Over enkele dagen aanwijzing van een socialistische formateur Een socialist meer, een communist minder in nieuwe Eerste Kamer Yele doden en duizenden gewonden door aardbeving in Afghanistan Duitse teleurstelling over bezoek Adenauer aan Y.S. Er zijn tal van moeilijkheden Ziekenauto reed huis binnen Eisenhower is bezig met plan voor regeling met Sowjet-Unie Vier nieuwe gezichten EK doden bij spoorwegramp PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vorming nieuw kabinet aan Socialisten in overwinningsroes Romme het touwtrekken A.R. wil geen bijwagen zijn Rivieren wijzigden hun loop /erscherpte censuur in Je Sowjet-Unie Russische troepen verlaten O.-Duitsland Evacuatie Britse troepen uit Egypte voltooid Ziekte vertraagt uitwerking Driehonderd huizen extra in Zaandam Leden van Prov. Staten stemden Staking ondergrondse in New-York Predikanfsgezinnen verkeren in zorg Geen initiatief voor hereniging Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel 2009, Tel redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326: Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2p. maand, ƒ5.85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per tn.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad OOK GELD TE WACHTENT Zie pag. 2. 12c Jaargang No. 3422 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vriidaq 15 iuni 1956 tu- vnjuay xj juiu 17-rw m 21gi u 11Q m Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.17 u., onder 21.03 ti. Maan op 14.05 u., onder 0.33 u. Hoogwater zaterdag 16 juni: Vlissingen: 8.03 u. 1.83 m., 20.25 u. 1.63 m. Terneuzen: 8.28 u. 2.01 m., 20.51 u. 1.81 m. Wemeldinge: 9.31 u. 1.61 m„ 21.54 u. 1.29 m. Zierikzee: 9.16 u. 1.42 DEN HAAG, 14 juni. De Tweede Kamerfractie van de AR heeft vanmiddag de lijstaanvoerder, Prof. Dr. J. Zijlstra gekozen tot voor zitter der fractie. Men acht hem bij uitstek geschikt om van AR-zijde de onderhandelingen te voeren bij de a.s. kabinetsformatie. D eeerste stappen op de weg naar de kabinetsfromatie zijn in- rriddels reeds gezet. H.M. de Koningin ontving enkele bezoeken, ter wijl ook de fractievergaderingen van de politieke partijen de vorming v..n het nieuwe kabinet aan de orde kwam. Ko. Ingin Juliana heeft vandaag de heren Jonkman en Kortenhorst, resp. voorzitter van de Eerste en Tweede Kamer op Huize ten Bosch ontvangen, evenals de vice-president van de Raad van State, de heer Rutgers. Morgen gaat H.M. de Koningin ver der met het consulteren van de frac tie-voorzitters. De heer Burger, voor zitter van de socialistische fractie is als eerste ontboden, daarna komen de heren Romme en Zijls'.ra. Socialistische formateur? Het is bijna niet aan twijfel onder hevig dat aan een socialist de formatie van een kabinet zal worden opgedra gen. Als dr. Drees daarvoor nog ambi ties heeft, 'igt het voor de hand, dat hi de opdracht krijgt. Zo niet, dan zal H.M. ''e Koning't waarschijnlijk een beroen doen op een andere socialist. De ..anwijzmg van de formateur zal zeker gtjn dagen uitblijven. Moeilijkheden Hedenmiddag hebben de fractielei ders der A.R. en K.V.P. vergaderd om naar voorlopige standpunt te bepalen. In de avonduren kwam de P.v.d.A.- fractie bijeen. Deze fractie-vergadering was ongetwijfeld van belang, omdat de socialisten een pian-de-campagne ont werpen. Wat zal de eerste poging worden? Een kabinet op smalle of bredere basis? Of een kabinet zonder de K. V.P.? Voor dit dilemma staan thans de socialisten. Willen zij, ondanks de llHIIlllIllllllllillllllllillli ■■li felle verkiezingsstrijd toch met de K.V.P. in zee, dan staan nog wel enkele moeilijkheden te wachten. De P..d.A. leeft in de overwinnings roes, de K.V.P. is een beetje teleurge steld, maar zij zal nooit als verliezer behandeld willen worden. Evenals in 1952 zal de 1 eer Romme het uiterste proberen een verdeling van de porte feuilles te krijgen, dat de K.V.P. geen overwicht verliest t.o.v. de P.v.d.A. Dat is een moeilijke aak. Program Maar eerst zal dan nog een andere kwestie opgelost moeten worden. Na melijk de opstelling van het program. Wij hebben al enkele zaken opgesomd, die aan de orde moeten komen. Daar aan kan -.en o.a. te-voegen, vraag- Zeshonderd vermisten