerkelijke jeugd uit onmaatschappelijke tenslotte de bestrijding van de onmaat- milieus. De heer P. van Strijen besprak schappelijkheid. BEJAARDENZORG De bejaardenzorg werd door prof. dr. R. van Dijk nog even aangestipt in zijn samenvatting van het besprokene onder de titel „Onze taak in deze tijd". Hij merkte op, dat voor het aanvatten van al dit werk een groei van het gemeen schapsbesef in de gereformeerde kerken nodig is, maar dat omgekeerd dit ge meenschapsbesef ook weer zal worden gestimuleerd door de aanpak van dit werk. Prof. Van Dijk zag dit maatschappelijk werk als Geref. werk in nationaal ver- N.O.B.-congres ie Nijmegen KAAPSTAD, 15 juni, In Zuid- Afrika zal binnenkort van regerings wege een lijst worden gepubliceerd van boeken en andere publikaties, die de laatste jaren zijn verboden. Op het ver kopen, etaleren of het in bezit nemen van dergelijke uitgaven staat maximaal een boete van 1000 pond (ruim 10.000 gulden) of een gevangenisstraf van vyf jaar. Sinds het begin van de tweede we- i Jdoorlog zijn meer dan 3000 boeken door regeringscensoren verboden, om dat zij voor wat ruim de helft betreft els onzedelijk worden beschouwd en voor de rest in strijd worden geacht met de apartheidspolitiek der regering of met haar campagne tegen het com munisme. Het toezicht op de invoer van boe ken, tijdschriften en films ts vooral versterkt, sinds de nationale partij in 1348 aan de macht ls gekomen. Thans breidt de „zwarte lijst" zich elke maand met ongeveer zestig titels uit. Enige jaren hadden douane-functio narissen de bevoegdheid boeken en an dere publicaties voor nader onderzoek in beslag te nemen. Naar de minister van binnenlandse zaken, dr. Doenges, in het parlement heeft verklaard, zal deze bevoegdheid thans worden overgedra gen aan personen met een scherper begrip" voor wat aan de Zuidafrikaan- se raad van censoren moet worden voorgelegd. NIJMEGEN, 15 juni. De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, heeft in het concertgebouw „De Vereniging" het ne gende beroepsgoederenvervoercongres van de N.O.B. Wegtransport geopend. Hij vestigde de aandacht op de bijzondere betekenis van het congresonderwerp, nl. problemen rondom de opvolging in het vervoerbedrijf, beschouwd van juridisch, economisch, fiscaal en ver- gunningstechnisch standpunt. Dat het particuliere beroepsvervoer langs de weg in de toekomst op nog betere wijze dan thans geschiedt, is van bijzondere betekenis, aldus minister Algera, die in dit opzicht opmerkte, dat dit niet alleen een vraagstuk is van meer kennis van zaken, maar ook van persoonlijkheidsvorming. Ook het bijbrengen van het begrip van wat samenwerking van toegewijde en goeduitgeruste jongeren ten bate van de vervoerstak in de toekomst zal vermogen te presteren, is van belang. Het is een verblijdend teken, zo zei mr. Algera, dat de ondernemers in deze bedrijfstak heden ten dage een duurzame bestaansmogelijkheid plegen te vinden. Kundige voorlichting in en door de organisatie is ook hier van betekenis. De voorzitter, de heer E. van Don kelaar, zei te hopen, dat hij mr. Algera in het nieuwe kabinet weer als minis ter van verkeer en waterstaat zou mo gen begroeten. STERKE ONTWIKKELING, In zijn congresrede besprak de voorzitter de sterke ontwikkeling, die het wegtransport de laatste dertig jaar heeft ondergaan. Nog betere vakoplei ding van de toekomstige ondernemers in het beroepsgoederenvervoer noem de hij van groot belang. De bond heeft die opleiding zelf ter hand genomen in cursussen. Ten aanzien van de problemen rond de opvolging in het vervoerbedrijf zei spreker de overdracht van bevoegdhe den In het bedrijf aan de jonge onder nemers van veel belang te achten. Op dit congres wordt daarom alle aan dacht besteed aan de opvolgers in de bedrijven en aan het tijdig voorberei den van de jongeren op hun niet een voudige taak. Vervolgens werd het congresonder werp besproken door