In Amerika is zelfs met water geld te verdienen J iiwyn'EWi feMk Intellectuele leven in China krijgt meer vrijheid Wekelijkse afzet: 300.000 blikjes PUZZLE In belangstelling voor de emigratie moet Gods hand worden gezien Britse sergeant was 20 dagen zonder voedsel in oerwoud Pagina 3 Nog bijna geen concurreniie Op Cyprus kunnen 26.000 kinderen niet naar school Ds. Zandt tevreden over S.G.P.-resultaat Strop van 40 miljoen Truman arriveer de in Nederland Vooronderzoek Otto John gesloten Argentijnse staat van beleg opgeheven Oud kasteel met dynamiet opgeblazen! Nota van Geref. deputaten Gestolen juwelen - bijna allemaal - op dak teruggevonden Psychose onder de Salzburgers Adenauer op bezoek bij Eisenhower Ds. T. Lekkerkerker 60 jaar predikant Dader van negen misdrijven voer de de rechtbank Zijn vliegtuig was neergestort AMERIKAAN HIKTE ACHT JAAR Vrijdag 15 juni 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD {Van onze correspondent in de V.S.) WASHINGTON, juni. „De handel in water heeft een uitsteken de toekomst en iedere morgen vraag ik me af waarom we zo weinig concurrentie hebben. Over drie tot vier jaren zal onze produktie vertienvoudigd moeten zijn willen we aan de vraag kunnen vol doen Aldus zei Robert Morrisson, de man die samen met zijn broer Ralph een fortuin verdiende door keurig leidingwater in con- servenblikjes te verpakken. Hun „waterhandeltje" is in ieder geval origineel, levert de laatste jaren een netto-winst op van vijf miljoen Nederlandse guldens per jaar. De Amerikanen zijn nu eenmaal gek op in blik verpakte dingen. Ze vinden hun eigen leidingwater slecht, ongezond, smakeloos, maar het doodgewone leidingwater van de Morrissons vinden ze heerlijk, omdat het in een keurige, fleurige verpakking zit. De beide broers Morrisson hadden in het begin van de laatste wereldoorlog nog avond ia een weekblad, dat de Ameri- geen cent op hun lever. Ralph las op een kaanse soldaten in het buitenland moes ten oppassen met hun drinkwater en niet maar overal water mochten putten, om dat ze zich daarmee allerlei ziekten op het lijf konden halen. „Waarom moeten die jongens dat risico nemen?" vroeg Ralph zich af. Hij haalde er zijn broer bij en een uur later was him „geldmake- ry" uitgevonden. Ze zouden prima Ame rikaans leidingwater in nette blikjes ver pakken, niet te groot en niet te zwaar (ongeveer een half pond), zodat iedere soldaat ze gemakkelijk mee kon nemen. In tijd van nood kon hij dan zonder ge vaar zijn dorst lessen. Contracten Robert wilde er onmiddellijk het be treffende ministerie in mengen, maar Ralph dacht, dat ze daar wel niet snel warm zouden lopen. Niettemin stapten ze de volgende morgen in hun versleten car om een bezoek te brengen aan een oude vriend van hun overleden vader, wiens neef hen kon introduceren bij een nichtje van de broer van de gene raal. De lange weg duurde maar zes dagen. Toen badden Ralph en Robert contracten van het leger in hun zak en daarmee ge wapend vonden ze spoedig voldoende be ginkapitaal. Vanaf 1942 tot mei 1945 liep hun zaak uitstekend. Ze leverden 600.000.000 blikjes water af, elk met een inhoud van 340 gram, hetgeen hen al een behoorlijke grijpstuiver had opgeleverd. Het zou geen ramp meer zijn geweest, als ze toen de poorten hadden moeten sluiten. Nieuw afzetgebied Ze vonden echter spoedig nieuw afzet gebied: wetenschappelijke expedities, legereenheden op oefeningen, vliegtuig maatschappijen en bootondernemingen die er de voorkeur aan gaven ideaal ver pakt water mee te nemen In de bekende hoeveelheid. Daarna kwam er vraag van ziekenhuizen, vakantiekolonies en ten slotte volgden de particulieren, die het prachtig vonden een hele rij blikjes wa ter in hun Ijskast te zetten. Hun produktie is hiermee opgelopen tot 300.000 blikjes per week en nog steeds hebben ze geen De toekomst ziet er uitstekend nit want noemenswaardige concurrentie, op het internationale plan is momenteel een voorschrift in stndie om ieder schip te verplichten drie liter gecontroleerd drinkwater per persoon mee te nemen. Volgens de Morrissons zal het voorschrift binnenkort van kracht worden en daarna breken de gouden tijden aan voor de wa terleveranciers. Zij zijn doende hun pro duktie op te voeren tot 600.000 blikjes per week. Want water is er genoeg. LONDEN, 14 juni. De Britse mi nister van koloniën, Alan Lennox- Boyd, heeft in een schriftelijk ant woord aan het Lagerhuis meegedeeld, dat" op Cyprus 252 lagere scholen als gevolg van de ongeregeldheden op eiland zijn gesloten. 