DE GRONDEN IN ZEEUWSE HEER BOVEN 1 M-NAP HOETEN INGEPOLDERD Zoveel mogelijk zoet water? Of landaanwinning voorrang? „Geen sluis voor Veere" Koningin ontving fractieleiders Ruim zestig doden Tsjechoslowaakse regering ingrijpend gewijzigd Opnieuw hevige gevechten uitgebroken in Algerië vx 3 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "V "V Ir. Hendrikx, pres.-direcieur Ned. Heide-Mij ie Goes: Ruiierwee in Stockholm Onafhankelijke dagbladen zullen nooit worden toegelaten Uitstel dienstplicht voor onderwijzers illlllllllllllll Eerste motel in Nederland geopend goed Eisenhower gaat vooruit Kwam waterstofhom verkeerd terecht? Levenslang geëist wegens moord te Apeldoorn Verklaring van Dr. Drees Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 8162; Vlissingen: Nieuwatraat 08, 326: Terneuzen: Dijkstraat 26-28. fel Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. ementsprijs 0.47 per week, p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3423 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 16 Juni 1956 r SCHOTEN IN DE NACHT Zie pag. 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.17 u., onder i.1.05 u. Maan op 15.19 u., onder 0.54 u. Hoogwater zondag 17 juni: Vlissingen: 9.13 u. 1.71 m., 21.37 u. 1.55 m. Terneuzen: 9.37 u. 1.89 m., 22.04 u. 1.73 m. Wemeldinge: 10.35 u. 1.54 m., 32.02 u. 1.27 m. Zierikzee: 10.19 u. 1.35 m., 22.41 u. 1.08 m. GOES, 15 juni. Belangrijke en gedeeltelijk nieuwe aspecten be treffende het mogelijke samengaan van deltaplan en landaanwinning heeft de president-directeur van de Ned. Heide Mij, Ir. H. jf. A. Hendrikx vanmiddag te Goes in zijn lezing aan het jaarcongres van de Ned. Ver. voor Landaanwinning voorgelegd, dat door vele voor aanstaande figuren werd bijgewoond, zoals: Dr. Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-generaal der Zuiderzeewerken, Dr. Ir. S. Smeding, oud-directeur van de Wieringermeer, Prof. Ir. J. P. Thijsse, directeur Waterloopkundig laboratorium Delft, Ir. S. Her- weyer, dir. Cult. Technische Dienst te Utrecht, Ir. H. A. M. C. Dib- bits, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat. Moet de waterbergingscapaciteit in het Zeeuwse Meer zo groot mogelijk zijn of heeft de landaanwinning voorrang? Ir. Hendrikx drong aan op een duidelijke uitspraak hieromtrent in een zo vroeg mogelijk stadium. „Het is gewenst", aldus de pres-di- recteur van de Heide Mij, „dat reeds in dit stadium het feit doet zich bijv. voor bij de herverkaveling Tholen een inzicht wordt verkregen in de peilen, die in de toekomst in het Zeeuwse Meer gehandhaafd moeten worden. Deze peilen hangen immers weer nauw samen met het vraagstuk of hier inderdaad een stuwmeer zal moeten ontstaan. 7r. Hendrikx kwam in het geweer tegen de conclusie van de Memorie van Toelichting op de Deltawet, waarin wordt gezegd, dat van landaanwinning in het Zeeuwse Meer geen sprake zal kunnen zijn, teneinde zoveel mogelijk zoet water te houden voor de land bouwgronden Sn Zeeland, West- en Oost-Brabant. „Maar ik stel mij op het aanvecht bare standpunt, dat alle gronden in het Zeeuwse Meer, die boven een peil van 1 m NAP liggen en die daarvoor door hun vorm in aanmerking komen, ingepolderd moeten worden", aldus Ir. Hendrikx. RECREATIE Tevens ging hij ervan uit, dat met 'n zomerpeil van 0.30 tot 0,50 NAP kan worden volstaan, waardoor behal ve de ingepolderde gronden nog vele '.endplaten en door hun vorm niet ren dabel in te polderen gorsen, blijvend boven water zullen uitkomen. Deze zouden uitstekend voor recreatiedoel- -inden gebruikt kunnen worden. De spreker, die zei zich bewust te zijn, dat zijn suggesties slechts vraag punten zijn, stelde de vraag, of de ge hoopte produktievermeerdering aan landbouwgewassen in W.