Wordt Stevenson de kandidaat van de democraten? M Albelalingsbeschikkinq treedt maandag in werking Oorlogsschepen voeren recht op het Kurhaus aan met melk meer mans STORMEN ROND ONS VORSTENHUIS Adenauer ere-lndiaan Voorstander van „gematigd" program ma terwille van de partijeenheid Goede haringvangsten De „New York Times' weet het Ex-president Truman was ooggetuige Eerste inspectie van Prinses Beatrix Bevolking van Nederland op 1 mei 10.862.642 zielen Generaal Tanco gearresteerd en weer vrij Kassastorting en termijnen nu wettelijk geregeld Franse oud-minisier opent school in Ooltgensplaat Wonderlijke geruchten met grote nadruk tegengesproken www Zaterdag 16 juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Eisenhower onbetwist onder de republikeinen WASHINGTON, 15 juni (Usis) Een aantal politieke commen tatoren heeft de vinger gelegd op wat op 't eerste gezicht een merk waardige inconsequentie schijnt te zijn bij het opmaken van de balans van de voorverkiezingen voor de in november in de Ver. Staten te houden presidentsverkiezingen, die de vorige week wer den afgesloten. Daar president Eisenhower bij de voorverkiezingen van de republikeinen onbetwist de eerste plaats heeft ingenomen, is de aandacht nu in de eerste plaats gevestigd op de wedloop voor de benoeming van de democratische kandidaat voor het president schap. Het is een feit, dat de voorverkie zingen de kansen van één der strijders lelijk kunnen dwarsbomen, maar zel den zullen ze de overwinning op de verkiezingsconventie bepalen. Er wor den slechts in 19 staten voorverkiezin- gen gehouden. In de andere staten worden de gedelegeerden voor de na tionale conventie gekozen in vergade ringen van partijleiders, die overal in die staten gehouden worden en niet door middel van de uitgebrachte stemmen van de partijleden. Zo wordt dus door middel van de voorverkiezin gen slecnts een deel van de stemmen der gedelegeerden verkregen, die voor de benoeming van de kandidaat nodig zijn en aldus zeggen ze eigenlijk wei nig over de gevoelens die zich binnen de nartij-organisatie doen gelden. Maar ondanks al deze beperkingen produceren de vonrverkiezingen stem men en stemmen ziin nu eenmaal niet alleen het materiaal, waaruit de demo cratische regeringen worden opge bouwd, ze vertellen ook het een en an der over de stemmingen in het kiezers korps en niet te vergeten: zij hebben een belangrük psvchologisch effect. VAN GROTE BETEKENIS De overwinning, die Stevenson in California heeft behaald, wordt nu al gemeen beschouwd als van grote be tekenis te ziin en wel op deze over wegingen: hij heeft daar biina twee maal zoveel stemmen behaald als ziin onvermoeide tegenstande- senator K"- fauver uit Tennessee. Hii kreeg de kiezers van de partij op ziin hand in een staat met een staatkundig tvn>- sche bevolkingsstructuur, de op één na grootste staat van de unie met zowel een zeer groot kiezerskorps als een groot aantal kiesmannen. Hij won bii- val op het platteland en in de grote steden en niet te vergeten onder de n°gerbevolking van Califomië. Deze snncessen schonen 'ndcnk hebben versterkt. d''t tv- we' eens d- man zou kunnen ziin. die de eenheid brengt In de democratische nerfdie thans verdeeld is tieren de t-'-cen van de arbeiders en die van. de hoe. ren en tussen bet noe-den er» b»t z"i- den in verband met d" rassenkwestie op de openbare srho'en. I)E VIJFDE ZEGE. Bovendien was het al de vijfde zege in de „primaries", die Stevenson be haalde op Kefauver uit Minnesota. Tenslotte behaalde Stevenson in Cali fornië aüe 68 stemmen van de gede legeerden naar de conventie, hetgeen tot tastbaar gevolg heeft dat Steven son in augustus naar de democratische conventie in Chicago komt met onge veer 260 toegezegde stemmen en naar schatting nog 119 stemmen van gede legeerden. die zich niet vooraf gebon den hebben, maar waarvan wordt aan genomen dat zij hem zullen steunen, zodat hij ongeveer 380 van de 687 st. van gedelegeerden, die voor de benoe ming vereist zijn, op zich