26.000 leerlingen van verstoken. Hierdoor zijn het onderwijs 's-GRAVENHAGE, 14 juni De fracLevoonitter van de Staatkundig- Gereformeerde Partij, Ds. P. Zandt, zeid- tevreden te zijn over de verkie- zingsniisag voor de S.G.P. Veel moeilijkheden zag by echter in de formering van het nieuwe kabinet. Dr. J. Schouten, fractievoorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Antirevolutionaire partij, vond de uit slag van de verkiezingen teleurstel lend voor de A.R. Overigens had hij verwacht dat de Katholieke Volkspar ty de sterkste zou worden. Ook had hy reeds maanden het vermoeden dat de formering van een nieuw kabinet zeer moeilijk zal worden. De uitslagen van deze verldezingen zullen het er niet eenvoudiger op maken, meende hy. VANDAAG EENS KRUIS W OORDRAADSEL Horizontaal: 1 Bezigheid, 4 meertje, 8 onvast, 9 drank, 10 gereed, 11 bloedwei, 12 rivier in Italië, 13 kledingstuk, 14 ge deelte, 17 voegwoord, 18 kleurstof, 21 vogel, 22 huiverig, koud, 23 struisvogel, 24 telwoord, 25 half. Verticaal: 1 ryzig, 2 crediet, 3 boom, 4 soort aardewerk, 5 onderricht, 7 blad groente, 9 telwoord, 11 ingenomen plaats, 12 Chinese maat, 15 binnen, 16 wending, 18 weg, 19 sneeuwschoen, 20 maat, 21 drinkgereedschap, 23 pers. voornaam woord. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 afzet, 3 wals, 5 poes, 7 spit, 8 te, 11 te, 13 deuk, 14 veen, 15 Arno, 16 riool. Verticaal: 1 As, 2 tast, 3 wicht, 4 lust, 5 pioen, 6 O.T., 9 Erato, 10 aker, 12 ever, 13 de, 15 al. Mislukte aardappeluitvoer 's-GRAVENHAGE, 14 juni Tijdens de vergadering van het hoofdprodukt- schap akkerbouwprodukten is ten aan zien van de debacle bij de uitvoer van aardappelen meegedeeld, dat een dele gatie van het produktschap aardappe len op 15 juni een bespreking met mi nister Mansholt zal hebben. De ongelukkige afloop dezer uitvoer op Engeland, waarbij het verlies, naar in ingewijde kringen gefluisterd wordt dichter bij de veertig, dan by de dertig miljoen gulden voor Engelse impor teurs en Nederlandse exporteurs zou liggen, behoeft een regeling om fail lissementen te voorkomen. Bovendien drukt het tekort aan liquide midelen bij de Engelse importeurs thans zwaar op de Nederlandse uitvoer van tuin- bouwprodukten naar het Britse eiland. De gedachten gaan uit „naar een lang durige kredietverlening of iets derge lijks", zo verklaarde de voorzitter van het hoofdproduktschap. 's-GRAVENHAGE, 14 juni. Oud-president Truman en zijn echtgenote zijn vanmiddag per trein uit Brussel in Den Haag aan gekomen voor een bezoek aan ons land van vier dagen. Het voormalige Amerikaanse staatshoofd werd op het station begroet door de Amerikaanse am bassadeur in ons land, de heer H. Freman Matthews, en namens de Nederlandse regering door de chef directie kabinet jhr. Van Panhuys. KARLSRUHE, 15 juni. Het voor onderzoek tegen dr. Otto John, de naar het Oosten uitgeweken en daar na in West-Duitsland teruggekeerde vroegere directeur van het bureau Voor bescherming van de grondwet, is gesloten. Het heeft bijna vijf maan den geduurd. Een 80-tal getuigen is gehoord. Het openbaar ministerie zal nu moeten beslissen, of tot gerechte lijke vervolging zal worden overge gaan. Dr. John bevindt zich nog in een neurologisch-psychiatrische kliniek in Hedelberg, die hij dezer dagen zal veraten als het medisch onderzoek is afgelopen. Amsterdamse taxi-staking duurt voort AMSTERDAM, 14 juni De sta king van de Amsterdamse loonchauf- feurs in het taxibedrijf duurt onver minderd voort. De onlangs uit de N.V.V. getreden stakende taxichauffeurs zyn voorne mens een manifest te richten tot de N.V.V.