-Brabant ge zien niet met minder opofferingen aan kapitaal en arbeid kan worden bereikt dan door water uit het Zeeuwse Meer via kostbare werken naar Brabant te brengen. TOT AAN DE LEK Betreffende de andere mogelijkhe den om de landbouw in Brabant te helpen meende ir. Hendrikx een kans te zien, waardoor zoet water voor de landbouw vrijkomt. Z.i. is het bjj voor baat een verloren zaak om het zoute water tot bewesten de Parksluizen in Rotterdam terug te willen dringen. Hij zou onderzocht willen zien, welke de consequenties zijn, wanneer het zout in de Nieuwe Waterweg in droge pe rioden zou kunnen opdringen tot aan de IJselmond of zelfs tot aan de Lek. Indien nadelige gevolgen voor Rotter dam en de Z.-Hollandse hoogheem raadschappen opgevangen zouden kun nen worden, komt er zoveel zoet wa ter vrij, dat het tekort omslaat in een overschot. Ook de mogelijkheid van grondwaterreservoirs, waarin zoet wa ter in tijd van overvloed kan worden opgeslagen, zag de spreker onder ogen. ZOMERPEIL Betreffende het zomerpeil in het Zeeuwse Meer, zei ir. Hendrikx, dat een klein voordeel van een peil van 0.30 NAP is, dat polders van 7000 a 8000 ha, die bij een hoger peil zou den moeten uitmalen, natuurlijk kun nen blijven lozen en dat de uitma- lingskosten in het voorjaar voor alle polders minder zullen zijn, omdat 80 cm minder hoog behoeft te worden opgemalen. De pres.-directeur van de NHM liet de landaanwinning in het drie-eilan denplan buiten beschouwing, daar de ze plannen waarschijnlijk reeds vast staan. De in te polderen gronden groot 10.000 ha zijn gedeeltelijk begroeid met gorsgewassen en doorsneden met kreekjes. GOES, 15 juni. „Mijn persoonlijke mening en dat heeft dus niets met Rijkswaterstaat te maken) is", aldus Ir. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, toen hij het ge vecht om een sluis in het Veeregat op de Landaanwinnigsdag te Goes ter sprake bracht, „dat men nooit aan een sluis moet beginnen". Z.i. geeft dit een ongewenste situatie voor de golfwerking, is het gevaarlijk voor de scheepvaart en geeft het veel baggerwerk. „Ik noem het een hersen schim", zo zei hij, „het is beter, dat men een gesloten dijk krijgt, met an dere maatregelen, die de vissers van Arnemuiden en Veere een bestaan ge ven". 's-GRAVENHAGE, 16 juni. H.M. de Koningin heeft gisterochtend voor een conferentie op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de fractie voorzitters van de P.v.d.A., de K.V.P., en de AR, t.w. de heren Mr. J. A. W. Burger, Prof. C. P. M. Romme en Prof. J. Zijlstra. Gistermiddag ontving H.M. de fractievoorzitters van de V.V.D., de C.H.U., de C.P.N. en de S.G.P., de he ren Prof. Mr. P. J. Oud, H. W. Tilanus, H .Gortzak en Ds. P, Zandt. Verder vallen de gedeelten droog, die hoger dgn 50 cm—NAP liggen (1700 na). Dit zijn gronden tussen Kats en Stavenisse, tussen Bruinisse en Oude Tonge. Daarnaast komen eni ge zandplaten vrij bij een peil van 0.30NAP, vóór Bergen op Zoom, bij $t. Maartensdijk en noordelijk van Kruiningen. Deze platen zijn echter door hun vorm niet geschikt voor om- kading, maar wel kunnen ze beteke nis hebben als recreatiedoel. De opper vlakte bedraagt ong. 2200 ha. Aldus kwam de inleider tot de con clusie, dat nadere studie zal aantonen, dat de belangen van Zeeland in land aanwinning en