leden van de staf van het algemeen secretariaat van de N.O.B., nl. door mr. J. G. Snackers, chef van de juridische dienst, mej. dra. F. L. Mulder, van de economische af deling, de heer F. A. L. Schreiner, chef van de afdeling belastingzaken en de heer J. M. Kuijsten .secretaris alge mene zaken. Allen gaven zowel technische als praktische adviezen en wenken. Hier op werd door de congresdeelnemers druk gereageerd, zodat niet alle vra gen beantwoord konden worden. Het congres moest nl. om vier uur geslo ten worden voor de excursie naar Rhenen. Donderdagmiddag ls ex-president Truman met zijn echtgenote voor een bezoek van enige dagen in ons land aangekomen. Op het station Hollandse Spoor in Den Haag werd de hoge gast verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur in ons land de heer Freeman Mat thews. Naast de heer Truman zijn echtgenote. Ingezonden Mededeling (adv.) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden Actieve diplomatie PARIJS, 15 juni (Reuter). Twee topfiguren op het gebied van de Franse buitenlandse politiek bezoeken Washington en Londen om het Franse standpunt ten aan zien van twee kwesties toe te lich ten, nl. de betrekkingen met Rus land en het streven naar Europese eenheid. De minister van buiten landse zaken, Pineau, vertrok don derdagavond per vliegtuig naar de V.S. en zijn staatssecretaris, Mau rice Faure, ging vandaag naar de Britse hoofdstad. Pineau verwacht in zijn besprekin gen met Dulles volledige sympathie te vinden voor zijn hoop op nauwere Europese samenwerking, doch een veel gereserveerder houding ten aanzien van zijn streven naar toenadering tot de Sowjet-Unie. De Franse minister is van oordeel, dat de zes landen van de E.G.K.S. met of zonder Engeland hun actie voor nauwere eenheid moeten voortzetten. Op dit punt ontmoette hij verzet van René Massigli, de aftreden de secretaris-generaal van buitenland' se zaken, die in het raam van de woensdag aangekondigde mutaties zal worden vervangen. Deze voormalige ambassadeur in Engeland is tegenstan der van elke politiek, die Frankrijk nauwer bindt aan zijn huurlanden op het vasteland, ten koste van zijn bondgenootschap met Engeland. De V.S. hebben achter de schermen al hun invloed aangewend ten gunste van de vorming van Euratom, de or ganisatie voor Europese samenwerking op atoomgebied. Wat de verhouding tot Rusland betreft is Pineau van oordeel, dat de Sowjet-Unie oprecht toenadering tot LONDEN, 15 juni (A.F.P.). Gene raal Sir Brian Robertson, voormalige opperbevelhebber van de Britse troepen in het Midden-Oosten, heeft een uitno diging van premier Nasser van Egypte aanvaard om de volgende week de be vrijdingsfeesten in Egypte bij te wo nen. uw De Egyptische ministerraad besloot, dat dinsdag 19 juni, wanneer het ver trek van de laatste Britse soldaat uit de zone van het Suezkanaal gevierd zal worden, een nationale feestdag zal zijn, Ook 18 juni, de verjaardag van de uit roeping van de republiek, zal een feest dag zfln, Op 20 juni zullen de plechtig heden worden voortgezet met een gro te militaire parade in Cairo, waarop de wapens, die door communistische lan den geleverd zijn, zullen worden ver toond. Aan de wapenschouw nemen ook eenheden uit andere Arabische landen deel. De Britse regering heeft de uitnodi ging van generaal Robinson met :n stemming begroet. Zij ziet hierin een „beleefdheldsgebaar" van premier Nas ser om de wrevel weg te nemen, die ln Engeland is gerezen door de ultnodi ging van de Sowjet-mlnister van bui tenlandse zaken, Sjepilof. Deze was, na achteraf gebleken is, reeds uitgeno digd voor hij Molotof opvolgde, dus toen hij nog hoofdredacteur van de „Prawda" was. UTRECHT, 15 juni (ANP). Omtrent het gebruik van röntgen- apparaten in de schoenenmagazijnen, waarbij de klant d.m.v. rönt genstralen kan zien hoe zijn voet in de nieuwe schoen past, zijn deskundigen van mening, dat dit zeer gevaarlijk kan