-leden in andere bedrijven, waarin zal worden gewezen op wat men noemt „de misstanden in het N. V.V.". RIO, 14 juni. In augustus is de staat van beleg opgeheven. Er zullen geen doodvonnissen meer worden ge veld en degenen, die reeds ter dood zijn veroordeeld, zullen worden bege nadigd. Inmiddels zyn zeventien generaals, die onder Peron een belangrijke rol hebben gespeeld, op weg naar Patag- nonië, waar zij in gevangenissen zullen worden opgesloten. Onder hen bevindt zich generaal Franklin Lucero, die on der Peron minister van defensie was. Volgens regeringskringen zal presi dent Aramburu vrijdag in een rede tot het Argentijnse volk de datum voor al gemene verkiezingen bekend maken. Principiële zijde van emigraiievraagsiuk UTRECHT, 14 juni. De Gereformeerde deputaten voor de emigratie hebben enige tijd geleden de principiële zyde van het emigratievraagstuk aan de orde gesteld, nadat vele praktische zaken behandeld waren. Het re sultaat van de besprekingen en de briefwisseling over deze kwestie is nu neergelegd in een nota over: „Emigratie en Gods scheppingsordinantie: Weest vruchtbaar en vervult de aarde". tie is duidelijk", aldus de nota. „Heel de aarde werd aan de mens tot woon plaats gegeven, opdat hij daarop tot Gods lof zou wonen en haar schatten aan het licht zou brengen, de aarde tot schouwtoneel makend van de deugden van Gods grootheid en heerlijkheden." De deputaten constateren een voort gaande spreiding over de aarde, meest al tegen de eigen wil der mensen en uit bittere noodzaak. De geschiedenis der mensheid met haar volksverhuizin gen op grote en kleine schaal -wijst Gods voorzienig bestel aan tot de komst van Zijn Koninkrijk en heeft ons het oog er meer en meer voor te openen, dat wij vrijwillig en in ge hoorzaamheid des geloofs de aarde hebben te bevolken. De gelovige heeft er dan ook Gods hand in te zien, dat de emigratie tegenwoordig in het mid delpunt van de belangstelling staat. In deze nota wordt vastgesteld, dat de direkte motieven voor de emigratie voornamelijk in het maatschappelijk bestel liggen. Tussen christenenen en met-christenen is meestal alleen maar dit verschil, dat de eersten hun beslis sing in afhankelijkheid van God ne men, terwijl zij in de belijdenis van Gods voorzienig bestel ook de aan vaarding van de levenszekerhedd vin den. Het dienen van Gods Kerk en Ko ninkrijk in het nieuwe vaderland, is vaak een bijkomende omstandigheid en komt meer in het immigratieland tot gelding dan dat hierin een drijfveer gevonden wordt om het eigen land te verlaten. Volgens de deputaten moet echter de vraag gesteld worden of de emigratie naar Gods Woord niet méér is dan een aangelegenheid waartoe men in tijd van nood besluit. Op de eerste bladzijde van de Bijbel zegt God immers reeds tot Adam en Eva: „Weest vruchtbaar en wordt talrijk, vervult de aarde en onderwerpt haar". Ook later wordt deze scheppingsordi nantie nog twee maal in Genesis her haald. DUIDELIJK „De zin van de scheppingsordinan- BLIJVEND „Wy hebben medewerkers Gods zijn in de volvoering van Zijn Raad in gehoorzaamheid aan Zqn scheppings ordinantie", aldus de nota. „Onjuist moet het worden genoemd, wanneer wij, als de nood welke tot emigreren noopt even minder dringend wordt ge voeld, meehelpen deze af te remmen. De emigratie-mogelijkheid dient niet alleen voor de toekomst open te wor den gehouden, maar ze moet ook blij Communistische partij maakt bekend: PARIJS, 14 juni. Op een bijeenkomst van geleerden, schrijvers en kun stenaars, die in Peking is gehouden, heeft Loe Ting Yi, hoofd van de af deling propaganda van het centrale comité der communistische partij, mee gedeeld, dat het intellectuele leven in China meer vrijheid zal worden gegeven. hü zei, dat een nationale