recreatiemogelijkheden niet opgeofferd behoeven te worden aan de waterbehoefte van de agrari sche belangen in andere streken des lands. TE VEEL INCIDENTEEL Dr. ir. De Blocq van Kuffelen was van mening, dat ir. Hendrikx een zeer belangrijke zaak aan de orde had ge bracht. Hij drong aan op een uitvoe rige bestudering van de geopperde ideeën. Ir. Dibbits zei, dat het begrip land aanwinning niet los te zien is van an dere aspecten. „De RWS weegt al die belangen tegen elkaar af", zo zei hij, „en komt dan met een plan, dat natio naal gezien ongeveer het beste is". Ir. Dibbits was het met de vorige spreker eens, dat in ons land de water voorziening nog te veel incidenteel be keken wordt. Dat ziet de RWS ook in. Bij de Deltadienst is nu ook een afde ling in oprichting die zich speciaal be zig houdt met de watervoorziening. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de ZLM vroeg, of het ondenkbaar is, dat van de Schelde enig water zal kunnen worden betrokken. Deze vraag werd Tilanus weer fractievoorzitter 's-GRAVENHAGE, 15 jimi. De fractie van de CHU in de Tweede Ka- Öjer heeft in haar vandaag gehouden vergadering de heer H. W. Tilanus als haar voorzitter herkozen .De fractie heeft de uitslag der verkiezingen be sproken en tevens aandacht besteed aan de algemene politieke situatie. Als secretaresse der fractie werd herko zen Jonkvrouwe Mr. C. Wttewaall van Stoetwegen. Aardbeving in Afghanistan KARATSJI, 16 juni. Reuter. Tussen de 60 en 70 mensen zijn omgekomen bij de aardbeving in Afghanistan op 10 juni. Dit wordt gezegd door radio-Kaboel. Een aantal regeringsgebouwen en woonhuizen zijn vernield. RODE KRUIS HELPT Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevin gin Afghanistan ver zendt het Nederlandse Rode Kruis op 16 juni met belangeloze medewerking van de KLM 210 dekens ter waarde van 6300,aan zijn zusterorganisatie „De rode halve maanvereniging" in Kaboel. eveneens ter nadere bestudering voor gelegd. BRAAKMAN In de avondvergadering sprak ir. Dibbits ter inleiding van de excursie, die morgen zaterdag naar de Braakman wordt gemaakt. Hij ver toonde een interessante filmpremière over dit machtige polderwerk. De rentmeester der domeinen te Breda, ir. J. Kluytenaar, belichtte de landbouwkundige aspecten van de Braakman, waarna dr. De Bakker, bio loog bij de directie N.O.P. nog mee deelde, dat het eventueel in te polde ren gebied van Saaftinge 2400 ha groot is. De bodem bestaat uit 43 pet. goede zavelgrond, 33 pet. zavelgrond van iets mindere kwaliteit en 24 pet. zand grond. LONDEN, 16 juni (Reuter) Het centrale comité van de Tsjechoslo- waakse communistische partij heeft de regering ingrijpend gewijzigd. Tien ministeries zijn samengevoegd tot vier departementen. Geen vrijheid Op een conferentie van de commu nistische partij in Tsjecho-Slowakije zijn de studenten, die o.m. objectieve re persberichten, toegang tot westelij ke dagbladen, boeken en radiouitzen dingen en herziening van politieke processen zouden hebben geëist, be schuldigd van „onjuiste meningen". In de resolutie wordt erop gezinspeeld dat er niet voldoende studenten af komstig uit arbeiders- en boerengezin nen zijn. Een verzoek van de studenten om stopzetting van de colleges over het marxisme en het lenisme, werd door de vice-premier in een redevoering verworpen. 