zijn. In een rapport van een commissie van 17 Engelse medici en atoom geleerden over de eventuele toekomstige gevolgen van atoomstra ling, wordt grote bezorgdheid geuit over de toepassing van radio activiteit in de geneeskunde. Met name wenst de commissie, dat het gebruik van röntgenstralen bij het passen van schoenen wordt afgeschaft, behalve wanneer dit wordt voorgeschreven om orthope dische redenen. Ook in Nederland is men zeer be vreesd over het gebruik van deze appa raten in de schoenwinkels. De directie van het rijksinstituut voor de Volksge zondheid, dr. J. Spaander, acht uit oog punt van de volksgezondheid het bedie nen van deze apparaten door leken on juist en gevaarlijk. Het toenemende ge bruik van deze apparaten, waarvan er momenteel ruim 700 in Nederland zijn, heeft de laatste tijd geleid tot uitvoerige besprekingen op congressen van röntge nologen, zo zei hij. In Nederland verzetten de röntgeno logen zich tegen het gebruik van deze apparaten door leken, omdat gebleken is, dat noch de winkelier noch de koper van schoenen op de hoogte is van de gevaren die aan het toestel verbonden zijn. Getracht wordt om het gebruik van deze apparaten bij wet te ver bieden. modegril Röntgenologen verklaren, dat deze ap paraten geen enkel nuttig effect hebben en beschouwd moeten worden als een modegril. Het publiek, zo menen zy, be hoeft niet te zien hoe de schoen zit, maar moet voelen of het schoeisel gemakkelijk draagt Van de zyde van de arbeidsinspectie deelde men ons mede, dat bij een een malige behandeling 1 tot 2 röntgen aan de klant wordt toegediend. Het gebeurt dikwijls, dat de klant afziet van de aan geboden schoenen en elders nog eens gaat proberen, In vele gevallen komt het voor, dat ook hier dan weer gebruik wordt gemaakt van een röntgenapparaat waardoor de klant wederom een dosis röntgen ontvangt kinderen.... Vaak ook gebeurt het, dat winkelper soneel demonstreert hoe het apparaat werkt. Kinderen vooral vinden het inte ressant en blyven soms langdurig aan röntgenstralen blootgesteld, terwijl het demonstrerende personeel vele malen op een dag een dergelijke dosis ontvangt. Vele schoenwinkeliers zijn niet op de hoogte van het gevaar waaraan zij bloot staan. Een mens, zo wordt ook in het Britse rapport verklaard, mag tijdens de duur van zijn leven niet aan meer dan 200 röntgen extra over zijn gehele lichaam worden llootgesteld. Die 200 röntgen moeten over tientallen jaren verdeeld zijn. KANKER Een groep Amerikaanse deskundigen heeft aanbevolen voor elk mens aante kening te doen houden van het totaal atomisch-, röntgen- en andere radio actieve straling waaraan hij in zyn leven is blootgesteld geweest. Zij dringen er, evenals het Britse rap port, op aan, het medisch gebruik van röntgenstralen zoveel mogelijk te beper ken. Opeenhoping van radioactiviteit in het menselijk gebeente kan o. m. kan ker, bloedziekten en beschadiging van het weefsel ten gevolge hebben. GETEST Van de zijde van een der grootste im porteurs van deze röntgenapparaten ver nemen wy, dat deze apparaten getest zijn in Duitsland, waarbij men oorleelde dat de dosis röntgen zeer miniem is. Dit con cludeerde ook het radiologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hier werd gemiddeld na tien maal doorlichting van zeven seconden 2,5 röntgen verkre gen, terwyi de dosis by leder- en crêpe zolen nog lager ligt. Sceptisch blijft men evenwel t.o.v. het gebruik van deze apparaten door leken. Ook ln kringen van Nederlandse röntge nologen onderschat men het gevaar van een te grote dosis niet. het Westen wenst en dat de weste lijke mogendheden, in het bijzonder Amerika, te achterdochtig hierop reageren. IN LONDEN. Faure verwacht op zyn beurt in Londen reacties te ontmoeten, die te gengesteld zijn aan wat Pineau in Was hington te horen krijgt. De staatssecre taris verwacht nl., dat de Britse rege ring welwillend zal staan tegenover de Franse