zal vereni gen. Niemand kan natuurlijk nu al zeg gen, dat Stevenson thans zeker is van ziin kandidatuur, maar als pro ponent van een „gematigd" program- Ingezonden Mededeling (adv.) IJMUIDEN, 15 juni. Op een plek waar de vangsten gisteren nog matig tot slecht waren, heeft de Nederland se loggervloot de afgelopen nacht bij zonder veel haring gevangen. Ver scheidene schepen hadden op de helft van hun aantal netten reeds 100 kan tjes genoteerd. Er waren zelfs enige uitschieters bij, zoals de Katwijk 175, die 220 kantjes ving uit 20 netten, dus uit nog veel minder dan de helft van de vleet. Toen alles nog niet was binnen gehaald, waren de gemiddelde vang sten over de havens Katwijk, Scheve- ningen en Vlaardingen reeds 100 kan tjes per schip. De plek, waar de „ha- ringontploffing" zich voordeed, is 57 gr. en 30 min. noorderlengte en 1 graad oosterbreedte. NEW YORK, 15 juni (Reuter). „De Amerikanen, die vanouds door sterke banden met Nederland zijn ver bonden, mogen deel hebben aan de vol doening der Nederlanders over de uit slag der algemene verkiezingen", zo schrijft de „New York Times". Deze uitslag betekent een duidelijke over winning op de extremisten van links en rechts. De successen der socialisten maken het zeer waarschijnlijk, dat een nieuwe regering-Drees zal Worden gevormd. Nederland steunt in zijn buitenlandse politiek het westerse bondgenootschap en het is een voorstander van Europese eenwording. Deze politiek zal vermoe delijk geen wijziging ondergaan, zo meent het Amerikaanse blad. Geslaagde opera lie show-piece" 's-GRAVENHAGE, 15 juni. Twaalf Nederlandse oorlogsschepen en een Engels hebben vanmiddag vlak voor de Scheveningse kust een geslaagde demonstratie gegeven. Drie kruisers, de Nederlandse „Zeven Provinciën" en „De Ruyter" en de Engelse „Glasgow", sa men met zes kustmijnenvegers, een fregat en drie patrouilleboten, voeren omstreeks één uur voor de Scheveningse kust recht op het Kurhaus aan. Acht Cavengers, één-motorige aanvalsvliegtuigen voor onderzeebootbestrijding van de marine-luchtvaartdienst, deden sehijnduikbomaanvallen op de schepen. De stijve bries deed het geknal van 1 op het strand aan een kabel neergelaten de bommen dof hoorbaar zijn aan de I zou worden, maar de helikopter landde ,„o„„ *iir.f0p net strand en de officier sprong rus tig uit het toestel. Het slot van de operatie „show-pieee" was, dat „De Zeven Provinciën" een rookgordijn legde en dat alle vliegtui gen, die aan de oefening hadden deel genomen, laag de zee overscheerden. Ex-president Harry Truman, die van middag in het Kurhaus lunchte, heeft de show gadegeslagen. boulevard, waar tienduizenden Hage naars en toeristen gespannen deze ge beurtenis gadesloegen. Daarna was het de beu t aan de vier „Seafuries", een- motorige jachtvliegtuigen voor vlieg kampschepen. Deze snelste vliegtuigen ter wereld met zuigermotoren vuurden raketten af op een spatschijf, die de kustmijnenveger „Gieten" onder de kust had gesleept. Torpedoaanvallen op de schepen volg den hierop zeer snel door vier „Neptu nes", terwijl de schepen nu evenwijdig aan de kust voeren. Deze „Neptunes' zijn tweemotorige lange afstandsbom menwerpers en patrouillevliegtuigen, die zeer laag over de zee binnenvlogen en met een wal van tegenvuur door de schepen waren begroet. Een tweemoto rige vliegboot van het type „Marines" van de marine-luchtvaartdienst voerde voor het Kurhaus enige landingen uit. De eerste maal, toen het laag binnen vloog, botste het zeer hevig tegen de sterke branding en schoot onmiddellijk weer omhoog, maar de tweede en derde maal ging de landing veel soepeler en trok het reusachtige vliegtuig met don derende motoren over de boulevard ser op. Daarna vuurde „De Zeven Provinci ën" enige springpunten in de lucht, waarop alle schepen met deze explosies in de lucht als doel het vuur openden. Dit ging zeer hevig, want ook de klei nere schepen deden hieraan mee. Een helikopter van de marine-lucht vaartdienst pikte daarna een officier op van „De Zeven Provinciën" en zette hem af op een terrein op het strand voor het Kurhaus. Aanvankelijk was 'jet de bedoeling, dat deze officier ook 's-GRAVENHAGE, 15 juni. Prin ses Beatrix zal dinsdag 3 juli voor het eerst formaties van een wapen inspec teren. Die dag zal zij namelijk, verge zeld door Prins Bernhard, een bezoek brengen aan het depot der Kon. Mare chaussee te Apeldoorn. Zjj zal daar om half twaalf des morgens arriveren. Zoals bekend is de marechaussee me de, en dat in samenwerking met andere daartoe aangewezen organen, belast met de zorg voor de veiligheid van de Koningin en de leden van haar huis. Ter inspectie zullen opgesteld staan marechaussees uit de districten, van de brigades van het depot. Bjj gelegenheid van dit bezoek zal haar door de commandant der Kon. Marechaussee en mede als geschenk voor haar 18de verjaardag, namens het wapen een kleine, in goud en diaman ten uitgevoerde, broche worden aange boden, waarvoor alle officieren, onder officieren en manschappen der mare- ma terwille van de partijeenheid worden zijn overwinningen be schouwd als een voorbode van de versterking der banden die hij voor staat met de zuidelijke gematigde vleugel onder leiding van Senator Johnson uit Texas. Een element van onzekerheid blijft nog hoe de democratische leiders in 't noorden hierop zullen reageren. Ste venson zelf heeft verleden week ge zegd, dat hij de gouverneur van de staat New York, Averell Harriman, die zich vrijwel geheel van de voorverkie- zingen afzijdig heeft gehouden, als zijn ernstigste tegenstander beschouwt. 's-GRAVENHAGE, 15 juni. Vol gens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 mei j.l. 10.862.642. In de eerste vier maanden van dit jaar was het aantal huwelijken 23.406 tegen 23.464 in de eerste vier maanden van 1954. Het aantal levend geborenen bedroeg 78.734 tegen vorig jaar 77.154, terwijl het aantal overledenen voor de eerste vier maanden van dit jaar 32.472 heeft bedragen tegen vorig jaar 30.160. Voorts hebben in de eerste vier maan den van dit jaar 20.110 personen ons land als emigranten verlaten tegen vorig jaar 19.124, terwijl het aantal immigranten in ons land 15.369 heeft bedragen tegen 15.225 in de eerste vier maanden van vorig jaar. NICOSIA, 14 juni (Reuter' Op Cyprus zijn donderdagavond in Nico sia twee bommen geworpen naar een politiepost, zonder dat deze grote scha de aanrichtten. Veiligheidstroepen openden het vuur met machinegeweren en troffen de da der. Hij is gearresteerd. Voorts is in Limassol op straat een 17-jarige jongen aangehouden die in het bezit bleek te zijn van een zelf gemaakte bom. NEgM MR MAN DWEKVVAKT KAN Wtaffe Nederland In ambassadegebouw van Haïti BUENOS AIRES, 15 juni (AFP). Generaal Tanco, onderbevelhebber van de laatste opstand in Argentinië, is In Buenos Aires gearresteerd, maar hij moest later weer worden vrijgelaten. Een bericht uit Montevideo, dat de generaal naar Uruguay zou zijn uitge weken, blijkt onjuist te zijn. Het mini sterie van binnenlandse zaken van Uru guay had dit bericht verspreid op grond van verklaringen van een Argentijnse uitgewekene. Generaal Tanco werd door een groep militairen uit het gebouw van de am bassade van Haiti gehaald, waar hij na de mislukte opstand zijn toevlucht had gezocht. De ambassadeur van Haiti, Jean Brierre, heeft bjj de Argentijnse rege ring tegen de overval geprotesteerd. Ook deed hj) via de radio op het regi ment Infanterie, dat voor de overval verantwoordelijk was, een beroep om generaal Tanco en vijf andere Argen tijnen, die in zijn ambassade bescher ming hadden gezocht, naar dit gebouw terug te brengen. De Argentijnse onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken, Castineiras, bood hierop de regering van Haïti tele grafisch zijn verontschuldigingen aan Hij beloofde, dat de schuldigen zouden worden gestraft. Ambassadeur Brierre kreeg de verzekering, dat generaal Tanco en de andere vijf vluchtelingen naar de ambassade zouden worden te ruggebracht. Dat geschiedde