's-GRAVENHAGE, 15 juni. Aan hen, die hebben deelgenomen aan de spoedcursussen voor het behalen van de lagere akte als onderwijzr en die op die grond uitstel van eerste oefening hebben gekregen, zal op hun verzoek verlenging van dit uitstel worden ver leend voor het schooljaar 1956-57 mits zij vóór 1 oktober 1956 een betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool. Zij die reeds een oproeping tot op komst in werkelijke dienst hebben ont vangen en nog geen betrekking ver vullen aan een 2- of 3-mansschool, kunnen een verzoek indienen om uit stel tot 1 oktober 1956, teneinde alsnog naar een dergelijke betrekking te kun nen solliciteren. Na het schooljaar 1956-1957 zal, me de gelet op de moeilijkheden van de scholen, worden nagegaan, in hoeverre verder uitstel kan worden verleend voor ht schooljaar 1957-1958. Eisenhower bedankt Worosjilof MOSKOU, 15 juni (Reuter) Pre sident Eisenhower heeft aan de pre sident van de Sowjet-Unie, Klimenti Worosjilof, een telegram gezonden waarin hij zijn dank uitspreekt voor de goede wensen die de Sowjet-leiders hem voor zijn herstel gezonden heb ben. Met een gebroken arm, builen en schrammen wordt de negenjarige Ana- tole Bykov uit Brooklyn door een hel per in veiligheid gebracht, nadat hij met zes vriendjes bij een instorting door een grote hoeveelheid aarde werd bedolven. Zijn zes kameraadjes kon den echter niet meer op tijd worden gered en vonden de dood. Op het congres is ook kritiek op de journalisten geleverd. Partijleiders verklaarden, dat nooit onafhankelijke dagbladen zullen worden toegelaten. Auteurs werden ervan beschuldigd dat zij onlangs op een congres aanvallen hadden gedaan op 't Tsjecho-slowaak- se volksdeel. Ingebonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. UAiET. BEOOEN EN STAALWARENMBRlEKEN TE ZEVENBERGEN., De Amerikaanse federate raad voor de scheepvaart heeft bepaald, dat de Arnold Bernstein Lines Inc. te New York in aan merking komt voor een subsidie en an dere hulp van de Amerikaanse regering ten behoeve van een passagiers-vracht- dienst, die de maatschappij tussen New York en Nederland en België wil openen. Twee beelden uit Stockholm, de stad van de Olympische ruiterspelen. Boven: groot was de schrik, toen het bekend werd, dat de stallen van de olympische paarden in brand stonden, men slaagde er echter met veel moeite in alle edele dieren in veiligheid te brengen (Onder). vCountryman III", 't paard van Koningin Elizabeth II van Enge land, kwam bij een sprong over een RIJSWIJK, 16 juni Gistermiddag heeft de burgemeester van Rijswijk 't eerste motel in Nederland, dat in Rijs wijk is gebouwd, geopend. Dit hotel voor automobilisten behoort bij een hotel-restaurant aldaar. ZESTIG FLATS Het motel bestaat uit drie blokken met één verdieping, met in totaal 60 flats, voor vier of vijf personen, die voorzien zijn van opklapbare- en di vanbedden, en een ijskast gevuld met levensmiddelen en dranken. Voorts bevatten de flats radio, telefoon, een keuken, douchecel en toilet. Achter de flats bevinden zich gara- fes, die plaats bieden aan 200 auto's, lij het motel is een restaurant met een overdekt terras gebouwd, dat plaats biedt aan ongeveer 500 perso nen. Ook vindt men er winkels. DE BILT ZEGT: Weinig wind Aanvankelijk zonnige perioden, daarna toenemende bewolking. Weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen. ALGIERS, 15 juni. (Reuter.) Nadat het enige dagen betrekkelijk rustig is geweest in Algerië, zijn vrijdag opnieuw hevige gevechten uitgebroken. Nabij Beni Saf, in West-Algerië, sneuvelden 20 opstandelingen en 8 Franse militairen. In het zelfde gebied (nabij WASHINGTON, 15 juni. Reuter. President Eisenhower blijft goed voor uitgaan. Men verwacht, dat