denkbeelden omtrent de be trekkingen tot de Sowjet-Unie, maar dat zij terughoudend zal zijn wat be treft een nauwe Britse band met Eura tom. Deze laatste kwestie zal het voor naamste punten van bespreking zyn bij het overleg met premier Eden, dat twee dagen zal duren. Faure rekent er niet op, dat hij En geland ertoe zal bewegen als volwaar dig lid tot de Euratom toe te treden, maar hij zal er zeker op aan dringen, dat de Britten zo nauw mogelijk met deze organisatie gaan samenwerken. NEW YORK, 15 Juni (Reuter). Do Newyorkse hotelmagnaat H. B. Canter heeft plannen bekend gemaakt voor het doen bouwen van twee schepen van 90.000 ton, welke elk, voor slechts 50 dollar per persoon, 6000 passagiers over de Atlantische Ocaan zullen kunnen vervoeren. De plaatsbewijzen zouden de passagiers uitsluitend recht op vervoer geven. Voedsel zal aan boord van deze schepen ln cafetaria's met 1500 zit plaatsen, in diner-zalen met 1000 zit plaatsen en uit automaten verkrijgbaar zijn. De tegenwoordige prijzen voor een overtocht zijn volgens Canter gebaseerd op luxe, welke niet alle passagiers ver langen. Naar zijn schatting behoeven de kosten van het voedsel voor de pas sagiers op zijn schepen niet hoog te zijn. De plannen voor de schepen, die elk 100 miljoen dollar zullen kosten, zijn bij de U. S. Maritime Commission in gediend. Als de plannen worden goed gekeurd, zouden volgens Canter de schepen binnen twee jaar kunnen va ren. Zij zullen ongeveer 380 meter lang zijn en een snelheid van 34 knopen heb ben. IPOH (N.-Malakka), 15 juni (Reu ter). Een „Valetta"-vervoersvlieg- tulg van de Britse luchtmacht heeft vrydag een noodlanding moeten maken in de wildernis van Noord-Malakka. Het toestel heeft een bemanning van negen koppen. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zyn te betreuren. Radio-Malakka meldt, dat een hef- schroefvliegtuig, dat een dokter aan boord heeft, op weg ls naar de lan dingsplaats. Ook Britse veiligheidstroe pen zijn onderweg. Het vliegtuig had voorraden afgeworpen voor ln het ge bied van Perak opererende veiligheids- patrouilles. PRAAG, 15 juni (Reuter). Op dc conferentie van de Tsjechoslowaaks# communistische party heeft de onder- premier Kopeoky drie eisen, die door studenten ln resoluties kenbaar waren gemaakt, afgewezen. Deze eisen waren: 1) dat colleges over het Marxistlsch- Leninisme op de universiteit gestaakt worden; 2) vrijheid van onderwijs (Kapecky verklaarde, dat hierdoor reactionaire denkbeelden verspreid zouden kunnen worden) 3) academische vrijheid. De minister zei, dat verdere eisen zorgvuldig bestudeerd zouden worden, voor zover ze erop gericht waren de r. ogelijkheden tot studie werkelijk te verbeteren. De studenten hadden ook resoluties aangenomen, waarin objectieve persbe richten, vrije ontvangst van buitenland se radio-uitzendingen en vrije toegang tot buitenlandse lectuur geëist werden. PARIJS, 15 juni (AFP/Reuter). De Paryse prefect van politie heeft de uitgave van vrydag van het communis tische dagblad „'1 Humanité" in beslag doen nemen. Hierin was een uittreksel gepubliceerd van een verklaring van de verboden Algerijnse communistische partij, waarin hulde werd gebracht aan Henri Maillot. Maillot, een vaandrig van het Franse leger, die van Algerijn se afkomst was, liep naar de Algerijnse rebellen over. Hy speelde de opstande lingen tevens een vrachtauto met wa pens ln handen. Maillot, die bij verstek door de Fran- krijgsraad ter dood werd veroor deeld, is kortgeleden aan de zijde der rebellen in een gevecht met Franse vei ligheidstroepen gesneuveld. s-HEER ARENDSKERKE n.c.v.b. Voor de afd. 's-Heer Arends- kerke van de N.C.V.B. trad als spreker op ds. G. Aalbersberg, Geref. predikant te Nieuwdorp. Voor een talrijk en aan dachtig gehoor behandelde spreker het onderwerp „Onze houding tegenover pu blieke vermakelykheden".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4