eenstemmigheid ten aanzien van fundamentele kwesties nodig is, maar hy leverde hevige kritiek op sectarisme en dogma tisme in de partij. Het is, ook in een communistische maatschappij mogelijk, dat een mate rialistische en een idealistische leer naats elkaar bestaan, zo zei hij. Wij moeten, verklaarde hij, onze dic tatuur opleggen aan contra-revoluonai- re elementen, maar de partij moet ove rigens de democratie en de vrijheid van kunst en wetenschappelijk onderzoek gedachte op het gebied van literatuur, beschermen. Een jaar geleden was een campagne begonnen tegen idealistische (anti-ma terialistische) opvattingen. Een aan hanger hiervan is indertyd uit de par tij gestoten en gearresteerd. OVERNEMEN De publikatie van deze rede, aan de vooravond van de Chinese nationale vergadering, duidt erop, dat de autori teiten in Peking de iöeeën, die op het 20e congres der Sowjetrussische com munistische party tot uiting zqn ge bracht, willen ovememon. De voorzitter van de Duitse sociaal democratische partij, Ollenhauer, heeft de Party van de Arbeid telegrafisch geluk gewenst met de uitslag van de Tweede-Kamerverkiezingen. mm Twee inwoners van Nyon (ZwitserL) hebben een procédé uitgevonden voor televisie in relief, zo meldt het blad „La Suisse". Op 2 juli zal ddaarmee een de monstratie worden gegeven. De universiteit van Yale in de Amerikaanse staat Connecticut heeft de Westduitse bondskanse lier, Dr. Konrad Adenauer, die op het ogenblik voor besprekingen in Amerika vertoeft, ter gelegenheid van dit bezoek aan de „States" een ere-doctoraat aangeboden. De foto toont hoe Adenauer (l.) de typische studenten-baret in ont vangst nam uit handen van de president van „Yale", A. Whitney- Griswold. AMSTERDAM, 14 juni. De ge stolen sieraden van het in een Amster dams hotel verblijvend Engels toeris tenechtpaar zijn bqna allemaal terug gevonden. Op het dak van het hotel was de tas verstopt met verscheidene der juwelen en ook op enkele kleine platte daken werden verstopte sieraden gevonden. E- ontbreken nog enkele stuks. Hier mede is het vermoeden van de politie, dat de dief tot het hotelpersoneel moest behoren, bevestigd. De recher che heeft nog niet kunnen vaststellen wie de dader is. SALZBURG, 14 juni. Tientallen Salzburgers raadplegen de laatste da gen hun dokter wegens moeheid, koortsigheid en hartkloppingen, zo meldt het blad „Neuer Knrier". Zij vrezen dat hun ziekten gevolg zijn van verhoogde radio-activiteit in de lucht na de jongste atoomontploffingen. De artsen staan hier sceptisch tegen over. Zij zeggen dat de ongemakken van sommige patiënten lijken op een ziekte, die veroorzaakt wordt door te intensieve kuren in minerale baden met radio-actief water. Velen hebben alleen maar last van de plotselinge weersverandering, menen zij. WASHINGTON, 14 juni. Presi dent Eisenhower heeft de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer donder dag in zijn kamer in het Walter Reed- ziekenhuis te Washington ontvangen. President Eisenhower had tevoren een goede nacht gehad. Hij sliep, vol gens een donderdag door zijn dokters uitgegeven mededeling, zes uur met slechts één onderbreking. vend worden bevorderd. In deze kan aan de regeringspolitiek daadwerkelij ke steun worden verleend, waarin bij ons Bijbelse gronden de doorslag ge ven". Tenslotte wordt in de nota nog opge merkt, dat het animeren van meisjes en jonge vrouwen tot emigratie mis schien in de eerste plaats een zaak is die de desbetreffende maatschappelijke instanties regardeert, maar dat deze zaak ook de volle aandacht moet heb ben van kerkelijke zijde, omdat hier mee een wezenlijk belang gediend wordt van de planting en de toekomst van de Christelijke Kerk in het immi gratieland. 