later ook. Vele goederen vallen eronder 's-GRAVENHAGE, 15 juni, In de staatscourant van vandaag is gepubliceerd de afbetalingsbeschikking 1956. Deze beschikking, die op 18 juni in werking treedt, is gebaseerd op de wet houdende een tijdelijke regeling betreffende afbetalingsovereenkomsten. Zij geeft een opsomming van de goederen, waarvoor bij het sluiten van een afbetalingsovereenkomst een aangegeven minimum, de zg. kassa storting, als eerste betaling door de verkoper moet worden bedon gen en aanvaard. Zij regelt tevens de maximumduur, welke bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten in acht moet worden geno men. De beschikking is van toepassing bij verkoop van de goederen onverschillig of zij voor particuliere of zakelijke doeleinden worden gebruikt. Met de vertegenwoordigers van be langhebbenden in industrie, groot handel en detailhandel is, met inscha keling van de organisaties van het bedrijfsleven, alsmede van de vak centrales en de verbruikers, over de inhoud van bovenbedoelde maatrege len uitvoerig overleg gepleegd. Hieronder staan vermeld de goe- goederen, die in de beschikking zijn aangewezen met daarachter het per centage, dat dadelijk als minimum- kassastorting moet worden betaald en de duur van het contract, die maximaal mag worden overeen gekomen. 1. personenauto's (met uitzondering van autobussen): 35%, 24 maanden. 2. Motorrijwielen al dan niet met zij span (met inbegrip van scooters), 35 18 maanden. 3. Bromfietsen en losse hulpmotoren voor rijwielen: 30 18 maanden. 4. Radio- en televisieont vangtoestellen (al dan niet met inbe grip van antenne), grammofoons en platenspelers, accordeons, koelkasten met een inhoudsmaat van ten hoogste 200 liter, haarden en kachels, elektri sche en gasfornuizen, wasmachines al dan niet voorzien van wringer of cen trifuge, centrifuges voor het drogen van textielgoederen, rijwielen: 20%, 18 maanden: 5. Stofzuigers, naaimachi nes, meubelen, woningtextiel, bedden, matrassen, alle soorten vloerbedek king: 15 18 maanden. 6. Huishoud- textiel, heren-, dames- of kinder kleding: 15 12 maanden. VOORSCHRIFTEN Ten aanzien van afbzetalings- contracten, waarbij de totale koop prijs der daarin vermelde goederen minder bedraagt dan f 125.—, gelden de in bovengenoemde beschikking gestelde verplichtingen inzake de kasstorting en de duur van het contract niet. Deze kunnen in dat geval zelfstan dig door de winkelier worden vast gesteld. V or deze transacties zijn echter wel van kracht de administra tieve voorschriften. De kassastorting moet berekend worden over de contantprijs plus de verschillende kredietopslagen, derhal ve over de totale koopprijs. In de beschikking zijn eveneens op genomen enige administratieve voor schriften, die de verkoper moet na komen. Ook de zgn. postorderbedrij ven vallen onder de werking van de beschikking. Bij deze vorm van verkoop is het gebruikelijk, dat de aspirantkoper vier of vijf dagen het goed „op zicht" heeft en waarbinnen hij het recht heeft het chaussee hun bijdrage hebben gegeven, zonder verplichting zijnerzijds te re tourneren. Uit de aanbieding in adver. tentie of brochure van het postorder bedrijf dient duidelijk te blijken, dat de koper, indien hij het goed wenst te behouden, n: het verstrijken van de zichttermijn terstond de verplich te kassastorting dient te betalen. De postorderbedrijven zullen daarbij op de nakoming hebben toe te zien. De controle op de naleving van de beschikking is opgedragen aan de economische controledienst. OOLTGENSPLA AT, 15 juni De Franse oud-minister van onderwijs, André Marie, heeft hedenmiddag in Ooltgensplaat een naar hem genoem de kleuterschool geopend. Deze plech tigheid werd o.a. bijgewoond door de Nederlandse minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. Th. Cals. De school werd gebouwd met gelden die na de watersnood van 1953 door de Franse schooljeugd werden bijeengebracht. In februari riep de toenmalige Fran se minister van onderwijs André Marie de Franse jeugd