PESJAWAR, 14 juni (AFP.) Naar het radiostation van Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, meldt, worden door de aardbeving die het gebied van Kaboel, Camian en de berg Sjikari zondag heeft ge teisterd, zes honderd mensen ver mist. Men neemt aan, dat een aan tal van hen om het leven is geko men. Duizenden mensen zijn ge wond. Er is grote schade aangericht. Het is oog niet mogelijk het juiste aantal do- Jen of gewonden te tellen, daar tele- SOCHI, ian de Zwarte Zee, 14 juni. (Reuter) Westelijke corresponden ten mochten donderdag hun berichten ov^r het bezoek van maarschalk Tito, die op het ogenblik aan de kust van de Zwarte Zee een paar dagen rust ie .at, niet naar het buitenland tele foneren. De Russische autoriteiten raadden hen aan de berichten telegra fisch te versturen. Men neemt aan dat deze maatregel een gevolg is van ver sterkte censuur, die er voor moet zor- -n dat er geen ongecontroleerde be- :chten uit de provincie naar het bui tenland gaan. BERLIJN, 14 juni. (Reuter.) De bevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland, maarschalk Gretsj- ko, heeft verklaard, dat in het afgelo pen jaar 20.000 Russische militairen uit Oost-Duitsland naar huis gezonden zijn en dat 33.500 man hen in de komende maanden zullen volgen. O.m. zullen 3 divisies van de luchtmacht Oost-Duits land verlaten. Gretsjko zei ook dat hij met genoe gen westelijke vertegenwoordigers toe stemming zou geven om bij het ver trek van de troepen aanwezig te zijn. Ex-premier Sabri Assaldi, de leider uer Syrische nationale partij, heeft 'n| nieuwe regering gevormd. foon- en telegraafverbindingen zijn verbroken. In het gebied van Kaboel zijn dui zenden huizen ingestort, aldus radio- Kaboel. De beving was zo hevig, dat op een aantal plaatsen het landschap in veranderd. Sommige rivieren heb ben hun loop gewijzigd, andere zijn geheel verdwenen en nieuwe stromen zijn elders te voorschijn gekomen. Ver scheidene malen werden in het tijds bestek van uren hevige aardschokken gevoeld. stukken als de P.B.O. Moet een even tuele P.B.O.-minister het kartelbeleid in handen nemen? Verder is daar de vraag of de ministeries van Maatschap pelijk Werk en Overzeese Rijksdelen gehandhaafd moeten worden. In de perscommentaren zijn twee opvallende uitspraken. De parlemen taire redacteur van het Parool acht een herstel van de smalle basis niet waarschijnlijk en de parlementaire correspondent van de Volkskrant ver kondigt de stelling, dat als A.R. weer meedoet aan het kabinet zij genoegen moeten nemen met minder belangrijke depar'-menten dan zijn nu bestieren. Is daarmee de K.V.P.-aanval op het departement van Economische Zaken geopend? De A.R.-fractie wacht de ko mende ontwikkeling rustig af. Zoals minister Zijlstra de laatste weken her haaldelijk heeft verklaard: zij is be reid weer regeringsverantwoordelijk heid te dragen maar als het moet wil zij ook in oppositie gaan. Zij zal er echter ongetwijfeld voor passen voor spek en bonen mee te doen. Brits-Amerikaanse atoom overeenkomst WASHINGTON, 16 juni (Reuter) De Ver. Staten en Engeland hebben een overeenkomst gesloten voor uit wisseling van inlichtingen over atoom reactors voor de aandrijving van oor logsschepen .vliegtuigen en voertui gen. Door deze overeenkomst zal Engeland mogelijk inlichtingen krjj- gen over de Amerikaanse atoomduik boot „Nautilus". AMSTERDAM, 14 juni. Een zie kenauto van een particuliere onderne mer in Amsterdam noord Is bij het ne men van een bocht recht op een wo ning ingereden waarvan een groot middenraam en een stuk van .de pui werden vernield. De wagen moest uit de voorpui wor den weggetrokken. Gelukkig waren de bewoners wat later opgestaan, zodat het gehele gezin nog op de bovenver dieping was. Een paar vazen, die vóór het raam stonden werden in gruzele menten ln de keuken teruggevonden. De wagen werd bestuurd door een broeder, die nog geen rijbewijs maar wel rijlessen heeft. Bij het nemen van de bocht in de uiterst smalle straat reed 't rechter achterwiel over de trot toirband heen. Door de schok schoot volgens de broeder de voorbank waar op hij met de ondernemer zat naar vo ren en hierbij raakte zijn voet bekneld op het