's-GRAVENHAGE, 14 juni. Ds. T. Lekkerkerker, predikant der Ned. Herv. kerk, woonachtig te Delft, zal donderdag 14 juni de dag herdenken, waarop hij voor zestig jaar het pre dikambt aanvaardde. De jubilaris diende de gemeenten van Kockengen, Montfoort, Wanswerd, Oosterwolde (Geld.), IJsselmuiden en van 1921 tot aan zijn emeritaat in 1944, de gemeente van Delft. De jubi laris, die tot de modaliteit van de Geref. bond in de Ned. Herv. kerk be hoort, heeft zowel te IJsselmuiden als te Delft een chr. school gesticht. Met behulp van dynamiet is het Cha teau de la Badonniere in de buurt van Poitiers, eens een van de fraaiste kas telen van West-Frankrijk, gebouwd rond 1865, in een puinhoop herschapen, omdat het gebouw zo vervallen was, dat herstelwerkzaamheden ruim drie honderdduizend gulden zouden hebben gevergd. De eigenaar, de 37-jarige Re ne Villemiers, die dit bedrag niet kon opbrengen, heeft wel alle moeite ge daan om zijn kasteel aan een of andere instelling te schenken, maar dat is niet gelukt. Ingezonden Mededeling (adv.) Ughtwaigh»' D® D®«' U fietsend „vergeet"... J MÉ 's-HERTOGENBOSCH, 14 juni De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de zaak behandeld tegen de 31- jarige automonteur J. G. uit Mierlo, aan wie negen misdrijven waren ten laste gelegd: diefstal van drie dokters auto's te Nymegen, Amersfoort en te Geldrop, een inbraak te Dinter ten huize van de burgemeester, een in braak te Oss bij een particulier, het schieten op een persoon te Tilburg, die hem wilde achtervolgen toen hy een auto wilde stelen, het doodrijden van een man te Boekei, waarbij hij 't slachtoffer onverzorgd op de weg ach terliet, diefstal van een fiet» te Til burg en de overval in het postkantoor te Ravenstein waarbij hy de posthou der neerschoot, tengevolge waarvan de ze spoedig overleed. Al de tenlaste ge legde feiten bekende hy, behalve de diefstal van de auto te Nymegen en de overval in Ravenstein. Deze laatste had hij aanvankelijk wel bekend. Omdat de officier van justitie deze zaak de belangrijkste vond, verzocht hij de rechtbank de zaak van Raven stein terug te zenden naar de rechter commissaris voor een nader onderzoek. De rechtbank ging met dit voorstel akkoord, waarna de zaak voor onbe paalde tijd werd geschorst. IPOH, 14 juni. Een jonge sergeant van het Britse leger is uit het oerwoud van Midden-Malakka gered, nadat hij- daar twintig da gen zonder voedsel en gewond had doorgebracht. Zijn toestel was op een routinevlucht van Ipoh naar Koeala Loempoer neergestort. Een groep inheemsen vond sergeant Ken McConnell met verwondingen aan zijn gezicht, been en lichaam, op een afstand van 25 km van Ipoh. McConnell sleepte zich op handen en voeten voort, uitgeput door bloed verlies en honger. Hij vond alleen wa ter en had enige kininetabletten bij zich. Eerst kon hij nog lopen, maar de laatste twee dagen was het hem a- leen maar mogelijk te kruipen. Zijn kleren waren aan flarden. Ingezonden Mededeling (adv.) HELICOPTER MacConnell ,/erd door een hef- schroefvliegtuig gered. Daar het toe stel niet kon landen, moest een poli tieman van een hoogte van drie me ter naar beneden springen. Hij slaag de erin de halfbewuste McConnell in het hefschroefvliegtuig, dat gevaar lijk dicht by de grond was gekomen, te gooien. LOS ANGELES, 14 juni. De hik, waardoor de 30-j. Jack O'Leary te Los Angeles sinds der tien juni 1948 werd geplaagd schijnt te zijn opgehouden. „Het is iets als een wonder", zei hij, „het huis is nu zo rustig". In de afgelopen acht jaar heeft Jack 65.000 brieven met adviezen uit alle delen van de wereld ont vangen. In die tijd hebben meer dan tweehonderd artsen gepoogd hem te helpen. ATHENE, 14 juni. De maandag j.l. uit Engeand gezette archimandriet Maheriotes van de Grieks-orthoxe kerk heeft de jegens hem door de Britse minister van binnenandse za ken majoor Lloyd-George uitgebrach te beschuldigingen ontkend. Lloyd-George had het Lagerhuis woensdag j.l. medegedeeld dat de ar chimandriet uit Engeland was gezet, omdat hij zijn kerk gebruikte als een centrum voor het verspreiden van anti-Britse propaganda, die betrek king had op Cyprus.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3