op tot steun aan het overstroomde Nederlandse gebied. Spontaan werd aan deze oproep ge hoor gegeven en een op de Franse scholen gehouden inzameling bracht ettelijke miljoenen op. Verscheidene scholen konden met dit geld worden hersteld en in de gemeente Ooltgens plaat kon zelfs een geheel nieuwe mo del-kleuterschool worden gebouwd. TAXI'S MET TRAANGAS BONN, 15 juni (DPA) Een taxi chauffeur uit Dusseldorf heeft patent gevraagd op een vinding, die bedoeld is de collega's tegen overvallen te be schermen. Door een enkele hand- of voetbeweging kan de chauffeur traan gas laten uitstromen, terwijl gelijktij dig een sirene het overige verkeer op de overval attent maakt. Dezer dagen zullen honderd taxi's met de installa tie worden uitgerust. Sensatie in buitenlandse bladen et grote tegenzin moeten wij vandaag schrijven over een zaak, waarbij ons koninklijk huis en in het bijzon der de figuur van onze geliefde Vorstin is betrokken. Met tegenzin, omdat voor ons en voor de gehele Nederlandse journalistiek de ongeschreven wet geldt, dat de huiskamer van het paleis op Soestdijk even beveiligd moet zijn als de eigen huiskamer en het niet juist is te schrijven over het privéleven van onze Koningin of over dat van één der andere leden van ons koninklijk huis. Aangezien er thans echter vanuit het buitenland allerwonderlijkste en zeer sensationele verhalen de weg naar ons land hebben gevonden, verhalen, waarin ook de Nederlandse politiek ter sprake wordt ge bracht, is het onze plicht opening van zaken te geven. Maar vóór alles willen wij met de grootste nadruk verklaren, het geen wij van volkomen bevoegde zijde vernemen, dat de in genoemde publikaties uitgesproken veronderstellingen op staatkundig gebied tot de laatste letter uit de lucht zijn gegrepen. Het Duitse weekblad „Der Spiegel" is met een sensatie verhaal gekomen, zoals dat nu eenmaal de gewoonte is van dit blad. Het artikel gingover de invloed van een 61-jarige on gehuwde vrouw, mej. G. Hof- mans, die jaren geleden in con tact is gekomen met Koningin Juliana en die zegt over bij zondere gaven van genezing te beschikken. Wij kennen het ver driet van onze Koningin en haar man over het ooggebrek van Prinses Marijke en is er één vader of moeder onder ons, die niet kan begrijpen wat dit be tekent? Wie heeft bovendien geen begrip hiervoor, dat, als alles is geprobeerd om een kwaal van een kind te genezen, nog een laatste kans wordt aan gegrepen om het geluk van het kind? Het gesprek van de dag Geen motivering Maar wat men daarvan ook mag vinden of denken, zaken als deze liggen zo duidelijk in de persoonlijke sfeer, dat een journalist, die zichzelf en zijn vak wil respecteren, daarover niet gaat schrijven. En nog min der, dat hij zonder enige moti vering en zonder enige rugge spraak of overleg met mensen, die het weten kunnen, aan de aanwezigheid van deze vrouw conclusies vastknoopt over haar politieke invloed. Die zou zelfs zó ver gaan, dat Nederland in feite door haar wordt geregeerd! Ja, zo schreef het Duitse blad en natuurlijk! in navol ging de Engelse sensatiepers, die nog maar kortgeleden was uit geschreven over de affaire Prin ses Margaret: er moest gerekend worden op het aftreden van de Koningin en er zou al enige tijd sprake zijn van een constitutio neel conflict tussen Hare Maje steit en de regering of één der ministers. Deze dame zou bo vendien door de vertrouwens positie, die zij zou innemen, gro te invloed uitoefenen op de ko mende kabinetsformatie. Zoals reeds gezegd: dit alles is van de meest bevoegde zijde als klinkklare nonsens met de grootste klem afgewezen. Waar de betrokken schrijver zijn in lichtingen vandaan heeft, is zfjn privégeheim. Waarschijnlijk zit de bron aan zijn eigen lichaam: zijn duim. Dat de publikatie volmaakt onverantwoordelijk is en blijk geeft van een ontstellend gebrek aan: verantwoordelijkheidsbesef is zonder meer duidelijk. Boven dien verraadt het artikel een schromelijk tekort aan kennis van de Nederlandse constitutio