gaspedaal. WASHINGTON, 15 juni. (Reuter). President Eisenhower zou, voor hij eind vorige week plotseling ziek werd, bezig zijn geweest met de voorbereiding van plannen voor een nieuwe politieke regeling met de SoWjet-Unie. In Washington is donderdag vernomen, dat deze plannen waar schijnlijk nog niet zover gevorderd waren dat op korte termijn ern stige nieuwe onderhandelingen met de Sowjet-Unie of de Ameri kaanse bondgenoten werden overwogen. neau, de volgende week aan Washing ton zal brengen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die deze week in Washing ton besprekingen voerde en die onder binnenlandse druk staat „om Iets te doen", zou enigszins teleurgesteld zijn over het feit dat zijn besprekingen niet tot nieuwe westelijke initiatieven heb ben geleid. Politieke waarnemers geloven, dat de ziekte van de president de aanpas sing van de Amerikaanse politiek waarvoor plannen zouden bestaan zal vertragen, omdat zonder de presi dent geen belangrijke besluiten geno men kunnen worden. Daarom worden ook geen belangrijke besluiten ver wacht bij het bezoek dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Pi- Bouwvakarbeiders in Rotter dam blijven staken ROTTERDAM, 14 juni De bouw vakarbeiders in Rotterdam hebben be sloten de staking voort te zetten. Van daag is op een vergadering van de sta kers deze zaak besproken. Prof. Zijlstra fractievoorzitter DEN HAAG, 14 juni De Tweede Kamerfractie van de A.R. partij heeft prof. Zijlstra als voorzitter gekozen. Tweede voorzitter is ds. J. A. H. J. S. Bruins Slot en secretaris de heer H. v. Eysden. ZAANDAM, 14 juni Het ministe rie van wederopbouw en volkshuisves ting heeft een fabriek te Zaandam ver gunning verleend voor de bouw van 300 woningen voor personeel van deze fabriek. De minister is ingegaan op een overweging van de directie, die luidde, dat geen personeel meer kon worden aangenomen wegens groot te kort in Zaandam aan migratiewonin gen. De woningen, die buiten het aan de gemeente toegewezen bouwvolume vallen, zullen binnen twee jaar wor den gebouwd. DEN HAAG, 14 juni. Omdat de verkiezing van leden der Twee de Kamer samenviel met ontbinding van de beide kamers der Staten- Generaal wegens aanvaarding in eerste lezing van ontwerpen tot wijziging van de grondwet, moest ook de Eerste Kamer opnieuw worden samengesteld. Zoals bekend wordt de Eerste Kamer gekozen door de Provinciale Staten, die vandaag bijeen zijn geweest. De ver kiezingen hadden tot gevolg dat er een socialist meer en een commu nist minder in de Eerste Kamer komt. De samenstelling van de nieuwe Eer ste Kamer wordt nu: (Ter vergelijking de samenstelling zoals deze voor de verkiezing was). Kath. Volkspartij Partij van de Arbeid Chr.-Hist. Unie Volksp. v. Vrijh. en Dem. 1956 oud 17 17 15 14 7 7 6 6 4 4 1 2 50 50 De namen der gekozenen zijn: K.V.P. F. G. C. J. M. Teulings, Vught, J. A. Middelhuis, Utrecht, H. M. van Lies hout, Eindhoven, J. J. Gielen, Nijme gen, H. J. J. Velthoven, Den Bosch, L. de Gou, Steenbergen, C. G. A. Mertens Venlo, J. H. J. Maennen, Heerlen, L. F. H. Regout, Meerssen, H. C. Nijkamp, Enschede, L. J. C. Beaufort, Nijmegen, E. M. J. A. Sassen, Vught, G. C. J. D. Kropman, Amsterdam, P. J. Witteman, Overveen, J. H. M. Derksen, Amster dam, E. H. A. Kraayvanger, Rotter dam, A. L. H. Roebroek, Den Haag. Partij van de Arbeid J. J. Kramer, Brunssum, G. J. P. Cammelbeeck, Eindhoven, J. A. Jonk man, Den Haag, H. Oosterhuis, Amster dam, F. Wibaut, Amsterdam, mevr. H. Verwey-Jonker, Eindhoven, W. Scher- merhorn, Delft, mej. M. Tjeenk Wil link, Den Haag, D. de Loor, Delft, J. B. Broeksz, Hilversum, J. L. Hoogland, St. Anna Parochie, H. J. de Dreu, As- sen, J. in 't Veld, Den Haag, P. J. Kap- Hust (CH) en G. van Hall (Arb.). teijn, Bloemendaal, G. van Hall, Am sterdam. A.R. I.' A. Diepenhorst, Amsterdam, W. Rip, Bennekom, J. Tjalma, Hoogeveen, H. Algra, Leeuwarden, H. J. Hellema, Amsterdam, A. Anema, Haarlem, JT. Schipper, Utrecht. C.H. H. Reijers, Kamerik, G. Kolff, Gel- dermalsum, G. Vixseboxse, Holten, R, Pollema, Leeuwarden, W. F. Lichten- auer, Rotterdam, J. W. van Hulst, Am sterdam. V.V.D. H. D. Louwes, Zuidhorn, R. H. de Vos van Steenwijk, De Wijk, W. C. Wendelaar, Den