hij eind volgende week het Walter-Reed-Zie- kenhuis zal kunnen verlaten. Vier Russische landbouwdeskundigen worden voor een verblijf van een tien tal dagen in ons land op maandag 18 juni a.s. verwacht. Zij wensen zich op de hoogte te stellen van verschillende facetten van onze landbouw. (Tlemcen) werden 200 personen gearresteerd. In de provincie Constantine in Oost- Alegrië vielen troepen, gesteund door vliegtuigen, een groep opstandelingen aan. Er sneuvelden 25 opstandelingen. Bjj gevechten in andere delen van de provincie Constatine vielen er 15. WASHINGTON, 15 juni. AFP. Volgens bepaalde waarnemers die de atol van Bikini hebben bezocht na de jongste Amerikaanse waterstofbom- proef, is de bom, die door een vlieg tuig werd uitgeworpen, niet op de voorgenomen plaats ontploft doch on geveer 350 meter verder. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht verklaarde vrijdag in Washington op vragen van journa listen, dat hij geen gegevens verstrek ken mag. Wel kon hij verklaren dat het afwerpen van de bom geheel vol gens plan verlopen was. sloot ongelukkig terecht. De jockey en een ijlings toegeschoten Zweedse mili tair slaagden er echter spoedig in het dier weer in vrijheid te stellen. ZUTPHEN, 15 juni. Voor de rechtbank te Zutphen heeft de of ficier van justitie, Mr. J. C. Don ker, levenslange gevangenisstraf geëist tegen de Apeldoornse boek handelaar N. J. de J., die ervan wordt verdacht in de nacht van 20 op 27 juni 1955 zijn tante uit Cu- lemborg in zijn woning aan de Hoofdstraat te Apeldoorn van het leven te hebben beroofd met eert bijl. Na zijn daad heeft hij het lijk In de bagageruimte van zijn auto vervoerd. Na enige omzwervingen kwam hij ten slotte terecht in de omgeving van Rot terdam. Daar heeft hij het lijk op de spoorbaan gelegd. In Apeldoorn terug gekomen stichtte hij brand in zijn wo ning en naderhand meldde hij zich aan bij de Apeldoornse politie. Volgens de getuige-deskundige, Ph. P. van der Heyden, zenuwarts te Zut phen, is de man in enigszins vermin derde mate toerekeningsvatbaar. Uit het verdere verhoor bleek, dat verdachte niet aan de grond zat. De officier van justitie zei, dat het slachtoffer het door de familie verza melde vermogen beheerde. Alles was voor haar neef, die haar afgod was. Alles heeft hij te danken aan zijn tan te. Tussen beiden was echter een ver wijdering gekomen, doordat de J.'s le venswandel niet naar haar zin was en omdat de zaak financieel ook niet in orde was. De J. had een schuld aan zijn tante van 33.000,waarom zü hem de laatste tijd gemaand had. Vol gens de officier is hier sprake van moord. Hij achtte het verantwoord te gen deze zijns inziens ijskoude moor denaar levenslange gevangenisstraf te eisen. Stormen rond ons Vorstenhuis DEN HAAG, 16 juni. Minister president Dr. W. Drees heeft vrijdag avond de in ons land verblijvende bui tenlandse journalisten ontvangen en heeft een verklaring afgelegd naar aanleiding van de in de buitenlandse bladen verschenen uublikaties over het Koninklijk Huis. Hij heeft met klem alle berichten tegengesproken, die heb ben gewaagd van moeilijkheden op staatkundig gebied, die tussen Konin gin en Regering zouden zijn gerezen en van ontwikkelingen, die constitutionele gevolgen zouden hebben. Dr. Drees heeft tenslotte verklaard dat de rege ring niet wenst te treden in relaties van het Koninklijk Huis, die geheel in de persoonlijke sfeer liggen. (Men zie ook ons „Gesprek van de dag" op pagina 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1