nele verhoudingen. Het miskent daarbij ook de hoge opvatting, die onze Vorstin van haar moei lijke taak heeft en niet minder de wijsheid en ervaring van haar adviseurs. Wonderlijk bedrijf Het is in het algemeen geno men toch wel een wonderlijk bedrijf, dit peuteren in het pri- vé-leven van vorsten en hoog geplaatste personen. De buiten landse massa blijkt het met het grootste plezier te slikken, want anders zou er niet met zoveel graagte over geschreven wor den. Voor een nuchtere Neder lander zit daar iets onverklaar baars in. Hier respecteert het volk in al zijn geledingen de koninklijke huiskamer. Nu heeft één der Nederlandse dagbladen, schrijvend over deze kwalijke affaire, de opmerking gemaakt, dat het beter zou zijn geweest, indien van officiële zijde de feiten zo sober mogelijk zouden zijn medegedeeld, nog voordat de publikaties in de buitenland se sensatiepers verschenen. Dat kan natuurlijk best zo zijn, maar dan rijzen er toch twee vragen. De eerste is: wist de re gering, dat het verhaal in de maak was? En de tweede vraag: wat had zij precies moeten ver tellen, als zij het geweten had? Nakaarten is altijd gemakkelijk! De persoonlijke sector in het leven van onze Koningin is maar erg klein. Haar volk leeft met haar mee in dagen van vreugde en droefheid in haar gezin. Maar het erkent het recht, dat zij evenals ieder van ons heeft op een eigen leven, waar nie mand in mag komen. Wij kun nen over het raadplegen van de vrouw in kwestie onze eigen gedachten hebben, in goedkeu rende of afkeurende zin, maar deze beslissing is er tenslotte één, waarmee alleen de Konin gin en de Prins te maken heb ben. Het lijkt er wel op, of de buitenlandse bladen een excuus moeten hebben om daarover te schrijven en dit vonden in sen sationele politieke onthullingen. Wij kunnen iets veel beters doen: In ons persoonlijk en ge meenschappelijk gebed haar steunen en God vragen om kracht, om wijsheid, om Inzicht en verstand, om troost en be moediging voor Koningin Ju liana, als Koningin èn als moeder. In Den Haag is de 60-jarige mevr. M. H. C. Geurts-Freeling bij het over steken van de Alkemadelaan door een auto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. De president van India, Prasad, heeft president Soekarno uitgenodigd voor een bezoek aan India in de ko mende winter. Het staatshoofd heeft deze uitnodiging aanvaard. MILWAUKEE, 15 juni (Reuter). Dr. Konrad Adenauer, de West- duitse kanselier, die momenteel in de Ver. Staten op bezoek is, heeft vrijdag een ere-doctoraat van de Marquette-universiteit te Milwau kee in de staat Wisconsin ontvan gen en werd bij die gelegenheid tevens tot ere-lndiaan benoemd. De tachtigjarige kanselier ontving van de „verenigde stammen van Amerikaanse Indianen" een origi nele Indiaanse hoofdtooi. De voorbereidingen voor de toeken ning van het ere-Indiaanschap begon nen reeds twee jaar geleden, toen mgr Aloysius Muench, die uit Milwaukee afkomstige pauselijke nuntius in Duits land, in Milwaukee vertoefde voor het ontvangen van een ere-doctoraat. Hij vertelde toen, dat Adenauer een bij-niet verslappen. zondere belangstelling voor Indianen had en in zijn jongensjaren de boeken van James Fenimore Cooper en ande ren had verslonden. Bij de promotie-plechtigheid sprak Adenauer een rede uit, waarin hij aan maande tot geduld bij het tegemoet- treden van „de communistische bedrei ging van wereldoverheersing". De Sowjets, aldus Adenauer, hebben een heel andere instelling ten aanzien van tijd en tijdsverloop dan Amerikanen en Europeanen. Voor de Rus is tijd niet zo belangrijk, maar de vrije vol keren verliezen te gauw hun geduld. Zij willen te snel succes zien. Wie weet te wachten, is bij politieke tegenstel lingen in het voordeel. Adenauer meende, dat er voor het ogenblik geen gevaar van een „hete oorlog" bestaat, omdat de Sowjets in beslag genomen worden door de op bouw van hun industrie. Het westen moet echter wat bewapening betreft

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3