Haag, A. N. Molenaar Wassenaar. C.P.N. J. Brandenburg, Amsterdam. Nieuwe leden Blijkens de uitslag zullen in de Eer ste Kamer niet terugkeren ir. H. J. M. Verheij (KVP), prof. dr. F. C. Gerret- son (CH), prof. dr. J. de Zwaan (CH) en de heer C. Geugjes (CPN). Als nieuwe leden zullen hun intre de doen prof. dr. J. J. Gielen (KVP), mr. W. F. Lichtenauer (CH), J. W. v. NEW YORK, 15 juni Reuter Het personeel van de ondergrondse in New York Is donderdag in staking ge gaan. De 4 miljoen passagiers die da- geljjks door deze dienst vervoerd wor- en moesten trachten ander vervoer te vinden. Er heerst een hittegolf in de stad, zodat er bijzonder veel geëist wordt van de zenuwen van het pu bliek zowel als van de politie en de brandweer die overuren moeten ma ken. 250.000 mensen die op Coney Island (een strandcentrum buiten de stad) wat koelte hadden gezocht, wisten slechts met grote moeite en aanzien lijk oponthoud in de stad terug te ko men. Stakingen van de ondergrondse zijn in de staat New York bij de wet ver boden. PARIJS, 14 juni. (AFP). Waarschijnlijk tengevolge van het breken van een koppeling is de sneltrein Parijs-Luxemburg te Tisnes bij Rheims ontspoord. Twee rijtuigen zouden zijn omgevallen. Elf mensen kwamen om het leven. Dertig personen zijn ernstig en 146 licht gewond. Achteruit, als wilde het voor de laatste maal front maken, rijdt hier het laatste Britse militaire voertuig uit de Suez-kanaal-zone van de Navy House-kade in Port Said op het dek van het landings-' vaartuig „Evan Gibb", de evacu atie van Britse troepen uit Egypte is voltooidDe „Evan Gibb voer later naar Cyprus met het restant van de Britse troepen uit de veel omstreden zone aan boord. Aan de aanwezigheid van Britse leger-een- heden in Egypte, welke dateerde van 1882, is door de laatste ont wikkeling in dit land voorgoed een einde gekomen.... Poolse oud-premier terug gekeerd LONDEN, 14 juni. (Reuter). Sta- nislaw Mackiewicz, oud-premier van de Poolse regering in ballingschap, is donderdag met zijn vrouw en dochter in Warschau teruggekeerd. Vlucht uit het ambt 's-GRAVENHAGE, 15 juni. Ter vergadering van de classis Lei den der Ned. Herv. Kerk heeft Ds. D. J. Vossers te Leiden medege deeld, dat in de laatste drie jaar niet minder dan 62 dienstdoende predikanten in de Ned. Herv. Kerk hun ambt verlaten hebben. Ook het aantal theologische studen ten loopt sterk terug. De oorzaken van deze vlucht uit het ambt zocht Ds. Vos sers vooral in financiële overwegingen. De classicale vergadering nam een mo tie aan, waarin zij, met ontsteltenis kennis genomen hebbend van de nood en de zorg, waarin vele predikantsge zinnen verkeren, er bij de colleges van kerkvoogden ten sterkste op aandringt, zo dit nog niet mocht zijn geschied, de algemeen verstrekte 3% van het trac- te ment over 1955 met de 4% vakantie toeslag over 1956 ook aan de predikan ten uit te keren en er zorg voor te wil- len dragen, dat de predikantstracte- menten ten spoedigste het sociaal- rechtvaardige peil van de salarissen ln gelijkwaardige ambten of beroepen be reiken. WASHINGTON, 14 juni. De be sprekingen tussen bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en president Eisenhower en Foster Dulles, minister van buitenlandse zaken van de V.S. hebben niet tot nieuwe initiatieven geleid. Dit is vandaag medegedeeld na het vertrek van Adenauer uit Washington naar New York. De bondskanselier verklaarde dat het bezoek aan Eisen hower in het ziekenhuis het hoogte punt van zijn verblijf in de V.S. is ge weest. Er is gedurende het onderhoud met Elsenhower, dat tien minuten heeft geduurd, gesproken over het vraag-1 stuk der Duitse hereniging en de Ame- rikaans-Westduitse vriendschap. Minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles was mede aanw;ezig. Teleurstelling In West-Duitsland is men teleurge steld over het feit, dat blijkbaar in Washington niet is besloten tot het ne men van initiatieven wat betreft de hereniging van Duitsland. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel Wisselende bewolking en enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen west en noord. Aanhoudend koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1